Egypte en Israël akkoord met V.N.-toezicht Veiligheidsraad over Kongo Frankrijk afwijzender dan ooit tegenover Britse toetreding tot de E.E.G. RADIO DE K0CK yptisch vliegtuig neer Neemt Israël oliewinning in Sinai over Strijdmiddel tegen vietcong Moorstei tot vermindering van Prinselijk paar opent Rotterdamse metro HET WEER Mocht Amerikaans vliegtuig niet landen in Kisangani Rijdend V. N.-postkantoor De plannen voor een olieleiding van Rotterdam naar Antwerpen N©s: geen verzoek om uitlevering van Tsjombe De strijd in Nigeria Franse pers over rede van Couve de Murville Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden rmuk. bg «boimementTERNEUZEN Dir«etenr-IToofdreda<tfeur: I. van de Sande Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adresSmidswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand ƒ2,70; per week 62 et. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 12 JULI 19667 23e Jaargang No. 6977 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum n'er advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" jgééa handels* advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Ver. Arabische Repu bliek heeft maandag inge stemd met de stationering van V.N.-waarnemers langs het Suez-kanaal die toezicht moeten houden op de na leving van het bestand met Israël. Dinsdag heeft ook Israël ingestemd met de statione ring van V.N.-waarnemers in het gebied van het Suez- kanaal. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Buitenlandse huurlingen die zich hebben verschanst op het vliegveld van de Kongolese stad Kisangani, hebben dinsdag geweigerd een Amerikaans militair vliegtuig te laten landen voor de evacuatie van een groep buitenlandse en Kongo lese gijzelaars, aldus diplomatieke kringen in Kinsjasa. President Moboetoe had maan dag een beroep op de huurlingen gedaan, zich over te geven of an ders in ieder geval de gijzelaars los te laten. In herhaalde radio-bood schappen verzocht hij hun, een witte lap op de landingsbaan te leggen als ze het vliegtuig wilden laten landen, of een zwarte als ze weigerden. Kennelijk is het de zwarte geworden, want het toestel kon niet landen, zo zeiden genoem de kringen. Het Kongolese persbureau A. C. P. heeft gemeld dat de Belgische huurlingencommandant luitenant Michel met drie medewerkers bij de stad Kindoe in oost-Kongo is gedood. Ze hadden met andere huurlingen geprobeerd de stad in handen te krijgen. In een huurlingenkamp in de hoofdstad Kinsiasa is de Spaanse officier De Valesco gearresteerd. Een grote hoeveelheid wapens werd daarbij- in beslag genomen. Tenslotte heeft de Kongolese re gering een internationaal arresta tiebevel uitgevaardigd tegen de Franse kolonel Bon Denard, die een der leiders van de aanval op Kisan gani zou zijn geweest. Denard is volgens Kongo naar Rhodesië ont snapt, waar hij zwaar gewond in een ziekenhuis is opgenomen. TOESTAND IN HONGKONG De Britse autoriteiten in Rongkong hebben dinsdag be sloten tot een nieuwe, geheime, tactiek tegen de pro-Chinese relletjes na een nieuwe dag van ongeregeldheden waarbij twee doden vielen en vele tientallen winkelruiten werden ingegooid, een tram in brand werd gesto ken en autobussen' werden aan gevallen. Een officiële woord voerder verklaarde dat de rege ring „alle nodige maatregelen zal nemen om orde en wet te handhaven", maar gaf geen bij zonderheden. De Peking-gezinde inwoners van de kroonkolonie zijn na af kondiging van een demonstratie verbod overgegaan tot bliksem acties, waarbij ze o.a. politie mannen en buschauffeurs met ijzeren staven, messen, haken en stokken aanvallen. Hun haat jegens de bus- en trambestuur ders is een gevolg van het feit, dat deze zich niet door linkse leiders hebben laten omkopen om in staking te gaan. waardoor een poging om het openbare ver voer te verlammen is mislukt. Een woordvoerder van het Israë lische ministerie van buitenlandse zaken deelde mee: „De regering van Israël stemt in met de oproep van de veiligheidsraad in verband met het toezicht op het bestand. De regering is tevens bereid tot be spreking met generaal Buil van re gelingen betreffende de statione ring van V. N.