Wolkbreuk zette Terneuzen onder water TOESTANDEN IN AFRIKA A m CONCENTRATIE IN E.E.G.-SUEKER- INDUSTRIE V.N.-vredesmacht door Israëlische troepen in strook van Gaza aangevallen Hoofdkwartier geplunderd KRIS KRAS 8 DAGEN DOOR NEDERLAND VOOR Surveyor-4 richting maan gelanceerd Zaterdag 15 Juli 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 DE WINDHOOS VAN 25 JUNI Tsjombe JORDAANSE KLACHT HINDERLAAG Intern Gaan liggen FRUITPRODUKTIE WORDT IETS HOGER GERAAMD WE ST-DUITSL A ND EN ZUID-KOREA UITBREIDING STAKINGEN IN AMERIKAANSE BANDENINDUSTRIE PHILIPPIJNS VRACHTSCHIP GESTRAND VERDACHTE VAN DIEFSTAL GEARRESTEERD PRESIDENT LUBKE BEZOEKT NEDERLANDSE PANTSERBRIGADE Ook in de Vlooswijkstraat drong het regenwater vele huizen bin nen. Gistermiddag tussen half drie en drie uur, heeft een met onweer gepaard gaande hevige regenbui de halve „oude stad" blank gezet. Vooral in de Vlooswijkstraat en in de Havenstraat was het heel erg. Maar ook andere straten als de Grenulaan, de Nieuwediep- straat en omgeving, de Dwars straat, de Brouwerijstraat, en ge deeltelijk de Markt, Burg. Geill- straat en Noordstraat (de z.g. Schotsehoek) hadden veel water overlast. Wat zelden gebeurt, ook in het nieuwe gedeelte van Terneuzen had men nogal wat last van het hemelwater, we noemen slechts de Tulpstraat, Rozenstraat Vin cent van Goghstraat en zelfs de Industrieweg konden deze water massa niet verwerken. Ook in het zwembad had men te veel van het goede. Het kin derbadje stroomde over en op het auto-parkeerterrein stond enkele centimeters water. In de binnenstad zat het ver keer in de knoop. Doordat de brandweer de kelders moest leeg pompen en de brandslangen dwars over de Grenulaan lagen moest alle verkeer over de Sche- pendijk omgeleid worden. De heer J. Ollebek, uitvoerder bij gemeentewerken, zei ver baasd te hebben gestaan, over de ravage die het water op zo'n kor te tijd aanrichtte. Hij was tijdens de wolkbreuk te Sluiskil, waar het wel flink regende, maar zeker niet overdadig veel. Sommige mensen, aldus de heer Ollebek, beweren dan dat de rio lering niet deugde, maar dat is volkomen onjuist. De riolering wordt regelmatig schoongemaakt, maar tegen een dergelijke hoe veelheid water op zo'n korte tijd valt niet veel te doen. Gisteravond laat waren vele huismoeders nog druk bezig met het schuren van het trottoir in de ondergelopen straten. De wateroverlast op de kruising HavenstraatMarktBurg. Geillstraat. De Europese commissie heeft in antwoord op een Europees parle mentaire vraag het volgende overzicht samengesteld van de concentraties in de suikerindus trie binnen de gemeenschap. In Nederland bestaan nog slechts twee ondernemingen, w.o. een coöperatieve die meer dan 60 procent van de Nederlandse suiker produ ceert; in België neemt één onder neming ongeveer 80 procent van de binnenlandse produk- tie voor haar rekening; in Duitsland wordt circa 25 procent van de produktie ge realiseerd door een onderne ming in het zuiden van het land; circa 12 procent door 'n tweede onderneming in Rijn land en acht procent door een derde onderneming in het zui den. In Slees wij k-Holstein en Neder-Saksen zouden 29 fa brieken, die ongeveer 25 pro cent van de Duitse suikerpro- duktie voor hun rekening nemen, op het punt staat te fusioneren; de Italiaanse produktie wordt voor meer dan 50 procent door één onderneming gecon troleerd; in Frankrijk is de concentra tie van de ondernemingen tot nu toe gering. Het aandeel van de belangrijkste twee onder neming in de Franse produk tie bedraagt resp. 13 en 12 procent. De Europese commissie tekent hierbij aan, dat aanpassing van de Europese ondernemingen aan de omvang van de gemeenschap pelijke markt en aan de eisen welke de internationale concur rentie stelt, beantwoordt aan de doelstellingen van het E.E.G.