PROVINCIAAL NIEUWS TOELICHTING OP DEENS T0ETREDINGSYERZ0EK Bewoners van de Vlooswijkstraat voelen zich tekort gedaan Kantongerecht te Terneuzen Woensdag 19 juli 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Terneuzen 25 jaar in dienst bij de Kamer van Koophandel Axel Vakantiecomité Axel aktief Record aantal bezoeken aan zwembad Jehova's getuigen in de gevangenis NIEUW APPELSEIZOEN BEGONNEN Goes Dodelijk ongeluk Philippine Oefenprogramma „Philippine" Retranchement Ontslag aangevraagd Israël-collecte Sas van Gent Nieuwe asfaltering Sluiskil Universitair examen IJzendijke Biervat beschadigde passerende auto Zaam slag Jongetje tijdens vakantie verdronken L.O.-akte handwerken EVUCUATIE UIT BIAFRA WALES EN BRETAGNE VREEMD VOORWERP VOOR NEDERLANDSE KUST WAARGENOMEN AUTOMOBILIST DOOR OVERWEG BOMEN TEGEN TREIN: ONGEDEERD IN ZWEMBAD VERDRONKEN BOERDERIJBRAND Terneuzense verkenners hadden pracht-reis naar Engeland „VLIEGENDE SCHOTELS" Zitting van 18 juli NEDERLANDSE IN DUITSLAND VERONGELUKT DRENTSE RITWIEL- VIERDAAGSE Een bescheiden, doch voortref felijke medewerker, aldus de voorzitter van de Kamer van Koophandel werd maandagmor gen tijdens de gehouden vergade ring naar voren gebracht. Het was de heer A. C. Frederik- sen, die op 1 juli j.l. zijn 25-jarig ambtsjubileum in administratie ve dienst bij de Kamer vierde. Dit jubileum is op uitdrukke lijk verzoek van de heer Frede- riksen zelf, in intieme kring her dacht, en hem werd een geschenk onder couvert en andere cadeaus uitgereikt.. Hem werd tevens het diploma van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel over handigd. Het Axelse vakantiecomité dat zich ten doêl stelt de Axelse schooljeugd gedurende enkele dagen met de vakantie-besteding te helpen, heeft evenals voor gaande jaren ook voor de komen de vakantieweken weer tal van evenementen samengesteld. Op 26 en 27 juli organiseert het comi té resp. een spelendag en een postenspel. Op 2 aug. is er een verkleeddag voor individuelen en groepen en tot slot op 3 aug. een sportdag. Alle evenementen worden ge houden op het concoursterrein bij de jeugdherberg. Begunstigd door het warme weer van afgelopen week heeft de Axelse bad- en zweminrich ting een record-aantal bezoekers kunnen boeken. Nadat in 1959 op Er zitten op het ogenblik 63 Jehova's getuigen in de gevange nis wegens dienstweigering. Op 1 januari j.l. waren het er 49. Dit betekent niet, dat het aantal we gens dienstweigering gestrafte Jehova's getuigen zich in een stij gende lijn beweegt. Dit aantal varieert ieder jaar, doch sedert 1952 is er haast geen jaar geweest, dat de militaire rechter geen gevangenisstraffen oplegde aan Jehova's getuigen. Een en ander is af te lezen uit een statistiek van de strafzaken tegen Jehova's getuigen en de hun ogelegde gevangenisstraffen in de periode van 1952 tot en met 1966. In deze periode werden in totaal 459 Jehova's getuigen ver oordeeld tot gevangenisstraffen wegens dienstweigering. Deze straffen varieerden van zes maanden of minder tot drie jaren. 95 kregen een gevangenis straf van minder dan een jaar, 14 een jaar en de rest langer dan een jaar. Twee jaar en drie maanden was de straf, die 196 Jehova's getui gen tegen zich hoorden uitspre ken, 29 kregen twee en een half jaar en 3 kregen drie jaar. Er zijn weer Nederlandse appels van de nieuwe oogst te koop. Met ingang van dinsdag 18 juli mogen op de Zeeuwse fruitvei lingen de grote maten van het vroege appelras „Yellow Trans parant" worden aangevoerd. Reeds de eerste dag was er een ruim aanbod van goede kwalitei ten. De veilingen van Kapelle Biezelinge en Goes hadden samen een aanvoer van 16 ton. De vraag was groot. De klasse 1 boven 70 mm