Ernstige rassenonlusten in de Verenigde Staten Noordwest Turkije door zware aardbevingen getroffen Kwestie Midden-Oosten terug naar Veiligheidsraad ISRAËLISCHE MINISTER OVER MISLUKKING ALGEMENE VERGADERING Noodtoestand in Detroit HET WEER MAANDAG 24/DINSDAG 25 JULI 1967 23e Jaargang No. 6986 750 arrestaties De aanleiding Pompstations gesloten Schade: 360 miljoen Een procedure kwestie Rusland zoekt zondebok Ontploffing in Madrid eist slachtoffers Grote schade Bruilo*t redde mesen levens Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Prank, WJ abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: T. van do Sande Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct Losse nis 13 et DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et: minimum ffet advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gêé.i handels* advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Zevenduizend leden van de nationale garde zijn naar de Amerikaanse stad Detroit gezon den om een einde te maken aan hevige rassenonlusten, die tot dusver zeker aan zes mensen het leven hebben gekost. Het oproer was zondag uitgebroken en duur de de hele nacht voort. Gouverneur George Romney van de staat Michigan, die voor de stad de noodtoestand heeft af gekondigd, had aanvankelijk ook om een divisie van 5.000 man van het Amerikaanse vijfde leger in Chicago gevraagd, maar later zijn verzoek ingetrokken, naar hij zei met het oog op de toestand elders in het land. Het afgelopen etmaal deden zich ook rassen onlusten voor in de Newyorkse negerwijk Harlem, New Britain (Connecticut), Birmingham (Alabama) en Rochester (New York). De toestand in Detroit was volgens Romney volledig uit de hand gelopen. De doden zijn een 23-jarige blanke vrouw die in haar auto door een kogel werd getroffen, en vijf negers (twee sluipschut ters en drie plunderaars). Negers zijn op grote schaal aan hét brandstichten en plunderen geslagen en trekken met vuur wapens en messen door de stad, de op vier na grootste van Ameri ka en het centrum van de Ameri kaanse autoindustrie. Naast een Op de foto houden soldaten, met de bajonet op het geweer, een aantal negers, die van plundering verdacht worden, in bedwang. aantal pantserwagens hebben de ordetroepen ook twee tanks aan gevoerd, welke zij hoofdzakelijk als dekking gebruiken. Er zijn veel gewonden en het aantal ar restaties bedroeg maandagoch tend 750. Het oproer concentreert zich in een gebied met een straal van meer dan 10 km uit het centrum. Op tal van plaatsen stegen van ochtend rookkolommen op en de straten waren bezaaid met uitge brande auto's, puin en glas. Gouverneur Romney, die bij de verkiezingen van volgend jaar mogelijk republikeins kandidaat voor het presidentschap zal zijn, heeft persoonlijk de leiding van de operaties in Detroit op zich genomen. Hij heeft een uitgaans verbod afgekondigd en de ver koop van sterke drank verboden. Na een vlucht per helikopter over de stad verklaarde hij dat het leek of er een bombardement had plaats gehad. De onlusten waren zondagoch tend uitgebroken nadat een neger-caféhouder, die na slui tingstijd nog schonk, gedwongen werd zijn zaak te sluiten. Een menigte ging daarna over tot ge welddaden en de onrust breidde zich snel uit. Brandweerlieden moesten zich bij verscheidene branden onder een regen van stenen en flessen uit de voeten maken. Vaak kwamen ze onder bescherming van groepen bur gers terug. Gisteravond en van nacht vlogen helikopters met zoeklichten over de stad, van waaruit politiemannen met ma chinepistolen schoten wisselden met sluipschutters op de daken. De onlusten waren de eerste in Detroit sinds 1943, toen een negeroproer 36 levens eiste. Vanmorgen vroeg heeft de po litie alle pompstations in de stad gesloten omdat de benzine ge bruikt werd voor