t^rovinci&cil nieuw PLAATS ONDER DE ZON Talrijke discussies in Terneuzense raad Pagina 2 Terneuzen Axel Biervliet OPREIS Hoek Nieuwvliet Sas van Gent IJzendijke Spoorwegen willen zoveel mogelijk massale vervoeren Kenia verklaart Chinese zaakgelastigde tot ongewenst persoon DE-VRIJE'ZEEUW Vrijdag 30 Juni 1967 Veranderingen bij de Chr. B.L.O.-scbool Woensdagavond waren in de zaal van de Chr. B.L.O.-school vergaderd het bestuur, de ouders en het personeel om afscheid te nemen van mevrouw Taat, die met ingang van de grote vakan tie het onderwijs gaat verlaten. Gedurende vier jaar heeft deze onderwijzeres zich vol lietde, ijver en toewijding ingezet om de zwaar geestelijk gehandicap te kinderen op te voeden en wat kennis en vaardigheden bij te brengen. Namens het bestuur dankte de voorzitter, ds. J. Scholten, de scheidende onderwijzeres voor al haar werk. Als blijvende band met het gehandicapte kind bood hij haar aan de speciale uitgave in boekjes en grammofoonplaten van het Ned. Bijbelgenootschap. Het hoofd der school, mej. C. J. de Bruin sprak een hartelijk dankwoord in het persoonlijke Vlak. X i. De heer M. Moens vertolkte de gevoelens der collega's. Ook enkele ouders spraken. Tenslot te dankte mevr. Taat zelf voor de goede woorden en geschen ken, maar vooral voor de harte lijkheid en vriendschap die zij in deze vier jaar had ondervon- den. De opvolgster van de schei dende leerkracht, mej. C. Dek ker, werd door de voorzitter aan de ouders voorgesteld. De school hoopt spoedig na de vakantie een vierde leerkracht aan de afdeling van de moeilijk lerende kinderen te kunnen be noemen. Het aantal leerlingen aan deze afdeling neemt n.l. steeds toe. Dit zal het onderwijs vooral voor de huishoudgroep en de kleinste kinderen, zeer ten goede komen. Uitreiking getuigschriften Technische School Gistermiddag had in de teken zaal van de Technische School de uitreiking der getuigschrif ten plaats. Vele ouders van leerlingen waren daarvoor naar de school gekomen om er getuige van te zijn dat aan hun zoon het getuig schrift zou worden ter hand ge steld. Aanwezig waren verder: di recteur, lelaren en overig perso neel van de school, leden van het schoolbestuur, de heer Hoe- vens, directeur van het kantoor Terneuzen van het gewestelijk arbeidsbureau en de heer Van Elsacker, consulent van de Stich ting leerlingstelsel Zeeland. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van 't school bestuur, de heer J. F. de Klerk. Deze verwelkomde de leerlingen en hun ouders en sprak er zijn voldoening over uit dat weer aan zo'n groot aantal het getuig schrift van de school kon wor den verstrekt. Na hem voerden het woord de heer A. F. H. Spijker, directeur van de school, de heer Hoevens, en de heer Van Elsacker. Alle sprekers wensten de leer lingen en hun ouders geluk met het behaalde diplopia en dron gen er bij de geslaagden op aan hun vakopleiding zowel prak tisch als theoretisch voort te zet ten, waarbij de medewerking van de school en het leerlingen stelsel werd toegezegd. De heer Hoevens gaf een kort overzicht van de situatie on de arbeidsmarkt in Zeeuws-Vlaan- deren, in het bijzonder in ver band in het verontrustende be richten omtrent de plaatsings mogelijkheid van l.t.s.