Anarchistische toestanden in de Verenigde Staten Consternatie over optreden van De Gaulle De Arabieren in Jeruzalem RADIO DE K0CK VERWOESTINGEN ALS VAN EEN CANADEES MISNOEGEN OVER DE GAULLE PAUS PAULUS IN TURKIJE Mijnongeluk in Zuid-Afrika HET WEER Gevangenissen vol Brandstichting en plundering Puinhopen Veertien haarden van onrust Treinongeluk in Brazilië Hoogwater Zon- en Weerbericht De door Israël buitgemaakte wapens WOENSDAG 26 JULI 1967 23e Jaargang No. 6987 VVaolc, bJJ abonnement; TERNEUZEN Direct etff-Hoofdredacteur: T. van da Sande Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gééj handel» advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. (ADVERTENTIE) TERNEDZEN Voordstraat 102 Tel. 01150-3128 De toestand in Detroit is ernstig maar er is een duidelijke verbete ring Ingetreden. Deze karakteristiek als van een ziektebeeld liet het Witte Huis zijn woordvoerder dinsdag aan de pers verstrekken. Deze waagde zich echter niet aan een prognose op nationaal vlak. President Johnson heeft van Cyrus Vance, de speciale afgezant van minister van defensie McNa- mara en van John Throckmorton, commandant van de naar Detroit gezonden parachutisten, gematigd optimistische berichten ontvangen Volgens Vance was de toestand nog gespannen, maar de geweld daden waren duidelijk afgenomen. Ongeveer 2.000 parachutisten trokken dinsdagochtend de stad binnen. De rest, ongeveer 2600 man, wordt in reserve gehouden op een vliegbasis in de buurt. Tot dusver heeft men in Detroit 23 doden en duizenden gewonden geteld. De rechtbanken houden continu zitting om de vele ge arresteerden te vonnissen. De ge- vmgenisen zitten zó vol, dat auto bussen als huizen van bewaring dienst doen. De materiële schade 'oor-t in de 200 miljoen dollar. We zullen geen anarchie dulden, zei president Johnson in de toespraak voor radio en televisie waarin hij ziin besluit bekendmaakte om fede rale troepen in te zetten tegen de plunderaars en brandstichters in Detroit, waaronder zich zowel blanken als negers bevinden. Senator Kennedy noemde de on lusten de ernstigste binnenlandse crisis sedert de Amerikaanse bur geroorlog. DETROIT: Een straat in het door rassen-onlusten getroffen De troit. Vele winkels werden ge plunderd en grote schade aange richt. Gouverneur Romney van Michigan vroeg president John son om assistentie van federale troepen, om de onlusten te hel pen bedwingen. schutters onder vuur wordt geno men. De overtuiging wint veld, dat het oproer deel uitmaakt van een lan delijk plan de campagne van een radicale negerorganisatie. De frac tieleider der republikeinen in het huis van afgevaardigden zei dins dag dat hij daarvan overtuigd was. Het aantal slachtoffers in andere steden dan Detroit bedroeg dinsdag zes. In New York roerden zich gisternacht de Portoricanen, plunderend en schietend. Hiér wer den een jongen en een vrouw ge dood. In Rochester (New York) lie den twee negers het leven en wer den velen gewond. Twee doden, ne- zers, vielen in Pontiac (Michigan). Zeker dertien mensen werden ge wond bij opstootjes in Grand Ra- oids (Michigan) en in Toledo (Ohio) vochten groepen brand stichtende en plunderende negers met de politie. Een man werd ge wond. Bij een rei in Cambridge kreeg een negerleider, voorzitter van een comité voor geweldloze actie, een kogel tegen het hoofd. Oproerlingen staken hier twee blokken woningen in brand en plunderden winkels. Langzaam kwam dinsdag in De troit de opruimingswerkzaamheden op gang. Er is bijna geen huis zon der beschadigingen. Dikke rook wolken hingen boven het centrum van de ongeregeldheden, de 12de straat. Nog steeds klinken hier en daar schoten van sluipschutters, die door politie en militairen wor den beantwoord. Iedereen verge- 'iikt de verwoestingen met die van bomaanval. Hele stukken straat bestaan nog slechts uit uit gebrande ruïnes. De grote autofa- brieken van General Motors, Ford en Chrysler draaien weer en ver scheidene moedige winkeliers heb ben hun deuren weer geopend. De -'oor gouverneur Romney getrof fen maatregelen, waaronder een nachtelijk