's Werelds grootste goudsmokkelaarsbende wordt opgerold PLAATS ONDER DE ZON EEN REISBUREAU ORGANISEERDE WINSTGEVENDE VESTZAKREIZEN Met een AM Spaarbiljet 196172 groeit uw spaargeld in bijna vier-driekwart jaar van 1100,-naar f.133,- Algemene Bank Nederland E.E.G.-HARM0NISATIEPLAN VOOR DIRECTE BELASTINGEN DE HULP ONTWIKKELINGSLANDEN miwm Pagina DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 7 Juli 1967 Hoe het begon Wit vest Bestolen ELEKTRO CARDIOGRAMMEN VIA KUNSTMAAN OVER ATLANTISCHE OCEAAN -v NEDERLANDER VEROORDEELD IN BRUGGE INBRAAK IN HAAGSE JUWELIERSZAAK lil BOERDERIJBRAND Meisje in zwembad verdronken Veenbrand verwoest natuurgebied AUTOMOBILIST VERONGELUKT Met de arrestatie van de gebroe ders Dabbah, die in Genève een „reisbureau" leidden, werd door de Zwitserse recherche zonder dat deze het kon veronderstellen, een enorme slag toegebracht aan de internationale illegale handel m goud en gouden horloges. Ingewij den weten te berichten, dat met de Inval bij reisbureau Plazatour 's werelds grootste goudsmokke laarsbende/ter ziele ging. Het zal slechts een kwestie van tijd zijn en afhangen van de wijze waarop de naspeuringen worden verricht, voor alle smokkelaars, de kleine visjes en de grote haaien, die In praktisch alle landen van Europa en van Noord-Afrika verblijf houden, be kend en ingesloten zijn. Aan de voorname Rue du Mont- Blanc no. 4 te Genève verkondigt een bronzen naambord dat „Plaza tour S.A." geleid werd door „J. en J. Dabbah". Het „reisbureau" was de toeristen wel bekend, doch niet bekend was, dat achter de onschul dige dekmantel zaken werden ge daan en transacties afgesloten, welke het daglicht niet konden verdragen. „Plazatour S.A." werd opgericht in 1956 door de 51-jarige Joseph Dabbah. Joseph die voordien in Cairo woonde en in laatstgenoemde stad verscheidene gevangenisstraffen had ondergaan wegens deviezen- smokkel en oplichting, vestigde zich aan het einde van 1955 in Ge nève, waar zich in 1958 zijn 43- jarige broer Jacob Dabbah bij hem voegde. De twee gebroeders wer den geboren in Griekenland en hadden een groot deel van hun leven in Egypte doorgebracht. Door tot nu toe onopgeloste manipula ties hebben zij beiden de Italiaanse nationaliteit verworven. Voor hun goudsmokkel-prak tijken maakten zij gebruik van ruim honderd agenten en vertrouwens lieden. Het aldus door de heren Dabbah bijeen gesmokkelde vermo gen moet worden geschat op ruim vier miljoen gulden. De prijs van één kg puur goud bedraagt in Zwitserland ƒ4150. De buitenlandse afnemer moet voor dit zelfde goud, voor gelijk gewicht, het dubbele bedrag betalen. Sta ven met een totaal-gewicht varië rend van 35 tot 45 kg per staaf, werden gestoken in een speciaal voor dit doel vervaardigd witkleu- rig vest, dat door de goud-agent tijdens de smokkeltocht werd ge dragen. Het vest was vervaardigd door kleermaker M. te Genève De zaak kwam aan het rollen toen een 21-jarige Duitser uit Frankfurt am Main zich meer dood dan levend en met bloed over stroomd bij de politie in Genève meldde en aangifte deed van we derrechtelijke vrijheidsberoving, mensenroof en ernstige mishande lingen. Deze Wolfgang Janicke ver klaarde ondermeer, dat hij via een zekere Hans Degenhard in contact was gekomen met de gebroeders Dabbah en dat hij in april besloot om voor de gebroeders te gaan werken. Zo vloog Janicke onder meer naar Bangkok, Osaka en naar Maleisië. In het smokkelvest ver voerde hij per reis 32 kg goud in staven en hij maakte in totaal zes vliegreizen. De laatste reis voerde hem naar Maleisië, terwijl de terugtocht voerde via Turkije naar het vlieg veld te Zürich, waar hem volgens zijn zeggen, de opbrengst van het goud (ruim f 390.000) door een on bekende afhandig werd gemaakt. Hij deelde zulks aan de gebroeders Dabbah mee, die dit verhaal niét Voor de eerste maal in de ge schiedenis zijn woensdag elektro cardiogrammen via een commu nicatiesatelliet de Atlantische Oceaan overgeseind. Franse ge leerden stuurden ze op deze wijze vanuit Tours naar het in stituut