De algemene vergadering over de crisis in het Midden-Oosten Meisje vermoord in Doetinchem BURGEMEESTER SAMKALOEIJ STELDE ZIJN VROUW EN ZICHZELF VOOR GROTE KONGOLESE DELEGATIE NAAR ALGIERS OVERLEG TUSSEN HOESSEIN RADIO DE KOOK EN WILSON WEER HET WOENSDAG 5 JULI 1967 23e Jaargang No. 6972 TREINONGELUK IN POLEN Kinderboekenweek 1967 Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden WORDT TSJOMBE UITGELEVERD? Mevr. Tsjombe krijgt geen visum De kwestie-Lages ONGELUK OP VLIEGVELD 'VAN CORFOE Vwok, 141 «bouWMttti TOBNEUZEN Redactie- ca Administratie-adres: Smldswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 12,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P, 1. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum pér advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gêè.i handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Het Poolse persbureau P.A.P. meldt, dat zeven mensen om het leven zijn gekomen en 22 gewond doordat een passagierstrein 150 km ten noorden van de Poolse hoofdstad ontspoorde. „Kinderen in andere landen* is dit jaar het thema van de kinderboekenweek, die van 25 oktober t/m 4 november wordt gehouden. Voor de dertiende keer zullen de prijzen voor het kinderboek van het jaar (tot en vanaf 10 jaar en ouder) worden toegekend. zijn evenwel aan oplossing on derhevig, zodat ook flinke zonni ge perioden worden verwacht. In het binnenland zullen middag- temperaturen worden bereikt van omstreeks 20 graden, maar aan de kust blijven ze bij aan houdende wind van zee iets la ger. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Droog weer Droog weer met wolkenvelden, maar ook zonnige perioden. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen west en noord. In het algemeen iets hogere mid- dagtemperaturen. WOENSDAG 5 JULI v.m. n.m. Cadzand 11.34 11.57 Breskens 11.59 12.22 Terneuzen 0.35 12.58 Hansweert 1.09 1.32 Walsoorden 1.08 1.31 DONDERDAG 6 JULI v.m. n.m. Cadzand 12.18 12.39 Breskens 12.45 1.04 Terneuzen 1.19 1.40 Hansweert 1.55 2.14 Walsoorden 1.54 2.13 en beleidsvragen dient te worden gegeven en zijn opvatting dat een grotere vrijheid van demonstratie gewenst is. Het werd duidelijk dat prof. Samkalden het punt van eventuele veranderingen in of het voortbe staan van beleidslijnen volledig wil laten afhangen van overleg in het college van B. en W. en de ge meenteraad. Over de gang van zaken die tot ziin benoeming geleid heeft, ver telde hij dat op 2 juni een gesprek plaatsvond met de wethouders dat op 5 juni onder voorzitterschap van mr. Kranenburg, commissaris van de koningin In Noord-Holland, en de wethouders over de proble men van Amsterdam is gesproken en dat daarna vier maai met leden van het kabinet o.a. de minister van financiën is gesproken. Deze laatste gesprekken die overigens in geen enkel opzicht het karakter van onderhandelingen hadden hebben een inzicht gege ven in de plannen die de regering heeft om teeemoet te komen aan de financiële problemen van de drie grote gemeenten. Dit inzicht zal blijken bij de behandeling van de begroting 1968. Daarmee zal Amsterdam er zeker nog niet zijn zo merkte prof. Samkalden op daarvoor zijn de Amsterdamse problemen te verscheiden en te snel gegroeid. Maar er zal wel de mogelijkheid worden geschapen er gang in te brengen en dat is voor Amsterdam al heel belangrijk. Over de politie zeide de toekom stige burgemeester ten eerste een voorstander te zijn van het afleg gen van verantwoording van het nolitiebeleid tegenover de raad. Ten tweede dient onderzocht te worden hoe aan het ernstig perso