DE GAULLE IN MONTREAL Russische verklaring over midden-oosten WILDE ACHTERVOLGING IN ROTTERDAM Gemeenteraad van Terneuzen wsaaaSjfSö juli loer DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 Times: onruststoker HAARLEMMERMEER VINDT SCHIPHOL GROOT GENOEG MEISJE VERONGELUKT Demonstratie in Tel Aviv Rode garde mishandelt buitenlanders Betoging tegen Lioe Tsjao-Tsji Vermorzeld Kalf met twee koppen Kind door luipaard gedood DODELITK BEDRIJFSONGEVAL Gouverneur Kongolese Oostprovincie in arrest Op zoek naar de armen van de Venus van Milo De Franse president De Gauile is maandagavond in Montreal aan gekomen, waar hij geestdriftig werd verwelkomd door Frans sprekende separatisten. Bij het stadhuis werd het Canadese volkslied overstemd door boe-geroep, terwijl de Franse president in de houding stond. De separatisten riepen „Quebec voor de Quebecers" en vroegen De Gauile om hulp. Voor zijn aankomst in Montreal had De Gauile een tocht van 290 km gemaakt door dorpen in het oudste deel van Canada. Telkens wanneer hij stopte maande hij de Franse Canadezen hun lot in eigen hand te nemen en ei°en heer en meester te worden. Meer dan de helft van de inwoners van Mon treal zijn Franse Canadezen. De New York Times van dinsdag heeft Dresident De Gauile verweten het separatisme in de Canadese provincie Quebec aan te moedigen. Het zegt in een hoofdartikel dat De Gauile „van staatsman is afge daald tot onruststoker". Hij moe digt afscheiding opzettelijk aan on zijn tocht door Quebec door zijn Het gemeentebestuur van Haarlemmermeer vindt Schiphol nu groot genoeg. Het zal binnen kort officieel een suggestie ter tafel brengen om verdere uit breiding van de Nederlandse luchthavencapaciteit onder te brengen in Flevoland. Voorge steld wordt om daar dan het -vrachtvervoer af te wikkelen. Het gemeentebestuur van Haar lemmermeer komt met deze sug gestie in verband met het plan voor het niéuwe Schiphol nog een startbaan aan te leggen, die zal reiken tot ten westen van Hoofddorp. Uitvoering van dit nlan zou zeer ingrijpende gevol gen, hebben voor het binnenkort in aanleg komende streekwoon- wagenkamp en de bestaande nieuwe algemene begraafplaats en het Joodse kerkhof in Hoofd dorp. Het toekomstige streekzie kenhuis, waarvan de bouw be gin 1963 zal -aanvangen, zal in de geluidstrpg komen te liggen, wat men ook een groot bezwaar vindt. Het 14-jarig meisje S. van der Hoek uit Honselersdijk is maan dagavond in Loenen (Veluwe) bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Het meisje reed met een vriendinnetje op de hoofdweg in Loenen, toen zij werden ingehaald door een vrachtauto met aanhangwagen. Op het moment dat de aanhang wagen haar inhaalde is 't meisje vermoedelijk even naar links uit geweken, waardoor zij door de wagen werd geraakt. Zij viel inet haar hoofd op de rijbaan en overleed ter plaatse. De Sowjet-regering heeft za terdag verklaard, dat „zij altijd bereid is met andere vredelie vende staten samen te werken om te komen tot een constructieve oplossing van het vraagstuk van de liquidatie van de gevolgen van de Israëlische agressie". In de verklaring waarvan de tekst door het persbureau Tass werd gepu bliceerd, staat verder dat de Sow- j et-Unie met de andere socialis tische landen „politieke steun zal blijven verlenen aan de Arabi sche staten in hun rechtvaardige strijd voor hun wettige rechten en hun zal blijven steunen bij het herstel en de ontwikkeling van hun economie en hun defensie zal blijven versterken". Volgens de Sowjet-Unie vorm de de thans verdaagde zitting van de algemene vergadering „een belangrijke fase in de strijd van de vredelievende staten voor een zo spoedig mogelijke uitwissing 'van de gevolgen van de Israëli sche agressie". Door de resolutie waarin van Israël wordt geëist dat het