Bende jeugdige misdadigers opgerold in Rotterdam I Jan Janssen bezorgde Nederland eerste etappe-zege De moord te Doetinchem een stik kaas uit het vuistje n Rapport van commissie uit de gezondheidsraad WÊÊ Oud- wereldkampioen Tom Simpson aan zonnesteek overleden s 5 Voorafgaande keuring van rijbewijs-kandidaten niet te verwezenlijken Vrijdag 14 juli 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 15 VOEDZAAM Sneeuwbal Berovingen volgens patroon In een kelder 3 Rijbewijzen voor periode minder dan vijf jaar op g« ïhift&et jotft fté§AB> - Vliegtuigje verongelukt ■HM ÉÉÉfciiJb Inbraak in Aerdenhoutse villa VROUW BIJ OVERSTEKEN VERONGELUKT Nederland—België op de baan Spanjaarden dringen aan op hervormings- maafregelen 9 Met de arrestatie van 10 jonge, lui in de leeftijd van 14 tot 20 jaar heeft de recherche in Rot terdam een bende opgerold die zich de afgelopen maanden heeft schuldig gemaakt aan een groot aantal roofovervallen, diefstallen en inbraken. De misdaden van de jongelui, allen Rotterdamse, von den vrijwel uitsluitend in Rot terdam-Zuid plaats. De politie denkt het jeugdige misdadigers- consortium juist op tijd te heb ben opgerold. De bende dreigde namelijk tijdens haar operaties steeds gevaarlijker te worden en terreurdaden niet te schuwen. De laatste tijd droegen en ge bruikten de jongelui tijdens overvallen en inbraken messen en met metalen ballen ver zwaarde ijzeren kettingen. Zij hebben o.m. bekend in de nacht van 30 juni op 1 juli op de Hille- vliet in Rotterdam-Zuid een tramconducteur te hebben neer geslagen, ernstig mishandeld en beroofd. Voorts gaven zij toe nog een groot aantal berovingen in Rotterdam-Zuid, waarvan zelfs bij de politie geen aangifte was binnengekomen. De buit die de jongelui aan de berovingen, dief stallen en inbraken overhielden loopt in de vele duizenden gul dens. Ook de schade die zij bij inbraken in sportcantines, win kels en zwembaden aanrichtten was zeer aanzienlijk. Het oprollen van de bende, die de afgelopen maanden Rotter dam-Zuid onveilig maakte, heeft de recherche veel speurwerk be zorgd. Vier dagen na de beroving en mishandeling van de tram conducteur arresteerde men in verband met deze overval drie jongens van 17, 18 en 19 jaar. De verhoren die de politie dit drietal afnam, leidde dezelfde dag nog tot de arrestatie van drie andere jongens, die al spoedig bekenden ook in het complot te hebben ge zeten. Vier dagen later rolde de sneeuwbal verder in de richting van nog vier Rotterdammers, onder wie een 14-jarige scholier. Tijdens verhoren bekenden de tien zich schuldig te hebben ge maakt aan de grote serie inbra ken, berovingen en diefstallen. Uit de verhoren kwam vast te staan dat de bende er in een oude auto van een 19-jarige los- werkman in diverse combinaties op uittrok. D« berovingen vol trokken zich steeds volgens een zelfde patroon. Terwijl de los- werkman de auto bestuurde had den zich enkele anderen achter in de auto op de vloer verbor gen. Het slachtoffer dat was uit gekozen om beroofd te worden werd daarna door de chauffeur aangeroepen. Wanneer de prooi in de buurt van de auto was ge komen sprongen op een teken van de loswerkman de jongens achterin tevoorschijn. Het slacht offer werd tegen de grond ge werkt en beroofd, waarbij dik wijls ernstige gevallen van mis handeling voorkwamen. De inbraken pleegden de jon gelui merendeels in cantines van voetbalvelden, zwembaden en winkels. Zij braken daarbij speelautomaten en jukeboxen open, stalen drank en snoep en richtten aanzienlijke vernielin gen aan. Voorts stalen zij fruit uit geparkeerde groentewagens. Melk en andere zuivelproducten werden weggenomen uit voor bezorgers klaargezette voor raden. De gestolen goederen sleepten de bendeleden naar een kelder in Zuidwijk, waar zij in n van 2 bij 