brandstichting. Een tunnel en brug die de ver binding met Canada aan de an dere kant van de rivier de De troit vormen, zijn afgesloten. Detroit is in 1701 als handels post gesticht door een Franse pelshandelaar, Antoine de la Mo- the Cadillac. Aan hem en vele anderen die volgden als Rands Old, David Buick, Henry Ford en Richard Chevrolet ontlenen de bekende Amerikaanse auto's hun naam. Een andere wagen, de Pontiac, is genoemd naar een In diaan die het opnam tegen het Britse bestuur in de opstand van 1763, drie jaar nadat de Fransen uit het gebied waren verdreven. Bijna twee eeuwen bleef Detroit een betrekkelijk hoofdzakelijk kleine stad, van belang vanwege haar geografische ligging, die van haar haven een schakel maakte in de verbinding met de grote meren en Canada. Nu is Detroit dank zij de automobiel industrie de op vier na grootste stad van Amerika met bijna twee miljoen inwoners. De drie groot ste autoindustrieën General Motors, Ford en Chrysler heb ben hier hun hoofdkwartier. Ook de jongere, snel opkomende American Motors zetelt in deze stad. De brandweercommandant in Detroit, Charles Quinlan, heeft gezegd dat er circa 260 branden zijn gesticht en duizend winkels geplunderd. Hij raamt de schade op honderd, miljoen dollar (360 miljoen gulden). ÏL - -t - - - In noordwest-Turkije, zaterdag avond geteisterd door een zware aardbeving die naar gevreesd wordt honderden slachtoffers heeft gemaakt, heeft zich in de nacht van zaterdag op zondag een nieu- ke aardschok voorgedaan, die kort Zaterdagmorgen om 03.37 uur onze tijd is na vijf weken een eind gekomen aan het spoeddebat der Verenigde Naties zonder dat ook maar een substantieel voorstel om tot een oplossing van de cri sis te komen werd aangenomen. Gezamenlijke Russische-Ameri- kaanse pogingen om een resolu tie te doen aannemen waarin te rugtrekking van de Israëlische troepen van Arabisch grondge bied zou worden gekoppeld aan een erkenning van het recht van bestaan van alle staten in het ge bied (dus ook Israël) vonden wel gehoor bij Egypte en Irak maar stuitten op felste Arabische lan den, Syrië e* Algerië, die de Ara bische wereld in een negatief antwoord wisten te verenigen. Rusland en de Verenigde Sta ten gaven daarna gezamenlijk steun aan een resolutie van de neutrale staten Zweden, Oosten- rü-v en Finland, waarin de aaak werd teruggeven aan de veilig heidsraad en het spoeddebat „tij delijk" werd verdaagd met de clausule, dat de voorzitter het debat kan laten hervatten als hij dit nodig acht. Waarnemers zijn er echter van overtuigd dat de algemene vergadering pas weer bijeen zal komen voor de gewone zitting, die op 19 september be gint. De stemmenverhouding over de resolutie een procedure kwestie, waarvoor een gewone meerderheid nodig was was 62 voor, waaronder de Verenigde Staten, Rusland en Engeland, 26 tegen waaronder alle 13 Ara bische landen, en 27 onthouden, waaronder Israël en Frankrijk. Opnieuw en voor de laatste maal hadden de Arabische lan den geweigerd zich neer te leg gen bij een formule waarin geen duidelijke veroordeling van Is raël werd uitgesproken en on voorwaardelijke en onmiddellijke terugtrekking van de Israëlische troepen werd geëist. De Ara bische verbitterdheid over de gang van zaken, die aan het be gin van het debat in toom werd gehouden door het optreden van de Russische premier Kosygin, uitte zich op de laatste zittings dag tegenover minister van bui tenlandse zaken Andrei Gromiko. Alleen de Egyptische afgevaar digde vice-premier Fawzi, sprak openlijk dank uit voor de Rus sische steun voor en tijdens het spoeddebat. De Iraakse afgevaardigde Ad- nan Pachachi waarschuwde de Verenigde Naties en Israël dat de verdaging nog geen eind van het beraad der algemene vergadering over de crisis betekent en ver oordeelde de houding van