- verdrag, vooral als door die aan passing een betere rentabiliteit, versnelde technische vooruitgang en verlaging van de produktie- kosten van de suikerindustrie worden verkregen en de concen tratie ertoe leidt dat de voor waarden voor een effectieve con currentie worden verbeterd. Onmiddellijk nadat op zondag 25 juni j.l. een windhoos haar vernielend spoor had getrokken van Chaam over Tricht naar het IJsselmeer, heeft het kabinet aan de koninklijke luchtmacht op dracht gegeven het gehele ge bied in foto te brengen. Deze op dracht is direct daarna uitge voerd met behulp van „Har vard"-vliegtuigen van de zgn. basis Foto-vlucht op Deelen en van „Starfighter"-fotoverken- ningsvliegtuigen van het 306e squadron van de vliegbasis Twenthe. Mede aan de hand van de serie foto's heeft het kabinet op de kortst mogelijke termijn een zo volledig mogelijk overzicht kun nen krijgen van de verwoestin gen. Drie foto's uit deze serie zijn gisteren voor publikatie vrijge geven. Zij geven een indruk van de betrekkelijk smalle baan die de wervelstorm over Tricht heeft gevolgd. Voor het eerst in de geschiede nis van zijn bestaan heeft het K.N.M.I. nu ook een beeld van het spoor van een windhoos in eigen land. De serie foto's is nl. ook ter beschikking gesteld van dit instituut ten behoeve van het wetenschappelijk onderzoek. Afrika levert weer een massa nieuws de laatste tijd. Nederlan ders hebben onaangenaamheden met Guinee, omdat de Guinese delegatie naar de Ver. Naties in Ivoorkust uit een Nederlands vliegtuig is gehaald. Dat feit acht Guinee een onwettige daad en nu moet Nederland maar onder pres sie gezet worden om Ivoorkust te dwingen zijn vergrijp weer goed te maken. Wanneer dan boven dien een toch niet te betalen schuld aan Nederland door Gui nee afgerekend kan worden door inbeslagneming enz., dan is dat trouwens meteen mooi meegeno men. Het merkwaardigste in dit ge val is dat hier in het internatio naal diplomatiek en rechtsver keer een methode wordt toege past die rechtstreeks ontleend schijnt aan de stamoorlogen van voorbije tijden. Behalve een mate van onechte slimheid immers de eigen kredietwaardigheid wordt te grabbel gegooid als er inderdaad inbeslagnemingen vol gen, waardoor dan verdere zeer noodzakelijke buitenlandse hulp kan wegblijven speelt waar schijnlijk in deze hele affaire mee dat de Afrikanen een andere taal spreken, andere begrippen han teren, anders voelen dan de rest van de wereld die inderdaad nor men aanhoudt die zuiver westers van oorsprong zijn. Hun onwen nigheid hiermee kan men hen misschien niet eens helemaal kwalijk nemen. Hetzelfde geldt voor het geval Tsjombe in Kongo. Diens kidnap ping uit een Brits vliegtuig bo ven Spaans gebied heeft in Ma drid en Londen en verder in de wereld de wenkbrauwen omhoog doen gaan. Maar in Afrikaanse ogen is het waarschijnlijk weinig ter zake doend hoe men iemand aan de galg krijgt. En dan kan men het hen eigenlijk niet eens helemaal kwalijk nemen, want de Fransen hebben indertijd op een dergelijke manier toch ook Ben Bella in handen gekregen. Een apart geval is het gevecht in Nigeria. President Gowon is nu