Machtigingveiligheidsraad na nieuwe strijd aan het Suezkanaal Burgeroorlog in Nigeria Zuid-Korea meldt oprolling subversieve organisatie NOORDVIETNAMEES VOORSTEL TOT VREDESONDERHANDELINGEN RUST IN KONGO NA ONDERDRUKKING OPSTAND Twee mannen dood in motorboot HET WEER weekend-systeem MAANDAG 10/ DINSDAG 11 JULI 1967 23e Jaargang No. 6976 De stormramp in Japan Autobus op mijn in Vietnam Japanse ambassadeur voorziet onderhandelingen over Vietnam Prinses Christina naar Amerika vertrokken Termieten in Sowjet-Unie De strijd in Nigeria Kisangani nog in handen van opstandelingen Beroep op Nigeria Amerikaanse bommenwerper verongelukt VLIEGTUIG IN KONGO NEERGEHAALD Engelsman liet fortuin na aan fiscus Weerbericht noogwaier Zon- en Maanstanden Frank. btJ abonnement: TERNEUZEN Mraetenr-Hoofdredaeteur: I. van de Sande Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm iff et; minimum per advertentie f2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géèj handels* advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer ♦n»- in uur voormiddag. Israëlische stellingen bij Qanta- De Veiligheidsraad heeft van-ra en Ras Al-Isj, waardoor aan ochtend vroeg het hoofd van de V.N.-waarnemers in het midden oosten gemachtigd met Egypte en Israël een regeling te treffen voor het stationeren van waar nemers in de Suez-kanaalzóne. Dit besluit is eenstemmig ge nomen. De bijeenkomst werd geschorst tot vanavond 20 uur. Dan komt de toestand in Kongo weer ter sprake. Voor de behan deling van de crisis in het mid den-oosten is geen nieuwe ver gadering. Egypte had zaterdag om een spoedbijeenkomst van de Veilig heidsraad gevraagd in verband met nieuwe gevechten tussen Is raëlische en Egyptische eenhe den die 's ochtends langs het Suezkanaal waren uitgebroken. De gevechten, waarbij voor de eerste maal sedert de wapenstil stand in het midden-oosten ook de luchtmachten waren betrok ken begonnen zaterdagochtend om 8 uur Ned. tijd en duurden tot in de middag voort. Volgens de Israëlische lezing was de Egyptische artillerie be gonnen met de beschieting van Een tyfoon, komende uit de Stille Oceaan, heeft zondag over grote delen van Japan geraasd en veel mensenlevens geëist. Zondag avond werd bekendgemaakt dat er 191 mensen zijn omgekomen. 156 worden vermist en 395 hebben ver wondingen opgelopen. De tropische wervelstorm trof zondagmorgen het westelijk deel van het Japanse eiland Kioesjioe. Hij ging gepaard met zware regen val en veroorzaakte landverschui vingen in steden en dorpen. In de middaguren bereikte „Bil- lie", de codenaam van de tyfoon, het zuidelijke deel van het eiland Honsjioe. In Hirosjima en omge ving werden de houten huizen weg gespoeld. Alleen in dit gebied vie len al 61 doden. In de havenstad Kobe staan naar schatting 30.000 huizen onder wa ter. Volgens de laatste cijfers zijn daar 20 mensen omgekomen en worden er 22 vermist. Israëlische zijde twee doden en twintig gewonden vielen. De Is raëliërs hadden het vuur beant woord en Israëlische vliegtuigen hadden daarop de Egyptische bat terijen aangevallen. Cairo zeide dat de Israëliërs probeerden op te rukken naar Port Foead, het enige Egypti sche steunpunt op de oostelijke oever van het kanaal. De aanval is volgens Egypte afgeslagen en drie Israëlische pantserwagens en een tank waren vernietigd. Later werd gemeld dat Israëli sche vliegtuigen Port Said en Port Foead hadden aangevallen maar