voor autovakantie JIJ MAG NIET JOKKEN! Bent U ook een zakslaper? KAMPEREN IS EEN HEUS PRETJE GEWORDEN 10 TIPS Handschoenen De haarkleur Krans Kets anders Maar grote mensen wel? Menu van de week Do accessoires van de bruid Sparen voor bruidsschoenenEen oud gebruik, dat uit Limburg stamt. Daar legden de meisjes eertijds een deel van hun spelengeld op zij voor schoentjes voor de bruiloft. Het meer of minder luxueuze schoentje op de trouwdag was daardoor voor de gasten een duidelijke maatstaf voor de spaar zaamheid en vlijt van de bruid. Geen mens, die tegenwoordig een bruidje ziet, zal dadelijk haar spaar zaamheid naar haar uiterlijk, laat staan naar haar schoenen, beoordelen. De tijden zijn veranderd, al zal het sparen-voor-later wel ongeveer het zelfde gebleven zijn. De schoentjes van de bruid zijn nog een belangrijk onderdeel van haar kleding voor de grote dag. Zij draagt het liefst eenvoudige pumps, gefabriceerd van een zachte leersoort of van glanzend satijn, want eigenlijk zijn teen- of heilloze schoentjes niet geoorloofd. Een enkele bruid zal echter, zeker met heel warm weer, hiertegen zondigen en aan bandschoentjes de voorkeur geven. Wit lakleer is dan wel het feestelijkste materiaal. Niet minder belangrijk zijn de handschoenen van de bruid. Deze zijn kort of lang, dat hangt van de japon, jas en mouwlengte af. Korte hand schoenen trekt zij bij het wisselen van de ringen even uit, lange hand schoenen houdt zij aan, want door het losmaken van de knoopjes kan zij PARIJS: De minimode krijgt blijkbaar ook de winterkleding in haar greep. Deze veelkleurige skipakjes met pantalon juist over de knie is uit de collectie van Michèle Rosier. Als materiaal is nylon gebruikt. O Als u veel bagage meeneemt in de auto prop dan niet alles achterin, dan wordt uw wagen moeilijk bestuurbaar. Er moet voldoende druk op uw voorwielen blijven. Berg liever wat meer op uw imperial. Hebt u veel bagage verhoog dan uw bandenspanning wat. Als u in een gehuurde auto op vakantie gaat, maak er dan een proefrit mee vóór u definitief vertrekt. Ga na of alle lichten en signalen werken, of de gevaren driehoek aanwezig is en of de crick goed functioneert. 0 Als u naar het buitenland gaat vergeet dan naast uw paspoort ook het kenteken bewijs en de groene kaart niet. In uw wagen noteert u de inhoud van uw porte feuille, de nummers van uw paspoort, rijbewijs enz. Dat maakt de opsporing bij verlies gemakkelijker. Tijdens uw vakantie zult u veel onervaren automobilisten tegenkomen. Maak uw bedoelingen aan het overige verkeer daarom nog duidelijker dan u normaal al doet. De parkeerborden langs onze wegen kent u natuurlijk. Een witte P op een blauw bord. Soms zijn die borden echter voorzien van een onderbord waarop bijvoor beeld 1,5 kilometer staat vermeld. Dat duidt aan dat u pas na anderhalve kilo meter op een daarvoor bestemde plaats mag parkeren. 0 Als u een lange autotocht gaat maken zorg er dan voor dat' u geen lege maag hebt, dat kan u moe en nerveus maken. Eet ook niet op willekeurige tijden om het hongergevoel te onderdrukken. Neem liever een goed ontbijt, een lichte lunch en een warme maaltijd aan het eind van de dag. 9 We kunnen het u niet aanraden, maar het is wettelijk toegestaan dat de passa gier naast de bestuurder een kind op schoot heeft. Maar als dat kind ouder dan 4 jaar is, bent u strafbaar. 0 Als n in een file terechtkomt ca u dan niet onwinden. Blüf kalm en houdt vol doende afstand tot uw voorganger, minimaal de helft van uw snelheid in meters. 