voor volksgezondheid in Washington, waar ze door een computer werden geanalyseerd. Het resultaat werd vervolgens per telex aan Tours meegedeeld. De hele operatie nam twee mi nuten in beslag. De Amerikanen gebruiken al enkele jaren computers voor de ontcijfering van elektrocardio grammen. In Frankrijk verkeert men op dat terrein nog maar in het beginstadium. De geslaag de proef vah woensdag geeft aan dat zieken voortaan met behulp van satellieten gered zullen kun nen worden. wilden geloven en de oneerlijke goud-agent in een der kamers van het adres Rue du Mont-Blanc no. 4 opsloten en daar twee dagen lang met behulp van derde folterden. Janicki wist tenslotte te ont snappen en de politie te alarmeren, die ogenblikkelijk in actie kwam en een inval deed bij het reisbureau. De directeuren en de hele admini stratie werden in verzekerde be waring gesteld. De eerder genoemde Hans De genhard uit Frankfurt am Main werd door de Westduitse politie ge arresteerd omdat hij voor West- Duitsland de vertrouwensman van de gebroeders Dabbah bleek te zijn. Hij zal zich hebben te verant woorden wegens goud- en devie- zensmokkel, mishandeling, huis vredebreuk en mensenroof. Degen- hard die voorgeeft koopman te zijn en in Frankfurt ondermeer als trainer optrad voor de afdeling atletiek van de sportvereniging F.S.V. Frankfurt, vond onder de leden dier club een twintigtal ge schikte figuren voor de functie van adspirant-goudsmokkelaar. Hij bracht deze lieden in contact met de gebroeders Dabbah in Genève, die daarop de atleten instrueerde en aan het werk zette: Janicki was één hunner. In overleg met Interpol wordt er thans door recherche en veilig heidsdiensten in vele landen nauw samengewerkt. Zowel in Thailand als in Duitsland, in Singapore en in Djakarta werd reeds een aantal arrestaties verricht. Het laat zich aanzien, dat er vele zullen volgen, want Plazatour had meer dan hon derd man in dienst voor „vestzak"- reizen. Enige honderden jongelui, die op „kicks" uit waren, vonden de afgelopen twee dagen niets be ters te doen dan vernielingen aan te richten. Hier zijn de jeugdige oproerkraaiers bezig een kinder speeltuin kort en klein te slaan. Op de achtergrond een bier-auto, die geplunderd werd en de in houd gebruikt om de „kicks" te verhogen. r<' *tw Waarom uw oude auto op de sloop brengen, als u er nog zo'n nuttig gebruik van kunt maken als schuilhut in het bos? Een Duitse natuurliefhebber kwam op het idee en beschikt nu over een prachtige uitkijkpost: water en winddicht! De rechtbank te Brugge heeft donderdag de Nederlander G. J. uit Zijpe veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaarde lijk, 'n rijverbod van drie maan den en 't betalen van 'n schade vergoeding van 290.000 frank (bijna 21.000 gld.). De Nederlan der stond terecht op de beschul diging op 25 mei te Veldegem 'n dodelijk verkeersongeval te heb ben veroorzaakt. Gisternacht is ingebroken in "en juwelierszaak (Wielik) aan het Noordeinde in Den Haag. De buit bestaat uit pl.m. honderd horloges met een totale waarde van ongeveer 80.000. Voorts wordt uit een van de kassa's 500 a 1000 vermist. De inbraak is donderdagmor gen om half vijf door een nacht waker ontdekt. De inbrekers bleken zich toegang verschaft te hebben via de voordeur, waar van het raster verbroken was en de ruit ingedrukt. De horloges, merendeels van wit of geel goud en variërend in waarde van 63 tot 6500,, bevonden zich in vi trines. De binnendeuren waren opengerukt en volgens de politie was er van een koevoet gebruik gemaakt. Van de dader(s) is nog geen spoor. Dit betekent een samengestelde Interest van 6Ii0/o per jaar. Deelneming aan het Premie Spaarplan betekent een ~J i extra premie van f 20.-. Dan is het rendement t I 'ruim 9Ji°/o- Folders en inlichtingen bij al onzè kantoren. De E. E. G.