Afschaffing huurprijsbeheersing in 345 gemeenten MUL Irak maakt haast om strijd te hervatten Vorming van commissie van onderzoek naar rassenopstand België herziet hulp aan Kongo HET WEER RADIO SE KOCK Zweden vraagt onderhandelingen met E.E.G. ZATERDAG 29 JULI 1967 23e Jaargang No. 6990 ISRAËLISCHE „VREDESPILOOT" IN EGYPTE Grote brand in Parijs de Gasverwarming DE HULP VOOR TRICHT Johnson in televisietoespraak: Hoogwater Handleiding aan alle politiebureaus ter bestrijding van ongeregeldheden Bulldozers begonnen puin op te ruimen in Detroit Weerbericht Zon- en Maanstanden ffnak. bö abonmsment; TERNEUZEN Wraetear-fToofdredaefanr; T. van ée Stad» Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en JAdministratie-adree: Snaidswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per jnaand 2,70; per week 62 ct Losse nrs 13 ct. VRIJE ZEEUW Ultgaefatar N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; mïnimtira ffèt advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gèên handel* advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Van 1 oktober a.s. af zullen de wettelijke huurprijsvoorschriften niet meer van toepassing zijn in een groot aantal gemeenten in de drie noordelijke en de drie zuidelijke provincies. Op dezelfde datum zullen in die gemeenten andere wettelijke voorschriften voor de Huurbescherming in werking treden. Een en ander is bepaald bij koninklijk besluit van 20 juli 1967, nr. 1, staatsblad 389, waarbij de bovenbedoelde gemeenten zijn aan gewezen. De afschaffing van de huurprijsbeheersing betekent o.m. dat de vaststelling van de huurprijs van gebouwd onroerend goed dus ook van woningen uitsluitend een zaak wordt van de verhuur der en de huurder. Met deze maatregel wordt een begin gemaakt met de liberali satie op het stuk van huur en verhuur van gebouwd onroerend goed. De liberalisatie houdt in dat verhuurder en huurder vrije lijk de voorwaarden voor een huurovereenkomst dus ook de huurprijs kunnen beoalen. Zij opent de mogelijkheid bestaande huurovereenkomsten te wijzigen. Zonder nieuwe overeenkomst blijft de bestaande huurovereen komst en daarmede de op 30 seo- tember 1967 geldende huurprijs van kracht. De nieuwe bepalingen voor de huurbescherming houden o.m. in dat de verhuurder ontruiming kan vorderen als overleg over een nieuwe huurprijs niet tot een po sitief resultaat leidt. Na een aanzegging tot ontrui ming kan de huurder echter in ieder geval twee maanden blij ven zitten. Hij kan binnen die termijn bij de kantonrechter om uitstel van ontruiming verzoe ken. Bij inwilliging van dit ver zoek kan de kantonrechter de termijn van 2 maanden verlen gen tot ten hoogste één jaar. Ver zoekt de huurder vóór het ver strijken van deze termijn op nieuw om uitstel van ontruiming dan kan de kantonrechter de ter mijn verlengen tot ten hoogste 2 jaar voor woningen en tot ten hoogste 3 jaar voor andere pan den. De kantonrechter moet bij zijn beslissing nagaan of de belangen van de huurder bij ontruiming ernstiger worden geschaad dan die van de verhuurder bij voort zetting van het gebruik door de huurder. Een publikatie, waarin de thans aangekondigde maatregelen uit voerig zullen worden uiteenge zet, zal vóór 1 oktober op ruime schaal worden verspreid door 't ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. De in het koninklijk besluit De Belgische regering heeft vrijdag op de laatste kabinets vergadering voor de vakantie be sloten de hulp aan Kongo te her zien. Er zal meer nadruk worden gelegd op ontwikkelingshulp in internationaal verband. Een deel van de huidige technische bij stand (t.b.v. de Kongolese rech terlijke macht en de militaire bij stand uitgezonderd de opleiding van bepaalde kaders) wordt in ieder geval stopgezet. Minister-president Vanden- boeynants heeft verklaard, dat de Kongolese regering duidelijk zal moeten zeggen of Belgische tech