MUL Afgevaardigden berispen Israël in algemene vergadering V.N. Oorlog tussen Israël en Egypte Benden negers vernielen weer opgelaaid en plunderen in Newark BESCHIETINGEN OVER EN WEER AAN HET SUEZ KANAAL Nationale garde en staatspolitie ingeschakeld RADIO DE KOCK WINTER IN ZUID-AFRIKA mm HET WEER Israëlische luchtmacht brengt Egyptische batterijen tot zwijgen Vurest vanaf n ziekenhuis V.N.-waarnemers nemen zondag hun posten in ,Wij willen oorlog' de Gasverwarming ZATERDAG 15 JULI 1967 23e Jaargang No. 6980 Positie van pres. Soeharto versterkt De Egyptenaar zei, dat de Weerbericht Alg. vergadering aanvaardt Pakistaans voorstel Weer betoging tegen Lioe KOREAANS GRENSINCIDENT Zestig procent negers Hoogwater Zon- en Maanstanden Stad in opstand Vreselijk Sinds 01.00 uur plaatselijke tijd vrijdagnacht is er aan het Suez- kanaal met korte tussenpozen over en weer hevig geschoten. Eerst concentreerde het artillerieduel zich rond de plaatsen Ismailia, Fir- dan en Kantara, later breidde de strijd zich naar het zuiden tot Port Toefik, uit. Daar openden de Israëli's vol gens Egypte 's middags met kanon nen, tanks en mortieren het vuur, dat door de Egyptenaren beant woord werd, die daarbij een tank, twee rupsvoertuigen en twee boot jes zouden hebben vernietigd. Eer der wa3 al door Cairo meegedeeld dat een Israëlische poging om bij Kantara met bootjes het kanaal over te steken verijdeld was. Alle vaartuigen wéren tot zinken ge bracht. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv heeft meegedeeld dat bij Port Toefik een Israëlisch vaartuig door vijandelijk geschut is getrof fen en dat de Israëli's op hun beurt bij Port Ibrahim een Egenptische boot raakten. Tegen het middaguur was het Egyptische tank- en mor tiervuur in het gebied van Por* Toefik heviger geworden. Bij de strijd in de buurt van Ismalia en Kantara waren drie Egyptische tanks getroffen, aldus de woord voerder. Israël zegt dat de Egypte naren met schieten begonnen zijn. Alleen tussen Kantara en Port Said, waar sinds enkele dagen een Russisch smaldeel oo bezoek is, bleef het vrijdag rustig. Volgens een vrijdagavond uitge geven Egyptisch militair commu niqué telden de Egyptische troepen vier gewonden en ging een tank verloren. De Israëli's hadden ech ter volgens deze bekendmaking acht tanks, tien pantservoertuigen, zeven vrachtwagens, twee motor boten, een sleepboot, drie rubber bootjes en twee kanonnen ver loren. Ook waren twee munitie- opslagplaatsen en een brandstof depot vernietigd. De Israëlische luchtmacht heeft vrijdag om 18.00 uur plaat selijke tijd Egyptische batterijen in het gebied van Suez en Port hadden volgens de radio tussen 13.00 en 20.00 uur pl. tijd vier luchtaanvallen op de stad Suez en omgeving uitgevoerd, waarbij een brandstofdepot in brand raakte en een stadsbus werd ver nield. De gevechten in de kanaal zone duurden 's avonds nog voort, zo zei een Egyptische militaire woordvoerder op een persconfe rentie. Bij Ismailia was nog een Is raëlisch vliegtuig een Mirage neergeschoten, zo werd gezegd. Reizigers uti Port Said hebben gisteren verteld dat de Russische oorlogsschepen die daar maandag voor een bezoek van onbepaalde duur arriveerden, voor anker iig- gen in de monding van het Suez- kanaal. De bemanningen mogen niet van boord, waaruit sommige waarnemers concluderen dat de schepen mogelijk in een staat van paraatheid worden gehouden. port Said ligt slechts 80 Km van Ismailia, waar volgens Cairo vrij dag huizen door Israëlische gra naten zijn getroffen. De Egypenaren hadden kust- batterijen en zware mortieren gebruikt. Volgens de Israëlische woordvoerder hadden ze mortie ren opgesteld op de binnenplaats van een ziekenhuis in Port Ibra him, dat tegenover het door de Israëli's bezette Port Toefik ligt. Het vuur was tegen enen 's mid dags door de Egyptenaren ge opend. De gevechten van vrijdag zijn de zwaarste die zich sinds het be stand van 8 juni aan het kanaal hebben voorgedaan. Het was ook de eerste maal dat de strijd zich langs een zo groot gedeelte van de waterweg afspeelde. De Israëlische minister van de fensie, generaal Mosje Dayan, heeft intussen meegedeeld dat de eerste V.N.