'provinciaal meuwó PLAATS ONDER DE ZON C6£uofo/xpót OL WAC/IAS W& m/A/ BQMSA/ï w/ixr wo&sr SMCOSJZS AFWAS ojcimknacfo, üAC HERMANS Het overleg tussen De Gaulle en Kiesinger Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 12 juli 1967 Terneuzen Universitair examen Goed afgelopen Aardenburg Universitair examen Cadzand Autorally Oostburg Voor het behoud van het natuurschoon Philippine Café „Het Hoekske" nu „Marinet" Kermis Renesse Zes gewonden bij autobotsing Rilland-Bath Verdronken Sas van Gent Expo Sas WIELRIJDER VERONGELUKT MEISJE VERONGELUKT PSEUDO-ARTS IN ROTTERDAM ONBEKENDE DODE MAN IN WONING AANGETROFFEN Zierikzee Dodelijk verkeersongeval JONGEN VERDRONKEN JONGENSBENDE INBREKERS IN AMSTELVEEN GEPAKT MIJNSTAKING IN BOLIVIA GEËINDIGD OOSTENRIJK EN ITALIË GEEN MOEILIJKHEDEN VOOR BEVOORRADING VAN ANTWERPSE RAFFINADERIJEN UIT KLINIEK ONTVLUCHTE MAN WEGENS DIEFSTAL AANGEHOUDEN BANKROVERS DREIGEN LONDON BRIDGE TE KOOP Het onderzoek van de zon Gebied op midden-Java bedreigd door hongersnood Franse politie gaat strenger optreden tegen verkeers- zondaars NOODLANDING OP KRAAN I i"terf laoon HAK DE KNOOP PQCR DOB AIS DU/ZEN DE HUISVROUWEN soes» Aan de Rijksuniversiteit te Nij megen slaagde voor het kandidaats examen tandheelkunde de heer J. A. M. Nijsten, alhier. Gistermiddag te'ongeveer 4 uur had op de kruising van de Van Steenbergenlaan met de Steen- kamplaan een verkeersongeval plaats. De heer F. T. uit Terneuzen kwam met zijn auto op de Van Steenbergenlaan uit de richting van het Consultatiegebouw van het Groene Kruis gereden. Toen hij genoemde kruising was genaderd wilde de eveneens in Terneuzen wonende heer A. J. B., op zijn brommer de kruising pas seren in de richting van de Em- malaan. Bij de daarop volgende botsing kwam laatstgenoemde te vallen, waarbij hij een gekwetst linker been opliep. Voor een geneeskun dig onderzoek werd hij naar het Julianaziekenhuis gebracht. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het kandi daatsexamen biologie de heer Th. M. van Bellegem te Eede-Aarden- burg. In Cadzand werd voor de tien de achtereenvolgende keer de „Schorrebloemrit" verreden, een autorally over een lengte van 39 kilometer met een gemiddelde van 30 kilometer per uur. Deze rit werd georganiseerd door de plaatselijke V.V.V. met de mede werking van de regionale auto club W.Z.A. Er werd door 55 automobilis ten en een tiental bromfietsen aan deelgenomen. De rit plaatste de deelnemers voor verschillen de moeilijkheden. Zo liepen veel deelnemers strafpunten op bij het „Wapen van Cadzand". Zij sloegen af bij een wapen waarin de diagonale streep verkeerd was getekend, terwijl een straat ver der het juiste stond opgesteld. Hierbij bleek o.m. dat velen uit eigen streek zich niet aan het'wa pen direct konden aanpassen. De V.V.V. had voor een attrac tie gezorgd door het aanbieden van een portemonnee met in scriptie. De uitslagen luiden: BROMFIETSEN: 1. Johan de Wispelaere te Sluis; 2. André de Lijzer te Cadzand. AUTOKLASSE: 1. J. 't Gilde te Hoek, 35 winstpunten; 2. A. Faas te Terneuzen, 34 winstpun ten; 3. Van Hijfte te Biervliet, 32 winstpunten; 4. W. Groosman te Sluis, 30 winstpunten en 5. W. van Maenhout te Waterlandkerk je, 53 strafpunten. Burgemeester J. A. Leenhouts reikte in café „Buitenlust" de prijzen uit. De Vogelbeschermingswacht in West Zeeuws-Vlaanderen maakt zich ongerust over het behoud van het natuurschoon. Verlies daarvan gaat onherroepelijk ge paard met een ernstige bedrei ging van het hier aanwezige vo gelarsenaal. Dit blijkt uit een