PLAATS ONDER DE ZON Geen oplossing in zicht MEER MENSEN WILLEN IN JUNI MET VAKANTIE Radio en Televisie Donderdag 20 juli 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Zelfmoord Conflictstof Indonesische luchtmachtbasis op Noord-Borneo aangevallen Arrestaties op Kreta LAGERHUIS AKKOORD MET LOON- BEHEERSING Castro in onmin met Venezolaanse communisten DE FOTOROUTES in het nabije Oosten ■OBfrgen Alkmaar HoofdptimpiBh'on -ü 4f ©HAARLEM BERGEN A Kampeerterrein' Bakkum Johanna's Hof Museum I i Kanfocr t l Noordhollands X Duinreservaat Irfiliraïiè' terrein iCASTRICUM jStation N.S. Brab.Landbouw': Camping Castricumi Kruisberg'. ^=3 Meerfjes Bijne twee maanden nadat de ooriog in het nabije oosten oplaai de is er van wankele wapenstil stand en nog weinig uitzicht op een oplossing van de geschillen die herhaling van de strijd kan voor komen. In de V.N. is men niet ver der gekomen dan af te keuren dat Israël Jeruzalem zonder meer in lijft en er zijn weinig mogelijk heden dat uit die hoek verder nog een bijdrage komt tot opheffing van de conflictsituatie. Ook het sturen van de waarnemers naar het Suez-gebied gaat niet vlot en met name het Israëlische voornemen om patrouilleboten in het Suez- kanaal te laten varen, leidt al weer tot krijgshaftige taal in Egypte. Israël gaat er van uit dat de wapenstilstandslijn midden door het kanaal loopt, Egypte meent dat de scheiding samenvalt met de oostelijke oever en zelfs daar nog niet overal. Men kan dus voor lopig rekenen op schietpartijen die bovendien tot gevolg hebben dat dan weinig gewerkt kan worden aan een regeling. Doordat Israël niet gedwongen is de veroverde gebieden te ontruimen de Rus sen zijn niet van plan die kar wei voor de Arabieren op te knap pen en zelf kunnen ze het niet is de enige andere mogelijkheid onderhandelen. Israël zal ongetwijfeld concessies verlangen voor ontruiming van de Sinai en de westelijke Jordaan- oever. Op zijn minst een opheffing van de staat van oorlog en liefst een formele erkenning van de staat Israël, die zou impliceren dat de Arabische landen afzien van hun altijd luid uitgeschreeuwde voor nemen de Joodse staat te vernieti gen. Degene die er het meest voor voelt een dergelijk contract aan te gaan, is de Jordaanse koning Hoes sein, wiens land het zwaarst te lijden heeft gehad van de strijd. Hij zou echter een politieke zelf moord begaan als hij, los van de andere Arabische landen, op deze basis met Israël ging onderhande len. Het felst tegen is Syrië. Nasser is op dit punt vrij zwijgzaam, zulks in tegenstelling tot de Alge rijn Boumedienne, die zich uitput in een voor hemzelf vrij gevaarloos krijgszuchtig geschreeuw. En aan gezien de zich het heldhaftigst voordoende politicus in de Arabi sche wereld het grootste aanzien pleegt te genieten, maakt hij goede kans Nasser op te volgen als de grote leidsman van de Arabieren. Hij' stelt voor, nieuwe kracht te verzamelen om de gebieden die nu verloren gingen terug te veroveren en uiteindelijk toch Israël te ver nietigen. Hij stelt voor de olieboy cot door te zetten tot het westen door de knieën gaat. Voor hemzelf heeft dit weinig problemen: zijn olie gaat rustig door naar Frankrijk. De opofferin gen moeten komen van Irak, Syrië en vooral landen als Koeweit en Saoedi-Arabië. Komen die daar door in moeilijkheden dan kan het alleen maar helpen republieken a la Algerije en Egypte te maken van Koeweit en Saoedi-Arabië en dat is dan mooi meegenomen dank zij Israël. Voor Nasser is het minder aan trekkelijk zijn economie verder in de vernieling te zien draaien ter wille van een revanche, maar voor al om zo zijn voornaamste plaats in de Arabische wereld overgeno men te zien door Boumedienne. Naarmate de plannen vorderen blijkt steeds meer onderlinge con flictstof onder de Arabieren zelf. Tekenend was dat in Cairo