N.Y.V.: «Niet krampachtig vast houden aan produktiviteitscriterium» \ktm, PLAATS ONDER DE ZON 17-JARIG BELGISCH MEISJE VERMOORD Adviesaanvrage ever consequenties van eventuele invoering zomertijd Slachtoffers van de verloren mini-mijnen Dader pleegt zelfmoord Xnumoetueens invullen vatuvoordeze i afwas I ELDERS BETAALTU. Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 19 juli 1967 TWEE DODEN BIJ VERKEERS ONGEVAL HOOIBERG AFGEBRAND IN MIJDRECHT DRIE DODELIJKE ONGELUKKEN IN AMSTERDAM DODE EN VIJF GEWONDEN BIJ VERKEERS ONGELUK TWEE DODEN BIJ FRONTALE BOTSING BIJ ZWEMMEN VERDRONKEN LOSLOPENDE JEUGD TWEE DODEN BIJ ONGELUK MÉT TRACTOR POSTZEGELDIEFSTAL RECORD- SPAARCIJFERS IN JUNI (Wordt vervoigdj Het N.V.V., dat voorspelt dat 1968 een van de moeilijkste jaren .voor de loonpolitiek zal worden, Vindt dat niet zo krampachtig moet worden vastgehouden aan het produktiviteitscriterium bij 't vaststellen van de loonkosten stijging. „Vasthouden aan het produkti viteitscriterium zou het reële in komen en de consumptie van de grote meerderheid van de Neder landse werknemers doen dalen. Dat zou niet alleen uit een oog punt van rechtvaardige verdeling volstrekt onaanvaardbaar zijn, maar ook op de werkgelegenheid een funeste invloed hebben", zo wordt betoogd in de N.V.V.-bla- den. Het N.V.V. heeft veel bezwa ren tegen het koppelen van de lonen aan de produktiviteit. De vakcentrale acht het op zichzelf wel juist, dat we met de loon kostenstijging in 1968 wat voor zichtig moeten zijn met het oog op de werkgelegenheid en de in ternationale concurrentiepositie. Het is echter goed te bedenken welk beslag reeds nu op de „ruimte" in 1968 is gelegd. In 1967 zijn de loonkosten vol gens de berekeningen van het centraal planbureau nog met acht procent gestegen. De loons verhoging van anderhalf procent per 1 juli van dit jaar en de stij ging van de sociale verzekerings premies van werkgevers per 1 juli leiden tot een aanzienlijke doorwerking in 1968. Tezamen met de autonome loonstijgingen, Waarmede ook in 1968 wel weer rekening zal worden gehouden en met de loonkostenstijgingen, die al vast liggen in de lang lopende contracten, komt men dan voor de loonkostenstijging Zeer dicht in de buurt van de drie a vier procent, waarmede de pro duktiviteit in 1967 zal stijgen. Mocht ditzelfde cijfer ook voor 3968 gaan gelden, dan betekent de volgens het N.V.V. zo licht- I, vaardig uitgesproken stelling „loonkosten overeenkomstig de produktiviteitsstijging", dat de lonen in de jaarcontracten nau welijks kunnen worden ver hoogd. „Dat is zo absurd, dat waarschijnlijk niemand ook niet degenen die er nu nog zo gemakkelijk over spreken deze consequentie zal willen aanvaarden", aldus het N.V.V. Temeer is deze stelling volgens het N.V.V. absurd, omdat de prij zen ook in 1968 niet stabiel zul len blijven. De verhoging van de omzetbelasing per 1 juli 1967 en enkele andere factoren werken door in 1968 en ook zonder bij zondere prijsverhogingen in 1968 De 23-jarige A. Th. van de Burg uit Rhoon en de 16-jarige J. Vuik uit Rotterdam zijn dins dagmorgen bij een verkeerson geluk bij Waap op Texel om het leven gekomen. Het ongeval gebeurde doordat Van de Burg, die op een motor reed met de 16-jarige J. Vuik op de duo, op een voorrangskruising geen voorrang kreeg van een zandauto. Beiden waren op slag dood. De slachtoffers logeerden in een bungalowpark in Ooster end. moet weer met ten minste twee a drie procent