V. N.-assemblée in impasse Kongo meldt inval van parachutisten DEEL NATIONAAL HUWELIJKS GESCHENK VOOR GEHANDICAPTE KINDEREN DE IN GUINEE VASTGEHOUDEN NEDERLANDERS HET WEER Alle voorstellen inzake Israëlische terugmars verworpen Beroep op de Veiligheidsraad DONDERDAG 6 JULI 1967 23e Jaargang No. 6973 Russische ontwerp-resolutie verworpen Applaus Zware nederlaag Israël tevreden over uitslag V.N.-stemming Arabische reacties Dayan: strook van Gaza hoort bij Israël Israël geeft hoofdkwartier bestands commissie terug Tunesië: andere tactiek nodig Belgisch asiel voor Bidault BRITSE MILITAIREN IN ADEN „TERECHTGESTELD"? Vliegveld van Kisangani bezet Noodtoestand afgekondigd Hulp van de Veiligheidsraad gevraagd Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden i TERNEUZEN «n Administratie-a4r«ri Smidswa! Telefoon: 01150 2073 i Gironummer: 38150 Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Abonnementsprijs 'ƒ8,— per kwartaal; per maand 12.70: per week 82 ct Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 1# et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gêéj handels- advertenties) 5 regels i 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De algemene vergadering der verenigde naties is dinsdagavond vastgelopen op de kwestie van de terugtrekking der Israëlische troe pen uit de bezette Arabische gebie den. Alle voorstellen inzake een Israëlische terugmars, ook waar die gepaard moest gaan met beëin diging door de Arabische landen van hun staat van oorlog met Israël, werden verworpen. Daartoe behoorde de persoonlijk door Sow- jet-premier Kosygln op tafel ge brachte ontwerp-resolutie, die sprak over de Israëlische „agres sie". De Amerikanen trokken hun motie, die directe Israëllsch-Arabi- sche onderhandelingen bepleitte met zodonig hulp van een derde partij, in omdat naar hun mening toch niet de vereiste twee-derde meerderheid zou krijgen. Nadat over de diverse ontwerp resoluties was gestemd ging de assemblee uiteen tot woensdag avond 20.00 uur Ned. tijd. De enige resoluties die dinsdag avond door de assemblee werden goedgekeurd waren een Pakistaan se inzake Jeruzalem, waarin Israël wordt aangespoord alle wijzigingen in de status van de heilige stad on gedaan te maken, en een Zweedse van humanitaire aard, die gericht is op leniging van de nood van de slachtoffers onder de burgerbevol king en een goede behandeling van de krijgsgevangenen. De stemming nam meer dan an derhalf uur in beslag. De automa tische teller liet het korte tijd af weten waardoor even moest wor den overgestapt op de oude proce dure, waarbij stem voor stem met de oen moest worden genoteerd. De V.N.-assemblee was begonnen met de verwerping van Cubaanse en Albanese amendementen oo een ontwerp-resolutie van de niet-ge- bonden landen. Deze voorstellen behelsden veroordeling van de Is raëlische „agressie" en de beweer de medeplichtigheid van Amerika en Engeland daaraan. Vervolgens werd de ontwerp-resolutie zelf die onmiddellijke terugtrekking van de Israëlische troepen uit de bezette Arabische gebieden eiste, in stem ming gebracht en eveneens verwor pen. Weliswaar stemden 53 landen voor en 46 tegen bij 20 onthoudin gen, r aar er was een twee-derde meerderheid vereist. Tot de voorstemmers behoorden o.a. de Oosteuropese en Arabische landen, Frankrijk, Griekenland en Spanïe. Tot de tegenstemmers be hoorden o.a. Amerika, Engeland en Nederland. Daama verwierp de algemene vergadering de Russische ont werp-resolutie, door premier Ko- sygin zelf op de eerste dag van hef