Spanning tussen België en Kongo Algemene vergadering der V.N. tot heden verdaagd Tegecmaatregeiefl in voorbereiding fegty aan stukken snijden Totale opruiming weg! Noodweer in Noord-Duitsland AMERIKAANSE VERLIEZEN IN VIETNAM STERK GESTEGEN Israëlische brief aan veiligheidsraad Communistisch komplot ontdekt in Mexico Overeenkomsten met Roemenië gesloten Bomontploffing in Lagos HET WEER VRIJDAG 21 JULI 1967 23e Jaargang No. 6984 Prinses Beatrix en Prins Claus bezochten Giethoorn en Wanneperveen KONINGIN MET VAKANTIE KOMPLOT IN ZUID-KOREA Verklaring van Esjkol Negerwijk doorzocht in Plainfield Autobusongeluk in Kasjmier Weerbericht Hoogwater Zon-en Maanstanden Prank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sand« Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. i. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et; minimum ?>feï advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gééu handels* advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ~nr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Wie in België enig commentaar op de moeilijkheden in Kongo wenst, hoeft niet ver te zoeken, De recente verwikkelingen tus sen Kongo Kinsjasa en België hebben de ganse pers en de be volking in beroering gebracht. Na de zaak der ontvoering van Tsjoinbe door de Algerijnen en de z.g. infiltratie der Belgische „huurlingen" hebben de Kongo lese regering en vooral haar ra diozender België andermaal met alle zondens Israël beladen. Uit latingen als „Snijdt de Belgen aan stukken en werpt ze in de rivier", die men mocht aanho ren van Radio Kinsjasa, zijn be paald niet bevorderlijk om onze minister van buitenlandse za ken, Pierre Harmei, tot toege vendheid en tot uitbreiding van steun aan deze voormalige kolo nie te brengen. In verband met de steun aan Kongo zijn er verschillende me ningen die elk hun waarheid be vatten en die we u hier ter over weging geven: sommige persor ganen zijn van oordeel dat Bel gië zijn steun zou moeten ver minderen en zoeken naar een ander ontwikkelingsgebied waar men meer mogelijkheden tot er kenning en waardering krijgt dan in Kongo. Andere bladen zeggen dat België de morele plicht heeft zijn vroegere kolo nie bij te staan in haar moei lijke periode en ook te denken aan de talrijke landgenoten die zich daar nog bevinden. URANIUM Inderdaad leven en werken er in Kongo nog circa 40.000 Belgen. Geregeld moet de rege ring tussenbeide komen om het leven van deze mensen te waar borgen. Dat deze landgenoten, ondanks de weinige steun van de regering Moboetoe, toch in Kongon blijven schuilt in het feit dat België aldaar nog verschil lende belangengroepen te ver dedigen heeft. Bij een eventueel terugtrekken van Belgische wetenschappelijke en technische hulp of kapitaal is de kans groot dat de buitenlandse financiële belangengroepen zich als haviken op de prooi Kongo zullen wer pen. Men behoeft bijvoorbeeld niet onder stoelen of banken te steken, dat o.m. de U.S.A. niets liever zouden hebben dan dat de Bel gische invloed zou afnemen of dat hun aanwezigheid zou wor den herleid tot een onderge schikte rol. De Verenigde Staten deden reeds verscheidene stap pen bij de Kongolese regering om medezeggenschap te verkrijgen in het beheer van de Union Mi- nière du Haut Katanga, een der rijkste uraniumproducenten. Het uranium is immers van het grootste belang bij de kernener- fiecentrales, de aanmaak van ernwapens en het nemen van nieuwe kernproeven. KRACHTPROEF Teneinde tot de nodige voor zorgsmaatregelen te komen heeft de heer Harmei, minister van buitenlandse zaken, zich