circulaire, die onlangs door het bestuur van de wacht aan de le den werd toegezonden. Vooral de aanvrage van het ge meentebestuur van Terneuzen aan de gemeenteraad van Bier vliet om op het grondgebied van laatstgenoemde gemeente te mo gen overgaan tot uitbreiding en vestiging van de DOW, ook op het gebied van de gemeente Biervliet dat na de herindeling niet aan de gemeente Terneuzen zal worden toegewezen. Voorts bestaan er plannen om in de omgeving van het natuur reservaat „De Plaat" over te gaan tot vestging van een caravanter rein. Het natuurreservaat „De Plaat" is o.m. beroemd om het voorko men van talrijke soorten orchi deeën. Men heeft reeds een verzoek ingediend bij het gemeentebe stuur van Aardenburg om het bestemmingsplan te wijzigen, waardoor de vestiging van dit kamp mogelijk wordt. In afwach ting van een beslissing van het gemeentebestuur is men reeds begonnen met reklame voor de nieuwe camping te maken. De vestiging van een dergelijk caravankamp zal het toezicht op het natuurreservaat ernstig be lasten en flora en fauna van dit ongerepte gebied lopen hierdoor gevaar. Bovendien is brandgevaar niet denkbeeldig. Voorts wordt er op gewezen, dat op dit terrein geen riolering aanwezig is waardoor ook de volksgezondheid in het gedrang komt. Het café „Het Hoekske" te Phi lippine, dat onlangs is verkocht aan de heer M. P. Faas uit Ter neuzen, is zowel in naam als in bouw volledig veranderd. De al ouds en bekende naam „Het Hoekstra, werd gewijzigd in „Marinet" en het interieur werd geheel vernieuwd. Een gezellige bar en een danszaal werden fees telijk geopend door 'n bal waar bij de Group SAS uit Sas van Gent de muziek verzorgde. Zaterdag 15, zondag 16, en maandag 17 juli 1967 worden te Philippine weer de jaarlijkse kermisdagen gehouden. Behalve de wielerkoers, de diverse ker- misbals zijn er ook voor de kin deren weer de gebruikelijke vermakelijkheden. Op de rijksweg ter hoogte van Renesse op Schouwen-Duiveland zijn dinsdagmiddag twee personen auto's met in totaal acht inzitten den, frontaal met elkaar in bot sing gekomen. Het ongeluk gebeurde doordat een auto, komend uit de richting Zierikzee, de berm raakte, slipte en op de linkerweghelft frontaal in botsing kwam met een tegen ligger. Zes uit Rotterdam afkom stige vakantiegangers werden ge wond, waarvan twee ernstig. Zij zijn opgenomen in het Rode-Kriiïs- ziekenhuis in Zierikzee. Dinsdagmorgen is in de Wester- schelde ter hoogte van Rilland- Bath het 13-jarig jongetje Nicolaas A. Jansen uit Hoogerheide gem. Woensdrecht verdronken. Het jon getje was in gezelschap van en kele andere kinderen en een buur vrouw aan het spelen. Vermoede lijk heeft hij de aflopende slikken ter plaatse, waar het water op sommige punten negen meter diep is, niet gezien. Hij was de zwem kunst niet machtig. De riiksnolitie te water heeft het slachtoffertje nog niet gevonden. De tentoonstelling van de mid denstand in Sas van Gent, die van 29 september tot en met 3 oktober zal worden gehouden in Sas van Gent begint al vaste vormen te krijgen. Men heeft overeenstemming bereikt over de naam van de tentoonstelling waaraan reeds 32 deelnemers uit Sas van Gent deelnemen. De naam zal luiden Expo Sas 420. De 420 duidt op het aantal bestaans jaren van Sas van Gent. De op pervlakte van de tentoonstelling beslaat 1800 vierkante meter en men zal de beschikking hebben over twee grote expositie- en Maandagavond is op de rijks weg 's-HertogenboschNijmegen onder Heesch een wielrijder door een personenauto aangereden en op slag gedood. Het slachtoffer is