Jachtclub „Neuzen" bestaat vijf jaar Beknopt verslag van het gemeentelijk politiekorps te Terneuzen over het Ie halfjaar 1967 WsstaddisBsten Fokker „Friendship" op Phiiippijnen verongelukt VEEHOUDER VERDACHT VAN POGING TOT MOORD DOORMANGROEF IN ZUID-ENGELAND OP DIT TERNEUZEN SLAAT ZIJN ZOMERKAMP DIT JAAR Zaterdag 8 juli 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Grens tussen Kongo en Boeroendi gesloten Brandstichting in Haarlem Hulpverlening door wijkverpleegsters aan vakantiegangers Schietgraag Terneuzen Propaedeutisch examen Pastoor Heijnen jubileert Kapelaan Ac riaansen vertrekt Diensten r.k. kerken AAN GEVOLGEN ONGELUK OVERLEDEN GEEN E.E.G.-BEZWAAR TEGEN SUBSIDIES AAN NEDERLANDSE SCHEEPSBOUW E.V.O. VERZOEKT MINISTERIE OM MAATREGELEN INZAKE SCHIPPERS- BEURZEN Chichester geridderd ZUIDKOREAAN IN WEST-DUITSLAND GEARRESTEERD ALGEMEEN Totaal aantal opgemaakte pro cessen-verbaal 1250 (1409)* (trans acties inbegrepen); waarvan ter- rake: Verkeersweteeving (waaron der max. snelheid 131 (123) 904 (1114): Openbare dronkenschap 20 06): Gemeentelijke verordeningen 28 (25): Overige bijzondere wetten 16 (21); Diversen (overtredingen) 170 (151); Misdrijven 110 (78); Ver drinking. zelfmoord, gewelddadige dood. e.d. 2 (4). De tussen haakjes geplaatste getallen hebben betrekking op de zelfde periode in 1966. MISDRIJVEN Tegen dronken bestuurders wer den 13 processen-verbaal opge maakt, tegen 8 in het eerste half- ia=r in 1966. Daarnaast werd aan 8 bestuurders van voertuigen, die met in staat geacht werden een voertuig naar behoren te kunnen besturen, een rijverbod opgelegd. Over dezelfde periode van 1966 be- droee dat aantal 5. Tegen personen beneden de leef- tiid. van 18 jaar (strafrechtelijk min derjarigen) werden 10 processen- verbaal opgemaakt terzake misdrijf terwijl het aantal verdachten 12 bedroeg. Vorige periode resp. 8 en 8. Drie bestuurders van motorrij tuigen die meerdere malen onder invloed van alcohol hun voertuig bestuurden, werden verplicht zich aan een medisch onderzoek te on derwerpen. Eén ervan werd onge schikt bevonden, één geschikt en van de derde is het resultaat nog niet bekend. OVERTREDINGEN Het teruglopen van het aantal ge constateerde overtredingen is voor eea deel terug te brengen aan het verminderd aantal verkeersonge vallen waarvan de politie proces verbaal opmaakt (zie hieronder); TERNEUZEN: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter J. J. J. v. d. Griek, Scheldekade 27, tel. 2020. Apotheek geopend: M. B. M. Hamann, Noordstraat 69, telef. 2060. Weekeïnddienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr. E. C. Vogelaar, v. Steenbergenlaan 67, tel. 3360 (b.g.g. 008). SLUISKIL, HOEK EN PHILIPPINE: Weekeinddienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr. Hillaert, Zand straat, tel. 01157435. AXEL: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter W. G. C. Kok, Oran jestraat 19, tel. 555. DIERENARTS: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts J. F. de Haas, Axelsestraat 108 te Zaam slag, tel. 01153366. Een Fokker „Friendship" van de Philippijnse luchtvaartmaat schappij met 21 inzittenden is vijfien kilometer van Bacolod in het zuiden van de Phiiippijnen verongelukt. De inzittenden kwamen om het leven. Tet toe stel maakte een vlucht van Ba colod naar Mactam. De vier bemanningsleden en 17 passageirs hadden de Philippijn se nationaliteit. De grens tussen Kongo-Kin- sjasa en Boeroendi iê gesloten. Ook is vanuit Boeroendi geen lucht- en telefoonverkeer met Kongo. Enkele