Overeenkomst Kennedy- ronde te Genève getekend Protest tegen van Russisch bombardement schip de MUL RADIO DE K0CK SOUIER KOST VANAF VANDAAG DRIE CENT PER KILOGRAM MEER Prijsvsrhsging Kosygin uit Havanna vertrokken NIEUWE VERSIE RESOLUTIE BIJ V.N. INGEDIEND HET WEER ZATERDAG 1 JULI 1967 23e Jaargang No. 6970 Na vier jaar moeizame onderhandelingen °P gr°te schaal tariefsverlagingen Gasverwarming Koortsachtige onderhandelingen Grootste profijt voor westelijke industrielanden 'r Verdeeld over vijf jaar De ondertekenaars M MN WERKERS INGESLOTEN Premier Ky trekt zich terug als Zuidvietnamees presidents kandidaat NEDERLANDSE IMMIGRANTEN KINDEREN BIJ BRAND OMGEKOMEN VLIEGENDE SCHOTEL? Speciale V.N.- waarnemer naar midden-oosten Washington geeft toe Weersverwachting Hoogwater Zon- en Maanstanden Ktiuuisi ftw\S PAUL VAN GRIEKENLAND GEDOOPT Vrank, b)J abonnement; TERNEUZEN .Redactie- en Administratie-adres: Smidrwaï Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 88150 Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand f 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ..nr. Voor het gecomb, maandag/dmsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN Vrijdag hebben in Genève bijna vijftb; landen de definitieve over eenkomst van de Kennedy-ronde ondertekend, wat betekent dat ta rieven omlaag zullen gaan voor ongeveer veertig miljard dollar van de wereldhandel per jaar. Aan de ondertekening van deze overeenkomst nooit tevoren is *n overeenkomst tot stand gekomen voor tariefsverlagingen op zo grote schaal is vier jaar van moeizame onderhandelingen, waar toe het initiatief genomen werd door president Kennedy, voorafge gaan. Het oorspronkelijk doel van een tariefsverlaging van vijftig pro cent over de hele linie werd niet bereikt, maar de ongeveer zes we ken geleden bereikte akkoorden zullen toch een grote liberalisatie van de wereldhandel betekenen. Door de overeenkomst zullen de rechten voor tweederde van de in voer van de industrielanden, die de overeenkomst hebben ondertekend, Uitgezonderd die van vlees, graan en zuivelprodukten, vervallen of met op zijn minst de helft worden verlaagd. De verlagingen zullen gelden voor duizenden nrodukten van zuidvruchten in blik en overhem den tot auto's en stalen balken. Zij zullen kunnen leiden tot lagere prijzen van ingevoerde produkten voor de consument. Van de verlagingen zullen pro fiteren exporteurs die zich ge plaatst zagen voor ter bescherming van belangrijke produkten, opge trokken tariefmuren zoals voor chemische produkten in de Ver enigde Staten en staalprodukten in Engeland. Voor fabrikanten zullen de ver lagingen scherpere concurrentie op de binnenlandse markt betekenen. Zes weken geleden werden in Genève uiteindelijk een compromis bereikt na dagen en nacht en voor koortsachtige bilaterale onderhan delingen in bureaus en hotels om vóór het tijdstip, waarop de onder handelingen zouden aflopen, klaar te komen. De landen, die de overeenkomst hebben ondertekend, nemen samen bijna viervijfde van de wereldhan del voor hun rekening. De tarieven zullen het sterkst omlaaggaan voor chemische pro dukten, papier, machines, auto's en precisie-instrumenten. Minder krachtig zijn de tariefsverlagingen voor landbouwprodukten, kleding, (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Als gevolg van de verhoging van de omzetbelasting en van de ver dere aanpasing van de suikerprijs aan de industriële garantieprijs voor suiker kan een kilogram sui ker met ingang van vandaag voot de consument drie cent meer kos ten. De minister van