Fotograferen en vakantie fotograferen en vakantie fotograf Vakkundige tips voor de amateur - fotograaf naar Op Joegoslavië REISTIPS VOOR FOTO/AUTOMOBILISTEN *»,m »W^*^'kTaa mWit" «J.»V«T.V. m-m m-m rf m'm l'An»'».». mmmMmm tfaVusW^ ■■■Wil «Hl ■IWIm-.i «I- -prf rf rfrrrf ff rfTf f f fff f ff f mf l"Hrfll|J» Ja, er zijn grenzen aan alles en ondanks de „eenwording van Europa" helaas ook nog min of meer vóór alles, ook voor uw camera. Uw toestel dient zich net als zijn baas aan de grens te legitimeren. Wan neer een-douane-ambtenaar hierom vraagt, moet u kunnen aantonen dat uw camera op Nederlandse bodem is aangeschaft. Voor een camera zonder papieren kan de douaneman het land van herkomst slechts gissen. Op fototoestellen en veel andere zaken dienen nu eenmaal invoerrechten te worden betaald. In de vaderlandse ivin- kelprijzen zijn deze rechten reeds gecalcu leerd. Neem dus altijd de kwitantie van uw appa ratuur mee. Bent u de kwitantie kwijt, dan kunt u nog altijd te rade gaan bij de plaat selijke belastinginspectie (loketje Invoer rechten), waar men qlsnog paperassen kan krijgen. U moet dan de apparatuur, welke hiervoor in aanmerking komt meebrengen. Aldus kunt u voorkomen niet meer van de verre reis met de spulletjes naar huis te mogen, zonder nog eens invoerrechten aan de grens te betalen. Op een toestel van enkele tientjes zal men niet kijken, maar met camera's tegen de vijfenzestig gulden wordt het oppassen. Onze zomers staan, internationaal bezien, niet zo best aangeschreven en ze zijn bovendien vaak te kort om vrienden te kunnen maken. Behalve dan voor bezitters van een foto-apparaat. Amateurfotografen, of zij hun status nu danken aan een boxje of aan een heel-veel-duiten- symbool, zijn in de gelegenheid zomer en zon over een heel jaar uit te smeren, sterker: zij bezitten de middelen om een zomerse dag op elk gewenst Viur in elk jaargetijde te prolongeren. Zo maar een foto? Ja. dat had u gedacht. Een juweeltje van compositie en „het derde oog". Een opname, waarop zelfs een vakman trots zou zijn. De fotografie stelt ons in staat die vele, maar o zo korte momen ten voor de één momenten van de vakantie, voor de ander van een dagje-uit elke dag te doen herleven. Daarom is een camera wellicht het universeelste attribuut dat tot veler zomeruitrusting be hoort. Ja, moeten we fotograferen in de zomer eigenlijk nog bepleiten? Het voornemen met de camera op stap te gaan is meestal wel aanwe zig. Naast die plannen zijn natuur lijk een dosis inzicht en wat tech nische vaardigheid vereist. En dat geldt voor de bezitter van de dure camera vaak nog in ruimere mate dan voor Jan met de doodgewone Want in feite zijn alle camera's ge lijk. De duurdere is weliswaar wat weelderiger aangekleed, maar juist de bezitter hiervan ziet wel eens elementaire fotowetjes over het hoofd. We willen hier, voor wie het van node heeft, heel summier uiteenzet ten waar we zo al om moeten den ken, waar we om mogen denken en wat we dienen te vergeten. Verge ten moeten we dan allereerst het ad vies van de semi-prof, die ons ca meraatje in de voddenzak wil heb ben, omdat het uit de tijd zou zijn of omdat het lensje niet mooi blauw is. Een camera met veel mo gelijkheden is natuurlijk prachtig, maar vaak niet in overeenstemming met ménige beurs. 17 GEBODEN Vergeet eens die zon in de rug. Op nagenoeg elke camera past een zonnekap, welks gebruik ook zijde lingse stand van de lichtbron toe laat. Uw foto wint aan levendigheid. Gebruik in de zomer een niet te snelle film. Er is licht genoeg. Met een korte belichtingstijd kunt U de diafragma-opening nog betrek kelijk ruim houden, waardoor bij goed scherpstellen voor- en ach tergrond gescheiden worden weerge geven. Als U geen belichtingsmeter hebt, schaam U dan niet voor het gebruik van een belichtingstabelletje. Ook voor Uw goedkope camera! Wanneer de sluiter geen korte tijden toelaat en de kleinste diafragma-opening nog te groot is, kunnen we gebruik maken van filters welke eveneens „lichtverminderend" werken. Ook bij wolkenloze hemel bewijst een (geel)filter goede diensten. Bij opnamen aan het water heel nuttig om reliëf te krijgen en een hinderende spiegeling enigszins te temperen. Laat aan het strand de came ra niet langer uit de tas dan strikt nodig. Camera met tas en al in een plasticzak is geen overbodige luxe. Eén korreltje zand kan ver woestingen aanrichten. Vereeuwig