reizigers die Boe roendi hebben kunnen bereiken, zeiden dat de toestand in Boe- kavoe uiterst gespannen is. De muiters zouden het kamp Saio hebben bezet en er wordt geschoten. De Ethiopische minister van buitenlandse zaken, Ketama Yfroe, heeft meegedeeld dat Kongo Ethiopië om militaire steun heeft gevraagd in verband met de gebeurtenissen in Kisan gani en Boekavoe. Waarnemers in Addis Abeba menen dat. Kong ook andere Afrikaanse en mo gelijk ook niet-Afrikaanse lan den om huln heeft gevraagd. het groter aantal (meer omslachti ge) misdrijven dat is behandeld en mogelijk de verhoging der betaalde waarschuwingen, waardoor het pu bliek zich wellicht beter bedenkt alvorens bepaalde overtredingen te plegen. VERKEER Het aantal aanrijdingen dat ter kennis van de politie kwam over het le halfjaar 1967, was, in ver gelijking met dezelfde periode ge durende voorafgaande jaren, zoals hiernnder vqjgt. Opgemerkt zij hierbij dat ingaande 1 januari 1967 het verbaliseerbeleid betreffende aanrijdingen danig werd gewijzigd, tengevolge waarvan vele kleinere aanrijdingen door betrokken par tijen onderling werden geregeld en niet ter kennis van de politie wer den gebracht. Verheugend is ech ter de teruggang van het aantal ge wonden. bij welke gevallen de poli tie vrijwel steeds was en blijft be trokken. le halfjaar aantal aanrijdingen: 1961 119, 1962 116, 1963 128, 1964 166, 1965 177, 1966 192, 1967 129; waardoor gedood: 1961 0, 1962 1, 1963 2, 1964 1, 1965 1, 1966 1, 1967 2; waardoor gewond: 1961 22, 1962 28, 1963 29, 1964 44, 1965 62, 1966 48, 1967 40. De Haarlemse brandweer is in de afgelopen nacht driemaal voor een brandje uitgerukt. De recherche vermoedt dat men hier met brandstichting te ma ken heeft. Om half drie brandde het in de kosterij van de Remonstrants- Gereformeerde gemeente van Haarlem aan de Ornjekade. Uit een onderzoek is gebleken dat de leiding van een olievat in de tuin is vernield en dat olie moet zijn weggestroomd. Ver moedelijk heeft men later de olie aangestoken. Om half vijf rukte de brand weer uit voor een brandje in de woning van de concierge van een school aan de Gedempte Vol- desgracht, niet ver gelegen van de Oranjekade. Een kapstok met twaalf kledingstukken gingen verloren. De oorzaak is nog niet bekend. Nauwelijks was de brandweer opnieuw in de kazerne terug, of zij moest weer uitrukken naar de conciërgewoning. Aan de overzijde stond een bromfiets in brand. De benzineleiding was stukgetrokken en de recherche neemt aan dat de benzine in brand is gestoken. De bromfiets brandde geheel uit. Vakantiegangers, die in hun woonplaats regelmatig hulp ont vangen van de wijkverpleegster van een kruisvereniging, kunnen deze verpleeghulp in overleg en in overeenstemming met plaatselijke regelingen ook verkrijgen op het vakantie-adres. Dit kan bijvoorbeeld het geval zijn wanneer het het geven van injecties betreft. De eigen huis arts dient de vakantieganger dan een briefje met enkele gegevens mee te geven voor zijn collega in de vakantieplaats. Ook de wijk verpleegsters in de twee plaatsen zullen elkaar over de patiënt(e) dienen in te lichten. Als iemand, die met vakantie is, ziek wordt en er een arts bij- roept, kan daarna ook de hulp van esn wijkverpleegster ter plaatse worden verkregen. Als de betrokkene nog niet lid is van een kruisvereniging, zal een noodlidmaatschap moeten wor den aangegaan. Buitenlanders, die in ons land hun vakantie doorbrengen, kun nen bij ziekte eveneens hulp van een wijkverpleegster verkrijgen. Ook