WijzigingBelgischepolitiek ten aanzien van Kongo? Artillerieduel in de zone van het Suez-kanaal Regering keurt financiële steun de huurlingen af aan bijdrage van f 108 miljoen voor ontwikkeling van West-lrian Geen politieke come-back voor Soekarno c.s. HET WEER DONDERDAG 13 JULI 1967 23e Jaargang No. 6978 Gevoelens van bitterheid onder de Belgen 40.000 Belgen Steun aan huurlingen Sabeita hervat vluchten op Kongo Piratenzender in Kisangani Noodtoestand gedeeltelijk opgeheven Kannibalisme Nieuwe reddingsactie voor Europeanen in Kisangani Aanval op rebellen- bastion in Nigeria Zeegevecht FORMOSA DOOR TAIFOEN GETROFFEN Veldslag in Jemen Wesfduitse bommenwerper neergestort Meer Russische oorlogsschepen in Port Said verwacht Weerbericht Hoogwater Zon-en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand ƒ2,70; per week 62 ct Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géèu handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ..ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Belgische minister-president Vandenboeynants heeft woensdag op een persconferentie in Brussel gezinspeeld op een mogelijke her ziening van de Belgische politiek ten aanzien van Kongo. Alle gegevens over de ontwikke ling van de afgelopen dagen zijn nog niet bekend, zo verklaarde hij op een persbijeenkomst in het mi nisterie van buitenlandse zaken in Brussel, doch één ding is zeker: het chronisch gebrek aan waarbor gen van de veiligheid van de Bel gische onderdanen in Kongo en de permanente, cngei echtvaardigde en onbegrijpelijke verdachtmaking aan het adres van België zullen elementen zijn, waai mee de Bel gische regering rekening zal moe ten houden tij bet uitzetten van haar verdere politiek ten aanzien van Kongo. Premier Vandenboeynants was op de persconferentie vergezeld van vice-premier Declercq en de minister van buitenlandse zaken, Harmei. Hij begon met een her haling van vroegere verklaringen dat de Belgische regering een po litiek voert van niet-inmenging in de Kongolese aangelegenheden en dat zij elke actie van Belgen tegen de Kongolese autoriteiten streng afkeurt. De Belgische regering heeft vol ledig begrip voor de gevoelens van bitterheid die door de recente ge beurtenissen in Kongo bij de Bel gische publieke opinie zijn gewekt, zo zei hij. De regering is echter vastbesloten kalm en koelbloedig te blijven. Als alle gegevens over de gebeurtenissen in Kongo van de afgelopen week bekend zullen zijn, zal de regering de nodige conclu sies uit het dossier trekken en eventueel stappen bij de bevoegde internationale autoriteiten onder nemen. De Belgische regering houdt de regering van Kongo volledig ver antwoordelijk voor de veiligheid van de circa 40.000 Belgen in Kon go. Zij heeft vorig jaar alleen wil len instemmen met vertrek van Belgische leerkrachten naar Kongo, nadat de Kongolese regering ga ranties voor hun veiligheid had gegeven. De Belgische ambassade in Kins- jasa heeft als eerste opdracht te verkrijgen, dat de normale lucht en andere verbindingen worden Aan het plan van de Verenigde Naties tot ontwikkeling van West- lrian, waarover minister Udink woensdagmiddag mededelingen in de Eerste Kamer heeft gedaan, zal Nederland een bijdrage leveren van 30 miljoen dollar (ca. 108 miljoen gulden). Op 14 mei j.l. meldde de ANP- corresponder.t uit Djakarta dat een ploeg van de Verenigde Naties een 'i?zoek had gebracht aan West- Inan om de Indonesische autoritei- TERSCHELLING: Koningin Ju liana en prins Bernhard hebben dinsdag hun bezoek aan de Friese waddeneilanden voortgezet met een bezoek aan Terschelling. Bij een bezoek aan de Boschplaat maakte het koninklijk paar ge bruik van het meest geëigende transportmiddel, de jiets, waar van hier een beeld. ten van advies te dienen inzake de besteding van het bedrag van 30 miljoen dollar dat de Nederlandse regering aan het V. N.