uitgaansverbod, zijn ech ter nog van kracht. Alkohol en ben zine mogen niet worden verkocht. Oost-Harlem bood dinsdag een aanblik van gebarricadeerde win kels. Slechts enkele levensmidde lenzaken hadden een bordje met 't opschrift „Verkoop gaat gewoon door" in de etalage gehangen. Vele winkelruiten waren uit hun spon ningen geslagen. De trottoirs lagen bezaaid met glasscherven. In de rest van Harlem, de grootste neger agglomeratie in de Verenigde Sta ten, is het echter rustig gebleven. De regering kijkt met bezorgd heid naar Washlnc'on, waar het grootste deel van cfe bevolking uit negers bestaat. Incidenten hebben hier echter nog niet voorgedaan. De kreet „lang leve het vrije Quebec" die'president De Gaulle maandag in Montreal aanhief heeft in Parijs evenveel opschud ding verwekt als in Ottawa, Washington of Londen. Op het Franse ministerie van buiten landse zaken scheen men verbijs terd en wist men geen antwoord te geven op vragen van verslag gevers over de betekenis van de houding van de president. Het bericht dat zijn bezoek aan Otta wa zal worden bekort, wordt evenwel in officiële Franse kring tegengesproken. DETROIT: Deze plunderaar werd juist gefotografeerd toen hij er in zijn auto met een nieuw tele visiemeubel vandoor ging, welke was geroofd. De uitlatingen van De Gaulle in Canada hebben in Frankrijk een slechte pers gekregen. Ver wacht wordt dat er in het parle ment, waar de regering slechts over een krappe meerderheid beschikt, nog wel een hartig woordje zal vallen als het in ok tober weer bijeenkomt. Tot voor kort nam men het na tionalisme onder de Fransspre kende Canadezen niet ernstig. Op het ogenblik wordt het aantal militante separatisten onder de vijf en een half miljoen Frans- Canadezen op enige duizenden geschat. Dinsdag heeft president De Gaulle de Franse dag op de Expo '67 in Montreal geopend. Hij wuifde de 7.000 belangstellenden herhaaldelijk toe en genoot dui delijk. Eerder had hij een toe spraak tot 300 leden van de Fran se kolonie in Montreal beëindigd met de woorden: „Leve Montreal, leve Frans-Canada, leve Frank rijk". Op de wereldtentoonstelling gaf de Franse president uitdruk king aan znij blijdschap, dat deze op het grondgebied van Quebec wordt gehouden, maar hij repte niet meer van zijn standpunt in zake een vrij Quebec. Zijn toe spraak eindigde met de woor den: „Leve Canada, leve Que bec". Ongeschokt door de boosheid, die zijn rede van maandag in Ottawa heeft gewekt, zal De Gaulle vandaag opnieuw een pro-Quebec-toespraak houden als hij de universiteit van Montreal bezoekt, zo meenden Franse kringen te weten. Kringen, die in nauw contact met de presi dent staan, verklaarden dat de sympathie, die hij voor de oog merken van de Frans-Canadese separatisten liet blijken, onder deel is van een opzettelijke po litiek overal verzet aan te wak keren tegen Amerikaanse econo mische, militaire en culturele penetratie. Het Canadese kabinet is dins dag in spoedzitting bijeengeko men om over het gebeurde te beraadslagen. Minister van bui tenlandse zaken Martin, die de Franse president vergezelde, was hiervoor naar Ottawa geroepen. In Montreal raakte de politie slaags met enkele honderden mensen, die de afzettingen ver braken, separatistische leuzen en „Leve De Gaulle" riepen, toen deze het Franse paviljoen op de wereldtentoonstelling ver liet. Drie betogers werden gear resteerd. In officiële kringen in Canada en ondër het Engelstalige deel van de bevolking heerst misnoe gen over het optreden van pre sident De Gaulle in Montreal. Bij zijn aankomst in deze over wegend Franstalige stad bracht het staatshoofd de bevolking tot groot enthousiasme door „leve het vrije Quebec" te roepen j de leuze van de beweging die streeft naar onafhankelijkheid voor de provincie Quebec. Toen het Canadese volkslied werd gespeeld, was dit nauwe lijks hoorbaar als gevolg van het boe-geroep en kreten als „weg met de koningin", koningin Eli zabeth van Engeland. De Mar seillaise werd door de menigte meegezongen. „De sfeer doet mij denken aan de bevrijding" ver klaarde De Gaulle