debat over het Midden-Oosten ingediend, waarin om veroordeling van Israël werd gevraagd, onmid dellijke terugtrekking van de Is raëlische troepen op de oorspron kelijke bestandslijnen en schade loosstelling door Israël van de Ara bische landen. Geen van de para grafen van de motie, die afzonder lijk in stemming worden gebracht, kreeg zelfs maar een eenvoudige meerderheid waarop de tekst als geheel maar niet meer in stemming werd gebracht. De Amerikaanse gedelegeerde trok daarop de Amerikaanse ont werp-resolutie in, waarin niet over terugtrekking werd gesproken maar onderhandelingen tussen de partijen onderling werden bepleit. Tekenend voor de bittere ver deeldheid in de assemblee was het krachtige en langdurige applaus waannee Arabische, communisti sche en neutralistische afgevaar digden de verwerping begroetten van 'n LatijnsAmerikaanse tegen- resolutie die terugtrekking van Israël wilde koppelen aan beëindi ging door de Arabische landen van hun oorlogszuchtige houding je gens het Joodse buurland. Ook deze motie haalde de twee-derde meer derheid niet. Er stemden 57 landen voor, 43 tegen en 20 onthielden zich. Onder de voorstemmers be vonden zich Amerika, Engeland en Nederland, onder de blanco-stem mende landen Frankrijk, en Israël zelf. De Albanese ontwerp-resolutie kwam er het slechtst af. Slechts 22 landen stemden voor het voorstel om de Israëlische „agressie" en daarnaast ook Amerika en Enge land te veroordelen. Het Russische persbureau Tass heeft verklaard dat „de stemmin gen in de V.N.-assemblee zijn ge kenmerkt door ongekende druk van Amerika op de Latijns-Ameri kaanse staten en alle andere landen die in een of ander vorm van de Ver. Staten afhankelijk zijn." Amerikaanse kringen tonen er zich od hun beurt verwonderd over dat Jordanië heeft gestemd voor het Cubaanse voorstel om Amerika als „voornaamste aanstichter van de agressie" te veroordelen, en voor het Albanese dat Amerika en Engeland van „directe medeplich tigheid" beschuldigde. Koning Hoessein had bij zijn recente be zoek aan Washington nog te ken nen gegeven dat hij het niet eens was met de Egyptische beschuldi gingen dienaangaande. Met enige bitterheid is in deze kringen ook geconstateerd dat Frankrijk zich in beide gevallen slechts van stem ming heeft onthouden. V.N.-kringen merken op dat de Russische diplomatie de zwaarste nederlaag heeft geleden sinds de Cubaanse crlris. Mede om het ge zicht van de Russen te redden zou den vele landen nog pogingen in het werk willen stellen om een compromis te bereiken, maar vol gens anderen ziet het ernaar uit dat dan de hele zaak weer moet worden overgedragen aan de vei ligheidsraad. De New York Times merkte woensdagmorpen in dit verband oo dat de kwestie nooit uit handen van de raad had mogen worden ge nomen. De huidige crisis kan vol gens het blad maar op één manier worden gelikwideerd: er moet een begin worden gemaakt met vre desbesprekingen tussen de betrok ken landen, niet alleen gericht op terugtrekking van de Israëlische troepen maar ook op een duurzame regeling. Het rechts-radicale Fran se blad L'Aurore sprak van „een pijnliik échec voor de Russen, de Arabieren en ook voor generaal De Gaulle..." Een woordvoerder van het Israë lische ministerie van buitenlandse zaken heeft woensdag zijn voldoe ning uitgesproken over het feit dat de algemene vergadering van de verenigde naties geen resoluties heeft aangenomen die niet zouden hebben bijgedragen tot herstel van de vrede in het midden-oosten. Premier Esjkol noemde de uit slag van de V.N.