Tsjombe voor Algerijnse hooggerechtshof Vliegtuigongeluk in de Verenigde Staten Het Russisch-Arabisch overleg Persconferentie Johnson Israël moet veroverde gebieden ontruimen Europees parlement wenst hogere graanprijzen Mliegramo os Madagascar HET WEER DONDERDAG 20 JULI 1967 23e Jaargang No. 6983 Nederlands chartervliegtuig mocht niet lossen in Aden Israëlische Sinai-strijders op vakantie in Groningen De kwestie van de scheepvaart door het Suezkanaal Onlusten in Louisville De rassenon lusten Het midden-oosten Staking bij Italiaanse telefoondienst afgelast Zwendel in Warschause restaurants Dick Gregory kandidaat presidentschap Afrikaans vliegtuig verongelukt Jonge Arabieren in Israël veroordeeld Zon- en Masisstanden Weerbericht Hoogwater Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150 2073 Gironummer; 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nis 13 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum p'er advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" fgééu bandels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven' onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maaridag/dinsdag-numme^ tot 10 uur voormiddag. Oud-premier Moise Tsjombe van Kongo werd woensdag voor het Algerijnse hooggerechtshof gebracht, dat zal bepalen of hij al dan niet naar Kongo moet wor den overgebracht, waar hem dan terechtstelling wacht. Tsjombe is sinds zijn ontvoering 18 dagen geleden in afzondering gehouden. Hij werd langdurig verhoord. De Franse advocaat die door mevrouw Tsjombe voor de ver dediging van haar man is aange wezen, René Floriot, kan er zelf niet bij zijn. Voor de verdediging van Tsjombe is een Algerijnse advocaat aangewezen. Het hof zal bepalen of de mis daden waar Tsjombe van wordt beschuldigd, als politiek of als crimineel moeten worden be schouwd. Politieke delinquenten worden gewoonlijk niet uitge leverd. De uitspraak wordt van daag verwacht. In laatste instan tie hangt de beslissing over uit wijzing af van premier Boueme- dienne. Even vóór het begin van de zit ting moesten pers en publiek de zaal verlaten. De president, Ould Aoudia, zei dat hij deze maatregel had genomen „gezien de heersende sfeer van haat en wraakzucht". De Algerijnse verdediger van Tsjombe, Abdessamad Benab- dallah, pleitte vurig voor een openbare zitting. Het zou wél De regering van de Zuidara- bische federatie heeft woensdag een Nederlands chartervliegtuig verboden zijn lading sigaretten in Aden te lossen omdat het een Israëlisch vliegveld had aange daan. Het vliegtuig is een DC-6 van de Nederlandse maatschap pij Transavia. Het was gehuurd door een Britse sigarettenfabriek om de sigaretten naar haar agentschappen in Aden te ver voeren. Het Arabische personeel wil geen vliegtuigbenzine bij tanken. Verwacht wordt dat het vliegtuig nog dezelfde dag met de lading uit Aden zal vertrek ken. Een 30-tal Israëlische soldaten, die in de Sinaiwoestijn hebben ge vochten, zal een vakantie in Gro ningen doorbrengen van 9 tot 18 augustus en aansluitend daarop een tocht door Nederland maken tot 22 augustus. De groep is gro tendeels lid van de voetbalclub Nachlieel in Hadera, waarvan een elftal in de eerste liga speelt. De reis naar Nederland wordt hun aangeboden door de sportver eniging Hapoel. De Israëliërs ko men vanuit Rome per bus via Saar- brücken en Parijs naar Groningen, waar de heer G. Drenth uit Haren met steun van alle mogelijke in stanties een interessante vakantie in ons land voor hen heeft georga niseerd. Het comité „Groningen ontvangt" helpt mee dit vakantie verblijf financieel mogelijk te ma ken. De groep komt op 9 augustus in Groningen aan. Zij zullen bij pleeggezinnen worden onderge bracht. Zaterdag 12 augustus zal een voetbalwedstrijd worden ge speeld tussen de sportvereniging Hapoel en G.R.C. op het G.R.C.- terrein te Groningen, welke wed strijd zal worden geleid door Leo Horn. De heer Drenth vertrekt 18 augustus met de groep voor een vijfdaagse excursie door Holland (afsluitdijk, Volendam, Amsterdam, deltawerken). Op 22 augustus keert de groep per vliegtuig naar Israël terug. Generaal Buil, de leider van de V.N.