tot de duizen den die hem welkom heetten en later de politie-afzetting door braken om bij zijn auto te ko men. Een woordvoerder van premier Lester Pearson verklaar- de, dat de eerste-minister met enige bezorgdheid de televisie uitzending van de aankomst van De Gaulle in Montreal had ge volgd en na afloop om de tekst van de verklaring van de Fran se leider had gevraagd. Bij de Canadese radio- en televisie maatschappijen kwamen talloze klachten binnen van verbolgen mensen, die De Gaulle er van beschuldigen dat hij zich in de binnenlandze zaken van Canada mengde en de Franse separatis tische beweging aanmoedigde. Niet alleen Canadese bladen, maar ook buitenlandse bladen als de Britse Times, de Ameri kaanse New York Times en de Franse Combat oefenden kritiek op het optreden van het Franse staatshoofd. Premier Pearson heeft een spoedbijeenkomst van zijn kabi net belegd om de politieke ge volgen van De Gaulles optreden te bespreken. Een federale woordvoerder sprak van een „tamelijk ernstige situatie". (Zie ook pag. 7), Sinds de ongeregeldheden in De troit begonnen hebben de onlusten zich als een strovuur over de Ver enigde Staten uitgebreid. Dinsdag ochtend had men veertien haarden van onrust geteld in uiteenliggen- de plaatsen als Tucson in Arizona, Pontiac in Michigan, Toledo in Ohio, Detroit en New York. De straten in verscheidene steden doen denken aan slachtvelden met bran dende huizen, leeggeplunderde winkels en van de ene dekkings plaats naar de andere sluipende po litiemannen. De brandweer laat dikwijls de brand maar gaan om dat zij herhaaldelijk dooz sluip- Paus Paulus VI is dinsdagmorgen in Istanbul aangekomen voor een tweedaags bezoek aan Turkije. Op het vliegveld werd de leider van de r.k. kerk ontvangen door president Cevdet Sunay, die hem in het Turks welkom heette. Hij zei dat het Turkse volk „met de groot ste bewondering het onvermoei bare ijveren van de paus voor de verwezenlijking van de beginselen van vrede, vrijheid en rechtvaardig heid in de wereld volgt". In zijn dankwoord, in het Frans, verklaarde de paus, dat zijn bezoek bedoeld was om te getuigen van de vriendschap en achting van de r.k. kerk voor het Turkse volk. Hij be tuigde zijn medeleven met de slachtoffers van de aardschokken welke in het afgelopen weekeinde het noordwestelijke deel van Tur kije hebben getroffen. Paus Paulus had de reis van Rome uit gemaakt met een speciaal straalvliegtuig van de Panamerican Airlines. Toen het toestel over Griekenland vloog zond hij bood schappen van goede wil aan koning Constantijn en aan de Grieks- orthodoxe aartsbisschop Hierono- mis van Athene. Het bezoek van de paus, dat 42 uur zal duren, is bedoeld om verde re toenadering te zoeken tot de oosterse orthodoxe kerk, die zich negen eeuwen geleden van Rome afscheidde. De paus zal daartoe van gedachten wisselen met de 81- jarige patriarch Athenagoras van Constantinopel. De paus blijft een etmaal in Istanbul, waarna hij vandaag naar Ephesus in Kiein-Azië zal vliegen voor bezoeken aan de oude chris telijke monumenten. Tegen de middag bracht de paus een bezoek aan president Sunay. Bij die gelegenheid prees hij het streven van Turkije om de historische plaatsen van de vroe ge christelijke kerk te bescher men. Hij noemde dit grote cultu rele erfdeel een belangrijke re den voor het vestigen van bijzon der vriendschappelijke betrek kingen tussen de r. k. kerk en Turkije- n 1965 gaf het Vaticaan aan Turkije de vlag terug, die de christelijke strijdmachten uit Spanje, Venetië, Savoye en Malta in 1571 in de zeeslag bij Le- panto hadden buitgemaakt. De paus herinnerde hieraan en zei. dat dit gebaar moest worden ge- zien als een teken dat de me«' ningsverschillen van vroeger uit de weg zijn geruimd. Naar verluidt hebben acht ge meenteraadsleden van het oude stadsdeel van Jeruzalem geweigerd in te gaan op een Israëlische uit nodiging om zitting te nemen in de gemeenteraad van het herenigde Jeruzalem. Voorts weigerden acht van de 12 Jordaanse rechters die Bij een treinontsporing in de Braziliaanse staat Ceara zijn elf