sportwedstrijden met korte belichtingstijden. U kunt, bijv, bij een fietser ook de idee van snel heid versterken door langer te be lichten (1-50) en de camera mee te draaien met het object. Mét de ach tergrond worden ook de rondmalen- de benen onscherp afgebeeld (bewo gen), maar dit zal geen groot be zwaar zijn. Laat tijdens vakantie of trektoch ten films in de originele verpakking. Verwissel van film op beschutte plekjes, liefst binnen. Nooit in da felle zon. Neem mét Uw lunchpakket ook de films uit de auto mee. In da zon wordt de auto een oven, het lunchpakket beschuit en de films—, waardeloos. Als Uw camera eens in het wa ter mocht vallen: Rennen naar de dichtstbijzijnde fotowinkel. Niet in de zon laten drogen. Laat zulke karweit jes aan de vakman over. En als de films in het water val len: 't zelfde recept. Onbelichte (nieuwe) films kunt U weggooien...- Neem op forse reizen Uw eigen favoriete films mee, daarmee voor komt U in het buitenland wildvreem de merken te moeten kopen. Neem behalve de .zomerfilms' ook enkele hooggevoelige films bijv. 21 din mee voor donkere dagen. De douane laat meer films dan pakjes roomboter toe... Als U kleurenfoto's of -dia's maakt, let dan ook op de kleur. Een voud is ook hier op zijn plaats. Zoek objecten met forse kleurvakken, dus geen bloemperkjes heel ver weg. Compositieregels gelden ook voor U. Zoek rustig de plaats van de opname. Let bijv op waar de hori zon op de foto komt Nooit in het midden. Wanneer een (werkelijk ho rizontale) horizon scheef op de foto komt, geef dan de schuld niet aan het landschap. Maak van de vakantie, een trip of een dagje-uit een reportage. Laat de foto's in voorstelling elkaar lo gisch opvolgen en als serie wat zeg baars geven. Laat die serie thuis in het al bum of tijdens de dia-voorstelling dan in de juiste volgorde zien. Zoek tot slot in een vreemd land eens de gewone dingen te fo tograferen: hoe de mens daar leeft, werkt, eet en zich ontspant. Aardig is het ook om in een vreemd land een enkele prentbriefkaart te kopen om deze later tussen de foto's in het album te plakken, samen met de kaartjes van de ondergrondse of vfllj de tandradbaan. De neiging het reisdoel steeds verder weg te kiezen voor de vakantie is algemeen. Enerzijds door het feit, dat de auto in ons land hard op weg is om tot de normale gezinsuitrusting te gaan behoren, anderzijds door het verlangen nieuwe gebieden te ontdekken. De mens wil altijd verder. Over Joegoslavië worden nog al eens gepeperde verhalen verteld. Pas op voor uw auto in de binnenlanden, wegen zijn onberijdbaar enz. De meeste van die verhalen mag u met een flinke snuif zout nemen. Wat het binnenland betreft schuilt er een kern van waarheid in. Er wordt hard gewerkt aan de wegen zeker aan de grote doorgaande wegen naar de toeristencentra, maar in het binnenland zijn ze niet vergelijkbaar met ooze B-wegen in de provincie. Is wellicht een idee. U hoeft uw reis- deviezen niet meer aan te geven. Verleden jaar had u nog een visum no dig, maar nu kunt u met een geldig paspoort volstaan. Het bedrag dat u maximaal aan Joegoslavisc-h geld mag invoeren, is 10.000 dinars. FOTOGRAFIE Een hoofdstuk apart over fotogra fie en smalfilm. Het land leent zich uitermate voor fijne kleurendia's. In het zuidelijke deel van het land treft u een oriëntalische sfeer aan. Mos keeën, gesluierde vrouwen, huizen en markten doen ons aan het Midden- Oosten denken. Militaire objekten mag u niet fotograferen iets wat overi gens voor vrijwel elk land geldt. U doet het best uw eigen favorie te merk film mee te nemen, want het materiaal is daar aanmerkelijk duur der dan in eigen land. Bewaar de films in een koeltas of pak ze in sta- niol en houdt ze belicht of onbelicht- uit de zon! Dat geldt uiteraard ook voor uw camera, die zo lekker op de achterbank kan broeien. Leg er iet-s overheen. Wij raden u niet aan de films in het land te laten ontwikke len. Neem als u een elektrische film camera heeft, de nodige reservebatte rijen mee. De kans, dat u ze daar kunt kopen, is gering. Filmers tref fen op markten, bij volksfeesten en danspartijen een rijk gebied voor hun hobby aan. Fotografen kunnen hun hart letterlijk overal ophalen. Vergeet niet om het kleurloze U.V.