DRUK OP HORGKOÜG in Ie Utrecht Felle brand Persconferentie van Jean Ray Eén ernstig gewonde Prh,s Bernhard naar Frankrijk Vier mensen levend verbrand in een auto la droogte overstromingen in India DE VRIJE ZEEUW Bomaanslag in Hongkong Overstromingen Ongebruikelijke vuurzee Brasïd meester in Dahomey Ontzettende hitte NA INADEMEN GIFTIGE DAMPEN OVERLEDEN Huurders Troeven Kleren in brand karnemelk: koele drank, frisse drank, blanke drank, zomerdrank Programma HOTEL WORDT RAADHUIS Vorderingen kunnen niet uitblijven Koningin Elizabeth geeft toestemming voorhuwelijk TWEE jonge MENSEN VERDRONKEN AARDSCHOK IN ALGERIE Vrijdag 14 juli 1967 Pagina 3 Een politiebureau in de indus triewijk Kowloon van Hongkong is donderdag bestookt met een bom. De helse machine vermoe delijk met de hand vervaardigd maakte geen slachtoffers, maar vier geparkeerde auto's en een motorfiets liepen schade op. De politie heeft bij invallen in de buitenwijken twee staven dynamiet gevonden. Ook wer den drie personen gearresteerd. Vergeleken met woensdag, toen het tot heftige geweldple gingen kwam, was het gisteren rustig. Voor de eerste maal sinds weken viel er regen en de autoriteiten hopen dat dit de mensen binnen de deur houdt. In Kowloon is de busdienst gestaakt, in Hongkong zelf wordt een beperkte bus- en tramdienst uitgevoerd. De trams zijn uitgerust met stalen platen ter bescherming tegen stenen en flessen. HONGKONG: Mannen en vrou wen zitten gehurkt op straat met de handen achter het hoofd na een inval van de politie in het hoofdkwartier van een linkse be weging. De actie van de politie wordt gesteund door Britse mi litairen. het gebouw uit. Collega's trok ken zijn brandende kleren uit, maar het slachtoffer had intus sen al ernstige brandwonden aan gelaat en schouders opgelo pen. De brandweer leverde een urenlange strijd tegen het laaien de vuur, dat zijn voedsel vond eerst in een met 1500 liter met cellulose gevulde voorraadtank en later in andere tanks. De brandweercommandant Das heeft 's middags, na overleg met loco-burgemeester De Nooij om kwart over twaalf de assistentie ingeroepen van de brandweer ploeg van de vliegbasis Soester- berg, die met een sehuimkanon zou proberen het nog steeds hoog oplaaiende vuur te doven. Met waterstralen richtte de brandweer niets uit en de schuimblusapparatuur bleek on gebruikelijke vuurzee. Gezien het groter wordende gevaar van explosies achtte loco-burgemees ter De Nooij het niet langer ver antwoord 't beroep op de vlieg basis uit te stellen. Om tien voor éép donderdag middag werd het sein: brand meester gegeven. Het schuimbluskanon van de basis Soesterberg was juist ge arriveerd, de slangen waren uit gelegd toen de Utrechtse brand weer er in slaagde met een overmacht aan schuimblussers het laatste vuur te doven. Met achttien stralen die elke minuut bijna 11.000 liter water in het brandende gebouw spoten, vier hoge drukspuiten, vier schuimbluskanonnen met een gezamenlijke capaciteit van 16.000 liter schuim per minuut, twee koolzuurpoederblussers en 40 manschappen heeft de Utrecht se brandweer strijd tegen het vuur geleverd. Na twee en een half uur blussen was het laatste vonkje verdwenen. Brandweer commandant Das, die enkele kleine brandblaren aan de lin kerhand opliep, kon toen ver licht adem halen, want naarmate de tijd verstreek werd de vrees voor ontploffingen steeds groter. In de afdeling cellulose gaven twee met verdunner gevulde tanks voedsel aan het vuur, maar in de daarnaast gelegen ruimte stonden nog 12 andere tanks met tienduizenden liters van deze brandbare vloeistof. Het