zeer hard uitgedrukt over de even tuele maatregelen die mogelijk van toepassing zullen worden zo de Kongolese regering de veilig heid der Belgische staatsburgers niet kan of niet wil waarborgen. Deze maatregelen omvatten in eerste instantie het terugtrekken van Belgische technici en hoog leraren en het niet meer ter be schikking stellen van studiebeur zen in België. In geval Kongo dan nog niet tot rede komt, zal de regering te Brussel overgaan tot fase twee, te weten het terug zenden van alle Kongolese stu denten naar hun vaderland, het opvorderen van leningen en wei gering van financiële steun. In het ergste geval staan het ver breken der diplomatieke betrek kingen met Kongo en ook een economische boycot van Kongo lese produkten als dercle fase op het programma. „Maar", zo zegt minister Harmei, „België mag momenteel de samenhang niet vergeten tussen de belangengroe pen en het bijna onbewust men senlevens op het spel zetten. De tijd dat mensen zich moeten op offeren om financiële belangen te dienen is lang voorbij". België wil de kontakten met Kongo niet verbreken, maar de verregaande brutaliteiten ten overstaan van landgenoten kan niet ongestraft blijven voortgaan. Misschien komt het tussen België en Kongo weer tot een kracht proef, zoals enkele jaren geleden. (ADVERTENTIE) Prinses Beatrix en Prins Claus hebben gisteren een privébezoek gebracht aan Giethoorn en Wan neperveen. 's Morgens waren zij de gast van de heer Dirk Slot te Wanneperveen, die de zeilpun- terkampen van de Nederlandse christelijke studentenvereniging onder zijn beheer heeft. Het gezelschap heeft later op de ochtend en 's middags, begeleid door de heer Slocht, een tocht met een zeilpunter gemaakt door Wanneperyee», en-Giethoorn, Vanaf MAANDAG 24 JULI GEBRUIKTETENTEN LUCHTBEDDEN - SLAAPZAKKEN STOELEN en BUTAGASBRANDERS. Ook nog enkele DEMONSTRATIE-CARAVANS voorradig. Showroom: Rijksweg Axcl- AXEL Telefoon 01155—795 of 916 -Hulst KONINKLIJKE ONTVANGST Koningin Juliana heeft te Soest- dijk de Roemeense premier Mau- rer (rechts) en de minister van buitenlandse zaken Manescu ontvangen. Op de achtergrond premier De Jong en minister Luns. Koningin Juliana is donderdag morgen voor haar vakantie van Soesterberg naar Italië vertrok ken. Op weg naar Porto Ercole zal Hare Majesteit o.a. een privé-be- zoek brengen aan Venetië en Florence. De koningin wordt aan 't eind van de maand in Porto Ercole verwacht, waar dan inmiddels ook prins Bernhard zal zijn aan gekomen. Prinses Beatrix en prins Claus gaan deze zomer niet naar Porto Ercole en blijven voorlopig in Nederland. Ook prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven gaan voorlopig niet met vakantie. Noord-Duitsland is woensdag avond getroffen door hevige on weersbuien, die aan twee men sen het leven hebben gekost. In Rehburg, ten zuiden van Bremen, werden door hagelste nen ter grootte van kleine eie ren duizenden ramen vernield en daken beschadigd. Het noord zuid-verkeer werd enige uren lang gestremd door ontwortelde bomen. Zesenzestig mensen zitten in arrest in verband met een com munistische samenzwering om de regering van Zuid-Korea omver te werpen. Een honderdtal an deren wordt hierover onder vraagd. In verband met deze zaak wer den onlangs zestien Koreanen uit West-Duitsla/>d ontvoerd. De algemene vergadering der V.N. heeft donderdag besloten de afgevaardigden nog eens 24 uur de tijd te geven om te pogen de im passe met betrekking tot de crisis in het midden-oosten te doorbre ken. Zij komt hedenavond 20 uur (Ned. tijd) opnieuw bijeen. De Fin Max Jakobson, die het voorstel