- filter in uw bagage te stoppen, want bij zoveel zon is veel ultra-violet licht. Zwart-wit foto's zonder geelfilter zullen gauw wat blikkerig uitvallen. Een oranjefilter echter geeft fantas tische effekten op de witgekalkte hui zen. Er is licht genoeg. Zelfs met een oranje-filter zult u (als er zon is en dat is vaak) met een honderdste se- konde bij 8 kunnen fotografe ren met een film van bijv. 17 DIN. WAT NEEMT U MEE? Een camera ligt het best onder uw bank of stoel, dus uit de zon en... uit het zicht van dieven. Bovendien kan een camera die op de achterbank ligt bij abrupt remmen naar vo ren schieten. Filmen uit de auto gaat best, maar bij voor keur recht vooruit. Zet de camera op een statief of eenpootstatief en stel het licht in op dat buiten de wagen. N.B. automatische ca mera's doen dat zelf wel. Houd belichte films zo koel mogelijk. Snel uit de camera. Verpak ze indien mogelijk in de koeltas en wikkel ze in aluminiumfolie. Een controle van auto en camera voor u op reis gaat voorkomt brokken bij beide. Verzeker uw camera tegen vermissing en schade. Neem een identiteitsbewijs mee voor het toestel. Denkt u om uw „reis en krediet brief" A.N.W.B.? Hoe fijn en -avontuurlijk de binnen landen ook zijn mogen, de grote stroom trekt toch naar de Adriati- sche kust. Deze zeekust vertoont schit terende stranden, prachtige rotsige baaien en inhammen. Het water van de zee is meestal van een tempera tuur zoals we in Nederland alleen in héte zomers meten. Zo groot is de aantrekkingskracht van deze kustge bieden, dat er het vorige jaar ruw weg 8 miljoen bezoekers heentrokken. SCHITTERENDE KUSTWEG De regering van Joegoslavië heeft begrepen dat het bezoekersaantal pas opgevoerd kan worden, als -de ver bindingen aan moderne eisen voldoen. Daarom is een schitterende kustweg aangelegd. Deze weg strekt zich uit van de Oostenrijkse grens tot aan de Griekse. Aangezien bijna drievierde van het totale aantal toeristen het eigen vervoermiddel kiest om een bezoek aan dit land te brengen, is het gereedko men van de weg een verademing voor de reizigers. Vanuit ons land is het een hele ruk om bijv. naar Villach te rijden. Daarom kiezen velen de auto-slaaptrein, die hem moeiteloos de 1400 km (Amsterdam-Villac-h) laat overbruggen. Het viel ons op, dat in Joegosla vië geen waspoeder verkrijgbaar was. Alleen een soort harde zeep, zoiets als hier de Sunlight-zeep. Het zou aan beveling kunnen verdienen om een paar pakken van uw favoriete merk mee te nemen. Een and-er punt is de uitrusting van uw auto. In de grote steden zult u redelijk aan service kunnen komen. In de hoofdstad Belgrado bevinden zich vertegenwoordigers van sommige be kende automerken. Onze eigen Daffo dil bezit er een steunpunt, waar u voor noodgevallen terecht kunt. Overi gens blijft het een veilige weg enkele noodzakelijke onderdelen mee te ne men. Dit zijn o.m.ventilatorriem, bou gies, brandstofslang, eventueel een stel contactpunten, bandenreparatiemateri- aal en een voetpomp, dit alles buiten uw normale vakantie-uitrusting, van reservelampjes, zekeringen, verband doos enz. De cursus „Pech onderweg" van de ANWB gevolgd hebbend, zult u met een zekere gerustheid op weg gaan. Uw reis- en kredietbrief van de ANWB mag niet in uw bagage ont breken evenmin een goede wegenkaart. PRIJZEN Voor onze begrippen is Joegoslavië een goedkoop land, ook al zijn de prijzen daar wel degelijk aan een stij- Reservebenzine kunt u meenemen in een klei ne jerrycan mits de dop zeer goed sluit. Hebt u die niet? Denk eens -aan een normale liter fles met plasticschroefdop als van limonade. Verpak die goed in een opgerolde doek en zet haar vast tussen de bagage. Een paar ineengerolde damesnylons kunnen tijdelijk een gebroken ventilatorriem vervan gen. Een plunjezak kan meer kleding bevatten en stouwt u gemakkelijker dan een koffer in uw bagageruimte weg. Gebruik tijdens lange ritten geen kalmerings middelen of aspirine. Ook aspirine benadeelt uw rijkwaliteit. Tien minuten rust is beter dan "twee koppen sterke koffie. Een gewone baksteen werkt prima samen met uw handrem. ging onderhevig. Deze stijging is ove rigens een wereldverschijnsel, dat het begrip „geld" in toenemende mate van zijn status beroofd. Voor uw gulden krijgt u onge veer 345 dinars. De benzine kost er omgerekend circa 32 cent per liter. Super kost 36 cent. Voor een etentje in een restaurant betaalt u, afhanke lijk van de zaak, ongeveer 1,50 tot 5. Koffie is er aan de dure kant, een pot poederkoffie in uw bagage

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 7