de La tijns-Amerikaanse landen we gens hun verzet tegen een on voorwaardelijk terugtrekken van de Israëlische troepen. Dit laatste werd ook gedaan door Gromiko, die .de Latijns-Amerikanen toe geving aan Amerikaanse druk verweet. Dit werd ontkend door de woordvoerder van de Latijns- Amerikaanse landen, Patrick So lomon van Trinidad, die Rusland de grote verliezer van het debat noemde. Volgens Solomon zoekt Rusland thans naar een zondebok voor dit falen, De Israëlischs minister van buitenlandse zaken Abba ijban prees de houding van de alge mene vergadering door te weige ren „het recht te schenden of de vrede te verraden". Hij herhaal de het aanbod om rechtstreeks onderhandelingen tussen Israël en de Arabische landen te begin- Bij een ontploffing, gevolgd door een grote brand, in het chemisch instituut van 't Spaan se leger in het centrum van, Ma drid, zijn vier mensen om het leven gekomen en één ernstig gewond. De explosie deed zich zaterdagmiddag voor, toen mili tairen bezig waren een auto met flessen ether te lossen. tevoren beschadigde gebouwen deed instorten. De zwaarst getrof fen stad is voor zover bekend Ada- pazari, een belangrijke spoorweg knooppunt ongeveer 150 km ten oosten van Istanbul met een in wonertal van circa 50.000. Daar bevond zich het centrum van de eerste beving. Volgens het Turkse persbureau „Anatolie" was de voorlopige ba lans daar 68 doden en meer dan 193 gewonden. Een derde van de stad zou beschadigd zijn. Als gevolg van de slechte ver bindingen is de juiste omvang van de ramp nog niet bekend, maar Turkse kranten ramen het totale dodencijfer op circa 200. De aard beving van zaterdagavond werd in een derde deel van Turkije gevoeld. Volgens niet-officiële berichten zijn zeker tienduizend huizen bescha digd. De mensen vluchtten in pa niek de straat op, terwijl op veel plaatsen de grond openscheurde en gapende kloven ontstonden. Ook Istanbul werd getroffen. Veel van zijn oude Byzantijnse wallen, 1500 jaar geleden gebouwd, stortten in. Ook een kantoorgebouw begaf het. Er vielen een dode en minstens 29, eewonden. Mensen zetten in de stadsparken tenten op om de nacht buiten door te brengen. De ziekenhuizen in Adapazari zijn overvol. Reddingsploegen wa ren daar druk bezig met het graven naar ingesloten slachtoffers toen de nieuwe aardschok zich voor deed, die nog meer huizen in puin hopen veranderde. De Turkse weerkundige dienst had al gewaar schuwd dat zich de komende tien dagen nog meer aardbevingen zul len voordoen. Een woordvoerder van het Turk se ministerie van binnenlandse za ken in Ankara heeft meegedeeld dat in dorpen in de omgeving van Bolu, 100 km ten oosten van Ada pazari, vijf doden zijn gevallen. In de marktstad Inegol 130 km ten zuidwesten van Adapazari stortten de minaretten van vier moskeeën omlaag. Daar kwam een persoon om het leven en werden er zeven gewond. Grote schade wordt gemeld uit de steden Hendek en Duzce, maar of daar slacht offers zijn gevallen is niet bekend. Over het lot van veel dorpen in het gebied verkeert men nog in het onzekere. De gouverneur van Istanbul heeft via de radio een beroep op de bevolking gedaan bloed af te Staan voor de gewonden. President Sunav brak zijn vakantie aan de Zwarte Zee af en vloog samen met premier Demirel naar het getroffen gebied. Ook zondag deden zich nog be vingen voor. In totaal werden 27 schokken geregistreerd. In Yenikoy, nabij Adapazari, ont kwamen veel dorpelingen aan de dood of letsel doordat zij in de openlucht de bruiloft van een pas getrouwd paartje vierden. Bijna iedere woning werd door de aard- HET CENTRUM VAN DE AARDBEVING IN TURKIJE Het centrumvan de aardbeving in Turkije scheen zich te bevin den bij Adapazari, ongeveer 150 km ten oosten van Istanboel. In deze stad alleen al zouden meer dan 50 doden en 200 gewonden