Griep? Chefarïne „4" doet wonderen! De zaak Boudewiin H. HINDERLIJKE BELANG STELLING VOOR DE PRINS Prins Claus naar Nederlandse Antillen Nieuwe ontwikkelingen in Zweedse moordzaak Spionage-proces in Londen De werkloosheid in Enschedé Hamdbeogsport Woensdag 26 juli 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 DE VIERDAAGSE Duitser niet 29 blaren aan beide voeten Ovatie voor Israëliërs Geen gemeen schappelijke E.E.G.-hulp voor midden-oosten Arrestaties in Indonesië De grens tussen Oost- en West- Duitsland De Roemeense strijdkrachten Wielrennen Weer tiopingschandaal in kleine tour Voethal Philippine speelde oefenwedstrijd Wedstrijdkalender voor het Nederlands elftal STRIJD OM KEIZERSTITEL VAN DE ZEEUWS- VLAAMSE BOND VERKEERSONGEVAL De vier middelen, verenigd in Chefarine »,4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. Steeds minder Nederlanders bezoeken Amsterdam Lagerhuis verwerpt motie van wantrouwen Amok in Indonesische trein Op de eerste dag van de 51ste vierdaagse van Nijmegen is van het prille wandeluur af prins Claus omstuwd geweest door een menigte wandelaars. Het is dan ook zeer de vraag of voor de vor stelijke wandelaar deze belang stelling wel de optimale voor waarde vormde voor het wandel genot. Het tempo van de prins lag vrij hoog, maar het was niet duidelijk of dit nu het tempo van de prins en zijn vrienden was of van de menigte om hem heen. Overal langs het parkoers werd hij hartelijk toegejuicht, hoewel het voor de toeschouwers wel moeilijk moet zijn geweest de prins tussen de wandelende „sa menscholing" te ontdekken. Hon derden meters, voordat de prins er aankwam kondigden militai ren zijn komst reeds aan. De eerste dag waarvan de rou te langs de Betuwse boomgaar den via de dorpen Elden, Eist, Oosterhout en Lent voerde, be gon onder ideale wandelomstan digheden met stralend weer. Maar de bewolking, die tegen de middag opkwam verhoogde hel vochtgehalte in de atmosfeer aan zienlijk. Hierdoor kregen tal van wandelaars last van blaren. De medische diensten langs de par koersen kregen dan ook 's mid dags handen en „voeten" vol werk. Een Duitser brak op deze eerste dag alle records. Hij strompelde Nijmegen binnen met een verzameling van 29 blaren aan zijn beide voeten. De toejuichingen, die de Isra eli's ten deel vielen door het Be tuwse en tenslotte in Nijmegen waren ovationeel. Een der com mandanten, kapitein Yigalhassin een oorlogsveteraan, die alle oorlogen tegen Egypte meemaak te en die al eerder een vierdaag se heeft gelopen zei: „Vorig jaar waren wij enthousiast over het meeleven van de Nederland se bevolking, maar wat we deze dagen hebben meegemaakt over treft alles". Terug in Nijmegen dansten de Israëli's nog tot slot de hora. Z.K.H. prins Claus zal op maandag 14 augustus a.s. naar de Nederlandse Antillen gaan om daar in zijn funktie van ere-voor- ïitter van de koninkrijks sport- tiga de opening te verrichten van de koninkrijks spelen 1967, die dit jaar van 15 tot 20 augustus in de Nederlandse Antillen zul len worden gehouden. De prins zal van zijn verblijf in Willemstad gebruik maken om met de Antilliaanse regering overleg te plegen over de beste ding van het voor de Nederland se Antillen bestemde deel van het nationaal geschenk dat door de bevolking van de drie landen van het koninkrijk gezamenlijk aan prinses Beatrix en prins Claus ter gelegenheid van hun huwe lijk werd gegeven. Zoals bekend heeft het prinselijk paar enige tijd geleden besloten het grootste deel van het geschonken bedrag te bestemmen voor de zorg van het gehandicapte kind in Surina me en de Nederlandse Antillen. Prins Claus keert op zaterdag 19 augustus a.s. in Nederland te- <ug. rATV"-pTFMT'~' De kans is groot dat de twee jeugdige Nederlanders die begin december 1965 in Stockholm hun 20-jarige landgenoot Henk Drost op afschuwelijke wijze om het le ven brachten, zich binnenkort voor een Nederlandse rechtbank opnieuw voor dit misdrijf