noteer de tot ƒ1,17 per kilo. Klasse 1 65 tot 70 mm noteerde rond een gul den per kg en voor de maat 60 tot 65 werd rond 90 ct per kg be taald. De Zeeuwse oogst van deze ap pels belooft goed te worden. Landelijk wordt een kleinere aanvoer dan het vorige jaar ver wacht. In 1966 begon in Zeeland de aanvoer van dit ras ook op 18 juli. een zomerse dag ca 600 dagkaart jes werden afgegeven, bleef men de laatste seizoenen door het minder gunstige weer hier aan zienlijk beneden. Afgelopen woensdag echter werd dit record gebroken door een verkoop yan 640 dagkaartjes (hierin zijn nog niet de vele abonnementen begrepen). Daags daarop toen de temperatuur op liep tot 30 graden, steeg het aan tal verkochte dagkaarten tot 673. Maandagavond is op de weg MiddelburgBergen op Zoom onder 's-Heer Arendskerke een personenauto over de kop ge slagen, waardoor een van de in zittenden om het leven kwam. Het slachtoffer is de 48-jarige mevrouw E. C. Hofman—Spruyt uit Delft. Zij overleed in het zie kenhuis St. Joanna te Goes. Haar echtgenoot is ernstig gewond in hetzelfde ziekenhuis opgenomen. Een derde inzittende kwam met de schrik vrij. Het over de kop slaan volgde op een botsing met een inhalen de vrachtauto. De voetbalvereniging „Philip pine" begint aan enige oefenwed strijden. 23 juli speelt het eerste elftal tegen RIA uit Westdorpe en ook het tweede elftal krijgt RIA als tegenstander. Op 30 juli speelt „Philippine" 'n oefenwed strijd tegen „IJzendijke" Op 5 aug. gaat „Philippine" naar „Corn Boys uit Sas van Gent en 27 aug. volgt een uitwedstrijd tegen „IJzendijke". Mevr. W. Verberkmoes-Ekken- bus heeft ontslag aangevraagd als onderwijzeres aan de openba re lagere school te Retranche ment, dit in verband met haar aanstaande vertrek naar Den Bosch. Het eindbedrag van de Israël- collecte te Retranchement be draagt 738. De rijksweg 61, die van Terneu zen naar Gent loopt zal in Sas van Gent over een afstand van enkele honderden meters voor zien worden van een nieuwe as- faltlaag. Vanaf de Nederlandse douane tot aan de Glasfabriek zal het wegdek met asfalt weer ge lijk gemaakt worden. Aan de katholieke universiteit te Nijmegen slaagde voor het doctoraalexamen 2e gedeelte geneeskunde de heer P. van den Berg te Sluiskil. In de Landpoortstraat viel een biervat van de vrachtauto van de bierhandel W Bruynooge. De op datzelfde ogenblik passerende auto van de heer W. H., kreeg het vat op de carrosserie. Hierbij werd de linkerkoplamp en lin- kervoorspatbord geheel inge deukt. In een meer nabij Interlaken (Zwitserland) is de 11-jarige Adri van de familie De Feijter uit Zaamslag maandagnamiddag ver dronken. Het kind was met zijn broer en diens vrouw zaterdag morgen vertrokken om een ge deelte van zijn vakantie in Zwit- De Deense minister van Euro pese zaken, Tyge Dahlgaard, heeft dinsdag aan de voorzitter der Europese commissie, Jean Rey, een memorandum overhandigd met een toelichting op het Deense ver zoek tot toetreding tot de E.E.G. De Deense regering heeft begin mei, tegelijk met Groot-Brittannië, om toetreding tot de Europese ge meenschap gevraagd en zij spreekt in haar memorandum de hoop uit, dat de onderhandelingen van de gemeenschap met Denemarken parallel en gelijktijdig met de Britse toetredingsonderhandelingen zullen verlopen, zodat Denemarken tege lijk met Groot-Brittannië zal kun nen toetreden als het zover is. Aangezien op het gebied van de landbouw voor Denemarken vitale elangen op het spel staan, zou de ~"eense regering op de een of an- '-re manier betrokken willen wor- -■1 bij de onderhandelingen op dit --bied van de E.E.G. met Enge land. De Deense regering wenst voor de industrie een korte overgangs fase (waarvan de