Snelle arbeidsrevolutie 4 I PLAATS ONDER DE ZON Radio en Televisie Philins tele-industri krijgt miljoenenorder van Noorse en Zweedse marine POCKETS Vrijdag 21 juli 1967 DÉ VRIJE ZEEUW Pagina PRINSES GRACIA HAD MISKRAAM RECHTS WEEKBLAD IN WEST-DUITSLAND IN BESLAG GENOMEN DODE NA SLIPPARTIJ Inefficiënt Revolutie INBREKERS PROFITEREN VAN DE WARMTE Boekhandel v. d. Sande JEUGDBENDE OPGEROLD MILITAIR VERONGELUKT SPION GEARRESTEERD POSTAUTO BEROOFD AANZIENLIJKE VERHOGING VAN BELGISCHE MINISTERIELE SALARISSEN HONGERSTAKING TEGEN LIOE SJAO-TSJI NEDERLANDSE TOERIST IN TURKIJE VRIJGELATEN GROTE VOORRAAD PEPMIDDELEN GESTOLEN BOERDERIJBRAND HET VLIEGTUIG ONGELUK IN NOORD-CAROLINA HILVERb JM III TOT 17.00 UUR Oude stad ontdekt Hulpverlening aan ruimtevaarders i Het parlement der V. S. werkt doorgaans nogal traag maar ïeld zame spoed werd betracht met een wetje dat de president In staat stelde de staking van treinmachi nisten te verbieden. Bovendien kan hij als de vakbonden en de spoorwegmaatschappijen niet tot overeenstemming komen scheidsrechters benoemen wier uit spraak bindend zal zijn. Prinses Gracia van Monaco is gisternacht na een miskraam opgenomen in een ziekenhuis in Montreal. Haar toestand wordt goed genoemd. De 37-jarige voormalige film ster en haar echtgenoot, prins Rainier, zijn in Montreal in verband met de wereldten toonstelling. De geboorte van him vierde kind werd in janu ari verwacht. Het uiterst rechtse weekblad „Deutsche National-Zeitung und Soldaten-Zeitung" heeft donder dag bekendgemaakt dat zijn jongste nummer in beslag is ge nomen en dat het gebouw in München waarin het is geves tigd door de politie is doorzocht. Een communiqué van het blad zegt dat de autoriteiten tot deze maatregel waren overgegaan om dat in het jongste nummer een foto van Adolf Hitler voorkomt, wat een wetsovertreding zou be tekenen. De foto was afgedrukt naast die van de Israëlische mi nister van defensie, generaal Mosje Dayan, als illustratie bij een artikel onder de kop „het Israëlische Auschwitz in de woestijn de massamoord op de Arabieren Dayan in het voetspoor van Hitler". Hitier en Dayan werden dus als „negatie ve personen" voorgesteld, zegt het communiqué. De ingreep wordt een aanslag op de pers vrijheid genoemd. Sinds het begin van de crisis in het midden-oosten heeft dit blad een heftige campagne tegen Israël gevoerd. Officieel is over het in beslag nemen van het blad nog niets meegedeeld. Een slippartij op de Waalbrug gelegen in de Rijksweg 26 (Den BoschUtrecht) heeft woensdag avond het leven gekost aan de 27-jarige heer G. H. J. J. IJff uit Nijmegen. De heer IJff kwam met z'n personenauto uit de rich ting Utrecht en is door onbe kende oorzaak op de Waalbrug geslipt. Hierbij werd hij uit de auto ge slingerd. De bestuurder en de twee medeinzittenden, die licht gewond zijn, werden allen over gebracht naar het ziekenhuis te Zaltbommel, alwaar de bestuur der enige uren later is overleden. Dat is een vrij krasse maatregel die ook heel wat verder gaat dan zo op het eerste gezicht blijkt. Er is al vaker geharrewar geweest in de sector van het vervoer, met name in de spoorwegen en in de haven. Er bestaan al enige wetten die overheidsingrijpen mogelijk mo- ken als de natie onevenredig scha de gaat lijden door een grief van spoorwegmensen of havenarbeiders. Maar deze gaat een stapje verder en dreigt een eind te