3 meter soms met zijn zessen de nacht door brachten. In de loop van het onderzoek trof de politie in de kelder nog een groot deel van de gestolen en geroofde goederen aan. *9 n •a H W s 4 N H BS H M H w H O N te» te» Pt Pt M C f" M Naar de mening van minister prof. mr. C. H. F. Polak (justitie) zijn er geen fouten gemaakt bij de plaatsing van de verpleegde B. in het rijksasiel „De Kruis berg" te Doetinchem. De minis ter heeft dit donderdagmorgen meegedeeld in een bespreking, die hij had met de vaste commis sie voor justitie uit de tweede kamer. In deze bespreking heeft minister Polak uiting gegeven van de gevoelens van medeleven van de regering met de ouders van het vermoorde meisje Rietje Florijn. Op het rijksasiel „De Kruis berg" bevinden zich aldus de uiteenzetting van de minister ongeveer 70 ter beschikking ge stelden, waarvan 5 in het geheel gesloten opvangcentrum. Van de Over de gehele linie is een voorafgaande keuring voor het verkrijgen van een rijbewijs, ge zien het grote aantal aanvragen, niet te verwezenlijken. Wel zou een preventieve medische keu ring van beroepschauffeurs wen selijk en uitvoerbaar zijn. In het algemeen zal men dus genoegen moeten blijven nemen met het totnutoe bestaande systeem van de „eigen verklaring". Dit zegt een commissie uit de gezond heidsraad, die rapport heeft uit gebracht inzake de medische ge schiktheid tot het besturen van motorrijtuigen. De commissie heeft echter in haar rapport enige aanvullingen en verduidelijkingen voorgesteld van de medische vragen, welke op de „eigen verklaring" voor komen. Ook heeft zij medische richtlijnen ontworpen, die voor de geneeskundige van het cen traal bureau voor de afgifte van rijvaardigheidsbewijzen kunnen worden gevolgd. Het rapport der commissie is thans gepubliceerd als overdruk uit „Verslagen en mededelingen betreffende de volksgezondheid". Het komt o.a. tot de conclusie, dat meer aandacht zou moeten worden besteed aan het bestu deren van de oorzaken van ver keersongevallen en dat de resul taten van die studie statistisch dienen te worden verwerkt. De houder van een rijbewijs, die tengevolge van ernstige ver wonding of ziekte (al dan niet tijdelijk) ongeschikt is gewor den voor het besturen van een motorvoertuig, zou dit volgens de commissie aan het C.B.R. moeten melden. De commissie zou voorts een wijziging in het wegenverkeers reglement aangebracht willen zien in die zin, dat de genees kundige van het C.B.R. het eind oordeel behoudt inzake medische goed- of afkeuring, behoudens in de gevallen waarin na afkeu ring een beroep op de minister wordt gedaan. Het rapport pleit ;n dit verband ook voor het in- -tellen van regionale commissies "an drie artsen, die de genees kundige van het C.B.R. kunnen adviseren. Een landelijk college van eveneens drie artsen zou de gevallen kunnen behandelen, waarin na afkeuring een beroep De commissie beveelt tevens aan, de mogelijkheid te scheppen tot afgifte van rijbewijzen voor een periode van minder dan vijf jaar en van het daarbij stellen van voorwaarden. Het rapport, waaraan het vorenstaande is ontleend, is door de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga toegezonden aan een brede kring van artsen en medische specialisten, alsmede aan andere personen en instan ties die zich bezighouden met vraagstukken, welke betrekking hebben op de verkeersveiligheid. Donderdagmiddag is in het Ka naal het wrak gevonden van een Frans sportvliegtuigje dat in de middag van Touquet was opge stegen voor een vlucht naar Lympne in Engeland. Aan het zoeken naar overlevenden wordt o.m. deelgenomen door een vlieg tuig van de R.A.F. en het Britse schip Normannia. ASJDOD, Israël: De Israëlische torpedoboot jager „Eilath" welke ter hoogte van El Arish een Egyptische torpedoboot tot zin ken