-waarnemers op waarnemingspunten voor het toe zicht op de naleving van het be stand met Egypte. Deze instem ming is afhankelijk van de vorming van waarnemingsposten aan beide kanten van de bestandslijn op ba sis van wederkerigheid". De veiligheidsraad had maandag ochtend vroeg de Noorse luitenant- generaal Odd Buil, hoofd van de V. N.-bestandst-oepen in het mid den-oosten, gemachtigd tot het treffen van regelingen met Egypte en Israël hierover. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken, Abba Ebn, is in tussen uit Tel Aviv naar New York vertrokken in verband met de her vatting, heden van de speciale zit ting van de algemene vergadering over het midden-oosten. De assem blee is een week op reces geweest. In de Sinai-woestijn is dinsdag een Egyptisch militair vliegtuig van Russische makglij door Is raëlisch luchtdoelgeschut neerge haald, zo heeft een woordvoerder van het Israëlische leger in Tel Aviv meegedeeld. De woordvoerder zei, dat het neergeschoten Egyptische toestel, een straaljager van het type Soek- hoi-7, met nog een ander vliegtuig boven de door Israëlische troepen bezette oostelijke oever van het Suez-kanaal had gevlogen en dat daarmee het bestand was geschon den. Zondag schoten de Israëliërs in het noorden van Sinai een Egyp tische Mig-21 neer. Men heeft het getroffen toestel op ruim 10 km ten noordoosten van Kantara zien neerstorten. Het zou in de zoutmoerassen daar ge zonken zijn. De piloot is vermoe delijk omgekomen. De Israëliërs zullen binnen en kele dagen de oliewinningsinstal laties in de door hen bezette Sinai- woestijn, welke eigendom zijn van de Egyptisch-Italiaanse maatschap pij C.O.P.E., weer in bedrijf stel len. Dit is dinsdag vernomen op het hoofdkantoor van de Italiaanse staatsoliemaatschappij E.N.I. in Rome. Israël gaat hier eigenmach tig toe over, zo wordt opgemerkt. De produktie van deze velden, in de omgeving van Al Belayin en Ras Sneder. wordt geraamd op circa 4,7 miljoen ton per jaar. De hebreeuwse universiteit van Jeruzalem heeft vrijwilligers opge roepen voor de olie-exploitatie in de Sinai, zo meldde de Israëlische pers dinsdag. Daarvoor komen met name studenten in de geologie in aanmerking. De Israëlische maat- srhaonü Lanidot. die al de magere olievelden in de Negeb exploiteert, zou belast zijn met de oliewinning in het zuidwesten van de Sinai bij het Suez-kanaal. De Israëlische inarlijkse o'ieh'ehoefte wordt ge schat op 3,5 miljoen ton. De Veiligheidsraad heeft maan dagavond de bespreking van de klacht van Kongo over de inter ventie van huursoldaten hervat. De afgevaardigde van de Sow- j et-Unie, Fedorenko, legde ver band tussen de gebeurtenissen in Het Amerikaanse departement van defensie heeft bij acht fabrie ken in de V. S. chemische produk- ten ter waarde van ruim 57 mil joen dollar besteld, zo wordt offi cieel in Washington vernomen. Een woordvoerder van het de partement heeft desgevraagd mee gedeeld dat de middelen in Z.-Viet- nam zullen worden gebruikt om bomen te ontbladeren en rijstvel den van de vietcong te vernielen. Vorig jaar hebben de Amerikanen eveneens voor tien miljoen dollar aan chemicaliën gebruikt voor ont bladering in de door de vietcong beheerste streken. Acht Amerikaanse republikeinse congresleden hebben maandag voorgesteld twee maanden lang ge leidelijk aan minder te bombar deren ten noorden van de 21ste breedtegraad, mits de tegenstander ook tot vermindering van gevech ten overgaat. In die zestig dagen moet Hanoi rvpt aangevallen worden, wel de haven Haifong. Wanneer de com munisten daar uit zichzelf iéts fonpnover stellen kunnen de V. S. nnhmiHen met bombarderen boven r'e 20ste Jmporft-prrraad en zo ver der. in vilf