nische bijstand op prijs wordt ge steld. Indien zulks het geval is, zal de toestand in al zijn facetten worden bestudeerd, waarbij al lereerst zekerheid verschaft zal moeten worden voor de veilig heid van de Belgische onder danen in Kongo. De minister van buitenlandse zaken, Harmei, heeft opdracht gekregen zijn pogingen voort te De Israëlische „vredespiloot" Abie Nathan, de 40-jarige restau ranthouder uit Tel Aviv, is vrij dagochtend in Port Said geland, aldus in Nicosia opgevangen radioberichten. Nathan was met zijn eenmotorig toestel, genaamd „Peace One", eerst naar Cyprus gevlogen. Hij diende daar een vluchtplan in voor de terugreis naar Israël, maar deelde voor zijn vertrek aan een journalist mee, dat hij naar Egypte zou gaan om bij president Nasser te pleiten voor vredesoverleg met de Is raëliërs. In februari j.l. was Nathan al eens met hetzelfde doel naar Port Said gevlogen, maar toen moest hij direct terugkeren omdat het Egyptische staatshoofd hem niet wilde ontvangen. Bij aankomst in Tel Aviv werd hij aangehouden maar spoedig vrijgelaten. In Tel Aviv verklaarde men dat Nathan nu bij terugkeer de kans loopt te worden vervolgd wegens „contacten met de vij and". In Kairo is vernomen, dat Na than zonder benzine zat en prak tisch een noodlanding moest ma ken. Op het sinds de vijandelijk heden met Israël gesloten vlieg veld van Kairo vulde men de tank van zijn vliegtuig, waarop Nathan met onbekende bestem ming vertrok. Nathan landde later op een vliegveld in Israël, waar hij voor ondervraging werd aangehou den. van 20 juli 1967 aangewezen ge meenten zijn: de in de provincie Groningen gelegen gemeenten, met uitzondering van Groningen, Delfzijl, Haren, Hoogezand-Sap- perneer en Onstwedde. De in de provincie Friesland gelegen gemeenten, met uitzon dering van Leeuwarden en Har- lingen. De in de provincie Drente ge legen gemeenten, met uitzonde ring van Assen, Emmen en Hoogeveen. De in de provincie Zeeland ge legen gemeenten. De in de provincie Limburg gelegen gemeenten, met uitzon dering van die, welke ten zuiden van de gemeenten Echt en Ohe en Laak zijn gelegen. De in de provincie Noord-Bra bant gelegen gemeenten, met uit zondering van 's-Hertogenbosch, Asten, Bergen op Zoom, Best, Boxmeer, Boxtel, Breda, Cuyk en St. Agatha, Deurne, Dongen, Drunen, Eindhoven, Etten en Leur; Geldrop, Gemert, Gilze en Bijen, Goirle, Heeze, Helmond, Loon op Zand, Mierlo, Nuenen, Gerwen en Nederwetten, Oir- schot, Oisterwijk, Oosterhout, Oss. Roosendaal en Nispen, Ros malen, Rucphen, Schijndel, Sint- Oedenrode. Someren, Son en Breugel, Steenbergen, Tilburg, Uden, Valkenswaard, Veghel, Veldhoven. Vlijmen, Vught, Waalre, Waalwijk, Werkendam, Zevenbergen en Zundert. (ADVERTENTIE) zetten om de Belgische hulp aan ontwikkelingslanden een meer multilateraal karakter te geven. Voorts is besloten dat de totale Belgische ontwikkelingshulp vol gend jaar op het niveau van dit jaar zal worden gehouden d.w.z. circa 350 miljoen- gulden. Aange zien de verplichtingen in multi lateraal verband reeds zijn ge stegen, zal dit een aanpassing van de bilaterale hulp tot gevolg moe ten hebben. De Belgische regering heeft vrijdag voorts besloten een spe ciale commissie in te stellen, die de problemen zal moeten onder zoeken welke samenhangen met de terugkeer van Belgen uit Kongo, en vooral van die Belgen die grote schade hebben geleden. Tenslotte kondigde premier Vandenboeynaats aan, dat een wetsontwerp wordt uitgewerkt om de bestraffing van het ronse len van huurlingen in België ook voor rekening van officiële autoriteiten te verscherpen. In Parijs hebben vrijdag in de omgeving van het stadhuis 800 mensen hun woning moeten ver laten als gevolg van eeh zware brand die een schoenwinkel en een daarboven gelegen flatge bouw in de as legde, het vuur greep zo snel om zich heen, dat het personeel van acht brand weerkazernes