PROVINCIAAL NIEUWS PLAATS ONDER DE ZON cabaliero Het aanstaande staatsbezoek uit Luxemburg Rampenfonds op weg naar half miljoen Bloemkoolcrisis Verontrusting over de werkgelegenheid in het noorden Ulbricht herkozen Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 14 juli 1967 BEZOEK AAN ZEELAND De burgeroorlog in Nigeria BOOTRAM P IN PAKISTAN Brief van Kiesinger aan Johnson DE MILITAIRE „FRIENDSHIP" IN 'T NABIJE OOSTEN Propaganda voor Soekarno Betoging voor Britse legatie in Peking DE HERINDELING VAN ZUID-BEVELAND SUBSIDIES VOOR RECREATIE GEBIEDEN IN ZEELAND Terneuzen Jubileum bij Rijkswaterstaat Gevonden voorwerpen TERNEUZEN Nederlandse schepen redden drenkelingen Rassenrelletjes in New Jersey NIEUWE REGELING UITBETALING KASCHEQUES Hond verjoeg indringer uit meisjesslaapkamer HET VERZET TEGEN 'T PORTUGESE BEWIND IN AFRIKA Gouverneur van Oostprovincie gearresteerd De scheepvaart op Noord-Vietnam - AGENDA - De Arabische boycot Het ontwapenings- overleg Voormalige Griekse minister gearresteerd DE NEGERS IN MISSISSIPPI anders dan andere AARDBEVING IN CALIFORNBE REBELLEN IN WEST-BENGALEN GEARRESTEERD BINNENKORT EXECUTIE VAN MILITAIREN IN INDONESIË Het programma van het staats bezoek van de groothertog en groothertogin van Luxemburg aan Nederland is thans in grote lijnen vastgesteld. Op dinsdag 12 september a.s. komen groothertog Jan en de groothertogin met de koninklijke trein aan het centraal station te Amsterdam aan. Het grootherto gelijk paar logeert tijdens zijn vierdaags verblijf in Nederland in het paleis op de Dam. Na aankomst wordt een krans gelegd bij het nationaal monu ment op de Dam. 's Middags vindt een ontvangst plaats door het Amsterdamse gemeentebe stuur, gevolgd door een bezoek aan het rijksmuseum. H.M. de koningin en Z.K.H. de prins der Nederlanden bieden 's avonds in het paleis op de Dam aan hun Luxemburgse gasten een diner aan. Woensdag 13 september brengt de groothertog een bezoek aan de Fokkerfabrieken te Haarlem mermeer terwijl de grootherto gin een bezoek brengt aan de centrale Aalsmeerse veiling in Aalsmeer. Tegen het eind van deze och tend ontvangt het vorstenpaar de Luxemburgse kolonie in Ne derland op de ambassade in Den Haag. Daarna biedt de ministerraad een lunch aan. 's Middags staat een bezoek aan Delft op het programma. 's Avonds woont het Luxem burgse vorstenpaar een concert bij in het Concertgebouw te Am sterdam. Donderdag 14 september bren gen de groothertog en groother togin een bezoek aan Zeeland. In Wemeldinge scheept men zich in aan boord van de „Piet Hein" waarmee naar Veere wordt ge varen. In de abdij in Middelburg biedt het provinciaal bestuur van Zee land een lunch aan. Na afloop daarvan wordt een uiteenzetting gegeven over de Deltawerken, die men vervolgens van uit de lucht in ogenschouw zal nemen tijdens een vlucht met helikopters. 's Avonds biedt het groother togelijk paar aan koningin en prins een diner aan in Amster dam. Op vrijdag 15 september keren de Luxemburgse gasten naar hun land terug. Het radiostation van de „onaf hankelijke republiek Biafra" heeft verklaard dat de lucht macht sinds woensdagavond stel lingen van federale troepen aan de noordgrens heeft gebombar deerd. Alleen bij de universiteitsstad Nsoekka, in de noordwesthoek van Biafra, zou op luchtafweer geschut zijn gestuit. Biafra beschikt zeker over een bommenwerper van 't type Dou glas B 