afziet van maatregelen om het Arabische deel van Jeruzalem te annexeren, had de algemene Vergadering zich duidelijk ge keerd tegen erkenning van elk gevolg van de agressie van Israël, aldus de regering in Moskou. Zij voegde hieraan toe, dat er in het midden-oosten geen vrede kan zijn, zolang de Israëlische troe pen op Arabisch grondgebied blijven. De Russische regering is van oordeel, dat de algemene ver gadering geen doeltreffende be sluiten heeft kunnen nemen „door toedoen van de V. S., enige van hun bondgenoten en ook die staten welke hebben toegegeven aan de Amerikaanse druk". politieke hatelijkheden en door overmatig de nadruk te leggen op de Franse afkomst, taal en cultuur van het gebied. „Hij is bezig een al enorm moeilijk probleem voor de Canadese regering meedogen loos te verscherpen. De generaal is duidelijk van plan zijn pijlen naar de Verenigde Staten te laten afketsen omdat de Frans-Canade zen nauwe betrekkingen met de V.S. hebben. En natuurlijk geeft hij niet alleen de Engels sprekende Canadezen zijdelings een trap na maar ook Engeland, dat hij vol ledig uit het westelijk halfrond weg wil hebben", aldus het blad. Vrouwen, moeders en zusters van Israëlische militairen die door krijgsraden wegens plunde ring in de bezette Arabische ge bieden tot vaak langdurige ge vangenisstraffen zijn veroordeeld hebben maandag voor het hoofd kwartier van de chef van de Is raëlische generale staf, generaal Itzjak Rabin, een betoging ge houden. In hun protest tegen de vonnissen stelden de vrouwen dat de betrokken militairen zich niet aan plundering hadden schuldig gemaakt „doch alleen maar souverniers hadden willen meenemen. Leden van de Chinese rode garde hebben de culturele atta ché van de Zweedse vertegen woordiging in Peking en een Scandinavische en een Canadese journalist mishandeld, omdat zij Enkele honderdduizenden mi litairen hebben maandag in Pe king betoogd tegen het Chinese staatshoofd Lioe Tsjao-Tsji en andere communistische voorman nen zoals Teng Hsiao Ping en Tao Tsjoe. Ook partijleiders uit Woehan wa ren het mikpunt van de demon stratie, zo meldt het Zuidsla- vische persbureau „Tanjoeg". De militairen verweten deze partij- figuren dat zij de „kapialisische weg" hebben gekozen. Ook uit de oostelijke provin cie Sjantoeng komen meldingen over aanvallen op president Lioe. Radio-Peking zei, dat volgelin gen van partijleider Mao in de provinciale hoofdstad Tsingtao een „verbond" hebben gesloten met fabrieken, bedrijven en scho len om de „misdaden van China's Chroestsjov" aan de kaak te stel len. poogden op het plein van de he melse vrede de geschreeuwde leuzen van een massabijeenkomst op de band vast te leggen. De drie mannen werden ge dwongen met een auto naar het ministerie van buitenlandse za ken in Peking te rijden. Onder weg werden alle ruiten van het voertuig ingeslagen, 't dag inge deukt en de inzittenden geslagen en bespuwd. Het drietal werd de gehele nacht vastgebonden en toen met een ernstige waarschuwing weg gestuurd. Elders in Peking mishandelden rode gardisten Japanse zakenlie den die zij voor een z.g. „recht bank" daagden. Volgens een Japans radiosta tion sleepten rode gardisten de Japanse zakenlieden door de gan gen van het hotel waar deze ver bleven, onder het uiten van kre ten als „weg met het Japanse im perialisme" en „straft de spion nen". De zakenlieden maakten deel uit van een handelsdelega tie. Dit is het eerste incident van deze aard sedert het begin van de culturele revolutie, waarvan Japanners het slachtoffer zijn, Ongeveer 300 rode wachters na men aan de actie tegen de Ja panners deel. Een timmerman in Lensahn (Sleeswijk-Holstein) is maandag in een houtpers vermorzeld on der een druk van 4800 kilo. De man wilde een reparatie ver richten en heeft blijkbaar met een