Na de rellen de burgeroorlog De broederschap ran de bronzen draak C.N.V. over uitgangspunten loonpolitieke systeem BEURSOVERZICHT MARKTBERICHTEN DE VRIJE ZEEUW Woensdag 26 juli 1967 Extreem De zelfde rechten Eisen VERMIST JONGETJE WAS NAAR BELGIE GEFIETST MEUBELFABRIEK IN IJSSELSTEIN UITGEBRAND LOTERIJPRIJS SCOOTERRIJDER VERONGELUKT Insluiper koos het hazenpad MAN VERDRONKEN Dorstige jongelui aangehouden JONGETJE IN ZEE VERDRONKEN MEISJE VERONGELUKT Daggeld verlaagd SCHILDERSTELLING SCHOOT LOS DODELIJK VERKEERSONGELUK Troepen met tanks moeten in Detroit de politie helpen op order van de gouverneur die na een heli- koptervlucht over de stad consta teerde dat de autostad er uit zag of ze gebombardeerd was. Dat is zo'n beetje de bevestiging van uit spraken die kort tevoren in Newark waren gevallen op de vergadering van diverse Black Power-groepen. De voorzitter van die bijeen komst, de als gematigd beschouw de dominee dr. Nathan King, zei daar dat de V. S. tegen 1971 een rassenstrijd zouden meemaken van groter omvang dan de burgeroorlog (van vorige eeuw), tenzij de rassen- verdrukking ophoudt. Niet te ont kennen valt in ieder geval dat het daar al aardig naar toe groeit: de zomer is nog maar amper begon nen en de twintigste opstand in een negergetto is al geteld, zodat het totaal aantal dit jaar aanzien lijk hoger zal liggen dan vorig jaar, tenzij plotseling een wonder ge beurt. Opvallend was op 'de conferen tie in Newark die gehouden werd kort nadat in de stad 26 doden waren gevallen bij een plunder- partij annex brandstichting dat het woord werd gevoerd door tal van figuren die sinds geruime tijd een extreem standpunt huldigen. Floyd McKissick van het steeds militanter wordende C.O.R.E., het congres voor rassengelijkheid, gaf de toon aan in een zuiver anti- blanke atmosfeer, hoewel zijn or ganisatie in oorsprong zowel blank als zwart vertegenwoordigde. Er waren vrij belachelijk ex treme groepen die zich voor de ge legenheid hadden getooid met Afri kaanse stamhoofdenkledij en impo sante snorren en het was geen won der dat de organisatoren lieden als dr. Martin Luther King en Roy Wilkins van de gematigder organi saties niet hadden uitgenodigd. Maar jongere leden van die or ganisaties waren er wel degelijk, de toekomstige leiders die King en Wilkins zullen aflossen, wellicht al op korte termijn want hun aanzien daalt sterk in negerkring, terwijl die van dichter LeRoi Jones en ko miek Dick Gregory sterk toeneemt. En dat zijn weer twee van de aller- felsten. Het uitgangsount is ook veran derd. Martin Luther King en de zijnen men kan haast zeggen: bun generatiegenoten eisten dat de neger die de zelfde plichten had als staatsburger, ook de zelfde rechten zou krijgen. Rechten, die in wetboeken en verordeningen vast te leggen zijn. Voor een groot deel is dit be reikt, zonder dat echter de neger getto's verdwenen of leefbaarder werden. Gregory ziet de negers hun vrijheid krijgen „op afbeta ling": beetje bij beetje, heel lang zaam. En hij keert het om. Als de rechten dan niet vlot verleend worden, waarom zou de neger dan wel vlot de plichten op zich nemen. Bijvoorbeeld door naar Vietnam te gaan om daar een onmiddellijke vrijheid te bevechten voor iemand die meer gemeen heeft met de neger dan met de blanke? Terwijl hij zelf thuis met mindere scholen, met mindere woningen, met min der werk genoegen moet nemen. De overheid kan met geld veel doen, redeneren Gregory en de zij nen, maar niet als ze dat geld in Vietnam besteden aan bommen. Dus moet er zwarte macht ko men: de bevoegdheid der negers om het bestuur van het land op hun belangen te richten. De rellen in de getto's moeten de nu de macht