-commissie heeft bij lijke inkomstenbelasting van de begunstigde en eventueel restitu tie plaatsvindt van teveel inge houden bedragen, wijziging van bepaalde methoden in Frankrijk en België die een discrimineren de karakter hebben, een unifor me methode voor vermindering van de totale belastingdruk op di videnduitkeringen (belastingver mindering, of bij de vennoot schap, of bij de aandeelhouder) het zoeken van oplossingen waar door het onmogelijk wordt dat de door belegingsmaatschappijen en beleggingsfondsen verrichte be leggingen ten opzichte van de rechtstreekse beleggingen fiscaal worden benadeeld alsmede on derzoek van de belastingvoor schriften voor holdingmaatschap pijen met het oog op een even tuele harmonisatie. Voor de reorganisatie en con centratie van ondernemingen op E. E. G.niveau gaat het er volgens de commissie om, dat de nodige structuurwijzigingen niet door fiscale voorschriften te kostbaar én daardoor onmogelijk worden gemaakt. De werking van de voor moe der- en dochtermaatschappijen geldende belastingregelingen zouden daarom verbeterd moe ten worden, voorzover het gaat om maatschappijen met vestigin gen in verschillende E. E. G.-lan- den. Dit betreft zowel de ven nootschapsbelasting als de me thode van inhouding bij de bron. Voorts zou met het oog op de totstandbrenging van Europese maatschappijen een aannemelijke belastingregeling moeten worden getroffen voor fusies en vermo gensoverdrachten tussen maat schappijen uit verschillende E. E. G.-staten. u Ter stimulering van investe ringen wenst de E. E. G.-commis sie een zekere concurrentie ge lijkheid tot stand te brengen. Daarom stelt zij voor dat de ver plichting wordt gepreciseerd vol gens welke de E. E. G.-landen onderling overleg moeten plegen voor de vaststelling van fiscale maatregelen inzake de belasting grondslag voor bedrijfswinsten, voor maatregelen die een stimu lerend effect hebben of voor maatregelen die concurrentie verstoringen kunnen veroor zaken. Bovendien acht de E. E. G. commissie 't nodig de belasting maatregelen te harmoniseren die ter stimulering van investerin gen kunnen worden getroffen. Het harmonisatieplan voorziet tenslotte in een eerste onderlinge aanpassing van de belasting grondslag van de winstbelastin gen en in het bijzonder het vast stellen van bepaalde principes voor de afschrijvingsregels. de Europese ministerraad een program ingediend voor de har monisatie van directe belastingen. Het betreft hier. voornamelijk maatregelen die nodig worden ge acht in verband met de vrijma king van het kapitaalverkeer, de vereiste herstructurering en con centratie van de ondernemingen binnen de gemeenschap en de ontwikkeling van de concurren tie op het gebied van de investe ringen. Voor het kapitaalverkeer gaat er volgens de E, E. G.-commis sie om internationale dubbele be lastingen op kapitaalopbreng sten geheel op te heffen en in principe alle omstandigheden van verstorende of discrimine rende aard uit te schakelen, waardoor abnormale kapitaal bewegingen kunnen ontstaan, die de kapitaalmarkten van de ge- meenschapslanden van elkaar ge ïsoleerd kunnen houden en de spaarneiging remmen. De commissie stelt daarom voor: Een geharmoniseerd stelsel van inhoudingen bij de bron van di videnden en interesten op obliga ties, waardoor in het bijzonder zou worden bereikt dat de inhou ding bij de bron in vermindering wordt gebracht op de persoon- I y4,/v 68) Dat was zo, stemde Kooie Tjeerd toe. „Goed! Als het me nodig lijkt, roep ik je morgenvroeg Trouwens, dan hoeven we voor een uur of negen toch ook niet weg." „Dat dunkt me ook niet," zei Japie Visser. „Nou, jong, welte rusten dan! Ga slapen. Ik kruip ook weer onder de wol voor ik me een verkoudheid op de hals haalAfijn, ik heb een vrouw die me de voeten kan warmen Jij niet. Moet je nog naar je ark?" Tjeerd zei, dat hij aan boord van zijn botter ging slapen. Japie ging naar binnen en keek hem na door het raampje in de deur tot hij hem over de kruin van de dijk zag verdwijnen. Om het een of ander mompelde hij toen ook iets over Piebe Lap, die met zijn hoogaars aan het Lange Hoofd lag, en dat hij zou willen, dat ze die kerel maar vastgehou den hadden. „Niet voor een paar weken, maar voor een jaar of tien. Dan zal hij de wilde