stappen. Wanneer de communisten niet reageren mopten de bombardomen- ten worden voortgezet. De groen meent dat door dit voorstel zowel de bombardementen als de infil tratie in Znid-Vietnam kunnen worden beëindigd. Kongo en de „imperialistische agressie" in Vietnam en in het Midden-Oosten. Hij zei dat de veiligheidsraad zich moet uit spreken voor een onmiddellijke staking van provocaties en agres sies tegen de nieuwe onafhanke lijke staten in Afrika en hun soe vereiniteit moet beschermen. Hij noemde Tsjombe, de naar Alge rije ontvoerde oud-premier van Kongo, „een lakei van buiten landse monopolies". De afgevaardigde van Kongo sprak van een „padvindersopera tie", geleid vanuit België door raadgevers van Tsjombe. Hij kri tiseerde de „medeplichtigheid" van bepaalde regeringen aan de ongeregeldheden in Kongo. Zij zijn volgens hem verantwoorde lijk voor eventuele maatregelen tegen hun onderdanen. België, Spanje en Portugal konden niet onkundig zijn geweest van het geen zich binnen hun grenzen afspeelde. Op verzoek van de afgevaar digde van Nigeria, die zei behoef te aan onderling overleg te heb ben, werd de vergadering voor een half uur verdaagd. België heeft in een brief aan de Veiligheidsraad de Kongole beschuldiging, dat zij de hand in de actie van de huurtroepen te gen de centrale regering zou heb ben, nadrukkelijk van de hand gewezen. De Belgische regering verklaart daarbij, dat zij zich strikt houdt aan haar politiek van niet-inmenging in Afrikaanse aangelegenheden. Na de hervatting van de bij eenkomst dienden Ethiopië, Mali en Nigeria een ontwerp-resolutie in, waarin werving en opleiding van huurlingen voor de omver werping van de Kongolese rege ring wordt veroordeeld en waar in op alle landen een beroep wordt gedaan dergelijke activi teiten niet op hun grondgebied toe te staan. Het voorstel werd met alge mene stemmen aangenomen. Een rijdend postkantoor van de Verenigde Naties begint in augustus een tournee van drie maanden door West-Europa. Er zullen gangbare V.N.-postzegels worden verkocht en er is een ten toonstelling van alle zegels die de internationale organisatie in de loop van de tijd heeft uitge geven. TERSCHELLING: Koningin Ju liana en prins Bernhard brachten maandag en dinsdag een bezoek aan de Friese waddeneilanden. Op de foto drukt de prins de hand van een jongen die de Piet Hein tegemoet gezwommen was en daarbij licht aan de knie gewond raakte. H.K.H. prinses Beatrix en prins Claus hebben het voornemen op vrijdag 9 februari 1968 de eerste metrolijn in Rotterdam officieel in bedrijf te stellen. Rotterdam heeft zeven jaar ge werkt en 250 miljoen uitgegeven aan deze eerste metrolijn in Ne derland, die het centrum van Rot terdam-zuid zal verhinden met het hart van de havenstad. Een tramrit van het centraal station naar het Zuidplein duurt thans in gunstige omstandighe den drie kwartier, maar zal straks tien minuten tijds vergen. De Rotterdamse metro is in het cen trum ondergronds, loopt vervol gens door een tunnel onder de Nieuwe Maas en gaat in Rotter dam-zuid over een metroviaduct. Het hele traject is zes kilometer lang en heeft zeven stations. Het is de bedoeling de metro door te trekken naar de stads wijk Hoogvliet en de gemeente Spijkenisse, maar een principe besluit is nog niet genomen. Een woordvoerder van een olie maatschappij (Esso) heeft maan dag in Antwerpen verklaard, dat berichten over het aanvragen van vergunningen voor aanleg van een olieleiding van Rotterdam naar Antweroen voorbarig zijn. Het Brusselse blad „Het Laatste Nieuws" had zaterdag gemeld, dat drie oliemaatschappijen (Esso, BP en Petrofina) de Nederlandse en de Belgische regering vergunning hiervoor hadden gevraagd. De woordvoerder verklaarde maandag, dat plannen voor de olie voorziening van raffinaderijen bij Antwerpen in studie, zijn en dat de Antwerpse gemeenteraad -van dit feit op de hoogte is gebracht. Er worden echter ook nog andere