MUL De Veiligheidsraad en Kongo KINSJASA MELDT OVERWINNINGEN ISRAËLISCHE EN EGYPTISCHE STEMMEN OVER HET MIDDEN-OOSTEN RADIO DE KOCK GUINEE WEIGERT NEDERLANDERS UITREISVISA de Gasverwarming PIPER „SUPER CUB" VAN LUCHTMACHT VERONGELUKT HET WEER Bas tegen trein „Luchtincident" Oproep tot omverwerping van Indonesisch bewind Hoogwater Zon- en Maanstanden Jeruzalem Bijeenkomst Arabische landen Nog niet afgedaan Weerbericht ZATERDAG 8 JULI 1967 23e Jaargang No. 6975 De vertegenwoordiger van Kon- go-Kinsjasa beeft zich tot de Veiligheidsraad gericht met het verzoek een beroep op alle lan- den-leden van de Ver. Naties te doen om een einde te maken aan de werving van huurlingen wier actie bedoeld is om de soe vereiniteit van Kongo-Kinsjasa te schenden. De raad kwam donderdag avond bijeen om de klacht van de Kongolese regering te behan delen over de agressie tegen Kongo. De vertegenwoordiger legde verband tussen de „inval" in Kongo en de pas van kracht ge worden wetten, die ontworpen zijn om de inkomsten van de Kongolese regei-ing uit de delf- stoffen-produktie te vergroten. Hij zei dat de huurlingen werk ten voor een „internationale maffia"/ Er bestond een „grote samenzwering", die ten doel had het bewind van generaal Moboe- toe omver te werpen en te ver vangen door een agent voor de buitenlandse financiële belan gen. De huurlingen werden in West-Europa geworven. Hij noemde geen land bij name maar zei wel, dat „alleen de Franse regering" maatregelen had' genomen om de werving op Frans grondgebied te beletten. D« Kongolese afgevaardigde, Idzimboeir. nam evenmin de naam in de mond van oud-pre mier Tsjombe, die het afgelopen weekeinde in een vliegtuig naar Algerië is ontvoerd. Wel zei Id zimboeir dat de nieuwe inciden ten in zijn land in verband moe ten worden gebracht met „een luchtincident. waar wij allen van afweten betreffende dé man rond wie vanaf het begin initiatieven van deze internationale samen zwering zijn ontwikkeld". Hij drong er bij de raad op aan, alle landen-leden aan te sporen tot „maatregelen om te bewerkstel ligen dat op hun grondgebied, of het gebied waarover zij zeg genschap hebben, alle activitei ten van deze internationale maf fia gericht tegen de soeverei niteit van een lidstaat van deze organisatie worden stopgezet; dat ze werving verbieden van huurlingen wier enkele bedoe ling is burgeroorlog, dood, lijden en ellende te brengen over de bevolking van een lidstaat." De Russische afgevaardigde Fedorenko trok een parallel tus sen de agressie waarover Kongo zich beklaagt en de agressie van de kant van Israël, waarvan vol gens hem de Arabische landen het slachtoffer zijn geworden. De Veiligheidsraad mocht niet de minste toegeeflijkheid jegens de agressors tonèn en moest hun beletten „de vruchten te pluk ken van hun misdaad", zei hij. De Amerikaan William Buf- fum zei dat zijn land de pogin gen van de Kongolese regering om orde en gezag te herstellen in een land dat „ruimschoots ver dient in vrede te leven", krach tig steunt. Amerika was gekant legen elke inmenging van een land in de binnenlandse aange legenheden van een andere staat, of dat nu gebeurde door waper.- leveranties of subversie, en was er trots op dat het de Kongolese regering steeds had geholpen de nodige kracht en stabiliteit te verwerven voor het welzijn van het volk. Kongolese regeringstroepen hebben Boekavoe'en het grootste deel van Kisangani heroverd na bittere strijd tussen huurlingen gesteund door de regering on trouwe troepen, zo meldde radio- Kinsjasa vrijdag. Volgens de radio zijn de twee vliegtuigen waarmee 200 vreemde huurlin gen naar Kisangani waren geko men, vernietigd. Soedan zal generaal Moboetoe steunen in zijn strijd tegen het imperialisme en zijn agenten. Dit is vrijdag gezegd in een te Khar toem gepubliceerd regerings communiqué. Boekavoe werd twee dagen geleden bezet door een gemeng de strijdmacht van „plaatselijke kolonisten, opstandige Katangese militairen en een eenheid bui tenlandse huurlingen, het zesde commando, bestaande uit Brit ten, Fransen, Belgen. Italianen en Spanjaarden", aldus de rege ring. Volgens de mededelingen waren in