Onbegrensde mogelijkheden tussen Hulst en Brugge GRENSROUTE DOOR 3 VLAANDERENS DE VIS WORDT NIET ZO DUUR GEHAALD I Wisselend land Woeste streep Kronkelwegen Aanslag Zaterdag 1 Juli 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Er is eigenlek geen beginnen aan. Waarom zouden we niet de hele dag in Hulst doorbrengen? Het is er gezellig op de terrasjes aan de markt en Wie kent de beroemde basiliek eigenlijk goed of het raadhuis of de „refugieën" (vlucbthuizen) van de kloosters Ter Duinen en Baudelo? Zo'n dag moet worden afgesloten met een wandeling over de wallen: een route apart. Maar de Braakman is er ook. Iets hel anders, iets van 1967. Met water om te zwemmen en te zeilen of ge woon maar lekker lui bij te zitten, al of niet turend naar een dobber. De bossen zijn er om in te wandelen, de Schelde raakt er bijna aan. En scheep vaart om niet genoeg van te krijgen geeft waar aan Terneuzen zijn spe cialiteit. Het meest zuidwestelijke grensge bied van Nederland biedt mogelijkhe den voor vele vakantietochten. On begrensde mogelijkheden, want voor de toerist betekent de Belgische grens nauwelijks een oponthoud. Gent ligt 36 km van Terneuzen vandaan, Brug ge 23 km van Sluis. Antwerpen 36 km van Hulst. We kiezen Hulst als uitgangspunt Voor onze tocht door de drie Vlaande- rens: Oost- en West- en Zeeuwsch- Vlaanderen. In Hulst is de koffie goed en voor wie het r.iet te vroeg vindt: het Belgische bier is er best. Eigenlijk moest de tocht r.u even over fie bijna overal geasfalteerde polderwe gen leiden door een stukje van „het heilige land". Oost- Zeeuwsch-Vlaan- deren-Oost, nog door geen toerist ont dekt. Maar we willen naar de kust en kiezen de weg naar Axel zoals de bor den die wijzen over wat terecht „een van de mooiste wegen van Zeeuwsch- Vlaanderen" wordt genoemd. De kortste weg voert over de brug in Sluiskil. Maar onze route maakt de bocht naar Terneuzen. een van de weinige steden ter we reld, waar je grote zeeschepen van zo dichtbij kunt zien langs varen. Den wandeling langs de Schelde- dijk biedt de rust van het water, waarbij het kalme beweeg van de grote.^schepen zorgen voor een steeds wisselend beeld. Op de watertoren aan de Schelde (je mag er gratis op) kost de koffie en de limonade niets meer dan over al- en nergens vind je een fraaier uit- zidht. Wie op het water wil kan voor een rijksdaalder (kinderen half geld) een rondtocht maken op het kanaal Gent-Temeuzen. Duur 75 minuten. Vertrek: Westkolkstraat bij de Rib- bensbrug. De weg door de Braakman is nog geen vijftien jaar oud. Een jaar vooi de watersnood is de Braakmandijk gereedgekomen, die Zeeuwsch-Vlaan- deren voor de ramp heeft gespaard. Wie deze weg kiest naar de kust, ziet Zeeuwsen-Vlaanderen op z'n weidst maar mist de specialiteit van het zuidelijker gelegen Philippine. Vanaf half juli ongeveer kunt u daar weer voor vier gulden per man een heerlijke mosseïmaaltijd verorberen (en moezelwijn smaakt er zo heerlijk bij). We rijden op de Braakmanweg en dan mogen we Willem Beukelszoon's Biervliet toch niet overslaan. In de oude hervormde kerk vindt u de eer ste haringkakér op een van de mooie gebrandschilderde glazen (onder in het derde raam. Hij zit daar al sinds 1661, Even na IJzendijke (een leuk markt plein met een kerk uit 1612) slaan we links af om via Waterlandkerkje naar Oostburg te rijden. De weg is bochtig maar toeristisch heel mooi met zijn hoge bomen langszij en telkens het water van een kreek, het water, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen eigenlijk ner gens ontbreekt. De oorlog heeft een woeste streep door Zeeuwsch-VIaanderen getrokken. Stadjes als Oostburg, Breskens en Schoondijke zijn zo nieuw als Rotter dam. Sluis heeft het oude Belfort (het stadhuis) zien vallen. Maar nu steekt het weer glanzend nieuw uit boven de wirWar van winkelende zuiderbu ren in de smalle straten. Op onze toch laten we Sluis (en zelfs Aardenburg met zijn prachtige Sint-Bavo, het enige Nederlandse stuk je zuivere Scheldogothiek) letterlijk links liggen. We kiezen de weg naar het Zwin een prachtig natuurreservaat en een heerlijk recreatiegebied. Vanaf Oostburg leidt er een prima weg naar toe via Retranchement. Voorbij de grens echter begint