de 67-jarige F. Groenendaal uit Oss. De auto kwam na de botsing tot stilstand tegen een boom en werd zwaar beschadigd. De be stuurder moest met verwondin gen in het St. Annaziekenhuis te Oss worden opgenomen. Op de Populierweg in Amster dam-Oost is maandagavond het zevenjarige meisje A. C. Valieze tijdens het spelen met een bal door een auto aangereden en later in het ziekenhuis aan haar verwondingen overleden. Haar 8-jarige vriendinnetje M. J. Schouten werd door de zelfde personenauto gegrepen. Met ernstige hoofdwonden is zij opgenomen in het Onze Lieve Vrouwegasthuis in Amsterdam. De recherche van de Rotter damse zedenpolitie is een speur tocht begonnen naar een onge veer 40-jarige man, die zich de laatste tijd in de Maasstad ten on rechte heeft uitgegeven voor een arts van sociale zaken. In deze hoedanigheid heeft de man, vol gens de Rotterdamse politie, op de rechter Maasoever veel vrou wen er toe bewogen zich ten be hoeve van een medisch onder zoek voor hem uit te kleden. In andere gevallen belde hij vrou wen op om een afspraak voor 'n medische controle te maken. De zedenpolitie houdt zich aanbe volen voor inlichtingen omtrent deze pseudo-arts, die dikwijls ge kleed is in een grijs kostuum. Vorige week hield de zedenpoli- Op de derde verdieping van 'n huis in de Marcusstraat in Am sterdam-oost heeft de bewoner van de vierde etage omstreeks 6 uur een onbekende doch daar in wonende circa 25-jarige jonge man dood aangetroffen. Zowel naar de identiteit van de jonge man als naar de doodsoorzaak stelt de recherche van het politie bureau Linneausstraat een onder zoek in. Er waren op het lijk, dat gekleed in de keuken lag, geen uiterlijke tekenen van geweld waar te nemen. amusementstenten uit Maldegem. De standplaats waarover men aanvankelijk nogal wat hoofd brekens had is vastgesteld op het stuk grond aan de Pririsen- kade te Sas van Gent, rechts voor de brug over het kanaal. Over attracties en artiesten hoopt men binnenkort meer te kunnen zeggen. De 19-jarige mej. M. C. J. ven Broekhoven uit Halsteren is maandagmorgen bij 'n verkeers ongeluk in Zierikzee om 't leven gekomen. Zij kwam met haar auto op de kruising van rijksweg 18 met de weg naar de Grevelin- gendam met een personenauto komende uit de richting Zierik zee. Mej. Van Broekhoven liep zulke inwendige kneuzingen op dat zij ter plaatse overleed. In het Wilhelminakanaal te Dongen (N.-B.) is maandagavond de 16-jarige R. de Mey, tijdens het zwemmen, verdronken. De rijkspolitie die de hulp van de politie te water had ingeroepen, kon na langdurig dreggen het stoffelijk overschot bergen. 25 jongens van 14 tot 17 jaar hebben de politie te Delft met hun bekentenissen de oplossing gegeven van een groot aantal in braken en diefstallen in Delft gepleegd. De politie kreeg het eerste houvast in deze zaak toen op 24 juni j.l. drie jongens in Wasse naar werden aangehouden, die daar op 17 juni in een villa had den ingebroken en goud en sie raden hadden buit gemaakt. Samen met vrienden, neven en buurtgenoten zijn de knapen in de afgelopen maanden in ver scheidene' combinaties op stap geweest. Drie clubtenten wer den geplunderd, elf inbraken ge pleegd, tweemaal werd een snoepautomaat gekraakt en voorts werden nog tal van klei ne diefstallen gepleegd. Vier van de jongens zijn in het huis van bewaring in Den Haag ingesloten. De politie in Amstelveen heeft twee Duitsers aangehouden, die ervan worden verdacht vorige week voor duizenden guldens aan juwelen en andere goederen uit enkele huizen aan de Prinses Margrietlaan en de