moeten verantwoorden. Na een diepgaand onderzoek heeft het Nederlandse ministerie van justitie eind vorige week be slist het Zweedse verzoek tot uit levering van de twee jongens in te willigen. Deze beslissing zou dinsdag de betreffende Zweedse instanties bereiken en men ver wacht in Nederland dat de reac tie niet lang zal uitblijven. De konsekwentie van een en ander is dat de twee Nederlanders, die 20 en 23 jaar oud zijn, onmiddel lijk na hun aankomst op Schip hol door de Nederlandse justitie zullen worden gearresteerd. De officier van justitie in Rotterdam mr. S. J. van der Hoeven zal daar na de aspecten van een strafver volging bekijken. Indien het tot een nieuwe zaak tegen de twee Nederlanders zal komen iets dat vrijwel vaststaat dan zal dit proces voor de rechtbank in Rotterdam behandeld worden. Het is nog niet te zeggen wanneer de twee jeugdige iNederlanders, die op 3 augustus 1966 door de rechtbank in Stockholm wegens moord en diefstal werden veroor deeld, uitgeleverd zullen worden. In Londen is dinsdag een 29- jarige man tot vijf jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens het aanzetten tot diefstal van Britse geheime documenten over Rhodesië. De betrokkene, Nor man Blackburn, verklaarde in dienst te staan van de Zuidafri- kaanse geheime dienst en sinds hij in 1961 het Rhodesische leger had verlaten gewerkt te hebben tegen hen die hij beschouwde als de vijanden van blanke bewind in Rhodesië. Een voormalige typiste op het bureau van Britse kabinet de 20-jarige Helen Keenan, kreeg een half jaar gevangenisstraf, omdat zij documenten aan Black- ourn had verschaft. Het ging o.a. om de notulen van een vergade ring van het Britse kabinet een overzicht over de Rhodesische uitvoer van een stuk over de hou ding van Engeland tegenover de maatschappij die de olieleiding tussen Beira en Oemtali beheert. Volgens de aanklacht had Helen Keenan voor haar werk ongeveer 175 gulden ontvangen en een be lofte dat zij nog 300 gulden zou krijgen voor een vakantie in Spanje. Zij werd op 25 mei j.l. aangehouden. Italië heeft maandag in de Europese ministerraad in Brussel een voorstel teruggenomen dat voorzag in gemeenschappelijke E.E.G.-hulp ten behoeve van de vluchtelingen in het midden oosten. Italië had onlangs voorgesteld een soort voorschot te geven op de voedselhulp in het kader van de wereldovereenkomst voor graan, waartoe in de Kennedy- ronde in beginsel is besloten. Bij de uitwerking van het Italiaanse plan stuitte men echter op zo veel moeilijkheden, dat men het maar liet varen en heeft volstaan met een beroep op de zes rege ringen om hun humanitaire hulp aan het midden-oosten voort te zetten. Aangenomen kan worden dat dit nog voor het eind van het jaar zal gebeuren. Het lijdt geen twijfel dat in Nederland opnieuw een psychia trisch rapport over de geestes toestand van de twee jongens zal worden uitgebracht. Dit rapport zal worden gevoegd bij het om vangrijke dossier, dat destijds in Zweden werd samengesteld. Dit dossier zal uiteraard aan de Ne derlandse justitie ter beschikking worden gesteld. .Op basis van dit dossier en een eventuele nieuw psychiatrisch rapport lijkt het denkbaar dat de Nederlandse rechter de twee jongens zal ver oordelen tot een ter beschikking stelling van de regering. Twintig officieren en soldaten van de „strategische reserve" zijn gearresteerd wegens inbreuk op de mlitaire discipline, zo heeft generaal Kemal Idris, comman dant van de strategische reserve, dinsdag in Djakarta meegedeeld. Hij wilde niet zeggen of deze ar restatie in verband staat met de eerder gemelde poging om Soe- karno weer aan de macht te bren gen. Intussen zal Soekarno, die in zijn zomerpaleis in Bogor ver blijft, Djakarta niet meer zonder toestemming mogen bezoeken. Indonesiërs in de hoofdstad zul len zonder toestemming geen contact meer met hem mogen op nemen. De Westduitse organisatie voor de grensbewaking heeft dinsdag meegedeeld