-bestandsorganisatie in het midden-oosten, heeft Israël en Egypte gevraagd het varen met boten in het Suezkanaal achter wege jte laten. Volgens een Is raëlisch blad heeft de generaal deze landen meegedeeld, dat hij de kwestie van de scheepvaart door het kanaal aan secretaris generaal Oe Thant heeft voorge legd. Het gebruik van boten door Israël in het Suezkanaal leidde vorige week tot.hernieuwde .ge vechten# eens „de laatste gelegenheid voor Tsjombe kunnen zijn om zich in het openbaar te uiten", zei hij. Tsjombe moet de kans krijgen te verklaren dat hij het niet ge weest is die Loemoemba ver moordde. Toen Loemoemba in Katanga aankwam „was hij al bijna dood", zei de advocaat. Tsjombe zag er goed uit toen hij werd binnengebracht. Vlak achter hem in de afdeling voor belangrijke bezoekers zat de Kongolese procureur-generaal Aiidor Kabeya, die twee weken geleden naar Algerije is gereisd om Tsjombe uitgeleverd te krij gen. Tsjombe is destijds bij ver stek ter dood veroordeeld. Het hof zal vrijdagochtend uit spraak doen inzake de vraag of Tsjombe al of niet moet worden uitgeleverd, zo heeft de Alge rijnse advocaat Ben-Abdaliah meegedeeld. Tweehonderd negers hebben woensdag stenen en flessen ge gooid naar spuitgasten, die in Louisville (Kentucky) 'n brand wilden blussen. De politie joeg de ordeverstoorders uiteen. Het was het eerste incident sinds twee maanden in Louisville, dat beschouwd wordt als een der meest onlustrijpe steden in de Verenigde Staten. In Cairo (Illinois) vuurde de politie op sluipschutters. Op ver scheidene plaatsen ontstonden branden. Op verzoek van de autoriteiten is de nationale gar de in de stad gearriveerd. Zij zetten de negerwijk af. Bij de schietpartijen v/elen geen slacht offers. President Johnson heeft dins dag op een persconferentie ver klaard dat de oorzaken van ras- senonlusten als die van de af gelopen week in Neark niet van de ene op de andere dag kunnen worden weggenomen, „maar wij doen wat wij kunnen". Een ver snelde uitvoering van de sociale programma's was noodzakelijk speciaal wat het onderwijs, de huisvesting, de werkgelegenheid en de strijd tegen de armoede betreft. President Johnson betreurde het dat de wapenleveranties van de grote mogendheden aan de landen in het Midden-Oosten nog niet Onder toezicht van de Ver enigde Naties zijn geplaatst, als door Amerika voorgesteld. Amerika had de Russen er nog niet toe kunnen bewegen hun wapenzendingen aan de Ara bische landen te beperken. „Er vloeien daar voorraden binnen. Wij weten ervan", zei hij op een persconferentie. Johnson prees overigens Sow- jet-premier Kosygin, die hij voor het eerst ontmoette tijdens het recente topoverleg in Glassboro, als „een zeer kundig vertolker van hun (Ruslands) standpunt en een zeer spits sm-eker voor de Russische belangen". De voorgenomen staking van het personeel van de Italiaanse telefoondienst, welke woensdag zou beginnen en drie dagen du ren, is dinsdag afgelast. De 12.000 employés wilden het werk neer leggen uit protest tegen een plan van de regering om een deel van het telefoonverkeer over te dra gen aan een particuliere firma. De betrokken bonden schort ten de staking op, nadat de mi nisters van de PTT en financiën zich bereid hadden verklaard volgende week maandag het ge sprek met de bonden te hervat ten. PRINSES BEATRIX OP HOSPITAALSCHIP Utrecht: Prinses Beatrix heeft dinsdag een bezoek gebracht aan de „Henri Dunant', het hospi taalschip van het Nederlandse Rode Kruis, dat poliopatientjes had opgenomen. Zij bekeek on dermeer de nieuwe beademings apparatuur aan boord, waaraan een gedeelte van het huwelijks geschenk is besteed. In Warschau zijn woensdag negen leidinggevende personen van een aantal restaurants in de Poolse hoofdstad tot gevangenisstraffen variërend van één tot acht jaar veroordeeld wegens zwendelprak- tijken, waarvan voornamelijk de gasten de dupe waren. De verdach ten moeten voorts hoge boetes be talen, terwijl zij ook hun burger rechten voor perioden van twee tot vier jaar verliezen. De Sowjet-Unie, Algerië en Irak zijn het er