eindelijk de strijd begonnen Jordanië heeft vrijdag in een brief aan secretaris-generaal Oe Thant geklaagd dat Israël her haaldelijk de besluiten van de veiligheidsraad inzake 't bestand schendt. Zo zou donderdag een Israëlische tank en militairen het vuur geopend hebben op Jor daanse militaire stellingen bij Deir Alla en de Damieh-brug. Op 10 juli hebben Israëliërs gescho ten op burgers die zich ten zui den van de El-Shurratbrug be vonden, zegt de brief. Er wordt geen melding van gewonden in gemaakt. Genoemde voorvallen geven blijk van „een vooropge zet plan om de Jordaanse vluch telingen, die in het gebied Ghor wachten op terugkeer naar hun woningen in het westelijke ge bied, af te schrikken en te inti mideren". De brief is verzonden door de Jordaanse afgevaardigde bij de V.N., El-Farra. Opstandige Naga's hebben woensdag in de Oostindische staat Manipoer een politiepa trouille in een hinderlaag ge lokt. 23 van de 24 politieman nen kwamen om het leven. De Naga's namen de wapens, muni tie en levensmiddelen van de politiemannen mee en staken hun vrachtauto's in brand. tegen het afvallige oosten, dat zich als staat Biafra heeft afge scheiden onder Ojoekwoe. Be halve van strijd op het land en in de lucht is hier ook sprake van een oliestrijd. Het oosten levert vrij wat olie, vooral aan de Brit ten die door de Arabische boycot en de sluiting van het Suezka- naal niet graag deze leverancier missen. Maar zowel Ojoekwoe als Go- won eisen de royalties op. Dat kan de Britten in een onaange name positie brengen, die hen dwingt Gowon een handje te gaan helpen als de officiële rege ring van de voormalige Britse kolonie om de opstandelingen te verslaan. Londen beschouwt de zaak lie ver als een strikt interne aange legenheid van Nigeria ook al waarschijnlijk omdat men best begrip kan opbrengen voor Ojoe kwoe, wiens Ibo-stam tot de energiekste werkers en de hoogst ontwikkelden van Afrika beho ren. Maar via de oliekraan kun nen de Britten wellicht nog ge dwongen worden verlaat hier een koloniaal oorlogje te gaan voe ren voor anderen. Een onaangenaam vooruitzicht. Seecretaris-generaal Thant heeft vrijdag bij de algemene vergade ring een rapport Ingediend waarin hij de Israëlische troepen ervan be schuldigt kort na het uitbreken van de oorlog de V. N. vredes macht in de strook van Gaza te hebben aangevallen en het V. N.- hoofdkwartier te hebben geplun derd. Een Indisch bevoorradingscon- vooi was aangevallen, vijf Indische soldaten werden daarbij gedood, een Zweedse en een Indische groep kwamen onder vuur van beide par tijen te liggen, zegt hij. V. N.-burgerpersoneel en mili tairen te Rafah in de strook van Gaza, die zich hadden gelegiti meerd, moesten van een Israëli sche officier gaan liggen en heb ben zo de hele nacht zonder voed sel en water in de woestijn door gebracht. Na de plundering van De werkgroep oogstramingen die bestaat uit vertegenwoordi gers van het ministerie van land bouw, 't centraal bureau van de tuinbouwveilingen en het pro- duktschap voor groenten en fruit heeft de raming van de handels- produktie 1967 voor een aantal groenten en fruitprodukten her zien. Op grond van de huidige stand wordt de komende Nederlandse appelproduktie hoger geraamd dan bij de le raming. Nu gaat men uit van een te verwachten pro duktie van 310 miljoen kg terwijl de eerste raming 280 miljoen kg bedroeg. Ook de komende peren- oogst is iets hoger geraamd want deze wordt nu geraamd op 65 miljoen kg tegen de