Egypte en opnieuw Iraëli's slaags Kosygin terug in Moskou Zeeland verwerkte vakantie-topdrukte Gevechten aan het Suez-kanaal Arabieren plunderen opslagplaatsen van de V. N. Israël geeft Arabieren gelegenheid om naar huis terug te keren Duurdere benzine in België HET WEER MAANDAG 3/DINSDAG 4 JULI 1967 23e Jaargang No. 6971 Wederzijdse beschuldigingen Nieuw offensief? Onrust duurt voort Tricht open voor belangstellenden Enorme belangstelling voor Tricht Conferentie van Afro-Aziatische landen Files van dertig kilometer Overal overvol Vrachtwagen met vluchtelingen stort in ravijn JOHNSONS POPULARITEIT GESTEGEN Zuidafrfkaanse bisschop uitgewezen Zon- en Maanstanden Weersverwachting Hoogwater Frank, bij abonnement; TERKEUZEN Redactie- en Administratie-adres: Smidswa! Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géé.i handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/d'nsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De strijd tussen Israël en Egyp te, op 9 juni na oproepen van de veiligheidsraad gestaakt, is dit weekeinde aan het Suez-kanaal weer even opgelaaid. Volgens Is raël was een Egyptische eenheid ter sterkte van een compagnie, o.a. uitgerust met enkele pantser wagens, vrijdagnacht bij Ras el Isj, 15 km ten zuiden van Port Said, het kanaal overgestoken om op de oostelijke oever een bruggehoofd te vormen. Zater dagmiddag was ze ontdekt en enkele uren later had ze het vuur geopend op de Israëlische troe pen, daarbij gesteund door mor tiervuur van de andere oever. Na vijf uur eindigde de strijd met de terugtrekking van de Egyptische militairen naar de overkant van het kanaal. Het mortiervuur was tot zwijgen ge bracht, aldus een bekendmaking in Tel Aviv. Zondag hadden de Egyptenaren vanaf de westelijke kanaaloever opnieuw verschei dene malen met mortieren en machinegeweren Israëlische een heden bij Kantara en Ras el Isj beschoten. De Israëlis hadden het vuur beantwoord en ook ditmaal de vijandelijke batterijen het zwijgen opgelegd. Egypte van zijn kant zegt dat Israëlische troepen, die trachten door te stoten naar Port Foead, dat in het uiterste noorden op de oostelijke oever tegenover Port Said aan de ingang van het ka naal ligt, het eerst hebben ge schoten. In Cairo is tegengespro ken dat Egyptische militairen het kanaal zouden zijn overgestoken DEMONSTRATIE TEGEN BELASTING VERLAGING Een kleine 200 mensen, vooral jongelui, hebben zaterdag in Den Haag gedemonstreerd tegen de belastingverlaging. In de stoet liep ook de heer M. Lewin mee, die weer demonstreerde tegen de demonstratie naar de Sinaï. Zij bevonden zich voor het treffen al ten oosten van het kanaal voor de verdediging van Port Foead. Ook is ontkend dat de Egyptische troepen ge dwongen werden zich op de wes telijke oever terug te trekken. Volgens een Egyptische militaire woordvoerder duurde het treffen in het gebied van Ras el Isj de gehele zondag voort. De vijand had vijftien pantserwagens ver loren. Om tien uur 's avonds trok ken de Israëlsche troepen zich terug naar het zuiden, aldus een bekendmaking in Cairo. (Israël heeft bekendgemaakt dat zater dag aan zijn kant zeven gewon den vielen en dat vijf mortieren verscheidene zware mitrailleurs en twee kannonnen waren buit' gemaakt.) Zowel Israël als Egypte heeft bij de Verenigde Naties gepro testeerd tegen schending van het door de veiligheidsraad opgeleg de bestand door de andere par tij. In Israëlische politieke krin gen is men van mening dat de Egyptenaren met deze incidenten een politiek doel nastreven. Vlak voor de stemming in de V.N.