Algemene mobilisatie in Kongo Treinongeluk in Oost-Duitsland Interviews met Eiban en Hoessein HET WEER Kongo vraagt spoedbijeenkomst veiligheidsraad 55 doden Koninklijke gift voor het rampenfonds Demka in Utrecht gaat weer personeel werven PRINS BERNHARD OPENT NIEUW FABRIEKSCOMPLEX IN PERNIS VRIJDAG 7 JULI 1967 23e Jaargang No. 6974 Weerbericht Hoogwater De van Tsjombe Bommen op sJemenititech dorp V.N. assemblee week uiteen Gevecht in Soedan Zon- en Maanstanden Prank, by abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: L van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct DL VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gèè.i handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Kongolese regering heeft donderdag de algemene mobili satie uitgeroepen. Alle mannen en vrouwen van 18 tot 25 jaar moeten zich melden. De radio drong er bij de bevolking op aan „verdachten en verraders" aan te brengen en niet alleen met ge weren maar ook met speren mes sen, pijl en boog te vechten voor de onafhankelijkheid van het land. President Moboetoe maakte woensdag bekend dat buitenland se huurlingen in Kisangani wa ren geland en dat blanken de re geringstroepen in Boekavoe aan vielen. In de eerste bulletins van donderdag zei radio Kinsjasa niets over de toestand in Kisan gani, ook werden geen bijzonder heden gegeven over gevechten in Boekavoe, de hoofdstad van de oostelijke provincie Kivoe. Het bericht van het Ameri kaanse ministerie van buiten- alndse zaken van woensdag, vol gens welk Boekavoe door huur lingen zou zijn bezet, is donder dag niet officieel bevestigd in Kansjasa. De Kongolese pers publiceerde gisteren de bewering van gene raal Moboetoe dat het land het slachtoffer was van „buitenland se agressie". Alle buitenlanders in Kinsjasa bleven woensdag avond thuis wegens het uitgaans verbod, maar in de Afrikaanse wijken bleven danstenten en ca fe's open tot 't gebruikelijke uur. Door de straten van de stad wordt door gewapende politie gepatrouilleerd. Woensdagavond werden de telexverbin'dingen met het bui tenland verbroken, de enige ver binding die nog open was werd gevormd door de telefoonlijnen VRIJ WARM In een groot deel van Europa werd het weer donderdag bepaald door een hogedrukgebied, dat over Duitsland naar Polen is getrokken. Het veroorzaakte in zijn omgeving overwegend zonnig waer, waarbij ln Duitsland en onze omgeving middagtemperaturen tussen de 20 en 25 graden werden bereikt. Warmer werd het in Frankrijk waar op vele plaatsen 24 tot 28 graden werd gemeten. Aan de voet van de Pyreneeën werd het zelfs 31 graden, waarbij enkele lokale onweersbuien tot ontwikkeling kwamen. Het hogedrukgebied boven mid- den-Eurona staat via het Kanaal en de Golf van Biscaje in verbin ding met een ander hogedrukgebied ten westen van de Azoren. Langs de noordflank van deze hogedruk- gordel trekken oceaanstoringen oostwaarts. Een ervan bereikte Ierland en vervolgde ziin weg lang zaam verder in de richting van de Noordzee. Als gevolg hiervan zal de bewolking vandaag toenemen, maar de kans op regen is klein. Bii een zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen wordt het op nieuw vrii warm. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Vrij warm Toenemende bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Aan de kust in de middag tijdelijk zeewind. met Brazzaville aan de andere' kant van de rivier. President Moboetoe zei don derdag tegen een verslaggever dat de gehele nacht in Boekavoe is gevochten. Donderdagmorgen was het er rustiger, uit Kisangani waar het vliegveld door buiten landse huurlingen bezet zou zijn, had hij nog niets vernomen. Mo boetoe zei dat „avonturiers" uit Brussel de aanstichters zijn. Hij ontkende dat in het Kongolese leger muiterij zou zijn geweest. Donderdagochtend heeft Kon go de landen van de organisatie voor Afrikaanse eenheid om hulp gevraagd. Luchtvaartfunctionarissen in Johannesburg kregen donderdag de officiële