over eens, dat Israël de op de Arabieren ver overde gebieden moet ontruimen als eerste stap naar het herstel van de vrede in het midden oosten, dit is dinsdagavond ver klaard in een communiqué dat te Moskou werd uitgegeven na afloop van de tweedaagse be sprekingen van de Russische partijleider Brezjnev en premier Kosygin met premier Boume- dienne van Algerië en president Aref van Irak. Boumedienne en Aref keerden dinsdagavond in Cairo terug, Overstelpende drukte in het Brediusbad aan de Spaaradam- merdyk te Amsterdam. Door de badgasten is het water bijna niet te zien. waar zij werden begroet door president Nasser. Hun reis naar Moskou was gevolgd op een con ferentie van de staatsleiders van Egypte, Algerië, Syrië, lark en Soedan. Volgens het communiqué heb ben Boumedienne en Aref hun grote waardering uitgesproken over het standpunt dat Rusland en andere socialistische staten in het conflict in het midden-oos ten hebben ingenomen. Bij het overleg is van gedachten gewis seld over de manieren waarop „de gevolgen van de Israëlische agressie kunnen worden uitge wist". In het communiqué werd niet gesproken over overeen stemming over de wijze waarop Israël zou kunnen worden ge dwongen zich terug te trekken. Op genoemde Arabische topcon- fefentie was men het eens ge worden over „doeltreffende maatregelen" om tot dit doel te geraken. Waarnemers zagen hier in een mogelijkheid dat de Ara bieren de strijd willen hervat ten. De Sowjet-Unie zou er ech ter op aandringen, dit niet te doen, in de hoop dat Israël zich zelf geleidelijk politiek zal iso leren. De negerkomiek Dick Gregory zal in 1968 als onafhankelijke kandidaat meedoen aan de ver kiezingen voor het president schap in de Verenigde Staten. Hij zal zijn programma baseren op pacifisme en verzet tegen de oor log in Vietnam. Gregory werd b(j de burge meestersverkiezingen van dit jaar als kandidaat in Chicago verslagen. Een Boeing-727 straalverkeers- vliegtuig van de Amerikaanse maat schappij Piedmont Airlines is woensdag kort na het vertrek uit Hendersonville in Noord-Carolina ontploft na een botsing met een klein vliegtuig. Er waren 78 men sen aan boord. Het kleinere vleg- tuig is eveneens brandend neerge stort. Alle 78 inzittenden van de Boeing zijn omgekomen. Na de botsing met een Ces- sna-320 is de Boeing nog een stuk doorgevlogen alsof er niets gebeurd was. Toen volgde de ont ploffing, aldus een ooggetuige. Een van de inzittenden is door het dak van een huis geslagen. Het verongelukte vliegtuig was van Atlanta op weg naar Washing ton. Piedmont Airlines is een bin nenlandse luchtvaartmaatschappij, die lijndiensten verricht in een ge bied dat begrensd wordt door New York, Atlanta, Cincinnati en Louis ville. Het is nog niet bekend hoeveel mensen er in de Cessna zaten. Onder de omgekomen inzitten den van de Boeing-727 bevonden zich de pas benoemde Amerikaanse minister van marine, John Mc- Naughton, en diens vrouw en zoon van elf jaar. McNaughton had zijn functie nog niet aanvaard. Aan boord van de Cessna bleken zich drie personen te bevinden, die ook allen om het leven zijn gekomen. Dit toestel ontplofte vrijwel direct na de botsing. Bij Tananarive, in de repu bliek Malagasië, het voormalige Madagascar, is woensdag een DC-4 verongelukt. Het toestel, eigendom van de luchtvaart maatschappij „Air Madagascar", had 77 mensen, onder wie vier bemanningsleden, aan boord. Volgens de eerste berichten zou den 55 van hen zijn omgekomen. Onder de slachtoffers bevin den zich de minister van buiten landse zaken van Malagasië, Syl- la, en alle bemanningsleden. Het vliegtuig stortte neer kort nadat het van het vliegveld van Tana narive was opgestegen. Het was op weg naar Tamatave en Diego Suarez in het noorden van het land. Het Europese parlement heeft zich woensdag op een speciale ver gadering te Luxemburg uitgespro ken voor een grotere verhoging van de Europese graanprijzen dan de Europese commissie, en met name dr. Mansholt, verantwoord acht. De Europese commissie heeft aan de Europese ministerraad in Brussel een aanpassing voorgesteld van de in 1964 vastgestelde