KUNNEN VROUWEN MET GELD OMGAAN! GESNERIA EN SANSEVIERIA u MC NV CA* k kunt niet alles weten DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Zaterdag 29 juli 1967 Laatst beweerde iemand, dat voor vrouwen het leven pas begint op de leeftijd van 50 jaar en hij baseerde zijn uitspraak op een historisch voorval. Een schatrijke heer, ergens in Engeland, had bij zijn dood zijn enorm vermogen aan zijn enige doch ter nagelaten. Het meisje was op dat ogenblik 25 jaar oud. Maar de oude heer had in zijn testament de bepaling laten opnemen, dat zij pas op haar 50ste jaar de beschikking over het kapitaal zou krijgen, omdat volgens de wijze vader een vrouw niet vóór haar 50ste jaar in staat is om geld te beheren. Nu kunt er over denken, zoals u wilt en er des noods gevleid mee zijn, dat een vrouw niet vóórdat ze 50 is, als volwassen en mondig wordt beschouwd, maar de geste van de vader is toch wel bijzonder kras. En het valt ernstig te betwijfelen of zijn doch ter die maatregel wel gewaardeerd zal hebben. Laten we eerlijk zijn. Stel u voor, dat onze man nen de zaken ook door die bril bekeken, wat bleef er dan van ons levensgeluk en prestige over? Er zouden nog meer haken en ogen in de huwelijken zijn, dan er nu al voorkomen. En toch zou alles heel eenvoudig op te lossen zijn, als er meer begrip tussen de echtelieden be stond en als de mensen over het algemeen geld maar niet zo vaak beschouwden als iets, waarop ze moeten gaan zitten, uit pure angst, dat een ander er op uit is om het hun afhandig te maken. Waarschijn lijk heeft die bewuste heer hier ook aan gedacht, toen hij die bepaling in zijn testament liet zetten. Hij was natuurlijk bang, dat er te veel kaperé op de kust zouden komen, zolang zijn dochter nog jong en daarbij formidabel rijk was. Bruidschatjagers zijn er voor alle leeftijden. En in dat opzicht kan men gerust zeggen dat de leeftijd geen rol speelt. Kijk er de huwelijksadvertenties maar op na. Maar laten we niet afdwalen. Laten we nog eens terugkeren naar die haken en ogen in het huwelijk, die door het probleem van het beheren van het geld teweeggebracht kunnen worden. Bij enkele mannen schijnt nog altijd het waan idee te bestaan, dat zij die het geld verdienen, de rechtmatige beheerders er van behoren te zijn. Zij zijn dan wel zo goedgunstig een gedeelte er van aan hun vrouw in beheer te geven, om de dagelijkse dingen voor het eten en het huishouden te kunnen kopen. Maar daar houdt het dan ook mee op. Zijn er grote rekeningen te betalen, dan doet manlief dat wel, want hij is de bezitter en de eigen lijke beheerder. En daar moet iedereen goed van doordrongen zijn. Nog vernederender is het, als een vrouw, wan neer zij iets voor zichzelf nodig heeft van kleren of zo, dit moet „vragen". Het lijkt er op, dat mannen, die deze methode in stelden en hanteren, dit nodig hebben voor hun ijdelheid en machtswellust. Hun vrouw moet zich goed van haar afhankelijke positie bewust zijn, maar moet tegelijk beseffen, hoe heerlijk het bezit van een man is, de voor haar zorgt. Uiteraard leidt dit bij veel vrouwen tot de comedie, flikflooierijtjes en bedrog om manlief het nodige geld afhangig te maken. We kennen dit allemaal, want er zijn reeds zoveel moppen over gemaakt. Maar minderwaardig is het. De man die zijn vrouw het volle pond geeft, zal al- tegenprestatie in haar een ware kameraad vinden, die zich niet van dergelijke minderwaardige middelen behoeft te bedienen. Het is met de vrouwen preces als met de man nen, er zijn er die voortreffelijke financiers en eco nomen zijn en er zijn er die het nooit zullen leren en hun bestedingen verkeerd indelen of het geld over de balk gooien. Maar laten we ons niet wijs maken, dat dit een kwestie van leeftijd of sekse zou zijn. Wanneer een man de koorden van de beurs te strak houdt, zodat zijn vrouw nooit iets voor zich zelf heeft, dan zal ze wel middelen te baat moeten nemen om daarin te voorzien. Wanneer, zoals dikwijls in dergelijke gevallen voorkomt, de vrouw niet eens weet wat de man