neelstekort bij de politie tijdelijk of definitief een einde kan worden gemaakt en ten derde zal de vraag bekeken moeten worden of het Amsterdamse politiekorps voldoet aan de moderne eisen van doel matigheid. STABIELER WEER Een gebied van hoge luchtdruk heeft zich dinsdag van de Golf van Biscaje over Frankrijk naar Midden-Europa uitgebreid. Het bracht in deze gebieden vrijwel overal zonnig weer met maxima tussen 20 en 25 graden. Via de Noordzee en onze omgeving stroomde koelere lucht oost waarts. Hierin werd het in Ne derland, Denemarken en Noord- Duitsland vrijwel nergens war mer dgn 18 a 19 graden. Warm bleef Ihet boven Zuid-Europa, waar in Italië en op de Balkan 25 tot 30 graden werd bereikt, ter wijl er op enkele plaatsen de der tig graden werd overschreden. Langs de noordflank van het hogedrukgebiëd boven Frankrijk blijft vandaag boven onze omge ving een zwakke tot matige wes telijke wind waaien. In de lucht die hiermee wórdt aangevoerd komen wolkenvelden voor. Deze ZON MAAN op onder op onder Juli 4.27 4.27 4.28 4.29 21.02 21.01 21.01 21.00 1.59 2.35 3.26 4.34 19.42 20.47 21.39 22.17 Amsterdam's nieuwe burge meester, dr I. Samkalden werd dinsdag op het stadhuis te Am sterdam aan de pers voorgesteld. Dr. Samkalden en de loco-bur gemeester, dr. P. J. Koets, in de raadszaal tijdens de kennisma- inn met de vers. Bij monde van zijn minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, heeft Israël dinsdag in de algemene vergadering der Ver. Naties opnieuw de eis verwor pen om zijn troepen onmiddel lijk en onvoorwaardelijk uit Ara bisch gebied terug te trekken. Abba Eban kantte zich in dit verband tegen aanvaarding van de ontwerpresolutie van de niet- gebonden landen, waarin aange drongen wordt op terugtrekking van de Israëlische troepen. Terugtrekking van de troepen zou een „barrière voor de vrede" zijn. Volgens Eban hadden de wijzigingen die in deze ontwerp resolutie zijn aangebracht, het karakter daarvan niet aangetast. Ze waren er alleen maar op ge richt de ontwerpresolutie aan vaardbaarder te maken voor de vredelievende landen. Abba Eban zei voorts dat de inlijving van het oude stadsdeel van Jeruza lem bij Israël onherroepelijk was. Daarom keerde hij zich ook tegen de ontwerpresolutie van Pakistan, waarin die inlijving ongeldig wordt verklaard. De Brit lord Caradon ver klaarde dat Engeland de ont werpresolutie van Pakistan zou steunen. Hij drong er ook bij Israël op aan zijn troepen „on verwijld" uit Arabisch gebied terug te trekken. De Britse af gevaardigde ging echter niet ak koord met de ontwerp-resolutie van de niet-gebonden landen, die (ADVERTENTIE) Koning Hoessein van Jordanië was in Engeland waar hij met premier Wilson besprekingen oerde over de toestand in het 'lidden-Oosten. Op de foto zien we hen voor de ambtswning van de Britst premier. volgens hem maar weinig ver betering in de toestand zou brengen. De resolutie van de niet-ge- bonden landen, zo zei Abba Eban later, wil dat Israël optreedt als of het vrede is terwijl de Ara bische landen mogen handelen als in oorlogstijd. Zou deze reso lutie worden uitgevoerd, dan zou het schiereiland Sinai al heel gauw een springplank worden voor agressie tegen het zuidelijk deel van Israël. Ook zou de Vei ligheidsraad dan weer hetzelfde beeld te zien geven als eind mei. De discussie van toen zou her haald worden. En die discussie had alleen maar de indruk ver sterkt dat Israël ongestraft ver nietigd mag worden. Israël had in de Veiligheidsraad slechts het onvermogen geconstateerd om handelend op te treden. De raad had immers