Geen Amerikaanse overheersing in Europa Huurlingen trekken zich terug uit Kongo De Gaulle: Frankrijk en West-Duitsland mogen elkaar niet loslaten Engeland moet Enropeser gaan leven Toenadering tot de Sowjet-Unie Russische belangstelling GENERAAL WESTMORELAND KRIJGT GEVRAAGDE VERSTERKINGEN HET WEER Bus verongelukt in Zuid-Slavië Westduitsers zien voordeel in overleg mei de Russen Geen ontwrichting van de zes Militaire vrachtwagen viel op badgasten ¥.fi.R. weigert !®der!»">dse schenking Frvak, «j «bQSEMmot: TEHKECUZSN 120 blanke gijzelaars mee voerend op wanhopige vlucht Militaire partners worden om troepen gevraagd Midden in de nacht vertrokken Weerbericht Journalisten heelhuids teruggevonden Eerste vluchtelingen Hoogwater Zon- en Maanstanden 12 doden en 31 gewonden DïracEeer-HöoMssaaeteöR van de Sande Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Redactie» en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand ƒ2,70; per week 62 ct Losse nrs 13 ct DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 14 JULI 1967 23e Jaargang No. 6979 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gèè*± handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ..ar. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Gaulle. Het zonder meer accep teren van dit feit zou betekenen dat men een onderdeel werd van een door de Amerikanen gedomi neerd geheel, maar er was ook een andere weg, geen vijandigheid je gens de V. S. inhoudend, n.l. die van „bescherming van onze natio nale persoonlijkheid". Dat gold voor de Duitsers, voor de Fransen en voor de anderen. Om dat te doen waren er echter deze onontbeerlijke voorwaarden: 1. Dat Frankrijk en Duitsland el kaar niet loslaten. Anders zou het onmogelijk zijn aan het overwicht van Amerika te ont komen. Blijven wij samengaan dan zullen wij' onze nationale persoonlijkheid beschermen. 2. Wij moeten ook in stand hou den wat we in de gemeenschap van de zes hebben opgebouwd. We mogen geen ontwrichting van de organisatie toestaan, want dan krijgen we een atlan- tisch stelsel, d.w.z. onder Ame rikaanse overheersing. 3. Wij moeten met Oost-Europa de middelen vinden om te ko men tot een begrip en samen werking die maken dat er nog iets anders zal bestaan dan het stelsel van de twee blokken. „Dit zijn onze leidende beginse len. Dit bepaalt onze houding je gens Amerika, dat onze natuur lijke vriend en, voor het ogenblik en voor zolang de dreiging voort duurt, onze bondgenoot is". Zo zei de Fransê president, die verder nog verklaarde geenszins de per soonlijke aanwezigheid van de Amerikanen in Europa af te keu ren maar vanuit zijn overtuiging soms tot afwijkende meningen te komen bijv. met betrekking tot Vietnam en het Midden-Oosten. Het gaat ons om het behoud van het Europa van de zes en het voe ren van een politiek van ontspan ning met het oosten", aldus De Gaulle. Deze politiek hield ook steun van de Duitse hereniging in. President De Gaulle had eerder op de dag bondskanselier Kiesinger gezegd dat Engeland een Euro- peser levenswijze moet gaan vol gen alvorens lid van de E. E. G. te worden. De Westduitse regeringswoord voerder Von Hase zei voor de radio dat de besprekingen van donderdagochtend hadden uitge wezen dat Bonn en Parijs nog steeds afwijkende meningen had den over de Britse toetreding. Wel waren de twee partijen het erover eens dat de reeds begonnen proce dure voor de bespreking van de 3ritse aanvraag moet worden voortgezet. Terwijl West-Duitsland meende dat de Britse toetreding tot de gemeenschap ook vanuit economisch oogpunt een goed ding zou zijn, was de Franse houding naar de woorden van Von Hase „meer gedifferentieerd". De Gaulle en Kiesinger hebben naar verluidt wel in aanzienlijke mate overeenstemming bereikt over verdere toenadering tot de Sowjet-Unie en de kwestie van een eventuele nieuwe defensiepolitiek buiten het atiantisch pact in het volgende decennium. De Franse president stemde in met Kiesingers suggestie van bestudering van toe komstige strategische en andere militaire regelingen binnen Europa. Hierbij gaat men er vermoedelijk van uit dat de Amerikanen zich geleidelijk aan uit Europa zullen terugtrekken. De Franse premier Pompidou, die president De Gaulle vergezel de, vertelde de Westduitsers dat hem bij zijn besprekingen in Mos kou vorige week was gebleken dat de Russische leiders nu veel meer belangstelling in een Europese vei ligheidsconferentie dan enkele maanden geleden. Volgens Franse DEN HAAG: Prins Claus werd woensdag door