26. Het station van de opstandige oostprovincie heeft geen melding gemaakt van de federale bewe ring, dat de stad Ogoja op de af gescheiden provincie is veroverd en dat meer dan 2.000 soldaten van Biafra zijn gedood. Volgens de eerste berichten zijn negentig mensen verdronken, toen woensdag op de rivier de Ravi bij Lahore een pont om sloeg, waarop zich meer dan 200 mensen en vee bevonden. De schenkingen aan het rampen fonds zijn op weg naar het half miljoen. Donderdag kwamen 1586 stortingen binnen voor een totaal bedrag van ƒ38.872.99. De totaalstand werd daarmee 483.498.37. De Westduitse bondskanselier Kurt Georg Kiesinger heeft pre sident Johnson per brief verze kerd dat de vermindering van de mankracht in de Bundeswehr nog geen uitgemaakte zaak is en dat de wil tot verdediging en de mid delen daarvoor niet verzwakt zullen worden. Volgens regeringskringen in Bonn zou Johnson zeer zijn inge nomen met deze verzekeringen. In deze kringen worden de con clusies, dat het besluit tot ver mindering van de defensieuitga ven zal leiden tot een inkrimping van de Bundeswehr met onge veer 60.000 man, voorbarig ge noemd. De bezuinigingen kunnen volgens de zegslieden ook op an der terrein worden uitgevoerd. De Friendship C-2 van de koninklijke luchtmacht, die het Nederlandse kabinet op zondag 11 juni met een bemanning op verzoek ter beschikking heeft ge steld van generaal Odd Bull van de bestandscommissie van de Verenigde Naties in het Nabije Oosten, is daar sindsdien gere geld in gebruik. Bemanning en vliegtuig vlie gen de betrekkelijk korte afstan den in dat gebied, zodat het er niet naar uitziet dat bemanning en/of vliegtuig op korte termijn zullen worden afgelost. Het blad van de Indonesische strijdkrachten meldt, dat aan hangers van Soekarno woensdag op een markt in Djakarta open lijk vlugschriften hebben ver spreid waarin de voormalige In donesische president wordt ge prezen. Vlugschriften werden ook geplakt op muren van huizen en kantoren. Dit alles was een be wijs, dat „zekere groepen" hun activiteit opvoeren om „de oude orde verbonden aan Soekarno's bewind" weer aan de macht te krijgen. Twee jeeps met militaire poli tiemannen hebben woensdag Soekarno geëscorteerd toen hij van zijn paleis in Bogor naar Dja karta reed om een vriend in het ziekenhuis te bezoeken. jVoor de Britse legatie in Pe king werd gisteren betoogd tegen het optreden van de autoriteiten in Hongkong tegen pro-Chinese onlusten. Onder de betogers waren ook „revolutionaire' medewerkers van het persbureau Nieuw-China, die een protest overhandigden tegen de arrestatie van een cor respondent van Nieuw-China in Hongkong. In het protest wordt de vrijlating van de correspon dent, alsmede de verzekering ge- eist dat een dergelijk incident niet meer zal voorkomen. Voor de eerste maal sinds de onlusten in Hongkong was de Britse legatie omgeven door een krachtig kordon politie-agenten. \\l y De vaste commissie voor bin nenlandse zaken van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal i.v.m. het ingediende wetsont werp tot herindeling van de ge meenten op Zuid-Beveland dit gebied op 17 en 18 augustus a.s. bezoeken. De commissie wenst speciaal die plaatsen te bezoeken welke noodzakelijkerwijze aanleiding geven tot bezichtiging ter plaatse. Voorts zal zij, op verzoek, ge hoor verlenen aan de vertegen woordigers van de bij het ont werp betrokken