landbouw en visserij heeft de af-fabrieksprijs In overleg met het ministerie van economische zaken zullen de aardoliemaatschapDiien rrgt ingang van vandaag de verkoonrtiizen in Nederland van een aantal fardolie- nrodukten verhogen. Deze prijs verhogingen, die een gevdg ziin van de gestegen tarieven vtor de omzetbelasting, gaan vandaig in en bedragen voor de voornaanste produkten, als volgt: van suiker, exclusief accijns en omzetbelasting, met f 1.20 per 100 kg verhoogd tot f 78,60. Deze verhoging is noodzakelijk in verband met een verdere aan passing van de af-fabrieksprijs aan de voor de oogstjaren 1966/67 en 1967/68 geldend» garantieprijs voor suiker van 78,95. Tegelijkertijd wordt de omzet belasting die thans 7,95 per 100 kg bedraagt, verhoogd met 20 pro cent tot f 9,54 per 100 kg. Deze verhogingen leiden tot een af-fa- brieksprijs, inclusief accijns en om zetbelasting van 107,14 per 100 kg- Na een afronding ten gunste van de handelsmarge leidt dit er toe dat de prijs van suiker voor de consument van zaterdag 1 juli af een verhoging van ten hoogste drie cent per kilogram mag ondergaan. Autobenzine (suDer en gewon alsmede tweptaktbrandstof)'30 cent per 100 liter. Petroleum voor verlichting- ?n verwarmingsdoeleinden vo»r niet-particulier verbruik 10 cent per 100 liter. Tractorpetroleum 10 cent pei 100 liter. Autogasolie uit pompen, gas- olie voor andere doeleinden, dunnen stookolie, huisbrandolie I en II 10 cent per 100 liter. Stookolie 400 sec. 55 cent per 1000 liter. Stookolie 800 sec. 55 cent per 1000 kg. Stookolie -I-/3.500 sec. 50 cent per 1000 kg. Zoals bekend zijn vloeibare brandstoffen voor ruimteverwar ming ten behoeve van particulie ren, bejaardentehuizen e.d. vrijge steld van omzetbelasting. Als ge volg hiervan gelden bovenstaande prijsverhogingen niet voor deze categorie van verbruiker». ijzer en staal en tropische produk ten. Van de overeenkomst zullen voornamelijk de grote westelijke industrielanden profiteren. De ont wikkelingslanden hebben reeds de wens te kennen gegeven voor een nieuwe ronde van onderhandelin gen voor tariefverlagingen voor hun handel. De tarieven zullen in verschil lende fasen, die zich uitstrekken over vijf jaar, worden verlaagd. Het eerste deel van de verlagingen zal op 1 januari ingaan. Bij het vrijdag ondertekende pro tocol horen lijsten van produkten en tarieven, die vierduizend pa gina's tellen en samen twee meter dik zijn. Vrijdag is ook een protocol voor een graanovereenkomst onder tekend, over de details waarvan volgende maand in Rome zal wor den onderhandeld. Voorts werd *n protocol voor chemische podukten ondertekend, waarvan enige ver lagingen nog afhangen van afschaf, fing van het „American selling price system". De 46 landen, die de overeen komst vrijdag hebben ondertekend zijn Argentinië, Australië, Oosten rijk, België, Brazilië, Engeland, Ca nada, Ceylon, Chili, Tsjechoslowa- kije, Denemarken, de Dominicaan se republiek, Finland, Frankrijk, West-Duitsland, Griekenland, IJs land, India, Indonesië, Ierland, Is raël, Italië, Jamaica, Japan, Zuid- Korea, Luxemburg, Malawi, Ne derland, Nieuw-Zeeland, Nicara gua, Nigeria, Noorwegen, Pakistan, Peru, Polen, Portugal, Sierra Leo ne, Zuid-Afrika, Spanje, Zweden, Zwitserland, Trinidad en Tobago, Turkije, de Verenigde Staten, Uru guay en Joegoslavië. Vier van deze landen t.w. Ier land, IJsland, Polen en Argentinië, zijn nog geen lid van de algemene overeenkomst inzake tarieven en handel (G.A.T.T.), maar verwacht wordt, dat toetreding van deze lan- In de Philippijnse provincie Ben- guet is