zijn. beving verwoest. Slechts zeven mensen waren niet naar de brui loft gekomen. Zij kwamen allen AARDBEVINGEN IN TURKIJE Istanboel: Turkije werd geduren de het weekeinde door een serie aardbevingen getroffen, die in verschillende delen van het land grote vernielingen aanrichtte. Het dodencijfer wordt geschat op meer dan 200. Het aantal ver nielde en beschadigde huizen wordt geschat op meer dan tien duizend. Vele mensen vluchtten in paniek uit hun huizen. om onder het puin. De gespaard gebleven dorpelingen hebben het bruidspaar beloofd te helpen bij het bouwen van een nieuwe wo ning. Paus Paulus heeft ter gelegen heid van zijn zondagochtendzegen van de menigte op het Sint-Pieters plein gezegd dat zijn bezoek aan Turkije dinsdag en woensdag, door gaat. Aan de eerste aardschok in Ada pazari ging een zwaar gerommel vooraf. Dit verklaart dat het aan tal slachtoffers ondanks de kracht van de beving en de grote mate riële schade betrekkelijk gering is. De meeste inwoners spoedden zich, gewaarschuwd door het gerommel, de straat op, waarna velen hun woning zagen instorten. De ge bouwen op de Boulevard Ataturk, de hoofdstraat van de stad, bleven in hoofdzaak intact, maar in de omliggende straten werd zeer veel schade aangericht. De zwaarste beving had een kracht van negen op de schaal van Richter. Uit 50 dorpen in hef gebied van de heving is nog niets vernomen. De speciale zitting van de alge mene vergadering der verenigde naties heeft voor Israël het posi tieve resultaat gehad, dat de Sow- jet-Unie er niet in is geslaagd haar drie voornaamste eisen, veroorde ling van Israël, directe terugtrek king van zijn troepen en schade vergoeding aan de Arabische lan den, te realiseren. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken, Eban, verklaarde dit in een vraaggesprek met de correspondent van het persbureau D.P.A. naar aanleiding van de spe ciale zitting van dit forum, dat is geëindigd met verwijzing van de kwestie-Israël naar de veiligheids raad. De wereld is het vasthouden van de Arabieren aan hun „oor- WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Een lagedrukgebied dat zondag over ons land naar Midden- Duitsland trok is nu boven Polen aangekomen. Langs onze kust en vooral in Noord-Nederland ver oorzaakte de storing enkele regen- en onweersbuien, waaruit plaatselijk 15 mm regen viel. Inmiddels breidt zich een rug van hoge luchtdruk via Noord- Frankrijk naar onze omgeving uit. Langs de noordflank van het hogedrukgebied trekken zwakke storingen via de Britse eilanden oostwaarts Tijdelijk zal er hier door vooral in het noorden van het land meer bewolking voor komen, maar blijft waarschijn lijk op de meeste plaatsen droog weer, bij een zwakke tot matigs zuidwestelijke wind. In het tem- peratuurverloop komt maar wei nig verandering. logsrechten" beu geworden, aldttt Eban. Hij herinnerde aan hef Israë lische standpunt, dat directe onder handelingen met de Arabieren voorstaat. Israël zou elk initiatief voor een dergelijk gesprek aangrij pen. Het is onbelangrijk met welk Arabisch land dergelijke onderhan delingen beginnen. meegedeeld door het KNMI, gel dig van vanavond tot morgen avond. Nu en dan wolkenvelden. Op de meeste plaatsen droog weer met nu en dan wolkenvel den, in hoofdzaak in de noorde lijke helft van het land. Weinig verandering in temperatuur en 'n zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuidwest. DINSDAG 25 JULI v.m. n.m. Cadzand 3.57 4.04 Breskens 4.22 4.29 Terneuzen 4.58 5.05 Hansweert 5.32 5.39 Walsoorden 5.31 5.38 WOENSDAG 26 JULI v.m. n.m. Cadzand 4.32 4.37 Breskens 4.57 5.02 Terneuzen 5.33 5.38 Hansweert 6.07 6.12 Walsoorden 6.06 6.11 ZON MAAN op onder op onder 25 4.50 20.43 22.38 8.58 26 4.52 20.41 22.48 (10.10

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1