gemeentebestu ren, dan wel de voltallige ge meenteraad. De hearing zal zo veel mogelijk groepsgewijs ge schieden, tenzij uitdrukkelijk wordt verzocht afzonderlijk ge hoord te worden. De staatssecretaris van cul tuur, recreatie en maatschappe lijk werk heeft voor het jaar 1967 belangrijke subsidies toe gekend voor een aantal recrea tie-projecten in Zeeland. Gesubsidieerd worden: In de gemeente Wissenkerke: De aanleg van twee duinpaden in het recreatiegebied de Ban- jaard (50«/o van de werkelijke kosten) 5200. In de gemeente Yerseke: Het verbeteren van 925 meter weg- 1 engte, de aanleg van parkeer plaatsen, dijkovergangen en be planting (50°/o van de werke lijke kosten) ƒ74.563. In de gemeente Westerschou- wen: De aanleg van het groot ste deel van de toegangsweg vanaf de provinciale weg Zie- rikzee-Haamstede naar Wester- schouwen (3934 meter) (25 °/o van de werkelijke kosten) 500.000. T.b.v. het Veerse Meer: De inrichting van aanlegplaatsen bij de Haringvreter en de Piet (50 "Vo van de werkelijke kos ten) 17.500. Het verbeteren van de be vaarbaarheid van het Veerse Meer door het wegzuigen van de voor de watersport hinder lijke ondiepte bij de haven van Veere (50 van de werkelijke kosten) 15.000. Samen 612.263. Voorts acht de staatssecreta ris de volgende projecten wel subsidiabel maar zijn voor 1967 geen subsidies toegezegd: In de gemeente Westerschou- wen: Het aanleggen en verbete ren van negen duinwandel paden en twee parkeerterrei nen. In de gemeente Kruiningen: De grondaankoop ten behoeve van het recreatiegebied „Den Inkel". Zaterdag 15 juli is de heer P. W. Vaal 25 jaar in rijksdienst werkzaam. De jubilaris is nl. op 15 juli 1942 bij het arrondissement Ter- neuzen van de Rijkswaterstaat als administratieve hulpkracht in dienst getreden. Hij is steeds bij genoemde dienst en in dezelfde standplaats werkzaam geweest en heeft daar bij diverse rangen doorlopen; sedert 1 jan. 1966 als administra- tief-ambtenaar A le klasse. De waarnemend korpschef van gemeentepolitie te Terneuzen maakt bekend, dat de volgende gevonden voorwerpen bij de daarachter staande adressen zijn te bekomen. Grijs vestje, De Koeijer, Breit- nerstr. 6; kinderrijwiel, W. Me- chelnick, Frans Halslaan 6; wit konijntje, Van der Have, Tarna- rindestr. 41; regenkapje met sjaal, mevr. Bron, Leeuwenlaan 21; leren bal, A. van Leeuwen, Nieuwediepstr. 83; bedeltjes armband, H. Kaijser, Zonne- bloemstr. 6; bruine portemonnee met inh., W. v. d. Wege, F. Bol- str. 9; bruine portemonnee met inh., Ph. Obrie, Zandstr. 52, Sas van Gent; tas met thermosfles, broodtrommel enz., Cosijn, Da Costastr. 13; gummi voetbal, H. Duerinck, Noordstr. 63; zilveren ankertje (bedeltje), J. Dekker, Juianastr. 37; lila sjaal, Renaud, Oranjestr. 17; blauw-witte step waarop de naam: L. Stal, P. de Hooghstr. 4, Brugman, Rem- brandtlaan 4; dames knipporte- monnee met inh., G. van Tiel, Tholensstr. 45; trouwring „Tiny 15-4-'65", Schippersinternaat, Iepenlaan; trouwring „Hanny 30-ll-'63, P. Kusters, Jac. van Looystr. 12; bankbiljet, mej. Blok Pironstr. 19, Axel; pak touw, A. van Luik, Axelsestr. 239; groen windjack, M. v. d. Neste, Dahlia- str. 6; kinderbril -j- houder, me vrouw Simpelaar, Oranjestr. 22; aktetas met inh., A. Dekker, v. d. Peijlstr. 12; oorring met steentje, A. Wisse, L. Kerkstr. 42; rose astralon damesvest, J. Muller, Dekkerstr. 