vuur kon daar voorlopig niet bij ko men, omdat een stevige schei dingsmuur uitbreiding voor Ongeveer 25.000 mensen zijn dakloos geworden in de streek genaamd Grand Popo, die een honderdtal kilometer ten westen van Cotonou ligt. Door stortre gens zijn bouwland en dorpen ondergelopen. kwam. Tegen twaalf uur had de muur weinig steunpunten meer over en ontstond vrees voor in storting. Toen werd een beroep gedaan op het schuimbluskanon van de vliegbasis Soesterberg, dat in staat is 30.000 liter schuim per minuut te produceren. De militairen waren nauwelijks ge arriveerde, toen het sein „brand meester" kon worden gegeven. De Utrechtse brandweer had de laatste voorraad schuim laten aanrukken en deze nieuwe po ging slaagde. De hitte van het vuur deed de beide tanks (inhoud 2000 en 3500 liter) voor de helft smel ten. Ook stalen constructies ble ken als was te zijn weggesmol ten. Wonder boven wonder bleef een andere tank met 5.000 liter verdunner, die ook in de cellu- lose-afdeling stond, behouden. Volgens de brandweercomman dant heeft de blussing zo lang geduurd, omdat de schuimblus kanonnen niet opgewassen waren tegen de uitvloeiende cellulose- verdunner. Pas toen een derde van de verdunner was opge brand, kon men met de schuim blusapparatuur meer uitrichten. In de Chemitex lakfabrieken heeft al vaker brand gewoed, maar dit was de felste. 13-jarige jongen in verkeer omgekomen Gisteravond heeft op de krui sing Abdijlaan-Tuinbouwweg te Vlijmen een verkeersongeluk plaatsgehad, waarbij de 13-jarige K. J. van Esch uit Vlijmen om het leven is gekomen. De jongen werd door een personenauto aan gereden, toen hij op zijn fiets de weg overstak. Hij overleed ter plaatse. Ook woensdagavond deed zich op dezelfde kruising een on geluk met dodelijke afloop voor. De 57-jarige fabrieksarbeider G. van der Ven ui Breda, die in een fabriek aan de Vondelingen plaat bedwelmd raakte, is gister nacht in het Havenziekenhuis in de Maasstad overleden. De man is niet meer bij bewustzijn ge weest. Bij het ongeluk in de fabriek, veroorzaakt door 't vrij komen van zwaveldampen, wer den nog twee werknemers be dwelmd. Hun toestand is rede- In Hongkong is het nu zó ver gekomen dat de politie van de Britse kroonkolonie het niet meer af kon en troepen o.a. de befaamde Ghurka's moes ten optreden. Dat was overigens minder doordat de inwoners van Hongkong zo enthousiast maoïs tisch aan het revolutie maken waren, dan wel doordat vanaf Chinees grondgebied de demon straties op poten werden gezet en begeleid met machinegeweer vuur, dat ook enige politieman nen het leven kostte. Dit alles speelde zich af in het dorpje Sjataukok, een 25 kilometer van de eigenlijke stad Hongkong is daardoor nog wat heftiger geworden dan hij tot dusver zonder succes al was. De Chinese overheid wenst het bestuur van de kroonkolonie duidelijk te maken dat dan wel iswaar de Britse vlag boven het eiland wappert, maar dat dit be tekent dat men daar maar zijn gang kan gaan zonder zich om de gevoelens van de Chinezen te bekommeren. Het is uit de voorgaande troe belen ook wel duidelijk gewor den dat de meerderheid van de ingezetenen van Hongkong wel degelijk achter het gouverne ment staat. Dat is trouwens te begrijpen, want velen van hen zijn oorspronkelijk uit China gevlucht. Aan de andere kant weet ieder een in Hongkong dat het eiland gepacht is en nog voor het eind van de eeuw automatisch terug keert naar het Chinese bewind. Dat is dus ook een reden om thans niet al te zeer in de gaten te lopen als een anti-maoïst; zo iets kan later zuur opbreken. De kracht van Hongkong