Rassenonlusten in de Verenigde Staten VOELDE HIJ ZICH BELEDIGD DOOR PEARSON? De Gaulle terug naar Parijs HET WEER 33 doden en een schade van 350 miljoen gulden CANADA Geen spijt Afkeuring Hoogwater Zon- en Maanstanden Sluipschutters 1070 branden Nieuwe relletjes VERENIGDE STATE Weerbericht DONDERDAG 27 JULI 1967 23e Jaargang No. 6988 yokk - A~- (Hgrjgm} De Gaulle keert terug Generaal De Gaulle Is woens dagmiddag (plaatselijke tijd) uit Montreal vertrokken met Parijs als bestemming. Een woordvoerder van de Fran se delegatie verklaarde dat, „reke ning houdend met het standpunt van de Canadese premier er de voorkeur aan was gegeven de reis van generaal De Gaulle naar Otta wa te annuleren en naar Parijs te rug te keren". Voor zijn vertrek bracht de Franse president een bezoek aan 't stadhuis van Montreal, waar hij door een menigte van ongeveer vijfhonderd mensen werd toege juicht. Anderen lieten echter een luid boegeroep horen. De Gaulle keert een dag eerder dan was afgesproken naar Parijs terug, waar hij vannacht werd verwacht. De Franse ambassade in Terug naar Parijs. Ottawa stelde de Canadese rege ring van het besluit van De Gaulle op de hoogte, enkele uren voordat deze van Montreal haar Ottawa zou reizen, waar hem stel lig een ijzige ontvangst te wachten stond. Het zit de Canadese regering namelijk hoog, dat het Franse staatshoofd de Frans-sprekende separatisten in de provincie Que bec openlijk heeft aangemoedigd hun lot in eigen hand te nemen en dit bekrachtigde met de uit roep „Leve het vrije Quebec". Premier Pearson van Canada noemde de uitlatingen van De Gaulle onaanvaardbaar en zei dat de Canadezen, die tweemaal Frankrijk hebben bevrijd, niet bevrijd behoeven te worden. Over Dè Gaulle's besluit zijn officiële bezoek af te breken zei premier Pearson woensdag dat hij dit be greep, doch dat de omstandighe den, die daartoe hebben geleid niet door de Canadese regering zijn veroorzaakt. Deze omstan digheden zijn zeer betreurens waardig, zo zei hij. Het afbreken van De Gaulle's bezoek is van Franse zijde niet nader toegelicht. In Franse krin gen zegt men dat De Gaulle slechts in uiterste geval van het protocol afwijkt. Men vermoedt dat hij zich door de verklaring van premier Pearson beledigd achtIn Ottawa vreest men dat het bezoek van De Gaulle ernstige gevolgen zal hebben doordat het wonden heeft open gereten, die de Canadese rege ring nagenoeg geheeld achtte. De Franse president toonde niet dat hij spijt had van 'zijn op merkingen over Quebec. Tijdens een diner dat dinsdagavond in 't Franse paviljoen op de wereld tentoonstelling werd gegeven, zei De Gaulle dat het hem ten zeerste zou verheugen als hij voor de Fransen in Quebec van nut is geweest. Een bezoek dat De Gaulle woensdag aan de universiteit van Montreal bracht, ging vergezeld van stormachtige tonelen. Geest driftige groepen studenten, beho rend tot de voor afscheiding ijve rende onafhankelijke partij, rie pen: „Leve De Gaulle" en „Que bec vrij". Velen probeerden hem de hand te drukken. Talrijke Franse bladen, waar onder Le Figaro, Combat en Aurore, laten geluiden van af keuring horen over het optre den van De Gaulle. Zij vragen rich af hoe men in Frankrijk zou reageren als de koningin van Engeland tijdens een officieel be- :oek haar steun zou betuigen aan het Bretonse nationalisme of over onafhankelijkheid zou spre ken voor de bewoners van Enge- lands vroegere bezit, Normandië. Franse industriëlen en boeren vrezen de weerslag van De Gaul le's uitlatingen. Het Franse parlement is op re ces. De leider van de linkse op positie, Mitterrand, zei dat hij eerst de uitleg vep de president en zijn regering wil vernemen voordat hij een verklaring af legt. Het nicident heeft nieuw voed sel gegeven aan geruchten over de gezondheid van de 76-jarige staatsman. Sommigen zijn van mening dat hij te oud wordt en zijn visie op de politieke zaken aan het verliezen is. MONTREAL: Quebec, het Frans talige deel van Canada. Zoals be kend hebben de leuzen van pre sident De Gaulle: Vive le Que bec libre, Vive le Canada Fran cais, ergernis opgewekt bij de re gering in Ottawa. OTTAWA: Premier Lester Pear son van Canada heeft dinsdag avond na afloop van een spoed- bijeenkomst van zijn kabinet ge zegd dat de uitlating van De Gaulle onaanvaardbaar voor het Canadese volk en zijn rege ring is. Op de foto Pearson tij dens het afleggen van de verkla ring. DONDERDAG 27 JULI v.m. n.m. Cadzand 5.07 5.10 Breskens 5.32 5.35 Terneuzen 6.08 6.11 Hansweert 6.42 6.45 Walsoorden 6.41 6.44 VRIJDAG 28 JULI v.m. n.m. Cadzand 5.48 5.52 Breskens 6.13 6.17 Terneuzen 6.49 6.53 Hansweert 7.23 7.27 Walsoorden 7.22 7.26 ZON MAAN op onder op onder 4.53 20.39 20.57 11.20 4.54 20.38 23.08 12.31 4.56 20.36 23.21 13.42 4.58 20.33 23.37 14.55 4.59 20.33 23.58 16.10 Nationale gardisten en politie agenten hebben met steun van tanks de gehele nacht van dins dag op woensdag vuurgevechten geleverd met negersluipschutters in het westen van Detroit. In het oostelijk stadsdeel heb ben parachutisten van het staan de leger de toestand redelijk in de hand en het kwam slechts tot enkele schietpartijen. Na