Provinciaal nieuws NASSERS POSITIE Rassenonlusien in de Ver. Stalen duren voort Ongeluk met veerboot in Nigeria Overstromingen in Pakistan Gesprek tussen Dayan en Odd Bull Oliehaven Bonny door Nigeriaanse troepen ingenomen Negerleiders proberen gemoederen te sussen -ragma 2 DE VRIJE'ZEEUW Breskens Goes Vroede Enorme schuld DE INFLATIE IN INDONESIË Zufdkoreaanse verontschuldiging Sombere vooruitzichten voor Nasser Verklaring van ds King Politici ook schuldig aan rellen Weer schietpartijen in Detroit Sluls Amerikaanse negerleider Brown gearresteerd Donderdag 27 juli 1967 60 jaar getrouwd Het echtpaar J. Keijmel—Ver meulen heeft onder grote be langstelling het feit herdacht dat zij 60 jaar getrouwd waren, De heer Keijmel en zijn echtgenote zijn beiden in Breskens geboren en zijn resp. 82 en 84 jaar. Uit het huwelijk zijn 2 kinderen ge boren. Er zijn 6 kleinkinderen en 2 achterkleinkinderen. Op de receptie in hotel valk kwamen namens het gemeente bestuur wethouder P. Zegers en sekretaris P. Woittiez, hun ge lukwensen aanbieden, namens de kerkvoogdij van de Ned. Herv. kerk waren aanwezig J. Boidm en W. Luteijn. Tijdens de recep tie kwamen vele vrienden en kennissen gelukwensen. Oudste inwoonster werd 95 jaar In De Uitkomst heeft mevr. De HondtLauret haar 95e jaardag gevierd. Vele sociëteitsbezoekers kwamen haar gelukwensen en hadden een geschenkje voor haar meegebracht. Ook de dames van de WH waren aanwezig en had den een aandenken meegebracht. Mevrouw De HondtLauret is thans de oudste inwoonster van Breskens. Blikseminslag Tijdens een hevig onweder is de bliksem ingeslagen bij de heer De Coninck in de West- landstraat. Een schakelkastje van de t.v. en een groep van het lichtnet werden vernield. Reddingboot voer uit De reddingboot „Javazee" uit Breskens werd gealarmeerd voor twee zwemmers die in het Oost gat te ver in zee waren. Geas sisteerd door een loodsboot werd enige uren gezocht bij de O.G. 2 De zwemmers wisten echter zelf het strand te bereiken, zodat beide schepen konden terug keren. Visserijfeesten De visserijfeesten in Breskens naderen snel en zullen worden gehouden op 12 en 13 augustus. De vereniging Zevibel houdt in „De Uitkomst" de jaarvergade ring, welke zal worden afgeslo ten met een koffiemaaltijd in het vismijnrestaurant. Om één uur worden de feesten officieel geopend door de voor zitter van de Stichting de heer E. Seus, waarna de gepavoiseerde vissersvloot zal uitvaren met de garnalenkoningin 1967 aan boord. Verder zal er nog een wieler koers worden gehouden, de havenzwemwedstrijd, EHBO-de- monstraties in en rond de haven met medewerking van de red dingboot Javazee en een muzi kale show door de drumband De Unie uit Breda en het majoret- tenpeloton „Oranjestad Breda". Aanvoer vismijn Aan de gemeentelijke vismijn ie Breskens zijn in de week van 16 tot en met 22 juli aangevoerd: 7293 kg exportgarnalen; 414 kg pellerijgarnalen; 36 kg bot; 1003 kg schar; 3192 kg schol; 14593 kg tong? 1449 kg tarbot; 115 kg griet; 83 kg rog; 589 kg poon; 410 kg haai; 42 kg makreel; 9 kg kom kommeraal; 8 kg paling; 341 kg gul; 100 kg onverkochte bot; 877 kg onverkochte schol; 43 kg on verkochte poon; 12 kg onver kochte gul; 94 kg onverkochte haai. Frontale botsing op rijksweg 58 eist twee doden Doordat de 31-jarige mevr. J. v. F.J. uit Vlissingen door on verklaarbare oorzaak op de lin kerweghelft ging rijden kwam zij op rijksweg 58 in de gemeente 's-Heer Arendskerke in frontale botsing met een Belgische auto. Gevolg; twee doden en twee rwaar gewonden. De slachtoffers zijn de 41-jarige mevr. J. M. ScheipersTeysen uit Stabroek en haar twee en een halfjarig dochtertje Marleentje. De 44-jarige F. Scheipers werd ernstig gewond evenals de be stuurster van de tegenliggende auto, mevr. J. van F. Marleentje Scheipers was al op slag