-waarnemers hun pos ten in de kanaalzone zondag zul len innemen. Vandaag gaan ze er al heen, hun taak begint officieel zondag omstreeks het middaguur, zei hij na een gesprek met de pas uit Cairo teruggekeerde generaal Odd Bull, de commandant van de V.N.-bestandstroepen in het Midden-Oosten. waarnemers aan beide kanten van het kanaal en ook geen dui delijke bestandslijn uit willen zetten. In Cairo hebben burgers vrijdag voor de eerste maal sinds de af loop van de jongste oorlog weer tot strijd opgeroepen. Met de kreet „An harib" (Wij willen oorlog) be groeten zij president Nasser, die met de Iraakse president Arif, het Algerijnse staatshoofd Boume- dienne en de Syrische president El- Atassi in een open wagen naar een moskee reed. Ook op de terugweg jubelden duizenden mensen de staatslieden toe. De commandant van de V. N.- bestandstroepen in het midden oosten, generaal Odd Bull, is in middels uit Cairo naar Israël terug gekeerd na bespreking met de Egyptische autoriteiten van rege lingen voor de stationering van mi litaire V. N.-waarnemers in de kanaalzone. De eerste groep zal uit acht man bestaan, Fransen en Zweden. Later komen er nog Bir- manen en Finnen bij. Met kinderwagens, handkarren en zelfs vrachtauto's zijn vrijdag de vernielde winkels van Newark leeggesleept door plunderaars. Er (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN m - yx - v - fes .„/V-V V ï1 i. - v DRAKENSTEYN: Een foto van de negen weken oude prins Wil lem-Alexander, gemaakt door zijn vader, prins Claus. (ADVERTENTIE) frank, bfl abonnement; TERNEUZEN Direeteur-Hoofdredaefeur: I. van de Sande Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. i. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géé.1 handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/d-'nsdag-nummer tnt 10 uur voormiddag. Dayan verklaarde dat de Egyp tenaren weigeren rechtstreeks contact toe te staan tussen de Ibrahim tot zwijgen gebracht dia gedurende enkele uren de Israë lische troepen op de andere oever hadden beschoten, zo heeft een Israëlische legerwoordvoer- der bekendgemaakt. Onder de Is raëli's waren bij die beschietting 5 doden en 20 gewonden geval len. Cairo heeft gemeld dat in het gebied van Suez vier Israëlische vliegtuigen door luchtdoelgeschut omlaag zijn gehaald. De Israëli's Het Indonesische kabinet heeft besloten waarnemend president Soeharto's positie te versterken en hem in dit verband de drie ledige titel „hoofd van de uit voerende macht, nationaal leider en leider van de nieuwe orde gegeven. De ministers constateerden dat er met het ontslag van president Soekarno formeel een einde is gekomen aan het dualisme aan de top van 't bewind. Zij waren t er echter over eens dat er ook een einde moet komen aan het nog bestaand dualisme, veroorzaakt door de aanwezigheid en het op treden van aanhangers van Soe- karno's „oude orde". Het besluit om Soeharto s posi tie te versterken viel op de kabi netsvergadering, donderdag en rij dag in Djakarta gehouden. TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Drie mensen zijn omgekomen van de kou nu de winter in Zuid- Afrika zijn intrede heeft gedaan. Een negerjongen werd dood in de sneeuw aangetroffen naast een weg in Transkei en twee niet-blan- ken, een man en een vrouw, zijn oo andere plaatsen van de met sneeuw bedekte Kaapprovincie aangetroffen. Naarmate het koud-front meer