Prins Bern- hardlaan in Amstelveen te heb ben gestolen. Het zijn de 21- jarige A. P. en de 19-jarige H. L., beiden afkomstig uit Neurenberg en decorateur van beroep. Zij werden aangetroffen in het beboste gedeelte langs de weg van Amstelveen naar Schiphol. Tussen de struiken op de gouden hoek in Amstelveen trof de poli tie een tiental koffers aan met de buit. De inbrekers sloegen hun slag in huizen waarvan de be woners op vakantie waren. Om dat de jongens dameskleding bij zich hadden dacht de politie aan vankelijk, dat er nog een vrouw in het spel was. Later bleek, dat deze kleding voor travestie werd gebruikt. De Duitsers bekenden nog enkele andere, kleinere in braken in Amsterdam. Woensdag zullen zij worden voorgeleid. De staking van de bijna 5.000 arbeiders van de tinmijnen van Catavi in Bolivia is geëindigd. Het met de stakers bereikte ak koord houdt in een verbod van politieke activiteit in het bedrijf, teruggaaf van de verenigings lokalen die door het leger waren bezet, schadevergoeding aan de gezinnen van de mijnwerkers die bij het begin van de staking, op 24 juni, het leven lieten in een gevecht met militairen er vie len 21 doden en 75 gewonden en het weer in dienst nemen van de gearresteerde arbeiders als blijkt dat zij onschuldig zijn. Ook studenten hebben beslo ten weer naar college te gaan. De overheid heeft een plan tot ver betering van het onderwijs op gesteld, waarover de federatie van studenten zich binnenkort zal uitspreken. De Oostenrijkse regering heeft dinsdag besloten eenheden van 't leger in te zetten om de orde en veiligheid in het grensgebied tus sen- Oostenrijk en Italië te hand haven. In dit gebied opereren vaak terroristen, die willen dat de Italiaanse provincie Alto Adige, waar de meeste mensen Duits spreken, bij Oostenrijk komt. Een woordvoerder van een grote oliemaatschappij te Ant werpen (Esso) heeft dinsdag ver klaard, dat de bevoorrading van de olieraffinaderijen in het ge bied van Antwerpen geen moei lijkheden ondervindt als gevolg van de gebeurtenissen in 't mid den-oosten en dat er ook geen moeilijkheden meer worden ver wacht. De woordvoerder verklaarde, dat nu ook Libië olie is gaan leve ren aan een aantal landen, w.o. België. De aanvoer van een der maatschappijen in Antwerpen, de SIBP, is in het geheel niet in het gedrang geweest, aangezien deze maatschappij bevoorraad wordt door grote tankschepen die rond Kaap De Goede Hoop moeten varan. De aanvoer van 'n andere grote maatschappij in Antwerpen (BP) is een week onderbroken geweest. Men heeft evenwel de verplichte strategische reserves niet behoeven aan te spreken. De 27-jarige uit Indonesië af komstige los-arbeider R. C. B., die op 24 juni uit de Prof. mr W. P. C. Pompekliniek in Nijmegen ontvluchtte, blijkt sindsdien met gestolen geld aan de kost te zijn gekomen. Hij is in Amsterdam aangehouden op verdenking van diefstal van in totaal bijna ƒ3500 uit enkele winkels in de hoofdstad. Voorts zou hij een po ging tot diefstal in een kerk in Arnhem hebben gedaan. De bewaking van bankgebou wen in Italië is dinsdag ver scherpt naar aanleiding van een aan diverse kranten gezonden brief, waarin een bende bankro vers dreigt de banken met al het daarin aanwezige personeel en de cliënten op te zullen blazen wan neer ze niet het bedrag betalen dat de bende voor ze heeft vast gesteld, naar gelang van hun grootte variërend van 30.000 tot 12.000 gulden. London Bridge, een van de be roemdste bouwwerken in de Britse hoofdstad, zal wellicht spoedig te koop zijn. De brug, die 136 jaar geleden