in een mijn een gang op 1200 meter diepte ingestort, waar door 43 mijnwerkers zijn ingeslo ten. Volgens de eerste in Manilla ontvangen berichten is het stoffe lijk overschot van één mijnwerker geborgen. Men weet niet of de an deren nog in leven zijn. De Zuidvietnamese premier, ge neraal Knoeyen Cao Ky, heeft zich teruggetrokken als presidentskan didaat en besloten aan de verkie zingen van 3 september mee te doen als kandidaat voor het vice- presidentschap. Hij zal op dezelfde lijst uitkomen als het huidige staatshoofd, gene raal Ngoeyen van Thieu, die zich kandidaat voor het presidentschap stelt, aldus een regeringswoord voerder. Volgens de woordvoerder was het besluit vrijdag genomen op een bijeenkomst van de raad voor de strijdkrachten. Uit welingelichte bron is ver nomen dat de miU-jire leiders overwegen in do w'M"'i voor de verkiezingen een zakenkabinet het land te laten besturen. Zowel Ky als Thieu zouden hebben aange boden ten gunste van zo'n kabinet af te treden. ^den tegen het eind van het jaar zal worden goedgekeurd. Acht andere landen die op het laatst niet meer deelnamen aan de onderhandelingen, zijn Cyprus, Ivoorkust, Ghana, Malta, Niger, Togo, Oeganda en de Verenigde Arabische republiek. Twee kinderen uit het Neder landse immigrantengezin Weber de 4-jarige Annetje Suzanne en de 2-jarige Willem George zijn om het leven gekomen bij een brand in de ouderlijke wo ning in de voorstad Rowville van Melbourne. De moeder slaagde erin de baby van 18 maanden te redden. Op het moment dat Gabriël Kozora een paar plaatjes van zijn zoontje aan het schieten was, kwam dit voorwerp overvliegen. De heer Kazora maakte toen deze foto. Het voorwerp was naar zijn I zeggen 20 meter lang en was on- I geveer 15 seconden zichtbaar. Premier Kosygin van de Sowjéf- Unie is vrijdag uit Havanna ver trokken. Hij vliegt via New York en Gander op New Foundland naar Parijs, waar hij hedenmorgen zou aankomen. In Parijs zal hij overleg plegen net president De Gaulle. Het afscheid in Havanna, waar Kosygin enkele dagen van gedach- tet heeft gewisseld met premier Fidel Castro van Cuba, was harte lijk. Castro omhelsde de Russische prettier. Tom Kosygin maandag in de Cu- baansi hoofdstad aankwam, werd hij nogal koel ontvangen. Het ver schil tussen aankomst en vertrek, zo meert men in Havanna, is het gevolg vm de verbeterde verstand houding tossen beide staatslieden. Overigens is uit niets gebleken, dat de meningsverschillen die tussen beide mannïn bestonden, nu uit de weg zijn gffuimd. Zuld-Slavië heeft vrijdag bij de algemene vergadering een nieuwe versie van de ontwerp-resolutie van de niet-gebonden landen inge diend, waarin terugtrekking van de Israëlische strijdkrachten op de stellingen die zij vóór 5 juni van dit jaar innamen wordt geëist, In plaats van de wapenstilstandslijn van 1949. Aan de secretaris-generaal wordt verzocht een persoonlijke afgezant te benoemen die zich met de be trokken partijen in verbinding moet stellen. Direct nadat de strijdkrach ten teruggetrokken zijn zal de vei ligheidsraad dringend alle kanten van de kwestie in het midden-oos ten moeten bestuderen om een op lossing voor de juridische, poli tieke en menselijke problemen vol gens het handvest te zoeken, aldus de resolutie. Secretaris-generaal Oe Thant heeft bekendgemaakt een speciale vertegenwoordiger naar 't midden oosten te willen sturen, die hem moet inlichten over de toestand waarin de burgerbevolking in de bezette gebieden verkeert, de be handeling van krijgsgevangenen en over de vluchtelingen. Hij zegt in een rapport aan de veiligheidsraad dat hij dit nodig acht om te voldoen aan de resolu tie die de raad op 14 juni heeft aan genomen en waarin hem verzocht wordt zich met deze vraagstukken bezig te houden. Het V. N.