dat Oost-Duitslands mijnenvelden langs de grens met West-Duitsland op het ogenblik een lengte beslaan van 776 km, op een totale grenslengte van 1.381 km. Er zijn nu 496 Oost- duitse waarnemingsposten langs de dubbele prikkeldraadversper ring die de Oostduitsers hebben aangelegd. Intussen zijn drie vluchtelin gen er dinsdag toch in geslaagd naar West-Duitsland te ont komen. Twee jongens van 15 en 16 jaar zwommen ongemerkt over de Elbe en een 29-jarige metse laar kwam ondanks mijnen en prikkeldraadversperringen veilig in Nedersaksen aan. NIJMEGEN: Prins Claus en zijn drie vrienden sloten zich na de start van de vierdaagse gister morgen aan achter de Zwitserse groep. De werkloosheid in Enschedé zal in augustus nog met ruim 300 man stijgen tot een totaal van 2200 personen, in hoofdzaak tex- tielmensen, doch in dit getal zit ook een grote categorie bouw vakkers. Van de ruim 200 man personeel van de textielfabriek ter Kuile-Cromhoff is op het ogenblik ruim eenderde naar el ders vertrokken. Het bedrijf sluit eind augustus. Op het ogenblik worden de nog aanwezige grond stoffen verwerkt. Ook de N.V. Spinnerij Ooster- veld (een der werkmaatschap pijen van de Koninklijke Neder landse Textiel-Unie (zal volgende maand de deuren dicht doen. Ruim 300 van de 575 werknemers hebben elders een plaats gevon den. Verreweg het merendeel in K.N.T.U.-verband. Behalve de 900 man van het Van Heek-concern, die reeds zijn ont slagen, zullen nog 200 man in de komende maanden afvloeien. Al deze cijfers hebben betrekking op Enschedé. In het bedrijf te Neede van het Van Heek-concern, dat ook wordt opgeheven, zijn op het ogenblik nog 180 van de 350 mensen werkzaam. Ruim 150 personeelsleden van de 180 zijn intussen elders onderdak ge bracht. De Roemeense minister voor de strijdkrachten, generaal Ioni- ta, heeft dinsdag tijdens het de bat over buitenlandse zaken in het parlement verklaard dat de Roemeense strijdkrachten volko men onafhankelijk dienen te zijn, maar dat Roemenië zo no dig naast de socialistische staten tegen een agressor zou vechten. Hij herhaalde de Roemeense opvatting dat er een einde moet komen aan alle militaire pacten, met inbegrip van de noordatlan- tische verdragsorganisatie en de Oosteuropese militaire alliantie. Hij verzekerde Moskou dat het Roemeense leger zal blijven deel nemen aan de „gevechtsoplei ding" van de Oosteuropese strijd krachten op basis van de socia listische beginselen en betrek kingen. Generaal Ionita sprak zich voorts uit voor terugtrek king van de Amerikaanse en „alle buitenlandse troepen" naar het eigen land. Zoals bekend zijn er Sowjet-strijdkrachten in Oost-Europa gelegerd. De Duitse wielrenner Andreas Troche en de Spanjaard Linares zijn door een internationale jury geschrapt uit het algemeen klas sement van de tour van de toe komst omdat zij gebruik zouden hebben gemaakt van doping. Troche stond op de elfde en Li nares op de twintigste plaats. Philippine I speelde een oefen wedstrijd tegen RIA I uit West dorpe. De gasten wonnen mei l5. De ruststand was 12 in iet voordeel van Westdorpe. Het tweede elftal van Philip pine deed het beter in een wed strijd waarin 11 doelpunten wer den gemaakt. Na een ruststand van 22 wist Philippine II uiteindelijk een 6— 5 overwinning op RIA II te be halen. De wedstrijdkalender voor de vertegenwoordigende Nederland se voetbalelftallen van de semi- profs voor het seizoen 1967/'68 ziet er als volgt uit: Nederland A: 13 september: Amsterdam: NederlandiOost-Duitsland. 4 oktober: Kopenhagen: DenemarkenNederland. 1 november: Rotterdam: NederlandZuidslavië. 7 april: Amsterdam: NederlandBelgië. 