Ook de Russische vrouw blijft vrouw voor het raam Hart- verwarmend en charmant Gun uw kind het licht in zijn ogen Columbus legt weer een ei voor de huisvrouw DE MODE BINDT DE VROUW DE BEL AAN UW KOELKAST IS GEEN TOVERSTAF Doordrijvers Ijs met koffie en rum Roe, roe, kindje linksboven: Walentina Toerowtsewa, de ontwerpster van dit model, noemde haar creatie „Matrosjka." boven: Een fraai en apart mantelpakje uit witte wol met applicaties. onder: Twee zijden japonnen, uitgevoerd naar volksmo tieven. links Overjas met dubbele rij knopen voor jongeren. Najaarscollectie van „Het Modehuis" in Minsk). Wilt u uw buurmeisje, uw hartsvriendin of iemand anders waar u van houdt een attentie geven, dan moet u het boekje „Lente is een nieuw begin" van Joan Walsh Anglund cadeau geven. Het is een tintelend miniatuurboekje met simpele maar hartveroverende plaatjes en een charmante, speelse tekst. Joan Walsh Anglund studeerde aan het Art Institute van Chicago en doorliep aldaar de kunstacademie. Ze woont nu met haar man, haar twee kinderen en niet te vergeten haar poes Tinkerbell in New York. Daar schrijft en tekent ze simpele plaatjes, die ze met een handvol gevoelige tekstregels tot een charmant geheel weet samen te voegen. In Nederland zijn reeds eerder van haar verschenen: „Een vriend is iemand die om je geeft", en „Liefde is een heel speciaal gevoel". De boekjes zijn uitgegeven door Zomer en Keuningi in Wageningen (Prijs f 3.75). Het is onder de vrouwelijke jeugd van Amerika een hele rage gewor den om oorbellen in plaats van „clips" te dragen. De mode van het doorboorde oorlelletje keert terug. De hedendaagse jonge meisjes zien daar in een bewijs van onafhankelijkheid. Zij zouden echter zeer verbaasd staan als zij hoorden, dat haar grootmoe ders al omstreeks de eeuwisseling op deze wijze haar oor-sieraden droegen. Hoewel reeds in 1950 een terugkeer tot het dragen van oorbellen was te constateren, is de echte explosie pas in 1963 gekomen. De prijs van de oorbellen varieert van drie tot 25 dol lar per stuk. Het blijft echter niet bij één paar per persoon, want de meisjes wensen verschillende paren te dragen naar gelang van de kleding. Het doorboren van de oorlelletjes doen velen zélf, doch er is ook al een ju welier, die dat gratis doet als men bij hem een paar oorbellen koopt van 12 dollar of méér. Deze firma heeft een collectie van 500 soorten, waar van zij er ongeveer 500 paar per week verkoopt. De hausse in oorbellen zal zich naar verwachting nog zeker ge ruime tijd voortzetten. Voor het bewaren van voedings middelen en dranken in een koelkast is de eerste eis dat zij goed zyn ver pakt en voorts dat zij niet te lang blijven liggen. Dit laatste komt de hygiëne in de kast niet ten goede. Een koelkast is namelijk niet geschikt om er gedurende enige weken levens middelen e.d. in te bewaren en het vriesvak niet om deze in te vriezen, want daarvoor is een temperatuur van -18 graden C. nodig. Het mag dan in de zomer heerlijk zijn iets kouds te nuttigen, goed is het bepaald niet omdat onmiddellijk te doen nadat het uit de koelkast is gehaald. Beter is daarmede even te wachten tot de temperatuur ervan wat is gestegen. In het algemeen mo gen spijzen en dranken vóór het con sumeren niet kouder zijn dan 12 gra den C. Een omgang tussen mensen is pas prettig als ieder vrijmoedig de eigen mening kan en durft te uiten. Dan le ren we elkaar grondig kennen, kunnen van eikaars inzicht iets leren en weten tenslotte waar we aan toe zijn. Een wederzijds gesprek, waar men beiden weet van spreken maar even zeer van aandachtig toehoren en be hoorlijk overwegen is echter heel wat anders dan het tot iedere prijs door drijven van eigen gelijk, ook al menen we nog zo zeer het bij 't rechte eind te hebben. Wie zich realiseert hoe moeilijk het eigenlijk is ons over iets een