tot verdaging indiende, zei dat er nog overleg wordt gevoerd om een aanbeveling te vinden die voor de assemblee aanvaardbaar is. Zoals bekend had de algemene vergadering maandag besloten de diverse groeperingen onder de lid staten nog drie dagen de tijd te geven om de huidige buitengewone zitting over de crisis in het midden oosten af te ronden met een aan beveling die zou kunnen bijdragen tot een regeling van het conflict als geheel. In welingelichte kringen ver klaarde men dat Finland, Zweden en Oostenrijk werken aan een pro cedureresolutie welke verdere be spreking van de problemen door de veiligheidsraad mogelijk maakt, zonder dat de algemene vergade ring geheel en al wordt verdaagd. Zoals bekend werd het vraagstuk- midden-oosten van de veiligheids raad, die niet tot besluiten kwam, overgeheveld naar de algemene vergadering, dit op verzoek van de Sowjet-Unie. Het overleg achter de schermen is al aan de gang sinds op 4 juli aile voorstellen werden afgewezen waarin werd aangedrongen op terugtrekking van de Israëlische strijdkrachten uit de op de Arabie ren veroverde gebieden. Alleen voorstellen inzake Jeruzalem en het vluchtelingenvraagstuk hebben tot dusver de vereiste meerderheid van twee derden gekregen. Onder de Amerikaanse troepen in Vietnam zijn tot dusver dit jaar al 4.400 meer doden en ge wonden gevallen dan in heel het vorig jaar, zo blijkt uit donder dag in Saigon gepubliceerde cij fers. In de eerste 6 Va maand van dit jaar zijn volgens het Ameri kaanse opperbevel 4.448 Ameri kanen gesneuveld, ongeveer 600 minder dan het totaalcijfer over 1966, maar het aantal gewonden steeg tot 35.104, ongeveer 5.000 meer dan vorig jaar. Daarnaast zijn in Vietnam dit jaar nog 700 Amerikaanse militairen over leden als gevolg van ziekte of door andere oorzaken die niet rechtstreeks in verband staan met de oorlog. In de ween die op 15 juli ein digde sneuvelden 175 Amerika nen, tegen 282 de week daarvóór. Er werden er 1.443 gewond, 273 meer dan de voorafgaande week. De Amerikaanse legerleiding schat het aantal gesneuvelden aan de kant van de Vietkong en de Noordvietnamezen in de af gelopen week op 1.887 mgn. Het thtaie aantal doden bij de tegen partij dit jaar wordt geraamd op bijna 51.000. Sinds 1961, een jaar waarin elf Amerikaanse zogeheten militaire adviseurs de dood vonden, zijn in Vietnam 11.980 Amerikanen ge sneuveld. De pas gepubliceerde nieuwe verliescijfers wijzen erop dat het dodental dit jaar het to taal van de voorgaande zes jaar zal overtreffen. De sterke stijging van de Ame rikaanse verliescijfers is o.a. een gevolg van het feit dat de Ame rikaanse troepen de strijd tegen de hoofdmacht van de guerrilla troepen meer en meer hebben overgenomen van de Zuidvietna- mese strijdkrachten. Ook zijn de gevechten dit jaar heviger ge-1 worden daar de Amerikanen door opvoering van hun troepen-' sterkte tot grootscheepse opera ties konden overgaan. Er zijn nu 465.000 Amerikaanse militairen in Zuid-Vietnam, tegen 286.000 nog maar een jaar geleden. (Advertentie) HOEFIJZERS SINDS 1628 De Israëlische V. N.