dat ook deze aanval door Egyptische toestellen en lucht doelgeschut was afgeslagen. Waarnemers in Tel Aviv zijn van mening dat de Egypt.enaren gebruik maken van geschut dat""101™611 teruggekeerd, pas uit de Sowjet-Unie is aange komen. In het zelfde gebied vonden het vorige weekeinde ook reeds schermutselingen plaats. De Is raëliërs beschuldigden toen de Egyptenaren van een poging het kanaal over te steken met pant sereenheden terwijl volgens Cairo de Israëliërs ook toen had den gepoogd Port Foead te be zetten. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv sprak later berichten uit Cairo tegen volgens welke de Israëlische luchtmacht Port Said had gebombardeerd. „De Israëli sche luchtmacht heeft slechts de 130 mm batterijen tot zwijgen gebracht die op onze strijdkrach ten vuurden", zo zei hij. Deze batterijen liggen in de onmid dellijke nabijheid van de stad. „Er is geen enkel niet-militair doel aangevallen". Alle Israëlische vliegtuigen zijn De Britse deelnemer aan de conferentie voor vrede in Viet nam, die in Stockholm is ge houden, heeft zaterdag bij terug keer in Londen verklaard dat de Noordvietnamese en vietcong- afgevaardigden op deze confe rentie verklaard hebben dat Noord-Vietnam en de vietcong bereid zijn tot vredesonderhan delingen met de Ver. Staten. De Brit, de labourman lord Borckway, zei dat deze verkla ring naar president Johnson en premier Wilson zal worden door gezonden. Hij meende dat er geen grote verandering in het stand punt van Hanoi uit op te maken valt, „maar dit is een defini tieve verklaring die naar ik meen niet gedaan zou zijn ten zij zij een mogelijke oplossing zien". De twee afgevaardigden, Ngoeyen Minh van Noord-Viet nam en Dinh Ba Thi, die uit naam van het Zuidvietnamese nationale bevrijdingsfront aan wezig was, hadden de drie be kende voorwaarden voor vredes onderhandelingen overgebracht, n.l. onvoorwaardelijke stopzet ting van de bombardementen op Een Zuidvietnamese autobus is zondagmorgen 30 km ten noord oosten van Hoee op een mijn ge reden. Vijftien burgers kwamen om hel leven en 18 anderen wer den gewond. Noord-Vietnam, erkenning van rechtstreekse afgevaardigden van het nationale bevrijdingsfront bij de onderhandelingen en een vredesregeling die gebaseerd is op de voorwaarden van de over eenkomst van Genève van 1954 inzake Indo-China. Morio Aoki, de Japanse am bassadeur bij de Ver. Naties in Genève, voorziet, dat vredeson derhandelingen over Vietnam gevoerd zullen worden tussen de rechtstreeks betrokken landen In het conflict vóór het einde van het jaar. Dit meldt het Japanse persbureau Kyodo. De ambassadeur wees op de mogelijkheid dat een derde met invloed in Hanoi zich leent voor de organisatie van dergelijke besprekingen, aldus Kyodo. Aoki zei de mogelijkheid te zien van voorbereidende bespre kingen als uitvloeisel van de jongste oorlogsontwikkelingen. Deze schijnen naar zijn mening erop te wijzen, dat zowel de Ver. Staten als Noord-Vietnam besef fen, dat zij zich in een slijtage- oorlog bevinden. „Dat de Ver. Staten nog eens 70.000 man troepen in Vietnam in de strijd gaan werpen is veel betekenend. Met Hanoi is het in dit opzicht niet anders ge steld", aldus zou Aoki gezegd hebben. i De ambassadeur is op het| ogenblik met vakantie in Japan. Rrinses Christina is zondag middag voor een vakantiereis van drie weken naar de Verenigde Staten en Canada, met 't K.L.M.