gaan maken aan een van de geliefdste taktieken van een aantal Amerikaanse vak bonden. Het is het systeem van de hand having van de werkgelegenheid. Er mogen allerlei moderniseringen toegepast worden, mits dit maar niemand zijn baan kost. Konsekwenties zijn o.m. dat be drijven op de fles gaan; bijvoorbeeld in de Newyorkse krantenwereld, waar men soms kan aanschouwen dat een bepaalde staf de hele dag in lood zetsel klaarmaakt dat 's avonds weer ongebruikt wordt gesmolten. Wat in de krant staat is op de vluggere en eigenlijk voor deliger manier met fotozetmachi nes vervaardigd. Bij de spoorwegen heeft men zo nog remmers op de goederentrei nen gehad, hoewel de machinist door een druk op de knop de rem men bediende. En wie een lucht foto van New York bekijkt zal ge troffen worden door het feit dat er geen kranen te zien zijn niet omdat ze niet nuttig zouden zijn, maar omdat de longshoremen's locals ze niet wensen. En dat gebeurt in een tijd dat juist de lonen voor personeel tot de sterkst stijgende kosten van een onderneming gaan behoren. Die dan genoopt wordt zowel de kost bare machines als de overtollige mankracht aan te houden en dus duurder te werken dan nodig is en door de concurrent in het bui tenland gebeurt of van machines af te zien en zijn mankracht bezig te houden maar dan ook inefficiën- ter te werken dan mogelijk is en dan zijn concurrenten ook doen. Het is een nieuwe versie van de opstanden van wevers bij het be gin van de industriële revolutie van de vorige eeuw, die in joelende massa's de machines kwamen ver nielen in de fabrieken. Bij de spoorwegen nijpt het probleem bij zonder in de V. S. omdat dit toch al geen bijzonder florissant bedrijf is, temeer niet doordat ze als „public carriers" als openbare dienst niet vrij zijn hun tarieven vast te stellen. De enige manier om de treinen nog Ionend te exploiteren is ze zo efficiënt mogelijk te bouwen en te bedienen. Wat dan zonder meer be tekent met veel minder personeel. Maar hoewel afvloeiingsregelingen aan de bonden zijn gepresenteerd, weigeren die. Daarom is Johnsons spoedwet niet alleen er op gericht de spoorwegen te redden omdat die zo nodig zijn voor het vervoer van voorraden naar de schepen die de troepen in Vietnam van het nodige voorzien. Het wetje is te vens een trap tegen het systeem van baantjes-instandhouden dat menige vakbond speelt. En in dat opzicht is het een halve revolutie in de Amerikaanse ar beidsverhoudingen. En een waar van niemand geloofd had dat die zomaar in een dag langs senaat, huis van afgevaardigden en presi dent zou gaan. In Loenen is gisternacht o" zes plaatsen ingebroken. De twee dieven, die als „werkterrein" de Julianastraat en omgeving had den uitgezocht, maakten in to taal 2000 gulden buit. Ze profi teerden van het mooie weer: dank zij de warmte stonden veel ramen uitnodigend open. Bij de zesde inbraak werden de bewoners wakker. Ze waar schuwden de politie en gingen de inbrekers achterna. De politie wist één van de twee mannen in de kraag te grijpen, de 26-jarige timmerman F. van den H. uit Rotterdam. Hij zal worden voor geleid voor de officier van justi tie in Utrecht. Hij ontkent dat hij de diefstal len heeft gepleegd. De mensen die hem hebben achtervolgd houden echter vol dat hij de da der is. De politie heeft bij haar onderzoek speurhonden inge schakeld. Philips tele-industri A. B. in Stockholm, behorende