-stemmingen „een overwinning van de logica en het gezond verstand". Hij' zei minister van buitenlandse zaken Eban het volgende telegram te hebben ge zonden: Uw onvermoeibare Inspan ning heeft niet weinig bijgedragen aan het succes van onze zaak, die ook die van de vrede is. Radio-Syrië heeft woensdagoch tend scherp gereageerd op de „on macht van de verenigde naties". „De algemene vergadering van de verenigde naties heeft bewezen niet in staat te zijn haar plicht te doen als internationale organisatie in dienst van de vrede en voor de verdediging van de rechten van de mens. De organisatie heeft haar reputatie, haar prestige en haar waardigheid een nieuwe slag toege bracht. Door na te laten onver schillig welke resolutie te aanvaar den waarin Israël en zijn apressie worden veroordeeld of waarin van Tsraël wordt peëist ziin troepen uit Arabische gebieden terug te trek ken, heeft de assemblee bewezen slechts een satelliet van de Ver. enlgde Staten en het wereldzionis- me te zijn"K aldus radio-Damascus. Het gezaghebbende Egyptische blad Al Achram schreef dat „de wereldvrede in gevaar is gebracht en dat de volkerenorganisatie op een dood spoor te gekomen", nu geen resolutie is aanvaard waarin terugtrekking van Israëlische troepen wordt geëist. Het blad wijt dit aan „geweldige Amerikaanse druk". Ook het blad Al Gomhoeria be schuldigt de Verenigde Staten van het uitoefenen van druk op de lid staten. De strook van Gaza behoort bij Israël, zo heeft de Israëlische mi nister van defensie Mosje Dayan, gisteren in Gaza verklaard. Volgens Dayan zullen maatrege len worden genomen om de strook van Gaza in de staat Israël op te nemen. Generaal Dayan kondigde voorts aan dat de inwoners van de strook binnenkort toestemming krijgen om met speciale goedkeuring naar Israël te gaan en reizen in het bui tenland te maken. Dayan legde zijn verklaring af tijdens een inspectiebezoek aan de strook, enige uren nadat bekend was geworden dat de algemene vergadering der verenigde naties de Zuidslavische resolutie, waarin de onmiddellijke en onvoorwaarde lijke terugtrekking van de Israëli sche strijdkrachten uit het bezet gebied werd geëist, was afgewe zen. De maatregel van speciale per missie voor inwoners van de strook om zich naar Israël te begeven, geldt ook voor reizen naar het door Israël bezette gebied op de westelijke oever van de Jordaan. Dayan zei dat de avondklok in de strook van Gaza voorlopig van kracht blijft, wegens het gevaar van terroristische activiteiten. Israël gaat ermee akkoord „Go vernment House" in Jeruzalem als hoofdkwartier terug te geven aan de bestandscommissie van de ver enigde naties. Dit heeft secretaris generaal Oe Thant de veiligheids raad meegedeeld. De Israëli's bezetten het gebouw op 5 juni. Volgens Thant is de huidige taak van de bestandscommissie alles bij te dragen tot handhaving van de rust en voorkoming van hervatting der vijandelijkheden in het gebied. Een Tunesische regeringswoord voerder heeft woensdag met het oog op de verwerping van de reso lutie in de verenigde naties gezegd dat de Arabische landen in de strijd tegen Israël van tactiek moe ten veranderen of anders in de we reldopinie geïsoleerd zullen blijven staan. Het wordt hoog tijd dat er andere methoden worden toege past nu zij voor het feit staan dat de Joodse staat door de meeste landen wordt erkend, zei hij. In 1965 kreeg president Habib Bourguiba scherpe kritiek van de Arabische landen te verduren toen hij voorstelde Israël te erkennen en de grenzen van dat land, zoals deze