deze patiënten dienen eerst een arts ter plaatse te consulte ren. Deze kan hen zo nodig naar een wijkverpleegster van een der kruisverenigingen verwijzen. Een man die zich had voorzien van tien geweren, twee lichte machinegeweren en een automa tisch ijgeweer heeft donderdag avond in Vancouver (Columbia) twintig minuten lang dood en verderf gezaaid. Hij begon vanuit de bovenste verdieping van zijn huis in een rustige woonwijk op voorbijgangers te schieten. Nadat de politie het huis had omsin geld gaf hij zich zonder verzet over. Toen waren echter een pro fessor en diens vrouw, het echt paar D. D. A. Webster, in hun tuin doodgeschoten, Hun vier kinderen tussen zes en tien jaar oud waren in de kelder gevlucht. De 30-jarige schutter wilde niet zeggen waarom hij dat ge daan had. De politie wilde zijn naam niet opgeven, wel werd ge zegd dat hij eens geestelijk ge stoord geweest is. De man loste eerst twee scho ten op het huis aan de overkant van de straat, waar een huis vrouw op een haar na werd ge mist. Daarna schoot hij een serie kogels af in het huis daarnaast, waar een 56-jarige vrouw in het been werd getroffen. Ook de 19- jarige mevrouw Patti Barriss, die met haar man in de straat liep te wandelen werd in een been getroffen. Daarna doodde hij het echtpaar. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde de heer J. C. J. de Man, wonende te Terneuzen voor het propaedeutisch examen geneeskunde. Zondag 16 juli a.s. viert pater L. Heijnen O.S.F.S., pastoor van de parochie van de „Verrezen Christus" te Terneuzen zijn zilve ren priesterfeest. Hij recipieert die dag na de hoogmis van elf uur in de kleuterschool achter de Trini- teitskerk, in de Anna Bijnsstraat. Zijn adres is: Corellistraat 1. De kapittel-vicaris heeft be noemd tot moderator en voorge dragen ter benoeming tot gods dienstleraar aan het Thomas More college te Oudenbosch, kapelaan J. Adriaansen te Terneuzen. Vanaf zondag 9 juli wordt er een verandering aangebracht in de tijden van de diensten in de katholieke kerken van Terneu zen. Op zaterdagavond is er een Eucharistieviering in beide ker ken Willibrordus en Trini- teitskerk 's avonds om kwart over 7. In de Willibrorduskerk zijn de Missen op zondagmorgen om 8 uur en half 11. In de Triniteitskerk op zondag om 9 uur, 11 uur en 5 uur namid dags. In het ziekenhuis te Venray is vrijdagmorgen de 18-jange An- toon Voermans uit Leunen over leden aan de gevolgen van een ongeluk. Zondag op maandag reed hij op de Deurneseweg te Venray met zijn bromfiets tegen een boom. Waarschijnlijk is hij door een automobilist aange reden, welke echter zijn identi teit niet heeft bekend gemaakt en doorgereden is. Met een sche- delbasisfractuur werd hij naar 't ziekenhuis te Venray overge bracht, waar hij nu is overleden. De E.E.G.-commissie heeft geen bezwaar tegen het verlenen van rentesubsidies aan de Neder landse scheepsbouw. De Neder landse steunmaatregelen onder scheiden zich van die in de ande re E.E.G.-landen door geringere invloed, kortere duur en selec tievere toekenning op grond van een nagestreefde herstructuering, zo verklaart de commissie in ant woord op een Europese parle mentaire vraag van de Neder landse afgevaardigde ir. Vrede- ling. Bovendien zal de invloed van de rentesubsidies op de ver koopprijs van schepen minder zijn dan tien procent, het per centage dat de E.E.G.-commissie zelf heeft voorzien in haar plan nen voor een gemeenschappelijk beleid op dit punt. De wer kingssfeer van de Nederlandse plannen is bij de huidige stand van zaken relatief echter wel rui mer dan in de meeste andere E.E.G.