eigenlijk verdient en hij door zijn machtspositie die hij zo graag inneemt, zwaarder lijkt te wegen dan hij in werkelijkheid is, dan kan men het een vrouw ook niet kwalijk nemen, dat zij in zo'n omstandig heid misschien meer geld van.de man verlangt dan .hij eigenlijk kan geven. Wanneer zij weet wat ze aan haar partner heeft, dan kan elke man gerust haar zijn volle vertrouwen geven op financieel gebied, want de vrouw weet dan heel goed, dat er met het beschikbare geld geleefd moet worden en dat er nu eenmaal niet meer is. Trouwens hoeveel vróuwen, jong en oud, bewij zen elke dag weer, dat ze uitstekende financiers en economen zijn, door er voor te zorgen dat het huis houden draait, de kinderen er goed verzorgd bij lopen en dat alles dikwijls van een bescheiden huis houdgeld. De volwassenheid en het mondig zijn van de vrouw hangt dus niet samen met het bereiken van een zekere leeftijd, doch is een kwestie van innerlijke rijpheid die bij de een misschien iets vroe ger, bij de ander wat later aan de dag treedt, maar die men eigenlijk van iedere huwbare vrouw mag verwachten. En de meesten bezitten deze rijpheid. EEN ECHT VAKANTIEBEELD Zeist: Waar water Is, vind je kinderen! Een vakantiebeeld, dat met het mooie weer op vele plaatsen ht Neder land gezien kon worden'„elkaar eens even lekker nat gooien". TWEE POPULAIRE PLANTEN WACHTEN OP VERZORGING De Gesneria bloeit weer. Nu dienen we haar de behandeling te geven, die dit aardige plantje ver dient. Een behoorlijke Nederland se naam is er eigenlijk niet voor dit kamerplantje, hoewel ze ook wel eens „het luciferplantje" wordt genoemd. Deze benaming heeft zij te danken aan de lange, rode pijpvormige bloemen. De plant heeft een knolvormi ge wortelstok en is daardoor ge makkelijk over te houden. De bloeitijd valt in de zomermaan den. We hebben haar natuurlijk in deze maanden een lichte stand plaats gegeven en niet te warm geplaatst, dus niet te veel in de zon. Veel water had zij nodig en eens per 14 dagen kunstmest. Als de bloei in augustus ten einde loopt, geen mest meer, zodat het loof spoediger afsterft. Op een warme zomerdag kan een koude, heerlijk verfrissende soep, goed in de smaak vallen. Voor onze begrippen doet een „koude" soep vreemd aan, maar in de warme lan den komen koude soepen regelmatig op de menu's voor. Onderstaande koude komkommersoep zorgt op een warme dag voor een welkome afwis seling. ZONDAG: Komkommersoepgebak ken kalfsnieren, aardappelpuree, sla met tomaten; dame blanche. MAANDAG: Stamppot raapstelen met speklapjes; koude peren met chocoladevla. DINSDAG: Tomatensoepgebakken aardappelen met uien en kaas. WOENSDAG: Rolpens met gebakken appel, appelmoes, aardappelen; griesmeelvla met bessesap. DONDERDAG: Slakropjes met ge hakt, komkommersla, aardappel koekjes; karnem eikpudding. VRIJDAG: Kaasomelet of gebakken vissticks, andijvie en aardappe len; Russisch kwarktoetje. ZATERDAG: Clubsandwich; fruit. RUSSISCH KWARKTOETJE Roer 250 gr. roomkwark met twee lepels suiker, 50 gr. (in rum geweek te) rozijnen en wat geraspte citroen schil in een kom, tot een glanzige dikke massa is verkregen. Zeer koud serveren en bestrooien met gehakte walnoten. KOUDE KOMKOMMERSOEP Maak van 40 gr. boter, 40 gr. bloem en een halve liter kippebouillon (van 1 tablet) een mooie glanzende saus, d.m.v. een roux. Verwarm in een an dere pan een halve liter melk met een geschilde, in blokjes gesneden groe ne komkommer. Laat dit 10 minuten trekken. Voeg alles bij elkaar en zeef de soep of maak er in de mengbeker een glad geheel van. Op smaak af maken met zout, kruiden en een flin ke scheut koffieroom. Zéér koud ser veren. „MOSJE DAYAN-HOED" Parijs: De Franse hoedenmode-ont- werpster Rose Valois verwacht dat dit ontwerp populair zal worden als Mosje Dayan-hoed". De creatie is geïnspireerd op het zwarte lapje, dat een oog bedekt van Israels populaire minister van defensie. De creatie is van wit vilt, met de motieven aange bracht In zwart fluweel. EN VERDER De knol laten we in de pot zit ten en