door de ver. naties waren vastgesteld, te aanvaarden. De woordvoerder las een verklaring van de regering voor waarin staat dat de negatieve stemming van dinsdagavond een logisch gevolg is van de Arabische weigering, Israël als land te aanvaarden. Tunesië dringt verder aan op een programma voor een Arabische topconferentie dat onder meer in houdt verbetering van de Arabi sche betrekkingen onderling en een realistische benadering van Israël, waarbij de mogelijkheden en de opgedane ervaringen in aan merking genomen moeten worden, zei de woordvoerder. ISRAËLISCHE POSITIE LANGS SUEZ-KANAAL SUEZ-KANAAL: Een Israëlische positie langs een woestijnweg aan de oostelijke oever van het Suez-kanaal. De weg, bij Kantax heeft gedurende de afgelopen 3 dagen onder Egyptisch machine- geweer- en mortiervuur gelegen. Links staat een beschadigde Is raëlische tank, die op een land mijn is gelopen. Het Belgische ministerie van buitenlandse zaken heeft woens dag in Brussel verklaard, dat de Belgische regering heeft beslo ten politiek asiel te verlenen aan de voormalige Franse poli ticus Georges Bidault. Bidault, die in Brazilië in bal lingschap leeft, zal zich in Bel gië van elke politieke activi teit moeten onthouden een regel die voor alle politieke vluchtelingen geldt. Bidault wordt eind juli of be gin augustus in België verwacht. Kongo heeft woensdag mel ding gemaakt van een inval door buitenlandse parachutisten in de steden Kisangani (het vroegere Stanleystad) en Boekavoe in het oosten van het land. Radio-Kins- jasa onderbrak de uitzending met de mededeling dat de afgelopen nacht „vreemde huurlingen van uit de lucht in Kisangani en Boe kavoe" waren geland. Volgens de radio is de toestand in het oosten van het land uiterst In de Arabische wijk Crater in Aden zouden vorige week zes Britse militairen wegens „oor logsmisdaden" in het openbaar zi.in terechtgesteld, zo is in Lon den vernomen. Het Britse mini sterie van defensie kon de be richten bevestigen noch ontken nen. De berichten zouden afkom stig zijn van de in Taez (Jemen) aangekomen reizigers. Tijdens een bijeenkomst in kas teel Drakensteyn hebben prinses Beatrix en prins Claus woensdag morgen bekend gemaakt aan welke instellingen een deel van het geld bedrag, dat zij ter gelegenheid van hun huwelijk als nationaal ge schenk hebben gekregen, geschon ken zal worden. Aanvankelijk lag het in de be doeling, dat prinses Beatrix een korte toespraak zou houden, doch het bleek dat zij door een verkoud heid haar stem kwijt was. Namens zijn vrouw sprak toen prins Claus. De prinses reikte zelf de chèques uit: vier maal 60.000 gulden aan de ouderverenigingen en 50.000 gul den aan het Roode Kruis zowel als aan de stichting Zilveren Jeugd centra. De bij dit gebaar horende goede wensen werden door prins Claus uitgesproken, aangevuld met enkele gefluisterde opmerkingen van zijn echtgenote. Dr. K van Dijk, voorzitter van „Helpt Elkander" en van de fede ratie van ouderverenigingen be dankte het prinselijk paar namens de zes ontvangende organisaties. Hij tekende daarbij aan, dat de drie ouderverenigingen voor gees telijke gehandicapten, „Philadel phia", „Voor het zorgenkind" en „Helpt Elkander" bij een nog altijd geschat aantal van 250 a 300.000 zwakzinnigen en bij de huidige ge zinsgrootte meer dan l'A miljoen Nederlanders vertegenwoordigen. De bond van ouders van spastische kinderen voegt daarbij nog eens enige duizenden, die rechtstreeks mee zullen profiteren van het ge schenk. Door de Zilveren Jeugdcen tra in het vorstelijk