- assemblee over de .door diverse landen ingediende ontwerpreso lutie zouden zij te verstaan wil len geven dat de toestand ge vaarlijk blijft zolang geen terug trekking van de Israëlische troe pen wordt bevolen. Men acht het niet uitgesloten dat deze tactiek is ingegeven door de Sowj et-Unie Egyptische kringen daarentegen spreken van een Israëlisch plan voor een nieuw offensief. De' Is raëlische strijdkrachten willen vasti/épaald strategische stellin gen langs,het Suez-kanaal inne men, bijv. Port Foead, zo zegt men in Cairo. Volgens het semi-officiële blad Al Achram hebben drie Egyp tische commando-officieren een uitzonderlijke bevordering ge kregen „voor hun heldendaden tegenover de vijand in de afge lopen zesendertig uur". minuten op Israëlische eenheden ten noorden van Gantara hadden beschoten. Twee uur later was opnieuw korte tijd geschoten. De Israëliërs hadden het vuur be antwoord. Ongeveer 150 Arabieren, be woners van de Gaza-strook zijn zaterdag een kamp met opslag plaatsen van de V. N. binnenge drongen om daar aanwezige voorraden weg te halen. Bij een botsing die volgde na waarschu wingen van de Israëlische strijd krachten werden twaalf Arabie ren gedood. De opslagplaatsen, die voedsel en munitie bevatten, liggen in een voormalig kamp van de V. N. strijdmacht nabij Rafah, aan het zuidelijke uiteinde van de Gaza- strook. De voorraden worden be heerd door de V. N.-organisatie voor hulp aan Palestijnse vluch telingen, deze had gemeld dat in de afgelopen dagen grote hoe veelheden goederen waren ge stolen. De organisatie had een beroep op de Israëlische autori teiten gedaan verdere plundering te voorkomen, aldus mededelin gen van de zijde van het Israë lische leger. De regering van Israël heeft en Israëlische eenheden die za- 2ondag besloten de Arabieren terdag begonnen, duurden ook vandaag voort. Een woordvoer der in Tel Aviv deelde maandag dat Egyptische mortieren om half zes gedurende twintig De schermutselnigen aan het Suez-kanaal tussen Egyptische die na het uitbreken van de oor log in het midden-oosten over de Jordaan zijn gevlucht tot 10 augustus de tijd te geven naar hun woonplaats op de westelijke oever terug te keren. Op 26 juni schatte de U.N.R. W.A., de V.N.-organisatie voor hulp aan de vluchtelingen, dat 100.000 Arabieren de Jordaan Zaterdagavond is het door de windhoos getroffen terrein in Tricht opengesteld voor belang stellenden. Het verkeer dient een bepaalde route te volgen, aange geven door pijlen, om opstoppin gen te vermijden. Het betreden van het rampge bied, waarvoor grote belangstel ling aan den dag wordt gelegd, is tot nu toe verboden geweest. Het is zondag enorm druk ge weest in het rampgebied Tricht. Nu het rampterrein is vrijgege ven, hebben duizenden en dui zenden uit alle delen van het land het terrein van de ramp bezocht Kilometers lange files auto's trokken door Geldermalsen en Buurmalsen naar Tricht. Door het éénrichtingverkeer, dat in het rampgebied is ingesteld, kwamen nergens moeilijkheden voor. In Cairo ij saterdag een con ferentie van de organisatie voor solidariteit tussen de Afro-Azia tische volkeren begonnen. De conferentie wordt door afgevaar digden van 45 landen bijgewoond. President Nasser van Egypte riep in een boodschap tot het congres de Afro-Aziatische landen op „tot een hernieuwde srijd tegen het imperialisme". zijn overgestoken. Deze uittocht heeft geleid tot kritiek in de buitenlandse pers op de Israëli sche regering. Het Israëlische kabinet besloot voorts een commissie in het leven te roepen die gedetailleer de voorstellen moet indienen voor het weer inschakelen van de vluchtelingen in het normale maatschappelijke leven. De maatregel van de regering is niet van toepassing voor men sen, die op de westelijke oever van de Jordaan wonen en na 4 juli de rivier oversteken. De grote vakantiedrukte, die algemeen vijdag j.l. werd verwacht maar toen uitbleef, is zaterdag in alle hevigheid losgebarsten. Met name de wegen in West-Brabant en op Walcheren naar de kust hebben een enorme stroom auto's te ver werken gehad. Dit leidde zaterdag op veel plaatsen tot filevorming. Een