0 U weet natuurliik dat het verboden is de gewone sang van het verkeer te be lemmeren door uitzonderlijk langzaam te gaan rijden. Pas u steeds aan de ver keerssituatie ter plaatse aan. 0 Stel u tevoren goed op de hoogte van de verkeersregels in het land waar u door- of heentrekt, Ze wijken nogal eens af. haar hand gemakkelijk vrij maken. Het belangrijkste accessoire, de kroon van het bruidstoilet, is de sluier of andere „versiering" van het haar. Veel zorg is er natuurlijk aan het kie zen van de japon besteed, met even veel zorg wordt daarom de allermooi ste hoofdtooi gekozen. De stijl van de japon en de aard van de stof van het toilet, beslissen mee over de lengte en het materiaal van de sluier en ook over de versie ringen. Bij satin-duchesse kan een organ za sluier gedragen worden, bijeen ge borduurde japon kiest de bruid een sluier van voile, organza, chiffon of kant. Bij een kanten of druk bestik- te zijden japon past de traditionele tulen sluier het allerbeste. De donkere bruid houdt er reke ning mee, dat haar haar door de sluier heen nog zichtbaar is. Bij de blonde bruid is dit niet het geval, zij zal dus meer haar onbedekt laten. Dit bete kent, dat zij extra veel zorg aan haar kapsel moet besteden. Heel eenvoudig en heel snoezig is het om een ongeveer drie centimeter brede band, die met de stof van de ja pon overtrokken is, te dragen. Aan de achterzijde van deze band wordt de sluier dan bevestigd. Zo'n band is zo wel geschikt voor de bruid, die het haar omhoog draagt als voor de bruid, die het haar los en halflang draagt. Een ander idee is een tulen kransje, ter grootte van een speldenkussen, dat midden op het hoofd wordt gedragen. Zo'n kransje vraagt geen sluier. Wie aan zo'n tulen gevalletje de voorkeur geeft, maar tóch een sluier prefereert, rimpelt aan even meer dan de helft van het kransje de tule van de sluier, en plaatst het geheel vóór op het hoofd. Een verrassend effect! Een lange sluier kan ook aan een diadeem bevestigd worden, en wel zó, dat de sluier langs de oren naar be neden valt. Ook een korte sluier kan op deze manier aan een diadeem ge zet worden. Voor het bruidje, dat in een kort complet trouwt, is een pillbox heel geschikt. Het liefst gemaakt van het zelfde materiaal als de japon en ge garneerd met het zelfde kant, de zelf de tule of het zelfde borduursel als de japon. Zo'n dopje kan zowel mét als zonder korte sluier gedragen wor den. Alleen een bloem in het haar kan ook een bijzonder effect geven. Een beetje exotisch is het om een diadeem vóór in het haar te dragen, zó, dat een in het midden hangende parel op het voorhoofd valt. Deze laatste versie ring is wel het meest geschikt voor donkere bruidjes, die lang, zorgvul dig opgemaakt haar hebben. Een grote hoed van kant, tule of kant èn tule is zeer geschikt voor de wat oudere bruid. Het piepjonge bruidje dat weer-eens-iets-anders wil, kiest een hoofddoekje, al of niet van de japonstof, dat met een strikje onder de kin vastgemaakt wordt. Ont wapend lief! Maar wat de bruid ook kiest om op haar trouwdag op het hoofd te dragen, zij dient er in de eerste plaats voor te zorgen, dat het diadeem, de pillbox, de roos op de hoed heel goed in het haar worden bevestigd. De wind speelt haar worden, bij een ge- parten en ook na de trouwplechigheid als men nog een poosje feestelijk bij elkaar blijft, moet haar hoofdtooi geen beletsel zijn om ongedwongen mee te kunnen doen. BETTY TEELING. Tijdens de op 23 mei te Terneuzen, door stoffenhuis Bliek in samen werking met het damesblad Neue Mode, gehouden show van zelfge maakte kleding, behaalde de Ter- neuzense jongedame Inge Coffa met het hier geshowde ensemble de eerste prijs. Dit betekende voor haar, wat zij op 24 juni j.l. in „Kras- napolsky" te Amsterdam, aan de nationale finale van „zelf maken - zelf showen" kon meedoen. Hier behaalde zij in 'n „nationaal-veld" de 9de prijs en dit was voldoende Welbewust onwaarheid spreken liegen met voorbedachte rade dat is toch wel heel erg. Daarover zijn wij het allemaal eens. En als wij zo iets merken, dan zwaait er wat! Niet waar, er moet een voorbeeld gesteld, dan zullen zij het in het vervolg wel