dood, haar moeder overleed in het ziekenhuis te Goes. De twee auto's werden met zo veel kracht in elkaar gedrukt, dat ze elk een meter korter waren geworden. Het ongeluk gebeurde dinsdagochtend om kwart over negen. Tot ongeveer tien uur moest het verkeer worden om geleid. Er ontstonden kilometers lange files. Mij ging er vandoor _Pp de rijksweg Breskens— Schoondijke op het kruispunt Buitenlust verleende een Duitse personenauto geen voorrang aan D. T. uit Bergen op Zoom, die in de richting Schoondijke reed. De Duitser reed na de aan rijding door. De rijkspolitie zette een achtervolging in echter zon der resultaat. Beide auto's wer den beschadigd. Het kenteken van de Duitse auto is bekend. Wie via de radio de redevoering heeft gehoord, die Nasser hield ter gelegenheid van het 15-jarig be staan van de republiek Egypte en daarbij ook de stelselmatige onder brekingen door de toejuichingen van het volk, moet een zelfde in druk gekregen hebben als indertijd van de redevoeringen van Hitier. Het is al demagogie wat de klok slaat. Haat zaaiend en wederom oorlog prekend om het volk in extase te brengen en het niet te doen knie zen bi} de nu wel heel slechte eco nomische toestand waarin Egypte na de nederlaag tegen Israël kwam te verkeren. Wederom krijgen de Amerikanen de schuld van de nederlaag, want zij zouden Israël hebben geholpen. Een volkomen verdraaiing van de feiten om het eigen échec toch maar te verbloe men en het volk hoop te geven op een revanche die de toestand zal verbeteren. Want Rusland, zo zegt Nasser, staat achter ons, op de Russen kunnen we rekenen Rusland heeft intussen evenveel moeite om zijn gezicht en zijn po litiek ten aanzien van het nabije oosten te redden. Het zal voor het oog van de Arabische wereld en om enig tegenwicht te vormen tegen de zo verbeterde positie van Israël wel weer wat nieuwe wa pens zenden, doch zeker niet voor zo'n slordige drie miljard als vóór de paar dagen oorlog het geval was. Egypte zal zo'n nieuwe schuld niet meer kunnen terugbetalen, ook al gaat de hele katoenoogst nu naar de Sowjet-Unie. Het land heeft ook nog behoefte aan andere dingen dan wapens alleen. Het voornaamste uit de redevoering van Nasser was dan ook eigenlijk, dat het Egyptische volk zich grote beperkingen zal moeten opleggen om de economische situatie van het land niet nog desolater te laten worden. Nog juicht het volk van Egypte zijn leider toe bij een redevoering op een nationale feestdag. Maar na het feest zal het volk geconfron teerd worden met het noodzake lijke aansnoeren van de buikriem, het gevolg van Nassers buiten landse politiek en zijn zucht om zich op te werpen als leider van alle Arabieren. Hij' heeft daar tot tweemaal toe volkomen in gefaald. Langzaam maar zeker zullen de gevolgen van dit falen doordringen in de verant woordelijke kringen van het Egyp tische volk. Wat het Arabisch lei De Indonesische minister van fi nanciën Frans Seda heeft zijn be zorgdheid uitgesproken over de mogelijkheid van een nieuwe in- flatiegolf in Indonesië. Volgens plaatselijke persberichten heeft de minister dinsdag verklaard dat de omvang van de geldcirculatie een punt heeft bereikt, dat de bijzon dere aandacht van de regering ver eist. Dit gold vooral on het gebied van de kredietverstrekking door de regering. Het totale geldvolume is gestegen van 28 miljard rupiah drie maanden geleden tot thans 32 miljard. De regering van Zuid-Korea heeft zich bij de bondsregering verontschuldigd voor de activi teiten van Koreaanse geheime agenten, die de hand hebben gehad in het verdwijnen van 17 Zuidkoreaanse studenten. Deze moesten zich In hun land ver antwoorden In verband met een komplot. De regering in Seoel heeft Bonn verzekerd, dat zij haar uiterste best zal doen om de eis van de Westduitse rege ring, terugzending van de stu