-vertegen- woordiger Gideon Rafaël heeft woensdag in een brief aan de voorzitter van de veiligheidsraad geschreven dat de toestand in het midden-oosten zich ten gunste kan ontwikkelen. Rafaël wijst in de brief de be schuldiging van de Russische minister van buitenlandse zaken Gromiko, dat Israël verantwoor delijk is voor de schendingen van het bestand langs het Suez- kanaal, van de hand. Volgens Rafaël kan bij nale ving van het bestand en, „als alle lid-staten zich onthouden van elke vorm van onrechtma tige inmenging", het conflict op geruimd worden. De toestand is thans rijp voor de Arabische lan den om akkoorden te sluiten „voor de instelling van vreed zame omstandigheden, die vrij zijn van elke vorm van buiten landse inmenging en de gevol gen van de rivaliteit tussen de grote mogendheden", aldus Ra faël. De Sowjet-Unie zou volgens hem kunnen brdragen tot her stel van de vrede en de interna tionale veiligheid door het aan nemen van een evenwichtige en objectieve houding, bevordering van het beëindigen van de vijan digheid en afwijzing van de wei gering der Arabische staten de rechten van Israël 00 een natio naal bestaan te erkennen". De Israëlische premier, Levi Esjkol, heeft donderdag in een toespraak tot een zionistisch con gres beloofd dat zijn land zal hel pen bij het oplossen van het pro bleem der Arabische vluchtelin gen. Israël wil zijn kennis en er varing ter beschikking stellen maar regionale samenwerking is nodig. Het enige wat tot dusver een oplossing heeft verijdeld is het feit dat de Arabische heer sers geen vrede wensen, aldus Esjkoi, die voorts een beroep op de Joden in andere landen deed, zich in Israël te vestigen om mee te helpen aan de opbouw en ver dediging van de Joodse staat. Gewapende politiemannen en leden van de nationale garde zijn woensdag een afgezette neger- wijk in de door rassenonlusten geteisterde Amerikaanse stad Plainfield binnengetrokken om huis voor huis te doorzoeken naar gestolen wapens. Er werd geen verzet geboden, hoewel de negerleider Charles Miller tevo ren had gewaarschuwd voor „fel le reacties". Wel klaagden ver scheidene negers over bescha diging van him inboedel. Het ging om 36 halfautomatische ge weren, die zondagavond uit een wapenfabriek waren ontvreemd. Dinsdagavond werd er nog af en toe geschoten in Plainfield, waar twee dagen lang een op roer heerste waarbij een blanke politieman door negers werd doodgeslagen. In het nabijgele gen Newark mochten woensdag slijterijen en café's weer open gaan. De toestand schijnt daar na een week van bloedige onlusten langzamerhand weer normaal te worden. In andere steden, als Cairo (Illinois) en Nyack (New York), dreigt echter nieuwe on rust. Tussen Djammoe en Srinagar in Kasjmier is woensdag een autobus in een 100 meter diep ravijn gereden, waardoor twintig mensen om het leven kwamen en vijf werden gewond. De Mexicaanse autoriteiten hebben een komplot van Peking- gezinde communisten ontdekt, dat ten doel had een marxistisch bewind in het land te vestigen door middel van een gewapende opstand. Dit is meegedeeld door het ministerie van justitie. Dertien personen, onder wie 'n Venezolaan en een Salvadoreen, zijn aangehouden en zouden gis teren voor de rechtbank verschij nen op beschuldiging van samen zwering en misdadige vereniging tot het aanzetten tot opstand. De opstand zou moeten zijn uit gevoerd door een guerrilla in de heuvels en een terreurcampagne in de steden. Tegelijk met dit nieuws werd bekend dat in de zuidelijke staat Guerrero 30Ü opstandelingen het mijnbouwstadje Coacoyula met 5.000 inwoners hebben bestormd, zich meester hebben gemaakt van de openbare diensten en een half miljoen peso van een plaatse lijke mijnbouwmaatschappij heb ben geroofd. Volgens de laatste berichten zou Coaioyula nog steeds bezet zijn. Het is niet bekend of er ver band bestaat tussen de ontdek king van het komplot en de be zetting van de stad. Nederland en Roemenië heb ben gisteren twee nieuwe over eenkomsten gesloten. De ene be treft de economie, industrie en technische samenwerking, de an dere agrarische