Knokke en het stadsbestuur voelde er tot nu toe voel baar weinig voor om het Belgische deel van de weg te veraangenamen voor wie vanuit zijn Nederlandse bad plaats eens vlug over de grens wil wippen. In Knokke kun je aan de boulevard al vanaf 85 frank (opgeveer 6 gulden, niet inclusief) een vrij redelijke maal tijd krijgen. Een „filter" kost een frank of twaalf en een Brusselse wa fel met boter en room (17 fr) smaakt er uitstekend bij. En verder is Knokke een ruim opgezette vakantiestad, waar de boulevard, de winlkels en de ver maakgelegenheden aantrekkelijker zijn dan de zee. Want die vindt je pas ,,eeht" (en zoveel goedkoper) aan de stille ZeeuwschVlaamse kust en na tuurlijk in het bosrijke Zwin. Van Knokke naar Brugge is een tripje van 22 km. Iets langer voor wie even in het kleine Damme wil rond kijken. Daarvoor moet je de grote weg verlaten om na Damme een prachtige „groene" weg te vinden langs het ka naal naar het oude Brugge met zijn Belfort en zijn Minnewater, zijn mu sea en zijn (in de morgen- en avond uren) stille „reien". Op de markt vindt u de dienst voor toerisme, waar u gratis een gemakkelijk routegidsje van de stad kunt krijgen met alle bij zonderheden over bezienswaardighe den, openingstijden en prijzen. De duurste toegangsprijs is tien frank (70 cent) voor de verschillende mu sea. De gotische zaal van het stad huis, het Brugsche Vrije (het ge rechtshof) e.d. kosten maar 5 fr. en tree. Van Brugge uit leidt een kaarsrechte autobaan naar Gent, de stoere Oost- vlaamse tegenhanger van de West- vlaamse kunststad. Maar de autoweg haalt het niet bij de oude wegen die er dwars overheen kronkelen, van Oostkamp naar Waardamme van Hertsberge naar St. Joris en Knesse- lare en (voor wie het vinden kan) dan nog eens dc autoweg overstekend naar Delnze en het schildersdorp St.- Martens Latem in het land van de Leie. Het is laat genoeg om toch maar snel de grote weg te nemen vanaf Gent over Sint-Niklaas naar Antwer pen. En wie in de Sinjorenstad zijn avond niet weet door te brengen, die moet dan maar thuis blijven. Brugge (hiernaast) en Hulst (bo ven), twee Vlaamse steden met een rijke historie. P1P1|P!¥>: In Nederland loopt het aantal '■tengelaars snel van de 600.000 ïaar de 700.000. Dat betekent, de gezinsleden meegerekend, dat op 'akantiedagen en vrije week einden, enkele miljoenen men en bij de hengelsport betrok ken zijn. Enkele honderdduizen den sportvissers zijn bijna elke vrije dag aan de waterkant te vinden, velen gooien zo nu en dan maar een hengeltje uit. Er is trouwens ook een snelgroeiend aantal watersporters in West- Brabant en Zeeland, dat in de stille uurtjes tussen de vaar tochten even een dobbertje uit gooit. Zonder te willen zeggen, dat deze zeilbootbezitters of mo torboot-enthousiasten echte toe gewijde hengelaars zouden zijn. Geen wonder dus, dat in een vakantiekrant de hengelsport een eervol plaatsje krijgt inge ruimd. Er zijn op mooie dage) vaak meer hengelaars op of aar het water, dan voetbalenthou siasten op de voetbalvelden. Er dat is nauwelijks hengelaars-la tijn Wie in Brabant naar een goed stel kie zoekt, kan altijd in de Biesbosci terecht, een nationaal hengelaars-do rado, dat ook bij duizenden Belgen in trek is. Vanuit Drimmelen, Werken dam en Baaik zijn de mooiste vls- ken. Vissen, snort voor vele mannen te bereiken. Er zijn boten verhuurders, die voor dag en dauw de koffie al klaar hebben. Ook de Amer voor Drimmelen is een visrijk water. Ook Geertruidenberg is een uitvalspoort voor Amer eh Bergse Maas. Wie dit stromende water met eb en vloed bevist, kan de mooiste ;port aan het „drijvend-vissen" be- even op grote voorn, winde, bra sem en bliek. Laat het lange onder- lijntje met kleine haak als een wap perend vaantje onder de loodkorrels >ver de grond schuiven. Houdt aan het .einde van „de drift" even de dobber met de nylonopslag tegen. Het is vaak dit ogenblik, dat de vis op de grond soms door een paar /oerballen gelokt, zich in wilde bijt- ust op het aasje stort. Ook de Maas is een vrij viswater voor één hengel. Wie lid is van een Hub, die stukken Maaswater heeft gepacht, kan vaak met meer dan een hengel vissen of op „de snoek gaan". Een van de mooiste stekkies langs de Maas