tot het Philipsconcern, heeft zowel van de Noorse als de Zweedse ma rine orders gekregen tot een ge zamenlijk bedrag van ca. 25 min voor de levering van radar en vuurleidingapparatuur. De Noorse marine heeft tot een be drag van 35 miljoen Noorse kro nen (ruim 17 miljoen gulden) verschillende typen besteld van wapencontrolesystemen voor de kustartillerie en torpedoboten. De Zweedse marine heeft voor een bedrag van 10 miljoen kro nen (ca. 7 miljoen gulden) de zelfde apparatuur voor haar ma rine-eenheden besteld. De ra- darapparatuur die nagenoeg sto- ringvrij is werd ontwikkeld door Philips Tele-industri. Bovendien omvatten de orders aan beide landen radio-apparatuur voor de communicatie tussen vaartuigen en kuststations. Tegelijk met deze opdracht heeft Philips Tele-industri van Noorse zijde opties verkregen voor verdere leveranties over enkele jaren. De produktie van de miljoe nenorder zal gedeeltelijk in de Noorse fabrieken van het Phi- .lips-concern ter hand worden genomen. Voor de uitvoering van het andere gedeelte dat Philips Tele-industri voor haar reke- ning neemt zal djt bedrijf zijn personeel met een aantal tech nisch geschoolden moeten uit breiden. De recherche in Rotterdam heeft zeven jongens van 16 tot 18 jaar voor de officier van jus titie geleid, die, vaak na hals brekende klauterpartijen langs regenpijpen en over daken, ver spreid over de gehele stad, een 20-tal inbraken hebben gepleegd. Bij een van de inbraken maak ten zij een bedrag van 5000 buit, dat voor de helft verdween rn de zakken van de 18-jarige J. E. Hij maakte het geld op tij dens een weekje ziektewet in beattenten en andere amuse mentsgelegenheden. Een 17-jari- ge medewerker, A. G. de B., die met ruim 2400 gulden in de buit deelde, durfde het geld niet uit te geven. Hij liet het enkele da gen in zijn zakken branden en stopte toen het hele bedrag in een blanco enveloppe in de brie venbus van een politiebureau. Op een zondag in begin juli breidden zij hun activiteiten uit door in de late avonduren een wandelaar bij de Kralingseplas van zijn geld te beroven. De man werd gedwongen om vijf minu ten op het uiterste puntje van een steiger te blijven staan. Zou hij dat niet doen, dan liep hij het risico in elkaar gestompt te worden en in het water te ver dwijnen. De zaak werd afgesloten met het opmaken van proces-verbaal tegen vier meelopers en twee helers. Op de dijk langs de Waal bij Bemmel is woensdagmiddag de 20-jarige dpi. soldaat F. Wierds- ma uit Rotterdam om het leven gekomen toen een met zand ge laden militaire zes-tonner van de weg geraakte en omsloeg. Twee andere inzittende dienst plichtigen werden licht gewond. De militairen maakten deel uit van een liquidatiedetache ment dat belast is met oprui mingswerkzaamheden. Zij waren gelegerd in de Menno van Coe- hoornkazerne te Arnhem. De Israëlische autoriteiten heb ben aan de grens met Libanon een 25-jarige Israëliër aangehou den, die van spionage voor Li banon wordt beschuldigd. Het was de eerste maal sedert de vijandelijkheden dat een Is raëliër wegens spionage voor Arabieren werd gegrepen. Trek er op een mooie dag op uit. Per trein. Met een NS-Vakantiedagtocht kunt u liefst 31 verschillende kanten op. In eigen land en daarbuiten. Overal waar veel te zien en te beleven valt. Voor u en voor de kinderen. Vraagt u op het station maar naar het kleur rijke, fleurige boekje NS-Vakantiedagtochten. Dan weet u ook meteen de aantrekkelijke prijzen. En de vele voordelen die zo'n dag tot een succes stempelen. Zoals deze: De grote i van een succesvolle vakantiedag IMet een NS-Vakantiedagtocht weet u precies waar u aan toe bent. U koopt aan het stationsloket een gecombineerd biljet, waar bij alles is inbegrepen: reis èn toegang tot alle evenementen. 