Engeland gaal miliiaire uiigaven besnoeien Chinese waarschuwingen aan het adres van Hanoi Israël over Algerijns optreden bij Suez-kanaal Weer slachtoffers in Newark Brits witboek verschenen Nogzeven vermiste blanken in Loeboemasji RADIO DE K0CK HET WEER WOENSDAG 19 JULI 1967 23e Jaargang No. 6982 Weer Egyptische gasaanval in Jemen Laotiaans squadron bommenwerpers vernietigd Delgado nog in leven Prins Claus in Limburg BRAND IN AMERIKAANSE GEVANGENIS ZOU AANGESTOKEN ZIJN Sabotage in Israël China beëindigde overeenkomst met Sowjet-Unie en Noord-Korea Egypte zal Israël vaart in Suezkanaal beletten Jordanië staat voor binnenlandse crisis JOHNSON TEKENT WET VOOR BEËINDIGING SPOORWEGSTAKING Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater Advertentieprijs per mm 16 et; minimum pel advertentie ƒ2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (géë.i handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/d'nsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sand# Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adree: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70: per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen ROEMEENSE MINISTER IN NEDERLAND Ypenburg: Premier De Jong en minister Luns begroetten de Roe meense eerste-minister Maurer, die maandag voor een vijfdaags bezoek in ons land arriveerde. Egyptische vliegtuigen hebben gasbommen gegooid op het in het noordwesten van Jemen gelegen dorp Hajjah. Hierbij zijn vijftig mensen gedood. Dit is dinsdag van royalistische Jemenitische zijde verklaard. 175 gewonden worden als hopeloos beschouwd en 200 anderen hebben ernstige verwondingen. Volgens genoem de kringen voerden de Egypte- naren tot dusver 22 gasaanvallen op Jemen uit. Guerrillastrijders van de Pa- thet Lao hebben zondagmorgen bij een gedurfde aanval op het vliegveld van de Laotiaanse koninklijke hoofdstad Loeang Prabang een heel squadron duik bommenwerpers van de Laoti aanse luchtmacht vernietigd, zo is maandagavond pas van hoge militaire kringen vernomen. Negen van de tien T-28 bom menwerpers op de basis werden geheel vernield, het tiende werd beschadigd. Ook een bommen- depót vloog de lucht in. Drie man van de regeringstroepen sneuvel den. De Pathet Lao-strijders wa ren' de basis binnengedrongen, hadden explosieve ladingen aan gebracht en daarna de vlucht ge nomen. Het was de tweede maal dat de guerrillatroepen een aanval op het vliegveld deden. Bij een ra ketbeschieting in februari j.l. ":ngen zes duikbommenwerpers en twee helikopters verloren. De militaire autoriteiten in Vien tiane vergelijken deze akties met ''e bliksemaanvallen van de Vietkong in Zuid-Vietnam en vrezen dat ze een toenemende terrem in Laos aankondigen. In Peking zijn verscheidene ge schriften uitgegeven met indirecte waarschuwingen aan het adres van de Noordvietnamese leiders. Hieruit kan volgens de correspondent van Agence France-presse geconclu deerd worden dat men in Chinese regeringskringen rekening houdt met de mogelijkheid dat Hanoi, on der Russische druk, over zal gaan tot onderhandelingen met Wash ington over een nieuwe verdeling van Vietnam. In het jongste nummer van de „Brief uit China" schrijft de pro- Chinese Amerikaanse Anna Louise Strong dat president Johnson in Vietnam streeft naar beëindiging van de oorlog en handhaving van de Amerikaanse bases in het zui den, en daarbij rekent op Russische steun. De schrijfster voegt hieraan toe: „Kosygin kan thans krachtiger druk uitoefenen (in Hanoi), maar zijn overtuigingskracht kan geleden hebben door de reputatie die Mos kou in het midden-oosten heeft ver worven". De correspondent van A.F.P. wij»t er yQorts op dat uitlatingen van de pro-Chinese communisti sche partijen van Birma, Thailand, Laos, India en Indonesië in de Chi nese pers een veel krachtiger mao ïstische en marxistisch-leninistische geest ademen dan de Noordviet namese communistische partij. Tenslotte wijst hij op het feit dat de „waarschuwingen" van Peking komen na het overlijden van de Noordvietnamese generaal Ngoe- yen Tsji Tanh, die beschouwd werd als de belangrijkste voorstander van de „volksoorlog" en van de leer van Mao Tse-Toeng onder de lei ders in Hanoi. WEGENS DE HITTE Frankfurt: Waarom, dacht deze oppasser in de dierentuin van