-sers uit andere delen van het land. Al is ook hier de vraag in de loop van de laatste jaren minder gewor den, zullen de jongens wel ge plaatst kunnen worden. Een groot deel heeft zelf reeds werk gevonden, de anderen zijn bij het arbeidsbureau ingeschre ven en zullen op deze wijze een plaats kunnen vinden. Vervolgens werden de prijzen voor de beste leerlingen bekend gemaakt en vondt de uitreiking plaats van de getuigschriften. Uitreiking getuigschriften. Het schooljaar is op 1 aug. '66 begonnen met 439 leerlingen. Thans, aan het eind van 't school jaar zijn er 435. Daarvan zitten er 129 in de examenklassen en 306 in de lagere klassen. Een getuigschrift kan worden ver leend aan 108 leerlingen (82 procent). Ie pr.: M. Th. Rottier, met een gemidd. van 8,06; 2e pr.: E. J. de Poorter, met een gemidd. van 7,82; 3e pr.: L. M. de Putter, met een gemidd. van 7,77. Aan de beste leerlingen van de 3e klasse metselen werden prijzen uitgereikt, beschikbaar gesteld door de Vereniging „Oe Nederlandse Baksteenindustrie". Ie pr.: R. F. Dhont; 2e pr.: A. J. Valckx; 3e pr. J. L. Obrie. Leerlingen, die hun getuig schrift behaalden: Afdeling Broodbanketbakken: F. M. van Bloois, P. C. den En gelsman, A. Moes en C. J. Oost- dijk, allen te Terneuzen; F. Ha- melijnck en F. Sarneel, beiden te Sas van Gent; E. M. de Kort te Hengstdijk en H. E. E. de Wit te Clinge. Geen getuigschrift: 4 leerlin gen. Afdeling Schilderen: G. J. de Block te Terneuzen; B. F. Audenaerd, A. C. de Meij er en R. C. Roeland, allen te Westdorpe; F. D. van den Berg en W. A. Provo, beiden te Axel; P. van Gassen te Koewacht; B. F. Impens te Sas van Gent; A. A. S. de Krijger te Philippine en J. E. van de Velde te Stop peldijk. Afdeling Metselen: J. v. d. Molen, C. J. Aerens en J. J. Kroes, allen te Terneuzen; A. C. Nieuwelink, J. L. Obrie en A. J. Valckx, allen te Sluiskil; H. J. Begijn te Philippine; G. v. d. Vijver en J. C. den Hamer, beiden te Axel; F. E. v. d. Wal- le te Westdorpe; J. Bassie te Hoek; R. F. Dhont en R. Franc- ke, beiden te Sas van Gent; K. P. de Booy te Kuitaart; J. L. Pauwels te Clinge; G. L. N. Scheerders te Kloosterzande en B. E. Vink te Vogelwaarde. Geen getuigschrift: 3 leerlin gen. Afdeling Timmeren: P. F. Andriessen, A. G. de Doelder, J. Faas, W. van Houdt, P. C. van Iwaarden, L. J. Klaas- sen, P. A. Poppe, W. F. v. d. Voorde, P. v. d. Wege en A. van Zielst, allen te Terneuzen; E. J. Coppejans, W. de Kraker, M. de Visser, B. M. de Waal en J. G. de Waal, allen te Sluiskil; Th. L. van Goethem te Stoppeldijk; L. M. de Putter en J. P. de Vos, beiden te Zaamslag; D. A. Schie man en J. van Waes, beiden te Philippine; C. J. Verplanke te Biervliet en L. K. v. d. Woude te Sas van Gent. Geen getuigschrift: 4 leerlin gen. Afdeling Metaalbewerken: P. R. Crince, W. Golverdingen, J. Tazelaar, J. van der Laan, L. C. Mechielsen en N. L. Spren kels, allen te Terneuzen; A. F. Claes te Sas van Gent; J. Cor- stanje, J. D. Haak en J. Herre- bout, allen te Zaamslag; M. El- ve, J. A. Valckx, F. A. van Min