2U hoeft van tevoren niets te regelen of te reserveren. U koopt eenvoudig uw tocht aan het stationsloket wanneer het u hét beste uitkomt. U kunt uw beslissing dus tot op het laatste moment uitstellen. 3U bent op een NS-Vakantiedagtocht vol komen vrij. Deel de dag maar in zoals u Wilt! U neemt gewoon de trein op een uur wanneer het schikt. U bent er zeker van dat elke NS-Vakantie dagtocht altijd doorgaat. Uw plannetje is nooit afhankelijk van het aantal deelnemers. Om u een indruk te geven van de prijzen van de NS-Vakantiedagtochten; inclusief de bijbeho rende attracties, volgen hier enkele voorbeelden, ifoor kinderen van 4 t/m 9 jaar kaarten tegen Slve prijs.) Dagtocht 1 „De Efteling" Treinreis naar en van Tilburg, busrït naar en van Kaatsheuvel en toegang tot „De Efteling". Van Goes f 10.-, Middelburg f 11.50. Vlissingen f 11,90 Dagtocht 19 „Den Haag en Scheveningen" Treinreis naar en van Den Haag, toegang Vredes paleis, Madurodam en Pier Scheveningen. Van Goes f 12.80, Middelburg f 14.30, Vlissingen f 14.80. 78) Dat konden ze echter niet. De ramen van de kaartenkamer aan de loefzij waren al kapot; de hou ten deuren waren zo door de overkomende brekers geteisterd, dat ze begonnen te versplinteren. Toen ze samen in de kombuis ge doken waren, waar ze nog het veiligst zaten, vroeg Piebe of Jakob er zeker van was, dat Rooie Tjeerd een boot zou stu ren. Jakob zei van wel. Het was 'n beetje vreemd te bedenken, dat Piebe en hij nog niet zo lang ge leden samen op zijn botter had den gevaren. Maar dat speelde toen ook allemaal geen rol meer. Piebe had niet te veel vertrou wen in anderen, zelfs niet in Rooie Tjeerd. „In elk geval moet je zo lang mogeUiii proberen je zeil te red den." Hij had toen al in z'n hoofd wat ze moesten doen. „Het kan nu nog," zei hij. „Als de vloed straks weer komt opzetten, is het te laat. We moeten zien, dat we van dit wrak af komen naar het baken op de Bosplaat." Het leek Jakob niet goed. Maar hij was niet gewoon zijn oordeel te stellen tegenover dat van an deren. Zeker niet tegenover dat van Piebe Lap. Piebe gaf hem een klap op de schouders en lachte. „Kerel, Jakob ik heb je wel eens in de narigheid gehol pen, maar deze keer zal ik je er uit helpenAls Marthe ooit terugziet, zul je dat aan Piebe Lap te danken hebben." Er zal wel eens slecht volk naar zee zijn gegaan, maar ze zijn daar nooit slechter geworden dan ze al waren. Wel beter. In de on eindigheid .van de door storm be wogen oceanen onder de wijde, donker bewolkte luchten wordt de mens klein. De adem van de zee vaagt alle boosheid uit zijn ziel weg. Piebe Lap, die in koelen bloede op 'n jachtopziener schoot, die laaghartig genoeg was om de motor van een ander te vernie len, die er waarschijnlijk niet tegenop zou zien om een mede mens 't leven te benemen, dacht daar, te midden van de woelende, kolkende, aanschietende golven, de gierende windvlagen en onder de laaghangende donkere wol ken, niet aan zichzelf en z'n eigen rampzalig leven. Hij dacht