slip van zijn overhemd de handel overgehaald die het ap paraat in werking stelde. In een boerderij in de West- duitse plaats Dahlen is een kalf met twee koppen geboren. Het beestje is verder kerngezond. De twee koppen zijn geheel kom pleet, met twee kelen die ieder voor zich slikken. Het dier kan alleen niet overeind blijven om dat het koppenstelsel te zwaar is. Een meisje van twee jaar is maandag in haar ouderlijke wo ning gedood door een luipaard, een van twee exemplaren die haar vader er in ziin particulie re dierentuin in Bellville bij Kaapstad er op na houdt. De vader had het dier in de bad kamer opgesloten omdat het door zijn soortgenoot was gewond en het daar beter verzorgd kon worden. Bii het openen van de deur sprong het roofdier onver hoeds oo het kind. dat op weg naar het ziekenhuis overleed. De 29-jarige smid-constructie- werker J. Hof uit Tijntje werd maandagmiddag op het terrein van de N.V. Haitsema te Harlingen dodelijk getroffen toen een kraan- arm van de mobiele kraan van 2% ton, geladen met twee ton ijzeren balken, op hem viel. Hij werd op slag gedood. De ijzeren balken werden met de kraan van een hoge vrachtauto gelost. Toen men bijna de plaats voor de balken had be reikt viel de arm plotseling door nog onbekende oorzaak. Zes surveillancewagens en veertien agenten van politie zijn maandagavond in Rotterdam be- betrokken geweest bij een inci- dentenrijke poging om een 23-ja- rige Rotterdammer, op wie men het uit justitiële overwegingen had gemunt, te pakken te krij gen. De achtervolging die volstrekte wild west-vormen aannam en die een dik half uur duurde, had inderdaad de arrestatie van de gevluchte Rotterdammer tot re sultaat, maar de prijs die de Rot terdamse politie daarvoor moest betalen, was aanzienlijk: een po litiewagen werd bij een botsing met de auto van de vluchteling zwaar beschadigd, een tweede wagen schoof tijdens de achter volging in een heg en een derde raakte in een sloot. Aan het slot van de race, toen twee agenten tot de arrestatie van de Rotter dammer wilden overgaan, viel er een licht gewonde. Een van de De Kongolese regering heeft de gouverneur van de Oostpro vincie, Faustin Vital Moanda, van zijn functie ontheven en in arrest gesteld, zo is in de hoofd stad, Kinsjasa, vernomen. Moan da is een oud-minister van cje- fensie,.en was in januari tot gou verneur benoemd. De Oostpro vincie vormde een van de brand haarden van de opstand van de huurlingen en Katangaanse mili tairen begin deze maand. Volgens de minister van bin nenlandse zaken wist Moanda dat er in zijn hoofdstad, Kisangani, „agressie" ophanden was, maar liet hij na de centrale regering te waarschuwen. agenten werd namelijkdoor de jongeman gebeten en gestompt, waarbij hij aan hoofd en handen werd gewond. Het wild-west-verhaal begon aan het eind van de middag op Molenlaan in Hillegersberg, toen de Rotterdammer Rudolf de K. zonder beroep, een stopteken van een politieman negeerde en in z'n witte personenauto met grote snelheid doorreed. Omdat Rudolf K. door de politie in verband met een serie kleine misdrijven werd gezocht en omdat hij, naar men vermoedde, zonder rijbewijs reed, achtte de politie het nood zakelijk de achtervolging in te zetten. Die achtervolging begon met een surveillancewagen, maar toen het de bemanning van deze auto al snel duidelijk was gewor den, dat de poging om K. te pak ken te krijgen weinig of geen re sultaat dreigde te hebben, werd aan de meldkamer op het hoofd bureau van politie om assisten tie gevraagd. Vanuit het hoofd bureau dirigeerde meiv onmiddel lijk vijf politiewagens naar Hilli- gersberg om bij de achtervolging te helpen. Met zeer grote snel heid reed Rudolf K. via de grind weg naar Berkel en Rodenrijs en vandaar naar Bergschenhoek. Tijdens deze rit probeerde de