Is uw kleuter ook een a Lieseter'? Hoofdzaken zomer U weet het ivel, maar toch Variatie Geef mij maar aangebrande koek Tortilla Espanola Sommige mensen, maar vooral kin deren, slikken soms de vreemdste en gevaarlijkste voorwerpen in. Er kun nen vele redenen bestaan voor deze onnatuurlijke bezigheid. Soms komt het voor dat een onverstandige (een bluffer of iemand die indruk wil ma ken) voor de show of om een wed denschap te winnen alle mogelijke on mogelijke dingen in z(jn maag laat verdwijnen. Ook worden onverteerba re zaken verorberd door zieken, om dat men in het een of andere krui denboek gelezen heeft dat men op die manier van zijn kwaal kan af komen. Psychopaten slikken de meest merkwaardige dingen omdat ze nu eenmaal geestelijk gestoord zijn, en gevangenen doen hetzelfde om van de cel naar de ziekenkamer te kunnen verhuizen. Maar verreweg de meeste narigheid in dit opzicht komt men tegen bij kleuters, die in hun onver stand alles „opeten" wat in hun han den komt. Daarom kan er niet genoeg op gewezen worden alle oneetbare en gevaarlijke dingen achter slot en grendel, of in ieder geval buiten be reik van de vlugge vingertjes van de kleinen te houden. Wanneer de kleuters onduidelijke buikklachten hebben, doet men er goed aan altijd aan de mogelijkheid te denken, dat het kind iets heeft inge slikt. Vraag in die gevallen meteen of de dokter wil komen; hij zal het u niet kwalijk nemen als zijn komst achteraf onnodig blijkt te zijn. Men mag dit soort zaken nooit te licht opvatten, hoewel het inslikken van vreemde voorwerpen door kinderen meestal zonder veel gevaar afloopt. WAARSCHUWENDE VOORBEELDEN Dat deze bezigheid lang niet altijd ongevaarlijk is, zullen we door een aantal voorbeelden duidelijk maken. Dr. Kern van de universiteitskliniek van Freiburg houdt zich al vele ja ren bezig met de voorwerpen die mensen inslikken. In de afgelopen twintig jaar heeft hij op dit gebied el heel wat merkwaardige dingen ge zien. Zo werd een jongen van zes jaar naar de kliniek gebracht, die een batterij van een zaklantaarn had in geslikt. De kleine batterij kon het lichaam weliswaar langs natuurlijke weg verlaten, maar omdat ze schei kundige stoffen bevatte, die tijdens de tocht door het lichaam vrij zou den kunnen komen, en tot vergiftiging konden leiden, moest worden ingegre pen. Onlangs kwam een man met een darmobstructie naar de universiteits- k'iniek voor chirurgie in Freiburg. E i de operatie bleek, dat de belem- ring uit een kluwen kikvorsbotjes be stond. Wat was het geval? De man was een weddenschap aangegaan, dat hü dertig kikkers kon eten. Die wed- el ""schap had hij gewonnen, maar de b"'*en van de door hem verslonden k!klters leverden hem een darmob- Etructie op. Een andere patiënt kwam met een ecute maagbloeding. Bij de operatie vond men een klomp onverteerbare plantenresten zo groot als een flink ei in zijn maag. Deze patiënt be kende, dat hij een heleboel wortels had gegeten van de smeerwortel, om dat hij in een oud kruidenboek had ge lezen, dat die wortels de groei en genezing van het beenderenstelsel zou den bevorderen. Hij had een poosje geleden een been gebroken en omdat hij de genezing wilde bespoedigen had hij zijn kinderen de wortels van deze plant laten verzamelen en ze opge geten. Zijn experiment eindigde op de operatietafel. In het algemeen moet bij ongeveer een derde deel van dit soort patiën ten operatief worden ingegrepen, al dus dr. Kern. De chirurg grijpt in wanneer het ingeslikte voorwerp di rect gevaar oplevert, spits of scherp is en dus perforatie kan veroorza ken, of niet langs natuurlijke weg het lichaam kan verlaten. Blijft het in het lichaam dan kan zulks tot