van de drukste punten in ons land was het kruispunt bij Korte- ven, achter Bergen op Zoom, aan het begin van de Zeeuwse weg, waar zich files voordeden van zelfs dertig kilometer lengte. In het algemeen was de indruk van de rijkspolitie in West-Bra bant dat nu veel drukker was dan bij het begin der bouwvakvakantie vorig jaar. Voor de Spoorwegen was het het hele weekeinde hard werken en er moesten heel wat extra-treinen worden ingezet om de trek naar de kust aan te kunnen. Extra vol waren de treinen in de richting Vlissingen en Harlingen. De uit gaande D-treinen waren ook eivol. In de rampgebieden Chaam en Tricht waren bijzonder veel kijk- lustigen. Met name de verwoeste ggssn road hel Putyen stonden sterk in de aandacht van de dag recreanten. Zeeland stroomde zaterdag letterlijk vol. De hele dag was het op de wegen en de stations overvol. Van Bergen op Zoom tot de kust moesten de wagens voortdurend in een file rijden. Dit leidde in de omgeving van Goes tot opstoppingen door de daar aanwezige verkeerslichten. Een automobilist zei, dat hij voor de afstand van Kapelle tot voorbij Goes, ongeveer 5 kilometer, ruim drie kwartier had nodig gehad. De uittocht vanaf de Zeeuwse kustplaatsen begon zondag door 't mooie weer later dan normaal. Op merkelijk was dat de grote stroom al rond negen uur 's avonds was verwerkt. Ernstige ongelukken deden zich op de Zeeuwse weg tijdens het weekeinde niet voor, maar wel zorgden enkele kleine kettingbot singen voor extra oponthoud. De rijkswegen 56 en 17 rond Roo sendaal kregen vooral zaterdag 'n flinke drukte te verwerken. Op nr. 56 werd de vakantiepret van vijf gezinnen goeddeels bedorven. Hun voertuigen waren betrokken bij een kettingbotsing, die flinke materiële schade tot gevolg had. Premier Kosygin is zaterdag in Moskou teruggekeerd na een rondreis van twee weken, waar in hij de algemene vergadering der V. N. in New York toesprak, overleg pieegde met president Johnson en president De Gaulle en een bezoek bracht aan Cuba. In Parijs menen Franse diplo matieke waarnemers dat Kosy gin bereid is met Amerika tot overeenstemming te komen over een regeling voor het Midden- Oosten, indien de V. S. de bom bardementen op Noord-Vietnam staken. De Sowj et-Unie zou geen terugtrekking der Amerikaanse strijdkrachten uit Zuid-Vietnam eisen als voorwaarde voor een regeling in het Midden-Oosten. De benzineprijzen zijn zaterdag in België opnieuw verhoogd, dit maal met 0,20 frank (ongeveer anderhalve cent) per liter. Ze waren tien dagen geleden reeds' met ongeveer een cent omhoog gegaan als gevolg van de hogere transportkosten voor olie we gens de sluiting van het Suezka- naal. De prijsverhoging is overi gens in feite een vermindering van de korting, die algemeen door de oliemaatschappijen in België aan de verbruiker werd toegestaan, zodat geen toestem ming van de regering nodig was. De nieuwe Belgische benzine prijzen zijn nu 8,45 frank (60,9 cent) voor gewone benzine en 8,95 frank (64,4 cent) voor super. Een vrachtwagen met dertig Jordaanse vluchtelingen is tus sen de Jordaanse hoofdstad Am man en de stad El Salt in een ravijn van meer dan 100 m diep te gestort. Acht vluchtelingen waren op slag dood en zestien werden zwaar gewond. President Johnsons populairi- teit is een flink stuk gestegen sinds zijn gesprek met premier Kosygin te Glassboro, aldus het instituut voor opiniepeiling van Louis Harris. Volgens het instituut is thans 56 procent der ondervraagde Amerikanen ingenomen met de president, tegen 47 procent in mei. De uitslag van het onder zoek werd gepubliceerd in de „New York Post". In zijn besprekingen met pre sident De Gaulle, zaterdag, schijnt Kosygin te hebben beves tigd dat hij met Johnson geen bepaalde overeenstemming over Vietnam of het Midden-Oosten heeft bereikt, maar dat hij de. mogelijkheid van een