vluchtende automobilist talrijke malen politiewagens, die hem wilden inhalen van de weg te drukken. Ook paste hij' de truc toe om bij een hoge snelheid plot seling sterk vaart te minderen. In een aantal gevallen had dat bijna een ernstige botsing met een van de zes achtervolgende politiewagens tot gevolg. Via de bovendijk kwamen de vluchte ling en zijn achtervolgers in Hil- ligersberg, waar zich op de Eras- mussingel een gevaarlijk incident voordeed, toen Rudolf K. met hoge snelheid inreed op een hem tegemoet komende politieperso- nenauto. De agent die achter het stuur van de auto zat, kon een ernstig ongeluk voorkomen door sterk te remmen en zijn wagen van de weg te rijden. De politie auto sloeg bij deze manoeuvre in een heg en werd zwaar beseha- dgid. Een verkeersprobleem werd de vluchtende Rotterdammer even later noodlottig, toen hij op de Kerstant van den Bergelaan in Hillegersberg voor een andere automobilist moest stoppen. Ter wijl Rudolf K. afremde sloeg de motor van zijn auto af. Twee agenten van een achtervolgende surveillancewagen zagen toen hun kans schoon. Zij sprongen uit hun auto en holden naar de gestrande wagen van de vluchte ling. Rudolf K., die het gevaar zag aankomen, draaide daarop snel alle ramen van zijn auto dicht en deed de portieren op slot. Van achter zijn stuur ge baarde hij dat hij in geen geval wenste te voldoen aan het ver zoek van de politieman om de auto te verlaten. Er ontstond on middellijk een vechtpartij tussen de agent en Rudolf K., die de eerste op een aantal lichte ver wondingen kwam te staan. Met assistentie van een aantal andere agenten slaagde men er tenslotte met veel moeite in de vluchteling te arresteren. De jongeman, die thans in een cel van een der politiebureaus is opgesloten, weigert ieder com mentaar op de emotionele ge beurtenissen van maandag. Een expeditie onder leiding van een Amerikaanse zakenman, Mathon Kyritsis, is maandag uit Athene naar het eiland Milos vertrokken om te pogen daar de armen van het beroemde Venus- beeld te vinden. Het gezelschap bestaat uit zes personen, onder wie kikvorsmannen, technici en cineasten. Men wil n.l. ook een film vervaardigen over de Ve nus van Milo. Kyritsis heeft al eerder in 1961 en 1964 een expeditie naar Milos uitgerust, doch deze leverden geen resulta ten op. (Vervolg en slot van pagina 6) aansluiten op de kabel. Wij vinden dit een veel te hoge prijs. Bent U ook deze mening toege daan en bestaat de mogelijkheid dat er'via uw college nog iets aan deze maatregel veranderd wordt De heer Ramondt: Mijnheer de voorzitter, ik zou graag van het college willen vernemen welke plannen de Woningbouwvereniging heeft voor flatbouw, en of er voor realisatie van even tueel bestaande plannen voldoende bouwvolume aanwezig is. De heer Hol: Mijnheer de voorzitter, ik had nog twee punten, één van meer prettige aard en daar wil ik dan maar mee beginnen. Ik wil graag uiting geven aan mijn grote waardering voor de wijze waarop de plantsoendienst tegen woordig de plantsoenen verzorgt. Ik weet wel, met beperkte mankracht kan niet alles 100 zijn, maar als ik zie welke zorg bij voorbeeld besteed wordt om van de Invalsweg een fraai geheel te maken, als ik verder zie wat met een beperkt bedrag gepresteerd is op de eigen kwe kerij, dan geloof ik dat hier een woord van waardering zeer zeker op zijn plaats is. Mijn tweede punt behelst kritiek. Toen juist van gemeentewege de straat in de Willem de Zwijgerlaan was herlegd, verschenen daar plot seling mensen van de waterleidingmaatschappij en die gingen de straat weer opbreken I Mijnheer de voorzitter, er waren toen mensen die daar passeerden, en maar eens met de vinger naar het voorhoofd wezen. Eigenlijk wel begrij pelijk Er is wel eens eerder gesproken over meer coördinatie bij de