droog overwinteren op een niet te koude plaats, bijv. in een kast. De temperatuur moet zo ongeveer om de 45° F schomme len. In februari kan de plant weer te voorschijn worden gehaald, maar dient dan verpot te worden in luchtige voedzame grond met vooral veel bladaarde. De oude aarde moet geheel verwijderd worden, waarna de knol ondiep geplant moet worden en slechts weinig met aarde bedekt wor den. Voorlopig laten we haar op een warme plaats staan, b.v. op de schoorsteen of boven de verwar ming. Slechts weinig water in de eerste tijd. Komen de spruitjes boven de aarde uit, dan in het volle licht overplaatsen en meer water geven. Zodra men de groei ten volle bespeurt, dan geven we ook weer om de 14 dagen kunst mest. DE SANSEVIERIA Ook de bloei van de Sansevie- ria kan ons veel genoegen ver schaffen. Er dient daarom voor de juiste behandeling te worden gezorgd. Een Sansevieria is een merkwaardige plant met lange, puntige bladeren, die als grote scherpe zwaarden uit de grond te voorschijn komen en een leng te kunnen bereiken van onge veer 70 cm. Ze doet het goed in een plantenbak tussen enkele lagere planten. Ze moet veel ruimte hebben, voor de vele nieuwe scheuten. De Sansevieria Zeylanica is over de gehele breedte zebra achtig room-wit gestreept, terwijl bij de variëteit Sansevieria Lau- renti de bladeren bovendien om geven zijn door een gele rand. Een aardig verschijnsel is, dat hoe lichter men deze plant plaatst, hoe fraaier de kleuren zich zullen aftekenen. Een niet te koele standplaats is ook voor deze plant gunstig. Nadat we gedurende de zomer maanden vrij veel water hebben gegeven, moeten we na de bloei zeer voorzichtig zijn met gieten, terwijl we in beide gevallen er voor dienen te zorgen, dat er geen water in het hart van de plant terecht komt om rotten te voor komen. Aangezien de bloei in augustus teneinde loopt, vestigen we hierop nog eens sterk de aan dacht. DELING EN STEKKEN In het voorjaar, zo omstreeks de maand maart, kan men stek ken door deling en door blad- stekken. Om te delen nemen we de plant uit de pot, schudden de oude aarde er af en snijden de wortel door, waarna we de stuk ken afzonderlijk oppotten in een mengsel van twee delen klei- zodengrond en één deel blad- grond. Het stekken kan eveneens in deze tijd geschieden. Hiertoe ver delen we een volgroeid blad in stukken van ongeveer 5 cm, die we eerst laten opdrogen en ver volgens in bovengenoemd grond- mengsel oppotten. Zij wortelen zeer spoedig en künnen na een maand reeds worteltjes dan de snijvlakken vertonen. De variëteit laurenti zal uit stek gewone groene planten ver tonen. We zullen, om de fraaie tekening te behouden, dus deling moeten toepassen. Een aardig werk, waarvan u veel plezier zult hebben. IJsvlekken in tafzijde. Neem de vlek voorzichtig af met wat heet water; als er daarna nog een vlek overblijft, bet deze dan zacht met wat alcohol. IJsvlekken in gewone zijde wor den eerst gebet met lauw water; daarna wordt eventuele kleurstof nog met wat alcohol of tetra be werkt. IJsvlekken in wol worden uitge wassen in een koud sopje. Lederen meubelen kunnen zeer mooi opgefrist worden door te wrijven met geklopt eiwit. Ook kan men boenen met een mengsel van 20 druppels terpentijn op een half glas melk. Natuurlijk steeds er voor zorgen, dat alles eerst stofvrij gemaakt is. Niet over vuil en vlekken heenwrijven. Flanel mag nooit in heet water worden gewassen, dan wordt fla nel hard. Om te voorkomen, dat het ge steven goed met het strijken aan het ijzer blijft kleven, voegt u wat zout bij het stijfselwater. Gebruik ook altijd goede hete ijzers! Wanneer vijgen gemalen moeten worden, strooi er dan zo nu en dan wat meel over. Ze zullen dan zon der vast te kleven door de ma chine gaan. Worteltjes behoeven niet ge schrapt te worden als u een hand zout aan het water toevoegt, de worteltjes flink schudt, zodat het zout er goed op inwerkt. Dan be hoeft alleen het afval maar ver wijderd te worden. t

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5