ech ter is juist de verbondenheid van bevolking en bestuur. Zodra daaraan iets gaat haperen zal zelfs de grootste politiemacht plus de Ghurka's niet in staat zijn de openbare orde te hand haven. Waarbij nog komt dat op dit moment de regens lang uitblijven en China niet vlot wil overgaan tot een contract om drinkwater te leveren. Ook dat is een pressie die moeilijk te weerstaan is. Wat tot dusver de bevolking op de been houdt is het besef dat de betrekkelijke en soms zelfs zeer grote welvaart van Hongkong te danken is aan het feit dat het Brits is en handel kan drijven met de hele wereld. Een voorname bron van inkom sten is ook de export van koks voor Chinese restaurants in West- Europa die sturen jaarlijks vele tientallen miljoenen guldens naar hun familie. Een afzakken naar de economische omstandig heden zoals die over de grens heersen wordt geenszins verlan gend tegemoet gezien. Anderzijds heeft ook China zelf zakelijk belang bij Hong kong, waarlangs vele Chinese produkten worden geëxporteerd en vooral veel geldhandel wordt bedreven waarmee de Chinezen hun importen uit het westen be talen. Bovendien wordt nogal eens iets strategisch wel aan Hongkong geleverd, maar niet aan China. Dat de lading toch over de grens gaat is dan iets wat officieel niet geweten wordt. Tot dusver hebben de Britten gedacht dat het zakelijk belang van de bevolking plus het eco nomisch belang van China ster ke troeven waren 'in het al een tijdje smeulende conflict, dat een massa oorzaken heeft, o.m. ook het feit dat Amerikaanse troe pen uit Vietnam hier vaak met verlof komen tot vreugde van de plaatselijke horeca-sector, maar tot ergernis van Peking. Langzaam aan is echter het conflict ook een prestige-slag ge worden en in dat opzicht ver staan de Chincfzen geen geksche ren. Alleen een vrijwel volledige capitulatie zoals van het Por tugese Macao kan de eer van Peking redden. En het begint zo langzamerhand de vraag te worden of de Britten een derge lijk verloop v?~ de slag om Hongkong kunnen voorkomen. Bij een uitslaande brand in de cellulose-afdeling van de Chemi tex lakfabrieken in Utrecht heeft donderdagmorgen de employé A. J. de Jager ernstige brandwon den opgelopen. Hij is in het Aca demisch ziekenhuis in Utrecht opgenomen. De brandweer lever de een verbeten strijd tegen de vuurzee, die voor enke'e tonnen schade aanrichtte. De Utrechtse wijk Kanaleneiland was gedu rende een uur ongeveer voor de helft verduisterd door de dikke rookwolken uit het brandende gebouw. Omstreeks 10 uur ont stond de brand, die vermoede lijk vooraf is gegaan door een kleine ontploffing. De heer De Jager was bezig met het vullen van een tank met cellulose-verdunner. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. In deze uiterst brandgevaarlijke af deling zijn alle mogelijke voor zieningen getroffen om vuur te voorkomen. Men gebruikt zelfs koperen gereedschappen en loopt op schoenen zonder spijkers. De heer De Jager rende brandend Voor maar 45 cent per echte liter en nog thuisbezorgd ook. I De sfeer in de nieuwe Euro pese commissie, die vorige week in de plaats is getreden van de E.E.G.-commissie, Euratom-com- missie en hoge autoriteit der E.G.K.S., is duidelijk politiek, zo heeft de voorzitter van de nieuwe executieve, de Belg Jean Bey, donderdag verklaard bij zijn eer ste ontmoeting in zijn nieuwe functie met de Europese pers in Brussel. De meeste van de veer tien commissarissen zijn vroegere ministers of hebben parlementai re politieke ervaring, zo voegde hij hieraan toe. Rey verklaarde dit naar aan leiding van de wel gehoorde vrees, dat de Europese commis sie na het vertrek van Hallstein veel minder een politiek en veel meer een zuiver administratief orgaan zou worden. Onze taak is politiek en economisch, zo be toogde hij, en het politieke deel ervan is duidelijk voor iedereen, al was het maar doordat het Europese parlement de Europese commissie tot aftreden kan dwin gen door haar beleid af te keu ren. 