personen om het leven gekomen. Ongeveer 40 mensen raakten ge wond. door de Israëlische autoriteiten in hun funktie waren hersteld, hun werk te hervatten. De beweging van niet-samen- werking met de Israëlische autori teiten, die door Mohammedaanse godsdienstige leiders is ontketend, schijnt zich uit te breiden. In Is raëlische politieke kringen schrijft men deze ontwikkeling toe aan de invloed van extremistische elemen ten die de politiek van de omlig gende Arabische landen steunen. Er zijn al maatregelen genomen tegen de Arabische communisti sche partij Rakah, die haar zetel in Nazareth heeft. Verscheidene tien tallen militante leden van deze partij is huisarrest opgelegd. In politieke kringen in Tel Aviv noemt men de houding van de Ara bische christenen veel positiever. Onder meer hebben de notabelen van Bethlehem, in meerderheid christenen, aan Niels Gussing, af gevaardigde van secretaris-gene raal Oe Thant der V. N., gevraagd te bewerkstelligen dat hun stad in Israël wordt opgenomen, zoals het oude stadsdeel van Jeruzalem. De Israëlische autoriteiten zijn bereid een tolerante houding aan te nemen tegenover het niet samen werken in de bezette gebieden langs de westelijke oever van de Jordaan, omdat de toekomst daar van onzeker is. Men acht het nor maal dat de notabelen daar be vreesd zijn voor represailles inge val het land weer bij Jordanië komt. De Israëlische autoriteiten willen echter wel krachtig optreden tegen niet-samenwerking in Jeru zalem omdat de hereniging van deze stad naar hun mening een vol dongen feit is. WOENSDAG 26 JULI Cadzand v.m. n.m. 4.32 4.37 Breskens 4.57 5.02 Terneuzen 5.33 5.38 Hansweert 6.07 6.12 Walsoorden 6.06 6.11 DONDERDAG 27 JULI Cadzand v.m. n.m. 5.07 5.10 Breskens 5.32 5.35 Terneuzen 6.08 6.11 Hansweert 6.42 6.45 Walsoorden 6.41 6.44 ZON MAAN op ondei- op onder 26 4.52 20.41 22.48 1010 27 4.53 20.39 20.57 1120 28 4.54 20.38 23.08 12.31 29 4.56 20.36 23.21 13 42 30 4.58 20.33 23.37 14.55 31 4.59 20.33 23.58 16.10 VOCHTIGE LUCHT Ons land bevindt zich aan de noordflank van een uitloper van het Azorenhogedrukgebied. Deze uitloper strekt zich uit via de Golf van Biscaje tot boven Frankrijk, Duitsland en Oost- Europa. Aan de noordflank van deze uitloper van hoge luchtdruk trekt een depressie juist ten zui den van IJsland naar het oosten. Ons land zal zich vandaag in de warmtesector van deze depressie bevinden. De lucht daarin is vochtig, zodat er een groot deel van de dag veel bewolking zal zijn, waaruit echter weinig of geen neerslag zal vallen. In het binnenland zal de zon er waar schijnlijk in slagen enige tijd door het wolkendek te dringen. Tegen de avond neemt de kans op wat regen of motregen van het westen uit toe. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot vrij krachtige zuidwes telijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Bij een («geluk in een goudmijn te Carietonvllle, 80 kilometer vafl Johannesburg, zijn gisteren 50 Afrikaanse mijnwerkers om het leven gekomen, aldus een woord voerder voor de mijndlrectie. 49 andere mijnwerkers zouden gewond zijn. Volgens de woordvoerder waren de mijnwerkers in een tunnel die van de ingang van de mijn naar de mijnschacht loopt, toen een aan tal mannen van een trap gleed en op de anderen viel, waardoor een kettingreaktie werd ingezet. Vele slachtoffers waren gestikt onder het gewicht van de andere mijnwerkers. De mijn waar het ongeluk plaats vond, de „Western Deep Level Mines", eigendom van de Anglo- American Corporation of South Africa, werd 10 jaar geleden in ge bruik genomen en behoort tot de diepste mijnen ter wereld. Volgens de woordvoerder van de Anglo-American vindt het werk in de mijn gewoon doorgang. De Israëlische militaire auto riteiten bieden aan westelijke mogendheden exemplaren van op de Egyptenaren buitgemaakt Russisch oorlogsmaterieel te koop of in ruil aan voor tanks en vliegtuigen, zo meldt de „New York Times". Het zou gaan om I artillerie, elektronische appara tuur, raketten, tanks en vlieg tuigen. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1