nen en M. Nieuwenhuizen, al len te Sluiskil; G. P. van Opdorp te Hoofdplaat; P. Oppeneer, J. Koster en M. J. de Ritter, ailen te Hoek; E. J. de Poorter te Stop peldijk; M. P. de Regt en G. Schilleman, beiden te Biervliet; L. E. Spelier en W. G. Moelker, beiden te Philippine en A. J. de Dijcker te Axel. Geen getuigschrift: 7 leerlin gen. Afdeling Elektrotechniek: M. G. van Dixhoorn, J. J. de Jong, J. E. de Koster, C. J. Kooy- man, A. G. Luteijn, M. A. Pie- ters, J. Rijnhout en W. v, d. Wege, allen te Terneuzen; R. H. Dietrich te Sluiskil; J. J. Rade makers te Sas van Gent en Th. Spuesens te Westdorpe. Geen getuigschrift: 1 leerling. Afdeling Autoherstellen: C. L. de Groot en A. A. Her- rebout, beiden te Terneuzen; J. P. van Bellen te Hnegstdijk; J. A. J. van Delft te Hulst; M. P. Goossen, D. de Jonge, A. A. Meer- tens en C. L. de Putter, allen te Hoek; G. J. Hamelink en T. Wal- hout te Sluiskil; F. J. van Kerk hoven, R. J. de Letter en J. M. Nagelkerke, allen te St. Jan steen; R. L. Kruissen te Sas van Gent; M. Th. Rottier te Vogel waarde en F. Zegers te Axel. Schoolreis Prinses Marijkeschool uitgereikt met voor iedere leer' linge een toepasselijk speechje. De heer Wage feliciteerde de geslaagden en de ouders en bracht dank aan de direktrice en leerkrachten. Een bijzonder woord van dank namens de Z. L. M. richtte spre ker tot de heer Heyt, die de school gaat verlaten. Namens de commissie van toe zicht sprak mevr. De Feijter de Regt felicitaties en dank. De heer Heyt sprak woorden van dank tot bestuur en leer krachten voor de prettige sa menwerking. Door de geslaagden van de as sistenten-klasse werd de direk- trische een reproduktie aange boden. De leerkrachten kregen ieder een anjer aangeboden. Door de eerste-jaars werden bloemen aangeboden. 2-jarige Primaire Opleiding: J. de Regt (met lof), J. den Hamer, M. Riemens, C. Scheele, A. E. de Pooter, C. de Pooter, S. de Pooter, L. J. van der Have, C. H. Riekwel, A. van Doeselaar, J. C. Bakker, C. E. van de Vel de, W. L. Schuitvlot, J. Fieret, P. S. de Pooter, C. L. Aarnoutse, E. M. van Deursen, J. C. Boon, L. M. Scheele, J. M. Maas, N. M. Verhulst en A. E. Verhoeven, allen te Axel; M. Ch. C. den Beer, P. van Drongelen, A. J. Dees, E. Hamelink, J. Jansen, M. G. van Fraeijenhove en W. Bol- leman, allen te Zaamslag; M. C. Dieleman, A. Verhelst, M. C. Wolfert, M. de Vries en P. C. de Graaf, allen te Terneuzen; A. Vink te Vlissingen; I. M. B. van Bunder te Hulst; C. M. Janse te Vlissingen; E. A. van Duivendijk te IJzendijke; G. A. Wink te Am sterdam en C. J. Hamelink te Middenmeer. Assistenten H. C. van Cadsand (met lof), H. van Doeselaar, J. van Drongelen (met lof), C. C. de Feijter, H. Witte, S. S. Scheele en N. M. Verhulst (met lof), allen te Axel; P. van Cadsand, A. W. Dekker (met lof), W. M. Dieleman en J. Scheele, allen te Terneuzen. Asisstenten N. M. Bakker, M. E. I. Blankert (met lof), M. A. Haak, A. D. van Meurs en D. J. Schutz (met lof), allen te Axel; M. N. van der Hooft, C. Kayser en F. Hame link. allen te Zaamslag; E. B. F. de Dobbelaere en T. R. van Hul- le, beiden te Sas van Gent en C. J. Hamelink te Middenmeer. Kind door achteruitrijdende vrachtauto gedood Op de Markt te Biervliet is de 5-jarige R. Pielaat uit Biervliet met zijn fiets op een achteruit rijdende vrachtwagen gereden. Deze werd bestuurd door J. v. d. B. uit Biervliet. De gevolgen waren ontzettend. Het jongetje kreeg een achterwiel over zijn hoofdje en was op slag dood. Dokter Hofstee uit Hoek kon slechts de dood constateren. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis te Oostburg overge bracht. CARBOvrr tegen maag- en darmstoornissen. mugoun (reukloos) ter voorkoming van muggebeten. Dinsdag trokken de leerlingen van de le, 2e en 3e klasse van de Prinses Marijkeschool naar de Efteling voor hun jaarlijkse schoolreis. Om 8 uur vertrokken zij met 2 bussen van de Z.V.T.M. via Perkpolder. Er werd gestopt ter hoogte van het Mastbos waar zij een ver frissing ontvingen. Even over 11 uur arriveerde men met stra lend mooi weer in de Efteling, waar eerst de meegenomen bo terhammen werden verorberd met een verfrissing, waarna men het sprookjesbos in trok. Na de verschillende sprookjes te hebben bekeken trok me" naar de speeltuin waar men zich kon uitleven op de vele moge lijkheden die daar zijn. Toen men te half vier bezig was te verzamelen voor de te rugtocht brak er een ware wolk breuk los en velen die niet meev een beschutte plaats konde^ vinden kwamen als verdronkev poesjes bij de bus. Gelukkig hadden de chauf feurs spontaan hun bus reeds warm gedraaid zodat men geen kou behoefde te lijden en voor I 63) Diploma zwemmen in de Braakman Dinsdag 27 juni werd door mevr. Wagenaar en de badmees ter de heer C. de Haas, het exa men voor de zwemdiploma's af genomen. De resultaten zijn de volgende: Geslaagd voor de zwemproef: C. de Jonge, J. Kostense, C. de Krijger, X. de Krijger, J. Lecluy- ze, H. Neve, G. Pladdet, T. Pro voost, A. Puysseleyr, E. van Ren- terghem. M. Schilleman, M. Ver- iaal en P. Weeda, allen te Bier vliet; M. Meertens, G. Ouds hoorn, J. Pijpelink en E. van Tatenhove, allen te Hoek; M. de Dobbelaere, M. de Dobbelaere en H. Wijffels, allen te IJzendijke; H. Barbé, A. Carlier, C. Cranne- broek, J. Dieleman, M. Diele man, L. Haers, G. Haers, G. van Hoeve, J. Lauret, A. Rammeloo, C. Rammeloo en A. Rijckaard, allen te Philippine. Afgewezen 1. Geslaagd voor het diploma ge oefend zwemmer: C. Borm, R. Gielliet, F. van de Hemel, J. van Hoeve, C, de Jonge, M. Kalk man, J. Lecluyze, R. Vercruysse en H. Weeda, allen te Biervliet; D. Eckhard en J. Taalman, bei den te Hoek en M. Kind te Phi lippine. Afgewezen 1. Geslaagd voor het zwemvaar- digheidsdiploma I. J. Francke te Hoek. Geslaagd voor het zwemvaar- digheidsdiploma II. G. Brugge- man en L. Spelier, beiden te Phi lippine en A. Weeda te Biervliet. Geslaagd voor het zwemvaar- digheidsdiploma III. A. de Meij er te Biervliet. Van huis weggelopen De 17-jarige H. M. uit Tilburg die van huis was weggelopen is door de rijkspolitie uit Oostburg op de camping „Panneschuur" aangetroffen en bij de ouders thuisgebracht. Zwemwedstrijden De deze week gehouden school- zwemweds'trijden te Sas van Gent werden voor de meisjes gewon nen door de