wijziging in het militaire optreden van Amerika tegen Noord-Vietnam niet uitsluit. De Sowj et-premier zei na af loop van zijn overleg met de Franse president in antwoord op vragen dat er niet was ge sproken over een topconferentie van de vier grote mogendheden. Over beëindiging van de oorlog in Vietnam zei Kosygin dat hij daarover niet kon zeggen omdat die kwestie afhangt van het Vietnamese volk. „Alleen de Vietnamese kameraden kunnen dit probleem oplossen want zij zijn degenen die vechten". In een zondag gepubliceerd interview met het Zweedse blad „Dagens Nyheter" liet de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, nog een ander geluid horen dat strijdig schijnt met de indrukken der Franse diplomatieke waarnemers. De minister zei dat Hanoi nog steeds niet heeft laten blijken, dat het een eervolle regeling van de Vietnamese kwestie wenst. Rusk wees opnieuw stopzetting van de van de Amerikaanse bombarde menten op Noord-Vietnam af, tenzij dit land zijn eigen militaire activiteit vermindert.. Veronder stel, aldus de minister, dat wij zouden zeggen, alleen te willen Na een lunch en besprekingen met de Franse president De Gaulle verlaat hier de Russische premeir Alexei Kosygin het Ely- see, om de terugreis naar de Rus sische hoofdstad te aanvaarden. onderhandelen indien de andere partij haar gewelddaden in Zuid- Vietnam staakt, terwijl wij het noorden blijven bombarderen. Iedereen zou zeggen dat wij gek zijn. Er zal zeer snel vrede ko men indien Hanoi bereid is een einde te maken aan zijn agressie tegen het zuiden. De Anglicaanse bisschop van Kimberley, Edward Crowther, is vrijdagavond uit Zuid-Afrik? uitgewezen. De 39-jarige bisschop is tegen de Zuidafrikaanse rase senpolitiek gekant. Hij is naafl Londen vertrokken. De bisschop had vorige maand tijdens een conferentie in Zwitserland ver* nomen dat hij in Zuid-Afiikaj niet langer gewenst werd. Hij kreeg een visum om tot vrijdag nacht zijn zaken te regelen. Bij' zijn terugkeer in Zuid-Afrika werd hem het bevel het land ta verlaten overhandigd. De Zuid afrikaanse regering heeft geen reden daarvoor opgegeven. TAMELIJK KOEL WEER De onweersactiviteit, die zich zondag ontwikkelde boven Oost- Frankrijk, Zwitserland, Luxem burg en zuidwest-Duitsland, nam de afgelopen nacht weer toe en breidde zich daarbij verder naar het noorden uit. Ook het oosten van ons land kwam binnen het onweersgebied te liggen. Hierbij viel in. een strook vlak langs onze oostgrens plaatselijk 15 tot 25 mm regen. Tussen een hogedrukgebied dat zich hoven de Golf van Biscaje bevindt en een met koude lucht gevulde depressie boven noord- Schotland, handhaaft, zich het komende etmaal een westelijke luchtstroming. Hiermede .wordt tamelijke koele lucht aangevoerd die een wat onstabielere opbouw krijgt. Daar in de westelijke stro ming tevens enkele storingen Juli 3 4 5 6 7 8 ZON op onder MAAN op onder 4.25 4.26 4.27 4.27 4.28 4.29 21.03 21.02 21.02 21.01 21.01 21,00 1.16 1.34 1.59 2.35 3.26 17.12 18.28 19.42 20.47 21.39 4.34 22,17. meetrekken krijgt het weer een iets wisselvalliger karakter, waarbij de kans op enkele buien toeneemt, maar voordien passeert in de nacht nog een gebied met opklaringen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond Toenemende bewolking Vannacht weinig, morgen toe nemende bewolking met voorna melijk landinwaarts plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige, morgen aan de kust tijdelijk vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. Tamelijk koel weer. Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden DINSDAG 4 JULI v.m. 10.59 11.24 12.34 12.33 WOENSDAG 5 JULI v.m. Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 11.34 11.59 0.35 1.09 1.08 n.m. 11.11 11.36 12.12 12.46 12.45 n.m. 11.57 12.22 12.58 1.32 1.31 4

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1