waar schijnlijk ook niet in de eerste plaats aan Jakob Thomsen, die, evenals hij op genade of onge nade aan de elementen was over geleverd of aan dat kleine vrouw tje van Jakob Thomsen. Hij had met wind en zee geworsteld, toen hij met zijn hoogaars uitvoer. Het scheepje was in die worsteling ten onder gegaan. Maar hij moest de worsteling voortzetten, al leentot hij zegevierde of eveneens ten onder ging. En de uitkomst kwam er nog niet eens op aan. Ze sleepten een paar luiken bijeen en sporden die aan elkaar tot ze zo iets hadden als een vlot. „Een boot kan zinken, 'n sloep kan uit elkaar slaan, maar een vlot blijft drijven, Jakob. Ont houd dat van mijeen vlot is san geen betekenis a)s vaartuig, maar het houdt je boven water als al het andere het begeeft!" Hij praatte veel. Hij was in zijn element, deze Piebe Lap. Hij overzag alles. Toen ze het vlot klaar hadden, moest hij pre cies weten hoe laat het was, maar kaarten had hij er niet bij nodig. Hij keek naar de donkere lucht, hij keek naar de kant, waar de wind vandaan kwam en hij zei: „Over een half uur gaan we 't proberen, Jakob. Dan zijn wind en stroom, die recht tegen elkaar in gaan, zo ongeveer even sterk en gaan we met het vlot over boord." Hjj deed het ook. Precies op de tijd die hij van tevoren had aan gegeven. En precies op de plaats die hij al uitgezocht had, op het achterschip van de Panaemes. Hij moest bijna alles alleen doen, want Jakob Thomsen was zo ver doofd door het geweld van de storm en door zijn eigen angst, dat hij bijna al niet meer wist wat er met en om hem heen ge beurde. Hij dacht niet meer aan Rooie Tjeerd, die had moeten komen om hem van het wrak te halen, of aan Marthe, die tever geefs naar hem zou uitkijken. Hij dacht helemaal niets meer. Al leen maalde het nog ergens door zijn brein: „O Godhelp ons. Heer in de hemel, laat me niet verdrin ken (Wordt vervolgd.) ZATERDAG 22 JULI 1967 HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Lezing; 7.15 Klass. pianorecital (gr.)7.30 Nws; 7.32 Geestelijke liederen; 7.55 Overweging; 8.00 Nws; 8.10 Gevar. progr. (8.30 Nws; 8.32-8.45 vakantietips; 9.35 Waterstanden); 12.25 Marktber.; 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw; 12.30 Nws; 12.40 Over- heidsvoorl.; 12.50 Rubr. over mis sie en zending; 13.00 Verzoekpia- tenprogr. voor militairen; 14.00 Familieprogr. (16.05-16.10 Ronde van Frankrijk); 17.05 Ronde van Frankrijk; 17.10 Radio voor tie ners (tussen 18.00 en 19.00 Ronde van Frankrijk); 18.00 Licht ge- var. muz. progr.; 18.30-18.35 Kan jer-kompetitie); 19.00 Nws; 19.10 Aktual.; 19.30 Operettemuz.; 20.30 Verzoekplatenprogr.; 22.30 Nws; 22.40 Overweging; 22.45 Muz. amusementsprogr.; 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws en ochtendgymn.; 7.20 Soc. strijd lied; 7.23 Lichte gr. muz.; 7.55 Deze dag; 8.00 Nws; 8.10 Lichte gr. muz.; 9.40 Harmonie-orkest; 10.00 Gevar. progr. (Om 11.00 Nws); 12.15 Lezing; 12.27 Mede delingen t.b.v. land- en tuin- Zes gemaskerde mannen heb ben donderdag in het noordwes ten van Londen een postauto beroofd. Zij maakten zich uit de voeten met geldstukken en bank biljetten tot een gezamenlijke waarde van 450.000 gulden. Een beambte, die een klap met een knuppel kreeg, is in een zieken huis opgenomen. De Belgische ministers staat met ingang van 1 januari a.s. een aanzienlijke weddeverhoging te wachten. Premier Vandenboey- nants