St. Michaelschool te Sas van Gent met 910,5 punt voor de openbare school uit Sas met 987,6 punt en Westdorpe met 992,3 punt. De jongens van de Aloysiusschool uit aSs van Gent wisten de beker bij de jongens te veroveren met 903,7 punt vóór Westdorpe met 973,2 punt en de Fred. Hendrikschool met 1018,7 punt. De beker is beschikbaar gesteld door de stichting „Het Sasse zwembad". Het is voor de jongens als voor de meisjesscho len een wisselbeker. De uitslagen: 50 m vrije slag meisjes 11 jaar: 1. A. Nijman, St. Michael, 53,4; 2. I. Velleman, Pr. Fred. H., 55.1; 3. V. Maas, St. Michael, 56.1. 50 m vrije slag jongens 11 jaar: 1. F. Bockstael, St. Aloysius, 52.5; 2. P. Vink, Westdorpe, 53.0; 3. H. Pauwels, St. Aloysius, 54.5. 50 m vrije slag meisjes 12 jaar: 1. A. Vermeulen, St. Michael, 45.4; 2. G. Spuessens, Westdorpe, 50.6; 3. M. Vermast, St. Michael, 51.5. 50 m vrije slag jongens 12 jaar: 1. F. Rademakers, St. Aloysius, 40.8; 2/3 F. van Dijk (St. Aloy sius) en J. Verduyn (St. Aloy sius), beiden 45.2. 25 m schoolslag meisjes 8 jaar: I. E. Hendriks, Westdorpe, 31.7; 2. P. van Steenberghe, St. Mich., 37.0; 3. J. Picavet, St. Michael, 37.3. 25 m schoolslag jongens 8 jaar: 1. R. v. d. Kieft, Pr. Fred. H„ 37.5; 2. R. Klaassen, St. Aloysius, 48.4. 25 m schoolslag meisjes 9 jaar: 1. W. Burm, St. Michael, 30.0; 2. G. v. d. Abeele, Westdorpe, 34.9; 3. S. Schauwvlieghe, St. Michael, 35.7. 25 m schoolslag jongens 9 jaar: 1. J. van Ballegooyen. Pr. Fr. H., 32.9; 2. B. J. Remerie, St. Aloy sius, 36.3; 3. C. de Roover, West dorpe, 37.4. 50 m schoolsalg meisjes 10 jaar: 1. L. Persijn, St. Michael, 53.0; 2. R. Burm, St. Michael, 55.0; 3. S. Ranschaert, St. Michael, 58.8. 50 m schoolslag jongens 10 jaar: 1. A. Al, St. Aloysius, 53.8; 2. F. de Meijer, St. Aloysius, 58.0; 3. K. Spuessens, Westdorpe, 1.06.5. 50 m schoolslag meisjes 11 jaar: 1. M. L. de Witte, St. Michael, 58.5; 2. M. Th. Bockstael, St. Mi chael, 1.00.1; 3. V. Maas, St. Mi chael, 1.00.9. 50 m schoolslag jongens 11 jaar: 1. F. ten Hoor, St. Aloysius, 1.02.6; 2. H. Pauwels, St. Aloy sius, 1.03.1; 3. P. Vinck, West dorpe, 1.06.5. 50 m schoolslag meisjes 12 jaar: 1. M. Vermast, St. Michael, 51.0; 2. G. Spuessens, Westdorpe, 52.2; 3. E. Wulffaert, St. Michael, 57.5. 50 m schoolslag jongens 12 jaar: 1. F. Lammens, Westdorpe, 51.2; 2. J. Verduyn, St. Aloysius, 53.8; 3. T. Velleman, St. Aloysius, 56.8. 4 x 50 m vrije slag estaf. meisjes: 1. Pr. Fred. H„ 3.46.1; 2. St. Mi chael 1, 3.49.0; 3. St. Michael 2, 3.56.0. 4 x 50 m vrije slag estaf. jongens: 1. St. Aloysius, 3.10.5; 2. West dorpe 2, 3.32.0; 3. Pr. Fred. H„ 3.47.9. Vrachtwagen omgeslagen Op de rondweg in IJzendijke is een vrachtwagen omgeslagen die werd bestuurd door W. Z., uit Kamperland (gemeente Wis- senkerke). Een kabel van de aanhangwagen was gebroken en blokkeerde een wiel. De vracht wagen sloeg om en blokkeerde daarna de gehele weg. De vrachtwagen werd zwaar beschadigd en moest worden rechtgetrokken door een kraan wagen. De rijkspolitie te IJzen dijke leidde het verkeer om via het rijwielpad. Het goederenvervoer door de Nederlandse spoorwegen is sinds 