prijsstijging wor den gerekend. Het N.V.V. acht daarom een andere benadering nodig. De loonpolitiek moet worden ge bruikt om een gezonde economi sche ontwikkeling te bevorderen en daarvoor is nu nodig dat de werkgelegenheid op korte en lange termijn centraal wordt ge steld. De werkgelegenheid op lange térmijn eist dat geld beschikbaar komt voor investeringen van overheid en bedrijfsleven. Dat kan door de lonen te drukken en de belasting te verhogen, maar dat acht het N.V.V. slechts een theoretische mogelijkheid. Als die weg wordt gekozen, dan wordt alleen maar een grondige grond slag gelegd voor een nieuwe loonexplosie over twee of drie jaar. Een veel gezonder alternatief is volgens het N.V.V. de financie ring te putten uit besparingen van de werknemers uit de loons verhoging in de vorm van spaar loon of pensioenrechten. De aldus verkregen gelden kunnen direkt dienstbaar worden gemaakt aan de investeringen en de werkge legenheid en ze kunnen indirekt de vermogensverdeling en via de vermogensverdeling de in komensverdeling verbeteren. Voor de werkgelegenheid op korte termijn acht het N.V.V. noodzakelijk, dat de reële lonen en daarmede de consumptie) blijven groeien. Men kan niet te gelijk sparen en consumeren. Wel kan men van de inkomensstijging een deel gebruiken om te sparen en een ander deel om te consu meren. Wanneer bijvoorbeeld de reële beschikbare lonen van de genen die onder langlopende contracten vallen, met twee pro cent zouden stijgen, dan zou dat al een belangrijke beperking ten opzichte van de normaal te ver wachten groei van de produktie betekenen, aldus het N.V.V. De staatssecretaris van econo mische zaken heeft sociaal econo mische raad verzocht advies uit te brengen over de consequenties van een eventuele invoering van de zomertijd voor enkele meest be trokken bedrijfstakken. Hij denkt daarbij met name aan de landbouw, het horecabedrijf, de industrie, de detailhandel en het particuliere vervoerswezen. De regering heeft geconstateerd dat de gehele toeristische en recreatieve sector vrijwel unaniem zich voorstander heeft betoond van invoering van de zomertijd. Tevens is haar echter gebleken dat voor het vervoerswezen, zeer in het bij zonder dat deel van het vervoers wezen dat in het internationaal verkeer personenvervoer volgens vaste dienstregelingen verricht, zoals de spoorwegen, de lucht vaart en zeescheepvaart, bezwaren zouden rijzen, indien alleen Neder land een aparte zomertijdregeling zou invoeren. Voor deze bedrijfs takken en ook voor de tram- en autobuslijnbedrijven die diensten onderhouden welke op het inter nationale personenvervoer moeten aansluiten zou het dan ook wense lijk zijn, dat indien tot een aparte zomertijd wordt overgegaan een daartoe strekkende maatregel op ruime internationale schaal zou worden genomen. Afgezien van de moeilijkheden, die in het geval van een eenzijdige nationale invoering van de zomer tijd voor het vervoerswezen zou den ontstaan, is het twijfelachtig of de voordelen die men uit een toeristisch en recreatief oogpunt van een verlenging van de avond verwacht zoals met name een verlenging van het vakantieseizoen en biigevolg grotere mogelijkheden tot vakantiespreiding wel goed tot hun recht zullen komen, indien alleen Nederland een aparte zomer tijd zou kennen. De staatssecretaris heeft zich daarom op het standpunt gesteld dat, wanneer hier te lande tot her invoering van de zomertijd zou worden overgegaan