- lijnvliegtuig van Schiphol naar New York vertrokken. De prin ses, die vergezeld wordt door haar particuliere secretaresse mej. N. M. de Vlieger, zal bij vrienden in New York en Ottawa logeren. Op de luchthaven bracht ko ningin Juliana haar jongste doch ter zelf via het roltapijt naar het vliegtuig, om in de Aviobrug, niet gehinderd door persfotogra fen, afscheid van haar te nemen. Kort tevoren hadden zij bijna on opgemerkt een kleine rondgang gemaakt door de voor passagiers bestemde wachtruimten en langs de belastingvrije winkeltjes. Prinses Christina zal in haar vakantie onder meer een bezoek brengen aan de wereldtentoon stelling te Montreal. Tevens zal zij van haar verblijf in de Ver enigde Staten gebruik maken om een vooraanstaand Amerikaans oogarts te bezoeken, die gespe cialiseerd is op het gebied van contactlenzen. Na haar terugkeer uit Canada zal zij zich begin augustus bij haar vader en moe der voegen, die dan op vakan tie zullen zijn in het Italiaanse Porto Ercole. Miljoenen hongerige termieten zijn in de uitgestrekte steppen van Sowjetrussisce centraal Azië doorgedrongen en hebben tot dusver een vergaderzaal, het grootste deel van een bilbliotheek e» verscheidene huizen veror berd, aldus het regeringsblad Iz- westia van zaterdag. Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten De federale troepen van Nigeria die in actie zijn gekomen tegen Biafra, hebben de universiteitsstad Nsoekka omsingeld, zo heeft de Nigeriaanse radio zondagavond ge meld. Nsoekka ligt op 65 km ten noorden van Enoegoe, de hoofd stad van Oost-Nigeria, dat zich onder de naam Biafra afscheidde van de rest van het land. In Nigeria is zaterdag een bur geroorlog uitgebroken. Het fede rale leger is een algemeen offen sief begonnen tegen Oost-Nigeria, dat zich op 30 roei van de fede ratie afscheidde en de onafhan kelijke republiek Biafra uitriep. Het militaire staatshoofd van Ni geria, generaal Gowon, heeft zijn troepen bevel gegeven het gebied binnen te rukken en de leider daar, luitenant-kolonel Ojoe- kwoe, „en zijn opstandelingen bende" gevangen te nemen. De officiële Nigeriaanse radio onderbrak vrijdagavond zijn programma om het nieuws van De regering van Kongo zal alle buitenlandse huursoldaten ont slaan, zo is in de Kongolese hoofdstad Kinsjasa meegedeeld. De vreemde soldaten die hebben deelgenomen aan de opstandige beweging zullen door een krijgs raad worden berecht, aldus een communiqué van het bureau.van president Moboetoe. Het Kongolese leger heeft de oostelijke steden Kisangani, Kindoe en Boekavoe vast in handen en de zich terugtrekkende rebellen wor den in het oerwoud achtervolgd. De officiële Kongolese radio die dit meldde, liet voorts weten dat de achtervolgende patriotten opdracht hebb ende vluchtende huurlingen en Katangaanse troepen niet „met uit het westen geïmporteerde ko gels maar met pijlen te doden". Volgens het radiostation hadden de huurlingen zware verliezen ge leden en de overlevenden van de 1S9 huurlingen in het oostelijke ge bied, die onder bevel stonden van de Franse kolonel Robert Denard, zouden hun pijnlijke nederlaag dan ook niet gouw vergeten. Enkele huurlingen zijn zoals ge meld met een gestolen Dakota naar Rhodesië gevlucht. De Kongolese minister van buitenlandse zaken, Bomboko, heeft een nota aan de Britse ambassadeur gezonden, waarin de terugkeer van het toe stel en de vluchtelingen wordt ge- eist. Bomboko