wel Iraks Aref, Syriës Atassi, Egyptes Nasser en Algeriës Boumedienne bijeenkwamen, maar niet Hoessein er bij kwam. Het gebrek aan Ara bische eenheid kan voor Israël het genoeglijke aspect hebben, dat daardoor het bundelen van de krachten voor de volgende ronde in de strijd uitblijft. Maar ernstiger is dat op de zelf de manier ook een redelijker hou ding zoals die bijvoorbeeld bij Hoessein wel leeft geen kans krijgt zich door te zetten. Integen deel: de kans is groot dat bij ge brek aan beter plannen een kans krijgen als dat van de Syriërs om weer een hevige guerilla-actie op touw te zetten, die lang kan duren en maar tot één ding kan leiden: hervatting van de oorlog binnen een jaar of wat. VIERDAAGSE VAN APELDOORN Apeldoorn: Dinsdag is de 14de internationale vierdaagse van Apeldoorn begonnen. Met recht kon gezegd worden: hoe warm het was en hoe verWe zien de wandelaars hier in de om geving van Klarenbeek. Tijdens de rustpauze dient de paraplu om zich tegen de zon te beschermen. Het is wel eens anders geweest. Communistische terroristen uit Serawak, een deel van Noord- Borneo dat tot de federatie Ma leisië behoort, hebben zaterdag de Indonesische luchtmachtbasis te Singkawang op Indonesisch Noord-Borneo aangevallen. Deze luchtmachtbasis ligt dicht bij de grens. Bij de aanval werden vier militairen gedood, zo heeft een militaire woordvoerder woens dag in Djakarta bekendgemaakt. Bij de aanval zijn ook verschei dene communisten, die zich „volkstroepen voor de guerilla- strijd in Serawak" noemen, ge dood. Er zijn Indonesische ver sterkingstroepen naar het gebied gestuurd om het te zuiveren. ïri Juni zouden meer, vooral jonge mensen, met vakantie willen. Dit is gebleken uit een dit voorjaar gehouden onder zoek, dat door het N.I.P.O. in opdracht van de stichting recreatie is uitgevoerd. Uit dit onderzoek kwam naar voren dat kleine gezin nen en mensen uit de jongere leeftijdsgroepen vooral juni als de ideale vakantiemaand prefereren. Van de onder vraagden maakt 47 procent vakantieplannen in januari en februari, omdat zij verzekerd willen zijn van een plaats. Ongeveer 25 procent maakt zo vroeg plannen uit een oog punt van gewoonte, terwijl 21 procent dit doet, omdat het bedrijf waar men werkt dit wil. r,én op de vijf gezinnen gaat niet met vakantie. Om verschillende redenen blijft nog steeds een grote groep Nederlanders gedurende de vakantie thuis. Dit aantal is vooral bij de minder gesitueer den en de oudere leeftijds groepen aanmerkelijk groter. De direkteur van de stich ting Recreatie, de heer Swart, maakt van de resultaten van het Nipo-onderzoek melding in het orgaan van de stichting Recreatie. Hij concludeert dat het werk van de stichting op het gebied van de vakantie spreiding eindelijk vruchten begint af te werpen. De akti- viteit van de stichting hoeft Op een eiland in Kreta zijn acht ieden van een ondermijnende organisatie gearresteerd, zo is maandag in Athene meegedeeld. Naar verluidt in de officiële mededeling zijn de arrestaties tussen 25 juni en 7 juli verricht. De verboden organisatie zou zijn gevormd door plaatselijke com munistische elementen, met me dewerking van de inmiddels ver boden jeugdorganisatie van de centrumpartij. De autoriteiten zouden onder andere de hand hebben weten te leggen op stencilmachines die door de communistische partij geleverd waren. Het Lagerhuis heeft gister nacht met 202 stemmen voor en 146 tegen zijn toestemming ver- 'eend voor tenuitvoeringbrenging van de wet van 1966, die de re gering machtigt om een loon- lop af te kondigen als zij dit nodig acht. niet meer vergeleken té' wor den met die van een roepende in de woestijn. Een grotere spreiding is al bereikt. De bedrijfsvakanties zijn bijvoorbeeld over een periode van zes weken (begin nende op de eerste juli) ver deeld. Niet alleen