ruim vijf miljoen gulden kostte, moet plaats maken voor een nieuwe rivierovergang die in 1970 ge reed moet zijn. Donderdag zal het gemeentebestuur een voor stel behandelen om ten be hoeve van kooplustigen twee duizend geïllustreerde brochu res te laten drukken waarin de geschiedenis van de brug wordt uiteengezet. Een woordvoerder van het ge meentebestuur zei dat wel licht Amerikaanse of Europese steden belangstelling zullen tonen voor de granieten brug, die steen voor steen zal wor den afgebroken om elders weer te worden opgebouwd. Twee Amerikaanse ruimte voertuigen zijn bezig met het eerste gedetailleerde onderzoek van de voor ons niet zichtbare kant van de zon. Het zijn dè pioniers 6 en 7, die het Ameri kaanse zonneweerstation in Colorado geregeld gegevens ver strekken met behulo waarvan zonnestormen kunnen worden voorspeld die de atmosferische omstandigheden op aarde be- invloeden, zo deelde het Ameri kaanse ruimtevaartbureau dins dag mee. Men kan nu al der tien dagen tevoren waarschuwen voor nieuwe of zich uitbreiden, de, extra-hevige straling produ cerende stormgebieden op de zon. Degenen die hiervan ook zullen profiteren zijn Ameri kaanse astronauten, die zo op weg naar de maan voor stra lingsgevaar kunnen worden ge waarschuwd. Voor ons is niet steeds het zelfde deel van de zon onzicht baar. De zon draait in 27 dagen om haar as. Dit in tegenstelling tot de maan, die steeds dezelfde kant naar de aarde toegekeerd heeft. Een ernstige hongersnood be dreigt het gebied van Goenoeng Kidoel op midden-Java, waar al vijfduizend mensen ernstige symptomen van ondervoeding vertonen. Het Indonesische ministerie van sociale zaken deelde dinsdag mee dat veertien mensen ster vende en zonder hulp zijn. Een ziekenhuis is er niet in de buurt. De meest kritieke periode voor het gebied met een bevolkings tal van 574.000 zal wellicht die van november tot januari wor den. Een van de voornaamste oor zaken van de hongersnood vormen de ontelbare ratten die de oogst opvreten. Een andere oorzaak is de stagnatie in het transmigratieprogram dit jaar door geldgebrek. Sommigen hadden met het oog op hun aan staand vertrek naar een ander gebied de bebouwing van hun land al gestaakt. Daar komt dan nog tegen het einde van deze maand de droogte bij. Alle rivie ren, meertjes en zelfs bronnen zullen naar verwachting droog komen te staan. De president van de Afri kaanse republiek Boeroendi kolonel Micombero, is maandag avond bij een auto-ongeluk ern stig gewond geraakt. Hij is in een ziekenhuis opgenomen. President De Gaulle zal bonds kanselier Kiesinger vandaag bij hun overleg in Bonn ervan trachten te overtuigen, dat uit breiding van de E.E.G. de Rus sen er toe zou kunnen brengen een hardere houding aan te nemen tegenover de kwestie van de hereniging van Duits land, waardoor de kans op een grotere samenwerking tussen oost en west kleiner zou wor den. De Gaulle zou Kiesinger voorts willen doordringen van de noodzaak de Europese defen sie-politiek nader onder de loep te nemen. Volgens De Gaulle zouden de landen van het Westeuropese vasteland, in het bijzonder Frankrijk en West-Duitsland, moeten nagaan of die politiek niet herzien moet worden in verband met de verwachte terugtrekking van Amerikaanse troepen en mate riaal uit Europa. In Parijs is namelijk vernomen dat de Ame rikanen van plan zijn in de komende 12 maanden rond 28.000 man en 9996 gevechts bommenwerpers uit Duitsland terug te trekken, van de huidi ge 280.000 man Amerikaanse troepen in Europa zouden er uiteindelijk 240.000 over