buik- vliesontsteking met een niet zelden levensgevaarlijke perforatie leiden. LANGS NATUURLIJKE WEG Verreweg het grootste deel van de ingeslikte voorwerpen verdwijnt zon der dat er een dokter aan te pas komt langs natuurlijke weg. Om dat een beetje te bevorderen geeft men volu mineuze kost: snijkoek, bladgroenten, zuurkool en aardappelpuree. Deze stoffen omhullen het ingeslikte voor werp en beschermen daardoor de in gewanden. Bovendien bevorderen zij de darmwerking. Zijn de ingeslikte voorwerpen hoe kig of scherp, dan is het gewenst de darmbeweging met behulp van röntgenopnamen gade te slaan, op dat Indien nodig meteen kan worden ingegrepen. Toont de röntgenopname, dat een voorwerp langer dan een week op dezelfde plaats in het lichaam blijft zitten, dan moet men gaan opereren omdat beschadiging van het slijmvlies door prikkeling, of perfora tie van de ingewanden kan dreigen. SPELDENSLIKSTERS Naaisters slikken nogal eens naal den en spelden in, omdat ze het nu eenmaal niet schijnen te kunnen laten bij het passen die gevaarlijke dingen in hun mond te nemen in plaats van een speldenkussen om hun pols te schuiven. Heeft de betrokkene zo'n gevaarlijk voorwerp ingeslikt, dan mag zij van geluk spreken wanneer de naald of speld keurig in de leng. te met de kop naar beneden door de slokdarm trekt en deze niet be schadigt. In sommige gevallen lost het zout zuur van de maag naalden of spelden wel eens op. Maar zij veroorzaken in heel veel gevallen zeer gevaarlijke interne kwetsuren. Iemand die een naald of speld heeft ingeslikt moet meteen een röntgenopname laten ma ken. Blijft het voorwerp steken, dan moet de arts 'beslissen wat er moet gebeuren. Ook heel wat mannen voor al stoffeerders en monteurs nemen spijkertjes of schroefjes tussen de lip pen. Dr. Kern heeft heel wat man nen uit deze beroepen te behandelen gekregen. De meeste patiënten komen echter uit twee andere categorieën: het zijn geesteszieken en gevangenen. Psycho paten slikken de meest merkwaar dige voorwerpen in dat is een deel van hun kwaal. Gevangenen daarente gen slikken messen, vorken, delen van grendels e.d. in omdat ze naar het hospitaal willen waar het niet alleen prettiger verblijven is dan in de cel maar waar bovendien misschien wel eens een kansje op ontvluchten be- Er zyn verschillende verschijnselen, die erop duiden dat men zijn maag niet goed behandelt, zoals brandend maagzuur, oprispingen en een slechte adem. Als men hieraan geen aandacht besteedt kunnen er pijnlijke ziekten op volgen. Er zijn veel slechte gewoonten, die Maak in de vakantietijd eens een echt Spaans recept klaar, bijv. de Spaanse omelet. Deze „tortilla Espanola' is een heer lijke eenpansmaaltijd, die slechts weinig werk vraagt. Voor 2 tot 1 3 personen heeft u er de vol- gende ingrediënten voor nodig: 1 100 g fijngehakte uitjes, 200 g in zeer kleine stukjes gesne den rauwe aardappel, 50 g fijn gesnipperde rauwe ham en 4 eieren. Wees royaal met de olijfolie, waarin de omelet gebakken wordt. De olie flink verwarmen totdat deze gaat roken. Dan de pan 1 even van het vuur nemen en er de gehakte ham in doen. En kele ogenblikken later de uitjes en als deze gaar zijn, de aardappe- len. Dit op een zacht vuur la- ten sudderen totdat de aardappe- 1 len gaar zijn. De overtollige olijf- olie op een vergiet even laten uit lekken. De eieren kloppen en met het aardappelmengsel een heer- lijke omelet bakken, die dik en rond moet zijn, van buiten goud geel en zacht van binnen. De Spaanse omelet wordt zowel koud als warm gegeten. Een ge- 1 mengde sla smaakt er heerlijk bij. Op deze omelet zijn tal van va- riaties te maken: zo kunt u in plaats van de uitjes, wat fijnge- snipperde groene paprika nemen, 1 of zowel ui, paprika als een paar 5 kleine tomaatjes. 