werd opgeroepen Eén brandweerman liep ernstige brandwonden op. TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150 3128 WASHINGTON: Rap Brown, ne gerleider van de „Zwarte Macht", tijdens een persconferentie, nadat hij juist op borgtocht was vrijge laten. Hij was gearresteerd we gens aanzetting tot oproer. Hij benadrukte nogmaals, dat geweld nodig is. (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN De Zweedse ambassadeur hij, de Europese gemeenschap in Brussel heeft vrijdagochtend op het secretariaat van de Europese ministerraad een officieel ver zoek van zijn regering voor aan sluiting bij de E.E.G. overhan digd. In het document vraagt de Zweedse regering onderhande lingen over een vorm van aan sluiting bij de gemeenschap die verenigbaar is met een voortzet ting van de Zweedse neutraliteit. De Zweedse regering verklaart tevens bereid te zijn tot onder handelingen over aansluiting bij E.G.K.S. en Euratom. Zweden is het vijfde land dat aansluiting bij de Ë.E.G. vraagt. In de afgelopen maanden zijn reeds toetredingsvèrzoeken inge diend door Groot-Brittannië, Ierland, Denemarken en Noor wegen. Bovendien zijn reeds ge ruime tijd onderhandelingen gaande over associatie van Oos tenrijk bij de E.E.G. De afgelopen week is het aan tal stortingen voor het rampen fonds ten behoeve van Tricht en andere door de wervelstorm getroffen plaatsen gestegen tot 24.428. Het totaal bedrag is thans 655.037,—. President Johnson heeft don derdagavond in een toespraak voor de televisie bekendgemaakt dat een commissie van onderzoek naar de rassenopstand zal wor den gevormd. Bovendien is aan het ministerie van defensie op dracht gegeven nieuwe normen op te stellen voor de opleiding DETROIT: Een overzicht van een klein deel van de ontstellende verwoesting in Detroit na de reeds vier dagen en nachten du rende rassenonlusten. Irak heeft besloten zijn leger zo spoedig mogelijk gereed te maken voor hervatting van de „erestrijd" tegen Israël. Dit heeft premier luitenant-generaal Taher Yehia vrijdag in een regerings verklaring via radio-Bagdad be kendgemaakt. De regering zal proberen „de gevolgen van de agressie" onge daan te maken en Palestina te heroveren. Het leger zal met de modernste wapens worden uitge- i rust. De leiding en het technisch peil zullen worden verbeterd. De politie zal worden gereorgani seerd en met moderne wapens worden uitgerust. De premier waarschuwde dat de Arabische wereld een kritieke fasé van haar bestaan doormaakt als gevolg van de machinaties van „het internationale imperia lisme en zijn zionistische werk tuig". Hij verklaarde verder dat maat regelen zullen worden genomen om de nationale olie-maatschap pij te doen herleven welke een nationale industrie moet opbou wen voor het boren en op de markt brengen van olie. Er zul len ook stappen worden gedaan om de gelden die de regering van de in Irak opererende maat schappijen ontvangt te verhogen. De Iraakse regering zal stre ven naar Arabische samenwer king in oliekwesties en haar ver bod op olieleveranties aan be paalde landen handhaven. Dit zijn de landen die „aan de Israë lische agressie hebben deelgeno men". ZATER^G 29 JULI v.m. n.m. Cadzand 6.31 6.39 Breskens 6.56. 7.04 Terneuzen 7.32 7.40 Hansweert 8.06 8.14 Walsoorden 8.05 8.13 ZONDAG 30 JULI v.m n.m. Cadzand 7.20 7.34 Breskens 7.45 7.59 Terneuzen 8.21 8.35 Hansweert 8.55 9.09 Walsoorden 8.54 9.08 MAANT' 31 JULI v.m. n.m. Cadzand 8.16 8.38 Breskens 8.16 8.38 Breskens 8.41 9.03 Terneuzen 9.17 9.39 Hansweert 9.51 10.13 Walsoorden 9.50 10.12 van de nationale garde voor de bestrijding van wanordelijkheden. Wat zich nu heeft voorgedaan noemde hij misdadig. Dit heeft niets te maken met een protest beweging voor de burgerrechten, zei hij. Er zullen krachtige maat regelen worden genomen om snel en voor goed een einde te maken aan de geweldpleging, aldus Johnson. De president