duur in het me morandum overigens niet gespeci ficeerd wordt). Voor de Deense landbouw zal geen overgangs periode nodig zijn. Voorts wijst de Deense regering op het feit, dat de douanerechten tussen de Eva-landen geheel zijn afgeschaft en zij- verzoekt overwe ging van de mogelijkheid om deze toestand op het ogenblik van de feitelijke toetreding van Denemar ken tot de E.E.G. te handhaven ge durende een redelijke periode, waarin de andere Eva-landen hun betrekkingen met de gemeenschap kunnen regelen. Tenslotte vraag de Deense regering om speciale rege lingen t.b.v. de Far Oer en Groen land. Het memorandum legt er de na druk op, dat de Deense regering bereid is alle regels en economische en politieke doelstellingen van de Europese gemeenschap te aanvaar den. En dat Denemarken zijn plaats in de gemeenschap zal kunnen in nemen zonder het evenwicht van de zes te verstoren of het karakter van de gemeenschap te schaden. seriand, op de camping Mano- farm bij Interlaken door te bren gen. Waarschijnlijk heeft 't knaapje in een onbewaakt ogenblik een luchtbed gepakt en is er mee op het water gaan varen en er afge vallen. Kort na het ongeval werd het lichaam boven water gehaald, maar kunstmatige ademhaling en hartmassage mochten echter niet meer baten. Donderdagmiddag a.s. is de be grafenis te Zaamslag. Voor de l.o.-akte handwerken slaagde aan de r.k. academie te Eindhoven mej. G. M. de Vos, al hier. Het Italiaanse vrachtschip „Isonzo" (5.522 brt) is dinsdag van Lagos naar Port Harcourt in het van Nigeria afgescheiden Biafra vertrokken, om daar 845 buitenlanders aan boord te ne men. Het zijn 500 Engelsen, 200 Amerikanen, 80 Nederlanders, 15 Duitsers, 10 Italianen, 20 Zweden, 17 Israëliërs en 3 Ja panners. De „Isonzo" zal waarschijnlijk hedenochtend in Port Harcourt aankomen. Voor de evacuatie was door de centrale regering in Lagos maandagavond toe stemming verleend. Het Britse Lagerhuis heeft maandag besloten tot opheffing van het verbod op het gebruik van het Welsh bij 't bestuur van Wales. Dit verbod werd 431 jaar geleden door koning Hendrik de Achtste afgekondigd om Wales in administratief opzicht bij Enge land te trekken. Voor het Bretons, evenals het Welsh, Schots en Iers van Kel tische oorsprong, staat het er moeilijker voor. De Franse rege ring heeft verboden op voertui gen de letters „BZH" aan te brengen, waarmee de inwoners van Bretagne uiting geven aan hun wens, dat het oude Bretons door de Franse autoriteiten wordt erkend en hun gewest meer autonoom wordt. Uit pro test tegen dit verbod uit Parijs hebben extremisten maandag nabij Nantes een relaystation van de telefoondienst opgeblazen, na dat zij op de muren de letters BZH hadden aangebracht. NAGEKOMEN ADVERTENTIE Tot onze diepe droefheid werd van ons wegge nomen onze leerling en vriend ADRI DE FEIJTER op de leeftijd van 11 jaren. Moge God zijn ouders en verdere familie troosten. Bestuur, personeel en leerlingen van de school voor C.V.O. Zaamslag, 18 juli 1967. Het Britse schip „Yewdale" heeft gisternacht 10 mijl ten westen van het lichtschip Goe- ree een lichtend voorwerp in de lucht waargenomen, dat zich naar mededelingen van het schip in de richting van de Neder landse kust voortbewoog. Aanvankelijk werd rekening gehouden dat het voorwerp een brandend vliegtuig betrof, maar op het moment van de melding 01.20 uur werden geen vliegtuigen uit Londen, Brussel Amsterdam of Rotterdam ver mist. Later werd door de kustwacht van Dover meegedeeld dat het voorwerp hoogstwaarschijnlijk een satelliet was die terugkeer de in de dampkring en ter hoog te van Kaap Gris Nez (tuss_n Calais en Boulogne verbrand de). Bij Apeldoorn is een automo bilist maandagmiddag