5 staat. Dr. Kern heeft gevangenen in behandeling gehad, die in de loop der tijden dozijnen voorwerpen hadden ingeslikt. Niet alleen degenslikkers van beroep, die men op de kermis kan be wonderen, vele andere mensen kunnen dergelijke dingen doorstaan. Toch ont staan vaak ook complicaties. En dan zijn er ook nog de tragische geval len waarin gevangenen door het in slikken van voorwerpen zelfmoord trachten te plegen. BU elke honderd patiënten die dr. Kern te behandelen kreeg waren meer dan 50 kleuters van twee tot drie jaar. Het is dus niet overbodig dc waarschuwing waarmee we dit arti kel begonnen nog eens met nadruk te herbalen: Houd vooral alle oneet bare en gevaarlijke dingen (ook me dicijnen (zowel drankjes als pilletjes en tabletten) achter slot en grendel, of berg ze in leder geval zo op, dat de kleuters er niet bij kunnen komen. Denk ook aan de gootsteenkastjes, waarin nooit flessen zoutzuur, ammo nia, bleekwater en vloeibare zeep voor het grijpen mogen staan. Misschien maakt u zich daar geen zorg over. omdat de deur van het kastje klemt, maar vergeet dan vooral niet dat de peuter meer kracht in zijn kleine knuistjes heeft dan u denkt en dat u het deurtje in uw haast ook wei eens vergeet goed aan te drukken. Uw slordigheid of onachtzaamheid kan uw kleuter het leven kosten. aanleiding kunnen zijn tot een maag kwaal. Deze gewoonten moet men af wennen. De voornaamste: haastig eten, slecht kauwen, te heet of te koud voed sel nuttigen, roken wanneer men niets in zijn maag heeft, drinken, geduren de de maaltijd en een overmatig ge bruik van koffie en alcohol. Opwinding tijdens de maaltijd moet vermeden worden. En het is niet ver standig, teveelte eten. Beter is het een of twee extra maaltijden in te lassen. Eet niet, als u moe bent. De vermoeide maag staat geen ver beteringssappen af, zodat het voedsel als een steen in de maag blijft lig gen. Indien men een zwakke maag heeft doet men er goed aan kwark, aardappelpuree en zuurkool te gebrui ken. Men kan bovendien beter geen gebraden, maar gekookt vlees nut tigen. Na het eten moet er voldoende bloedtoevoer' naar de maag plaatsvin den. Deze heeft niet plaats, indien men zwaar werk verricht. Het beste is dan ook na getafeld te hebben, een rustpauze van een half uur te nemen. f Ook al past de kleding van „meneer" zich steeds meer aan bij de mo derne tijd, met een gitaar in de hand en een overhemd aan in een madras- ruit van gebroken wit, beige en groen kan hij nog steeds niet op een ter rasje gaan zitten in ons vrije landjeMaar in Hawaii is dat natuurlijk iets anders. En zonder gitaar ook. Het streven naar variatie behoedt ons voor een sleur, die op den duur alle kleur aan het leven ontneemt. Er kunnen natuurlijk wel dierbare tradi ties zijn, die we graag in ere houden, doch die ontlenen in hun regelmatig terugkeren juist hun waarde aan een overigens wisselende en verrassende gang van zaken. Als alles maar in de oude tredmolen-gang blijft gaan, ver liezen de „tradities" hun aantrekke lijkheid van bekend en aangenaam rustpunt". Er wordt wel beweerd dat alle ver andering geen verbetering is, maar daar staat toch zeker tegenover dat zonder verandering dan ook geen en kele verbetering mogelijk is en dat is toch wel een beetje erg conservatief. Menigmaal als een verbeteringop een of ander gebied is tot stand ge bracht horen we toch ook wel de ver zuchting „had ik dat maar eerder ge daan". Doch ook variatie, al brengt ze geen „verbetering" doch alleen maar af wisseling met zich mee, werkt ver frissend, opbeurend en verrijkend. Op allerlei gebied zien