riep op tot kalm te en matiging. Voorstanders van geweld lopen rechtstreeks naar een ramp. Hij heeft de komende zondag aangewezen als nationale dag van gebed voor vrede en ver zoening. Majoor Winston Wilson het hoofd van het bureau van de na tionale garde in Washington, heeft verklaard dat de gardisten beter in staat zullen zijn tegen wanordelijkheden op te treden, als de voorgestelde reorganisatie een feit zal zijn. De nationale garde is de oudste militaire macht in de V.S. Zij vormt de eerste re serve van het leger en de lucht macht en is georganiseerd op ba sis van de indeling in staten. In vredestijd hebben de gouverneurs van de staten het opperbevel. In tussen is bekend geworden, dat de federale recherche, de F.B.I., aan alle politiebureaus in het land een handleiding heeft ge zonden met aanwijzingen over 't optreden ter voorkoming en de bestrijding van ongeregeldheden. Enkele punten hieruit zijn het advies om niet in het wilde weg op sluipschutters te schieten maar hen met behulp van scherp schutters te bestrijden, en de raad om bij een oproer niet meer politiemannen of militairen in te schakelen dan strikt noodzakelijk is om de orde te herstellen. Ook wordt kritiek geoefend op het gebruik om bij een dreigende menigte over de hoofden van de mensen heen te schieten, omdat hierdoor onschuldige mensen ge wond of gedood kunnen worden. Deze punten zijn aan de orde ge komen door kritiek op de bestrij ding van de onlusten in Newark, waar de overheid zich niet aan deze beginselen zou hebben ge houden. De federale valschermtroepen behoeven in Detroit geen dienst meer te doen, nu de toestand wat rustiger is. Zij blijven nog wel in de stad. Hier en daar is nog een sluipschutter bezig. Voor de le vensmiddelenwinkels staat men In de rij. Bulldozers zijn begon nen puin te ruimen. In Detroit hebben deze week 39 mensen als gevolg van de wanordelijkheden het levert gelaten. De materiële schade wordt op een half miljard dollar geraamd. In een zevental andere steden zijn negers tot gewelddaden over gegaan. Het zijn Albany, de hoofdstad van de staat New York, waar winkels zijn geplunderd. Philadelphia, waar een beperkte noodtoestand is afgekondigd na verspreide incidenten in een voornamelijk door negers be woond stadsdeel. Sacramento, de hoofdstad van de staat Calif or - nië, waar donderdagavond door, brandbommen meer dan twintig branden zijn gesticht. Chicago,! waar 't onrustig is. Springfield in Ohio, waar met brandbommen, en stenen is gegooid. Waterbuxy in! Connecticut, waar winkels zijn geplunderd en elf mensen ge-i wond werden, en San Francisco j waar brandbommen zijn gegooid en sluipschutters auto's van da politie hebben beschoten. RUG VAN HOGE LUCHTDRUK Ons land lag vrijdag op de scheiding tussen zeer warme kdfi"- tinentale lucht, waarin in Duits land temperaturen werden ge meten van 30 graden en koela oceanische lucht boven Enge land, waarin het niet warmer werd dan 19 a 20 graden. Aan deze scheiding^zone ontwikkelde zich een regengebied, dat in de avond in intensiteit en omvang toenam. Er viel op vele plaatsen, vooral in het zuiden en midden van het land, flink wat regen. Vandaag zal een rug van hoge luchtdruk zich over onze omge ving uitbreiden. Er worden voor vandaag dan ook zonnige perio den verwacht. De kans op een bui is klein. In het oosten van het land zullen de temperaturen ech ter minder ver oplopen dan gis teren, toen nog waarden van 26 a 27 graden werden bereikt. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot zaterdagavond. Op de meeste plaatsen droog weer Zonnige perioden en op de mees te plaatsen droog. Zwakke tot matige wind meest tussen west en zuid en maximumtemperatu ren van 19 tot 20 graden. 29 30 31 ZON op onder 4.56 20.36 4.58 20.33 4.59 20.33 MAAN op onder 23.21 13.42 23.37 14.55 23.58 16.10

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1