denten naar de bondsrepubliek, in te wilgen. BRITSE PARLEMENTARIËRS TEGEN GIFGAS De conservatief Duncan Sandys heeft woensdag namens 200 con servatieve, liberale en labourparle- mentsleden bij het lagerhuis een motie ingediend waarin „hét voortdurend gebruik" van gifgas sen door de Egyptische strijd krachten in Jemen wordt veroor deeld. De Britse regering wordt verzocht de kwestie bij de V. N. aanhangig te maken. derschap betreft, dient zich reeds een concurrent aan in de vorm van de Algerijnse minister-president Boumedienne. Ook die heeft mili tair vertoon en macht nodig om zijn volk niet te doen stilstaan bij de al evenmin rooskleurige econo mische situatie van Algerije. Het streven naar het leiderschap voor de gehele Arabische wereld lijkt trouwens een onbegonnen zaak. Al behoren die volken tot één ras, de belangen zijn verschillend. Koning Hoessein van Jordanië zou "raag een realistischer politiek voeren en met de Israëlieten tot een overeenstemming willen ko men om zodoende de zeer slechte situatie in zijn land op den duur weer te kunnen verbeteren en zich zelf veilig te kunnen stellen. In Jemen vechten Egyptische troepen nog altijd tegen soldaten van Saoedi-Arabië en gaan ze zelfs met gas te liif. Irak heeft zijn eigen zorgen met de Koerden en ten aan zien van zijn grenzen met Rusland en Turkiie. Perzië is heel langzaam bezig zich, dank zij de olie-op brengsten, enigszins te ontwikkelen en voelt niets voor een agressief oan-Arabisme. In Syrië kan de huidige regering zich ook slechts handhaven dank zij de steun van Rusland en is het volk bepaald niet zo Nasser-gezind als de legerlei ding. De situatie ziet er voor Nasser "omber uit. Nog zal hij pogen door dictatoriale maatregelen, door veel geschreeuw en bedreigingen ziin macht te handhaven en zijn positie te verbeteren. De vraag is gewet tigd of hij dit nog lang zal kunnen volhouden. Wanneer hii geen ster kere politieke steun krijgt, óók van Rusland, dan tot nu toe, dan ziet het er naar uit. dat hij de econo mische striid, hij de durende slui ting van het Suezkanaal, niet zal kunnen volhouden. Op de rivier de Niger, tussen Nigeria en Biafra, is een veer boot omgeslagen. Vijftien mensen zijn verdronken en 30 worden vermist, aldus een dinsdag in de Nigeriaanse stad Benin ontvan gen bericht. De zestien geredde passagiers waren van Oostnige- riaanse afkomst en op weg naar Biafra. Minstens 19 mensen zijn om het leven gekomen en ruim 100.000 dakloos geworden bij de ergste overstromingen die de Pakistaan se stad Karatsji ooit hebben ge troffen. Er zijn vele tientallen ge wonden. De Israëlische minister van de fensie Mosje Dayan heeft gisteren een onderhoud gehad met de per soonlijke vertegenwoordiger van secretaris-generaal Oe Thant der Verenigde Naties, de Noorse gene raal Odd Bull. Bull zou Dayan op de hoogte hebben gesteld van de Egyptische weigering van het voorstel het Suezkanaal open te stellen voor zowel de Egyptische als de Israë lische scheepvaart, en een be standslijn te aanvaarden in de ka- naaizóne. Volgens Dayan komt een derge lijke weigering neer op een afwij zing van het door de veiligheids raad gelaste staakt-het-vuren aldus een Israëlische woordvoerder. Het was het eerste gesprek dat Buil met de Israëlische autoriteiten had sinds zijn terugkeer uit Cairo. Het Nigeriaanse federale leger zegt de belangrijke oliehaven Bonny in het afgescheiden Biafra te hebben ingenomen na een lan ding vanuit zee met steun van de marine. Bonny, waar de grote oliedepots en pompinstallaties van Shell-BP zijn gevestigd, ligt 50 km ten zuiden van de grootste haven van Biafra, Port Harcourt. Volgens een in Lagos uitgegeven communiqué waren de vijand zware verliezen toegebracht. Men meent overigens dat de stad slechts door circa 150 Biafraanse militairen werd verdedigd. Volgens