Kisangar.i twee vlieg tuigen met huursoldaten geland. Donderdagavond deelde Kinsha sa mee dat. -de regeringstroepen zich hadden hersteld en de „in vallers" terugsloegen. Bij de recruteringsbureaus in de Kon golese hoofdstad staan, lange rijen vrijwilligers om zich voor de militaire dienst aan te mel den. „Reeds 454 mannen en 6 mevrouwen" hebben dienst ge nomen, zo zeiden functionaris sen. Buitenlanders mogen na het invallen van de duisternis nog steeds niet buitenshuis en op het vliegveld Ndjili zijn verschei- dene_ blanken gearresteerd. Bijzonderheden ontbreken. De Belgische minister-president Vandenboeynants heeft vrijdag in Brussel verklaard, dat België direct noch indirect bij de huidige gebeur tenissen in Kongo is betrokken en dat de regering geen enkele be schuldiging of toespeling in die zin aanvaardt. Vandenboeynants zei dit na de kabinetsvergadering van vrijdag, waarop de ontwikkeling in Kongo is besproken. België houdt volledig vast aan zijn politiek van niet- inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van Kongo, zo voeg de hij hieraan toe. De minister-president deelde voorts mede, dat de afgelopen da gen geen enkel vliegtuig met ver dachte lading uit België naar Kon go kan zijn vertrokken, gezien het scherpe toezicht dat op de vlieg velden wordt uitgeoefend. Alle in lichtingen die de Belgische over heid overigens kreeg over subver sieve activiteit waren onmiddellijk aan de Kongolese regering doorge geven. FEEST IN TONGA In Tonga is met grote luister d.e kroning gevierd, van koning Taufa, Ahau. Drie pages met drie kantige steek dragen de sleep van de koning, als hij zich, ge volgd door koningin Mata Aho, naar de kroningsplechtigheid be geeft. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 103 Tel. 01150-3128 De Israëlische minister van bui tenlandse zaken, Abba Eban, heeft donderdagavond vóór zijn vertrek uit New York naar Tel Aviv zijn tevredenheid uitgesproken over het verloop van de zitting der V.N.- assemblee over het midden-oosten. „Ik heb in de kranten gelezen dat de bijeenkomst op een éehèc is uitgelopen. Maar daar ben ik het niet mee eens. Ik vind integendeel dat zij een succesvol verloop heeft gehad. De verwerping van een on wenselijk, niet constructief en vol gebreken zittend initiatief vormt een belangrijke internationale stap", zo verklaarde hij. 5-isl^s De Westafrikaanse staat Gui nee laat geen enkele Nederlan der het land uitgaan. Uit Conakry is via relaties uit Freetown in Sierra Leone en via Dusseldorp (Did) de directie van het aannemersbedrijf Van Hattum en Blankevoort in Beverwijk bericht gezonden na mens de Nederlanders. Er ver toeven naar schatting ongeveer vijftig Nederlanders in Guinee, van wie er meer dan dertig ïn dienst zijn bij het aannemersbe drijf, dat baggerwerken uitvoert. De gearresteerde K.L.M.-ers zit ten opgesloten in een gebouw dat bepaald geen gevangenis is gn waar een zekere luxe heerst. De K.L.M.-ers hebben gewoon huisarrest, de overige Nederlan ders mogen het land niet ver laten. Hen wordt overigens niets in de weg gelegd. Ook zü, aan wie uitreis-visa worden gewei gerd, kunnen gewoon doorwer ken. Begin deze week werden vier employees van Van Hattum en Blankenvoort in ons land terug verwacht, evenals drie mensen van het ingenieursbureau Setco. Rechtstreeks contact via post, telefoon of telegraaf tussen Nederland en Guinee is de laat ste dagen niet mogelijk geble ken. Van Hattum en Blankevoort ontving donderdag een telegram uit Freetown. Gisteren belde een relatie uit Dusseldorp, die uit Guinee was gekomen de gerust stellende mededeling door, dat de enige maatregelen tegen de Nederlanders is, dat zij het land niet uit mogen. Er zijn volgens de directie van Van Hattum en Blankevoort geen aanwijzingen, dat de actie van Guinee tegen Nederland verband zou houden met betalingsmoeilijkheden. Eer der is haar het tegendeel geble ken, daar Guinee al het moge lijke doet om de financiële ver plichtingen na te komen. TREINBOTSING Minstens 55 passagiers zijn omgekomen bij een explosie, welke volgde op een botsing tus sen een trein en een tankauto met benzine, in de buurt van