'Rey gaf toe, dat de politieke meningsverschillen tussen de zes regeringen over de toekomst van Europa zeer groot zijn. Hij zei voorts, dat men van de nieuwe commissie kan verwach ten dat zij niet minder dan de vo rige executieven het „institutio neel mechanisme" van de ge meenschap zou verdedigen. In dit verband noemde hij het overigens van primair belang, dat er een geest van samenwer king en persoonlijk vertrouwen bestaat tussen de leden van de Europese ministerraad en de Europese commissarissen. De er varing van hemzelf tijdens de Kennedy-ronde en van b.v. dr. Mansholt met de landbouwpoli tiek leert, dat de gemeenschap vorderingen maakt als een sfeer van samenwerking en vertrou wen bestaat, doch dat de ontwik keling stagneert bij 't ontbreken ervan. Rey gaf de volgende opsom ming van de komende werk zaamheden van de nieuwe com missie: verdeling van het werkterrein onder de nieuwe commissaris sen. Elk krijgt een eigen ge bied, uitgezonderd de voor zitter. Rey hoopte dat men hiermee voor het einde van deze maand gereed zou zijn. het uitoefenen van de be voegdheden van de vroegere executieven en de verdere ontwikkeling van het werk dat op stapel staat, in samen werking met de ministerraad en het Europese parlement. het samenvoegen van de hui dige diensten van E.E.G.- commissie, Euratom-commis- sie en hoge autoriteit een werk dat naar hij hoopte in 't komende halfjaar zijn beslag zou krijgen. voorbereiding van de werk zaamheden voor de fusie van de drie verdragen. het ontwikkelen van nieuwe werkzaamheden die door de fusie van de executieven mo gelijk worden. Hij dacht hier bij aan een industriebeleid, een politiek voor de sector onderzoek en technologie en aan de regionale politiek. een nieuwe start en nieuwe vorderingen op sociaal ter rein. De gemeenteraad van Schoorl heeft gisteravond in zijn verga dering besloten het hotel „Het hoge duin" aan te kopen voor de prijs van 250.000. Dit hotel, dat in 1961 is gebouwd, zal na een kleine verbouwing in het voor jaar van 1968 in gebruik worden genomen als raadhuis. In het tegenwoordige raadhuis is het ruimtegebrek zó groot, dat overgegaan moest worden tot de bouw van een nieuw raadhuis. Met de bouw hiervan is evenwel een bedrag van een miljoen gul den gemoeid. Het ligt in het voornemen van het gemeentebestuur het huidige raadhuis te verkopen aan de ho- recasector. De uitbreiding van de gemeen schap met nieuwe leden noemde Rey een zaak „die de opstellers van de verdragen hebben ge wild". De interne ontwikkeling van de gemeenschap en de uit breiding ervan waren voor de Europese commissie taken die parallel liepen: zij zou niet het ene voor het andere mogen la ten gaan. Uitbreiding van de gemeen schap was volgens Rey overigens een zaak van jaren en hij wilde dan ook geen voorspellingen doen t.a.v. het mogelijke tijdstip van Britse toetreding. Er bestaat evenwel geen enkele reden, zo zei hij, om te betwijfelen dat op den duur met de uitbreiding geen we zenlijke vorderingen zullen wor den gemaakt. Prins Bernhard is gistermor gen naar Frankrijk vertrokken, waar hij een behandeling ter ver betering van zijn gehoor zal on dergaan. Na afloop hiervan zal de prins zich voor de gebruikelijke