hebbende blanken laten zien dat de negers de kracht hebben die macht aan zich te trekken. Het zijn eisen die Washington wel moet erkennen, zonder dat het er veel aan kan doen. Het kan ver ordineren, en heeft dat gedaan, dat iemand omdat hij zwart is geen kop koffie in een café geweigerd mag worden. Maar hoe kan het veror dineren dat er b.v. procentueel niet meer negers dan blanken werkloos mogen zijn? De kern van het probleem is geen wijziging in de wet meer, maar in de mentaliteit. En het ge vaar is groot dat die verandering niet snel genoeg gaat om inderdaad de voorspelde grote uitbarsting te voorkomen. Het vijfjarig jongetje Willy Boudewijns uit Steensel bij Eind hoven heeft maandag in zijn woonplaats voor de nodige op schudding gezorgd. Het onder nemende knaapje was maandag middag omstreeks vier uur met zijn fietsje van huis vertrokken, waarna niemand hem meer had gezien. Terwijl zijn ouders, ken nissen en de politie van Steen sel overal naar hem zochten, reed Willy in zijn eentje, waar schijnlijk via de niet constant bewaakte grensovergang bij Wil- rilt-Postel, naar het ruim 35 km van Steensel gelegen Belgische plaatsje Weelde. Daar werd hij maandagavond tegen tien uur gevonden, zittend naast zijn fietsje op de stoep van een café. Een telefoontje van de rijks wacht in Weelde naar de douane van de grenspost Goirle-Poppel, waar men van de vermissing van Willy op de hoogte was, bracht uitkomst voor de rijkswacht en opluchting in Steensel. Het werd wel een latertje voor Willy, te gen één uur in de nacht kwam hij, nu via de wel bewaakte grenspost Goirle-Poppel, thuis. PARIJS: Met de Ronde van Frankrijk nog vers in het geheu- gen, gaf de Franse mode-ontwer- per het startschot voor de vol gende ronde. Op de Place de la Concorde werd, aandacht ge vraagd voor de nieuwe herfst- wintercollectie. Vermoedelijk ten gevolge van kortsluiting is maandagmiddag omstreeks 12 uur de meubelfa briek „De Zon" aan de Benschop- perweg in IJsselstein vrijwel ge heel in vlammen opgegaan. De schade aan gebouwen en inven taris bedraagt circa ƒ50.000, Het bedrijf was niet verzekerd. De brandweer uit IJsselstein heeft kunnen voorkomen, dat de vlammen oversloegen op andere gebouwen. Alleen de slagerij naast de meubelfabriek kreeg lichte schade. Op het moment, dat de brand uitbrak was er nie mand in de fabriek aanwezig: al het personeel is met vakantie. In Singapore hadden 30 non nen van een boeddhistische tem pel in een loterij 21.000 dollar (bijna 25.000 gulden) gewonnen. Men besloot 10.000 dollar te in vesteren in een pandjeshuis. Op weg naar de tempel met de rest van het geld werden de nonnen door vier gewapende mannen beroofd. De zusters zagen hierin een aanwijzing dat er geen zegen op de prijs rustte en gaven de 10.000 dollar alsnog voor liefda dige doeleinden. MAARN: Een trekker met op legger is maandagmiddag op de rijksweg UtrechtArnhem tus sen Driebergen en Maarn in brand gevlogen. De wagen was beladen met tapijten. De schade bedraagt ca. 200.000 gulden. In een ziekenhuis in Breda is maandag de scooterrijder N. Meeuwesen overleden. Hij werd maandagmorgen omstreeks zeven uur ernstig gewond bij een ver keersongeval in Terheijden. De heer Meeuwesen die op wegwas van zijn werk in Breda naar zijn woning in Dordrecht, raakte van de weg af en sloeg tegen de grond. De familie A. uit de Hoornse- hop 27 in Bunschoten had zich gisternacht om kwart voor twaalf juist ter ruste gelegd, toen een onbekende de slaapkamer bin nen kwam. Aanvankelijk dacht de heer A. dat het zijn zoontje was, maar toen hij het licht aan deed, bleek hem dat hij met een vreemde te doen had. Er volgde een snelle achtervolging door het