geweigerd zich uit te spreken tegen het rampzalige voornemen om een „staat te ver moorden". Een grote Kongolese regerings delegatie met de minister van staat Bernard Moengoel Diaka aan het hoofd, is maandag uit Kinsjasa naar Algiers vertrokken om te spreken over uitlevering van de Kongolese ex-premier Moise Tsjombe door Algerië. Tsjombe die bij verstek als ver rader ter dood is veroordeeld, wordt in Algiers vastgehouden nadat zijn vliegtuig daar onder geheimzinnige omstandigheden vriidag landde. De revolutionaire volksbewe ging, die in Kongo aan de macht is heeft „zekere westelijke rege ringen" ervan beschuldigd druk uit te oefenen op de Algerijnse autoriteiten Tsjombe niet uit te leveren. Het politieke bureau van de partij zegt dat welke bui tenlandse inmenging ook „in de ze zuiver binnenlandse aangele genheid" beschouwd zal worden als 'n onvriendelijke daad tegen over het Kongolese volk. De partij heeft tevens de in houd bekendgemaakt van een telegram aan het in Algerije re gerende nationale bevrijdings front, waarin het vasthouden van Tsjombe wordt geprezen als een daad die het bevrijdingsfront en het Algerijnse volk en de rege ring tot eer strekt in de ogen van het revolutionaire Afrika. Het Algerijnse persbureau heeft uit betrouwbare bron vernomen, dat het verhoor van Tsjombe en zijn mede-reizigers bevredigend verloopt. Met betrekking tot berichten over westelijke druk op de A?gfe- rijnse regering Tsjombe niet aan Kongo uit te leveren, zegt het persbureau, dat Algerië geen macht zal toestaan het van zijn anti-imperialistische koers af te houden. Algérië, aldus hét pers bureau, zal een beslissing nemen, die in overeenstemming is met de plicht, die het zichzelf heeft op gelegd t.a.v. het lot, dat moet worden voorbehouden aan „de moordenaar van Patrice Loe- moemba". Het semi-officiële Algerijnse blad El Moedjajhid schreef dins dag dat ex-premier Tsjombe van Kongo, die het afgelopen week einde werd ontvoerd en nu in Al giers gevangen zit, „de straf zal krijgen die hij verdient". De Algerijnse regering heeft zich nog niet uitgelaten over haar plannen met Tsjombe en het gezelschap Europeanen dat in hetzelfde vliegtuig zat, maar waarnemers zijn van mening dat gezien de felle bewoordin gen van het artikel in El Moed- jahid de kans op uitlevering van Tsjombe groter is dan aan vankelijk werd aangenomen. De Franse advocaat René Flo- riot heeft dinsdag in Parijs mee gedeeld dat hij de verdediging van de Kongolese oud-premier in Algiers op zich zal nemen. De Al gerijnse rechtspleging is geba seerd op de Franse wetgeving en eist dat over uitlevering van Tsjombe aan Kongo door de rech ter wordt beslist. Mevrouw Tsjombe, de echtge note van de Kongolese ex-pre mier, heeft zonder succes een vi sum voor Algerië aangevraagd, aldus hebben vrienden van de familie Tsjombe in Parijs meege deeld. Over de kwestie-Lages in de periode dat prof. Samkalden minis ter van justitie was werd Lages voorwaardelijk vrijgelaten uit de strafgevangenis te Breda en hem gelegenheid gegeven naar Duits land terug te keren zei de heer Samkalden dat deze kwestie voor hemzelf een heel belangrijke factor was geweest in de beantwoording van de vraag, of hij in Amsterdam wel de juiste man op de juiste plaats zou zijn. Hem was gebleken dat het punt Lages voor velen in Amsterdam niet doorslaggevend was en dat heeft hem in positieve zin versterkt. „Ik wist dat ik bij mijn beslissing inzake Lages des tijds, op de harten moest staan van mensen die mij na zijn. De moge lijkheid dat ik als burgemeester van Amsterdam juist voor die