heeft gebracht. Een andere torpedoboot van de Egyptenaren werd in de grond geboord door een van de twee m.t.b.'s die de „Eilath" begeleidden. overige 65 bestaat de grootste groep uit verpleegden, die in de bij het hoofdgebouw staande werkplaatsen werken. Zij staan voortdurend onder toezicht. Tot een tweede groep behoren circa 10 verpleegden die hun werk hebben in de gemeente Doetin chem, dus buiten de inrichting. Zij gaan zonder bewaking naar hun werkgever; tijdens het werk wordt ook niet op bijzondere wij ze toezicht op hen uitgeoefend. De derde groep, als regel be staande uit vijf verpleegden, werkt op de boerderij van de in richting. Het toezicht op deze laatsten berust bij een ambte naar-boer; die hun opdrachten geeft en in het algemeen toeziet op de uitvoering daarvan. Van een echte bewaking is hier geen sprake. Enig toezicht is er nog van de gestichtswacht, die rond het gebouw en op de terreinen van „De Kruisberg" patrouille loopt. De verpleegde B. werkte op de boerderij. De verpleegde B. is tengevolge van veroordelingen voor vroeger gepleegde delikten, verpleegd ge weest in de open inrichting „Bos- oord" te Vledder, waar hij her haaldelijk wegliep. Tijdens een van die escapades stal hij een auto, waarvoor na herhaald psy chiatrisch en psychologisch on derzoek de huidige terbeschik- kipgstelling is opgelegd. Omdat in verband met B.'s wegloopnei ging de geheel open inrichting „Bosoord" niet langer beschikt geacht werd, is hij via het selec tie-instituut voor ter beschikking gestelden in november 1966 in „De Kruisberg" opgenomen. Daar is hij eerst in de besloten werk plaats te werk gesteld. Na obser- satie en een uitgebreide psycho logische test is hij later op advies van de staf, gezien zijn landelijke afkomst en ook vermoedelijke toekomst, te werk gesteld op de boerderij. De gegevens over hem waren niet van dien aard dat men vreesde dat hij in deze vrij open situatie niet zou passen. Ook zijn bij het laatste onder zoek geen aanwijzigingen gevon den dat hij geneigd was tot bui tengewoon agressieve daden. Hij is enige malen met verlof naar zijn ouderlijk huis geweest. Zijn gedrag gaf de laatste tijd aanlei- 'ing om te denken aan het ver- voor-geschiedenis, o.m. de plaat sing in de geheel open inrichting „Bosoord", de zorgvuldige onder zoeken en de observatie hadden niet geleid tot de conclusie, dat B. een gevaarlijk agressieve man was. Men kan bepaald niet zeg gen dat hij niet in de sterk be veiligde inrichting „De Kruis berg" had moeten worden ge plaatst. Ook is de aandacht, die in „De Kruisberg" aan hem is gegeven, voldoende geweest. De enige maatregel die de minister nog kan nemen is, dat bij de plaat sing van verpleegden van „De Kruisberg" op de boerderij de zelfde waarborgen in acht geno men zullen worden als bij de be slissing, dat verpleegden in üe stad zullen mogen werken. Het departement zal dan in het bij zonder de aspecten van gevaar lijkheid voor de openbare orde bekijken. De minister heeft verder ge zegd volledig begrip ervoor te hebben dat men in de omgeving van Doetinchem ernstig veront rust is over wat er is gebeurd. Nu inmiddels de inspecteur- generaal voor de psychopaten- verpleging een bespreking heeft gehad met de burgemeester, meent de minister dat er wegen gevonden zullen worden om tot een zo degelijk mogelijke samen werking te komen met het plaat selijk bestuur, erf in het bijzon der met de burgemeester, die reeds lid is van de commissie van toezicht op „De Kruisberg". Ten slotte zei hij gesproken te heb ben met de procureur-generaal bij het gerechtshof te Arnhem, zodat ook het overleg tussen be stuur, openbaar ministerie en de inrichting, naar zijn oordeel, zo goed mogelijk verzekerd zal zijn. Voor ongeveer 55.000 gulden aan sieraden wordt vermist door de bewoners