om half twee onder de dalende halve overwegboom doorgereden. Hij botste tegen de andere inmid dels gesloten overwegboom op en vernielde deze grondig. Tegelijkertijd werd zijn wagen aangereden door de trein Den Haag/Rotterdam/Enschede. On danks alle klappen stapte de be stuurder ongedeerd uit het wrak van zijn auto. De trein werd licht beschadigd en kreeg twin tig minuten vertraging. Maandagmiddag is mej. G. M. de Vos uit Rotterdam in 't zwem bad Woestduin te Doorn ver dronken. Zij begaf zich van het ondiepe bad naar het diepe en gleed uit. Er is nog kunstmatige ademhaling toegepast, maar dit mocht niet meer baten. Voor de vijfde maal in korte tijd is gisternacht in Friesland een boerderij tengevolge van hooibroei afgebrand. Het betrof deze keer de boerderij van de veehouder J. Droogsma te Tzum. De brand werd dinsdagmor gen omstreeks vier uur ontdekt door een 17-jarige zoon die wak ker werd van een vreemd ge luid. Hij dacht aanvankelijk dat het regende maar toen hij niet geheel gerust op onderzoek uit ging en de branddeur opende tussen de slaapzolder en de schuur ontdekte hij de werkelij ke oorzaak. In zeer korte tijd stond de boerderij van voor tot achter in brand. De bewoners konden zich slechts ternauwer nood in veiligheid stellen. Eén van de zoons alarmeerde de brandweer van Franeker die het vuur met twee spuiten bestreed. Er viel echter weinig meer te redden van de vrij oude boerde rij. Van de inboedel konden al leen het televisietoestel en en kele kleinigheden in veiligheid worden gesteld, In de schuur lagen 32.000 kilogram en 500 pakken hooi. Alles ging verloren. De schade wordt geraamd op anderhalve ton. De heer Droogs ma is tegen brandschade ver zekerd. Zondagavond zijn de 24 Terneu zense verkenners van de Door- mangroep, die onder leiding van de heer L. v, d. Broek een 10- daagse tocht naar Engeland maakten, behouden thuis geko men. Vele ouders stonden aan de boot te Oostende hun jongens op te wachten en nauwelijks waren de jonge reizigers in de auto ge zeten of de verhalen kwamen los. Verhalen over het prachtige kamp, over het prachtige weer dat hun reis zo had begunstigd en over de kennismakingen met padvinders uit heel veel andere landen. De Terneuzense verkenners verbleven tot 13 juli in het Buck- more-Park te Rochester, waar zij zich bezighielden met allerlei spelen, o.m. het „Robin Hood"- spel waarmee de zilveren pijl kon worden gewonnen, wandelin gen en verkenningstochten, enz. De heer Vines, die hun verblijf in Engeland organiseerde kreeg het door de Terneuzense verkenners ontworpen en gemaakt tableau en zij kregen op hun beurt insignes van de heer Vines. De laaste drie dagen werden de tenten in het Gilwell-Park te Londen opgebouwd. Dat dit kamp een echt trainings- en ont moetingscentrum is voor padvin ders uit de gehele wereld, onder vonden ook de Terneuzense ver kenners; er waren op dat ogen blik padvinders van 13 nationali teiten verenigd en men kan er van overtuigd zijn dat er hechte vriendschapsbanden zijn geslo ten. Het bezoek aan de stad Londen is voor de jongens eveneens een onvergetelijke gebeurtenis ge weest. Zij hebben vele gebouwen en bezienswaardigheden bekeken en er geweldig van genoten. Hoewel er momenteel bij de Doormangroep een wachtlijst is voor welpen en verkenners, zal daarin in oktober a.s. verande ring komen, zodat gegadigden zich nu alweer kunnen opgeven. Uit verscheidene landen in Europa worden „vliegende scho tels" gemeld. In Zwitserland zag men gisternacht geheimzinnige lichtgevende voorwerpen, die oranje-gele strepen achterlie ten. Wijnboeren bij Martigny hadden verscheidene vuurballen waargenomen. Boven Italië ver schenen „brandende voetballen", die