mensen wat zou kunnen doen Is nu heel aantrekkelijk. De dreigende onbestuurbaarheid van de grote steden, die in 1965 ter sprake is gekomen is eerder toege nomen dan afgenomen, maar er be staan voornemens bij de regering die dit om kunnen buigen. Am sterdam is een stad in groei. Die groei is ook nodig, want Amster dam ontwikkelt zich tot het hart van een stadsgewest. Dit zal ook. naar buiten duidelijk moeten wor- detvuitgedragen en het is heel aan trekkelijk daaraan te mogen deel nemen. TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Prof. Samkalden heeft dinsdag morgen zijn vrouw mevr. B. Sam kaldenMeyers, en zichzelf aan de publiciteitsmedia waarmee hij o.a. in zijn toekomstige functie van burgemeester van Amsterdam te maken zal hebben, voorgesteld. In dit gesprek, dat in de raadszaal van het stadhuis werd gevoerd, heeft de nieuwe burgemeester, kans ge zien zijn toehoorders duidelijk te maken van plan te zijn een „pro gressieve" burgemeester te zijn, hoewel hij dit woord niet noemde. Dit bleek uit enkele door hem ge noemde zaken, zoals het feit dat hij gelukkig was met de procedure die gevolgd was bij zijn benoeming overleg met de wethouders en met de fractievoorzitters zijn opvatting dat de actieven onder de burgerij meer inspraak in bestuurs- Kruisbergse weg, schuin tegen over het rijksasiel voor psycho paten „De Kruisberg". De laatste die het meisje le vend gezien heeft, was mevrouw Nusselder van de boerderij „Groot Neerheide", gelegen in een bocht van de door korenvel den omzoomde zandweg, die naar de circa 1000 meter verder gele gen manege leidt. Bij de manege is het slachtoffer echter nooit aangekomen. Omstreeks vier uur belde haar werkgever, de heer Van Zijtveld, de ouders van het meisje in Ruur- lo. De vader van het meisje stel de zich in verbinding met de rijkspolitie, waarna een opspo ringsactie werd begonnen. Ook de vader en broers van het meis je zochten de omgeving af. Het meisje was het laatst gezien in Hummelo, juist buiten de ge meentegrens van Doetinchem. Bij het zoeken werd ook van speur honden gebruik gemaakt. Vooralsnog, zo vernemen wij Van de politie, heeft men nog geen idee wie de dader kan zijn. In de eerste instantie gaan de ge dachten niet naar een van de pa tiënten uit het rijksasiel voor psy chopaten. Dinsdagmiddag was men bezig met een buurtonder zoek. Het onderzoek heeft, zoals dins dagmiddag op een persconferentie is medegedeeld, tot dusver uitge wezen, dat de dood van het slacht offer tussen één uur en half twee maandagmiddag moet zijn ingetre den. Uit sporen aan de hals is geble ken, dat een poging was gedaan haar te wurgen. Het staat wel vast, dat het meisje voordat haar de hals werd afgesneden, reeds bewuste loos, af hoogstens nauwelijks bij bewustzijn was. Een van haar schoenen werd een naar honderd meter van de plaats van het misdriif in 'n greppel lan»s een korenveld teruggevonden. De weekendtas die zij bij zich had, werd teruggevonden in een holte onder de schuur, waarachter het meisje werd gevonden. Hoewel tot dusver niets is ge vonden dat in de richting van een zedenmisdrijf wijst, achtte de Arn hemse officier van justitie mi. Hol- steiin het niet uitgesloten, dat de intentie tot zulk een misdrijf aan wezig is geweest. Koning Hoessein van Jordanië heeft maandag in Londen de toe stand in het Midden-Oosten be sproken met premier Harold Wilson van Engeland. Engeland, dat altijd nauwe be trekkingen met Jordanië heeft onderhouden, wil graag dat de toestand in het Midden-Oosten op korte termijn weer normaal wordt, in het bijzonder in ver