Roemeens staatsbezoek geëindigd Tsjombe wordt uitgeleverd MUL RADIO DE K0CK KIESINfiER BEMIDDELT TUSSEN STRAUSS EN SCHRöDER Loethoeli overleden ALGERIE ONVERZOENLIJK TEGENOVER ISRAËL de Gasverwarming HET WEER ZATERDAG 22 JULI 1967 23e Jaargang No. 6985 Slotcommuniqué De staking bij de Franse spoorwegen Felle kritiek van Poolse minister op Israël Israëlische ontkenning VERKLARING VAN NASSER Spaanse mijnwerkers ingesloten Moboetoe vraagt vrijlating gijzelaars Felle gevechten bij Hoë Zon-en Maanstanden Weerbericht Hoogwater rT&iUk. *ttt ■.ixiax'fiiwnt; 'JTBRAisfU22CN Direeteur-TToofêlredactmir T. ven de Sand« Telefoon: 01150-2073 Gironummer: 88150 Redactie» en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 'ƒ8,— per kwartaal; per maand 12,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 1# ct; minimum rei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géé.i handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/dmsdsg-nummer tot 10 uur voormiddag. Den Haag: Op het ministerie van buitenlandse zaken is donderdag middag een overeenkomst tussen Nederland en Roemenië onder tekend inzake economische, in dustriële en technische samen werking. V.l.n.r.: de Roemeense premier Maurer, minister Mau- rer, minister Luns en premier De Jong. Het Algerijnse hooggerechtshof heeft vrijdag bepaald, dat oud premier Moise Tsjombe aan Kon go mag worden uitgeleverd. De uiteindelijke beslissing is aan de president van Algerië, Boeme- dienne. De beslissing over leven of dood van de 47-jarige Tsjombe is, onder voorbehoud van Boe- mediennes goedkeuring, gevallen. Het hooggerechtshof in Algiers besloot vrijdag, dat de man, wiens uitlevering door zijn doodsvijanden is geëist, naar Kongo mag worden gestuurd. TSIOMBE SMEEKTE Het uit drie man bestaande hooggerechtshof heeft zich drie dagen met het Kongolese ver zoek om uitlevering beziggehou den. Tsjombe hoorde de uitspraak uiterlijk onbewogen aan. Kern punt bij de behandeling van de zaak was, of de oud-premier zich aan politieke dan wel criminele misdrijven heeft schuldig ge maakt. In het eerste geval kon hij volgens de Algerijnse wet niet worden uitgeleverd. Tsjofnbe mikte daar ook duidelijk op toen hij in zijn laatste woord het hof smeekte, hem niet in handen te spelen van zijn „politieke vijand". De Algerijnse procureur-gene- Vanaf de vliegbasis Ypenburg zijn gistermiddag kort na het mid daguur de eerste minister van Roe menië, lion Gheorghe Maurer en de Roemeense minister van buiten landse zaken Comeliu Manescu naar hun land teruggekeerd na een bezoek van vijf dagen aan Neder land. Bij hun vertrek waren aanwezig minister-president P. J. S. de Jong, de minister van buitenlandse za ken nr. J. M. A. H. Luns, de Roe meense ambassadeur in ons land G. Elian en de Nederlandse am- basadeur in Boekarest J. B. Haver- kom van Rijsewijk. De Roemeense gasten ontvingen uit handen van minister-president De Jong een herinneringsalbum met foto's van hun bezoek. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft een gezamenlijke com muniqué uitgegeven, waarin o.m. wordt gezegd dat beide partijen hun voldoening hebben uitgespro ken over het feit, dat er thans geen hangende kwesties tussen Roeme nië en Nederland bestaan, en heb ben zich verheugd betoond over de gunstige ontwikkeling van hun be trekkingen ten voordele van beide landen in de geest van vriendschap die tussen het Roemeense en het Nederlandse volk heerst. Zij zijn beide van mening, dat het economisch verkeer tussen bei de landen zich voortdurend ver ruimt en dat de belangrijke econo mische vooruitgang welke door de twee landen is bereikt talrijke mo gelijkheden biedt tot uitbreiding daarvan. Ter aanmoediging van de samenwerking op industrieel en technisch gebied, hebben de Roe meense en Nederlandse ministers van buitenlandse zaken een over eenkomst inzake economische, in dustriële en technische samenwer- knig getekend. Uitdrukking gevend aan hun verlangen naar verdere ontwikke ling van de culturele en weten schappelijke banden