heeft na de wekelijkse ka binetsraad van woensdag ver klaard, dat de salarissen met in gang van volgend jaar aangepast zullen worden. Verscheidene Bel gische kranten weten te melden, dat het huidige ministeriële basissalaris van 425.000 frank (ruim 30.000 gulden) op 600.000 frank (ruim 43.000 gulden) zal worden gebracht. Een groep studenten in Peking is een hongerstaking begonnen tegen het Chinese staatshoofd, Lioe Sjao-Tsji. Zij eisen zijn verwijdering uit Tsjoeng Nan Hai, een wijk in Peking waar Chinese leiders wo nen. De Nederlandse toerist Hendrik Vos, die door de politie van het Zuidturkse dorp Alanya was aangehouden op verdenking van het onrechtmatig in bezit hebben van archeologische vondsten uit de streek, is weer in vrijheid ge steld, aldus het Turkse persbu reau Anatolie. Gebleken was dat de voorwer pen die Vos in zijn bezit had een dozijn beeldjes en vier vazen geen enkele archeologische waarde vertegenwoordigen. Dezer dagen is 's nachts inge broken in de farmaceutische en chemische fabriek „Propharma" aan de Stephensonstraat in Haar lem, waarbij een grote hoeveel heid zogenaamde pepmiddelen is gestolen. Door het forceren van een deur aan de achterzijde van de fabriek verschafte men zich toegang tot een bergruimte, waar men vijf plastic emmers vond met 280.000 preludinetabletten met een waarde van 25.000, De tabletten behoren tot de groep wekamenen en zijn uit sluitend op doktersadvies ver krijgbaar. De fabriek vervaar digt de tabletten niet meer, maar de voorraad wordt nog wel ver kocht. Wanneer de tabletten op de zwarte markt zouden komen, zouden ze volgens de Haarlemse politie ongeveer een half miljoen gulden kunnen opbrengen. Gistermorgen is brand uitge broken in de oude boerderij van H. J. Schonewille aan de Linie- weg in Zuidwolde. De boerderij is geheel afgebrand. Een gedeel te van het huisraad is gered. Een stier kwam in de vlammen om. De vermoedelijke oorzaak is hooibroei. Het 2-motorige Cessna-vlieg- tuig, waarmee een Boeing 727 woensdag in de Amerikaanse staat Noord-Carolina in botsing kwam, bevond zich 20 km buiten zijn opgegeven koers. Bij het on geluk verloren alle inzittenden van beide toestellen, 82 in totaal, het leven. In de Boeing bevonden zich 74 passagiers en 5 beman ningsleden. In de Cessna zaten drie personen. bouw; 12.30 Aktueel sport- nws.; 13.00 Nws; 13.10 VARA- Varia; 13.15 Voor de jeugd; 14.15 Voor de twintigers; 14.55 Radio Jazz Magazine; 15.35 Ritmisch klankbeeld; 16.00 Nws; 16.02 Oosteuropese kroniek; 16.20 Een wereld vol zang en dans; 17.05 Amateursprogr.; 17.30 Radio- weekjournaal; 18.00 Nws en com mentaar; 18.20 Licht gevar. muz. progr.; 18.45 Stereo-gr. muz.; 19.20 Artistieke Staalkaart; 20.00 Nws; 20.05 Metropole-orkest en solisten; 20.45 Hoorspel; 21.45 Klass. en moderne muz. voor strijkkwartet; 22.20 Nabeschou wing over de Ronde van Frank rijk; 22.30 Nws; 22.40 Lichte gr. muz.; 23.10 Lichte gr. muz.; 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM III: 9.00 Nws; 9.02 Klass. muz. (gr.); 10.00 Nws; 10.02 Operamuz.; 11.00 Nws; 11.02 Hilversum 3-vertissement; 11.30 Leger des Heilsmuz.; 12.00 Nws; 12.02 Tips voor vakantie in eigen land; 13.00 Nws; 13.02 Tienerama (14.00 Nws); 14.30 Ramblers Radio Reprises; 15.00 Nws; 15.02 Modern Amerik. amusement; 15.30 Muz. zwerftocht; 17.00 Nws; 17.02-18.00 Sport en lichte muz. BRUSSEL VI.: 12.00 Nws; 12.03 