Frankfurt, zal ik in de hitte staan, terwijl de zeehonden in het koele water zwemmen? Hij voegde de daad bij het woord; dat leverde dit ongewone plaatje op. In het sinds dagen woelige Newark is dinsdag weer een dode gevallen. De politie schoot 's morgens een plunderende neger dood. Bij een van de schiet partijen die zich dinsdag op ver scheidene plaatsen voordeden, werd een politieman gewond. Het aantal doden is gestegen tot 27 na het overlijden van een ge wonde taxichauffeur. Maandag verklaarde de gouverneur van New Jersey dat de opstootjes en de plunderingen voorbij waren. Gisternacht hebben zich echter nog verscheidene gevallen van plundering voorgedaan. Inmid dels is het uitgaansverbod opge heven en zijn de vijfduizend leden van de nationale garde terugge trokken. De schade die in de af gelopen vijf dagen aan de stad is toegebracht wordt geschat op ongeveer 15 miljoen dollar. In Jersey City, in de buurt van Newark, zijn 34 negers gearre steerd die winkels plunderden. In Plainfield zijn in de afgelopen 24 uur 12 personen gewond. Drie zijn er ernstig aan toe. De neger- wijk, door politie en nationale garde omsingeld, is nog steeds het toneel van sporadische vuur gevechten. Gezaghebbende negers hebben van het stadsbestuur toe stemming gekregen de wijk bin nen te gaan om te proberen hun rasgenoten te kalmeren. Een Portugese verzetsbeweging, het nationale bevrijdingsfront genaamd, heeft maandagavond in de Marokkaanse hoofdstad Ra bat een communiqué uitgegeven volgens welk generaal Humberto Delgado, de oppositieleider die naar werd aangenomen in 1965 vermoord was, nog in leven is en wordt vastgehouden door de Portugese politie. Het lijk dat in april 1965 bij het dorp Villanueva del Fresno aan de Spaans-Por- tugese grens was gevonden, was niet dat van de generaal, zo zegt het Portugese bevrijdingsfront. Er was sprake geweest van een „fascistische leugen", wat zekere door het front ontvangen inlich tingen hadden aangetoond. Del gado is nu weer als leider van de organisatie aangesteld. Een drie manschap zal zijn taak geduren de zün afwezigheid waarnemen. Israël heeft V.N.-secretaris-ge- neraal Oe Thant meegedeeld dat Algerijnse troepen zaterdag j.l. in het gebied van het Suez-kanaal aan militaire acties hebben deel- genonjën. Het verzoekt om een nieuwe poging van de V.N., de Algerijnse regering tot aanvaar ding van de bestandsresoluties van de Veiligheidsraad te bewe gen. Dat Egypte heeft toegestaan dat zijn gebied door de Algerijnse strijdkrachten wordt gebruikt om vijandige akties tegen Israël te ontketenen, met schending van de bestandsresoluties, wordt door de Israëlische regering „buiten gewoon ernstig opgenomen", al dus de permanente V.N.-gedele- geerde Gideon Rafaël in een brief aan Oe Thant. De Israëlische premier Esjkol heeft dinsdag tegenover het Fran se persbureau A.F.P. met nadruk verklaard, dat voor zijn land „de bestandslijn in het midden van het Suez-kanaal loopt". Hij zei tevens dat Israël nu reeds erken ning wenst van het beginsel dat het kanaal ook voor zijn schepen open is „om ons recht op vrije toegang voor de toekomst te ver zekeren." Over de hereniging van Jeruza lem onder Israëlisch bestuur „viel niet te onderhandelen." De V.N. hebben intussen mee gedeeld dat dinsdag tegen het middaguur op beide oevers van het Suez-kanaal zeven V.N.- waarnemers posten hadden be trokken. Het hoofdkwartier aan Egyptische kant was in Ismailia, aan de Israëlische kant in El Kan tara. de steeds slechter wordende eco nomische toestand in zij O land. Daarom zou hij een nationaal coalitiekabinet willen formeren dat in de plaats zou moeten ko men van de huidige regering onder premier Saas Joemaa. In het leger zijn twee nieuwe divisies gevormd door hergroe pering van verscheidene briga des. Twee generaals zijn tot ge- neraal-majoor gevorderd en aan het hoofd van deze twee nieuwe eenheden geplaatst. Ook zou hij bijna 200 officieren weer in het leger willen opnemen die na de staatsgreep van 1957 tegen de monarchie waren weggezuiverd. Maar vooral de snelle stijging van de kosten voor het levens onderhoud, de moeilijkheden met de bevoorrading van de bevol king die met 200.000 vluchtelin- Gisteren bracht prins Claus een bezoek aan Limburg. Omstreeks tien uur arriveerde hij per trein in Maastricht, waar hij werd verwel komd door de burgemeester van de stad mr. W. baron Michiels von Kessenich. Gezamenlijk reden zij naar het provinciehuis waar mr. dr. Ch. van Rooy, de commissaris van de koningin in Limburg, de prins verwelkomde. Hij bracht een be zoek aan de provinciale planologi sche dienst waar het hoofd van deze dienst, J. 