het bedrijfs leven, ook het onderwijs werkt mee. Uit een onderzoek naar de aanvangsdatum van de schoolzomervakantie 1967 in de provinciale hoofdsteden en de gemeenten met meer dan 100.000 inwoners, is komen vast te staan dat van de 20 gemeenten thans in 18 de va kantie begin juli aanvangt. Verleden jaar was dit aantal 13. Bijna een kwart van de Nederlandse vakantiegangers is vrij in de keuze van de va kantiedatum. Meer dan een miljoen mensen zou in ieder geval, aldus de heer Swart, reeds de drukste tijd kunnen ontlopen. Hij constateert dat er steeds meer mensen in juni met vakantie gaan. Dit blijkt onder meer uit gegevens van het bedrijfschap horeca en de Nederlandse spoorwegen. VORSTELIJK BEZOEK OP EXPO '67 Montreal: Prinses Gracia en prins Rainier van Monaco hebben dinsdag een bezoek gebracht aan de Expo '67. De prinses en prins, met hun beide kinderen, prinses Caroline en prins Albert, gefoto grafeerd voor het paviljoen van Monaco op de tentoonstelling. VRIJDAG 21 JULI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Dagopening; 7.15 Lichte or kestmuziek; 7.30 Nieuws; 7.32 Radiokrant; 7.50 Licht instru mentaal sextet; 8.00 Nieuws; 8:10 Gewijde muziek; 8.30 Nieuws; 8.32 Touringclub: vakantietips; 8.45 Lichte gram.; 9.00 Londens Festival orkest; 9.35 Waterstan den; 9.40 Moderne gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Lichte gram.; 12.00 Accordeonmuziek; 12.27 Med. voor land- en tuin bouw; 12.30 Nieuws; 12.40 Akt.; 12.50 Moderne balletmuz.; 13.45 Jazzmuziek; 14.05 Ronde van Frankrijk 1967; 14.10 Aan de zee toegeschreven: muziek en ge dichten over de zee; 14.30 Me- tropole-orkest; 15.05 Ronde van Frankrijk; 15.10 Operetteklan ken; 15.25 Fries klarinetkwar tet; 16.00 In 't zilver: program ma voor oudere luisteraars; 17.00 Instrumentaal en vocaal ensem ble; (tussen 17.0018.00 Ronde vn Frankrijk); 17.30 Kerkorgel- concert; 18.00 Met band en plaat voor u paraat: a. klassieke mu ziek; b. lichte muziek; 18.55 Op het woord af, praatje; 19.00 Nws en weerpraatje; 19.30 Recreatie: vrije tijd, nu en morgen, cause rie; 20.00 Grenspost: informaties voor en over vakantiegangers; 22.25 Humanistisch Verb. Kort kommentaar onder redactie van en uitgesproken door Th. Polet; 22.30 Nieuws; 22.40 Jazz-festival te Montreux: Europese jazz; 23.20 Radiorama: veertiendaags mini-magazine; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws en ochtendgym.; 7.20 Soc. strijd lied; 7.23 Lichte gram.; 7.55 Deze dag; 8.00 Nieuws; 8.10 Lichte gram.; 9.00 Viool en clavecimbel; 9.20 Klassiek strijkkwartet; 9.40 Fluit, viool en harp; 10.00 Lich te gram.; 11.00 Nieuws; 11.02 En dan heb je een chanson: liedjes programma; 11.30 Kerkorgelcon cert; 11.55 Beursberichten; 12,00 Licht instrumentaal ensemble; 12.27 Med. t.b.v. land- en tuin bouw; 12.30 Overheidsvoorlich ting: Uitzending voor de land bouw; 12.40 Sportrevue; 13.00 Nieuws; 13.10 Act.; 13.30 Cultu reel progr. in woord en muziek; 14.20 Gevar. progr. voor de mi litairen; 15.30 Thuis: progr. voor thuiszittenden; 16.00 Nws; 16.02 Radiophilharmonisch ork.; 17!00 Op stap: vakantie-suggesties v. 77) „Ze varen weer weg!" Hij wist niet waarom. Hij was nogal hard- horig en had niet alles begrepen wat er gezegd en geroepen was. Maar de boot zou juist in de sluis varen, toen de sluismeester aan de telefoon werd geroepen. Er moest het een of andere bericht van de kustwacht van de eilan den zijn gekomen. De oude was nog aan het vertellen, toen dikke Jan Boetjes zelf, eveneens buiten adem, thuiskwam. Het was waar, Van de eilanden was geseind. Er scheen volk in 't baken op een van de zandbanken te zijn gezien vanaf de vuurtoren. Dat bakep was een latwerk van planken op vier hoge, dikke palen. Het stond er om de weg te wijzen naar de ingang van de Eems. De sluismeester belde, na dat hij Japie Visser