tussen de twee landen, hebben de Roemeense en de Nederlandse regering beslo ten tot spoedige uitwerking van het programma van toepassing van de in januari 1967 getekende cul turele overeenkomst, waarvan de ratificatie-oorkonden op 20 juli 1967 te 's-Gravenhage zijn uitge wisseld. In een sfeer van oprechtheid zijn besprekingen gevoerd over actuele internationale vraagstuk ken, waarbij Eurooese kwesties en de situatie in Vietnam en in het nabije oosten op de voorgrond stonden. Beide partijen hebben er de nadruk opgelegd, dat in de hui dige omstandigheden de voornaam ste taak van alle staten, groot of klein, moet bestaan in het zich voortdurend inspannen voor het behoud van de vrede. Zij spraken de overtuiging uit, dat hun landen een actieve rol kunnen spelen bij het zoeken naar een oplossing van de bestaande problemen en aldus kunnen bijdragen tot de zo nood zakelijke vermindering van de in ternationale spanning. De beide regerigen hebben hun (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 ongerustheid uitgesproken over de toestand in Vietnam en hebben elkander op de hoogte gesteld van hun standpunten te dien opzichte. Zij' hebben de noodzaak onder streept, zonder verwijl tot een regeling van dit conflict te komen, op basis van de in 1954 te Genève gesloten overeenkomsten, teneinde de vrije zelfbeschikking van het Viptnamese volk te verzekeren. De partijen zijn van mening, dat een blijvende oplossing van het conflict in het midden-oosten slechts mogelijk is door onderhan delingen, gevoerd in een geest van rechtmatigheid, tussen de direct daarbij belanghebbende partijen, op voorwaarde dat de fundamentele belangen van alle staten alsmede hun onafhankelijk en souverein be sten worden geëerbiedigd. Wat de Europese vraagstukken betreft, is van Nederlandse zijde in herinering gebracht dat Nederland o.m. instemming heeft betuigd met het Roemeense initiatief, vastge legd in een tijdens de algemene vergadering der verenigde naties aanvaarde resolutie, gericht on het bevorderen van goede betrekkin gen tussen de Europese landen. Van Nederlandse en van Roe meense zijde is het belang van der gelijke wederzijdse bezoeken voor de bevordering van het onderling begrip en vertrouwen tussen de staten, ten gunste van de interna tionale vrede, onderschreven, en stelt men zich voor, deze in de toe komst te herhalen. Albert Loethoeli, voormalig leider van het verboden Afri kaanse nationale congres en winnaar van een Nobelprijs voor de vrede, is vrijdag in de buurt van zijn huis in Stanger door een goederentrein aangereden en kort daarna in een ziekenhuis overleden. Loethoeli, die 69 jaar is ge worden, is aangereden terwijl hij een spoorbrug overstak. Zijn ogen gingen de laatste tijd ach teruit. De afgelopen acht jaar mocht (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7—9 TERNEUZEN De Westduitse regeringsleider, dr. Kiesinger, heeft vrijdag persoon lijk het conflict tussen zijn minis ters van defensie en financiën, Schroder en Strauss, over het peil van de defensie-uitgaven in de ko mende jaren, geregeld. Het verschil van mening hield in, dat naar Schröders mening de Bundeswehr het als gevolg van het plan tot ver mindering van de staatsuitgaven in de komende 4 jaar met minder geld zou moeten doen, terwijl Strauss het tegendeel beweerde. In een gesprek van twee uur tussen Kiesinger en Schröder werd men het eens over een eindbedrag waarover het ministerie van defen sie het volgend iaar zal kunnen beschikken. Volgens regerings woordvoerder Von Hase, had dit ministerie hïi ziin berekeningen n0» niot "°bruikte geld dat de Kp.ndsreonhliek in de V. S. voor •"anenaankopen moet besteden ter compensatie van de kosten van de legering van de Amerikaanse strijd krachten in West-Duitsland, buiten beschouwing gelaten. Tot dusver zou dit ongebruikte geld ruim drie miljard mark (ong. 2,7 miljard gulden) omvatten. Von Hase zei dat de Westduitse defensie hier door in 1968 over 1,1 pet meer geld zal kunnen beschikken dan in het lopende jaar. In de komende jaren zou dit percentage nog stij gen. o In Frankrijk hebben de cor> ducteurs bij de staatsspoorwegen het werk vrijdag voor 36 uur neergelegd. De treinbestuurders doen niet mee. Op de grote lij nen werden de diensten normaal uitgevoerd. Op de plaatselijke lijnen was de dienst voor 50 tot 75 procent normaal. De Algerijnse V.N.