heeft meegedeeld dat de drie transporttoestellen, die Washington naar Kongo heeft ge stuurd, alleen bedoeld zijn om logistieke steun te geven aan de regeringstroepen. Ze zullen dan ook niet bij de strijd worden inge zet. In welingelichte Brusselse krin gen is zondagavond meegedeeld dat de 13 journalisten die van dinsdag af in Kisangani vertoeven, waar schijnlijk nog allen in leven zijn. De groep bestaat uit negen Belgen, twee Kongolezen, een Westduitser en een Fransman. Rond Kisangani zou nog steeds gevochten worden tussen de troe pen van het Kongolese leger en Katangaanse eenheden. In Brussel werd voorts gezegd dat de gouver neur van de provincie Kivoe, die eerst met steun van de Belgische consul over de grens naar Roeanda was gevlucht, naar Boekavoe is teruggekeerd en de orde in de stad heeft hersteld. Ook leden van het Kongolese leger en een groot aan tal Europeanen die in Boekavoe woonden, zouden naar Roeanda zijn gevlucht. Nadat de huurlingen Boekavoe hadden ontruimd en de Kongolese troepen de stad waren binnenge rukt, waren er bij vergeldingsacties een aantal Kongolezen hoeveel is niet bekend drie Belgen en een Griek gewond geraakt. Het Bel gische consulaat in Boekavoe was geplunderd en de Belgische consul was gearresteerd. De achtergebleven Europeanen, zo zei men in Brussel, zijn eerst in een kamp samengebracht waar zij te horen kregen dat zij terechtge steld zouden worden, doch later in vrijheid gesteld. Het vliegveld Kisangani is nog in handen van „de agressors van die stad", aldus heeft president Moboetoe van Kongo in een vraaggesprek met het Kongolese persbureau gezegd. Generaal Mo boetoe heeft tevens een beroep gedaan op de bezetters van hef vliegveld van Kisangani om zich over te geven en hun gijzelaars vrij te laten. Generaal Moboetoe heeft het Kongolese persbureau nog te ver staan gegeven, dat hij zelf het Kongolese leger bevel gegeven heeft het vliegveld van Kisanga ni niet te heroveren met het oog op de gijzelaars, te weten profes soren van de vrije universiteit van Kongo, vrouwen en kinderen. Gevreesd wordt, dat de journa listen die uitgenodigd waren om de onafhankelijkheidsviering van Kongo bij te wonen en die in Ki sangani gestrand waren even eens tot de gijzelaars behoren. Volgens generaal Moboetoe zijn overigens alle wijken van Ki sangani door het Kongolese leger bevrijd. het offensief mee te delen. Het federale leger zou de steden Oboedoe en Obolo al veroverd hebben en de tegenstander zware verliezen hebben toegebracht. De radio deelde nog mee dat leger en politie opdracht hebben gekregen de burgerbevolking in het oosten te beschermen. Radio-Biafra had eerder op de avond omgeroepen dat een aan val van Nigeriaanse troepen was afgeslagen. Negen Nigeriaanse soldaten waren daarbij gesneu veld. Een compagnie van het fe derale leger was buiten gevecht gesteld. Onder de troepen van Biafra waren slechts enkele ge wonden gevallen. Nadat zij de aanval hadden afgeslagen waren ze opgerukt op Nigeriaans gebied en hadden de plaats Okpo op acht kilometer van de grens bezet. De federale troepen stonden volgens de bekendmaking onder bevel van blanke huurlingen. Radio-Biafra deelde later mee dat aanvallen op vier plaatsen waren afgeslagen en dat de fe derale troepen zware verliezen waren toegebracht. Vier Afrikaanse presidenten, Jomo Kenjatta van Kenia, Ken neth Kaoenda van Zambia, Mil ton Obote van Oeganda en