drie dagen en nachten van onlusten is het dodencijfer in de automobielstad tot 33 gestegen. De laatste slachtoffers waren een vierjarig negermeisje, dat door een raam van haar ouderlijk huis dodelijk werd getroffen door een kogel, en vier mensen die door de politie dood in een motel kamer werden gevonden. In de deftige woonwijken in het noorden van de stad moesten para's met tanks en gepantserde jeeps uitgerust optreden tegen sluipschutters, nadat politieagen ten zich hadden moeten terug trekken. Ook een legerpatrouille door heftig vuur van sluip schutters niet in staat zijn zich te verplaatsen. Bij een gevecht met een neger-scherpschutter werden een nationale gardist en twee politie-agenten neergeschoten vóórdat de neger werd gedood. In het westen van de stad laai den de branden weer hoog op, maar de autoriteiten beweerden dat het gisternacht tot minder gevallen van brandstichting en plundering was gekomen. Presi dent Johnsons speciale vertegen woordiger Cyrus Vance zei dat er vooruitgang wordt geboekt maar dat het einde van de toestand nog niet in zicht is. De gehele nacht door werden arrestanten blan ken en negers door de politie opgebracht wegens plundering en schending van de avondklok. Vance, die 's nachts met de commandant van de federale troepen, generaal John Throck morton, het getroffen gebied had bezocht, zei geen bewijzen te hebben gevonden dat de onlus ten georganiseerd waren. In Detroit bedragen de verlie zen naast 33 doden en ruim 1.000 gewonden ook een schade van meer dan 530 miljoen gulden, voornamelijk tengevolge van brand. Naar schatting van de politie zijn in de afgelopen 72 uur 1.070 branden gesticht. DETROIT: Een beeld van een van de vele branden die op het ogen blik in Detroit woeden na de der de nacht van hevige rassenonlus ten. Woensdagmorgen zijn para chutisten met tanks het noorden van de stad binnengetrokken om de straten te zuiveren van sluip schutters. Het dodencijfer is ge stegen tot 33. Gisternacht kwam het ook tot ongeregeldheden in Saginaw, 20 km ten noordwesten van Detroit, Chicago en Cleveland - plaatsen in het merengebied die tot nog toe voor rellen -gevrijwaard wa ren gebleven. In Saginaw werden bij vuurgevechten tussen politie en sluipschutters zeker-acht per sonen gewond. Brandweerlieden die branden trachtten te blussen werden door een stenenregen verdreven. De onlusten ontston den toen negers, die niet toege laten werden tot een bespreking met burgemeester Henry Marsh r zelf een neger een sitdown- betoging op straat hielden. In Chicago kwam het tot ge vallen van plundering in de negerwijk, maar de politie meld de later dat zij de toestand in de hand had, na enige arrestaties te hebben verricht. Dichtbij de wijk Hough van Cleveland, waar vorig jaar juli bij rassenrellen vier mensen het leven lieten, werden enige brandbommen geworpen, waar bij een onbewoond huis in vlam men opging.Een 71-jarige vrouw leip ernstige verwondingen op tengevolge van een brandbom die op haar bed was geworpen. (Zie verder pag. 2.) AlboPy o Detroit To fado p»ttsöurg Cïrica-go De Amerikaanse steden Cam bridge, New York (Harlem), Ro chester, Toledo, Detroit, Pontiac en Grand Rapids, waar zich de laatste dagen ernstige onlusten hebben voorgedaan. In Newark hebben de ongeregeldheden reeds eerder plaatsgevonden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Vrij warm Zonnige perioden en droog weer. Meest matige zuidwestelij ke wind en vrij warm. ZOMERSE DAG Tussen een diepe depressie bij IJsland en een langgerekte gordel van hoge luchtdruk die zich uit strekt van de Azoren tot boven midden-Europa, staat een matige tot krachtige zuidwestelijke luchtstroming. Hiermee stroomt warme en vochtige lucht naar West-Europa. De depressie bij IJsland trekt langzaam naar het oosten en ook het koufront van de depressie, dat woensdagavond boven de Britse eilanden lag, schuift langzaam in onze richting op. Aanvankelijk zal het donder dag echter zonniger zijn, waarbij de temperatuur in het oosten van het land zal oplopen tot boven 25 graden Celsius. Aan het einde van de dag zullen van het westen uit wolkenvelden het land binnen drijven. Deze wolkenvelden han gen samen met 't eerdergenoem de koufront boven de Britse eilanden. De regenactiviteit van het front is echter klein. Elders in Europa is het in het algemeen mooi zomerweer. Een uitzondering vormen Schotland, noord-Denemarken en zuid- Skandinavië, waar plaatselijk regen valt en de temperatuur niet hoger komt dan 20 graden. In Spanje, Italië en Zuid-Slavië blijft het warm tot zeer warm weer met maximumtemperaturen van 30 tot 35 graden. In het zui den van Europa vormen sommige streken in het Alpengebied een uitzondering op het warme weer. Dinsdag waren het de Zwitserse, woensdag de Oostenrijkse Alpen, waar tijdens regen de tempera tuur op sommige plaatsen niet verder kwam dan 18 graden. Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum fièi advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" géê.i handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ,.ur. Voor het gecomb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1