54; dames polshor loge, mevr. Zwartelé, J. Haydn- str. 4; rode setp, Neels, Rozenstr. 79; wit kindertasje, Sol, Esdoorn laan 15; herenportemonnee met inh., Luxor Theater, Westkolk- str. 4; rode step, Neels, Rozenstr. Geillstr. 14; grijze pet, Machiel- sen, Klaassenstr. 6; snelbinder, L. Kaijser, Tholensstr. 2; muntbil jet, J. Duerinck, Noordstr. 63; bankbiljet, De Feijter, Prunus- str, 10; schildpad, Wieland, Schel- dekade 24; bankbiljet, Van Wijk, Donze Visserstr. 92; pop, Kemper, Noordstr.; windjack, J. Hagenaar G. Gezellestr. 5; fietspomp, Roos- ma, Beethovenhof 108; muntbil jet, L. Ruben, Steenkamplaan 28; zilveren armbandje, Hermans, Noordstr. 89; bankbiljet, Slager, Brederodestr. 3; kinderportemon nee met inh., Zosel, Wagnerhof 9; damessjaal, De Schepper, Schel- dekade 44; geel-groene parkiet, Leeuw, H. Heijermansstr. 35; damespolshorloge, I. C. v. Fraaijenhove, Soc. Werkplaats Industrieweg; sleutel aan sleutel ring, Kaijzer, Tholensstr. 12. Aan het bureau van gemeente politie, Schoolplein 2 alhier, be vinden zich de volgende gevon den voorwerpen. Gouden kettinkje met bedeltje, oorbel, gebroken duimstok, zwarte regenbroek met ritsslui ting aan de pijpen, gymschoen, hondenriem, bril met bruin mon tuur, sleutel, verz. plaatje bromf. NBD-737, blauw zwemvlies, huis sleutel, nieuw achterschot van kleine auto, zwarte regenbroek, manchetknoop, zwart damesvest, sleutel van Opel, riem van foto toestel, papieren t.n.v. J. E. v. d. Braak, fotorol, blauwe dames- want, broodtrommel met plastic eierhouder, grijze plastic regen- coat, roodgeblokt kinderporte- monneetje, blauw kinderporte- monneetje met inh., wit kinder schoentje, beige kinderportemon- neetje, maandabonnement, para plu-etui, step op luchtbanden, verz. plaatje bromfiets DMN-690, bruin plastic kinderschoentje, bruin gestreepte zwembroek, blauwe zwembroek, schroeven draaier, bruin leren portefeuille met paspoort Van Diermen, sleu tel, mohair sjaal, abonnement zwembad, regenbroek, damesbril met licht montuur, bruine regen jas. Het vrachtschip „Billiton" van de stoomvaart maatschappij Neder land heeft woensdag op 1200 km ten zuidoosten van de Oostafri- kaanse haven Mombassa alle 25 Griekse opvarenden van het Libe riaanse" libertyschip „Dimitrios" ge red. De „Dimitrios" werd in zin kende toestand achtergelaten. De tanker „Konginswaard", be mand door de stoomvaart maat schappij Nederland, heeft gemeld op 11 juli tussen Guadeloupe en Dominica drie personen te hebben opgepikt uit een vrijwel gezonken vissersboot, waarin zij al drie da gen hadden-rondgedreven. Ook de boot werd aan dek ge nomen, en later samen met de drenkelingen afgezet op de rede van Basse Terre te Guadeloupe. Op de groenteveiling in Grootebroek heeft zich vorige week een „crisis" voorgedaan: de bloemkoolprijs bleef er drie dagen achter elkaar beneden de crisisprijs in de zin van de nieuwe E.E.G.-interventiever- ordening voor groenten en fruit. Als zoiets in Grootebroek of in Barendrecht gebeurt betekent dit dat de bloemkool in heel ons land in „crisistoestand" verkeert. Nog maar heel kort tevoren had minister Lardinois zich bereid verklaard voor bloemkool ge bruik te maken van de door de E.E.G.