Julius Nyerere van Tanzanië hebben zaterdag in Nairobi een beroep op Nigeria gedaan de gevechten onmiddellijk stop te zetten en te gaan praten over een vreedzame oplossing. George Thomas, de Britse mi- Een Amerikaanse B-52-bom- menwerper is zaterdag op de Amerikaanse marinebasis bij een noodlanding op het vliegveld verongelukt en in brand ge vlogen. Een inzittende kon wor den gered, normaal hebben deze vliegtuigen zes man aan boord. Er waren geen bommen in het vliegtuig. Het is de derde B-52 die binnen 36 uur verloren is ge gaan. In Koudum (Fr.) heeft men za terdagmiddag in een in het riet ver scholen motorboot de lijken ge vonden van de 69-jarige heer J. E. Hoekstra uit Groningen (Koren bloemstraat 2) en diens inwonen de zoon, de 38-jarige A. W. Hoek stra. Beide mannen waren in zwembroek gekleed. Uit het onderzoek is gebleken dat zij vermoedelijk door kool- monoxydevergiftiging. om het leven zijn gekomen. Ze zijn op 1 juli per auto naar Drachten gegaan, waar ze vermoedelijk het motorbootje „De Jarowi" hadden liggen De echtgenote van de heer Hoek stra was naar Duitsland gereisd naar een zieke schoonzoon. Zo doende waren zij nog niet als ver mist opgegeven. Uit officiële Kongolese bron is vernomen, dat Kongolese strijd krachten bij Roeale in Kongo een vliegtuig hebben neergehaald. Nader wordt in Kinsjasa be richt, dat Kongolese artillerie 't vliegtuig op enkele kilometers van de grens met Oeganda heeft neergeschoten. De tweede piloot van het toe stel, een zekere Edgar Moore, die zegt Canadees te zijn, is gearres teerd. Het neergeschoten vliegtuig is volgens radio-Kisjasa een DC-3 zonder kentekenen. Het werd zondag bij Wale neergeschoten. Moore is de enige overlevende van de inzittenden van het vlieg tuig, waarvan het aantal niet is vermeld. De autoriteiten in Seoel heb ben zaterdag de arrestatie be kendgemaakt van zeventig Zuid- koreanen die deel uit zouden maken van een grote subver sieve organisatie. De identiteit van 194 leden zou zijn vastgesteld. Volgens een of ficiële verklaring streefde deze organisatie, waarvan de kern bestond uit intellectuelen die in Europa gestudeerd hadden of er nog zijn, naar een communis tisch bewind in Zuid-Korea. Tot de leden behoren verscheidene hoogleraren aan de universiteit van Seoel die gestudeerd hadden in Parijs, Frankfort en Heidel- berg, in West-Duitsland stude rende jongelui en Zuidkoreaan- se journalisten, kunstenaars en intellectuelen in Parijs. Volgens de Zuidkoreaanse ge heime dienst heeft de Noordko- reaanse ambassade in Berlijn de activiteit van de organisatie jarenlang gekanaliseerd en o.a. indoctrinatie- en spionagecur- sussen georganiseerd. Er zijn als gemeld de afge lopen weken zestien Zuidkorea- nen onder verdachte omstandig heden uit West-Duitsland ver dwenen. De Westduitse justitie maakte vrijdag bekend dat een 31-jarige Zuidkoreaanse sport leraar in Stuttgart is gearres teerd onder verdenking van medeplichtigheid aan ontvoering van de betrokkenen. De directeur van de Zuidko- ;eheime dienst herhaal- g dat de Zutdkoreanen reaanse gel de zaterdag die de bondsrepubliek verlaten hebben, dat uit eigen vrije wil hebben gedaan om op de tegen hen ingebrachte beschuldigingen te antwoorden. Volgens de Zuidkoreaanse autoriteiten heeft Noord-Korea onlansg zijn pogingen om in het zuiden een guerilla op touw te zetten geïntensiveerd. Het afge lopen halfjaar hadden 255 Noordkoreaanse