1 mei: PolenNederland. Voor de vijfde achtereenvol gende keer werd de keizerstitel van de Zeeuws-Vlaamse bond verschoten. Naar deze titel kunnen alle keizers en koningen van aange sloten maatschappijen meedin gen, alsmede de keizer van het afgelopen jaar die zijn titel te verdedigen heeft. De wedstrijd vindt altijd plaats bij de maat schappij waar de keizer zijn titel heeft behaald. Iedere deelnemer mocht vijf maal schieten en reeds in de vijfde ronde trof de vijfde schut ter F. van Geetsum uit Zuiddor- pe met een welgemikt schot van uit de latten de keizersvogel. In de vijfde ronde was het G. Mat- theeuws uit Axel die de vogel afschoot. Deze twee schutters moesten nu kampen om de titel. Beiden schoten zij 45 keer naar de vo gel, doch zonder resultaat. Hierna werd een schieting ge houden waarvoor matige deel name bestond. De uitslag was als volgt: Eerste hoogvogel: F. van Geetsum te Zuiddorpe, tweede M. Pluym te Westdorpe. Zij vo gels: Jos. van Esbroek en P. van Esbroek, beiden te Sluiskil. Kal len: Om. Saey te Sas van Gent en A. v. d. Poel te Terneuzen. Nu werd de kampstrijd om de keizerstitel voortgezet. Beide candidaten vuurden 35 pijlen af zonder resultaat. Zij besloten toen de strijd te beëindigen en op een ander tijd stip opnieuw te openen. Maandagavond is de 39-jarige heer H. Wolthuis uit Delfzijl in zijn woonplaats verongelukt. Met een bestelauto reed hij door nog onbekende oorzaak oo de Farm- sumerweg tegen een boom. Het slachtoffer dat op weg naar het ziekenhuis aan de opgelopen ver wondingen overleed, was ge huwd en had twee kinderen. Vier middelen in één tablet helpen snel en... doen wonderen! Boudewijn H., één der drie veroordeelden in de Baarnse moordzaak, is van de gevangenis overgeplaatst naar de Dr. H. van der Hoevenkliniek, toen zich tij dens zijn verblijf in de gevange nis verschijnselen voordeden, die deden vrezen, dat hij in ern stige mate zou desintegreren. Dat leidde ertoe, dat, nadat een aantal deskundigen daarom trent adviezen had uitgebracht tenslotte opname van Boudewijr. H. in de Dr. van der Hoevenkli niek, om aldaar te worden be handeld, geboden werd geacht. Dit heeft minister Polak (justi tie) medegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het tweede-kamerlid de heer Harm- sen (B.P.). „Aan Boudewijn H. worden, evenals aan iedere andere ver oordeelde, op grond van wette lijke voorschriften men den- ke aan artikel 26 van de begin selenwet gevangeniswezen de mogelijkheid geboden om tot een zo goed mogelijke aanpassing aan de samenleving te komen. Van klassejustitie is in dezen geen sprake", zo zegt minister Polak. In het kader van de behan- ling van Boudewijn H.'s psychi sche stoornis wordt hem toege staan de Dr. van der Hoevenkli niek, als dit nodig is, te verlaten voor het volgen van een studie aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Door de inrichting wordt voor een intensieve en nauwkeurig sociale en studie begeleiding zorg gedragen, aldus minister Polak. „Verblijf buiten de kliniek wordt slechts toege staan, voor zover dit voor de bedoelde behandeling en studie noodzakelijk wordt geacht". De wijze, waarop Boudewijn H. de mogelijkheden wordt geboden tot sociaal herstel te komen, brengt geen maatschappelijk on verantwoorde risico's met zich mee, zo is de mening van de mi nister van justitie. In antwoord op schriftelijke vragen van het tweede-kamerlid de heer Wigel (V.V.D.) heeft minister Polak van justitie me degedeeld, dat in april 1965 door de toenmalige minister van jus titie is besloten, mede op grond van een aantal deskundigenrap porten, Boudewijn H. in de Dr. van der Hoevenkliniek te plaat sen. „De leiding van de kliniek achtte het in het raam van de behandeling van Boudewijn H. wenselijk, dat deze zijn studie zou voortzetten aan de rijksuni versiteit. Uit dien hoofde geniet hij de vrijheden, die de kliniek in het belang van zijn behande ling en studie noodzakelijk acht", zo zegt minister Polak. Ofschoon de behandelingsmethodiek in de Van der Hoevenkliniek is afge stemd op de individuele aanpak van de patiënten, is minister Polak niet gebleken, dat ten aan zien van Boudewijn H. afgewe ken is van de normale in deze kliniek geldende procedures. Bij het overleg, voorafgaande aan de