nutsbedrijven. Iets, zo als nu gebeurd is, is naar mijn mening helemaal niet nodig. Ik zou nogmaals op meer coördinatie willen aandringen. De heer De Vos: Mijnheer de voorzitter, het vraagstuk van de vuil verwijdering is al vaak aan de orde geweest. Natuurlijk ben ik het met de sprekers eens dat vuilverbranding de beste oplossing is. De heer Van Breda Vriesman heeft aan de heer Berbers een schema gegeven van een installatie op een andere plaats. Als ik het goed begrepen heb betreft dit ech ter geen verbranding, maar compostering en dat is weer iets heel anders. Er zijn uiteraard ver schillende methoden om vuil te verwijderen. De goedkoopste methode, daar bestaat geen twijfel aan, is storten, dat is zonder meer duidelijk. U weet misschien dat wij vorige jaar aan de Stichting Compost opdracht hebben gegeven voor ons een rapport uit te brengen. Dat rap port hebben we enige tijd geleden gekregen. Maar ook daarmee komen we er niet zonder meer uit, want alles is zeer kostbaar. U hebt gehoord hoe de wethouder van finan ciën sprak; zijn opmerkingen gelden ook voor maatregelen ten aanzien van de vuilverwijde ring. We moeten ook bedenken, dat het een groot verschil is op welk gebied 110 of 120 dui zend inwoners wonen. Zeeuwsch-Vlaanderen is bijzonder uitgestrekt. Als men dus vanuit de hele streek 't vuil naar één plaats moet brengen, komen er enorme vervoerskosten bij. Het is in ieder geval een zaak die nog altijd de aandacht heeft, maar of er op korte termijn iets aan ge daan kan worden, dat is een andere vraag waar op ik niet zonder meer, ja zou durven zeggen. Ik hoor van de heer Berbers dat hij het over zicht van de heer Van Breda Vriesman aan de dienst van openbare werken heeft gegeven, en men zal het daar uiteraard bestuderen en in aanmerking nemen bij de maatregelen die even tueel verder kunnen worden genomen. Wat de heer Hamelink heeft gezegd over de Cokesfabriek, zullen wij onderzoeken, evenals wat betreft die sloot aan de Zevenaarhaven. De heer Hamelink heeft nog gesproken over de aansluitkosten van de ZEGAM, die 125, per woning zouden bedragen. Dat schijnt inder daad zo te zijn. Het college van burgemeester en wethouders heeft van de Woningbouwver eniging een brief gekregen waarin dit wordt vermeld en waarin.men hiervoor onze aandacht vraagt. Nu is het zó, dat in de leverings- en aanslui- tingsvoorwaarden van de ZEGAM is opgenomen dat de aansluitkosten per woning 100,be dragen wanneer de aansluiting gebeurt met een buis van een bepaalde diameter. Wanneer die diameter groter is, dan zijn de kosten wat hoger, zodat het best mogelijk is dat aan de Woning bouwvereniging 125,— in rekening is gebracht. Dat is dan toch wel in overeenstemming met de leverings- en aansluitingsvoorwaarden, zoals die door de vergadering van aandeelhouders van de ZEGAM vorig jaar zijn vastgesteld. Ik geloof niet, dat daar gemakkelijk iets aan te veranderen is. Dat ook de PZEM plannen heeft om voor de aansluiting kosten te berekenen, is mij niet be kend, maar het kan best zijn. De PZEM is een instelling waarin de gemeenten maar weinig zeggenschap hebben. De aandelen zijn vrijwel helemaal in handen van de provincie en de zeg genschap berust dus daar ook. Als de maatregelen die mevrouw Doppegieter noemt, in de praktijk doorgevoerd worden, zal het wel zo zijn dat dit in de vergadering van aandeelhouders van de PZEM is vastgesteld en dan zal daar ook wel niet veel aan te doen zijn. Dat wil natuurlijk ook weer niet zeggen dat wij de hierover in de raad gemaakte opmer kingen niet zouden kunnen doorgeven. De heer Hol heeft lof gebracht aan de Plant soenendienst voor de goede verzorging. Ik wil die lof voor de Plantsoenendienst in dank aan vaarden, al moet ik erbij zeggen dat het nog niet overal zo is als wij het zouden willen. Het