-verordening geopende mogelijkheid om in zo'n geval met overheidsgeld bij te dragen aan de interventiemaatregelen van het bedrijfsleven, in dit ge val dus het centraal bureau van de tuinbouwveilingen. Het pro- duktschap voor groenten en fruit waaraan de minister de regeling van een en ander had opgedra gen, had op dat tijdstip zijn ver ordening nog niet gereed. Deze werd in de gisteren gehouden bestuursvergadering van het schap vastgesteld met terugwer kende kracht tot 27 juni, zodat de rekening voor deze eerste „crisis" na afloop van dit jaar toch bij het landbouwegalisatie- fonds gepresenteerd kan worden. Voor wat Grootebroek betreft zal de vordering nihil zijn, want daar nam de verwerkende indus trie voor de minimumprijs zoveel bloemkool af dat er niets ver nietigd hoefde te worden; wat eventueel elders doorgedraaid en vernietigd is, komt voor de over- heidsvergoeding in aanmerking. Ruim 300 negerbetogers heb ben woensdagavond in Newark een politiebureau belegerd, waar een taxibestuurder werd vastge houden. Elders in de wijk werden rui ten ingegooid van winkels en auto's en winkels geplunderd. De politie heeft nog niet be kendgemaakt hoeveel personen zijn gearresteerd bij het herstel van de orde. Met ingang van 1 augustus zul len op maandag tot en met don derdag op alle postkantoren en postagentschappen kascheques ook na 15.00 uur ter uitbetaling kunnen worden aangeboden, zo als op vrijdag reeds gebruikelijk is. 73) „Jan!" Dikke Jan sliep altijd erg vast, omdat hij zelf niet meer hoefde uit te varen en maar zelden vroeg op moest staan. Maar zijn vrouw was wakker; die lag heel vaak 's morgens urenlang wakker. Ze was als kind gewoon geweest vóór dag en dauw op te staan en eer ze naar school ging nog een mandje garnalen te pellen, zoals bijna alle kinderen dat deden voor hun moeders, die er later mee naar de stad gingen om ze uit te venten. ..Jan, daar is Tjeerd! Hé! Tjeerd roept je! Rooie Tjeerd!" „Watte?" vroeg Jan slaperig. Zijn vrouw wilde het hem nog eens zeggen, maar Tjeerd, die al les hoorde omdat er altijd een tuimelraam openstond in de ka mer waar Jan sliep, zei: Nee, laat maar, vrouw Boetjes. Wil je Ina als ze straks wakker wordt zeggen, dat we met de re chercheboot naar de Panamees gaan?" En omdat hij natuurlijk geen boodschap van zichzelf aan Ina kon doorgeven, voegde hij eraan toe: „We gaan Jakob Thomsen van boord halen want het weer wordt er niet beter op. Laat ze Marthe dat vertellen, zo dat die het weet." Jan Boetjes' vrouw zei, dat ze er wel voor zou zorgen. „Maar wordt het weer zoveel slechter?" vroeg ze. „Het wordt er niet beter op, nee," zei Rooie Tjeerd. Tegen Japie van de recherche zei hij even later: „Om het weer konden we Jakob waarschijnlijk wel aan boord laten, maar ik ben bang, dat Piebe Lap naar hem toe ge gaan is." Japie zei: „Dat zou niet mooi zijn." „Waarschijnlijk niet," stemde Rooie Tjeerd toe. Ruim twee uur later kwam de RP6, het kleine, grijze bootje, schommelend en stampend over de onstuimige golven, langszij van het wrak van de katoenboot. De stuurman stond aan het roer. Gisternacht werd de 19-jarige mejuffrouw M. W. Gaemers in haar slaapkamer in haar ouder lijk huis, een benedenwoning aan de Wiltzanglaan in de Amster damse tuinstad Slotermeer, wak ker doordat zij iemand in de kamer hoorde lopen. Toen zij om hulp wilde roepen nam de in dringer haar in een wurggreep. Toen echter de hond van de familie begon te blaffen be tekende dit de redding voor het meisje. De indringer liet haar los en sprong het raam uit. De vader van het meisje, die direct een achtervolging inzette verloor hem