mededeling dat het vliegveld van Kinsjasa van 15.00 uur Ned. tijd tot 05.00 uur geslo ten zal zijn. De Kongolese ambassadeur in Ethiopië heeft donderdag op een persconferentie gezegd dat de toestand in Kongo ernstig is, Ki sangani en Boekavoe zjjn vol gens hem bijna geheel in handen van de huurlingen. President Moboettoe zei dat na de muiterij in Kisangani destijds besloten was de huurlingen uit Zuid-Afri- ka te verwijderen, alleen die Zuid-Afrikanen die onder de Belg Schram hadden geholpen de mui terij te onderdrukken mochten toen blijven. Deze hebben nu de wapens in Boekavoe opgenomen en hebben verscheidene Katan- gese militairen in dit avontuur meegesleept, zei hij. De Kongolese regering heeft meegedeeld, dat gezagsgetrou we Kongolese troepen in een strijd ziin gewikkeld met Katan- gese militairen en buitenlandse huurlingen in de straten van twee Oostkongolese steden, te weten Kisangani (het voorma lige Stanleystad) en Boekavoe, in de provincie Kivoe. Radio-Kinsiasa meldt, dat een groep van 200 man buitenlandse vrijwilligers, onder wie Fransen, Belgen, Britten, Italianen en Spanjaarden, die in Kisangani bij het Kongolese leger dienen, gemene zaak heeft gemaakt met buitenlandse parachutisten, die volgens de Kongolese regering woensdag in twee niet-geïdenti- ficeerde vliegtuigen in Kisan gani zijn geland. Radio-Kinsjasa meldt verder, dat buitenlandse huurlingen samenwerken met troepen uit de provincie Katan ga bij felle gevechten in Boe kavoe. De Kongolese regering heeft een algemene mobilisatie afge kondigd voor alle mannen en vrouwen van 18 tot 25 jaar. Radio-Kinsjasa heeft nader ge meld, dat buitenlandse troepen in Kisangani pogen naar het vliegveld terug te trekken, dat zij woensdag veroverden. VRIJDAG 7 Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZATERDAG Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden JULI v.m. 1.00 1.25 2.01 2.35 3.15 8 JULI v.m. 1.41 2.06 2.42 3.16 3.15 n.m. 1.20 1.45 2.21 2.55 3.35 n.m. 2.01 2.26 3.02 3.36 3.35 Kongo-Kinsjasa heeft om een spoedbijeenkomst van de Veilig heidsraad gevraagd, in verband met de gemelde inval van bui tenlandse huurlingen. De oproep tot bijeenkomst was gedaan door president Jo seph Moboetoe, teneinde „de westerse landen tot de orde te roepen wier huurlingen naar de Kongo zijn gezonden om onlus ten te verwekken". Volgens Moboetoe waren Belgische, Franse en Spaanse huurlingen het land binnengedrongen. Het Spaanse room-katholieke dagblad Ya van donderdag schrijft dat een Franse zakenvriend van Tsjombe de ontvoering van de Kongolese oud-premier heeft geor ganiseerd. Het blad zegt dit uit in gelichte kringen vernomen te heb ben. De Spaanse ambassade.ur in Algiers heeft met de twee Spaanse detectives gesproken die Tsiombe zijn vlucht tussen Ibiza en Palma vergezelden. De betrokken Frans man bevond zich ook in dat vlieg tuig. Tijdens een bijeenkomst in kasteel Drakensteyn hebben prinses Beatrix en prins Claus bekend gemaakt aan welke in stellingen een deel van het geld bedrag, dat zij ter gelegenheid van hun huwelijk als nationaal geschenk hebben gekregen, ge schonken zal worden. Hier een beeld na de overhandiging van de cheques met v.l.n.r. dr. H. Thoolen, voorzitter vereniging Philadelphia; dr. K. van Dijk, voorzitter „Helpt Elkander"; J. M. J. van Gol, voorzitter Zorgen kind; prinses Beatrix, prins Claus, mej. drs. N. H. Voltben van de G. C. v. d. Willingen, voorzitter van de bond van spastische kin deren en jhr. G. Krayenhoff. voorzitter van het Ned. Roode Kruis. De Britse geheime dienst heeft laten weten dat er bij een bombar dement van twee Egyptische Iljoes- jin-bommenwerpers op een dorp in Jemen 45 mensen om het leven zijn gekomen. Het bombardement werd op 2 juli uitgevoerd. Bij een botsing tussen een pas- mgierstrein en een tankauto bij de Oostduitse stad Maagdenburg zijn gisteren verscheidene perso nen gedood en vele gewond, al dus het Oostduitse persbuerau A.D.N. De tankauto, die