gewaar schuwd had, terug naar de kust wacht. „Zijn jullie er zeker van?" Op het eiland waren ze dat. Zo zeker, dat ze de reddingboot al in zee gebracht hadden. Toen de lucht even wat opgeklaard was, moest de vuurtorenwachter het toevallig hebben gezien, ter wijl hij met zijn kijker het wrak van de katoenboot zocht dat ver dwenen was. -4, Een paar uur tevoren hadden ze gemeend een bootje te zien, een botter of een aak, maar daar van waren ze niet zo zeker ge weest. De commissarissen van de reddingmaatschappij hadden het tenminste niet verantwoord ge vonden om toen de boot al uit te laten varen. „En hebben jullie de recher cheboot ook gezien? Die heeft bijna de hele dag in die buurt rond gevaren." „Nee!" Die was door de kust wacht niet waargenomen. Maar dat was geen wonder. Alleen af en toe, tussen de buien door, klaarde het weer een beetje op en dan telkens maar voor enkele ogenblikken. „Ze zijn er nu weer naar toe," zei de sluismeester. Op het eiland zeiden ze: „We zullen zien, wie er het eerst isonze reddingboot of de recherche," „Houd ons op de hoogte," zei de sluismeester. „Dat doen we," antwoordde de opzichter van de kustwacht. En ze braken het gesprek af. Toen de sluismeester het aan de mannen die op de dijk ston den, vertelde, haalden de mees ten de schouders op. „Het is mogelijk, dat er volk in dat baken zitalles is moge- rijk, maar „En wie zouden het moeten zijn? Van welke boot of van welk schip?" „Dat weet je nooitMis schien van een schip, dat ergens in de buitengronden verongelukt ismensen, die met een sloep van boord zijn gegaan „Nou ja.dat wil ik maar zeggenJakob Thomsen zal 't niet zijn." „Nee.... die nietwat zal die arme drommel het benauwd hebben gehadalleen op dat wrak van de katoenboot." „Wees daar zeker van wie zou het niet benauwd hebben ge had?" „Hij kon zelf niets doen. Ik heb het ook eenmaal beleefdals jongen, toen ik bij mijn vader voer. We raakten op een bank en het duurde niet lang of de blazer we voeren op een blazer lekte als een mandje. Dan kijk je ut.je kijkt telkens maar uit en je bidt, dat er iemand mag komen om je uit de benauwdheid te halen. En er komt maar niets.niets! Je wilt het op het laatst wel uitschreeuwen Ja, uitschreeuwen. Dat had Jakob Thomsen ook wel gewild, toen hij daar alleen op dat wrak was, de wind aanwakkerde, de zeeën steeds hoger opliepen, de lucht alsmaar donkerder werd. En hij had erop vertrouwd, tot 't laatste toe, dat Rooie Tjeerd hem zou komen halen. Toen hij einde lijk, uit de nevel van regen en buiswater, een bootje zag met aan flarden gewaaide zeilen, meende hij ook, dat het Tjeerd was geweest. Maar het was Piebe Lap met zijn hoogaars. Piebe Lap was niet van plan geweest naar de katoenboot te gaan. Tenminste niet zo, dat hij zich ervan bewust was. Iets, diep in hém, misschien buiten hem, moet hem gedreven hebben. En het was goed, dat hij er kwam. Niet alleen voor Jakob Thomsen, maar ook voor hem zelf. Want behalve aan het tuig, het touwwerk en de zeilen man keerde er ook aan de romp van zijn hoogaars nogal het een en ander. Die zeilen waren al aan flarden, maar het bootje lekte bovendien. Het lekte door alle naden, die openwerkten door 't zwaar slingeren en stampen. Piebe Lap, die een onver schrokken zeeman was, wist dat hij het niet lang meer drijvende zou kunnen houden. Toen dat tot hem doordrong, wist hij ook, dat zijn enige kans op redding het wrak van de katoenboot was. Hij kwam Jakob Thomsen niet halen, zei hij, toen hij er langszij gekomen was en de hoogaars door de golven kapotgebeukt werd tegen de boorden van de Panamees. „Ik kom alleen maar kijken of we het hier misschien een uur of wat kunnen uithouden (Wordt vervolgd.) kinderen en ouders; 17.10 Mu zikale aanwinsten; 17.45 Act.; 18.00 Nieuws; 18.15 Amerika in termijnen, praatje; 18.20 Metro- pole orkest; 