Maagdenburg. Vier rijtuigen en een spoorweggebouw werden door het vuur aangetast. Redders moesten mensen met min of meer ernstige verwondingen naar een ziekenhuis brengen. De Chinese communistische par tij heeft vrijdag bij monde van haar orgaan Rode Vlag het Indonesische volk opgeroepen het „facistische regiem" van generaal Soeharto omver te werpen. Soeharto en zijn bewind werden ervan beschuldigd Indonesië in een hel te veranderen, in hun streven naar vernietiging van de Indonesi sche communistische partij en on derdrukking van de volksrevolutie. ZATERDAG 3 JULI v.m. Cadzand 1.41 Breskens 2.06 Terneuzen 2.42 Hansweert 3.16 Walsoorden 3.15 n.m. 2.01 2.26 3.02 3.36 3.35 ZOND,', Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden JULI v.m. 2.25 2.50 3.26 4.00 3.59 n.m. 2.45 3.10 3.46 4.20 4.19 MAANDAG 10 JULI v.m. Cadzand 3.06 Breskens 3.31 Terneuzen 4.07 Hansweert 4.41 Walsoorden 4.40 n.m. 3.28 3.53 4.29 5.03 5.02 ZON op onder 21.00 20.59 20.58 21.00 4.29 4.30 4.31 4.20 MAAN op onder 22.17 22.44 23.04 0.16 4.34 5.53 7.19 8.09 4.20 20.59 6.48 Over het voorstel van het Vati- caan tot internationalisering van Jeruzalem zei de minister, dat dit niets nieuws was. „Wij hebben onze eigen ideeën over het univer sele religieuze belang van de heili ge plaatsen en zullen daarover vol gende week een verklaring uitge ven. Eban zei voorts dat zijn rege ring nog niets had beslist wat de toekomstige status van Gaza aan gaat. Intussen is gebleken dat de Israë lische minister van defensie, gene raal Mosje Dayan, woensdag wel degelijk heeft gezegd dat de strook van Gaza hij Israël behoort, maar dat als zijn persoonlijke mening gaf. Regeringsfunctionarissen in Tel Aviv hadden na berichten hierover verklaard dat deze berustten op een verkeerde interpretatie van Dayans antwoord op een vraag, maar de B.B.C.-televisie heeft de bewuste persconferentie opgeno men, en daarin hoort men Dayan op de vraag of de vrijheid van ver plaatsing (voor de bewoners van de strook) als een nieuwe stap m de richting van opneming van Gaza in Israël kan worden beschouwd, antwoorden: „Ja, Gaza is Israël. 'Ik vind dat het een integrerend deel van Israël moet worden". Het Egyptische semi-officiële blad Al Achram heeft intussen ge meld, dat de ministers van buiten landse zaken van de Arabische lan den donderdag in New York een „zeer belangrijke" bijeenkomst hebben gehouden over de houding van de Arabische wereld jegens de volkerenorganisatie. Het was vol gens het blad voor de eerste maal tijdens hun verblijf in New York dat alle ministers bijeen wafen. Al Achram zegt dat deze bijeenkomst en de verklaring van woensdag in de V.N.-assemblee dat „de Arabi sche landen hun houding jegens de V.N. ernstig zullen bezien", grote beroering hebben gewekt op het ministerie van buitenlandse zaken in Washington en grote belang stelling trokken van de andere delegaties. De hoofdredacteur van Al Ach ram, Heykal, die bevriend is met president Nasser, heeft in zijn blad verklaard dat een Arabische top conferentie na het falen van de verenigde naties dringend gewenst is. Eigenlijk had die al voor de bij eenkomst van de algemene verga dering moeten worden belegd op dat „de wereld niet een ineenstor tend Arabisch front in de assem blee te zien had gekregen". Heykal leverde kritiek op enkele niet na der genoemde Arabische ministers van buitenlandse zaken, die wel naar New York waren gegaan maar er, naar hij zei, mee hadden vol staan hun medewerkers naar de V.N.-debatten te zenden. Blijkens een televisie-uitzending in Moskou beschouwt de Sowjet- Unie de zaak in de verenigde na ties echter nog niet als afgedaan. „De rol van dë algemene vergade ring eindigt wanneer de zitting is voltooid, wat niet het geval is. Er moet een resolutie worden aange nomen, en ik geloof dat dit ook zal gebeuren want het is een noodzaak zo zei donderdagavond Leonid Zamiatin, hoofd van de afdeling voorlichting van het Russische mi nisterie van buitenlandse zaken voor de t.v. De verworpen ontwerp resoluties hadden alle een gemeen schappelijke noemer: terugtrekking, voorwaardelijk of onvoorwaarde lijk, onmiddellijk of