guerillastrijders de grens overschreden, waarvan er 1Ö6 gedood waren en 45 ge vangen genomen, zo wordt ge zegd. Volgens Reuter heeft de chef van de geheime dienst echter toegegeven dat een aantal Zuid- koreanen onder dwang door zijn igenten uit West-Duitsland naar Seoel is gehnhht. nister voor het gemenebest, heeft generaal Gowon in Lagos voor gesteld de blokkade van het oos telijk deel Biafra te verzachten, zo werd in Lagos gezegd. Diplomaten in Lagos hebben zaterdag vernomen dat de fede rale strijdkrachten van Nigeria de strategische plaatsen Nsoek ka, 65 km ten noorden van Enoe goe, en Ogoja, ongeveer 145 km ten westen van de oostelijke hoofdstad hebben omsingeld en dat zij oprukken naar Enoegoe, waar de regering van het afge scheiden Biafra zetelt. De federale troepen hebben volgens een bekendmaking in La gos nu ook de stad Gakem, 8 km op het gebied van Biafra, in han den. Er wordt nog steeds hevig gevochten. Het federale leger zegt de tegenstanders zware ver liezen te hebben toegebracht. Radio-Biafra daarentegen meld de zaterdagavond dat de oostelij ke troepen bij de strijd rond Nsoekka 214 federalen hadden gedood. Daar en meer naar het oosten bij Ogoja zouden de ge vechten zich concentreren. Vol gens een communiqué in Lagos heeft de bevolking van de ver overde gebieden de regerings troepen gunstig ontvangen. Een woordvoerder heeft ontkend dat aan federale zijde huurlingen meevechten, zals Biafra had be weerd. De Nigeriaanse lucht macht heeft zes burgervliegtui gen van het type DC-3 gevor derd. Albert Boys uit het Zuidengelse dorpje Sutton-Athone had zo'n hekel aan schulden dat hij bij zijn dood ruim 160.000 gulden naliet aan de fiscus om de Britse nationale schuld van 320 miljard iets te verkleinen. Zijn dit weekeinde geopende testa ment wees zijn gezamenlijke familie nog geen tienduizend gulden toe. Albert, die 89 jaar werd, is altijd vrijgezel gebleven en was zijn leven lang zeer zuinig. Een 52- jarige nicht, die hem de laatste zeventien jaar heeft verzorgd, was bitter gestemd over zijn laatste wilsbeschikking, maar zei dat ze eigenlijk niet anders van hem had kunnen verwach ten. IETS WARMER Gedurende het weekeinde, kwam na het passeren van een regenzone, het weer geleidelijk onder invloed van een hogedruk- gebied, dat zich van het zeege bied ten zuidwesten van de Brit se eilanden naar het vaste land van Europa uitbreidde. Een de pressie bij IJsland veranderde maar weinig van plaats. In de komende 24 uur blijft het hogedrukgebied, dat in de rich ting van midden-Duitsland trekt, bepalend voor het weer bij ons. Het zal dan ook vrij zonnig zijn, terwijl de temperatuur bij win den uit richtingen tussen zuid en zuidwest op een wat hoger niveau zal komen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Vrij zonnig Vrij zonnig en droog weer met een zwakke tot matige zuidwes telijke wind. Iets hogere middag- temperaturen. DINSDAG 11 JULI v.m. n.m. Cadzand 3.53 4.09 Breskens 4.18 4.34 Terneuzen 4.54 5.10 Hansweert 5.28 5.44 Walsoorden 5.27 5.43 WOENSDAG 12 JULI v.m. n.m Cadzand 4.34 4.51 Breskens 4.59 5.16 Terneuzen 5.35 5.52 Hansweert 6.09 6.26 Walsoorden 6.08 6.25 ZON MAAN op onder op onder 12 4.20 21.00 8.09 0.16 11 4.20 20.59 6.48 13 4.20 21.00 9.33 0.40 14 4.20 21.01 10.59 0.58 15 4.19 21.01 12.23 1.12 16 4.19 21.02 13.48 1.25 15 4.19 21.02 15.15 1.38

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1