en meer naar het noorden kruiot, is ook in Johannesburg de winter begonnen en zijn de temperaturen onder het vriespunt gedaald. Grote delen van het zuiden en oosten van de kaapprovincie liggen onder een dik sneeuwkleed. Treinen komen te laat binnen. Veel vee is omge komen. De algemene vergadering der Verenigde-Naties heeft vrijdag haar debat over het Midden-Oos ten in het bijzonder Jeruzalem, voortgezet. Het woord voerden de vertegenwoordigers van Frank rijk, Engeland, Irak, Mongolië en Egypte. MINDER WARM Vrijdagmiddag is opnieuw iets minder warme lucht naar onze omgeving gestroomd. De tempe raturen, die in het zuiden van het land donderdag tot 33 gra den opliepen, kwamen daar vrij dagmiddag niet hoger dan 27 graden. Vandaag zal het opnieuw min der warm zijn en zullen de tem peraturen in de middag in het algemeen uiteen lopen van 18 tot 23 graden. De koelere lucht, die met westelijke winden wordt aangevoerd, is onstabiel, zodat er plaatselijk een regen- of on weersbui tot ontwikkeling kan komen. Er komt boven onze om geving echter een rug van hoge luchtdruk tot ontwikkeling, die de vorming van buien geleidelijk zal onderdrukken. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Wisselende bewolking Wisselende bewolking met plaat selijk een bui. Zwakke tot mati ge wind in hoofdzaak tussen zuid west en noordwest. Maximum temperaturen van 18 tot 23 grs- den. „agressie" van Israël een aanslag was op de fundamenten van de volkerenorganisatie. Deze is daardoor aan het verbrokkelen en haar toekomst kan niet wor den gegarandeerd. Zowel de Franse als de Britse afgevaardigden berispten Israël om zijn handelingen in Jeruza lem. De Brti Caradon zei, dat de bestuursmaatregelen van Israël ongeldig zijn en dat de status van Jeruzalem pas bij een definitieve politieke regeling voor het Mid den-Oosten moest worden vast gesteld. De Fransman Seydoux, die zijn steun aan de Pakistaanse resolu tie inzake Jeruzalem toezegde, noemde de maatregelen van Is raël verkeerd en onwettig. Hij betreurde het dat minister Eban (Israël) niet gezegd had dat zij tijdelijk zouden zijn. De afgevaardigden van Syrië en van Irak waarschuwden de Ver. Staten met betrekking tot Jeruzalem „niet met vuur te spe len". De algemene vergadering heeft vrijdagavond de Pakistaanse re solutie aangenomen, waarin Is raël wordt gemaand Jeruzalem niet te annexeren. Tevoren had de Pakistaanse vertegenwoordiger de ontwerp resolutie afgezwakt door de om streden vierde paragraaf te la ten vervallen, waarin de veilig heidsraad wordt opgewekt de tenuitvoerlegging van de reso lutie te verzekeren. In de reso lutie wordt betreurd dat Israël de aansporing van de algemene vergadering op 4 juli, alle maat regelen tot inlijving van de oude stad terstond ongedaan te ma ken, heeft genegeerd. Doordat een streep door de vierde para graaf is gehaald vervalt de mo ge1'ikheid van sancties tegen Is raël, waartegen sommige dele gaties bezwaren hadden. Een nieuw bewijs dat de Chi- lese president Lioe Sjaotsji nog steeds niet definitief is uitgescha keld ondanks andersluidende be richten van de laatste tijd, vorm de vrijdag een mars van honderd duizenden mensen door de stra ten van Peking, waarbij spot prenten van Lioe werden meege voerd en leuzen tegen hem ge roepen. De betoging was de eer ste van deze aard sinds april, toen de president werd gebrandmerkt als de leider van het verzet tegen Mao en hij ervan werd beschul digd de kapitalistische weg op te ,5Ü.n gegaan. Het Pekingse volksdagblad schreef vrijdag dat een handje vol partijmensen dat de kapita listische koers volgt, van de re cente „anarchie" tijdens de cul turele revolutie gebruik probeert te maken om een tegenaanval op het proletariaat te ondernemen en hun terugkeer te bevorderen. Twee