-fonds voor de ontwikkeling van West-lrian heeft verstrekt. Het bedrag der lening is blijkens een mededeling van het Indonesi sche persbureau Antara bestemd voor de aanleg van wegen, de ont wikkeling van de industrie in W.- Irian, de ontwikkeling van het on derwijs en de gezondheidszorg en voor de uitbreiding der scheep vaartfaciliteiten. De V. N.-groep zou zich beraden over de mogelijk heid van een bijzondere hulpver lening op lange termijn aan West- lrian, nadat zij zelf ter plaatse de mogelijkheden had nagegaan voor de ui .voering van genoemde pro jecten. hersteld en het uitreisverbod voor vreemdelingen opgeheven, aldus de minister-president. Als dit gewei gerd zou worden, zou de interna tionale opinie hen beschouwen als een ongeoorloofd pressiemiddel als alleen het vertrek van Belgen verboden zou blijven, zou dit een discriminatie zijn die de Belgische regering niet kan aanvaarden. Vice-premier Declercq verklaar de in antwoord op vragen, dat de Belgische financiële en technische bijstand aan Kongo een waarde van tenminste drie miljard frank (ruim 200 miljoen gulden) per jaar beloopt. Op een vraag over een verkla ring die een der huurlingen in Kon go zou hebben afgelegd en volgens welke de huurlingen financieel door de Belgische regering en de „Union Minière" gesteund werden, ant woordde Vandenboeynants, dat dit 'eker niet waar is voorzover het de regering betreft. De boekhou ding van deUnion Minière' kon hij niet controleren, doch als de maat schappij financiële steun verleende, zou dit door de regering ten strengste afgekeurd worden. De premier voegde hier overigens aan toe, dat de huurling die deze ver klaring zou hebben afgelegd, bij terugkeer in België erop kan re kenen dat hij hierover ter verant woording zou worden geroepen. Een woordvoerder van de Belgi sche luchtvaartmaatschappij „Sa bena" heeft woensdagmiddag ver klaard, dat de Sabe-.a met ingang van vandaag de diensten op Kins- jasa zal hervatten. Hedenavond zullen twee toestellen van de nor male lijndienst uit Brussel vertrek ken. De huurlingen die het vliegveld van Kisangani bezet houden, heb ben volgens de Kongolese radio de beschikking over een piratenzen der, waarover steeds weer wordt omgeroepen dat president Moboe toe ongeschikt is als leider en dat de enigen die dat wel zijn Gode- froid Moenoengo en Leonard Moe- lamba (beiden oud-ministers) zijn. De zender wordt bediend door een man die Scram zou heten. Moenongo, onder Tsjombe mi nister van binnenlandse zaken van het afgescheiden Katanga en later nog gouverneur van de provincie zuid-Katanga, bevindt zich te Kins hasa min of meer in hechtenis sinds Moboetoe hem eind vorig jaar van zijn laatste functie onthief. Gene raal Moelamba was een van de medewerkers aan Moboetoe's mi litaire staatsgreep van november 1965, is enige tijd premier geweest, maar vorig jaar oktober tot aftre den gedwongen. Sindsdien staat hij aan het hoofd van een staatsver zekeringsmaatschappij. Het is de eerste maal dat hun namen in ver band zijn gebracht met de rebellie. De Kongolese regering heeft woensdag de noodtoestand, vorige week na het uitbreken van de op stand afgekondigd, opgeheven be halve voor de Oostprovincie (waar van Kisangani de hoofdstad is) en Kivoe (hoofdstad van Boekavoe). President Moboetoe heeft voorts zijn troepen in Kisangani gelast het staakt-het-vuren te handhaven om het internationale Rode Kruis in de gelegenheid te stellen de gij zelaars op het vliegveld te evacu eren. Ook zijn de grenzen weer opengesteld en is het voor buiten landers afgekondigde uitgaansver bod van twaalf uur ingetrokken, weer met uitzondering van de Oost provincie en Kivoe. De enige be perkende bepaling jegens buiten landers is nu nog dat ze geen wa pens mogen meedragen of bezit ten. Intussen zijn woensdag in Kins- jasa Ethiopische jachtbommenwer pers aangekomen die de Kongolese