van een villa aan de Zandvoorterweg in Aerdenhout, waar woensdagavond tussen half negen en half elf, toen er nie> mand thuis was, is ingebroken, lenen van proefverlof, maar lan- *?e bewoners troffen, toen zij nmr> odn nnnrma nnono gere heropvoeding werd nog no- thuis kwamen, een enorme ehaos oen A line uroc- ntrovhnnn dohaoM dig geacht, aldus het departement van justitie. Bij de werkverdeling op de boerderij op de middag van 3 juli om omstreeks half twee bleef B.op de boerderij, de anderen gingen in het veld werken. De ambtenaar-boer ging terug naar het hoofdgebouw voor een be spreking. Dat B. en de andere verpleegden die op de boerderij werken enige tijd zonder toe zicht waren, is geen abnormale situatie, aldus de bewindsman. De minister heeft in zijn be spreking met de kamercommissie de conclusie getrokken dat er geen fouten zijn gemaakt. De aan. Alles was overhoop gehaaid. Behalve de sieraden was ook on geveer 500 gulden in Nederlands en buitenlands geld gestolen. De politie heeft geen enkel spoor. Gistermorgen is de 55-jarige mevr. J. Vording-Veenstra, die te voet de Haaksbergerstraat in Enschede overstak, door een auto aangereden. Zij overleed ter plaatse. De 29-jarige Simpson, die vlak voor de top van de Mont Ventoux de strijd staakte, werd in een he licopter naar een hospitaal in Avigon vervoerd. Kort nadat hij in het hospitaal aankwam, over leed de Britse coureur, die in 1965 in San Sebastian wereld kampioen op weg werd, ten ge volge van een zonnesteek. De temperatuur bedroeg tijdens de etappe van gisteren meer dan 30 graden Celcius. De Nederlander Jan Janssen heeft de dertiende etappe van de ronde van Frankrijk gewonnen een rit over 211,5 kilometer van Marseille naar Carpentras, Roger Pingeon behield de leiderstrui. De brandende zon joeg het kwik in de thermometer donder dag hoog op. In de schaduw was het ver boven de dertig graden, maar op de eindeloze Serpentines van de 1895 meter hoge Ventoux was er geen schaduw. In deze boomloze steenwoestijn zou mo gelijkerwijs de Tour worden be slist. Misschien was dat ook wel het geval, maar dan zo dat de nummer één in de algemene rangschikking Roger Pingeon voor de zoveelste keer het gele leiderstricot met succes verde digde. Op vijftien kilometer van de top sprongen Poulidor, Jimenez, Colobo en Letort weg, gevolgd door Gimondi. De eerste twee namen alleen de leiding in cte klim. Een tegen-aanval van Pin geon en Castello had aanvanke lijk succes, maar even later wer den ze weer achtergelaten. Negen kilometer onder de top arriveerden Balmamion, Pingeon, Gimondi, Janssen en Simpson bij Poulidor en Jimenez. Op het mo ment dat de aansluiting tot stand kwam, sprong Simpson weg. Hu zou deze krachtsinspanning met zijn leven betalen. Jimenez en Poulidor leidden even later op nieuw de klim èn op de top, waar een stevige bries de renners ver frissing bracht, kwam Jimenez als eerste door, terwijl Poulidor was ingelopen door de vier ach tervolgers. Aan de voet van het observatorium, dat de Mont Ventoux bekroont, had Jimenez een voorsprong van 1.10 op Gi mondi, Janssen, Balmamion. Pin geon van 1.20 op Poulidor en van 2.10 op een groep bestaande uit Letort, Castello, Monty. Puschel van Vlooster en Aimar. In de af daling kwamen deze groepen bij een en 12 kilometer voor de fi nish in Carpentras werd de al- leenstrijdende Jimenez ingelo pen. Zeven renners beslisten ten slotte de sprint, die met ruim verschil werd gewonnen door Jan Janssen voor Gimondi en Pin geon. DE UITSLAG: 1. JANSSEN 6.58.15 2. Gimondi (It.) z.t. 3. Pingeon (Fr.) z.t. 4. Balmanion (It.) Z.t. 5. Aimar (Fr.) z.t. 6. Jimenez (Sp.) 6.58.18 7. Letort (Fr.) z.t. 8. Puschel (W.