-delegatie heeft donderdagavond in een onderhoud met de Russische mi nister van buitenlandse zaken Gromiko laten weten dat zij elk compromis, waarin een terug trekking van de Israëlische strijd krachten wordt gekoppeld aan een verklaring die neerkomt op een opheffing van de staat van oorlog tussen Israël en de Arabi sche landen, van de hand wijst, aldus diplomatieke zegslieden. De Russische minister had de Algerijnse delegatie bestaande uit minister van buitenlandse zaken Abdelaziz Bouteflika, de permanente V.N.-afgevaardigde Tewfif Bouattura en Mohammed Yazid, voorzitter van de commis sie voor buienlandse zaken van het Algerijnse parlement op de hoogte gesteld van het resultaat van zijn besprekingen met de Amerikaanse afgevaardigden, wat volgens de zegslieden ver moedelijk geleid heeft tot een compromis-formule om het debat over het midden-oosten uit het slop te helpen. Dit compromis zou overeenkomen met de La tijns-Amerikaanse ontwerpreso lutie die op 4 juli door de alge mene vergadering werd afge wezen, en waarin een terugtrek king van de Israëlische troepen verbonden werd met onderhan delingen tussen beide partijen. Zou een dergelijke formule aanvaardbaar zijn voor de Ara bieren, dan kan de algemene ver gadering vandaag verdaagd wor den met de aanneming van een resolutie, waarin het aan de vei ligheidsraad wordt overgelaten voor de uitvoering daarvan te zorgen, terwijl Rusland zich een basis voor toekomstige politieke manoeuvres verschaft heeft, zo wordt in diplomatieke kringen gemeend. De Algerijnse delegatie heeft echter voor de bijeenkomst van de algemene vergadering om een spoedbijeenkomst van de Arabi sche landen verzocht ter uitleg van haar standpunt, dat gedeeld wordt door Syrië en Egypte. De overige Arabische delega ties zouden nog wachten op in- strukties van hun regering. Vol gens waarnemers heerst onder de Arabische afgevaardigden de mening dat de algemene verga dering beter zonder een besluit genomen te hebben verdaagd kan worden, dan dat een ongunstig compromis uit de bus komt, dat verplichtingen schept voor de toekomst. De waarnemers achten het echter mogelijk dat door het resultaat van het Amerikaans- Russisch overleg verandering in deze houding optreedt. De Poolse minister van defensie, maarschalk Spychalski, heeft in een rede op een militaire academie in Warschau Israël een fascistische staat genoemd, die niets te maken heeft met de Joden die in de twee de wereldoorlog door de nazi's zijn vermoord. Hij sprak van „Zionis tisch imperialisme" en betoogde dat een pro-Israëlische houding nooit kan worden getolereerd. Loethoeli Stanger niet verlaten. Een uitzondering is in 1961 ge maakt, tden de Zuidafrikaanse regering hem toestemming gaf naar Oslo te gaan om de Nobel prijs voor de vrede in ontvangst te nemen. Stanger ligt 50 km ten noor den van Durban. Loethoeli, een Zoeloe, is 15 jajar lang onderwijzer geweest. Hij werd in 1952 door de over heid ontslagen toen hij weigerde uit het Afrikaanse nationale con gres te treden. In 1956 was hij een van de 155 mensen die op beschuldiging van hoogverraad werden gearresteerd. Hij werd na het voorlopige onderzoek vrijgelaten. In sentember 1960 kreeg hij duizend gld boete we gens het verscheuren van zijn persoonsbewijs als protest tegen de achterstelling van de negers bij tewerkstelling en verplaat sing. Hij wordt als een van de gematigste Afrikaanse leiders beschouwd. Israël heeft vrijdag in een brief aan secretaris-generaal Oe Thant ontkend, dat het zich in de strijd van vorige maand schuldig ge maakt zou hebben aan een onmen selijk optreden tegen Egyptenaren. De Israëlische verklaring vormt een reactie op een Egyptische