geschenk voor het vakantiewerk voor de gehan dicapten te betrekken, bouwen de prinses en de prins voort op wat het koninklijk paar ter gelegenheid van zijn 25-jarige huwelijksfeest de jeugd heeft aangeboden, zo zei dr. Van Dijk, die voorts opmerkte dat het Roode Kruis in Nederland nau welijks meer enige toelichting be hoeft. Dankbaar was dr. Van Dijk er voor, dat prinses Beatrix en nrins Claus ook aan de zorgenkinderen in Suriname en de Nederlandse Antillen hebben gedacht, dit te meer omdat het idee ..helot elkan der" in deze beide, riiksdelen nog verder tot ontwikkeling moet wor den gebracht. Dr Yin Dük verze kerde het prinselijk paar dat aan den gegeven die de vakantiemoge lijkheden van de pupillen van de verenigingen opnieuw zullen uit breiden. Dat is, zo zei hij, een be langrijke stap in de richting van ons aller streven: de gehandicapte een volwaardige plaats te geven onder de Nederlandse zon. Het Roode Kruis zal het geld gebruiken om op het hospitaalschip „Henri Dunant" vakantiemogelijk- heden te creëren voor geestelijk en lichamelijk gehandicapte kinderen, de ftichting „Zilveren Jeugdcentra" gaat „De Hunneschans" bouwtech nisch aanpassen om gehandicapten op vakantie te kunnen ontvangen. De bond ter bevordering van de belangen van spastici zal het va kantiewerk voor snastische en dub- hel-gehandicapte kinderen uitbrei den. „Helnt elkander" gebruikt de 60.000 gulden voor de wederop bouw van het door brand verniel de vakantiehuis „Bos en Hei" in Uddel, de protestants-christeliike oudervereniging „Philadelphia" voor de bouw van een nieuw va kantiehuis en de rooms-katholieke oudervereniging „Voor het zorgen kind" voor vakantiewerk in het algemeen. gespannen. De landing zou deel uitmaken van een plan van „im- peralisten om zich van de macht meester te maken". In Kinsjasa was het tegen het middaguur zeer rustig. De meeste mensen zaten bij de radio te luis teren. Radio Kinsjasa roept de bevol king voortdurend op aan het toe stel te blijven om de toespraak van president Moboetoe te horen. Van betrouwbare zijde is ver nomen dat alle vliegtuigen die uit Kinsjasa naar Loeboembasji (het voormalige Elizabethstad), de hoofdstad van de provincie Katanga, zouden vertrekken aan de grond moeten blijven. De afgelopen dagen had radio- Kinsjasa gemeld dat er een „plan Kerilis" bestond dat het veroor zaken van ongeregeldheden be oogde, vooral in het oosten, het zuiden en in Kinsjasa. Katanga was het bolwerk van ex-premier Moise Tsjombe die deze week werd ontvoerd en nu in Algiers gevangen wordt ge houden. Kongo heeft om uitleve ring van Tsjombe gevraagd. Dinsdag beweerde de Kongo lese radio dat in Brussel 200 huurlingen klaar stonden om naar Kinsjasa te vliegen om pre mier Tsjombe te bevrijden zo deze zou worden uitgeleverd door Algerië. Zij zouden ook president Moboetoe vermoorden. Gezaghebbende kringen in Brussel zeiden dinsdagavond dat er geen enkele aanwijzing voor 't bestaan van zo'n concentratie huurlingen was en dat het vol strekt uitgesloten was dat zo'n operatie vanuit België kon wor den ondernomen. Volgens sommige berichten is het hoofdkwartier van buiten landse huurlingen in Kinsjasa door het Kongolese leger omsin geld. De radio noemde de parachu tisten „buitenlandse huurlingen" De steden Kisangani en Boeka voe liggen in het oosten van Kongo. President Moboetoe zei in een korte toespraak dat woensdag ochtend om half zeven twee onge ïdentificeerde vliegtugien op het vliegveld van Kisangani buiten landse parachutisten hadden af gezet. Het vliegveld