-Dld.) 7.00.17 9. Castello (So.) 7.00.19 10. Poulidor (Fr.) z.t. 11. Monty (B.) 7.02.01 12. Van Clooster (B.) z.t. 13. Rabaute (Fr.) z.t. 14. Bodrero (It.) z.t. 15. Delisle (Fr.) z.t. 16. Huysmans (B.) 7.02.04 17. Manzaneque (Sp.) z.t. 18. Diaz (Sp.) z.t. 19. Van Springel (B.) 7.02.59 20. Schutz (Zw.-Lux.) z.t. 34. HAAST 7.04.41 48. DE ROO 7.06.13 60. ZILVERBERG 7.10.24 75. KARSTENS 7.12.40 80. V. D. VLEUTEN 7.15.04 84. SCHEPERS z.t. 86. MALIEPAARD z.t. 87. HARINGS z.t. Het gemiddelde: 30.340 km per uur. HET ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Pingeon (Fr.) 2. Letort (Fr.) 3. Jimenez (Sp.) 4. Balmanion (It.) 5. Gimondi (It.) 6. Aimar (Fr.) 7. JANSSEN 8. Van Clooster (B.) 9. Huysmans (B.) 10. Puschel (W.-Dld.) 11. Brands (B.) 12. Bodrero (It.) 13. Monty (B.) 14. HAAST 15. Bayssiere (Fr.) 16. Castello (Sp.) 17. Schutz (Zw.-Lux.) 18. Poulidor (Fr.) 19. Samyn (Fr.) 20. Manzaneque (Sp.) 31. KARSTENS 54. SCHEPERS 69. V. DE VLEUTEN 70. ZILVERBERG 72. HARINGS 84. DE ROO 92. MALIEPAARD 75.54.54 op 4.05 op 5.00 op 5.48 op 6.15 op 7.02 op 8.39 op 13.20 op 13.42 op 14.53 op 15.45 op 15.48 op 16.02 op 16.04 op 16.30 op 17.00 op 17.18 op 18.39 op 19.20 op 20.05 op 25.55 op 38.38 op 48.43 op 49.11 op 50.54 op 1.00.47 op 1.12.52 HET PLOEGENKLASSEMENT 1. Frankrijk (Pingeon, Aimar, Poulidor) 20.56.49 2. Bleuets (Fr.) 21.03.18 3. Spanje 21.05.16 4. Spanje 21.04.27 5. Primavera (It.) 21.04.57 9. Nederland (Janssen, Haast, De Roo) 21.09.09 HET ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT 1. Frankrijk 2. Primavera 3. België 4. Nederland 5. Spanje (It.) 229.53.10 230.11.59 230.12.22 230.14.47 230.19.06 Op de verschillende bergtop pen kwamen de volgende renners door: Col de Pointu (derde categorie) 1. Diaz (Sp.) 5 pnt Jan Janssen balanceert met een hoge stapel yoghurt-bekertjes in het hotel. Misschien kan hij uit het kostelijk zuivelprodukt nieu we krachten putten. 2. Portafulfi (It.) 4- pnt 3. VAN DER VLEUTEN 3 pnt Mont Ventoux (eerste categorie) 1. Jimenez (Sp.) 15 pnt 2. Gimondi (It.) op 1.10 12 pnt 3. JANSSEN z.t. 10 pnt HET BERGKLASSEMENT 1. Jimenez (Sp.) 67 pnt 2. Gimondi (It.) 30 pnt 3. Diaz (Sp.) 29 pnt 4/5. Chappe (Fr.) en Balmanion (It.) 25 pnt 12. JANSSEN 14 pnt Zondag wordt in het Goffert stadion te Nijmegen de wieier- interland voor amateurs tussen Nederland en België gehouden. Op de sprint komen voor Ne derland uit: Jansen, Koopman, Balk, op achtervolging: Bon- gers (individueel); ploegachter volging: Bongers, Van Piere, Van de Ruit en Pennings. De stayerploeg bestaat uit: De Wit, Helsloot en Stam. De Bel gen hebben de beschikking over o.a. Van Lancker, Goens, Mi- chiels en De Vleminck. Rond 400 Spaanse mannen en vrouwen, onder wie priesters, huisvrouwen, arbeiders en be oefenaars van de vrije beroepen, hebben zich in een open brief tot de Spaanse autoriteiten ge wend met het dringende ver zoek de uitoefening van de bur gerrechten, zoals de vrijheid van vergadering en menings uiting, mogelijk te maken. In de brief wordt om veel omvattende en grondige her vormingsmaatregelen verzocht, waaronder opheffing van het hof voor openbare orde, dat po litieke overtredingen behandelt en de vrijlating van arbeiders die bij arbeidsconflicten zijn gearresteerd. De groep protesteerden, waar in alle politieke schakeringen zijn vertegenwoordigd, zegt in de brief dat de onderdrukkings maatregelen van de Spaanse autoriteiten zich nu ook uit strekken tot de r.k. priesters. Bij de betogingen op 1 mei, zo wordt in de brief vermeld, zijn 28 priesters aangehouden. Voorts zitten militante arbei dersleiders achter slot en gren del en worden schrijvers, kun stenaars en journalisten voort durend bedreigd door overheids maatregelen. De conclusie is dat vele Span jaarden, die voor de vrijheid streden, in gevangenissen zitten of als balling in het buitenland Vertoeven. 1

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5