langzaam in de richting van Zwitserland bewogen. In Bolog na zag de bemanning van een goederentrein omstreeks twee uur gisternacht een roodachtig licht uitstralend voorwerp in stukken uiteenspatten, hetgeen aan een vuurwerk deed denken. Verscheidene vliegtuigen lieten het Parijse vliegveld Orly we ten, dat zij lichtgevende voor werpen waren tegengekomen. Ook in West-Duitsland, Enge land en ons land zijn dergelijke waarnemingen gemeld. Deskun digen kunnen geen afdoende verklaring geven. Zij vermoeden dat het om meteorieten of een in de dampkring teruggekeerde ruimtecabine gaat. Een waarne mingspost voor ruimtesatellieten in Besangon heeft gisternacht een zeer helder voorwerp aan de hemel gezien, dat omringd was door een groot aantal eveneens lichtgevende kleine stukken. I 't Ging er kalm en langdradig toe in de warme zaal bij de giste ren gehouden zitting. Vandaar dat de kantonrechter mr. Van Son reeds bij het eerste verhoor een uitgebreid betoog van J. M„ accountant bij de A.N.W.B. in Maastricht, de vraag zuchtend stel de: „Is u klaar?" Hij had er rustig bij kunnen zeg gen „want 't is zo warm". Het hielp hem echter niets wat de strafbepaling betrof. Hij had n.l. met te grote snelheid bij de krui sing te veel links gereden, toen juist C. H., scholier uit Hoek, in St. Jansteen de Meiboomstraat wil de indraaien. Deze had slechts 10 15 km snelheid, had ook nog in de spiegel gekeken maar M. niet zien aankomen. Het zelfde getuigde P. D. uit Zaamslag, eveneens scholier. De officier mr. N. van Raalte, achtte M. schuldig aan verkeers overtreding en eiste 50 boete of 5 dagen; eveneens eiste hij dit voor de scholier H. De uitspraak werd conform de eis 50 of 5 dagen voor M., doch 25 of 3 dagen voor H. H. van S. uit Axel gaf toe dat hij buiten de openbare gelegenheid ter rein als waterplaats had gebruikt. Maar in 't café, dat hy juist had bezocht, lukte 't niet, ging v. S. verder, doch buiten moest ik in eens.... De officier vond dit een overtre ding en eiste 5 boete of 1 dag. Dat vond v. S. niet redelijk, want er is geen enkele waterplaats in Axel, zei hij. „Nou", antwoordde de kanton rechter, „zorg dan maar dat je vlug in de gemeenteraad komt, dan kun jij daar direct voor zorgen", en de uitspraak bleef 5 of 1 dag. Heel schappelijk kwam H. L. uit Breda er af, n.l. alleen 'n schuldig verklaring zonder strafoplegging. Rijdende vanuit de Noordstraat naar de Schoolweg, had hij geen doorgang verleend aan een andere weggebruiker. De kantonrechter was het eens met de officier: geen straf, alleen een vermannig. De chauffeur P. O. werd eigenlijk een beetje dwars gezeten door M. A. V. op de provincialeweg. Deze laatste zat n.l. te ver op de linker weghelft toen eerstgenoemde wilde inhalen. Toen hij claxoneerde week V. iets op de rechterweg terug, maar even later kon O. nog niet passeren omdat V. opnieuw te ver links reed. Conform de eis werd de straf 75 of 8 dagen. C. J. V. bracht in Axel met z'n auto de veiligheid in gevaar. Met 100110 km wilde hij door de bocht scheuren, moest uitwijken voor tegemoetkomende mensen, ging slippen en reed in de berm, zonder veel schade te veroorzaken bij de botsing met de achterko- mende auto. „Had u ook nog een paar piljes gedronken?" informeerde de kan tonrechter. „Nee", antwoordde verdachte. De officier zei 't volgen van een slipcursus aan te bevelen. Onverschillig antwoordde V., dat een slipcursus wel goed is om te leren hoe je uit 'n slip kan geraken, maar je leert niet hoe je er in komt! Die opmerking beviel de heren van het gerecht niet zo best, te meer omdat V. al enkele malen was veroordeeld, geldboete zowel als voorwaardelijke ontzegging van het rijbewijs. Voor deze herhaalde overtreding wilde de officier dan ook harder oordelen, n.l. 200 boete of 20 d. ontzegging van 't rijbewijs voor de tijd van 1 jaar. Ook de kantonrechter was 't eens met 't gevaarlijk rijden van V.: „U hoort niet achter het stuur", vond hij. „Als u in een sloot terecht komt of tegen een lantaarn paal rijdt, is dat uw zaak, maar u brengt andere mensen in levensge vaar". Uitspraak conform de eis. De bromfietser J. K. dacht zo ongeveer 35 km gereden te hebben in de Axelsestraat, maar geen 40, terwijl de maximumsnelheid slechts 30 km is. 