ligt er helemaal aan, welk weer het is. Na regen zal het onkruid weer harder uit de grond schie ten en dan is het moeilijk om de zaak bij te houden. De mensen van de dienst doen inder daad hun best. De heer Hol had nog een klacht over het op breken van de bestrating van een straat die pas was herstraat. Dat is ons college natuurlijk ook opgevallen, het heeft ons zelfs bijzonder ge- ergerd. Wij hebben onderzocht of het mogelijk is om ons in een vroeger stadium van plannen die toch wel al eerder zullen hebben bestaan, op de hoogte te stellen. Als dat gebeurd was, zou de gemeente die straat niet herstraat heb ben, wetende dat er kort daarop weer een buis doorheen gelegd zou moeten. Wij hebben ver zocht ons ïn eerder stadium van dergelijke plan nen op de hoogte te brengen en we hopen dat dit dan ook zal gebeuren. Of er nog verdere coördinatie mogelijk is, weet ik niet. Wij hebben dat al herhaaldelijk gepro beerd, maar het i3 nooit een succes geworden. Helemaal alles tegelijk doen gaat nu eenmaal niet. Persoonlijk erger ik me er ook altijd aan als een straat die eindelijk goed ligt, weer opge broken wordt voor een kabel of een buis. Zo'n straat krijgt men moeilijk weer goed. Ik geloof echter niet dat van een betere coör dinatie van de werkzaamheden in de praktijk veel terecht zal komen. De heer Van Breda Vriesman: Mijnheer de voorzitter, wat die vuilverbranding betreft: de industrieën zijn daar toch wel zeer geïnteres seerd in. De Nederlandse Stikstof Maatschappij bijvoorbeeld heeft per jaar 3.300 ton afval. De bedrijven zijn allemaal erg geïnterresseerd in vuilverbranding en zullen zeer zeker ook in de kosten bijdragen. Mijnheer de voorzitter, het komt toch, doe het dan meteenMisschien blijft er dan ook nog iets over voor het eerste zeemanstehuis. De heer Hol: De heer De Vos had het nog over onkruid, en nu denk ik aan het volgende: Vanavond reed ik door de Ferdinand Bolstraat, bij de bejaardenwoningen, daar staat het on kruid heel hoog. Ik realiseer me dat dat niet de schuld is van de Plantsoenendienst, want de grond is eigendom van de Woningbouwvereni ging. Ik vraag me af, waarom dat niet wordt opgeruimd. Dit kan toch met betrekkelijk weinig kosten aantrekkelijk worden gemaakt voor de bewoners, terwijl het nu op een mesthoop lijkt. De heer De Meijer: Mijnheer de voorzitter, om met één van de laatste opmerkingen, waar op de heer De Vos al heeft geantwoord, name lijk het weer opbreken van de Willem de Zwij gerlaan door de Waterleiding, te beginnen, vraag ik me af of het voor de gemeente niet mogelijk is om voor zoiets gewoon een keer geen vergun ning te geven. De gemeente kan toch bepaalde condities stellen en als die niet opgevolgd wor den, als het werk niet behoorlijk in overleg met de gemeente gebeurt, dan zou men die bedrijven maar eens moeten laten wachten. In die richting zal iets moeten gebeuren, om een stok achter de deur te hebben. Ik heb nog een paar opmerkingen over lucht en waterverontreiniging. Nog niet zo lang geleden had ik- een onder houd met een vooraanstaand persoon van het Rijksinstituut voor zuivering van afvalwater. Het werd een meer algemene discussie, waar uit eindelijk naar voren kwam dat het RIZA bepaalde, hoge, eisen stelt voor bedrijven en dat men ook een plafond vaststelt van hetgeen toelaatbaar is. Wanneer men de nadering van dat plafond ziet aankomen waarschuwt men bijtijds de ver schillende instanties. Uiteindelijk zal het echter een beleidskwestie worden en niet een kwestie van specialisten die de vervuiling van water en lucht chemisch en biologisch gaan uitrekenen. Uiteindelijk wordt het een beleidsvraag tussen degenen die in Nederland een zeer prettig woon klimaat voor iedereen willen handhaven en de genen die vinden dat er industrie bedreven moet worden. Vrijwel