-landen, aldus de commis sie. De boycotactie van de stichting onderling verband van binnen schippers op dé schippersbeurzen te Rotterdam en Amsterdam, ge richt tegen een aantal graan- en veevoederfabrieken, is voor de algemene verladers- en eigen vervoerders organisatie (E.V.O.) aanleiding geweest het ministe rie van verkeer en waterstaat om maatregelen te verzoeken. De E.V.O. keurt deze boycot actie ten zeerste af en meent, dat dergelijke acties geen bijdrage leveren tot het oplossen van de minder gunstige economische si tuatie in de binnenscheepvaart. Zij zullen integendeel de verla ders doen besluiten naar andere vervoermogelijkheden uit te zien, waardoor de vraag naar binnen schepen zal teruglopen. Teneinde de graan- en veevoe derfabrieken de mogelijkheid te bieden ladingen met binnensche pen te vervoeren, heeft de E.V.O. het ministerie verzocht zodanige maatregelen te nemen, dat ver- voerovereenkomsten kunnen worden gesloten zonder inscha keling van de schippersbeurzen. Een groepsfoto van de padvin ders van de Terneuzense Door- mangroep, waarvan velen van ochtend vroeg vertrokken zijn voor een hopelijk mooie vakantie in Engeland. Goede reis. veel plezier en behouden thuiskomst! zwart geblakerde torens z'ullen zij niet meer zien, maar zij zul len zeker machtige ontdekkingen doen in dit bloeiende landschap. De spelen zijn gebaseerd op het boek „Robin Hood". De winnen de patrouille wordt onderschei den met de zilveren pijl. Tijdens hun verblijf te Lon den zijn zij van plan te bezoe ken: Tower bridge, Lower-Tha- messtreet, St. Pauls Cathedral, Regents's Park, Zoo, Sciencemu- seum, Piccadillycircus, Trafalgar Square, Whitehal, Westminster Abbey, St. James Park, Bucking ham palace, Cutty Sark, Royal Naval College, Batersea park. Ook zullen de verkenners een tocht over de Thames maken vanaf Westminster bridge naar Greenwich. Een speciale avond tour door Londen met de Engel se dubbeldeksbussen staat even eens op het programma. Als op 16 juli de verkenners om 22.00 uur terug in Terneuzen komen, hopen zij meer te weten van het land dat de bakermat van de padvinderij is. Tijdens hun verblijf te Roches ter zullen zij mr. Vince, de En gelse padvinderslejder, die hun programma hielp samenstellen, een door hemzelf ontworpen tableau aanbieden,. Als bijzonderheid moet nog worden vermeld dat het reisgeld 60,per persoon) voor de 24 deelnemers door henzelf is ver diend. Sommige werkgevers tast ten wel erg diep in hun beurs bij het belonen van de kar weien. De werkzaamheden be stonden uit: oud papier ophalen, folders bezorgen, heitje voor karweitje, reclamebiljetten Ente tentoonstelling op borden plak ken, programma's Ente-tentoon- stelling verkopen, verkoop chips tijdens braderie Terneuzen, grote werkzaamheden bij ver schillende bedrijven, verkoop programma's en toegangsbewij zen wielerwedstrijden. Ook zijn er enkele giften ontvangen; 95 procent is echter door de ver kenners zelf verdiend. De 51-jarige ongehuwde vee houder J. T. uit Surhuisterveen is donderdagavond gearresteerd wegens poging tot moord op de 29-jarige gehuwde timmerman veehouder IJ. Borger uit die plaats. T. is ingesloten in de politiekazerne in Buitenpost. Hij zal maandag voor de officier van justitie te Leeuwarden worden voorgeleid. Naar het A.N.P. van de politie verneemt bestaat er tussen bei de mannen reeds geruime tijd onenigheid over het gebruik van land en het recht van overpad. Donderdagavond