regering behulpzaam moeten zijn bij het herstellen van de orde. De huurlingen in Kisangani heb ben intussen nog geen teken ge geven dat ze bereid zijn de blanke en Kongolese gijzelaars die ze in handen hebben, vrij te laten. De Kongolese ambassade in Parijs heeft berichten over kannibalisme met klem tegengesproken, evenals mededelingen van vluchtelingen uit Boekavoe, volgens welke daar na het neerslaan van de opstand door regeringstroepen onder blanken een bloedbad was aangebracht. De Belgische minister van bui' tenlandse zaken, Harmei, heeft woensdagmiddag in Brussel ver klaard te hopen dat „in de komen de uren" nieuwe pogingen zouden worden ondernomen om de Euro peanen te redden die te Kisangani door de opstandige huurlingen wor den vastgehouden. Pogingen om dit te doen met be hulp van Amerikaanse vliegtuigen konden dinsdag wegens onvoor ziene omstandigheden niet door gaan. De Belgische regering heeft daarna contact opgenomen met het Rode Kruis en er zijn vliegtuigen, voor een nieuwe reddingspoging ter beschikking van Rode-Kruis- vertegenwoordigers in Kongo ge steld, zo verklaarde hij op een persconferentie. Minister Harmei verklaarde dat volgens de laatste gegevens (van 10 juli) de 13 journalisten die op het vliegveld van Kisangani wor den vastgehouden, in goede ge zondheid verkeren. "vv Nigeriaanse federale troepen hebben woensdag met pantser wagens een grootscheepse aan val ingezet op het „rebellen"- bastion Nsoekka in Biafra (Oost-Nigeria). Radio-Biafra geeft toe dat in dit gebied hevig wordt gevoch ten, maar zegt dat de tegenstan der na een aanvankelijk over wicht is teruggeworpen tot de grens. Vliegtuigen van Biafra hebben volgens de radio een be langrijke vliegbasis bij de noor delijke federale stad Makoerdi onbruikbaar gemaakt. Biafra heeft tevens beweerd dat twee vliegtuigen met huur lingen maandagavond van Lon den naar Lagos zijn gevlogen. Een Egyptisch legerbericht maakt melding van nieuwe inciden ten tussen Israëlische en Egypti sche troepen in de zone van het Suez-kanaal, ten zuiden van Ismai- lia. Israëlische troepen zouden uit stellingen ten oosten van het ka naal om 7 uur Ned. tijd het vuur geopend hebben op Egyptische stellingen ten zuiden van Ismailia. De Egyptenaren beantwoordden 't vuur. Twee Israëlische voertuigen werden vernietigd. De Egyptische troepen leden geen verliezen. Het vuren werd om kwart over acht gestaakt. Van Israëlische zijde is gezegd, dat de Egyptenaren gevuurd heb ben op twee Israëlische jeeps. Een Israëliër werd gewond. Van Egyptische zijde is nader hand gemeld, dat de Israëliërs op nieuw Egyptische stellingen ten zuiden van Ismailia hebben bescho ten. Radio-Cairo heeft gemeld, dat bij het tweede incident twee Israë lische tanks werden vernietigd. Egyptische mededelingen ga- wagen van een concentratie van tanks aan het oosten van het Suez- kanaal. Een Egyptische tank werd beschadigd. Het tweede artillerie duel duurde een half uur. Van Egyptische zijde is tot dus ver niets gezegd over het zee gevecht waarvan Israël woensdag heeft gewaagd. Cairo heeft even min nog gerept over het Egypti sche vliegtuig dat dinsdag boven de Sinai zou zijn neergeschoten. Een Israëlische militaire woord voerder heeft woensdag bekend gemaakt, dat twee Egyptische tor- pedoboten tot zinken zijn gebracht bij een kort treffen op zee voor de kust van het schiereiland Sinai. Dit treffen had dinsdagavond laat plaats. De Egyptische vaartuigen open den het vuur met hun kanonnen op een Israëlische vlooteenheid onge veer 25 km ten noorden van Roe- mana. De Israëlische eenheid, be staande uit twee torpedoboten en een torpedobootjager, waren op patrouille. Volgens de Israëlische woordvoerder vielen de Egyptische vaartuigen de twee Israëlische tor pedoboten aan. De torpedoboot Eilath mengde zich in de strijd. Een Egyptische torpedoboot werd door een