hetgeen uit een toeristisch en recreatief oog punt wenselijk voorkomt en waar aan, speciaal voor de toeristische sector, ook bepaalde economische voordelen vastzitten zulks zou moeten gebeuren op ruime inter nationale schaal en voorts op uni forme wijze (d.w.z. met dezelfde begin- en einddata). Om vier uur gisternacht is ten gevolge van hooibroei brand uit gebroken in de hooiberg van de heer A. J. Hoogeveen in Mij drecht. De brandweer was spoe dig ter plaatse, maar kon niet voorkomen dat 80 voer hooi ver loren ging. De schade bedraagt circa 20.000 gulden. De brand weer kon op het nippertje voor komen, dat ook de aangrenzende boerderij in vlammen opging. De heer Hoogeveen is verzekerd. In Amsterdam hebben zich maandagmiddag en -avond drie ongelukken met dodelijke afloop voorgedaan. In een perceel aan de Brouwersgracht viel de 76-jarige J. A. Hofman van een keldertrap. Hij werd naar het Wilhelmina-gasthuis overge bracht, maar overleed onderweg aan zijn verwondingen. Op de Purmerweg in Amster dam-Noord werd de 63-jarige Z. A. Sluijmer, die onvoorzichtig de rijweg overstak, door een bestelauto aangereden. In het Wilhelmina-gasthuis werd de dood geconstateerd. De 71-jarige W. F. H. Vis is van het dak van zijn woning aan de Jacob van Lennepstraat gevallen, waar hij vermoedelijk zijn tele visieantenne aan het repareren was. Met zwaar letsel werd hij naar het Wilhelmina-gasthuis overgebracht, alwaar hij over leed. Een verkeersongeluk heeft maandag op de provinciale weg ZaandijkPurmerend het leven gekost van de 46-jarige automo bilist W. Claassen uit Purmer end. De heer Claassen, die uit de richting Zaandijk kwam, be merkte te laat dat bij een weg- kruising twee auto's stonden voorgesorteerd. Hij remde uit alle macht en kwam daarbij op de linker weghelft, waarbij hij frontaal in botsing kwam met een personenauto, die uit een zijweg kwam. De heer Claassen en zijn echt genote en twee kinderen, van resp. 7 en 8 jaar, werden naar het ziekenhuis in Purmerend vervoerd, waar de heer Claassen kort na aankomst overleed. De inzittenden van de andere auto, een 29-jarige inwoner van Wor- mer en een 18-jarige Zaandam mer moesten met ernstige ver wondingen naar het Purmeren- der ziekenhuis overgebracht worden. Maandagmiddag zijn op de provinciale weg te Wijdewormer nabij de Oosterdwarsweg bij een frontale botsing tussen twee per sonenauto's twee personen om het leven gekomen. De veronge lukten zijn de 46-jarige ketel maker W. H. Klaassen uit Pur merend en de 18-jarige elektri- ciën D. Gorthuis uit Zaandam. De door een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht bij Flo rida verloren mini-mijnen heb ben hun eerste slachtoffer ge maakt. Een 24-jarige strandbe- zoeker liep bij het ontploffen van een zo'n mijntje verwondingen aan ogen en handen op. De mini-mijnen zesduizend in totaal zaten in een kist die door een bruuske manoeuvre van het bewuste vliegtuig vlak bij de kust van Noord-Florida in zee stortte en moet zijn opengebar sten, want kort daarna spoelden de eerste al aan. Negentien km strand is nu afgezet. Enkele hon derden militairen zoeken deze strook af. De mijntjes hebben wat weg van munten. In het oerwoud verstopt kunnen ze vijanden ver raden die naderbij sluipen. Van militaire zijde is meegedeeld dat de ontploffing van zo'n appa- De 18-jarige A. J. Barendrecht uit Breda is maandagmiddag in het „Wantij" verdronken. De jongeman kreeg bij het zwem men kramp in