echter uit het oog. Wel werd een ongesloten bromfiets bij het huis aangetroffen. De recherche onderzoekt nu wie daarvan de eigenaar is. Guerillastrijders in Mozam bique hebben de vorige maand Portugese eenheden tijdens een parade te Marere in de provincie Cabo Delgado overvallen en 60 Portugezen „neergemaaid", aldus een communiqué van het bevrij dingsfront van Mozambique, don derdag in Dar-es-Salaam uitge geven. Aan de zijde van de gue rillastrijders zouden maar drie man gesneuveld zijn. In Lissabon is bekendgemaakt dat Portugese troepen bij gevech ten met guerillastrijders in Por tugees Guinea 27 „rebellen" heb ben doodgeschoten. De Portuge zen verloren twee man aan doden. De gevechten speelden zich af tussen 3 en 9 juli. Vital-Faustin Moanda, gou verneur van de Kongolese oost provincie, waarvan Kisangani de hoofdplaats is, is door de Kongo lese veiligheidsdienst in Kins- jasa gearresteerd. De gouver neur was niet op zijn post toen op 5 juli de huurlingen in Kisan gani hun operaties begonnen. De gouverneur van Oost-pro vincie zou in Kinsjasa zijn aange komen enkele dagen vóór het be gin van de feestelijkheden ter gelegenheid van het zevenjarig bestaan van het onafhankelijke Kongo op 30 juni. Het republikeinse congreslid Charles Chamberlain heeft in 't Amerikaanse huis van afgevaar digden gezegd dat schepen van Engeland, Italië en Cyprus vo rige maand meer goederen naar Noord-Vietnam hebben vervoerd dan Russische schepen. Negen Britse schepen, een Italiaans en een Cyprisch hadden in juni 78.000 ton vracht naar Noord- Vietnam gebracht, waaronder strategisch belangrijk materiaal. In totaal hadden in de eerste zes maanden van dit jaar 39 sche pen uit de z.g. vrije wereld ha vens in Noord-Vietnam aange daan. In de eerste helft van 1966 waren dat er 20. ZATERDAG 15 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Kogels voor Mr. Solo". ZONDAG 16 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „De dwaze recruut"; 5 en 8 uur: „Kogels voor Mr. Solo". MAANDAG 17 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De dwaze recruut". DINSDAG 18 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De dwaze recruut". .Tapie Visser en Rooie Tjeerd had den allebei al een tijdlang naar de Panamees staan kijken. Alles wat ze ervan zeiden was: „We zijn niets te vroeg. Ook als Piebe Lap hier niet is, is 't raad zaam Jakob maar van boord te halen." De zandbank stond nog onder water. De zee rondom het wrak was een woestenij van kolkende, schuimende golven, van aan schietende grondzeeën, die tegen de boorden braken, van brekers, die zich er overheen stortten en van opstuivend buiswater, dat tot boven de toppen van de twee korte, stompe masten zwiepte. De stuurman merkte op: „Jakob zal het wel benauwd hebben gehad." Maar daar gaven Japie Visser en Rooie Tjeerd geen antwoord op. Japie Visser dacht: „Er zullen er wel meer zijn die het aan boord van zo'n bootje be nauwd krijgen. Misschien hadden we gisteravond nog moeten gaan om hem eraf te halen." Toen ze dichterbij kwamen, riep hij naar de matroos die op de voorplecht stond: „We moeten de vlet maar be mannen ik durf met de boot niet langszij komen." „Zou het aan de lijkant ook niet gaan?" vroeg Rooie Tjeerd. Japie meende: „Ik wil het wel proberen, maar ik ben bang, dat we er niet komen. Ik zou in zo'n zee niet graag aan de grond lopenWe lopen niet vast, maar we kun