Zuidkoreaanse soldaten zijn gistermorgen gedood door Noord-Koreanen in een voorpost aan de grens tussen Noord- en Zuid-Korea, aldus een mede deling van het Zuidkoreaanse ministerie van defensie. verdedigen. Lachende en schert sende vrouwen haalden de winkels -><». Het geluid van versplinterend glas was het teken dat er weer een winkel aan ging, van alle kanten kwamen de anderen dan aanren nen. Het is de eerste grote opstand geweest in Newark, een stad met 400.000 inwoners die voor zestig procent uit negers bestaat. Er werd zonder onderscheid geplunderd. Een handelaar uit Puerto Rico stond voor zijn winkeldeur met 'n pistool met vier jonge Portoricanen naast zich die ijzeren staven ge reed hielden. „Waarom hebben ze me dit aangedaan. Wij vormen toch ook een minderheid. Mis- schien heb ik er een doodgescho' ten, maar dit wilde ik niet". Nadat de nationale garde en de staatspolitie waren aangekomen verminderde de geweldpleging, de politie begon de straten schoon te vegen. De brandweer was vrijdag nog steeds bezig tegen de grote branden die in de nacht' waren ge sticht. De onlusten begonnen donder dagavond met een demonstratie bij een politiebureau uit protest tegen beweerde wreedheden bij de ar restatie van een neger. Vrijdag avond is er een uitgaansverbod van kracht geworden, alle café's moe ten gesloten blijven. Er zal een fe deraal onderzoek worden verricht naar wreedheden die door de poli tie zouden zijn gepleegd. NEWARK: Een bebloede neger in de ziekenauto, nadat zich. voor de tweede achtereenvolgende avond rassenonlusten hebben voorgedaan in de Amerikaanse staat New Jersey. Negers beko gelden een politiebureau met ste nen en flessen. Na het bericht, dat negers vuurwapens uit een pandhuis hadden geroofd, zijn aan de politie evenééns vuurwa pens uitgereikt. ZATERDAG 15 JULI v.m. n.m. Cadzand 7.01 7.32 Breskens 7.26 7.57 Terneuzen 8.02 8.33 Hansweert 8.36 9.07 Walsoorden 8.35 9.06 MAANDAG 17 JULI v.m. n.m. Cadzand 9.23 9.57 Breskens 9.48 10.22 Terneuzen 10.24 10.58 Hansweert 10.58 11.32 Walsoorden 10.57 11.31 ZON MAAN op onder op onder 15 4.19 21.01 12.23 1.12 16 4.19 21.02 13.48 1.25 17 4.19 21.02 15.15 1.38 verdween voor miljoenen dollar na een nacht van rassenonlusten waar bij een groot deel van de stad werd vernield. Twaalf uur lang duur den de rebellen, het schieten en brand stichten. Drie negers wer den erbij gedood, meer dan 300 burgers, brandweerlieden en po litiemannen werden gewond. Min stens 425 mensen werden gear resteerd, de schade bedraagt vele ZONDAG Cadzand Terneuzen Hansweert Walsoorden 16 JULI v.m. 8.07 8.32 9.08 9.42 9.41 n.m. 8.43 9.08 9.44 10.18 10.17 miljoenen. De gouverneur van New Jersey, Richard J. Hughes, zei dat de stad openlijk in opstand verkeert. Er is onvoorstelbaar veel vernield, om nu zoals velen, in vakantiesfeer te gaan leven, vond hij hetzelfde als gaan lachen bij een begrafenis. De politie heeft van hem bevel gekre gen alle hoofdverkeerswegen af te sluiten en direct terug te schieten wanneer er op de politie wordt ge vuurd. Tot de tanden gewapende man nen van de nationale garde en staatspolitie reden vrijdag de stad binnen om de 1400 politiemannen van de stad te helpen met het uit eenjagen van de opstandigen, het tegengaan van plunderen en het beschermen van brandweerlieden die proberen verscheidene grote branden te bedwingen. De arrestaties volgden elkaar vrijdag zó snel op dat de politie na de 200 de tel kwijt raakte. In de nacht kon de politie de benden die door de straten renden niet van het plunderen afhouden. Sterke drank, kleding, voedsel, juwelen en tv-toestellen verwisselden zonder betaling van eigenaar, de winke liers probeerden nog hun eigen dom met pistolen en knuppels te

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1