haren wel een beetje kwijt zijn." Toen hij uit de luwte van de dijk kwam en de felle wind hem de regen in het gezicht striemde, zag Roöie Tjeerd een donkere ge daante, die hem over het Lange Hoofd tegemoetkwam. Even vroeg hij zich af, wie ter wereld dat nog kon zijn. Misschien een visserman die er zijn botter ge meerd had en aan boord was ge weest om te kijken of de trossen wel goed vastzaten, zodat er niets kon gebeuren als het weer nog slechter mocht worden. Bijna op hetzelfde ogenblik dacht hij ech ter ook aan Piebe, die 't natuur lijk moest zijn. Hij kreeg 'n won derlijk onzeker gevoel, 't gevoel alsof iemand hem nakeek en hij die blik in zijn rug hinderlijk vond. Maar hij liep door. Piebe, die was blijven staan, wijdbeens en met de handen in zijn zakken vroeg: „Ben jij dat, Tjeerd?" „Dat ben ik, ja!" antwoordde Tjeerd, De zwarte bol in de mast bij het sluiswachtershuisje was na zonsondergang vervangen door een rode lantaarn, die heen en weer slingerde, zodat de schadu wen over de betonnen beschoei- :ng van de dijk schoven. Hoewel vet pas goed halftij was, spoel- ien de golven van de opkomende vloed al over het Lange Hoofd. „Er komt een hoop water," zei Piebe. Tjeerd zei: „Daar lijkt het tenminste wel op." „Ik moet vlak voor je hebben gelopen, toen ik naar boord zou, want ik hoorde je de dijk op komen." Ze konden eikaars ge zichten niet zien, maar Piebes stem klonk gewoon, als van iemand die eigenlijk weinig te zeggen had, maar een gesprek gaande wilde houden. „Waar kwam je vandaan?" vroeg Rooie Tjeerd. Het kon hem eigenlijk niet veel schelen. Hij had ook wel andere dingen te vragen, maar het was nu een maal de gewoonte van de mensen in het dorp, vooral van de man nen, om niet dadelijk te begin nen over wat ze op hun hart had den. Piebe hield zijn pas in en zei, dat hij naar de stad was geweest. „Ik heb een hoogaars kunnen huren." „Die in Delfzijl lag?" vroeg Tjeerd. „Nee, een andere. Een paar Zeeuwen waren ermee in Har- lingen, waar ze hem wilden ver kopen, maar er was geen belang stelling voor. Omdat die beide Zeeuwen naar huis wilden, kon ik hem geschikt huren." Tjeerd vroeg zich af of hij dan geen huur vooruit had betaald en waar hij dat geld vandaan kon hebben. Maar hij zei: „Als het een goed scheepje is. „Dat is het," verklaarde Piebe. „Ik ben naar de stad geweest en heb er een vrachtje voor bespro ken." „Met Witte Joop?" „Met Witte Hoop," stemde Piebe toe. „Ik zou maar een beetje uit kijken Het is weer het schip van 'n ander dat je eraan waagt." Piebe deed alsof hij het niet hoorde. „Wou je hem eens bekijken?" Hij vroeg het als een zeeman die trots is op zijn goede schip. Tjeerd dacht aan Ina en wat die ervan zou zeggen als ze wist, dat hij met Piebe stond te praten. „Er zal in donker weinig van te zien zijn," meende Tjeerd. „Blijf je hier liggen? Dan kom ik morgen even bij je aan boord." Piebe zei, dat hij wel van zins was de zondag over in de buiten haven te blijven. „Als het weer tenminste niet te slecht wordt. Het lijkt niet mooi." Tieerd zei: „Ik hoop het niet. We hebben Jakob Thomsen alleen aan boord van de Panamees gelaten." (Wordt vervolgd.) De kampeerboerderij van de heer K. de Jong in het Friese watersportcentrum Eernewoude is woensdagmiddag in nog geen uur tijds volledig door brand ver woest. Van de inboedel konden alleen een tv-toestel, een koel kast en een bureau met waarde papieren in veiligheid worden gebracht. Dertig leden van de Groninger roeivereniging „De Hunze" die deze week een kamp hielden in de boerderij, verloren vrijwel al hun bezittingen die in de schuur lagen. De Groningers waren bij het uitbreken van de brand het water op en vernamen pas enkele uren later wat er ge beurd was. De brand is volgens de politie waarschijnlijk veroor zaakt door kortsluiting in een „kunstmoeder" voor kuikens, die in 'n aangebouwde schuur stond. De totale schade aan de boer derij, die pas geheel was ver timmerd en waaraan in het na jaar nog allerlei voorzieningen zouden worden getroffen, wordt geraamd op een kleine