nen lek stoten." „Niet alleen Engeland en de V. S. maar ook Nederland en Italië en alle landen die Israël gesteund hebben moeten geboy cot worden", aldus schrijft de Iraakse pers, die door radio-Bag dad wordt aangehaald. Radio-Bagdad voegt eraan toe, dat Irak aan alle Arabische lan den zal vragen boycot-maatrege len te nemen tegen alle landen, die „de vijand welgezind zijn". De Russische hoofdonderhan delaar op het ontwapeningsover- leg in Genève, Alexei Rosjtsjin, heeft donderdag een verdrag tegen de verspreiding van kern wapens een eerste stap genoemd naar het tot stilstand brengen van de bewapeningswedloop. Zijn regering is bereid een verdrag voor een verbod op alle kernproeven af te sluiten, zon der internationale controle. Rosjtsjin verwees hierbij naar moderne detectiemethoden waar bij naar Zweedse berekening slechts eenmaal in de 15 jaar een aardschok voor een onder grondse kenproef zou kunnen worden gehouden De Amerikaanse gedelegeerde William Foster had dinsdag de betrouwbaarheid van de detec tiemethoden in twijfel getrokken. Volgens hem was het van vitaal belang dat geen mogelijkheden voor vergissing zouden blijven bestaan. Rosjtsjin zag een verdrag tegen de verspreiding van kern wapens als een mogelijkheid tot ontwikkeling van groter vertrou wen in internationale betrekkin gen en als beginpunt voor an dere overeenkomsten. Volgens hem zou zo'n verdrag niet de ontwikkeling van kernenergie voor vreedzame doeleinden in de weg staan, aldus zegslieden. De voormalige Griekse minister van buitenlandse zaken, Evangelos Averoff-Tositsa, is woensdag ge arresteerd toen hij een bijeenkomst met „een verdacht karakter" bij woonde. De minister van binnen landse zaken in de huidige mili taire regering maakte dit donder dag bekend. Hij zei dat Averoff, een afge vaardigde van de verboden natio nale radicale unie, in een buiten wijk van Athene werd opgepakt toen hij daar van gedachten wis selde met een groot aantal per sonen. Vergaderingen van meer dan vijf personen zijn alleen toe gestaan met toestemming van de autoriteiten. Minister Patakos zei dat Averoff vermoedelijk spoedig in vrijheid zal worden gesteld omdat zijn strafregister nog blank was. Twee functionarissen van de N.A.C.P., de bond die de belangen van de Amerikaanse negers be hartigt, hebben in Boston na een reis van 2700 km door Mississippi verklaard dat de overheid van die staat er kennelijk op uit is de negerbevolking door verhonge ring te doen verdwijnen. Er moesten daar negers voor 50 dol larcent per uur zeven dagen per week werken. De staat betaalde aan negers slechts een kwart van het steunbedrag, dat voor blan ken als minimum geldt. Dinsdag hebben zes artsen voor een senaatscommissie gezegd dat Mississippi een soort gevangenis voor arme negers is, aan wie alle hulp op 'n symbolische na wordt onthouden, teneinde hen te dwin gen de staat te verlaten om niet van honger om te komen. Hij probeerde het, liet de moto ren heel langzaam vooruit draaien, kwam tot op een paar meter van de Panamees. maar waagde het niet nog verder te gaan, toen hij zag, dat zijn schroeven het zand opmaalden. Het was te gewaagd. En Rooie Tjeerd kon hem geen ongelijk geven. Als hij zelf verantwoorde lijk was geweest, zou hij het evenmin gedaan hebben. Hij zou alleen willen, dat Jakob Thom sen zich eens aan dek liet zien. „Als we er dan ook met de vlet niet bij kunnen