eerste raming 60 miljoen kg. De oogst van beide produkten zal echter belangrijk beneden die van het vorig jaar blijven want toen bedroeg de appelproduktie 360 miljoen kg en de perenpro- duktie was toen 116 miljoen kg. De nieuwe oogstraming gaat dus uit van een 14 procent lagere appelproduktie dan het vorig jaar en een 44 procent lagere peren- produktie. Voor de overige fruitproduk ten zijn er weinig verschillen tus sen de eerste en de tweede oogst raming. Alleen voor aardbeien is men teruggegaan van 30 miljoen kg naar 27 miljoen kg, voor zwarte bessen 1,5 miljoen kg naar 1,2 miljoen kg en voor rode bessen van 7,5 miljoen kg naar 7 miljoen kg. het hoofdkwartier verzekerden Is raëlische autoriteiten dat tegen dergelijke plunderingen zou wor den opgetreden. Latere inspectie van het kamp te Rafah bracht aan het licht dat ondanks dat nog meer was ver dwenen. Uit de schok en de verslagen heid die het terugtrekken van de V. N.-strijdmacht had veroorzaakt bleek hoeveel al vertrouwd werd op de V. N. als instrument ter handhaving van de vrede. Hieruit kan de belangrijke les getrokken worden dat de vredebewarende functie van de V. N. versterkt moet worden om de zaak van de we reldvrede beter te kunnen dienen, zegt Thant. De V. N.-strijdmacht had zeer veel succes bij het bewa ren van de vrede maar was duur genoeg, ongeveer 213 miljoen dol lar 760 miljoen). Tijdens het be staan vonden 89 leden de dood, velen werden gewond. Op het hoog tepunt van zijn bestaan waren er 6073 militairen, toen de strijd macht werd teruggetrokken telde men er 3.378, aldus het rapport. Verwacht wordt dat het rapport veel indruk zal maken op de V. N.- afgevaardigden die zich nu in de algemene vergadering met de cri sis in het midden-oosten bezig houden. De Westduitse regering heeft de terugroeping van drie Zuid- koreaanse diplomaten geëist die betrokken zijn geweest bij de verdwijning van 16 Zuidkorea- nen uit de bondsrepubliek. Dit is donderdag meegedeeld door het ministerie van buitenlandse za ken in Bonn. De Westduitse rege ring heeft donderdagmorgen een protestnota laten overhandigen aan de Zuidkoreaanse ambassa deur, waarin deze eis is vervat en waarin ook „in de scherpst mogelijke bewoordingen" protest is aangetekend tegen de illegale activiteit van de Zuidkoreaanse geheime dienst in de bondsrepu bliek. Eerder deze maand liet een woordvoerder van de Zuidkore aanse ambassade in Bonn weten dat functionarissen van de Zuid koreaanse geheime dienst in W. Duitsland waren geweest en 16 Zuid-Koreanen, voor het meren deel studenten, hadden overge haald naar Seoel terug te gaan om zich daar te verantwoorden in verband met de staatsgevaarlij ke activiteit die zij bedreven zou den hebben. Later werd toen onthuld dat de Zuid-Koreanen voor Noord-Ko- rea hadden gespioneerd. Woens dag deelde de Zuidkoreaanse am bassade mee, dat vijf van de 16 naar Seoel teruggekeerde Zuid- Koreanen weer naar West-Duits- land mochten gaan, omdat de te gen hen uitgebrachte beschuldi gingen „te weinig gewicht" had den. 40.- Acht dagen lang onbeperkt reizen door het gehele land. Met een 8-daags Algemeen Abonnement. Voor een verrassend lage prijs: slechts f 40.- (eerste klas f 60.