belangen. Voorts werden de ratificatieoorkonden van het cultureel akkoord uitge wisseld. Dit werd meegedeeld tijdens een persconferentie op het mi nisterie van buitenlandse zaken, naar aanleiding van het officiële bezoek van de eerste minister van Roemenië Ion Gheorghe Maurer, de Roemeense minister van bui tenlandse zaken Corneliu Manes cu, de vice-president van de op perste landbouwraad van Roe menië Angelo Micule en andere autoriteiten, aan ons land. Op de persconferentie waren ook aanwezig premier P. J. S. de Jong en minister mi. J. M. A. H. Luns van buitenlandse zaken. Meegedeeld werd dat o.m. ge sproken was over Vietnam, de situatie in het midden-oosten en over de veiligheid van Europa. De gesprekken hadden plaats in grote openhartigheid. De Roe meense delegatie had tijdens het bezoek meer punten van over eenkomst aangetroffen dan zij vóór het overleg had verwacht. ZONNIGE PERIODEN Een gebied van hoge luchtdruk breidde zich over de Golf van Biscaje naar het noordoosten uit, waardoor het weer bij ons verder stabiliseerde. Vooral aan zee kwamen langdurige zonnige pe rioden voor. De lucht die om het hogedrukgebied heen via de Noordzee ons land binnenstroom de, was van polaire oorsprong. De temperaturen bereikten waarden van 19 graden aan zee tot 23 gra den in het oosten van het land. In de avond naderde er uit het westen een zwakke storing, die vergezeld ging van enkele ver spreid voorkomende buien. Vandaag staat het weer onder invloed van het hogedrukgebied dat zich van de Golf van Biscaje In de buitenwijk Yaba van de Nigeriaanse hoofdstad Lagos zijn woensdagavond bij een bomont ploffing 11 mensen om 't leven gekomen en 32 gewond, aldus politiezegslieden. Ook werden een bioscoop en twee regeringsgebouwen bescha digd. De explosie de derde in Lagos in drie weken tijds werd toegeschreven aan een sa boteursactie. Ook is de stroom uitgevallen in de wijk, een der dichtstbevolkte woon- en han delswijken van Lagos. Na de ontploffing werd het ge troffen gebied door militairen afgezet, terwijl brandweerlieden naar overlevenden zochten. Volgens militaire zegslieden was de bom in een lege tankauto geplaatst. In een officiële verklaring werd slechts van drie slachtoffers ge sproken waarvan de dood vast staat. Een vrouw zou volgens ooggetuigen onmiddellijk door de ontploffing zijn gedood, terwijl nog twee slachtoffers vielen door gebroken electriciteitskabels. De tankauto kwam tot ontplof fing op een moment dat de na bijgelegen bioscoop nog niet met een filmvoorstelling was begon nen. Een telefooncentrale werd volledig vernield en een belas tingkantoor liep schade op. Zeker 32 personen zouden met verwondingen naar het zieken huis zün gebracht verplaatst naar ons land. Restan ten van wolkenvelden, afkomstig uit Engeland, zullen geleidelijk oplossen waardoor zonnige perio den de overhand krijgen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zonnige perioden Aanvankelijk wolkenvelden, later flinke zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen, maar langs de kust wind van zee. Maximumtemperaturen van 20 graden aan zee tot 24 graden in het binnenland. VRIJDAG 21 JULI v.m. n.m. Cadzand 0.59 1.20 Breskens 1.24 1.45 Terneuzen 2.00 2.21 Hansweert 2.34 2.55 Walsoorden 2.33 2.54 Walsoorden 2.33 2.54 ZATERDAG 22 JULI v.m. n.m. Cadzand 1.48 2.04 Breskens 2.13 2.29 Terneuzen 2.49 3.05 Hansweert 3.23 3.39 Walsoorden 3.22, 3.38 21 22 23 24 ZON op onder 4.44 20.48 4.46 20.46 4.47 20.45 4.49 20.43 MAAN op onder 21.30 3.44 21.55 22.13 22.26 5.03 6.24 7.43 I

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1