komen, kon hij tenminste een tros overboord steken en zich daaraan laten zak ken." Dat zou gemakkelijk ge noeg zijn. Voor een vastberaden, koelbloedige, flinke zeeman ten minste wel. Maar voor iemand als Jakob Thomsen, die zich ergens in een van de dekhutten of mis schien in de kombuis schuilhield, natuurlijk niet. „Ik heb een poosje op een Franse sleepboot gevaren," ver telde Tjeerd. "Waarschijnlijk luis terde Japie niet, maar hij praatte er toch over door, alleen om zich zelf wat af te leiden nu hij niets anders kon doen. „Op de Cycloon, van Brest. En op een keer moes ten we een Griek, die in vliegend stormweer in de Golf van Biskaje in moeilijkheden was geraakt, op sleeptouw nemen. We hebben 'n halve dag werk gehad omdat daar ook geen van de kerels aan dek durfde komen." (Wordt vervolgd.) CONSTANTE KWALITEIT-25 STUKS f1.59 De ontwikkeling van de werkgelegenheid in de laatste maanden van 1966 heeft aanlei ding gegeven tot ernstige ver ontrusting. Hoewel seizoens- en conjuncturele factoren hierbij ook een rol spelen, zijn de eigenlijke oorzaken toch strüc- tureel van aard. Niet alleen de kapitaalsschaarste, maar ook de noodzaak tot arbeidsbesparende diepteïnvesteringen leiden tot een verminderende belangstel ling voor vestiging in het noor den. Aldus het zojuist versche nen iaarverslag over 1966 van de N.E.T.O. (noordelijk economisch- technologische organisatie) te Groningen. Een diepgaand onderzoek naar de structuur van het Groninger bedrijfsleven wordt bijzonder urgent en noodzakelijk geacht. Uit de huidige gang,, van zaken met betrekking tot de werkge legenheid kan echter wél wor den afgeleid dat de industriële structuur in Groningen in zijn totaliteit nog de differentiatie en de kwaliteit mist om de werk gelegenheid en het migratie- evenwicht veilig te stellen. Het is duidelijk dat de taakstelling voor het jaar 2000 de creatie van extra werkgelegenheid zal vergen, die ver uitgaat boven de hoeveelheid, waar het nu om gaat. Het zal stimuleringsmaat regelen eisen van geheel andere aard en omvang dan tot dusver getroffen, zowel in de vorm van financiële faciliteiten ter stimu lering van industrievestiging, als in het vlak van de infra structuur, aldus de N.E.T.O. De universiteit van Californië heeft een krachtige aardbeving geregistreerd in het zuiden -van Panama en het noorden van Co lumbia. Over schade zijn nog geen berichten ontvangen. In de omgeving van Naxalbari in de Indiase staat West-Benga len zijn woensdag 72 rebellen gearresteerd die op de hand van China zijn. Zij boden geen tegen stand en er is geen schot gelost. Een grote hoeveelheid wapens, waaronder vergiftige pijlen, is in beslag genomen. Walter Ulbricht. eerste secre taris van de Oostduitse „socialis tische eenheidspartij", is donder dagmorgen unaniem door de „Volkskammer" herkozen tot president van de staatsraad, een functie die hij sinds september 1960 vervult. Will Stoph werd herkozen als premier. De gewezen overste Oentoeng en drie andere militairen die ter dood zijn veroordeeld wegens hun rol in de mislukte communistische staatsgreep van 1965, zullen „zeer binnenkort" terechtgesteld worden, dit is donderdag meegedeeld door kolonel Partono, procureur bij het militair tribunaal. Volgens Partono zullen de pro cureurs van de processen tegen de militairen zelf het vuurpeloton lei den.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2