omstreeks half zeven, toen T. zag dat Borger in het land zat te melken, ging hij naar huis om zo bleek later paart en sagen eg ver te halen. Paard en wagen zette hij op de dam voor het land. Toen Borger dit zag, liep hij op T. toe. T. loste met zijn 9 mm cylinderrevolver drie schoten, waarvan één de hand van Borger raakte. Na door een arts behandeld te zijn, kon het slachtoffer naar huis terug, keren. T. werd ter plaatse ge. arresteerd en ingesloten. De 65-jarige zeezeiler Francis Chichester is vrijdag door konin gin Elizabeth van Engeland ge ridderd. Hij heeft onlangs alleen een zeiltocht oni (}e wereld vol- Als wij dit jaar ons eerste lus trum „vieren", dan wil dat niet zeggen dat wij gaan feesten. Wel ivillen wij even terug kijken, op het geen tot stand is gekomen, maar reel nuttiger is het vooruit te zien ïn nagaan wat er nog bereikt moet worden. Hiermee is ongeveer de tendenz getekend van de gedach- tengang van de huidige voorzitter, ie heer L. C. Hamelink, die zijn hele leven aan en op het water ge sleten heeft, zij het dan alweer heel wat jaren met zakelijke doel einden. HOBBY De jachtclub „Neuzen" is een vereniging van zo'n 150 mensen, die van de watersport (in vele vor men) hun hobby hebben gemaakt. Er zijn leden met flinke zeiljachten en er zijn er met een piepklein bootje. Zij hebben echter allemaal Jén trek gemeen. Zij houden van het water, van de Westerschelde vooral, en als zij met niet al te veel kosten hun vrije tijd op die manier kunnen besteden, dan heel graag. zen" kan bijdragen tol die zo zeer gewenste leefbaarheid". NOODOPLOSSING Vroeger werden de scheepjes in het najaar ondergebracht aan de vluchthaven maar ook dat is niet meer mogelijk. De heer Hamelink ziet momen teel maar één uitwijkmogelijkheid n.l. in de richting Sluiskil nabij het eiland of nabij Driekwart. Ideaal is de oplossing natuurlijk niet maar als men niet ander kan... „GEVAARLIJKE" SCHELDE Degenen, die regelmatig over de Scheldedijk wandelen, weten hoe mooi het water kan zijn, vooral bij zomeravond als de zon een gouden weg tekent tot aan de horizon en zee- en binnenschepen voorbij va ren. Als de hemel een kleurentafe- reel heeft die géén schilder zó mooi kan maken en als hij het zou kun nen men het niet geloven zou. Maar ook bij storm is de Schelde van een indrukwekkende schoon heid. „Maar de Westerschelde is een gevaarlijke zee-arm", zeggen velen. Dat geeft ook de heer Ha melink toe, maar... zo voegt hij er aan toe, voor iemand die de zeil- en zwemkunst niet machtig is. is ook een binnenwater gevaarlijk en als men voorzichtig is en daarbij niet uitgerekend op de drukke vaar route gaat zeilen en binnen de ton nen blijft en niet precies over eb de haven binnen wil varen, dan geloof ik niet dat de Schelde ge vaarlijker is dan een ander water. Als wij een en ander samenvat ten komen wij met de heer Hame link tot de conclusie dat de jacht club „Neuzen" met zijn hardwer kend bestuur en zijn enthousiaste leden, er komen zelfs mensen uit België en noord-Frankrijk naar hier om de watersport te beoefe nen, ongetwijfeld de weg zal weten te vinden om de plannen te ver wezenlijken. Dat ook de overheid daaraan mep zal '.werken, staat bo ven alle twijfel. KANSEN Als voorzitter Hamelink zijn ge dachten zo'n beetje laat voortkab belen (om in de stijl te blijven) dan komt hijtot de conclusie dat Terneuzen, waar reeds veel gedaan werd en nog gedaan wordt om de stad leefbaar te maken, een groot aantal mogelijkheden heeft in „onze" prachtige Westerschelde. Hij