betrouwbare kringen in Lagos waren de federale troe pen dinsdag aan land gestormd onder dekking van het geschut van twee oorlogsschepen. Radio- Biafra heeft bevestigd dat een federale zeemacht van vier sche pen Bonny had aangevallen, maar zei dat alle vaartuigen waren vernietigd. De Nigeriaanse vloot, bestaande uit een fregat en een aantal kleinere schepen, heeft sinds de afscheiding van 't oosten op 30 mei voor de kust van Biafra gepatrouilleerd in ver band met de economische blok kade van het^gebied. De federale troepen hebben met de aanval op Bonny een tweede front geopend in de nu bijna drie weken oude oorlog. In het noorden wordt nog steeds hevig gevochten. De rege ring in Lagos waarschuwde Bia fra dinsdagavond dat het zijn „wrede luchtaanvallen" op „on schuldige burgers en hulpeloze dorpelingen" moet staken, wil 't niet met gelijke munt betaald worden. In verscheidene steden en dorpen in Noord-Nigeria waren als gevolg van deze aan vallen doden gevallen, zo bijv. in Idah, waar de markt was gebom bardeerd, elf. De verklaring volgde op berichten dat Bia fraanse troepen voor het eerst sinds de oorlog strijd naar fede raal gebied hadden weten te ver plaatsen. Biafra beweerde dins dag dat het vier federale bevoor radingsbases in Noord-Nigeria had gebombardeerd en te land 'n aanval over de grens ontketend. Bij één luchtaanval op een mili tair konvooi te Igoemale waren alleen al duizend federale mili tairen gedood of gewond. De Bia fraanse luchtmacht bestaat voor zover men weet uit een Ameri kaanse bommenwerper van het type B-26 uit de tweede wereld oorlog en een half dozijn Franse Alouette-helikopters. (Vervolg van pag. 1.) In een telegram aan president Johnson heeft de Amerikaanse negerdominee Luther King ge zegd dat de gewelddaden van de laatste tijd het gevolg zijn van de slechte levensomstandigheden van de negers, „die u zo moedig hebt beloofd te veranderen toen u in 1964 in functie trad". De om standigheden waren echter niet gewijzigd. Hoewel de geweldda digheid met militaire middelen kon worden beteugeld, konden alleen drastische verbeteringen in het bestaan van de armen de gewenste orde en rust teweeg brengen. Ds King stelt voor een nationaal bureau te stichten dat werk verschaft aan alle werklo zen, zonder onderscheid wat ras en leeftijd betreft. Op de internationale conferen tie van politieverenigingen in de Canadese stad Toronto heeft de voorzitter van de politievereni- ging van Detroit, Carl Parsell, verklaard dat de oorzaak van de onlusten in Detroit voor een groot deel ligt in politieke mis grepen, besluiteloosheid en het onderling bestoken van de de mocraten en republikeinen. Zo was volgens Parsell de aankomst van federale troepen opgehouden door geïntrigeer tussen burge meester Jermone Cavanagh, een democraat, en de republikeinse gouverneur George Romney. „Beiden wilden zoveel moge lijk eer opeisen maar geen fou ten maken, zodat de beslissing om troepen naar de stad te ha len van uur tot uur veranderd werd", aldus Parsell. Ook verweet hij de autoriteiten terughoudendheid in het ver schaffen van schattingen over de schade en over uitgifte van het bericht dat vijf politieagenten neergeschoten zouden zijn. Voorts in hoge kringen laks zijn opge treden bij het verwijderen van vuurwapens uit pandjeshuizen, waardoor honderden wapens in handen van de oproerlingen raakten. Volgens Parsell was het politiebureau totaal niet bere kend op het beteugelen van der gelijke onlusten en hadden de agenten hagelgeweren gekregen met de opdracht ze in de auto te laten liggen om de mensen niet te tergen. Na de eerste nacht werd ons verteld een beteugelingsactie te voeren om de onlusten in een ge bied van 100 huizenblokken te beperken", aldus Parsell, „zei zei den ons; ga daar niet in. Zoek niets. Schiet niet. Plun deren scheen