mo gelijkheden bestudeerd, w.o. een olieleiding van Zeebrugge naar Antwerpen, zo zei hij. In dit laat ste geval zou echter de haven van Zeebrugge toegankelijk gemaakt moeten worden voor tankers van meer dan 100.000 ton. Een defini tieve beslissing is in elk geval nog niet genomen, aldus deze woord voerder. Het Algerijnse hooggerechts hof heeft nog steeds ge<m ver zoek om uitlevering van Tsjombe aan Kongo in behandeling gekre gen, zo zei dinsdagmorgen een woordvoerder van het hof. Er is dus ook nog geen speciale zitting over deze zaak belegd. De Franse minister van buiten landse zaken, Couve de Murville heeft zich maandag in de Europese ministerraad in Brussel scherper en veel meer afwijzend dan ooit tevoren opgesteld tegenover de Britse aanvraag voor toetreding tot de Europese gemeenschap van de zes. Minister Luns verklaarde na de bijeenkomst, dat het betoog van zijn Franse collega over de proble men rondom een eventuele Britse toetreding geen prettig verhaal was geweest. Couve de Murville wierp alleen maar moeilijkheden en bezwaren op en het is nu wel duidelijk dat Frankrijk niets voor de Britse toetreding voelt, aldus de Nederlandse bewindsman. Duidelijk was maandag overigens ook. dat Frankrijk in de Europese raad volledig geïsoleerd staat met zijn opvattingen. De ministers van de andere vijf, en met name ook de Duitse minister Brandt, hebben nadrnkkeliik gewezen op de vele positieve kanten die een Britse toetreding voor de Europese integratie hebben zal. Nieuwe besluiten over de ver dere gang van zaken met de Britse aanvraag zijn maandag niet ge nomen. De Europese commissie heeft enkele weken geleden reeds van de ministers opdracht gekre gen een advies over de Britse aan vraag uit te. werken en voor eind september aan de ministerraad uit te brengen. Het is de bedoeling dat de Europese raad begin oktober dit advies bespreekt. Minister Luns hepft maandag de hoop uitgespro ken, dat de discussies in de raad over het advies van de commissie grondig zullen worden voorbereid door de permanente vertegenwoor digers in Brussel. Het betoog van de Franse minis ter was opgebouwd rondom de drie reeds bekende Franse bezwaren tegen Britse toetreding: vrees voor ondermijning van de gemeenschappelijke landbouw politiek, zoals die door de zes is ontwikkeld een politiek die volgens Couve zoveel van r Bij de gevechten van het afge lopen weekeinde in de buurt van de s,tad Nsoekka in Oost-Nigeria zijn driehonderd huurlingen ge sneuveld, zo is dinsdag van offi ciële zijde in Lagos meegedeeld. Onder de federale troepen zou den slechts zes doden en twaalf gewonden zijn- gevallen. De federale autoriteiten zeggen voorts dat hun troepen zich heb ben meester gemaakt van de plaats Okoeji en verscheidene andere dorpen. De tegenstand zou „zwak" zijn. Radio-Biafra meldt van zijn kant bloedige gevechten in en rond de stad Gakem na de be zetting van die plaats door de fe deralen. Radio-Biafra meldde later dat de federale troepen vrijwel over al op de terugtocht zijn. Alleen bij Gasen, een grensstad in het district Ogodja, werd nog hevig gevochten. de Britse opvattingen afwijkt dat er een ware revolutie no dig zou zijn om die in Engeland toe te passen; vrees voor verwatering van de Europese gemeenschap tot een soort O.E.E.S. door toetreding van teveel nieuwe landen, aan gezien behalve de toetreding van Engeland, Ierland, Dene marken en Noorwegen dë ge meenschap ook nog voor asso ciatie van de andere landen van de E.V.A. van de gemenebest- landen in Afrika zou komen te staan; vrees voor nadelige gevolgen voor de gemeenschap van Brit se monetaire moeilijkheden. Minister Luns heeft in zijn be toog, evenals zijn Belgische, Duit se, Luxemburgse en Italiaanse col lega's gewezen op de vele posi tieve kanten van een Britse toe treding. De Nederlandse bewinds man wees er allereerst op dat vol gens het E. E. G.