Lichte muz.; 12.40 Weerbericht, mededelingen, progr. overz. en SOS-berichten voor schippers; 12.45 Zweedse muz.; 12.55 Bui- tenl. persoverz.; 13.00 Nws en weerber. Aansl.: amusementspro gramma (14.00 en 15.00 Nws; 17.00 Nws, weerbericht en mede delingen; 17.10 Quiz; 18.00 Nws; 18.03 Voor de soldaten; 18.28 Paardesportuitslagen; 18.30 Franse les; 18.52 Taalwenken); 19.00 Nws en weerber.; 19.30 Lichte muz.; 20.00 Lichte muz.; 21.00 Concert (In pauze: Nws en berichten)23.00 Dansmuz.; 23.40 -23.45 Nws. Televisieprogramma's NEDERLAND I: 15.30 Nws in 't kort; 15.31 Reel.; 15.34 Weék- journaal met titels voor slecht horenden; 15.57 Reel.; 16.00 Fila telistisch allerlei; 16.20 Amateurs van de lichte muze; 17.00-17.30 Voor de kinderen; 17.15-18.00 21e etappe Tour de France; 18.45 De Minimolen; 18.50 Journaal; 18.55 Reel.; 19.00 Maandelijks grammof oonplatenprogr.; 19.56 Reel.; 20.00 Journ.; 20.16 Reel.; 20.20 Attentie; 20.35 Populair- klass. werken voor orkest; 20.55 Lucy in Alaska; 21.45 The Dave Lambert Vocal Group; 22.00 Van nul uur één tot middernacht (dl. 6); 22.25 Progr. over bekende Nederlanders; 22.45-22.50 Jour naal. NEDERLAND II: 20.00 Nws in 't kort; 20.01 Reel.; 20.05 Mrs. Thursday; 20.50 Klass. pianoreci tal: klass. muz.; 21.00 Reportage over Artis; 21.20 Franse chan sons; 2.10 Reel.; 22.15-22.30 Journ. BELGIE VI.: Tussen 16.00 en 18.30 Atletiekwedstrijden te Duisburg en Tour de France; 19.00 Kath.-godsdienstige uitzen ding; 19.30 Tienerklanken; 20.00 Nws; 20.30 Tour de France; 20.40 Dr. Kildare; 21.05 Actual.; 21.35 De Gilbert Bécaud-show; 22.15 Politiefilm; 23.15 Nws. In verband met internationale overeenkomsten zullen de uitzen dingen van Hilversum III via de middengolf (240 meter) met in gang van 1 augustus tot 17.00 uur plaats kunnen vinden. Via de FM-zenders en de draadomroep blijven Hilversum III-program- ma's tot 18.00 uur te beluisteren. Twee geleerden van het Ocea- nografisch instituut te Woods Hole, dr James Mavor en Emily Vermeule, hebben op het Griek se eiland Thira, 80 km ten noor den van Kreta, een stad uit de oudheid blootgelegd die onder een tien tot vijftien meter dikke laag vulkanische as was begra ven en waarvan de inwoners een hoge beschaving moeten hebben gehad. De gebouwen bestaan uit twee of drie étages. Zij zijn bij na ongeschonden bewaard geble ven, ook het hout. Waarschijn lijk heeft de stad 30.000 inwo ners geteld. Er zijn geen men senbeenderen gevonden, zodat wordt aangenomen dat de bewo ners destijds tijdig zijn gevlucht. Het onderzoek, dat nog onge veer tien jaar zal duren, wordt op tien miljoen dollar per jaar geschat. Het vermoeden bestaat dat men hier te doen heeft met At lantis, waarvan Plato verhaalt. De Sowjet-Unie en de V. S. hebben tezamen met 26 andere leden van de juridische subcom missie voor de ruimte van de V. N. overeenstemming bereikt over hulpverlening aan ruimte vaarders en ruimtevaartuigen in geval van nood. Elke deelnemer verplicht zich alle mogelijke maatregelen te nemen om de bemanning van een ruimtevaartuig dat gedwon gen is op zijn grondgebied te landen, te helpen, het land waar van zij afkomstig zijn moet op de hoogte worden gesteld. Tegelijkertijd moet de secre taris-generaal van de V. N. wor den ingelicht, die de gegevens met alle middelen waarover hij beschikt zal doorzenden. 4

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5