't Was veel te hard, vond de kantonrechter. Conform de eis was de boete 30 of 3 dagen; „denk er om, je bent al meer veroordeeld daar voor", waarschuwde de officier van justitie. 'n Abnormale hoge boete vond de accountant uit Deurne, P. J. Pr. de geëiste boete van 110 of 11 dagen; hij reed n.l. in Zaamslag 95 km dus 45 boven de maximumsnel heid. „Maar", betoogde Pr., „toen ik de eerste huisjes zag van 't dorp reed ik inderdaad 95 km, doch ben meteen gaan minderen van snel heid, zodat ik zelfs stilhield in 't dorp zelf. En toch werd ik ver- baliseerd voor te snel rijden. Je kunt toch niet zo maar ineens van 95 naar 50 km terugvallen?" Bo vendien was Pr. haastig omdat hij door de tunnel van Antwerpen moest, dat soms 11% uur op onthoud kost. Bij wijze van uitzondering legde de kantonrechter een boete op van 75 of 8 dagen. De familie R. wilde gezellig wan delen in 't bos bij St. Jansteen, doch zagen plotseling een bord met „verboden toegang" staan, wel te hoog naar hun mening, maar ze keerden om. Toen stond bij de auto echter 'n politie-agent, die proces-verbaal opmaakte. Ze waren verontwaar digd, omdat ze, niet alleen slechts kort in Zeeuws-Vlaanderen woon den, maar uit eigen vrije wil wa ren teruggekeerd. „Schuldig bent u wel", oordeelde de officier, maar ik maak de straf gering, 3 boete. De kantonrechter wilde 't leste, 't beste maken, en rekening hou dend met alle omstandigheden, de boete terugbrengen op f 1. Op initiatief van enkele bewo ners van de Vlooswijkstraat, de heren H. D. Drenth, F. L. van den Ende, F. Kaijser, M. P. Meeusen en F. M. IJsebaert, werd in „Lunch room Van Assche" een vergadering gehouden waarin de punten werden besproken van een brief die was gericht aan het college van burge meester en wethouders en de ge meenteraad van Terneuzen, de commissaris der koningin in de provincie Zeeland en aan de leden, van gedeputeerde staten en ten slotte aan alle gedupeerde belang hebbenden. Vanavond zullen in de binnen stad huis-aan-huis adhesielijsten ter tekening worden aangeboden. ENKELE REACTIES De meeste bewoners van de Vlooswijkstraat zijn van mening dat de desbetreffende gemeente lijke diensten hen in de steek heb ben gelaten. Verschillende zeggen met zekerheid te weten dat de rio len niet voldoende schoon waren. Eén merkt op „wij konden het net zo goed laten om de rommel uit het huis te krijgen" het was niet zo zeer het regenwater als wel de ongelooflijke vuiligheid die uit de riolen omhoog kwam. Nu nog is er een ondraaglijke stand. Een bewoner, die al 66 jaar in hetzelfde huis in de Vlooswijkstraat woont heeft het, behalve tijdens de watersnoodramp in 1953 nooit zo erg meegemaakt. Bij de gloeiende zomerhitte van de laatste dagen moest hij zijn centrale verwarming volop laten branden om de vaste vloerbedekking droog te krijgen. Dit zijn slechts twee van de vele klachten die de bewoners van de Vlooswijkstraat uiten. Zij hebben al hun vragen en opmerkingen in de hiernavolgende brief neerge legd, waarvan, zoals wij reeds meldden, aan diverse instanties en personen afschriften werden ge zonden. „Na de regenval van vrijdag 14 juli j.l. is in verschillende delen