band met de stopzetting van de olie-leveranties aan Groot-Brit- tarinië. Wilson zou er, althans volgens berichten in de Britse pers, bij Hoessein op aangedron gen hebben het initiatief te ne men om de vredesbesprekingen op gang te brengen. Zoals bekend heeft Hoessein in tegenstelling tot de andere Ara bische leiders, de mogelijkheid van rechtstreeks overleg met Israël niet uitgesloten. Bij zijn aankomst in Londen liet hij ech ter duidelijk uitkomen, dat hij die mogelijkheid nu nog niet zag. Koning Hoessein vertrok la ter naar Parijs, waar hij maan dagavond aankwam. Hij heeft daar overleg gepleegd met presi dent De Gaulle. Vlak voor zijn vertrek uit Lon den, zei Hoessein tegen journa listen er zeker van te zijn dat er binnenkort, mogelijk zelfs al half juli, een Arabische topcon ferentie gehouden zal worden. Hij verklaarde voorts niet als be middelaar te zullen optreden tussen president Nasser en de Is raëlische regering. De erkenning van Israël was volgens hem een kwestie die een onderdeel vorm de van een veel omvattender probleem dat op de Arabische topconferentie bekeken zou kun nen worden. Bij zijn overleg met Wilson had hij niet „speciaal" om militaire steun gevraagd. Drie mensen zijn om het leven gekomen en elf mensen werden ernstig gewond toen een beton nen rand bezweek onder een juichende menigte, die maandag koning Konstantijn van Grie kenland op het vliegveld van Corfoe verwelkomde. De koning brak zijn inspectie van een ere wacht af en nam deel aan red dingswerkzaamheden teneinde gewonden uit het 5 in te bevrij den. De ingestorte betonnen rand had een soort veranda gevormd rondom de verkeerstoren van het vliegveld. Maandagmiddag is in Humme lo nabij de grens met de gemeen' te Doetinchem de 19-jarige Hen- drika Johanna Florijn uit Ruurlo vermoord. Het meisje werd gevonden achter de boerderij „Groot Neer- heide", te Hemmelo met afgesne den hals en naast haar een leeg portemonneetje. Het meisje, hulp in de huis houding bij de familie Van Zijt veld op de manege „De Kruis berg", verdween on raadselach tige wijze maandagmiddag, kort nadat zij met de bus in Doetin chem was gearriveerd. Er volgde een opsporingsactie door de poli tie, geassisteerd door omwonen den. Om half tien 's avonds vond één van de speurhonden het ont zielde lichaam vën Ria Florijn achter een heg. 'gedeeltelijk aan het oog onttrokken door een aan tal jutezakken. Gebleken is dat de moordenaar met een scherp voorwerp het slachtoffer de hals heeft afgesne den. De schoenen en de bril van het meisje ontbraken bij het lijk. Sporen wezen uit dat de moorde naar het meisje op de Zandweg I heeft overvallen en haar door een gat in de heg naar een plek ach ter de schuur heeft gèsleept. Er waren geen tekenen die er op wijzen dat het meisje was aange rand. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het Wilhel- minaziekenhuis in Doetinchem, waar de patholoog-anatoom, dr. Zeldenrust, dinsdagmorgen sec tie heeft verricht. Tot op heden ontbreekt nog ieder spoor van de dader. Het meisje, dat elk weekeinde doorbracht op de ouderlijke boerr derij in Ruurlo, had zaterdag avond in verband met een brui loft opgepast bij het gezin waar zij in de huishouding werkte, de familie Van Zijtveld oo de ma nege in Hummelo. Maandagmor gen hoefde zij hierdoor niet te werken. Omstreeks kwart voor twaalf werd zii door haar vader, de heer J. G. Florijn, per auto af gezet bii de bushalte in Ruurlo. Met de bus vertrnk zii ra»r Doetinchem, waar zij tegen één uur 's middags aankwam bij de

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1