bewijst dit door er op te wijzen dat in de zomer heel veel mensen, uit Terneuzen zelf, het overige Zeeuws-VIaanderen en niet te ver geten uit België, hun vrije zater dag en zondag aan de Wester schelde komen doorbrengen. „Het was dus het voorzien in een be hoefte toen vijf jaar geleden onze club werd opgericht", zo merkt hij hierbij op en met grote dankbaar heid herdenkt hij de eerste voor zitter, wijlen de heer Arens, kapi tein op de provinciale boot, die enorm veel voor de vereniging heeft gedaan. MOEILIJK PARKET De zorgen voor de toekomst zijn wel groot bij het bestuur. Op het ogenblik liggen de scheepjes in de buitenhaven met de Royal Belgian Sailing Club ais naaste buurman. En hoe blij bestuur en leden ook zijn, „Neuzen" heeft te weinig plaats. Men zou in de toekomst een heel mooie jachthaven kunnen hebben mits er een prima acco modate wordt aangebracht in de binnenhaven. Jammer genoeg zijn de vooruit zichten op dit ogenblik wat onze ker, maar de heer Hamelink is er toch wel van overtuigd dat de ge meentelijke overheid en/of rijks waterstaat hun steun zullen willen verlenen. „Ook zij zijn er onge twijfeld van overtuigd dat „Neu- De Westduitse justitie heeft vrijdag bekendgemaakt dat don derdag de 31-jarige Zuid- koreaanse sportleraar Kwang il Kim uit Seoel in zijn woning in Stuttgart is gearresteerd onder verdenking van medeplichtigheid aan ontvoering van zestien Zuid- koreaanse studenten uit West- Duitsland. MARIA MOET OVER DE BRUG KOMEN De rijke 86-jarige Maria Sanchez in Pereira (Columbia) zal haar 18-jarige echtgenoot Gildardo Antonio Arroyave anderhalf jmiljoen pesos (bijna 360.000 gulden) en haar twee huizen moeten geven, wil zij zijn lief de behouden. Gildardo heeft donderdag vlak na hun huwe lijksinzegening gedreigd weg te lopen als Maria de naar zijn zeggen voor het huwelijk ge dane beloften niet nakomt. Maria zei met Gildardo getrouwd te zijn omdat «ze niet als oude vrijster wil sterven en op veel kinderen hoopt'. Ze had haar Iman een jaar geleden leren .kennen en sedert die tjji „niet ineakhWMkM'lamt'r Vandaag worden de verken ners van de Doormangroep uit Terneuzen door verschillende ouders naar Oostende gebracht, om daarna per boot, bus en trein het eerste traject van een negen-daags verblijf in Engeland af te leggen. De verkenners zullen tot 12 juli a.s. onder leiding van hop man L. van den Broek hun ten ten opzetten te Rochester, daar na te Londen, in beide plaatsen op speciale padvindersterreinen. De terreinen heten resp. Buck- more Park en Gilwell Park. Het laatste terrein is genoemd naar de stichter van de padvinderij: lord Baden Powell of Gilwell en is het internationale trainings centrum van de padvinderij. Men zou het Gilwell Park het hart van de wereldbroederschap van padvinders kunnen noemen. De eerste halte, Rochester, ligt in het graafschap Kent. Het land van Kent is heuvelachtig met in de dalen oude stadjes. Door het landschap,, waarvan grote ge deelten zijn bedekt met bossen, stroomt een brede rivier, ge naamd Medway of stroom van Rochester. Waar de Medway in zee stroomt, ontmoet zij het wa ter van de Thames. In hun be nedenloop vormen deze rivie ren grote baaien. In één van deze baaien ging 300 jaar geleden de Nederlandse vloot onder bevel van Michiel Adriaanzoon de Ruy- ter ten anker. Hier begon het voorspel van de tocht naar Chat- tam. De verkenners zullen het gebied verkennen door middel van padvindersspelen (trektocht •4.), Verbrande schepen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3