zijn arm. De heer L. K. uit Breda die eveneens aan het zwemmen was, kon zijn vriend niet meer tijdig bereiken. Maandagavond werd het stoffe lijk overschot opgedregd. Er loopt in de residentie nogal wat jeugd los. Kon de politie het afgelopen weekeinde een groot aantal van huis en haard wegge lopen jongeren opsporen, ook maandag werden er weer zes in de kraag gepakt, onder wie twee, die al enkele weken rondzwier ven en wier ouders de opsporing niet noodzakelijk oordeelden. Het waren een 17-jarige jon gen en een 16-jarig meisje. Zij werden bij een kennisje aange troffen, een 16-jarige jongen. Deze was weggelopen uit een te huis in Utrecht en hield zich schuil in de ouderlijke woning in Den Haag. Zijn ouders waren op vakantie. Opgepakt zijn voorts: van de straat een 17-jarige jongen, die zes dagen te voren van huis was weggelopen, en in een café in de binnenstad een 18-jarige jongen, die een week de hort op was, en een 15-jarig meisje, dat twee da gen in zijn gezelschap vertoefde. De Haagse politie deelde mee, dat er nog opsporingsverzoeken liggen van ouders van twintig Haagse jongeren. raatje te vergelijken is met die van een flinke voetzoeker. Het is natuurlijk niet ongevaarlijk, maar een voet of hand verliest j men er niet door, zo werd gezegd. Een sergeant van de Ameri kaanse luchtmacht is maandag blind geworden toen een doos met mijnen ter grootte van een muntstuk iri z'n gezicht ontplofte. Maandagmorgen zijn op de Tiendweg te Lopik de bestuur der en de bijrijder van een trac tor met twee aanhangwagens verongelukt, toen hun voertuig van de weg raakte, kantelde en in een sloot terechtkwam. Zij kwamen onder de tractor te recht en waren op slag dood. De slachtoffers zijn de 55-ja rige autohandelaar A. Richel uit Lopik en de 22-jarige heer J. D. Smit uit Westzaan. De familie B. de Vries in de Kanaalstraat te Leeuwarden kwam bij terugkeer van een veertiendaagse vakantie tot de onaangename ontdekking dat uit haar postzegelwinkel voor een waarde van ten minste 10.000 aan kostbare postzegels, waar onder veel eerstedagenveloppen, was ontvreemd. Uit de keuze die de dief uit de voorraad postze gels maakte, blijkt dat er een deskundige bezig moet zijn ge weest. Hij kwam de winkel bin nen door de achterdeur, die werd opengebroken. Waarschijnlijk werd de diefstal overdag ge pleegd, want met het uitzoeken van de gestolen postzegels moet de dief geruime tijd bezig zijn geweest en het is niet aanneme lijk dat hij heeft geriskeerd om dit bij kunstlicht te doen. De politie van Leeuwarden heeft tot nu toe geen spoor van de dader gevonden. VAKANTIE VOOR JUDO-KAMPIOENEN Dauvallon sur Mer: De Olympi sche judo-kampioen Anton Gee- sink brengt op het ogenblik sa men met Europees kampioen Willem RiLska een vakantie door in het Franse Dauvallon sur Mer. Hier de beide kampioenen aan het water tesamen met mevrouw Geesink en oudste dochter Millie. 1 /ezaa&u voö2è [PAAEèt 400GGAM I vzonder graaf \PA/Zèt yoOGPAM \geflieerde- 7chr(i gno/ort \ELDER$BETAALTU. \PAtdëi/OsrLJKS //Perf/aco/i PANPZACPr (ftMA Maandagavond omstreeks acht uur hebben douane-ambtenaren in 't bovenste bos te Epen (Lim burg), vlak bij de Belgische grens, de lijken aangetroffen van een 17-jarig Belgisch meisje, af komstig uit Henegouwen, en een 23-jarige Belg uit Gemmenich. Het pistool waarmee vermoe delijk de jongeman eerst het meisje en daarna zichzelf heeft gedood, lag tussen hen in. De politie was gaan zoeken na