be schuldiging, dat Israël bomaanval len zou hebben gedaan op burgers, ziekenhuizen en ambulances en ge wonde tegenstanders zou hebben doodgeschoten. Volgens Israël heeft Egypte van vertegenwoordi gers van het rode kruis die zich vrijelijk in de bezette gebieden kunnen bewegen, geen bevestiging van zijn beschuldigingen gekre gen. o President Gamal Abdel Nasser van. Egypte heeft tegenover het Soedanese persbureau verklaard dat Egypte zich desnoods tot in de Soedan zal terugtrekken, maar nooit Israël zal erkennen. Ook gaf hij te kennen dat de oorlog in de Sinai binnen twee tot drie dagen afgelopen had kun nen zijn, als „de V. S., Engeland en andere Europese landen" zich niet in het geschil gemengd had den. Ook hadden de V. S. en En geland zich volgens Nasser ge ruime tijd op het jongste konflikt in het midden-oosten voorbereid. Hij had kritiek op de rol van Ethiopië in de V. N.-debatten over de crisis in het midden-oos ten, maar prees de Soedan. Bij een instorting in een mijn te Turon zijn donderdag vier Spaanse mijnwerkers van de oui- tenwereld afgesloten. Reddings ploegen verwachten de ingestor te galerij zo spoedig mogelijk te bereiken, maar koesteren weinig hoop omtrent het lot van de in- geslotenen. raai Haadi Mostefai voerde eer der tijdens de besloten zitting van het hof aan dat in minstens drie gevallen van criminaliteit sprake was, n.l. daar waar Tsjom be verantwoordelijkheid ten las te werd gelegd voor de afslach ting van Noordkatangaanse bur gers, de massamoord op Kongo lese vluchtelingen in kampen van de V. N. en de werving van huurlingen voor het afslachten van burgers. DE ONTVOERING Een Franse gangster-avontu rier, Francis Bedenan, die sinds een jaar voor Tsjombe werkte als huurlingenwerver, dwong tussen Ibiza en Majorca de piloot van het bewuste chartertoestel naar Algiers te vliegen. Tsjombe en zijn gezelschap, waaronder zich verder drie Belgische medewer kers bevonden en twee Spaanse rechercheurs die als lijfwacht fungeerden, hadden Ibiza bezocht om „de mogelijkheid van hotel- investeringen te bestuderen". Kort na het vertrek was Bedenan met een pistool in de vuist opge sprongen, zijn medereizigers toe schreeuwend: „De grap heeft lang genoeg geduurd. Handen omhoog. De eerste die zich be weegt schiet ik neer". Daarna ge lastte hij de twee Britse vliegers koers te zetten naar Algiers. De Belg Humbersin, die een ver dachte beweging maakte, raakte door twee schoten gewond. Di- rekt na de landing van het toestel op de vliegbasis van het bij Al giers gelegen Boefarik werden de negen inzittenden aangehouden. De-Kongolese regering kondigde zodra het nieuws bekend werd aan, dat zij de uitlevering van Tsjombe zou vragen. Enkele dagen na de ontvoering grepen blanke huurlingen in Kongo naar de wapens en bezet ten Kisangani en Boekavoe. Vol gens politieke waarnemers duid de alles erop, dat de opstand deel was van een samenzwering om Tsjombe weer aan de macht te brengen. De oud-premier, eens bevelhebber over een leger van circa 2.000 man, wachtte in zijn ballingsoord in Spanje al lang op een politieke terugkeer. UITLEVERING BETEKENT TERECHTSTELLING De door president Moboetoe van Kongo tot staatsvijand num mer één verklaarde Tsjombe, werd drie maanden geleden door het Kongolese hooggerechtshof bij verstek ter dood veroordeeld. Men had hem landverraad, moord op Loemoemba en schuld aan de dood van duizenden Kongolezen ten laste gelegd. Het voormalige staatshoofd van Katanga heeft echter nog talrijke aanhangers in Kongo. Moboetoe vreest niets meer dan zijn vrijelijke terug keer. Uitlevering van Tsjombe betekent nagenoeg zeker dat hij zal worden terechtgesteld. Tsjombe was eens president van de rijke Kongolese republiek Katanga. In 1963 verliet hijal eens het land. Hij werd in 1964 door president Kasavoeboe als minister-president teruggehaald, doch een jaar later ten val ge bracht, waarna hij wederom in ballingschap ging. Vóór de uitspraak had Tsjom be verklaard dat hij het slacht offer was geworden van een kom- plot