laten, o zo! - Dat wij zo op waarheid staan en het jokken verafschuwen, is mooi en goed, maar hoe staan wij zelf tegen over onze kinderen, wat de waarheid betreft? Zijn wij niet honderdmaal onwaar op één dag? Lichten wij niet aanhoudend de hand met de waarheid uit gemakzucht, uit onwetendheid, of om-er-maar-af-te-zijn? Vergeten wij niet al te vaak, dat een leugen-om- bestwil toch altijd een leugen blijft en dus afkeurenswaardig? „Allemaal goed en wel," bromt de moeder met het talrijke kroost. „Je kunt ze toch niet alles aan hun neus hangen, ze vragen zoveel! En als ik niet weet, wat ik moet antwoorden, welnu, dan zeg ik maar wat, dat is toch beter, dan helemaal niets!" NIET MET EEN KLUITJE IN HET RIET Als u niet weet, wat u moet antwoor den, dan zegt u maar wat en dan ver beeldt u zich dat u het nog zo kwaad niet doet. Precies mevrouw! Maar is een willekeurig antwoord altijd beter dan géén antwoord? Het kan ook anders. Als u het niet weet en dat kan de beste onder ons overkomen schaamt u zich dan niet dit te erken nen. Zeg gerust: „Dat weet ik niet, maar ik zal het voor je opzoeken" en zorg dan, dat u er zo gauw mogelijk achter komt. Hoe heerlijk is het, wan neer vader of moeder na een paar dagen kunnen zeggen: „Hoor eens, nu weet ik het, het is zus en zo." Samen zult U dan genieten van de pas verworven kennis en de opvoeder zal een waardevol voorbeeld hebben gegeven: dat men er zich niet zonder meer hij neerlegt iets niet te weten, doch moeite doet de ontbrekende kennis aan te vullen. BITTERE VRUCHTEN Geeft uw kinderen eerlijke antwoor den! Redt u er niet met een smoesje uit in de hoon. dat zii dat wel voor zoete koek zullen slikken. Niet zodra horen zii de juiste toedracht van een ander, of u verliest een stukje van uw aureool en dat kunt u uzelf niet zo heel vaak veroorloven! De zuivere intuïtie van kinderen bedriegt hen zelden of nooit en zii weten precies, wanneer u hen met 'n kluitje in het riet stuurt, om van hen te zijn. Van onze traagheid en onze gemak zucht zullen wij steeds de zelfde bit tere vruchten plukken: een geruime poos zal het ons lukken de kleine vraag-allen om de tuin te leiden, maar dan komt onherroepelijk de dag, dat zij ons uitschakelen uit hun leven en niet alleen met hun vragen, maar ook met hun liefde en hun aan hankelijkheid naar anderen gaan, die wel tijd en belangstelling voor hen hadden, toen zij er om vroegen. LAAT HET NIET ZOVER KOMEN Zover mag het echter niet komen. Het heerlijke en onomwonden ant woord versterkt het vertrouwen van het kind in zijn opvoeders. Van dit vertrouwen hangen de zekerheid, de rust en de veiligheid af, die het kind tot liouvast onontbeerlijk zijn. Het verzwakken van dit vertrouwen is niet meer en niet minder dan een directe aanval op de geestelijke weer baarheid van het kind, dat zich zon der dit vertrouwen onzeker en be dreigd voelt. Het kind dat een onvoorwaardelijk vertrouwen in vader en moeder heeft leren hebben, heeft een sterke en krachtige steun meegekregen, waar van de waarde oneindig groter is, dan de meesten vermoeden. Het is dit vertrouwen, aangekweekt in de kleu terjaren, dat later, in de moeilijke jaren van weerspannigheid en verzet, de enige brug vormt, waarlangs wij de opstandige, rijpere jeugd kunnen benaderen. om haar naar Baden-Baden uit te zenden, waar op 1 juli j.l. de Euro finale plaats vond. Inge deed het hier helemaal niet slecht en wist met haar ensemble beslag te leggen op de 12de prijs, hetgeen ongetwij feld een mooi succes is geweest. Inge vervaardigde haar ensemble uit witte Trevira 2000, afgebiesd met zwart goud galon. Achter met asymetrische sluiting eveneens af gebiesd met hetzelfde galon. In ons klimaat kan men helaas niet vaak een tuinfeestje geven. Maar voor het geval dat het toch eens mooi weer mocht zijn, vindt U hier wat re cepten voor feestelijke