werkelijk gegrond oordeel te vor men zal in het uitdragen van z'n me ningen niet zo fel en 'n weinig gereser veerd zijn. Ten eerste is de wens al ■uaak de vader van de gedachte, maar allerlei vluchtige en oncontroleerbare dingen iets wat we ergens, vaak „half" gehoord hebben, wat we terloops gele zen hebben helpen mee een indruk te vormen. Dan kan men dat „gelijk" nog door drukken op een ijzig-kalmevernieti gende toon, die de ander woedend maakt en toch iedere lust tot een ive- derwoord wegvaagt: ofwel op de be kende ruzietoon van „je kan me nog meer vertéllen, het is toch zoals ik zeg." Zulke gelijkhebbers menen met hun ge lijk de wereld te veroveren omdat ze denken iedereen van de kaart te kunnen vegen, maar ze bemerken wei nig hoezeer ze bezig zijn hun eigen gla zen in te gooien. Verstandige mensen verliezen al gauw de lust tegen zulk stompzinnig door drijven in te gaan5 omdat ze weten dat er toch niet werkelijk geluisterd wordt. Ze laten dergelijke „tegenstanders" links liggen. Ook vredelievende naturen voelen zich weinig op hun gemak met lieden die bij de onschuldigste opmerking zonder aanleiding in hun bekende ruzietoon vervallen. Ook zij stéllen geen prijs op de omgang met zulke heftige naturen. En komen ze te staan tegenover iemand die „van 't zelfde laken een pakis, dan komt er binnen de kortst mogelijke tijd een denderende ruzie en men kijkt elkaar voor 't leven niet meer aan! Goed is het een mening te vormen, goed is het ons vrij en oprecht te uiten tegenover onze medemensen, maar we kunnen erbij bedenken dat zowel wij zelf als de ander zich kan vergissen, ja mogelijk allebei, of ieder in zeker opzicht wel, in ander niet. We moeten echter de tijd nemen en de tijd geven om inzichten te overwegen en te ver werken. Het opdringen van een mening die niet van harte gedeeld wordt heeft niet de minste zin. Misschien stelt u zich een Russische vrouw als een bij de we genbouw of in de fabriek werkende, stoere, norse en in overall geklede deerne voor, met een zwaarmoedige blik en een mini mum aan eisen. Wellicht meent u dat uw sexegenoten uit de Sovjet-Unie weinig geven om mooie kleren en dat ze zich niet interesseren voor mode. Als u er zo over denkt, behoort u tot dezelfde groep buitenlanders die menen, dat er in ons land op elke hoek van de straat een molen staat en dat bij ons ieder een in nationale klederdracht op klompen rondloopt. U hebt het nu wel begrepen, denk ik, dat ook de Russische vrouw vrouw blijft. Ze stelt er net zoveel prijs op er aardig aantrekkelijk en charmant uit te zien als u en ik. Op de wereldtentoonstelling EXPO-'67 in Montreal worden in het paviljoen van de Sovjet-Unie naast reeksen andere artike len ook modellen van kleding en kostuums geshowd, alles cre aties van Sovjet-modeontwerpers. Deze modellen vallen op door harmonische combinaties van nationale motieven met het in onze eeuw gebruikelijke streven naar geriefelijkheid. In tegenstelling tot vroeger jaren hebben de ontwerpers in hun modellen gebruikgemaakt van levendige kleuren en schakerin- ringen. Op ruime schaal wordt gewerkt met contrasterende stoffen en met gedraaide koorden, met imitatie kostbare ste nen of bont. In sommige dessins voeren geometrische motie ven en het kenmerk van de oude volkskleding de boventoon. Dat de Russische jongemannen ook wel eens iets anders willen dragen dan een overall of een jas met bontkraag en beremuts, laat een creatie van „Het Modehuis" in Minsk duidelijk zien. Zomerjurkje met groot patroon, een kenmerk van de oude volkskleding in Bjelorusland. (Collectie van „Het Modehuis" in Minsk). Een van de eenvoudigste en lekkerste ijscombinaties is die van vanille-ijs met koffie en rum. Wie zich aan dit ijsje voor „toe" wil wagen hoeft niet terug te dein zen voor veel werk, want het recept is heel eenvoudig. Vooral 1 als het ijs