H. M. de koningin geïnstalleerd als lid van de Raad van State. De plechtigheid werd bijgewoond door prinses Beatrix en prins Bernhard, die beiden eveneens zitting hebben in de Raad. Na afloop van de installa tie, de leden van het koninklijk huis in gesprek met de vice-pre sident van de Raad van State, pi-of. dr. Be el. kringen is De Gaulle erin geslaagd de Westduitse vrees weg te nemen, dat hij in zijn toenadering tot Mos kou teveel van de Westduitse op vattingen zou afwijken. De presi dent verklaarde dat zijn grondge dachte was, het opgaan van Europa in een atiantisch of een Russisch blok te vermijden. De Westduitsers, hoewel nog wat gereserveerd tegenover het idee van een Europese veiligheids conferentie, maakten duidelijk dat ze voordelen zagen in overleg met de Russen. De Gaulle keerde donderdag avond in Parijs terug. De buitenlandse huurlingen die de Oostkongolese stad Kisangani bezet hebben gehouden zijn don derdag met een konvooi vracht auto's een wanhopige vlucht door onherbergzaam terrein begonnen, naar schatting 120 blanke gijze- President Johnson heeft donder dag op een persconferentie ver klaard dat er volledige overeen stemming tussen hem en de Ame rikaanse militaire bevelhebbers be staat over de versterkingen die naar Vietnam moeten worden ge stuurd, en dat de troepen die gene raal William Westmoreland (de opperbevelhebber in Vietnam) no dig heeft beschikbaar zullen wor den gesteld. KAAPSTAD: Door de sluiting van het Suez-kanaal zijn de schepen gedwongen rond Kaap de Goede Hoop te varen. Tientallen tank- en vrachtschepen liggen op de rede op hun beurt te wachten om nieuwe voorraden in te ne men. De ironie wil, dat een van de schepen de naam „Ferdinand de Lesseps" draagt. Westmoreland zei op dezelfde persconferentie dat hij' de troepen kreeg waar hij om gevraagd had en dat er onjuiste gissingen waren geweest over de aantallen waar het om ging. Hij had niet om een spe ciaal aantal gevechtseenheden voor het verkrijgen van een uitgebalan ceerde strijdmacht in Vietnam ge vraagd. (Volgens recente berichten uit Saigon wilde Westmoreland 200.000 man meer om het initiatief te kunnen behouden). De president weigerde te zeggen hoeveel aanvullingstroepen naar Vietnam zullen worden gestuurd en binnen hoeveel tijd. Hij beklem toonde, zoals minister van defen sie McNamara de dag tevoren ook partners van Amerika in Vietnam zal worden gevraagd, meer troe pen bij te dragen. Behalve van Ame rika en Zuid-Vietnam zijn bij de strijd eenheden uit Zuid-Korea, Australië, de Philippijnen, Thai land en Nieuw-Zeeland ingescha keld. McNamara had woensdag mee gedeeld dat de Amerikaanse troe pensterkte in Vietnam de komende drie maanden met twintig- tot der tigduizend man zou worden uitge breid en dat het daar niet bij zou blijven, maar tevens gezegd dat hij van mening was dat de door West- moreland beoogde resultaten zou den kunnen worden bereikt zon der de generaal zoveel troepen te geven als hij wenste. Hoe dit te rijmen valt met Westmorelands uitlating, dat aan zijn wensen wordt voldaan, is niet duidelijk. laars meevoerend in de hoop dat de Kongolese regeringstroepen hen daarom ongemoeid zullen laten. Eerst schenen ze op weg naar Oeganda maar volgens latere be richten is de kolonne afgezwenkt in zuidoostelijke richting, naar Ka- tanga om mogelijk vervolgens naar Rhodesië te ontkomen. Onder de gijzelaars bevinden zich vrou wen en kinderen, volgens sommige berichten alleen al twintig Ame rikaanse vrouwen. De huurlingen zijn naar aange nomen wordt met 180 tot 200 man, onder wie Belgen, Fransen, Cuba nen, Mexicanen en Spanjaarden. Ze hebben een tocht van honderden kilometers door regenwouden, kreupelhoutvlakten en bergen voor de boeg, en worden niet alleen door de regeringstroepen maar ook door de rebellenbenden be dreigt die zich al enkele jaren daar schuilhouden. Het konvooi van 27 vrachtwa gens is midden in de nacht uit Ki sangani vertrokken. Enkele uren later landde er het vliegtuig van het internationale Rode Kruis dat zou trachten de gijzelaars op te halen. Zij hebben daar geen huur lingen of buitenlanders aangetrof fen, zo is van welingelichte zijde in Genève vernomen. De vertegen woordigers merkten ook niets van schieten. PLAATSELIJK ONWEER Donderdag was het voor het midden en zuiden van ons land een tropische dag, de temperatu ren liepen namelijk tot 30 a 33 graden op. In de noordelijke pro vincies was het koeler, bij een noordoostelijke wind werd het daar ongeveer 20 a 25 graden. In de avond trokken enkele on weersbuien over het zuiden en oosten van ons land. Dit hing sa men met een vlak lagedrukge bied, boven noord-Frankrijk en het Kanaal. Dit druksysteem is met onstabiele lucht gevuld en verplaatst zich langzaam in noordwaartse richting. Voor vandaag wordt in het al gemeen warm weer verwacht, waarbij in de middag en avond de onweersactiviteit weer zal toe nemen. De wind zal veranderlijk zijn. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Onweersbuien In het binnenland aanvankelijk warm tot zeer warm weer met vooral in de middag en avond regen- en onweersbuien, gevolgd door afkoeling die langs de kust reeds in de ochtend wordt ver wacht. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk veranderlijk, later binnenstromend van zee. In kringen van het internationale Rode Kruis in Genève is vernomen dat de dertien journalisten die in Kisangani werden vastgehouden, evenals de hoogleraren en studen ten van de vrije universiteit van die stad, gezond en wel zijn aan getroffen. Zij waren niet door de huurlingen weggevoerd. In Kinsjasa kwamen donderdag avond de eerste vluchtelingen uit Kindoe, twee Belgische vrouwen en drie kinderen. De vrouwen de enige blanke in Kindoe wa ren zeer geëmotioneerd en wissel den op het vliegveld slechts en kele woorden met verslaggevers voor ze met een ambulance van het Rode Kruis naar de stad wer den gebracht. Hun mannen hadden in Kindoe moeten achterblijven. De oorzaken van de muiterij va a de huurlingen en de Katangese troepen in Oost-Kongo zijn intus sen nog onduidelijk. Volgens de Kongolese regering werden de huurlingen betaald door „buiten»: landse financiële kringen" en sïon<r oud-premier Tsjombe, die nu Ini Algerië gevangen zit, waarschijn» lijk achter him actie, maar volgens! huurlingenkringen bestond er grot® ontevredenheid over het langdurig uitblijven van de door de Kongo* lese regering te betalen salarissen. Bij Prijepolje, ongeveer 280 km ten zuidwesten van Belgrado, is gisteren een bus met toeristen, die op weg waren van Belgrado naar de Adriatische kust, in een ravijn gestort. Vijf mensen zijn om het leven gekomen en vijf tien gewond. Later werd bekendgemaakt dat alle doden en gewonden Zuidsla- viërs zijn. VRIJDAG 14 JULI v.m. n.m. Cadzand 6.03 6.30 Breskens 6.28 6.55 Terneuzen 7.04 7.31 Hansweert 7.38 8.05 Walsoorden 7.37 8.04 ZATERDAG 15 JULI v.m. n.m. Cadzand 7.01 7.32 Breskens 7.26 7.57 Terneuzen 8.02 8.33 Hansweert 8.36 9.07 Walsoorden 8.35 9.06 ZON op onder 21.01 MAAN op onder 0.58 21.01 21.02 21.02 10.59 12.23 13.48 15.15 President De Gaulle heeft donderdag een beroep op West-Duitsland gedaan samen met Frankrijk te stre ven naar bescherming van de nationale persoonlijkheid en voorkoming van Ameri kaanse hegemonie over de westelijke wereld. In een verklaring op de slotbijeen komst van het tweedaagse Frans-Duitse overleg in Bonn verklaarde de presi dent dat 't, wanneer Frank rijk en West-Duitsland scheiden, „onmogelijk zal worden het overwicht van Amerika tegen te houden". De dominerende factor op dit moment vormt „de enorme macht van de Verenigde Staten". Dit be doel ik niet vijandig, maar de Ver enigde Staten zijn de grootste mo gendheid geworden en daardoor automatisch geneigd tot uitbrei- van hun macht en, ik wil niet zeg- dominering, maar een domine rend optreden en uitoefening van hegemonie over de andere, aldus Op het strand van Bergeggi, 9 km van de Italiaanse plaats Savo- na, is donderdag een militaire vrachtwagen verongelukt. Van de 28 inzittende soldaten kwamen er 12 om het leven, 31 personen wer den ernstig gewond. De militairen, van het 89ste re giment infanterie dat in Savona is gelegerd, waren op weg naar een brand om deze te helpen blussen. Door onbekende oorzaak reed de wagen de weg af en sloeg om op het enige meters lager gelegen strand, waar een aantal badgasten werd gewond. Het Rode Kruis van de Verenig de Arabische Republiek, de „Rode Halve Maan" heeft de Nederland se regering meegedeeld, dat het niet in staat is een schenking van de Nederlandse regering ter waar de van 300 000 gulden aan te ne- i men. De goederen waren bestemd voor de slachtoffers van de oorlog in het midden-oosten. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken, die dit meedeelde, zei dat de goe deren, bestaande uit halfvette melkpoeder, zeep, dekens en vita mine, nu naar Jordanië en Syrië zullen worden gezonden. In deze landen bevinden zich de meeste vluchtelingen. V

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1