ontplof te, zette vier rijtuigen en een sta tionsgebouw in brand. Volgens A.D.N. worden nog steeds licha men uit de wrakstukken gehaald. Later deelde A.D.N. mee dat zeker 55 mensen om het leven wa ren gekomen en dat de kans op stijging van het aantal slachtoffers groot is. Onder de slachtoffers zijn vol- gens A.D.N. ook veel kinderen. Zeker 54 gewonden zijn in zieken huizen in Maagdenburg en omge ving opgenomen. Het ongeluk vond plaats bij het station van Langen- weddingen. In het eerste rijtuig van de trein zaten kinderen die op een vakan tiereisje naar de Harz waren. De ramp is een der zwaarste spoorwegongelukken die zich de afgelopen 30 jaar op Duitse bodem hebben voorgedaan. In 1939 vielen bij een botsing tussen twee treinen bij Genthin, ook in de omgeving van Maagden burg, 132 doden en 109 gewonden te betreuren. In 1945 vielen bii een ongeluk bii Miinchen 110 doden. Bij Leipzig kwamen in 1958 bij een botsing tussen twee treinen 58 personen om het leven en in 1964 werden 44 mensen gedood en 252 gewond bij een botsing tussen een passagiers- en een goederentrein bij Langhagen in Schwerin. De voorzitter van de V.N.- assemblee heeft met het oog op „de wens van talrijke landen tot nader beraad" ondanks bezwaren van Israël de speciale bijeenkomst over het midden-oosten een week verdaagd. De algemene vergade ring komt volgende week woensdag weer bijeen. De Israëlische delegatie vond dat de assemblee zich reeds ondubbel zinnig had uitgesproken en dat nieuwe bijeenkomsten geen zin hadden. Als compromis stelde zij een ver daging van 48 uur voor, maar daar voelde de voorzitter, Pasjwak uit Afghanistan, niet voor. Meer dan honderd mensen zijn in de provincie Kordofan in het zuidwesten van Soedan gesneu veld bij een gevecht tussen twee stammen over een stuk grond. De strijd heeft een dag en een nacht geduurd. Op gironummer 9575 van het nationaal rampenfonds zijn don derdag 1253 nieuwe giften bin nengekomen voor hulpverlening aan de slachtoffers van de wind hoos van zondag 25 juni. Het totaal aan binnengekomen giften bedraagt thans f 135.190.24. Zowel H. M. de koningin als Z. K. H. de prins der Nederlan den hebben aan het nationaal rampenfonds een bedrag ge schonken ten behoeve van de slachtoffers van de stormramp van 25 juni j.l. De Koninklijke Demka Staal fabrieken N.V. in Utrecht, een dochteronderneming van de Hoogovens, die eind vorig jaar meer dan de helft (circa 1150 man) van het 2.000 man tellende personeel wegens een interne sa nering heeft ontslagen, gaat weer personeel werven De huidige marktsituatie en de orderpositie zijn thans zodanig, dat tot het einde van het jaar bei de walserijen meer dan volbezet zijn. De vooruitzaichten op langere termijn wettigen de verwachting dat dit geen tijdelijke zaak be treft. De directie heeft daarom besloten de Demka-walserij weer met een derde ploeg te bezetten. Het gaat daarbij om een uitbrei ding van de werkgelegenheid voor ongeveer 60 man. De ondernemingsraad van Demka is donderdagmiddag van een en ander op de hoogte ge steld. Latetr op de middag werd ook op de aanplakborden in het bedrijf bekend gemaakt, dat Demka weer een beroep zal gaan doen op de arbeidsmarkt. Met de vakorganisaties en het geweste lijk arbeidsbureau is reeds over leg gaande. MAAN op onder op onder Juli 21.39 7 4.28 21.01 3.26 8 4.29 21.00 4.34 22.17 9 4.30 20.59 5.53 22.44 11 4.20 20.59 6.48 10 4.31 20.58 7.19 23.04 12 4.20 21.00 8.09 0.16 De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, heeft in een woensdagavond door de zender Freies Berlin uitge zonden televisie-interview ver klaard dat zijn land een vredes verdrag met de Arabische staten wenst dat „elke directe confron tatie tussen de legers uitsluit, de militarisering van het schier eiland Sinai en internationalise ring van het Suez-kanaal en de Golf van Akaba verzekert en normale onderlinge betrekkingen waarborgt. Op de vraag of Israël over weegt van het bezette West-Jor danië een