moeten blijven. De Belgische regering is voor nemens haar strijdmacht in te krimpen, waardoor er minder troepen beschikbaar komen voor de Navo. Verder is de Britse regering van plan begin volgend jaar een brigade van haar Rijnleger en een eenheid van de tactische luchtmacht uit Duitsland terug te halen. In bepaalde Franse kringen heeft de mening postgevat, dat het gevaar voor een Russische aanval op Europa niet meer bestaat en dat het Atlantische bondgenootschap daarom een instrument is geworden voor het voeren van buitenlandse politiek, dat speciaal door de V.S. bespeeld wordt. Daarom vraagt men zich in Parijs af of Frankrijk na 1969 wel lid moet blijven van het Atlantisch bond genootschap. Hierover zullen De Gaulle en Kiesinger vermoe delijk in Bonn ook van gedach ten wisselen. De Franse minister van bin nenlandse zaken, Christian Fou- chet, heeft maandagavond met 't oog op de vakantiedrukte in een speciale t.v.-uitzending gewaar schuwd dat de politie „heel streng" zal optreden tegen ver- keerszondaars. Hij spoorde aan tot voorzichtig rijden, erop wijzend dat in vier jaar tijd meer dan 45.000 mensen op de weg 't leven lieten. „Ik vraag niet van u, dat u zich als heiligen ge draagt, maar wel om niet als krankzinnigen en, op de duur, als misdadigers op te treden", zo zei hij. Boven Cesenatico bij Rimini is maandagavond een klein sport- vliegtuig door storm in moeilijk heden gekomen. Het raakte een paar schoorstenen van huizen en bleef vervolgens hangen op de arm van een kraan die op een bouwterrein stond. Bouwvakkers hebben de vlieger uit zijn toestel bevrijd. Hij was gewond, maar verkeert niet in levensgevaar. I 71) HOOFDSTUK XVI Het was die nacht vier uur toen Marthe van Jakob Thomsen wakker werd en even moest lig gen luisteren, eer het tot haar doordrong dat het 't loeiend hui len en gieren van de wind was, dat haar wakker had gemaakt. Ze was geen vissersvrouw en wist niet dat er enige reden was om zich ongerust te maken over haar man aan boord van de Panamees. Toch was er iets hui veringwekkends in de geluiden van de storm, iets wat haar be nauwde. Misschien was dat meer het gevoel van verlatenheid, waardoor ze bevangen werd, de tegenstelling tussen de rust, de warmte, de stilte en de besloten heid in huis en het tumult van de razende elementen daarbui ten. Maar ze sliep al gauw weer in. Bij Jan Boetjes in huis was zuster Ina ook wakker gewor den. Ze had een slaapkamertje op het noordwesten en in de zomer was dat mooi omdat de zon er niet de hele dag op het raam scheen en het er daarom ook niet te warm werd. Maar in de herfst en winter kreeg ze er het volle geweld van de wind, die van de Noordzee, over de eilanden en de wadden kwam aanrazen. Gewoonlijk hinderde haar dat niet. Ze vond het zelfs wel gezellig als het buiten hard waaide en ze lekker warm in bed lag. Maar die nacht benauw de het haar een beetje. Om Jakob Thomsen, die alleen aan boord van de katoenboot moest zijn en ook om rooie Tjeerd aan boord van zijn botter. Ze wist wel, dat hij daar voor de storm veilig was. Als de wind bleef aanwakkeren en het water te hoog stond in de buitenhaven, klopten de vissers die hun bot ters daar hadden, een van de sluiswachters op en gingen ze nog naar binnen, waar ze geheel beschut lagen. Ze had echter achteraf bedacht, dat Tjeerd veel beter in het logement bij het Bierhuis aan de binnenhaven had kunnen slapen dan aan boord van zijn botter omdat Piebe vlak voor hem lag met zijn hoogaars. En die gedachte bleef haar voortdurend bezighouden. Ze had eigenlijk niet