een waarschuwing van een (vriendinnetje van het vermoor de meisje. Zij had tijdens een autoritje dat zij gedrieën 's mid dags maakten, argwaan opgevat en was uitgestapt. Het drama moet zich tusen 17 en 20 uur heb ben voltrokken. De officier van justitie in Maastricht mr. J. Houben, leidt het onderzoek. Het meisje was afkomstig uit het Belgische Henegouwen. Zij was enige tijd op vakantie in Mensen. De man woonde in het Belgische Gemmenich en leefde gescheiden van-zijn vrouw. Het tweetal had elkaar de dag te voren leren kennen. Maandag middag maakten zij samen met 'een vriendinnetje een autotocht door de grensstreek. De wagen waarmee de tocht werd onder nomen had de man geleend van de vrouw waarmee hij het laatst samenwoonde. Het vriendinnetje stapte halverwege de tocht uit ómdat zij de man niet vertrouw de en waarschuwde de Belgische gendarmerie. Deze kwam in aktie en vond enkele uren later het stoffelijk overschot dat in de buurt van de auto werd gevon- 'den. De man stond in de Belgi sche grensstreek vanwege zijn wisselende omgang met allerlei vrouwen niet gunstig bekend. Het onderzoek ter plaatse ge beurde onder leiding van mr. Houben in samenwerking met de procureur der konings en de rechter van instruktie uit Ver- viers. De hulzen van de drie ko gels werden op de plaats van de moord teruggevonden. Nader zal nog worden onderzocht of e> sprake is van een zedenmisdrijf Nog nimmer heeft de maand juni bij de bondsspaarbanken (inclusief enkele niet aangeslo ten spaarbanken) een zo hoog spaaroverschot opgeleverd als ditmaal het geval is. Tegenover een totale inleg van f 373,4 min stonden terugbetalingen tot een bedrag van 327,6 min, hetgeen een recordspaaroverschot ople verde van ƒ45,8 min (juni: 27,6 min). Het gezamenlijke inleggerste goed van de bondsspaarbanken steeg hierdoor per ultimo juni 1967 tot 5.981,6 min. In het eerste halfjaar van 1967 werden de bondsspaarbanken 5 hoofdkantoren nieuw gebouwd of gemoderniseerd en werden 11 nieuwe bijkantoren voor het pu bliek opengesteld. Voorts wer den 4 nieuwe rijdende-bijkanto ren in dienst gesteld, waarmede het totale aantal rijdende bijkan toren op 46 is gekomen. Sedert 1 januari zijn opnieuw 5 fusies tussen spaarbanken tot stand gekomen, aldus de afde ling voorlichting van de Neder landse spaarbankbond. 76) En daar konden ze tegen pra ten zoveel ze wilden, ze bleef. Ze stond in de stuurhut, bij Japie, bij Tjeerd, bij de roerganger. En waarschijnlijk was ze zeeziek, want de rechercheboot ging hevig te keer. Zelfs Japie, die toch wel wal gewoon was, voelde zich niet helemaal lekker en Rooie Tjeerd had een vervelende doffe hoofdpijn en een matroos hing ongegeneerd over de verschan sing om over te geven nog wel aan de loefkant ook, zodat het hem zelf in zijn gezicht waaide. Maar Ina liet in elk ge val niets merken als ze er last van had; Zelfs toen ze voor de Eems kwamen, waar zeeën lie pen zo hoog als huizen, bleef zij in de stuurhut staan. Nu en dan keek ze met een kijker van Japie Visser of die van de stuurman rond over de schuimende water woestenij. Eenmaal vroeg ze: „Zou je zeggen, dat ik de doch ter ben van een dominee, Tjeerd....7" „Een hemelloods?" vroeg Japie Visser. „Een dominee," zei ze. „Maar waarschijnlijk waren mijn groot vaders en overgrootvaders zee lui." Japie Visser zei: „Als je er genoeg van hebt, zeg je het maardan gaan we terug Ze voeren onder de eilanden langs. Ze keken de stroomkaar- ten na