bufferstaat te maken nog niets besloten is. Er waren meerdere mogelijkheden. Het doel moest zijn de totstandbren ging van permanente grenzen. Over de Verenigde Naties als vredesinstrument liet de Israë lische minister zich sceptisch uit. De veiligheidsraad wordt als uit voerend orgaan door de Sowj et- Unie verlamd, zo zei hij. Eban noemde de Sowjet-Unie „de hoofdschuldige van de crisis" omdat dit land al sinds 1955 de bewapennigswedloop had gesti muleerd. De minister prees daar entegen de „totaal andere hou ding van Roemenië, dat zich niet heeft aangesloten bij de veroor deling van Israël als agressor". Hij had de indruk „dat veel rege ringen in Oost-Europa slechts vanwege hun lidmaatschap van het Pact van Warchau het Rus- si s^e standpunt hadden onder schreven".' Freies Berlin zond tevens een in Parijs opgenomen vraaggesprek met koning Hoessein van Jorda nië uit. De vorst gaf daarin toe dat de recente tragische gebeur tenissen voor een deel aan eigen fouten te wijten waren. De Ara bische landen waren er niet in geslaagd hun zaak tegenover re wereld in het juiste licht te plaat sen. Op de vraag of zijn land beter af zou zijn geweest als het niet kort voor het uitbreken van de oorlog een militair pact met Egypte had gesloten antwoordde de koning; „Wij hebben fouten begaan. Wij zagen de oorlog aan komen. „Jordanië was tot het pact overgegaan om de schade zoveel mogelijk te beperken. De oorlog had uitgewezen dat de Arabische landen militair te zwak waren, zelfs te zwak om zich te verdedigen". „Een ontzettende ramp was het gevolg, maar wij hopen niettemin deze slag te bo ven te kunnen komen", aldus Hoessein. West- en Oost-Jordanië vor- Israël's minister van defensie. Mosje Day an, heeft in Khan Yunis in de Gaza-strook een zie kenhuis bezocht waar hij sprak met gewonde Egyptische en Pa lestijnse militairen. De minister bezocht de Gaza-strook, om te onderzoeken hoe de levensom standigheden van de plaatselijke bevolking verbeterd konden worden. men, zo zei de koning voorts, een onafscheidelijk geheel en dat moet zo blijven. Met een andere oplossing kon Jordanië niet ak koord gaan. Zou Israël de bezet ting van vreemd gebied handha ven „dan is het niet in vrede ge ïnteresseerd". Een nieuwe oor log was dan mogelijk, waarvoor de Arabieren in geen geval ver antwoordelijk zouden kunnen worden gesteld. Zouden de Ver enigde Naties het in de huidige crisis laten afweten dan was de wet van de jungle bekrachtigd. In Pernis bij Rotterdam heeft prins Bernhard donderdagmor gen de nieuwe chemische fabrie ken van de verenigde kunstmest- fabrieken Mekog-Albatros N.V. geopend. De prins, die tegen 12 uur per helikopter bij het nieu we fabriekscomplex was geland, deed dat door de gebruikelijke druk op de knop. Het complex van de verenigde kunstmestfabrieken (V.K.F.) om vat vijf grote fabrieken, die in totaal ongeveer 160 miljoen gul den hebben gekost en aan in totaal 2900 mensen werk bieden. Het zijn een ureumfabriek, een zwavelzuurfabriek, een fosfor- zuur-indampcomplex, een am- moniumfosfaatfabriek en een am- moniakfabriek. Voor de bouw van de op aardgas werkende am- moniakfabriek, die de grootste ter wereld is, hebben de Meka» en de Badische Analin- en Soadai Fabrik A.G. (B.A.S.F.) te Lud- wigshafen op 50/50-basis een af zonderlijke maatschappij gesticht onder de naam Ammoniak Unie N.V. Men verwacht dat de om zet van de ammoniakfabriek het volgend jaar een omzet zal heb ben van ongeveer 300 miljoen gulden. De openingsplechtigheid werd ondermeer bijgewoond door de minister van economische zaken, mr. L. de Block, de Duitse am bassadeur in Nederland, de heer K. H. Knoke, de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasensz, de burgemeester van Rotterdam, W. Thomassen, de voorzitter van de Rijnmond- raad, mr. V. G. M. Marijnen en door ruim 700 genodigden. Na de officiële opening be zichtigde prins Bernhard het fabriekscomplex.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1