-bureau voor Palestijnse vluchtelingen is reeds met deze taak belast. Het rapport bevat onder meer brieven van de vertegenwoordiger in Israël en een mededeling over de uitwis- Iseling van krijgsgevangenen tussen Israël en Jordanië. Volgensradio-Moskou hebben Amerikaanse vliegtuigen donder dag het Russische vrachtschip „Mi- chail Froenze" in de Noordvietna- mese haven Haiphong gebombar deerd. De Russische regering heeft over dit incident een protestnota aan de Amerikaanse regering gezonden, aldus het radio-station. Volgens de Russische beschuldi ging is hel schip beschadigd door een Amerikaanse fragmenfatiebom. De aanval vormt een ernstige schending van de Amerikaanse verzekering, dat dergelijke aanval len niet meer zouden voorkomen. De verzekering werd 10 dagen ge leden gegeven, in een verklaring waarin spijt werd betuigd over de aanval van 2 juni op het Russische schip „Toerkestan", waarbij een 'Russische zeeman om het leven kwam. In de protestnota van donderdag eist de Russische regering garan ties om dergelijke incidenten in de toekomst te voorkomen en 'n stren ge bestraffing van de schuldigen. Het Amerikaanse ministêrië San defensie heeft vrijdag verklaard dat mogelijk een Russisch schip donderdag getroffen is bij een aanval van twee Amerikaanse vliegtuigen op luchtafweerstellin- gen bij de Noordvietnamese haven Haiphong. Volgens het Amerikaanse minis terie van defensie zijn aan de be velhebbers in Vietnam „alle moge lijke inlichtingen" gevraagd over de omstandigheden van de lucht aanval op Haiphons. VRIJ WARM In een groot deel van West-, Midden- en Zuid-Europa staat het weer onder invloed van een omvangrijk gebied van hoge luchtdruk. Het zwaartepunt hier van lag vrijdagmiddag boven de zuidelijke Noordzee, en ver plaatste zich langzaam naar het noordoosten. Het laat zich aanzien dat het vandaag niet alleen in ons land, maar in grote delen van Europa een zomers begin zal brengen van vele beginnende vakanties. Ten zuidwesten van Ierland be vindt zich een weinig actieve depressie die in de richting van Schotland koerst. Een zuidooste lijke uitloper van deze depressie veroorzaakt boven het Iberische schiereiland een warmtestoring die gedurende het weekeinde langzaam noordwaarts trekt. Vóór zaterdagavond zal deze storing evenwel geen vat krij gen op het weer in ons land. Dat zal dan droog, zonnig en vrij warm zijn. medegedeeld door het K. N. M. L, geldig tot hedenavond. Zomerweer Droog, zonnig en vrij warm weer met een zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. ZATERDAG 1 JULI Cadzand v.m. 8.26 n.m. 8.45 Breskens 8.51 9.01 Terneuzen 9.27 9.46 Hansweert 10.01 10.20 Walsoorden 10.00 10.19 ZONDAG 2 JULI v.m. n.m. Cadzand 9,22 9.45 Breskens 9.47 10.10 Terneuzen 10.23 10.46 Hansweert 10.57 11.20 Walsoorden 10.56 11.19 MAANDAG 3 JULI v.m. n.m. Cadzand 10.18 10.42 Breskens 10.43 11.07 Terneuzen 11.19 11.43 Hansweert 11.53 12.17 Walsoorden 11.52 12.18 ZON MAAN op onder op onder Juli 1 4.24 21.03 0.51 14.46 2 4.24 21.03 1.02 15.58 3 4.25 21.03 1.16 17.12 4 4.26 21.02 1.34 18.28 5 4.27 21.02 1.59 19.42 Kroonprins Paul van Grieken land, bijna zes weken oud, is don derdag in de kathedraal van Athene gedoopt. Op de foto zien we koning Konstantijn met prin ses Alexia en koningin Anne Marie die trots de kleine dope ling draagt.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1