van de binnenstad door overstro ming ernstige waterschade ont staan. Naar aanleiding daarvan worden door belanghebbenden en gedupeerden de volgende vragen gesteld. A. Welke voorzorgsmaatregelen zijn er genomen ter voorkoming van dergelijke kalamiteiten en als deze genomen zijn: wie had daarover de leiding? Was deze leiding tijdig op haar post en volledig bevoegd om alle maat regelen te nemen? Was het rioleringsstelsel in orde? Is de bemaling tijdig in werking ge steld? Werkte deze op volle kapaciteit? Zijn de riolen leeg gezogen vóór de bui kwam? Werden de uitwateringssluizen tijdig bediend, daar de water stand van de Schelde nog laag was? Hoe kwam het dat het water in de Vlooswijkstraat niet zakte, terwijl lager gelegen ge deelten al lang droog waren? Zijn de kommunikatiemiddelen in het rioolgemaal zodanig dat zonodig onmiddellijk alarm kan worden geslagen (telefoonaan sluiting)? B. Welke maatregelen zijn er ge nomen tijdens genoemde regen val? Is de gemeentepolitie niet in gebreke gebleven bij het af sluiten van wegen en het nemen van verkeersmaatregelen? Was dit op de juiste wijze georgani seerd dan was veel materiële schade voorkomen. Is de brand weer tijdig opgeroepen en had deze de beschikking over vol doende personeel? Waarom is de B.B., die over voldoende ma terieel beschikt, gezien de ernst van de situatie, niet tijdig inge schakeld? Welke hulpverlening was er van de zijde van open bare werken? C. Waarom is de modderbrei na het leegpompen van de straten niet onmiddellijk verwijderd? Welke maatregelen zijn er ge nomen ter hulpverlening aan gedupeerden en ouden van da gen? Is er al een schade-enquête kommissie benoemd? Heeft het hoofd der gemeente zich tijdig volledig en ter plaatse van deze noodsituatie op de hoogte ge steld? Als aktiekomitee menen wij deze vragen negatief te moeten be antwoorden. Reden waarom wij de gemeente Terneuzen aansprakelijk stellen voor de geleden schade en voorstellen een onpartijdige en des kundige kommissie te benoemen om een onderzoek in te stellen naar bovenstaande vragen en feiten. Wij verzoeken een spoedeisende verga dering uit te schrijven om deze materie te behandelen. Inmiddels verblijven wij, hoog achtend," HET AKTIEKOMITEE. Bij een verkeersongeval in de omgeving van Solingen, in Duits land is de 28-jarige mevrouw B. der Kinderen-de Vries uit Eind hoven om het leven gekomen. Zij was oo de terugreis van een vakantie in Italië. Haar echtge noot, die de auto bestuurde, bleef ongedeerd, doch het mede- inzittende kind liep verwondin gen op. Gistermorgen om acht uur is de Drentse rijwielvierdaagse in Assen vanaf het sportpark aan de Houtlaan van start gegaan. De voorzitter van de stichting Drentse rijwielvierdaagse. het lid van gedeputeerde staten van Drente de heer G. Londo, gaf daartoe het startsein. Niet min der dan 750 personen nemen er aan deel en dat is gezien het aan tal van 260 van de eerste rijwiel vierdaagse in Drente die vorig jaar is gehouden, een forse ver meerdering. Het eerst reden de genen die per dag 100 kilometer moeten afleggen uit Assen, daar na volgden zij die 40 of 60 kilo meter per dag afleggen. In de routes die dagelijks worden ge reden zijn weer nieuwe gereed gekomen delen van het centraal rijwielpadenplan in Drente op genomen. Juist omdat deze rij wielvierdaagse een toeristische wil zijn, wordt tijdens de toch ten de mogelijkheid geboden om nader kennis te maken met het fraaie Drentse landschap. De eerste dag rijdt men door Dren te, woensdag gaat men in zuid westelijke, donderdag in zuid oostelijke en de laatste dag trek ken de fietsers in oostwaartse i richting door Drente. 1

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3