begrepen waarom 'Tjeerd zelf er zo licht over dacht. Waarschijlijk deed hij slechts alsof het hem nauwe lijks raakte omdat hij tegenover haar en zich zelf niet wilde toe geven dat hij zich ongerust maakte, hoewel... dat was niets voor hem. Ze piekerde erover, probeerde het van zich af te zet ten, maar het kwam opnieuw bij haar op. En eindelijk betrapte ze zich erop, dat ze verlangde naar het aanbreken van de dag. Toen ze op het klokje met de lichtende wijzerplaat keek, zag ze echter dat het pas half vijf was. Het zou nog zeker ander half of twee uur duren eer het tenminste schemerig werd. En nooit hadden anderhalf of twee uren haar zo lang geleken Tien minuten later hoorde rooie Tjeerd dat er op de kap van de roef geklopt werd. Hij had toen ook al bijna een half uur wakker gelegen. „Ja riep hij. Even flitste het door zijn brein dat het Japie was, de schipper van de recher che. „Wie is daar!" Hij kreeg geen antwoord,, maar er werd opnieuw geklopt. Hij moest wel zijn kooi uit en de kap openschuiven. En toen kreeg hij het wonderlijke ge voel, dat hij dadelijk al geweten had wie er was. „Ina Meid In vredesnaam. wat doe jij hier in het holst van de nachtWacht evenHij schoot haastig zijn oliejas aan, maakte toen licht, klapte de deurtjes voor zijn kooi dicht en zei: „Kom nu maar beneden." Ze had een doek om het hoofd en zag er verregend uit. „Je had wijzer moeten zijn. Wat kom je hier doen? Wat moet je eigenlijk?" vroeg hij. Ze knoopte haar doornatte blauwe regenjas en ook de doek om haar hoofd los en zei: „Je kunt zeker geen kop kof fie maken? Ik zou er wel trek in hebben. En windt je niet op". „Ik wind me niet op. Nooit. Maar wat doe je hier?" Ze had die nacht een bevalling gehad, vertelde ze. „Dat komt vaker voor, weet je." „En moest je er daarvoor uit, in dit weer?" Aan zo iets had hij eigenlijk nog nooit gedacht. „Ik kan de mensen in zo'n ge val moeilijk bij mij laten komen. Wat denk je? Zou je koffie kun nen zetten" Hij zei dat het wel kon. „Maar 't is een heel werk. Ik heb hier niets dan een oud petro leumstel en het duurt nogal een poosje, eer het water kookt." „Dat beetje werk zul je toch wel voor me overhebben?" „Jawelik bedoel, dat je beter naar huis had kunnen gaan... Niet om mij," voegde hij er haastig aan toe. „Maar je zult wel moe zijn", „Dat valt wel mee En terwijl hij met het oude petroleumstel knoeide hij zat er op zijn knieën bij vertelde hij „Wie denk je, dat ik hier gis teravond op het Lange Hoofd nog gesproken heb?" „Piebe Lap!" „Je mag nooit weer het eerst radenHij zag, dat ze een beetje bleek werd. „Hebben jullie ruzie gemaakt?" „Ik niet. Piebe ook niet." „Om je de waarheid te zeg gen, Tjeerd, ben ik daarom nog even hier gekomennee, laat dat petroleumstel maar ik blijf toch niet lang. We hadden een bevalling. Dokter en ik zijn er allebei geweest, want het leek eerst niet zo mooi. Maar het viel erg mee en we waren uren ge leden al klaar. Toen ben ik eerst naar huis gegaan en ik heb een poosje geslapen, maar werd wak ker en moest even hier op het Lange Hoofd kijken. Ik had geen rust. Ik was echt niet van plan bij je aan boord te komen Pas toen zag ik, dat Piebe weg was met zijn hoogaars. (Wordt vervolgd.) voae Gsz/sv/svos ZONDeR GF5AAtrcXXfë, MMMBB ^gg^^gpq—p—i -=pC> zone/er» grvcrt om te bakken -om Je stoVén ^SftVOpR. F&MBOZEA/ z&ESS&Y pZPcmzJt /prczcnf vai als ft//&t rrïerf-èpïJs/ ppkAiJ.Rzdfryzei-id gelinieerd houtvcU 4trv//en ro* BERCSEN OP-2COM rvbAoe: TERNE.uZ'SNj VUSSHNcSEM MIDDELBUR©

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2