-verdrag toetre ding van nieuwe leden die het ver drag en de andere verplichtingen aanvaarden, niet alleen mogelijk doch zelfs wenselijk is. Hij vroeg zijn Franse collega voorts, of een splitsing van Europa in E. E. G. en E. V. A. niet veel grotere economi sche problemen zou opwerpen dan een uitbreiding van de huidige ge meenschap. De economische stabi liteit zou bijv. in een grotere E. E. G. veel sterker zijn dan in de hui dige gemeenschap van de zes. Veel van de huidige „buitenlandse han del" van de gemeenschap zou „binnenlandse handel" worden. En wat de Franse bezwaren tegen de Britse monetaire problemen be treft moest minister Luns van het hart, dat Frankrijk in 1958 ook ern stige financiële moeilijkheden had gehad, die zelfs een speciaal pro tocol bij het E. E. G.-verdrag nodig hadden gemaakt. Frankrijk had die problemen echter mede dank zij de ontwikkeling van de gemeenschap kunnen oplossen. Minister Luns wees ook nog op het feit, dat de problemen van de financiering der gemeenschappe lijke landbouwpolitiek in een gro- WARM Dinsdag werd het weer in ons land beheerst door een langgerekt hogedrukgebied, waarvan de as zich uitstrekte van de Azoren via Züid-Engeland en Nederland naar Oost-Europa. Een zwak front, dat boven midden-Engeland en de Duitse bocht tot stilstand kwam, veroórzaakte tijdelijk enige bewol king boven de Wadden-eilanden. Elders in het land was het zonnig, waarbij de temperatuur in. het bin nenland plaatselijk tot 28 graden oplien en aan de kust, bij zeewind tot 20 a 22 graden. Hoewel de luchtdruk een dalende tendens ver toont, verandert er aan het alge mene weerbeeld niet veel. Voor vandaag wordt daarom op nieuw zonnig weer verwacht met later kans op een geïsoleerde on weersbui. De wind blijft zwak en zal tegen de middag in de kust gebieden vanuit zee waaien. De temperaturen zullen in het alge meen weer iets hogere waarden be reiken dan dinsdag. tere gemeenschap, waarvan ook Groot-Brittannië lid was, beter op gelost zouden kunnen worden. De Duitse minister Brandt stel de o.m., dat de huidige zes welis waar een goede economische een heid hadden opgebouwd, doch dat het nooit de bedoeling was ge weest dat zij zich voor anderen zouden afsluiten. Brandt wees voorts, evenals zijn Belgische col lega Harmei, op de belangrijke technologische bijdrage die Groot- Brittannië aan de Europese samen werking kon leveren. Jean Rey, de voorzitter van de nieuwe Europese commissie, heeft' tenslotte zijn bezorgdheid uitge sproken over mogelijke nadelige gevolgen voor de samenwerking van de zes als men het niet eens zou kunnen worden over de kwes tie van de Britse toetreding. Twee Franse bladen van dinsdag schrijven dat de rede die minister Couve de Murville maandag in Brussel heeft gehouden praktisch Britse toetreding tot'de E. E. G. Dit schreven de liberale „Combat'! en de rechtse „TAurore". Veel diplomatieke waarnemers in Parijs menen dat de kans groot is dat de onderhandelingen tussen Engeland en de E. E. G. nooit zul» len beginnen. France-Soir noemde de discussie tussen èn de Franse minister van buitenlandse zaken en diens part» ners uit de andere vijf E. E. G.-lan» den een gesprek tussen doven. De conservatieve Paris-Presse schreef het verslag onder de kop „De Gaulle's nieuwe nee tegen de En» gelsen". medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig tot hedenavond. Warm Warm en zonnig, met later kans op een lokale onweersbui. Zwak ke veranderlijke wind, aan de kust later van zee. WOENSDAG 12 JULI v.m. njn. Cadsand 3.50 4.10 Breskens 4.15 4.35 Terneuzen 4.51 5.11 Hansweert 5.25 5.45 Walsoorden 5.24 5.44 DONDERDAG 13 JULI v.m. n.m. Cadzand 4.32 4.52 Breskens 4.57 5.17 Terneuzen 5.33 5.53 Hansweert 6.07 6.27 Walsoorden 6.06 6.26 ZON MAAN op onder op onder 12 4.20 21.00 8.09 0.16 13 4.20 21.00 9.33 0.40 14 4.20 21.01 10.59 0.58 15 4.19 21.01 12.23 1.12 16 4.19 21.02 13.48 1.25 17 4.19 21.02 15.15 1.38

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1