alle takken van industrie, enkele gunstige uitzonderingen bijvoorbeeld in Twente daargelaten, praktisch elk groot modern bedrijf, of het nu chemisch, petro-chemisch, metallur gisch of wat ook is, brengt onvermijdelijk na delen met zich mee op het gebied van lucht- en waterverontreiniging. De keuze tussen de socia le maatregelen voor prettig wonen en industrie vestiging met minder prettig wonen zal naar mijn mening op landelijk bestuursniveau be slist moeten worden. De lucht- en waterveront reiniging is de laatste jaren in Nederland wel een beetje teveel hobby geworden. De Neder landse bevolking heeft dat wel meer, als er ergens een idee wordt gelanceerd dan loopt men warm en loopt men zjjn: eigen redelijkheid en goede inzichten voorbij. Neem bijvoorbeeld de oorlog in het Midden- Oosten. Ik heb er met stomme verbazing naar zitten kijken dat men zelfs in de Tweede Kamer voorgesteld heeft om Israël in de EEG op te nemen. Ik begrijp niet goed, hoe dit eerwaardige college een dergelijk besluit heeft kunnen nemen. Israël. De Voorzitter: Ik verzoek de heer De Meijer zich te beperken tot de zaken die de gemeente Terneuzen betreffen. De heer De Meijer: Ik wil alleen maar zeggen, dat Israël in het Midden-Oosten thuishoort en niet in de eerste plaats in de EEG. Ik bedoelde, mijnheer de voorzitter, dat we er voor moeten oppassen dat we de kwestie van de luchtverontreiniging niet te veel opblazen. Er zijn instanties genoeg die zich hiermee bezig houden en dat ook uw college zich daarover heenbuigt nemen we in alle gerustheid aan. Het nodige zal beslist wel gebeuren. Ik betreur, dat de heer Hamelink met name een bedrijf genoemd heeft dat zekere hinder, misschien zelfs vrij grote hinder, veroorzaakt op een bepaalde weg. Deze hinder is niet van vandaag of gisteren, maar al zo lang als het be drijf daar gevestigd is. Ik vraag me af of de Cokesfabriek, _om die naam dan toch maar te noemen, zelf de hinder aan het wegverkeer moet beperken. Ik vraag me even af of het niet de gemeente Terneuzen of de Rijkswaterstaat is die zou moeten overwegen, in plaats van die weg onder de kranen en langs die bedrijven, een weg achter het bedrijf om te leggen. Ik geloof toch niet, mijnheer de voorzitter, dat van een cokesfabriek verlangd kan worden dat nooit eens rookwolken die altijd stof be vatten, over de weg waaien. Dan kan men zo'n bedrijf beter stoppen, want dat is onmogelijk. De heer Ramondt: Mijnheer de voorzitter, ik ben geen bijzondere voorstander van de rond vraag, maar toch zou ik graag antwoord ontvan gen op mijn vraag inzake de woningbouw. De heer Hamelink: Mijnheer de voorzitter, die opmerkingen over de stof verspreiding heb ik natuurlijk niet gemaakt om het bestaan van deze industrieën in onze streek te veroordelen. Ik veronderstel, evenmin als de heer De Meijer, dat we allemaal onze boterham kunnen ver dienen in een mooi groen bos waar de vogeltjes fluiten. Ik sta wel met beide voeten op de grond, dat ik me dit realiseer. Niettemin meen ik dat het mijn plicht is om die enkele punten, die we beslist met normaal menselijk verstand kunnen omvatten, hier ter sprake te brengen, om zo doende de aandacht van het college van burge meester en wethouders, dat immers de Hinder wet moet uitvoeren hierop te vestigen in het belang van de bevolking. De Voorzitter: Ik wil graag een opmerking maken naar aanleiding van hetgeen gezegd is over de lucht- en waterverontreiniging. In zijn algemeenheid wil ik stellen, dat wij er inder daad voor moeten oppassen ik sta dan een beetje aan de kant van de heer De Meijer dat wij van de lucht- en waterverontreiniging een sensatie maken. Anderzijds kijk ik toch wel heel serieus naar de heer Hamelink. Het is zaak bij de groei van dit gebied de vinger zo strak mogelijk aan de pols te houden. In