ligt tussen Lith en Oyen. In tót Maaspand, dat afgesloten wordt loor de stuwen van Lith en Grave :it een vislift, die de vis uit de vrije oenedenrivier, dus uit de visrijke lergse Maas vrij laat opzwemmen ïaar boven. In dit stuk Maas zijn de aatste jaren seizoenvangsten van mkele duizenden kilo's witvis en pa ling gemaakt door enkele verwoede 'ïengelsporters, die aan de rivier wo- len. Verder westelijk is het vooral in Heusden te doen, onder de rook van Jen Bosch. In de erwtentijd is het ifvoerpijpje achter de conservenfa- >riek een unieke visplek, waar met Vote maden aan de haak gevist ïoet worden. Dat laat zich raden, mdat het afvoerpijpje van de fa- riek de wormstekige erwten met leine wormpjes erin de plomp in- puit. Alle vis tot vele kilometers uit e omgeving aast dan in dit rivier- edeelte. Wip een bootje wil huren n de erwtentijd moet vroeg uit bed. Ook vanuit Waalwijk is de Maas n het Zuiderafwateringskanaal te evissen. Wie in de Oude Maasje issen dijkpaal 54 en de uitwate- 'ngssluis zijn geluk wil beproeven, ïoet bij de secretaris van de plaat- elijke hengelsportvereniging terecht, noekvisjes zijn bij P. van Well in ■9 Putstraat te koop. In Ammerzo- isa weer verder oostelijk aan de Maas kan de veerman u de weg wijzen naar de mooie stekken, die vooral per voot meer kans op suc- •es bieden. Wie z(jn geluk op het zoute water WÜ beproeven komt op de Ooster- ichelde bij Bergen op Zoom of het Zeeuwse delta-rijk terecht. In West- Brabant en Zeeland liggen prachtige visstekken voor geep, paling, bot, schar, tong en kabeljauw, al naar het jaargetijde. U doet er echter goed aan even te informeren, waar en hoe de vis het doet. Dat kan van week tot week verschillen. De ene dag trekken de botten op Tholen u de hengel nit de hand, de andere dag kruipt de paling bij wijze van spreken bij Stavenisse of Renesse de wal op. Ook voor het huren van een boot met een gezamenlijke club is het ver standig even. naar een ingewijde te bellen, die ook adviezen over aas, loodgewicht en hengeluitrusting kan geven. Wat dat betreft kunt u rustig de Bergen op Zoomse hengelsport- specialist Nol Jurgers bellen op tele foon 3056. Hij kan u de weg naar het ideale stekkie wijzen of advise ren bij het huren van een kotter of andere visboot in het Krabbegat, Tholen, Sint-Annaland, Burghsluis, Yerseke, Stavenisse, Vlissdngen, Zie- rikzee, Scharendijke en andere plaat sen. Er liggen van enkele uren voor laagwater tot drie uur vloeien van het water ideale vangkansen op da strandjes tussen Renesse en Scha rendijke. Er zwemt grote paling en tong bij Zonnemaire, waar ook de zeebaars over de strekdammen springt. Wie hier een bootje bemach tigt en enkele honderden meters uit de wal tegen de rand van de stroom- geul vist, zal een extragrote braad pan moeten aanschaffen om da vangst culinair te verwerken. Ook vanuit Bruinisse zijn beneden- jn boven de afsluitdam prachtige visstekken te bereiken. Voor de strek dammen van Kamperland bij de con- sumptiekeet van Flipje zit zeebaars van een meter en langer. Bij laag water is hier zelfs met een lange zeehengél en zware lepel op te vis sen. Als er tenminste geen bootje al eerder voor anker is gaan liggen in dit stroomgebied. Dan riskeert u een moordaanslag' op deze boothenge- Laars, die de met haken gepavoiseer- de vislëpels soms om de oren vlie gen. Wie naar Tholen wil, moet de ?eedijk van Scherpenisse eens pro beren, de wal van Annaland (met leu ke haven) of de stroomkoppen van Gorishoek. Wie grote avonturen wil beieven moet eens met een flinke boot langs <ie zandplaten tussen Noord-Bevel and en de Schouwse wal vissen. Daar zwemt 's zomers volop ma kreel, de zee kookt er soms van. En met de jig (kunstaas) liefst met gele en witte pluim, kunt u hier ook kanjers van zeebaarzen verschal ken. Maar denk erom als u mei een klein bootje bent, dat u bij een naderend buitje weg bent, omdat de veilige stranden hier minstens 5 ki lometer weg liggen als u dit tripje over de deltawateren nissen deze voormalige eilanden waagt. Een vis rijker plekje is er In heel Nederland echter niet op het wute water te vinden. Waarvan akte bij deze pret tig* vakantie wensend...

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 7