en berekenden waar iets wat van de Panamees over Jioord geslagen was, naar toe kon zijn gedreven. Ze voeren urenlang. Van dicht bij het wrak, dat toen op de masten na onder water ver dwenen was, tot kilometers ver in de omtrek. Ze meenden soms iets te zien, maar als ze ernaar toe voeren, was het alleen een lege kist, een oude mand, een stuk wrakhout, waar de golven mee speelden tot ze er genoeg van zouden krijgen en het ergens op het strand zouden gooien om het daar achter te laten. Zoals ze zoveel achterlietensoms ook 't jammerlijke overschot van een braaf zeeman, die in de worste ling tegen de elementen, om het behoud van een schip en de lading die hem toevertrouwd waren, 't leven had moeten laten. Ze voeren tot laat in de namid dag tot de schemering begon te /allen. En van uur tot uur, van ogenblik tot ogenblik wakkerde ,.e wind aan, liepen de golven noger op en beukten het bootje. Toen moesten ze het opgeven. Zelfs Ina kon niet ontkennen, dat het doelloos was nog langer vol te houden. Ze had die dag, die avond, nog een moeilijke taak te vervullen. Ze zou naar Marthe van de meester moeten gaan Maar ook dat was iets wat ze al wel meer had moeten doen. Zo jong als ze was, had ze aan ziek bedden en aan sterfbedden ge staan en was met de dood ver trouwd. Op de terugweg stond ze dicht tegen Tjeerd aangeleund. En niemand sloeg daar acht op. Ze zouden allemaal dicht bij el kaar willen zijn zoals ieder mens in bange ogenblikken van het leven bij anderen wil zijn die voelen wat hij zelf voelt, lijden wat hij zelf lijdt, hun smarten trachten te beheersen, zoals hij zelf dat tracht, ondertussen, soms luidop, soms zonder woorden, maar diep in hun hart hun Schepper smekend hen niet te verlaten. „Tjeerd „Ina...." Zo troosteloos leek het, zo triest, zo wreed. En de wind huilde, de zee bulderde, de storm loeide en gierde. Het zwol aan tot een machtig lied, het lied dat Rooie Tjeerd kende, dat ieder kent die de zee bevaren heeft en waarin de stem van de mens ver loren gaat, een lofzang voor het onafwendbare, die dreigend klinkt maar tegelijk vertroostend. „Ik zal vragen of ze ons door de sluis laten, in de binnen haven," zei Japie Visser, toen ze onder de wal kwamen. Er stond een hoop volk. Nie mand had iets geweten, maar allen hadden die hele dag al het ergste vermoed. Marthe van de meester was er niet. De dikke vrouw van Jan Boetjes had haar gehaald en mee naar huis genomen. Ze was heel rustig. Als haar verteld werd, dat Jakob omgekomen was, zou ze het waarschijnlijk niet geloven. Er zijn, zolang de mensen de zeeën bevaren hebben, altijd al vrouwen geweest die niet wilden of niet konden geloven, dat ze hun mannen of hun zoons nooit terug zouden zien. En daarom al leen konden ze dan zelf nog ver der leven. Ze wilde ook niet mee naar de dijk, toen iemand voor het raam riep, dat de recherche- boot op komst was. „Nee.waarom?" De vrouw van Jan Boetjes vond dat ook beter. Ze dacht: „Ze hoort het altijd nog vroeg genoeg En het was goed, dat ze niet ge gaan was, want even later kwam er een oude visserman buiten adem op bezoek. EROTEFLE& DRUNENSAP-dcO groothandel pruzen VOOR PARTICULIEREN L/TER KOFFIEMELK.'. sfïQ l/2pond goud th ee..rfoo reuzeFtes sozv/ta... m U££L BUK SPERZIEBONEN£Q HEEL BUKNAStGORENO jf2Q ^blikjes sardines VffëgMUCHTEN&tmS lÈêxe/zAppEusrecop fiQ /misecwr&urrcetc .39 geuamtrk/es crop 5pENcee6e8N&es> /fQ

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2