van de Amerikaanse gehei me dienst, de C.I.A. Hij was drie maal door president De Gaulle ontvangen wat niet naar de zin van „de imperialisten" was ge weest, zo voerde hij aan. Het hof moest zich bewust zijn van zijn verantwoordelijkheid „in de ogen van het Kongolese volk en van de hele wereld". De kans dat de Algerijnse re gering Tsjombe toch niet uit levert, lijkt zeer gering. President Moboetoe van Kon go heeft er bij de naar Poenia- Loeboetoe gevluchte huurlingen op aangedrongen hun gijzelaars vrij te laten. Hij stelde voor dat een vliegtuig van het Rode Kruis hen zou ophalen. De huurlingen, die na de ontvoering van Tsjom be naar Algerije in opstand kwa men en gedurende een week het vliegveld van Kisangani bezet hielden, weken uit naar het 250 km verderop gelegen Poenia met medeneming van een aantal gij zelaars. Het vliegtuig zou giste ren boven Poenia verschijnen. De huurlingen zouden hun toestem ming kenbaar kunnen maken door een witte lap op het lan dingsterrein te leggen. Onder de gijzelaars zouden zich zeker tw.intig Europeanen bevinden. Het aantal gevluchte huurlingen in Poenia wordt ge schat op honderd man. Van betrouwbare zijde in Boe- joemboera is vernomen, dat de huurlingen sinds donderdag naar het zuiden trekken en wel in de richting van Kindoe. Zij waren inmiddels in Kailo aangekomen, een mijncentrum, dat ongeveer honderd km ten zuiden van Poenia ligt en een veertigtal km ten noorden van Kindoe. In deze berichten wordt gesproken van tweehonderd huurlingen, die ver gezeld worden van verscheidene honderden voormalige Katan- gaanse gendarmes en anti-rege ringsgezinde Kongolese militai ren. De bewegingen van deze troepen duiden erop dat zij Katanga en wellicht Angola wil len bereiken, waar zij ongetwij feld veilig zijn. 0 Parachutisten van het Zuid- Vietnamese leger zijn vrijdaf: in felle gevechten gewikkeld ge raakt met eenheden van de viet- cong. De strijd vond plaats op 25 km afstand van Hoe-e, de vroegere keizerlijke hoofdstad. Volgens in Saigon ontvangen be richten zouden 240 vietcongstrij- ders zijn gedood. PLAATSELIJK REGEN OF ONWEER Het afgelopen etmaal trok een hogedrukgebied van 1020 m.bar over W.-Europa naar het noord oosten. In de hogere luchtlagen bevond zich boven ons land even wel een zwakke storing die op enkele plaatsen nog een bui bracht. Daar de lucht van zee binnenstroomde steeg het kwik tot waarden van 20 graden langs de kust en tot 23 graden in het binnenland. Inmiddels trok ook een depres sie over de Golf van Biscaje naar het noordoosten en vormde zich boven het zuiden van Frankrijk eveneens een lagedrukgebied dat zich in de avond naar het noord oosten uitbreidde. Het laat zich aanzien dat onder invloed van deze ontwikkeling vandaag bij ons een matige, en aan zee vrij krachtige wind uit noordlijke richtingen zal waaien. In de hier mede aangevoerde lucht zullen de middagtemperaturen opnieuw waarden bereiken van 20 graden aan zee en tot 23 graden in het binnenland. De nabijheid van de ZON MAAN op onder op onder 22 4.46 20.46 21.55 5.03 23 4.47 20.45 22.13 6.24 24 4.49 20.43 22.26 7.43 25 4.50 20.43 22.38 8.58 26 4.52 20.41 22.48 10.10 depressie veroorzaakt een veran derlijke bewolking. In de loop van de dag neemt de kans op en kele regen- of onweersbuien toe. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Noordelijke wind Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien. Matige, langs de kust tot vrij krachtige toenemende wind uit noordelijke richtingen. Maximumtemperaturen van 20 graden aan zee tot 23 graden in het zuiden en oosten van het land. ZATERDAG 22 JULI v.m. n.m. Cadzand 1.48 2.04 Breskens 2.13 2.29 Terneuzen 2.49 3.05 Hansweert 3.23 3.39 Walsoorden 3.22 3.38 ZONDAG 23 JULI v.m.. n.m. Cadzand 2.36 2.48 Breskens 3.01 3.13 Terneuzen 3.37 3.49 Hansweert 4.11 4.23 Walsoorden 4.10 4.22 MAANDAG 24 JULI v.m. n.m. Cadzand 3.18 3.27 Breskens 3.43 3.52 Terneuzen 4.19 4.28 Hansweert 4.53 5.02 Walsoorden 4.52 8.01

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1