niet langer een mis daad te zijn". Ook vertelde hij dat de politie opdracht had ge kregen de emblemen van pet en hemd te verwijderen als bescher mingsmaatregel tegen sluip schutters. „Wij deden ze af, maar kregen toen allemaal witte hel men. Wat is er voor beter doel voor een man op een dak", zo vroeg hij zich af. Twee leden van de nationale garde en een burger zijn woens- middag met schotwonden naar 'n ziekenhuis in Detroit gebracht. Na enkele uren rust laaiden de gevechten in deze door plunde ring, brandstichting en sluip schutters geteisterde automobiel- Geen voorrang verleend In de Zuiddijkstraat verleende een brommer bestuurd door H. v. d. K. uit Sluis geen voorrang aan een personenauto bestuurd door G. K. uit Den Haag. Beide voertuigen werden beschadigd en de bromfietser werd licht ge wond. Dokter Meijer uit Sluis verleende eerset hulp. 2.) Ik geloof niet, dat ik Terry ooit zo verontwaardigd heb gezien. Hij ging de rechercheur onbe schaamd na, en de eerstvolgende maal dat deze met 'n geval kwam, en stellig verzekerde dat het zo maar een bedacht probleem was, keek Terry hem vlak in zijn ge zicht en zei: „Je kletst. Het is dat geval van Brincken." Dat was verschrikkelijk, want die politieman had al 'n heel stel feiten en gegevens verteld. Dat mocht 'ie niet. Ambtsgeheim. Terry gaf hem zijn woord van eer dat hij zwijgen zou, en bovendien zijn lezing en oplos sing. Zo kwam hij stapje voor stapje waar hij zijn wilde. Na 'n zeldzaam goede slag prees de politie hem openlijk. Hij begon agenten op straat te groeten en met ze op te lopen, wat ook een graad van erkenning is. Een andere rechercheur riep zijn hulp in, en vertrouwde hem, wat ik zeker bij zulke stijve plichtmensen niet mogelijk had durven achten. Het bleek, dat Terry verstand had van alles. Hij wist bijzonderheden over brood bakken en borduren en tap-dan- DOOR OLAF J. DE LANDELL sen. Hij kende finesses van bloedonderzoek, visnetten breien en hypnose; de combinatie van energie en telkens weer gebrek aan succes had hem herschapen in een soort wandelende ency clopedie. Dat bleek zijn geluk, tenslotte. Tot ongeveer een maand ge leden die moord in Amsterdam gebeurde, op de oude diamant handelaar Isaac Maurice. Terry kende Maurice oppervlakkig; het was een keurige vent, op en top een heer in elk opzicht. Terry wist bijzonderheden, en concludeerde alleen uit het ver haal In de krant al zoveel, als ik er met al mijn schrijversfantasie niet in gevonden zou hebben. Hij riep in z'n enthousiasme de hulp in van zijn polltiekennissen en bewerkstelligde, dat 'ie inzage kreeg van enkele stukken. Dat was 'n ontzaglijk voorrecht, het geen' mijn waarde neef naar grootte wist te schatten. Noch tans liep juist dat geval op niets uitHij zat er een week lang over gebogen, twéé weken, en er gebeurde niets. Terry van der Linden bleek achteraf toch ook maar een gewoon mens te zijn. Hij had verschrikkelijk de p. in, want het ontnam hem de macht, die hij zijn „overheersing van het verstand" noemt. Ik kan hem niet tot 't inzicht brengen, dat pedan terie juist een bewijs van stom miteit is. De enkele malen dat we elkaar spreken, praten we bijna geen woord over ons wederkerig werk. Behalve die ene, noodlottige keer. Toen vroeg Terry: „Verdien je nou eigenlijk iets, met dat schrijven?" „Nou!" antwoordde ik, heftig knikkend. Kon „dat schrijven" niet op me laten zitten. „O, ja?!?" zei Terry. Blijkbaar verbaasd. „Dacht jij dan soms van niet?" informeerde ik gekwetst. „Ja," zei Terry, die sedert hij detective is, recht door zee gaat. „Ik wou je juist iets te doen geven, waar je nou es een duitje mee kon maken." Dat was natuurlijk pijnlijk, want ik kon onmogelijk meteen door de mand vallen. „Je zou me in elk geval kunnen zeggen wat het is," stelde ik voor, „staat het me aan, dan zal ik het