spoedig, van de Israëlische troepen, zo zei hij. Na goedkeuring van een hierop ge baseerde ontwerp-resolutie zou de zaak weer in handen van de veilig heidsraad komen. „Israël heeft al gewaarschuwd dat het zich niet aan de aanbevelingen van de ver enigde naties zal storen. Maar deze grootspraak betekent niet dat de verenigde anties machteloos staan: de veiligheidsraad beschikt over de middelen sancties om de maatregelen die de agressor moeten temmen, af te dwingen", aldus Za miatin. (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vïooswijkstraat 7—9 TERNEUZEN Een piper „super-cub" van de koninklijke luchtmacht is vrijdag ochtend in de Biesbosch veronge lukt tijdens een oefenvlucht. Het toestel behoorde tot de groep lichte vliegtuigen van de basis Gilze-Rijen. TOENEMENDE BEWOLKING Vrijdag trok een gebied van hoge luchtdruk over Polen weg naar oost-Europa. Het bracht in Duits land zonnig weer met maxima van omstreeks 25 graden. Ook in Frank rijk Het de zon zich niet onbetuigd en werd eveneens 25 graden ge meten. Een kleine uit Frankrijk af komstige depressie trok over Ne derland en bracht veel bewolking waaruit op enkele plaatsen een regen of onweersbui is gevallen. Ondanks de bewolking werd het toch op tal van plaatsen 25 en 26 graden. In zuid-Limburg bleef het kwik evenwel steken bij 20 graden. Achter deze storing volgen op klaringen, zodat vandaag eerst ta melijk zonnig weer wordt ver wacht, waarbij het vooral in het oosten van het land nog vrij warm wordt. Daarna gaat echter de be wolking toenemen op het naderbij- komen van een front, dat donder dag de Britse eilanden bereikte. Later op de dag kan uit deze be wolking plaatselijk wat regen val len. Achter de storing volgt koelere lucht, die tegen de avond Neder land kan binnendringen. De wind wordt zwak tot matig tussen zuid oost en zuidwest. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Toenemende bewolking Toenemende bewolking met la ter op de dag plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Aan vankelijk vooral in het oosten van het land vrij warm, tegen de avond daling van de temperatuur. Tijdens de oefenvlucht moet het vliegtuig tegen een hoogspannings' kabel zijn gevlogen. Tengevolge daarvan viel het ter aarde en vloog het in brand. Het verongelukte toestel, be hoorde tot de opleiding op lichte vliegtuigen, die op Gilze Rijen is gevestigd. De vlieger, omtrent wiens lot tot dusverre niets met zekerheid bekend is, was om half elf vrijdagochtend opgestegen voor het maken van een solo oefen vlucht. De rijkspolitie te Werkendam, ingelicht door ooggetuigen, die het vliegtuig in de griend 'in de Bies bosch hebben zien vailen nadat het een hoogspanningskabel had ge raakt, heeft de koninklijke lucht macht gewaarschuwd. Aangenomen mag worden, dat de vlieger om het leven is gekomen. Het toestel kwam terecht in een griend en een bulldozermachinist die in de buurt aan het werk was heeft nog pogingen gedaan even tuele inzittenden te redden. De vlammenzee maakte het neerge storte toestel echter onbereikbaar. Later zijn per helikopter ber- gingsploegen gekomen naar de plaats waar het toestel neerstortte. Het bergingswerk wordt nu echter moeilijker door de opkomende vloed. Bij het ongeluk is om het leven gekomen de 20-jarige ongehuwde dienstplichtige sergeant-titulair M. van Eijk uit Rotterdam. Sergeant Van Eijk had op de rijksluchtvaartschool te Eelde de opleiding voor verkeersvliegen vol tooid. Hij was nu onder dienst en volgde op Gilze-Rijen een omscho lingscursus. In Korat, in het noordoosten van Thailand, is vrijdag een bus tegen een trein gereden, veertig mensen werden gedood en 39 ge wond. De chauffeur, die tijdig uit zijn voertuig sprong, is gear resteerd, ftatde. feQ «boOMmenf; TERNEUZEN Dhwêeer-Seofüredaetenrt L van de Sande Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal: per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct: minimum pet advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géé.. Handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/drnsdag-nnmmer tot 10 uur voormiddag.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1