huis, maar de insluiper- kon zonder herkend te worden door de openstaande achterdeur in de duisternis .wegvluchten. Ver moedelijk is hij via deze deur ook binnen gekomen. Er wordt niets vermist. Werkgevers en werknemers zijn in de eerste plaats zelf ver antwoordelijk voor de loonvor ming. De overheid dient alleen in te grijpen wanneer de volks huishouding in gevaar wordt ge bracht. Dit dient volgens het christelijk nationaal vakverbond het be langrijkste uitgangspunt te zijn voor het overleg over het loon- beleid in de naaste toekomst. Het is naar het oordeel van het C.N.V. duidelijk dat met name de nog steeds stijgende werkloosheid een grote rol moet spelen in het loon- overleg. Steeds duidelijker blijkt dat we aldus het C.N.V. de moeilijkheden van nu pas goed kunnen bestrijden wanneer er meer wordt gespaard. Opvoering van de besparingen is beslist noodzakelijk. Het is al ler belang dat ook de werknemers daarin hun aandeel leveren. De vakbeweging is bereid hieraan haar medewerking te verlenen. De besparingen zullen moeten worden vergroot zonder de werk nemers tekort te doen. Dat behoeft volgens het C.N.V. niet per sé door middel van spaarloon te gebeuren. Hetzelfde doel kan ook worden bereikt wanneer er in de c.a.o.'s naast een verhoging van het loon bijv. verbeteringen van de pensioen regelingen worden opgenomen. In heel veel gevallen is dit op zichzelf al dringend noodzakelijk. Het C.N.V. vindt het op dit mo ment nog veel te vroeg om iets te kunnen zeggen over de omvang, die een direct besteedbare loons verhoging in 1968 zou kunnen hebben. Het noemen van cijfers is volgens deze vakcentrale dan ook bijzonder voorbarig en niet meer dan een slag in de lucht. Het C.N.V. geeft uiting van deze me ning in zijn orgaan „De Gids". Tijdens reparatiewerkzaamhe den aan een klein schip in de Maashaven te Maasbracht is maandag de 52-jarige P. van Buggenum uit Maasbracht van dek gevallen en verdronken. Zijn stoffelijk overschot werd maandagavond door de rivier politie gevonden. Acht jongelieden uit Gronin gen, variërend in de leeftijd van zestien tot twintig jaar, zijn maandagavond laat na een ach tervolging door enkele surveil lancewagens aan de Sontweg in Groningen gearresteerd wegens diefstal van kratten bier van een bestelauto. De acht jongens, allen goede bekenden van de politie, hadden een krat bier al opgedronken in het open veld, toen zij door de politiewagens werden omsingeld. Zij zijn inge sloten in het hoofdbureau van politie in Groningen. Maandagmiddag is aan het strand Grote Keeten te Callants- oog de zevenjarige Hugo Mathijs Speijer uit Amsterdam verdronken. De jongen was met zijn broertjes vanaf een strekdam met een schep net aan het vissen. Vermoedelijk is hij van de strekdam afgegleden en in een diepe geul terecht geko men. Sportvissers zagen even later het jongetje drijven. Men heeft nog tevergeefs getracht de jongen door middel van mond op mondbeade ming te redden. In Den Bosch is maandagmiddag op de weg naar Grave het veertien jarige meisje Marietje van der Not uit Den Bosch met haar fiets onder de achterwielen van een door een trekker gesleepte vrachtauto ge komen en ter plaatse overleden. Het meisje stond op de hoek van een straat met een vriendinnetje te praten toen het wagenstel uit Van den Elsensraat de weg naar Nijmegen opdraaide. INTERNATIONALS GEMAKKELIJKER Vrijwel alle internationale waarden hebben gisteren een stapje terug moeten doen. Dit zat er maandagavond reeds in toen Wallstreet lagere koersen te zien gaf, waardoor er van die zijde dus geen stimulans gisteren in Amsterdam aanwezig zou zijn. Gebrek aan kooplust droeg er toe bij, dat het zeer geringe aanbod