overwegen, Terry. Een duitje erbij is voor niemand te versmaden." Hij grinnikte, hoewel hij zich overigens netjes hield. En zei: „Ik zou met je samen willen doen." „Wat zou je met me samen willen doen," vroeg ik duizelend, want hij kan verraderlijk handig zijn, mi ik verdien niet genoeg, om' het met iemand te willen delen. „Mijn zaakje," stelde hij me gerust. „Kijk es, als detective moet je veel kunnen, maar je snapt, dat ik daarom nog niet alles kan, hè?" „Een kalf snapt dat," beaamde ik. „Nou ja, als jij 't maar snapt," vond Terry. Ik knikte maar eens. „Een van de dingen die ik niet kan, is op twee plaatsen tegelijk zijn," stelde Terry vast. Logisch, docht mij. „Wel?" vroeg ik. Hij zweeg zo nadrukke lijk „En nou kun je me helpen," verklaarde hij. „Nee laat me uit spreken, Han," hoewel ik hele maal geen moeite deed, hem in de rede te vallen „je kunt er een goed centje mee verdienen, want natuurlijk krijg ik meer te doen, en ook meer geld als ik op twee plaatsen tegelijk kan zijn." „Ja," zei ik, „maar ik ben jij niet Toen kneep hij zijn linkeroog dicht, en bekeek me sluw met 't enig overige. „Als je je haar glad maakt," lichtte hij me langzaam in, „met pommade en je koopt een bril, je plakt een snor aan, en je gaat wat vrolijker pak ken dragen, dan „Hemel, Terry!" schreeuwde ik. „Je wilt toch niet zeggen, dat je onze gelijkenis wéér fWordt varvolfld ATLANTA: De Amerikaanse ne gerleider dr. Martin Luther King in overpeinzing tijdens een persconferentie. Hij verklaarde de beslissing van president John son te ondersteunen om federale troepen naar Detroit te zenden. stad weer op. Een politieman zei, dat in het westen van de stad met tussenpozen door sluipschutters wordt gevuurd. Het lijkt erop, dat ze georganiseerd optreden in groepen van een man vijf, zei hij. De autoriteiten vrezen, dat het geweld voor de vierde ach- tereenvolgde nacht zal losbars ten. Het dodencijfer staat op 33. Vier negerleiders hebben gis teren een Doping gedaan hun muitende volgelingen in het ga reel te krijgen. In een verkla- rine. ondertekend door Martin Luther King, Roy Wilkins, voor zitter van het verbond voor de vooruitpang van gekleurden Philin Randolph, voorzitter van het Randolph-instituut en Whit ney Young, voorzitter van de nationale stedenliga, zeggen deze leiders van negerorganisaties, dat geen enkel onrecht vernieti- sing van de gemeenschap en van de negerbevolking rechtvaardigt. Moord, brandstichting en plun dering zijn misdaden, die als zo danig moeten worden behandeld. Zij brengen schade toe aan de zaak van de gelijke rechten en aan de natie als geheel, aldus de negerleiders, die hun steun be tuigden aan de oproeo van pre sident Johnson orde en recht te handhaven. President Johnson heeft op nieuw opgeroepen de orde te herstellen en de wetten te eer biedigen. Tijdens het bezoek van een jeugdorganisatie aan het Witte Huis zei de president dat de Verenigde Staten altiid een land van hervormers zijn ge weest. Daarvoor waren mensen met verantwoordelijkheidsge voel nodig, geen vernietigers van wat is opgebouwd. Rap Brown, voorzitter van het coördinatiecomité voor geweldlo ze studentenactie, is woensdag op het vliegveld van Washington ge arresteerd. Hij wordt beschuldigd van aanstichting tot ernstige on geregeldheden die zich maandag avond in de stad Cambridge (Ma ryland) voordeden. Dinsdag was een arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd. De negerleider was uit Cam bridge vertrokken nadat hij bij gevechten met de politie door een kogel licht aan het hoofd was ge wond. Op een openbare bijeenkomst zou hij tot negers hebben gezegd: „Het is tijd dat Cambridge ont ploft. De negers hebben Amerika gebouwd. Als Amerika daarmee geen rekening wil houden zullen wjj het platbranden".

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2