't Hoen, de prins informeerde over de Limburgse planologie. Nadat de prins zich hiervan op de hoogte had gesteld maakte hij in gezelschap van de commissaris van de koningin een rondrit door Limburg waarbij zij een groot ge deelte reden van de bekende „Mer gellandroute". In Heerlen aange komen werd in het „Grand hotel" de lunch gebruikt. Daarna werd de reis door Limburg in noordelijke richting voortgezet. De prins heeft de terugreis gemaakt per vliegtuig dat startte vanaf het slapende vliegveld „De Peel". De prins bracht dit bezoek aan Limburg in gezelschap van zijn secretaris baron Van Asbeck. o Drie van de acht gevangenen die de brand in de staatsgevan genis van Jay in Florida heb ben overleefd, hebben maandag verklaard dat de brand moed willig was aangestoken door drie gevangenen. Bij de brand kwamen 37 ge vangenen om het leven, terwijl zes verwondingen opliepen. De Britse regerlny heeft dinsdag een witboek het licht doen zien waarin verscheidene besnoeiingen op de militaire uitgaven worden be kendgemaakt. Tegen het midden van 1970 wil de regering de huidige sterkte van de strijdkrachten van 417.360 man hebben teruggebracht met 75.000 man. Tezamen met andere maat regelen zal dit tot gevolg hebben dat de jaarlijkse Britse defensiebe groting, gebaseerd op de prijzen van 1964, 1,8 miljard pond sterling zal zijn verminderd. Tegen 1975 zal het tewerkge stelde burgerpersoneel bij de strijd krachten 80.000 man minder be dragen. Begin 1970 zullen de Britse militairen uit Singapore en Malei sië zijn teruggetrokken, de marine- en luchtstrijdkrachten zullen daar worden gehandhaafd alsmede wat Gurkha-troepen in Maleisië. Singa pore en Maleisië krijgen financiële steun om de gevolgen voor de werk gelegenheid ter plaatse te helpen opvangen. Deze veranderingen be tekenen dat de Britse verplichtin- In Loeboemasji in oostelijk Kongo worden nog zeven blan ken vermist, zo hebben Belgen uit die stad verklaard die dins dagochtend in Brussel zijn terug gekeerd. Tijdens de onlusten in Loeboemasji werden in totaal 17 blanken door leden van het Kon golese leger aangehouden we gens overtreding van het uit gaansverbod, dat onverwacht was vervroegd, aldus verklarin gen. Van deze arrestanten zijn er tot op heden slechts tien terug gevonden. gen in het verre oosten worden ge wijzigd, zegt het witboek. Voor moeilijkheden in het verre oosten zal dan een speciale strategische reserve in Engeland worden gereed gehouden. Engeland blijft een aanmerkelijke bijdrage leveren aan de strijdkrach ten van de Navo, al worden begin volgend jaar een leger-brigade en een eskadron van de luchtmacht uit West-Duitstand teruggetrokken. Ook aan de verplichtingen onder de zuidoost-Aziatische verdrags- oroanisatie zal Engeland blijven voldoen, maar de strijdkrachten die voor de speciale Zoavo-plannen ziin aangewezen zullen in aard en omvang worden gewijzigd. De maatregelen komen erop neer dat de Britse strijdkrachten de ko mende tien jaar met een zesde wor den verminderd. De Britse militaire rol in de wereld zal er verder door worden teruggebracht. Tot 1971 zullen door deze maatregelen 17 grotere eenheden van 't Britse leger, waaronder acht bataljons infante rie worden opgeheven. In het wit boek worden twee orincipes uit- pengazet die tot de herziening van de Britse defensienoliriek huiten Eurona hebben geleid. Dit zijn: 1. Omdat de bondgenoten in de betrokken gebieden hun eigen strijdkrachten aan het opbouwen ziin kan Engeland het beste een bij drage leveren door bepaalde wa pens te verschaffen. 