18.30 Jazz-ronde; 19.00 Lichte gram.; 19.30 Lezen en schrijven: letterkundige ru briek; 20.00 Nieuws; 20.05 Chan sons, refrains et ritournelles; 20.45 Het waaien van de Geest, lezing (III); 21.00 Klassieke ge wijde muziek; 22.20 Nabeschou wing over de Ronde van Frank rijk; 22.30 Nieuws; 22.40 Act.; 22.55 Lichte gram.; 23.55 Nws. HILVERSUM III: 9.00 Nws; 9.02 Act.; 9.05 Plaat maar raak!: vrolijk ochtendprogr.; 10.00 Nws; 10.02 Verzoekplatenprogr.; (om 11.00 Nws); 12.00 Nieuws; 12.02 Uit de buitenlandse pers; 12.05 Een uurtje Frans; 13.00 Nieuws; 13.02 Uit de buitenlandse pers; 14.05 2 x Top 10; 15.00 Nieuws; 15.02 - Licht muziekprogr.; 16.00 Nieuws; 16.02 Oude gram.; 16.30 Licht platenprogv; 17.00 Nws; 17.02 Act.; 17.05—18.00 Pop par ty. BRUSSEL (Ned. uitz.): 12.00 Nieuws; 12.03 Lichte muz.; 12.55 Progr.-overz. en s.o.s.-berichten voor schippers; 13.00 Nieuws, weerbericht en med. Aanslui tend: 21-iuli toespraak; 13.15 Amusementsprogr. 13.00 Voor de soldaten; 14.00, 15.00 en 17.00 Nws); 18.00 Nieuws; 18.03 Viool concert; 18.28 Paardesportuitsla- gen; 18.30 Lichte muziek; 19.00 Nieuws en weerbericht; 19.30 Weense muz.; 20.15 Lichte muz.; 20.30 Cabaretprogr.; 22.00 Nws en berichten; 22.15 Dansmuziek; 23.00 Klassieke muziek; 23.40 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NEDERLAND I: 16.30—17.15 Eurovisie:, Tour de France: 20e etappe; 18.30 Tour de France: De Venezolaanse communisti sche partij zal niet worden uitge nodigd voor het congres voor Latijns-Amerikaanse volkssoli- dariteit, dat op 31 juli in Havan na wordt geopend. Als reden hiervoor geeft het organisatiecomité op, dat de Venezolaanse communsitische partij niet de grondregels voor de revolutionaire strijd in Latijns- Amerika heeft uitgevoerd. In maart van dit jaar heeft premier Fidel Castro de partij veroordeeld wegens het afzien van guerrilla ter verwezenlijking van de revolutie en van „verraad aan de zaak van de revolutie" be ticht. samenvatting; 18.45 De Minimo- len; 18.50 Journaal; 18.55 Recla me; 19.00 Zeehonden, filmrepor tage; 19.25 A thing of beat, is a joy for ever, muziekprogr. voor de'jeugd; STER: 19.56 Reclame; 20.00 Journaal; STER: 20.16 Re clame; 20.20 Zomercarrousel: amusementsprogr. Vanavond: progr. van de R.T.B. uit Knok- ke; 21.05 Bonanza, tv-film; 21.55 Brandpunt; 22.45 Journaal. NEDERLAND II: 20.00 Nws in 't kort; STER: 20.01 Reclame; 20.05 De Hazy Osterwald show; 20.55 AVRO'S Televizier; 21.25 Vlootdagen 1967 te Den Helder, filmreportage; STER: 22.10 Re clame; 22.15 Journaal. BELGISCHE TV (Ned. uitz.): 16.30—17.15 Eurovisie: Tour de France. Aansl.: Reportage van het troependefilé te Brussel; 19.30 Documentaire; 19.55 Weer bericht; 20.00 Nws; 20.30 Euro visie: Tour de France; 20.40 Do cumentaire; 21.10 Aan de grens van India (Northwest frontier), Engelse avonturenfilm; 22.40 Nieuws. Gem. Schoor) Fororoute t I Fotoroute 2 Wegen en bos -=—= Spoorlijn Grens v.Duinreservaat De enige fotoroutes ter wereld bevinden zich in het Noordhol lands duinreservaat boven het Noordzeekanaal. Deze routes zijn bewijzerd met een speciaal merkteken. Deze fotoroutes voe ren de bezoeker langs de meest fotogenieke plaatsen met onder meer waterpartijen van dit na tuurgebied. Rondom de instelling van deze fotoroute is opnieuw een foto- en diawedstrijd georganiseerd door de stichting ter bevordering van de amateurfotografie, in samen werking met de terreinbeheer ster het P.W.N. te Bloemendaal. De route (witte route bij Cas- tricum) is een onderdeel van de bekende dagtocht 13 van de Ne derlandse Spoorwegen. De foto- en diawedstrijd staat voor ieder een open en vormt tevens een onderdeel van de bekende foto wedstrijd „De Toerist". Folders voor deze wedstrijd worden verstrekt door alle VVV's in Noord-Holland.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5