kant en klaar wordt 1 gekocht. (Alleen zal in dat ge- val het ijs niet in puddingvorm kunnen worden opgediend, maar als langwerpig of vierkant blok- je). Het ijs dient u op met een pit tige en erg lekkere koffie-rum- saus, zo'n saus die ook door man- nen wordt gewaardeerd. Voor de ze saus moeten een halve deci liter koffieroom en één dl. melk aan de kook gebracht worden. In- tussen vier blaadjes witte gela- J tine in koud water weken, goed 'i uitdrukken en door de hete, niet meer kokende melk roeren tot dat ze volkomen opgelost zijn. Daarna anderhalve dl. erg ster- ike koude koffie toevoegen. Even voor het opdienen 1 glas rum door de saus roeren (ook whisky doet het goed). Roe, roe, kindje, Hoe ben je toch zo stout, Heb je pijn in je buikje, Of zijn je voetjes koud? Vuurtje zullen we stoken, Papje zullen ive koken, 't Wiegje gaat van zwik-zivak, Voor die 'cleine dikzak. Wanneer ouders ontdekken dat hun jonge spruit scheel ziet, gaan z(j vlug naar een oogarts omdat z(j we ten, dat hoe vroeger men naar de dokter gaat, des te groter de kans is dat het kan worden verholpen. Er zijn echter meer oogkwaaltjes waar een kind aan kan lijden, kwaaltjes, die niet zo makkelijk herkenbaar zijn voor de leek. En welke ouders den ken eraan om al met een schoot- kindje naar een oogarts te gaan? Tóch verdient het aanbeveling om wanneer men bij zeer jonge kinderen afwijkingen van het normale gedrags patroon opmerkt, die door oogafwij kingen veroorzaakt kunnen worden, on middellijk de oogarts te raadplegen. Uit onderzoekingen van een oogarts in Lyon is namelijk gebleken dat meer dan de helft van alle kinderen de scheelzienden inbegrepen reeds op zeer jeugdige leeftijd een oog behandeling nodig heeft. Het licht der ogen wordt van ouds reeds als een der meest waardevol le fysieke gaven van de mens be schouwd. Nu de vorderingen der tech niek in onze moderne maatschappij elkaar in steeds sneller tempo opvol gen is het meer dan ooit zaak ervoor te zorgen, dat men goed kan zien. Ook het steeds drukker wordende verkeer eist een scherpe blik. Ver minderd gezichtsvermogen wordt in steeds sterker mate een gevaar voor de mens en zijn omgeving. Daarom is het zaak de ogen van uw kin deren ook al zijn ze nog zo jong te laten nazien, zodra daartoe ook maar de geringste aanleiding bestaat. O— Het lijkt het ei van Columbus en men vraagt zich af, waarom tot dus ver blijkbaar niemand op het idee is gekomen, behalve dan die Duitse huis vrouw, die er op de uitvinders-beurs in Brussel dan ook een zilveren me daille mee verdiende: een verplaatsba re gordijnroe. Een van de onaangenaamste en soms gevaarlijkste karweitjes waar voor de huisvrouw geplaatst kan wor den is het ophangen van gordijnen. Balancerend op een hoge trap loopt ze de kans een flinke val te maken. De Duitse kwam op de gedachte, een gordijnroe te ontwerpen, die aan bei de zijden voorzien is van een koord, waaraan zij kan worden neergelaten. Men kan aldus op de begane grond de gordijnen bevestigen om de roede vervolgens op haar plaats te bren gen. De Minimolen, de nieuwe kinderserie die gedurende de zomermaanden iedere avond om kwart voor zeven door de NTS wordt uitgezonden, lijkt een succes te worden. Dat is ook niet te verwonderen, want in landen als Canada, Zweden, De nemarken, Duitsland, Spanje, Italië, Portugal en Zwitserland vormen deze Fran se poppenfilms reeds maandenlang een liefelijk „welterusten". Ook in België en Rusland gaat de serie binenkort de lucht in. U kunt de kinderen nu ook in de slaapkamer laten meegenieten van Margootje, de harige hond Floris, en Cebulijn de springrups, want een zakelijke textielgros- sier heeft deze vriendjes tezamen laten brengen op gordijnstof. Uw detaillist kan u er zeker adto helpen als u er interesse voor mocht hebben.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5