plaatsing van Boudewijn H. in de Van der Hoevenkliniek PARIJS: Mevr. Ruth Tsjombe, echtgenote van de voormalige Kongolese premier, met haar twee zoons Leon (links) en Jean tijdens een ontmoeting met de Franse advocaat René Floriot. Mevrouw Tsjombe had de raads man verzocht de verdediging van haar echtgenoot op zich te nemen. in 1965, werd bepaald, dat de regiemvoorschriften, die voor de andere verpleegden in die in richting gelden, ook voor Bou dewijn H. van toepassing zou den zijn. Minister Polak zegt, dat hij, toen hij hiervan kennis had ge nomen, geen aanleiding heeft gevonden van de tot dan toe ge volgde gedragslijn af te wijken en de verpleging van Boudewij.i H. af te breken. In 1966 heeft B. H. (in Wol- vega) aan een zeilkamp deelge nomen. Dergelijke kampen, die reeds meer dan tien jaren jaar lijks worden georganiseerd, wor den door de leiding van de Van der Hoevenkliniek beschouwd als een integrerend onderdeel van de behandeling van de daar voor in aanmerking komende verpleegden. Minister Polak zegt, dat hij heeft gemeend zich niet principieel tegen hernieuwde deelname van B. H. aan een soortgelijk kamp te moeten ver zetten. „Daardoor immers zou B. H. t.o.v. de medeverpleegden in de Van der Hoevenkliniek in 'n uitzonderingspositie komen te verkeren, hetgeen niet alleen in strijd zou zijn met de plaatsings procedure, maar ook zijn behan deling nadelig zou beïnvloeden", aldus minister Polak. Tijdens de algemene ledenver gadering van de Vereniging tot Bevordering van het Vreemde lingenverkeer „Amsterdam" in Kraspapolsky in Amsterdam deelde de directeur, de heer J. N. Strijkers dinsdagmiddag mee dat steeds minder Nederlanders een bezoek brengen aan Amster dam. Hij is dan ook vast van plan hieraan iets te doen. Niet temin was de heer Strijkers op timistisch ten aanzien van de resultaten van 't algehele vreem delingenverkeer dit jaar. Op grond van de cijfers van de eerste helft van dit jaar ver wachtte hij, dat de resultaten over 1967 beslist niet minder zullen zijn. De V.V.V.-directeur wees er op, dat het vreemdelingenver keer zich aanvankelijk goed liet aanzien, maar dat diverse poli tieke ontwikkelingen in het bui tenland een nadelige invloed hebben gehad op de vooruitgang in het bezoek aan Amsterdam. Vele Amerikaanse toeristen, die een overigens kort verblijf in Amsterdam koppelen aan hun bezoek aan Europa en het mid den-oosten, zijn door de moei lijkheden eerst in Griekenland en later in het nabije oosten weggebleven. De beperking, die de Engelse regering aan de Brit se toeristen heeft opgelegd in zake het in het buitenland te besteden bedrag (50 pond ster ling), heeft remmend gewerkt op de toeristenstroom uit het Verenigd Koninkrijk. Door een van de leden werd tijdens de vergadering nog de opmerking gemaakt, dat de pers ertoe heeft bijgedragen dat Am sterdam thans een ongunstige naam in het buitenland heeft waardoor vele toeristen dit jaar zijn weggebleven. Het Britse Lagerhuis heeft maandagavond met 333 tegen 240 stemmen een motie van wan trouwen in de economische poli tiek van de Labourregering ver worpen. De dreigende revolte van een groep Labourleden, die bezwaren hadden tegen de de- flatiepolitiek en aandrongen op devaluatie van het pond teneinde de uitvoer te stimuleren ging als een nachtkaars uit. Minister van financiën Callaghan had tevoren een dergelijke devaluatie als een vlucht uit de werkelijkheid beti teld en ook oppositieleider Heath vond waardeverlaging niet ge rechtvaardigd. Een korporaal van het Indo nesische leger heeft maandag bij een ruzie met een burger in een volle trein tussen Djakarta en Semarang het vuur geopend op zijn medereizigers van wie er zeven op slag dood waren en vier later aan hun verwondin gen bezweken. Bij Tjeribon wist de korporaal van de trein te springen. Toen hij op een gesto len fiets poogde te vluchten, kon da politie hem aanhouden. i

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3