zomer vakantie naar Porto Ercole in Italië begeven, waar dan inmid dels ook de koningin zal zijn aan gekomen. De prins zal echter dit verblijf onderbreken van 8 tot 12 augus tus a.s. voor een bezoek aan Du blin waar hij in zi.in kwaliteit van bestuurslid van de Fédération Eaciuestre International het offi ciële internationale concours hip- pique zal bijwonen. Koningin Elizabeth van Engeland zal het huwelijk van haar geschei den neef lord Harewood met een Australische Patricia Tuckwell, goedkeuren, zo is donderdag offi cieel in Londen meegedeeld. De 43-jarige lord Harewood had om toestemming gevraagd. Vorige week is hit gescheiden van Maria Donata Stein, dochter van een Weense muziekuitgever. Om te kunnen hertrouwen moest hij on der een wet van 1772 toestemming vragen aan de monarch, omdat hij lid van de koninklijke familie is. De 38-jarige juffrouw Tuckwell heeft een driejarige zoon van lord Harewood. Lord Harewood is de 18de in de rang van troonsopvolging. Hij heeft destijds het festival van Edingburg georganiseerd en is bekend in mu- ziekkringen. Het paar kwam in 1959 bij elkaar, zij was gehuwd ge weest met een fotograaf in Mel bourne. AMSTERDAM: De zomer-uit verkoop is begonnen. Bij een grote zaak in radio- en andere elektrische artikelen stond een grote rij opgesteld, want hier wa ren inderdaad koopjes te halen in de opruiming. Bij Duinkerken heeft zich don derdagmiddag een verkeersonge luk voorgedaan waarbij vier men sen levend zijn verbrand. Deze za ten in een auto die een stopteken negeerde en daarop aangereden werd door een Britse bus. De auto werd tegen een huis geslingerd en vloog in brand, de bus vatte even eens vlam maar alle inzittenden konden zich op tijd redden. In de nabijgelegen huizen ont stond eveneens brand, niemand lieD daar letsel op. De Britse bus was onderweg met 45 scholieren en twee leraren van een Londense zeevaartschool naar Nederland. Sinds woensdagavond worden twee jonge mensen vermist na het zwemmen in de Am er (in de Biesbosch) ter hoogte van de Koekoek. Eén van de vermisten is de 27-jarige mej. Van Es uit Made, de andere vermiste is een man uit Limburg wiens nadere identiteit nog niet bekend is. Toen het tweetal woensdagavond niet terugkeerde is men gaan zoeken. Men heeft niets anders dan de kleren van de vermisten gevonden. De waterpolitie is gis termorgen gaan dreggen. De havenstad Oran in West- Algerië is gistermorgen getrof fen door een zware aardschok. Volgens de eerste berichten is echter geen schade aangericht. Later werd van officiële zijde vernomen dat de aardbeving ze ker negen mensenlevens heeft ge- eist. Alle slachtoffers, en de meeste tot nu toe gemelde schade, zijn gerapporteerd in het dorp Mkha- lif bij Oran, waar 40 huizen ver nield zouden zijn. Zware moessonregens hebben in de door hongersnood geteisterde Indische staat Bihar een einde ge maakt aan een ongekende droogte, maar nu in het noorden van de staat zulke overstromingen veroor zaakt dat een half milioen mensen zeshonderd dorpen hebben moeten ontvluchten. De wegen en spoorlijnen in het gebied zijn afgesneden en honder den bootjes zijn ingeschakeld bij het reddingswerk. De regering van Bihar heeft in tussen 50.000 ton rijstzaad aan de boeren verstrekt, maar het moet nog minstens drie maanden blijven regenen voar een goede oogst in het verschiet ligt. In Noord-Bengalen hebben de overstromingen naar verluidt aan vier mensen het leven gekost en meer dan 100.000 mensen dakloos gemaakt. Aan zesduizend hectaren bouwland is schade toegebracht.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3