Israëlische torpedoboot tot zin ken gebracht. De andere door de Eilath. Waarnemers merken op, dat de zeeslag slechts een veertigtal kilo meter van Port Said is geleverd, waar op het ogenblik bezoekende Russische vlooteenheden liggen. Zes mensen zijn verdronken en negen worden vermist terwijl hon derden zijn geïsoleerd door over stromingen in het oostSn en zui den van Formosa, waar de taifoen „Clara" overheen trok. Honderd royalistische Jeme- nieten zijn gesneuveld en twee honderdvijftig gewond tijdens een veldslag met republikeinse stammen, zo meldde woensdag radio-Sanaa. De aanhangers van de verdreven imam El Badr zou den hebben geprobeerd via de oostgrens wapens en munitie het land binnen te brengen. Aan re publikeinse kant vielen volgens de radio slechts vier doden. Waarnemend president Soeharto van Indonesië staat volledig achter het besluit van de militaire bevel hebbers om elke poging tot een politieke come-back van Soekarno en diens aanhang te verhinderen. Dit is meegedeeld door generaal- majoor Kemal Idris, bevelhebber van de strategische reserve van het leger. Volgens Idris wordt het besluit ook gesteund door de voorzitter van het volkscongres, generaal Na- soetion, die maandag tegenover studenten in Bandoeng verklaarde dat nog niet alle aanhangers van Soekarno uit het regeringsappa raat verwijderd zijn. Ook beweerde Nasoetion bij die gelegenheid dat de toestand in In donesië niet alleen door economi sche verbeteringen gestabiliseerd kan worden, zoals sommige groe pen verkondigen. Volgens hem be staat op politiek gebied een diepe kloof tussen de feiten en de doel stellingen van het nieuwe bewind. Een Westduitse jachtbommen werper van het type Fiat G 91 is woensdag in de omgeving van de plaats Bruchsel neergestort. De piloot kwam daarbij om het leven. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Uit Russische bron in Cairo is vernomen dat twee schepen van de Russische Middellandse Zee- vloot zich bij het eskader van 12 zullen voegen dat sinds maandag in Alexandrië en Port Said voor anker ligt. De Russische schepen zouden acht dagen in de Egyptische havens blijven, maar het dagblad „Al Goemhoeria" meldde woensdag dat de Egyptische autoriteiten de com mandant van het smaldeel hebben meegedeeld de uitnodiging niet aan tijd gebonden te beschouwen. PEKING: Rode gardisten leven zich uit met geweer en bajonet op een pop, welke het Ameri kaanse imperialisme" symboli seert. De demonstratie is gericht tegen de huidige regering in Bir ma, die door de Verenigde Staten zou worden gesteund. ZONNIG Een gordel van hogedruk, die zich uitstrekte van het zeegebied bij IJsland, via Noord-Holland en Denemarken naar Polen, bezorgde ons fraai zomerweer. De tempera- tuien bereikten in het binnenland waarden van 26 tot 29 graden, aan de kust en boven 't Waddengebied was deze enige graden lager. Door dat een vlak lagedrukgebied boven Frankrijk zich naar het noorden uitbreidde, begon de wind uit het noordoosten te waaien, de hoge- drukgordel trekt verder naar het noorden, maar overigens wordt er voor vandaag weinig verande ring in het weertype verwacht, be houdens een kleine kans op een ge- isoleerde onweersbui tegen de avond. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Vrij warm Zonnig en vrij warm met later op de dag kans op een lokale on weersbui. Matige, in het Wadden gebied af en toe vrij krachtige oostelijke wind. DONDERDAG 13 JULI v.m. n.m. Cadzand 5.13 5.37 Breskens 5.38 6.02 Terneuzen 6.14 6.38 Hansweert 6.48 7.12 Walsoorden 6.47 7.11 VRIJDAG 14 JULI v.m. n.m. Cadzand 6.03 6.30 Breskens 6.28 6.55 Terneuzen 7.04 7.31 Hansweert 7.38 8.05 Walsoorden 7.37 8.04 ZON MAAN op onder op onder 13 4.20 21.00 9.33 0.40 14 4.20 21.01 10.59 0.58 15 4.19 21.01 12.23 1.12 16 4.19 21.02 13.48 1.25 17 4.19 21.02 15.15 1.38

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1