Euro pese graanprijzen, die op 1 juli j.l. van kracht zijn geworden, waarbij de prijs van zachte tarwe onveran derd wordt gelaten (op 106,25 dol lar per ton) en waarbij de prijzen van voedergranen als gerst, rogge en mais in een bepaalde samen hang worden verhoogd, voor het oogstjaar 1968/1969. Het Europese parlement heeft zich echter op advies van zijn land- bouwcommissie uitgesproken voor verhoging van de prijs van zachte tarwe met circa vijf procent en m gelijke mate van de andere daar mee samenhangende graanprijzen. De socialistische fractie en de Nederlandse niet-socialistische af gevaardigden hebben tegen dit par lementaire advies gestemd, dat aanzienlijke prijsverhogingen tot gevolg zou kunnen hebben voor de voedergranen en derhalve voor de veredelingsprodukten, doch zij be vonden zich in de minderheid. Dr. Mansholt waarschuwde ver geefs de afgevaardigden voor de stemming dat opvolging van dit parlementaire advies onder meer een verhoging van de maisprijs met vijftien procent tot gevolg zou heb ben, hetgeen zeker niet in het be lang van de Europese boeren zou Zijn. ">H#t Ettionsse t&nemspt tie.ejt op. zijn zitting in Luxemburg voorts een voorstel van de E.E.G.-commis- sie goedgekeurd voor een verorde ning voor vaststelling van een Europese rekeneenheid ten behoeve van de gemeenschappelijke land bouwpolitiek en een regeling ter bespoediging van de uitbetalingen van het Europese landbouwfonds aan de zes lidstaten. Een ongeluk met een DC-4 van de maatschappij „Air Madagascar" heeft aan 41 mensen het leven ge kost, onder wie de minister van buitenlandse zaken van Malagasië (zoals Madagascar officieel heet), Albert Sylla. Vijfendertig inzitten den werden gewond, van wie zeker vijftien ernstig. Het vliegtuig was woensdag bij het opstijgen in de hoofdstad Tana narive voor een vlucht naar Tama tave aan de oostkust en Diego Suarez in het noorden neergestort. Het kwam terecht in een moeras aan het einde van een rolbaan van het nieuwe vliegveld Ivato. De oorzaak van het ongeluk is niet be kend. Een jeugdrechtbank in Haifa heeft acht jonge Arabieren van 12 tot 16 jaar oud wegens spionage voor Jordanië tot gevangenisstraf fen variërend van één tot zes jaar veroordeeld. De leider van de or ganisatie, bijgenaamd „de leeuw" een jongen van 14 jaar kreeg zes jaar. Zijn adjudant „de tij ger" werd veroordeeld tot vier jaar. OPNIEUW MINDER WARM Rond een depressie nabij Schot land stroomt nog steeds geleide lijk minder warme lucht naar onze omgeving. Nadat dinsdag in 't binnenland hier en daar maxi mumtemperaturen van 32 a 33 graden Celsius en woensdag van 27 graden werden bereikt, zullen vandaag de temperaturen weer tot iets lagere waarden beperkt blijven. Dit in tegenstelling tot zuid-Frankrijk, waar plaatselijk temperaturen van 38 graden wer den gemeten. In zuid-Spanje meldde een station zelfs een tem peratuur van 43 graden. Het verdringen van de warme lucht in onze omgeving gaat ge paard met onweersverschijnselen: in de nacht van dinsdag op woensdag viel uit onweersbuien op de meeste plaatsen 5 tot 10 mm regen en woensdagavond rapporteerde het vliegveld zuid- Limburg tijdens onweer hagel stenen van 2 cm doorsnee. ZUN MAAN op onder op ondei 20 4.43 20.49 20.53 2.34 21 4.44 20.48 21.30 3.44 22 4^46 20.46, 21,55 5.03 Ook vandaag kan nog hier en daar een bui vallen, maar er zul len ook zonnige perioden voorko men. De wind is daarbij zwak tot matig en in de middag aan zee vrij krachtig uit richtingen tus sen zuidwest en west. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Weer minder warm Zonnige perioden, maar ook plaatselijk een bui. Zwakke tot matige, aan zee in de middag vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. Nog enige verdere af- koebng. DONDERDAG 20 JULI Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsqorden VRIJDAG 21 Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden .Walsoorden V.M. 0.07 0.32 1.08 1.42 1.41 JULI v.m. 0.59 1.24 2.00 2.34 2.33 2.33 n.m. 12.33 12.58 1.34 2.08 2.07 n.m. 1.20 1.45 2.21 2.55 2.54 -2.54

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1