honderd duizend gulden. De boerderij was goed verzekerd, maar de inboe del zeer laag. In het zwembad „De Zeekoe ien" in Brunssum is gistermor gen de zevenjarige Joke Corbee uit Maastricht verdronken. De politie heeft het vermoeden dat het meisje, toen het van een glijbaan af het water in ging, ergens tegenaan is gekomen. In de directe omgeving van Steenwijkerwold bij het dorp Scheerwolde in een stuk woest natuurgebied, eigendom van de staatsdomeinen, heeft woensdag en donderdagmorgen een veen brand gewoed, waardoor ca. zes ha natuurgebied is verbrand. De oorzaak van de brand is volgens de politie van Steenwij kerwold nog niet opgehelderd, maar is mogelijk ontstaan door dat het grondwater door de lang durige droogte momenteel een laag peil bereikt heeft en de bovenlaag kurkdroog is. De brand in het loofhout en het veen gaf een enorme rook ontwikkeling waarvan in de vakantiekampen in de buurt veel hinder werd ondervonden. De brand werd door de brandweren uit Steenwijkerwold, Steenwijk, Oldemarkt en Kuinre bestreden. Deze doordrenkten de boven laag van het brandende veen met water terwijl het grondwater peil door een gemaal in de om geving werd opgevoerd. De brand was gistermiddag vrijwel ge blust. De raad van werkgeversbon den, waarin thans nog de vier centrale organisaties van werk gevers samenwerken, zoekt naar een vórm van ontwikkelingshulp die de meeste kans op succes biedt en waarbij het wel zal gaan om bilaterale hulpver lening. Aldus heeft de voorzit ter van het Nederlands Katho liek werkgeversverbond, mr. P. M. H. van Boven, meegedeeld op de persconferentie die is gehou den naar aanleiding van het jaarverslag over 1966 van zijn organisatie. Dr. E. W. Meier, secretaris adviseur van het N.K.W.V., heeft opgemerkt dat de gedachten over de manier van hulpver lening thans veel meer gaan in de richting van het inschakelen van particuliere organisaties. Het bedrijfsleven kan dan daaraan een extra-impuls geven door z.g. joined ventures, het met hulp van het ontwikkelingsland daar tesamen stichten van bedrijven. Hij vestigde voorts de aandacht op het inschakelen van Neder landse bedrijven bij leveringen aan en bij het uitvoeren van wer ken in ontwikkelingslanden. Die leveranties en die werkzaam heden worden gefinancierd door de internationale banken en fondsen. Eén van die fondsen is het Europese ontwikkelings fonds dat werkzaam is in de ont wikkelingslanden die met de Europese economische gemeen schap zijn geassocieerd. Dr. Meier pleitte in dit op zicht voor een grotere binding van de Nederlandse bijdragen aan dit fonds en het verstrekken van meer opdrachten aan het Nederlandse bedrijfsleven. Hij merkte op dat het Europese ont wikkelingsfonds het ontwikke lingswerk met een bedrag van circa een miljoen dollar steunt. Frankrijk is er in geslaagd voor ongeveer zeventig procent van de leveranties en de uitvoering van werken te profiteren. Het Nederlandse aandeel bedraagt maar enkele procenten. Naar de mening van dr. Meier moet en kan verandering wor den verkregen in deze ook voor ons land nadelige situatie door na het verstrijken van de ter mijn van het tweede Europese ontwikkelingsfonds een andere financieringsmethode te volgen. Tot nu toe verstrekken de lid staten bijdragen aan het fonds volgens een bepaalde verdeel sleutel. Voortaan zouden de lid staten financiële bijdragen aan dezelfde omvang als tot nu toe, het fonds kunnen geven van maar daardoor het recht krijgen evenredige voordelen te betalen. Op die manier zou worden be reikt dat de lidstaten die de grootste voordelen krijgen ook een grotere bijdrage in de finan ciering van het fonds leveren. Gistermiddag omstreeks half ze? is de 32-jarige C. Peerdeman, af komstig uit Amsterdam bij een ongeval op de E-10 weg bij de af rit naar Hoorn dodelijk veronge lukt. Het slachtoffer raakte door een te hoge snelheid met zijn auto uit de bocht. Zijn broer, die naast hem zat, is met verwondingen in het St. Jansgasthuis te Hoorn op genomen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2