het algemeen willen de bedrijven dat zelf ook wel, maar wij hebben er de verant woording voor om het zo goed mogelijk te hou den. Wij zullen daarom op alle mogelijke ma nieren proberen de hinder zoveel mogelijk te beperken, waarbij het echter toch ook weer niet zo zal kunnen zijn dat er nooit eens iets geroken wordt. Dat hoeft elkander echter niet uit te sluiten. U weet, dat er hier een afvalwaterleiding is voor industrieel afvalwater. Het doet me deugd U te kunnen zeggen dat er contacten gelegd zijn met de klanten, de grote industrieën. Alvorens er officiële beslissingen vallen, zullen er nog vele dingen op technisch en ander niveau be keken moeten worden, maar het begin is er en dat is nuttig. De heer De Vos: Mijnheer de voorzitter, ik wil graag het verzuim dat ik gemaakt heb door de vraag van de heer Ramondt niet te beantwoor den, herstellen. De heer Ramondt heeft gevraagd hoe ver de plannen zijn van de Woningbouwver eniging voor de bouw van nieuwe woningen en over het bouwvolume, dat wij nodig hebben. Wat die plannen betreft kan ik mededelen dat de Woningbouwvereniging een plan voor een groot aantal woningen klaar heeft. Het is nog niet helemaal rond; de prijs moet nog overeen gekomen worden. Wat het bouwvolume betreft, daar kan ik op het ogenblik geen concreet antwoord op geven, dat moeten we zelf nog afwachten. Er is altijd enige hoop dat we de bouwplannen die zijn ge maakt, ook zullen kunnen realiseren, maar hele maal concreet kan ik dat nu niet zeggen. Daar hebben we ook niet zelf de zeggenschap over. De heer Van Breda Vriesman heeft gezegd dat er bedrijven zijn die grote behoefte hebben aan vuilverbranding en waarvan hij veronder, stelt dat die ook wel bereid zullen zijn om in de kosten mee te betalen. Ik dacht dat dit iets is, dat we als college van burgemeester en wethouders wel eens zou den kunnen onderzoeken. Ik hoop dat het dan ook inderdaad het geval blijkt te zijn dat de grootste kosten niet voor rekening van de ge meenschap zullen blijven, want dat zou toch wel erg moeilijk zijn. Deze suggestie is zeker de moeite waard om te onderzoeken. De heer Hol heeft nog gesproken over de Fer dinand Bolstraat. De situatie daar is uiteraard al gesignaleerd; er zal iets aan moeten gebeu ren. We moeten alleen nog even zien, hoe we dat doen. Het is geen grond van de gemeente en er is nog geen tuinaanleg geweest. Dat is overigens niet de enige plaats, want vlak voor andere woningen zijn er wel meer terreintjes die ook niet onderhouden worden en die ook niet het eigendom van de gemeente zijn. We zullen dit in ieder geval bekijken. Over de luchtverontreiniging heb ik niet veel meer te zeggen. We zullen van de industrieën ook enige nadelen moeten accepteren, om het werkklimaat hier te aanvaarden. Ik geloof ech ter dat dit nogal meevalt. Zoals de voorzitter al heeft gezegd wordt er in ieder geval iets aan gedaan. U weet, dat in september de Provinciale Raad voor de lucht en bodemverontreiniging wordt geïnstalleerd. We hopen dat deze waardevolle adviezen zal kunnen geven waarmee ook iets gedaan zal kun nen worden. We zullen dan trachten de nadelen, die onvermijdelijk zijn, tot een minimum te be perken. De heer Ramondt: Mijnheer de voorzitter, ik heb op mijn vraag een weinig concreet antwoord gehad. Graag zou ik in een volgende vergade ring een nader antwoord van het college ont vangen over het stadium van woningbouwplan nen en de ruimte die wij nog hebben met het bouwvolume. De heer De Vos: Ik hoop ook, mijnheer de voorzitter, dat in een volgende vergadering een meer concreet antwoord gegeven zal kunnen worden, al ben ik daar niet helemaal zeker van. Als het mogelijk is, zullen we dat ongetwijfeld doen. De Voorzitter sluit de vergadering.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 7