gerechten. Het is boor de gastvrouw gemakke lijk om vooraf hapjes en gerechten klaar te maken en deze op een fleurig gedekte tafel neer te zetten (h.v. een plank op schragen). Behalve de scho- els met gerechten moeten bordjes, bestek, opscheplepels, glazen en ser vetjes neergelegd worden. Elke gast bedient zichzelf en neemt wat hij of zij lekker vindt. ZONDAG: koude tomaten room-soep; runderrollade, sperziebonen, fri tes; meloen met gember. MAANDAG: koud vlees, ravigotte saus, sla, aardappelen; mokkavla. DINSDAG: stoofpot spitskool, kaas, tomaten; verse abrikozen met yoghurt. WOENSDAG: goulash met rijst; vruchtensla met sour cream. DONDERDAG: fricadel met bloem kool en aardappelen; koude kar- nemelksepap. VRIJDAG: vissticks of gebakken champignons met gebakken aard appelen en sla; flensjestaart. ZATERDAG: koude macaronisalade; chocolade-rumcoupes. KOUDE TOMATEN ROOMSOEP Ontvel een pond tomaten. Snijd ze klein en pureer ze met de mixer. Voeg een blikje onverdunde uiensoep toe en klop dit alles en !4 liter slagroom weer met de mixer tot een romig ge heel is verkregen. Laat de soep één uur goed koud worden in de koelkast en serveer deze tenslotte in gekoelde koppen. Strooi er wat fijngehakte pe terselie over. Mevrouw en meneer B. zijn zeer op hun komfort gesteld. Zij houden niet van spinnen in hun nek, noch van een frisse mier op tafel. Een middagslaapje in het hoge gras kan hun gestolen worden, en van een eitje bakken op een primus willen zij niet horen. Mevrouw en meneer B. zijn voor een weekendje kamperen volmaakt ongeschikt. „Geen gro ter gemak dan eigen dak" zeggen zij. Het echtpaar B. behoort tot een steeds slinkender minder heid. Ook in hun straat staan ieder jaar méér lieden hun autootje of fiets te beladen met tent en toebehoren; de groep naar-de-bossen-naar-de-heide-trekkers wordt groter, onverbiddelijk. Wil dit zeggen, dat het de mensen niet meer interesseert, waar en hoe zij in hun vrije tijd slapen en eten, en dat het „buiten zijn" hun ieder ongemak doet vergeten? De in de laatste jaren gegroeide hausse van kampeerders zou ons dit haast doen geloven. Wisten wij niet beter, dan zouden wij denken dat de luie stoel voor de moderne natuurvorser niets meer te betekenen heeft, dat de frigidaire hem koud laat. Maar wij weten beter. Als voor de bonkige strozak het soepele luchtbed niet in de plaats was gekomen, hadden wij immers velen met geen stok de camping op gekregen; en wanneer de handige vouwstoelen met schuimplastic zittingen niet uitgevonden waren, wat zouden de kampwachters het rustig hebben. Neen, de intensivering van het kampeerbestaan heeft niets te maken met een plotselinge verwildering van de mense lijke beschaving. Het is een verschijnsel, dat nauw gepaard gaat aan de vergemakkelijking van het leven, welke mo gelijk is geworden door de opkomst van de plastics en de synthetics. Maak een willekeurige camping-koffer open en probeer er maar eens een Ijzeren bord of een ijzeren kroes fn te vin den. U zult vergeefs zoeken, want zelfs de schalen, die va" kristal lijken, zijn van plastic. En bekijk dan die vrolii1'- place mats eens. Waar is het traditionele, linnen kampee- laken? Deze kleurige borden-onderleggers zijn ervoor i- de plaats gekomen; ze zün gemaakt van Draion, en du- cemakkelijk wasbaar en kleurecht. Ook de dekens en de slaapzakken van Draion voldoen as" de moderne eisen: ze zijn vederlicht', zii kunnen tegen a' leriei stooties. ze geven een gezonde warmte, en wat rel nigen betreft' zijn ze niet lastig. Kamoeren is een heus pretie geworden. Afgezien van d- sriinnen en de mieren zou hét echt wel iets zijn voor m» neer en mevrouw B. Misschien sluiten zij zich straks tóch aan bij de gelederen der zakslapers en scheerlijntrekkers. Het' zou ons niet verwonderen. 1

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5