was door hen bezet. Tegelijkertijd hadden de „buitenlandse kolonisten" in Boekavoe de daar gelegerde een heden van het nationale Kongo lese leger aangevallen. De president kondigde voor het gehele land de noodtoestand af en zei dat de veiligheidsraad van de Verenigde Naties en de orga nisatie voor Afrikaanse eenheid over deze „buitenlandse agressie" zijn ingelicht. De generaal vroeg de bevol king het leger te steunen. Vóór en na de toespraak van, Moboetoe werd het volkslied gespeeld. Kongo heeft een beroep op de veiligheidsraad en op de organi satie voor Afrikaanse eenheid gedaan „in verband met de agressie, waarvan het slachtoffer is". De Nederlandse regering is nog steeds doende inlichtingen te verzamelen, die haar omtrent de juiste gebeurtenissen in Gui nee, waar volgens persberichten vier Nederlanders (personeels leden van de K.L.M.) door de regering aldaar huisarrest opge legd hebben gekregen. Tot nu toe heeft de Neder landse regering, aldus deelde het ministerie van buitenlandse zaken ons desgevraagd mee, geen enkel officieel bericht over de onderhavige kwestie gehad. De diplomatieke vertegenwoordiger van Nederland is niet in Guinee, maar in de Liberiaanse hoofd stad Monravia gevestigd, het geen uiteraard communicatie moeilijkheden oplevert. Hij is evenwel op alle mogelijke ma nieren doende achter de juiste toedracht te komen en heeft hiervoor contact opgenomen met de ambassadeur van Guinee in Monravia. De diplomatieke ver- het geld een bestemming zal wor-Itegenwoordiging van Guinea in Nederland is in de Westduitse hoofdstad Bonn gevestigd. De Nederlandse regering heeft de Guinese vertegenwoordiger al daar naar Den Haag ontboden, eveneens om te trachten te ver nemen wat er nu eigenlijk aan de hand is. Tenslotte heeft de Nederland se regering zich rechtstreeks telegrafisch tot de regering van Guinee gewond, maar ook op dit telegram is in Den Haag nog geen reactie binnengekomen, al dus het ministerie van buiten landse zaken. Zoals gemeld gaat het om de 31-jarige K.L.M.-vertegenwoor diger te Conakry, en honorair consul H. A. van Dijk, de sta tion-manager aldaar, de 39-jari- ge J. M. Hoffenaar, de manager van het passagierskantoor te Conakry, de 34-jarige H. Oost veen, en diens assistent de 39- jarige H. Setje. Aan de huisge noten van de vier zijn geen be perkingen opgelegd. RUSTIG WEER In een groot deel van Europa werd het weer woensdag bepaald door een omvangrijk hogedruk- gebied, dat zich uitstrekte van de Golf van Biscaje tot boven Polen. Het veroorzaakte in zijn omge ving vrijwel overal zonnig weer met middagtemperaturen tussen 22 en 25 graden. Vandaag zal Nederland zich dicht bij het centrum van dit hogedrukgebied bevinden, zodat dan bij weinig wind, droog en zonnig weer wordt verwacht. De temperaturen zullen daarbij in het binnenland waarden tussen 23 en 25 graden bereiken, maar aan de kust bij een zwakke wind van zee bij ongeveer 20 graden blijven steken. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zonnig Droog en in het algemeen zon nig weer. Zwakke wind en vooral in het binnenland hogere tem peraturen dan gisteren. DONDERDAG 6 JULI v.m. n.m. Cadzand 12.18 12.39 Breskens 12.45 1.04 Terneuzen 1.19 1.40 Hansweert 1.55 2.14 Walsoorden 1.54 2.13 VRIJDAG 7 JULI v.m. n.m. Cadzand 1.00 1.20 Breskens 1.25 1.45 Terneuzen 2.01 2.21 Hansweert 2.35 2.55 Walsoorden 3.15 3.35 ZON MAAN op onder op onder Juli 21.01 6 4.27 2.35 20.47 7 4.28 21.01 3.26 21.39 8 4.29 21.00 4.34 22.17 i v

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1