-). Kinderen van 4 t/m 9 jaar half geld. In Kaap Kennedy is vrijdag de Surveyor-4 gelanceerd, die in drie dagen tijds de maan moet bereiken. De geleerden hopen, dat een mechanische graafarm, een tele visieuitrusting en een aan de maansonde gemonteerde magneet hen zullen helpen meer te we ten te komen over de samenstel ling van het maanoppervlak. De Nasa meldde later dat de Centaur draagraket het ruimte voertuig volgens plan heeft af gestoten. Alles aan boord func tioneerde normaal. De Surveyor-4 volgt naar het schijnt de juiste koers en zal, als alles verder goed gaat, maandag om 03.30 uur Ned. tijd een zach te landing op de maan maken, in het centrum van de voor ons Ongeveer 22.000 werknemers van de Good-Year-banden- en rubberfabrieken in Akron zijn gisteren in staking gegaan. Zij voegen zich bij de 51.000 arbei ders van drie andere grote Ame rikaanse rubberfabrieken, die reeds op 20 april het werk neer legden. De staking bij Good- Year is het gevolg van een im passe in onderhandelingen over een nieuwe loonovereenkomst. Sinds de c.a.o. op 20 april afliep werkten de arbeiders op grond van voorlopige, van dag tot dag geldende regelingen. De stakers bij de drie andere rubbermaatschappijen zijn als volgt verdeeld: 18.000 bij Fire stone, 22.000 bij Uniroyal en ll.QOQ bij Goodrich. zichtbare kant. Het gebied waar het toestel terecht moet komen heet Snusi Medi, dat 'n veel ru were bodem zou hebben dan de Oceaan der Stormen, waar al eer der twee Surveyors zijn geland. Met behulp van de aan een der poten van het ruimtevoertuig be vestigde magneet wil men na gaan of er ijzer in de grond zit. Het gebied geldt als mogelijke landingsplaats voor ruimtevaar ders. Het Philippijnse vrachtschip President Garcia van 10.826 ton is gisterochtend vroeg aan de zuidkust van het kanaaleiland Guernsey op de rotsen gelopen. Volgens de eerste berichten is niemand van de 53 opvarenden gedeerd. In Londen wordt vernomen dat de President Garcia met een la ding copra op weg was van Free town naar Rotterdam. De 22-jarige Peter W. is don derdag gearresteerd op verden king van diefstal uit het pension waar hij woont. Twee maal zou hij 75 gulden hebben weggeno men uit de kast van zijn hospita Van een mede-pensiongast zou hij twee keer honderd gulden hebben gestolen Een ondergelopen woning in le Dwarsstraat. De president van de bonds republiek Duitsland, dr. Heinrich Lübke brengt op vrijdag 21 juli een officieel bezoek aan de 41e Nederlandse pantserbrigade die in de legerplaats Seedorf in de bondsrepubliek is gelegerd. Het zal voor het eerst zijn dat de pre sident der bondsrepubliek Neder landse troepen die daar zijn ge legerd bezoekt. De president is uitgenodigd door de commandant van het eerste legerkorps, luite nant-generaal E. J. C. van Hoote- gem als een blijk van waardering voor de gastvrijheid die de Nederlandse onderdelen in de bondsrepubliek ondervinden en voor de samenwerking in Atlan tisch verband. President Lübke vliegt op de 21e met een tweemotorig Con- vairvliegtuig van Keulen naar Bremen waar hij met de ambas sadeur van Nederland te Bonn, S. S. baron van Ittersum, aan boord gaat van een helikopter van het Duitse leger voor de tocht naar de legerplaats Seedorf. Twee helikopters van de konink lijke luchtmacht zorgen voor het vervoer van het gevolg van de president en van de drie attaché's van land-, zee- en luchtmacht aan de ambassade van Nederland, resp. kolonel Van Epen, kapitein ter-zee Castendijk en kolonel Kreft. President Lübke maakt een rondgang over het kazerne-com plex en zal een indruk kunnen krijgen van de legering. In de middag zal hij een oefening bij wonen, die in de nabijheid van Seedorf wordt gehouden.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3