we mensen die zich angstvallig aan het vertrouwde en bekende houden, anderen die juist met voorliefde het avontuur van het nieuwe ondernemen. Er kan natuurlijk wel eens iets tegenvallen, maar wat noodt Is dit niet juist een gelegenheid om te tonen dat we ons niet door iedere kleinigheid uit het veld laten slaan, dat we moeilijkheden weten op te lossen of met blijmoedigheid te aanvaarden t Geestelijk zullen we er heel wat frisser bij blijven en de on dervinding die we opdoen zal heel wat rijker zijn. Hoe wijder we de vleugel uitslaan hoe beter we ook zullen le ren anderen in hun doen en laten te begrijpen. Als we iedere vakantie naar hetzelfde huisje trekken laten we een eindloze scala aan mogelijkheden braak liggen en hoezeer zouden we er misschien van genieten als we ons eens losmaak ten van die ene vaste gewoonte. Ook op gebied van voeding zitten we vaak veel te vast aan wat we nu een maal gewend zijn. Ook hier valt zo veel te experimenteren, te verrassen, te variëren. En daarmef. brengen we dan meteen de goede dingen van een modernere voedingsleer in ons huis, die ons veel slanker en gezonder doet leven. En onze kleding t We hoeven niet te overdrijvent maar wat variatie, een verrassend element blijft toch altijd z'n bekoring houden. JETTY Is de bovenlaag van uw zelfgebak ken koek wat te donker geworden, misschien zelfs wat aangebrand? Dat hoeft geen ramp te zijn, want als u even tijd hebt, haalt u de harde of verbrande laag eraf en besmeert u de koek daarna met wat gesmol ten suiker, geraspte chocolade of af wisselend met beide. Maak dan in de nieuw aangebrachte laag wat fi guurtjes en succes is verzekerd. Als u geen tijd meer hebt omdat uw gas ten binnen een paar uur al komen, bedek de koek dan na verwijdering van de ongewenste bovenlaag met een laagje jam. Bedrukte shawl met brede doorgestikte rand. Zonaanbidders moeten er rekening mee hou den dat ze worden geconfronteerd met welis waar overheerlijke stranden, maar ook een dikwijls al te bete zon. En wie verkoeling zoekt in het water krijgt te kampen met kapselmisère. Want hoe houden we die haren droog? Een badmuts, jawel. Maar een badmuts is in staat ons kapsel behoorlijk „van slag af" te bren gen. Bovendien zijn er duizenden liefhebbers die het veel aangenamer vinden in koel hel der water te zwemmen zonder een knellende badmuts. De consequentie is dat het baar nat wordt, uit z'n model raakt, verdroogt en ver kleurt. En moeten we dan maar iedere keer als we gezwommen hebben met krulspelden gaan lopen? Het blijft een moeilijke zaak maar gelukkig hebben verschillende fabrikanten hun hoofd er ook al over gebroken en tegen woordig kan men allerlei mutsen en speciale hoofddoekjes kopen, die niet alleen het be zwaar van een krulspeldhoofd opheffen, maar ook nog heel gewoon leuk staan. Badstoffen- mutsen met ruime plooien zijn bijzonder geschikt. Ook zijn er shawls die zich door speciale stiksels gemakkelijk laten omdoen en door hun kleuren bijzonder flatteus zijn. De drukke dessins van de shawls passen zich niet zo gemakkelijk aan bij bedrukte kleding. Beter is het deze shawls te dragen bij een effen truitje. De badstoffen-mutsen zijn meestal effen van kleur, hoewel de bedrukte badstof er meer en meer inkomt. Wie handig is kan er zelf een maken. Overigens zijn sommige fabrikanten op het lumineuze idee gekomen bij de badstof-bikini's en -bad pakken een bijpassende muts te maken. Door de smalle band glijdt deze shawl niet meer van het hoofd af. Dit model leent zich uitstekend voor opgestoken haar. Om loshangend haar toch bij elkaar te houden deze kleurige be drukte zijden band.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5