in de hoofdfondsen de overhand had met als gevolg wat koersaf- brokkelingen bij de opening. In Kon. Olie voltrok zich beginbeurs een techische koersreactie met 'n eerste verhandeling op 130,60, na de zeer vaste stemming van maandag. Er vonden in de olie hoek winstnemingen plaats. Phi lips gaf de gehele winst van de voorgaande dag weer prijs op 98. Hetzelfde deed Unilever op 90,30. Aanvankelijk gaf AKU een licht koersherstel te zien op 53,10 na de zeer scherpe terugval van maandag, doch later ging dit her stel weer verloren. Hoogovens werd een gulden hoger op 88 ge adviseerd. Later kwamen er in de oliehoek enkele lokale koop opdrachten los waardoor de koers aantrok tot 131,10. Kooporders tegen het slot van de markt redu ceerden maandag in Wallstreet de aanvankelijke koersverliezen. De Nederlandse fondsen waren er goed gedisponeerd, doch dit kwam gisteren in Amsterdam niet tot uitdrukking. De handel in alle internationale waarden was uiterst gering. Ook in de scheepvaartsector was het zeer stil. De stemming in deze afdeling was merendeels nauwelijks prijshoudend. Van de cultures steeg HVA een punt tot 116%. De staatsfondsenmarkt VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden gisteren in totaal aange voerd 2815 dieren, zijnde 120 slacht- runderen; 501 gebruiksvee; 550 vette kalveren: 125 graskalveren; 1116 nuchtere kalveren: 6 varkens; 11 paarden; 4 veulens; 329 schapen of lammeren; 53 bokken of geiten. De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen: extra kwal. 4,30 4,55, le kwal. f 3,754,10, 2e kwal. f 3,403,65, 3e kwal. 3,20 ƒ3.35; Vette kalveren: le kwal. f3,05—ƒ3,25, 2e kwal. ƒ2.85— 2,95, 3e kwal. ƒ2.60—ƒ2,80; Stieren 3,904,40: Worstkoeien 3.20—3,40. Alles per kg. Kalf- en melkkoeien 1075 f 1550; Vare koeien f 850—f 1250; Vaarzen 750975; Pinken 575700; Graskalveren f 375 530; Nuchtere kalveren 170 185; Mestkalveren 175225; Schapen 7595; Lammeren 90115. Alles per st.uk. Overzicht: Slachtrunderen: aan voer groter, handel kalm met prij zen als maandag; Kalf- en melk koeien: gewone aanvoer, flauwe handel met gehandhaafde prijzen; Vare koeien: matige aanvoer, han del lui en stabiele prijzen; Vaarzen en pinken: aanvoer als vorige week, rustige handel en prijshoudend; Graskalveren: even ruimere aan voer, handel stroef met staande Driizen; Vette kalveren: aanvoer kleiner, vlotte handel en hoger in prijs; Nuchtere kalveren: minder aanvoer, handel willig en goed prijshoudend; Scharien en lamme ren: aanvoer als vorige week, han del lui en lager in prijs. was voor de 7 pet. leningen licht verdeeld. Overigens viel de stem ming in deze sector niet tegen. Er wordt weer flinke druk op het pond sterling uitgeoefend. Aan 'n devaluatie van dit pond gelooft men in Amsterdam nog niet. Het tarief voor daggeld, het welk maandag met een vol pro cent was verhoogd tot 4pet. is, ingaande heden, met een half procent verlaagd tot 4 pet. Dit door de iets ruimere geldmarkt alsgevolg van een dollartermijn- transactie van de banken met de Nederlandse banken. Aanhoudende vraag van lokale zijde deed de koers voor eht aan deel Kon. Olie verder uitlopen tot 131,50. AKU kwam weer op 53,10. In de eerste periode verbeterde Heineken 7 punten, doch d'Oranjeboom gaf 4% punt prijs. Carps Garen ging 4, Wijers en Int. Gew. Beton ieder 5 punten omhoog. Billiton verbeterde één gulden. Stocken Bensdorp lagen gevraagd in de markt op 20,50. De verliezen bedroegen voor Til- burgse Waterleiding 5 punten. Nutricia daalde 8, Chem. Fabriek Naarden en Verenigde Touw ieder 4, Holec 6 en Kon. Tapijt 10 punten. Kemo was 5 punten lager laten en Matubel 10 punten lager laten. NABEURSKOERSEN AKU: (52.95) Hoogovens: (87.90) Kon. Olie: 131—131.50 (131.45) Philips: 97.40—98 (97.85) Unilever: 9090.10 (90.35) KLM: (351) 59 „Welkom, welkom, mijn zoon," zegt koning Lorenzo, op prins Angelo toetredend. „En, hebt ge een goede reis gehad door mijn dierbaar rijk? Het ver heugt mij, dat heer Aram u op uw terugreis naar Napels verge zeld heeft!! Maar waar is je broe der Balthazar??" Angelo kust eerbiedig de hand van de oude vorst en Aram volgt dit voor beeld. „Welnuwaar is Baltha zar?" herhaalt de koning met een onderzoekende blik op de beide edelen. „Er ïs hem toch niets ern stigs overkomen?!!" „Welnee," stelt Angelo zijn vader gerust, „gisteren was hij nog zo gezond als een vis, wij ontmoetten hem op het kasteel van graaf Bizzi. Wij hebben tijdens onze tocht langs de ede len van Napels nogal hooglopend twist gekregen en besloten toen, ieder zijns weegs te gaan." ,,'t Oude liedje," zucht koning Lorenzo gelaten. „Reeds als kna pen zaten jullie elkander al voortdurend in de haren." „Treur er niet om, beste vader," lacht Angelo vrolijk, „ik heb een geschenk voor u meege bracht, een vogel." „Een vogel??" „Ja, een adelaar, die ik op mijn reis gevangen heb". „Mijn zoon," glimlacht de oude vorst, „je weet toch, dat het mij stuit een vogel in gevangenschap te houden. Vogels horen vrij te zijn!!" „Maar deze niet, overtuig uzelf!!" grinnikt de prins, terwijl hij op Aiglon wijst, die door een der kasteelwachters de zaal wordt ingeduwd. De geketende handen van Aiglon ballen zich zich op zijn rug tot vuisten, in machteloze woede glijden zijn stekende blikken langs de aan wezigen. „Aiglon, de Adelaar!!' roept de koning verrast. „Bravo, Angelo, het was een goede daad, deze schrik onzer kooplieden voor mij te vangen!" En terwijl deze gesprekken plaatsvinden, loopt een jonge ridder met driftige schreden door de zalen van het konink lijk slot; het isprins Baltha zar. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam op de vol gende werkdag, luiden: Engels pond 9.9910.09 Amerik. dollar 3.57%3.61% Canadese dollar 3.323.37 Franse frank (100) 73.3073.80 Belg. frank (100) 7.17%7.22% Duitse mark (lOO) 89.7590.25 Zweedse kroon (100) 69.5070.50 Zwitserse fr. (100) 83.2083.70 Italiaanse lire (10.000) 57.00—59.00 Deense kroon (100) 51.5052.50 Noorse kroon (100) 50.0051.00 Oostenrijkse schilling (100) 13.94—14.04 Portugese escudo (100) 12.50—12.65 Spaanse peseta (100 gr. coup) 5.97—6.12 Het tarief voor daggeld (call money) is, ingaande dinsdag, met een half procent verlaagd tot vier procent. Dit door de iets ruimere geldmarkt als gevolg van de tegenwaarde van een 45 miljoen termijndollartransactie van de banken met de Neder - landsche Bank. Maandag werd het tarief met een vol procent verhoogd tot 4% pet. Te Delft is maandagmorgen een arbeidsongeval gebeurd, waarbij één persoon werd ge dood en een ander ernstig werd' gewond. Twee schilders, de 40-jarige A. den Oudste en de 67-jarige J. Roelofswaard waren bezig met werkzaamheden tegen de gevel van het windtunnelgebouw van het gebouw voor vliegtuigbouw- kunde in de Technische Hoge schoolwij k te Delft. De twee mannen stonden op een stelling die zij zelf hoger en lager kon den draaien. Toen zij een hoge re stand wilden bereiken schoot de stelling los, waardoor beiden vielen. De heer Den Oudste was op slag dood. De heer Roelofs waard werd ernstig gewond in het gasthuis te Delft opgenomen. De 17-jarige mej. A. Meerkerk uit Ermelo reed maandagmiddag met haar bromfiets bij het sta tion te Ermelo tegen de zijkant van een vrachtwagen. Zij werd zeer ernstig gewond naar een ziekenhuis vervoerd, waar zij korte tijd later is overleden.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 4