2. Bemanning en vaste instal laties or> militaire bases ziin duur der dan voor de verwachte soort militaire orieraties gerechtvaardigd is. zodat het zuiniger is in hoofd zaak te vertrouwen od het zenden van strijdkrachten uit F.n geland wanneer zich een crisis voordoet. Fngeland bestudeert de moeelük- heid, gebruik te maken van facili teiten in Anetral'S en he+ aanterrr»o„ van een vliegveld in de Indische' Oceaan. Het garnizoen in Hong kong wordt gehandhaafd, het gar- Een door Arabische terroristen geplaatste bom heeft maandag avond een politiebureau in Ivtan, nabij de oude Jordaanse grens, beschadigd. Het was de eerste sabotagedaad in dit gedeelte van het land sinds de vijandelijkheden werden gestaakt. nizoen in de Perzische Golf zal enigszins worden versterkt, vier eskaders van de luchtmacht zullen van Aden naar de Perzische Golf worden overgebracht. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 China heeft een overeenkomst met de Sowjet-Unie en Noord- Korea over de redding van be manningen van in nood ver kerende schepen en vliegtuigen opgezegd, zo is maandagavond door Moskou onthuld. Het Chi nese besluit was vervat in een nota van 24 juni. De Sowjet-Unie heeft in een nota geantwoord dat deze stap opnieuw de conclusie wettigt, dat China uit is op be perking van de betrekkingen met de andere socialistische lan den. De Egyptische V.N.-afgevaar- digde Mohammed el Kony heeft secretaris-generaal Oe Thant la ten weten dat de strijdkrachten van zijn landen zich gedwongen zullen zien het vuur te openen, als de Israëliërs volharden in hun pogingen het Suezkanaal voor de scheepvaart open te stel len. In dat geval draagt Israël de verantwoording voor alle schade die schepen van vreemde mogendheden in het kanaal en de meren van het kanaal kun nen oplopen. Jordanië staat voor een ern stige binnenlandse crisis, zo is in Libanon uit goed ingelichte Jordaanse bron vernomen. Ko ning Hoessein is nu bezig met 'n algehele reorganisatie van zijn strijdkrachten maar vooral wordt hij in beslag genomen door gen uit het gebied ten westen van de Jordaan is uitgebreid en de stijging van het aantal wer kelozen eisen snelle regerings besluiten, werd gezegd. President Johnson heeft maan« dag een wet ondertekend waar in wordt gelast de spoorwegsta king te beëindigen. De wet was eerder aangeno men door de Senaat en het Huis van Afgevaardigden en voorziet naast de oproep tot hervatting van het werk in de oprichting van een vijf man sterke presi dentiële raad die moet trachten te bemiddelen in het loonge- schil tussen de spoorwegmaat schappijen en de zes in het ge schil betrokken vakbonden en in een opgelegde overeenkomst, die automatisch van kracht wordt als de onderhandelingen na 90 dagen nog niet geslaagd zijn. President Johnson sprak de hoop uit dat door spoedige her vatting van het werk de bevoor rading van de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam onge stoord zou verlopen en dat ook het spoorwegtransport van land bouw- en industrieproducten weer op gang zon komen. PLAATSELIJK ONWEER Tussen een depressie ten noord westen van Schotland en een ho- gedrukgebied boven west-Rus- land staat een in hoofdzaak zui delijke stroming. Hiermee werd dinsdag warme tot zeer warme lucht aangevoerd, waarin de tem peraturen in het midden en zui den van het land tot 30 a 33 gra den Celcius konden oplopen elders bleven de temperaturen enkele graden lager door de in val van zeewind. Zeer warm werd ook in mid den-Frankrijk, waar plaatselijk 35 graden werd bereikt, en in zuid-Spaanje, waar op enkele plaatsen de temperatuur tot 38 graden kon oplopen. Geleidelijk wordt thans onsta bielere lucht aangevoerd, zodat vandaag naast zonnige perioden ook enkele regen- of onweers buien zullen voorkomen. De ma ximumtemperaturen zullen daar- bjj op vele plaatsen ongeveer dezelfde waarden kunnen berei ken als dinsdag, maar in het wes ten van het land zullen zij iets overwegend zwak uit uiteenlo pende richtingen zijn. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zonnige perioden Zonnige perioden, maar ook plaatselijk een regen- of on weersbui. Dezelfde of iets minder hoge temperaturen. Overwegend zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. WOENSDAG 19 JULI v.m. n.m. Cadzand 11.07 11.41 Breskens 11.32 12.06 Terneuzen 0.08 12.42 Hansweert 0.42 1.16 Walsoorden 0.41 1.15 DONDERDAG 20 JULI ZON MAAN v.m. n.m. op onder op onder Cadzand 0.07 12.33 19 4.42 20.50 19.59 1.39 Breskens 0.32 12.58 20 4.43 20.49 20.53 2.34 Terneuzen 1.08 1.34 21 4.44 20.48 21.30 3.44 Hansweert 1.42 2.08 22 4.46 20.46 21.55 5.03 Walsoorden 1.41 2.07

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1