1963 permanent achteruit gegaan. In het topjaar 1963 werd 31 mil joen ton goederen vervoerd, vo rig jaar 25.2 min ton, een terug gang vergeleken met 1965 van 2.2 min ton. De spoorwegdirectie is van oordeel dat in deze teruggang factoren van structurele en inci dentele aard een belangrijke rol spelen. Van structurele aard is de vermindering van het vervoer van kolen, dat van 1965 op 1966 daalde met 1.4 min ton tot 9.4 min ton. Incidenteel was de in vloed van het beëindigen van het breuksteenvervoer IJmuiden en het reeds in 1965 weggeval len vervoer van grond naar Hoek van Holland. Voor deze vervoe ren kon in 1966 geen compensa tie worden gevonden. In de loop van dit jaar komt echter een nieuw breuksteenvervoer op gang ten behoeve van de werk zaamheden in het Europoortge- bied. Hiermee is tot 1971 een hoeveelheid van twee miljoen ton gemoeid. De spoorwegen richten de acquisitie met name op het verwerven van massale vervoeren per spoor. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Bedankt voor Zaamslag, toezeg ging: C. de Jong te Puttershoek. De raad die gisteravond in openbare vergadering onder voorzitterschap van burgemees ter Aschoff bijeenkwam heeft over verschillende punten uit voerig van gedachten gewisseld. Het voorstel van B. en W. tot aankoop van perceel Markt 11 om het als een dépendance voor de gemeentesecretarie te gebruiken was voor de heer Hol aanleiding op te merken dat Terneuzen nu toch wei aan de bouw van een nieuw gemeentehuis toe is. Hij tekende hierbij aa.n dat vele ja ren geleden een voorstel bij G. S. werd ingediend om het gemeen tehuis te verbouwen en dat toen het advies was gekomen om hier aan geen geld meer te spenderen omdat „het de moeite niet meer was". Spreker zei van mening te zijn dat er middelen moeten en kunnen worden gevonden om tot realisatie van dé'plannen over te gaan. De wethouder van openbare werken, de heer De Vos, kon de gedachtengang van de heer Hol goed begrijpen, maar betoogde dat de financiële middelen ont breken. De wethouder van financiën, de heer Berbers, steunde zijn be toog door op te merken dat de gemeente Terneuzen nog voor 3 miljoen gulden aan wensen in portefeuille heeft, uiteraard de schouwburg en het politiebureau niet inbegrepen. Minstens even uitvoerig werd van gedachten gewisseld over het bezwaarschrift dat door de heer C. Moerman was ingediend i.v.m. een besluit tot weigering van een bouwvergunning voor een dui venhok. De heer Van Breda Vriesman vond het inderdaad een wanpro duct, maar vroeg enige clementie omdat adressant „met de duiven speelt" en ze na half augustus zou opeten. Mevr. Doppegieter meende dat de mensen niet al te veel aan banden moeten worden gelegd als het hun hobby betreft en dat er toch naar mogelijkheden moet worden gezocht om een eventue le aanvrager voldoening te ge ven. De heer Ramondt was het er mee eens dat hét beroepschrift niet kon worden aangenomen, maar dat toch „ergens" zijn rechtsgevoel werd gekwetst. Ook in deze aangelegenheid toonde wethouder De Vos het no dige begrip, maar zei van mening te zijn dat enerzijds de voor schriften dienen gehandhaafd te worden, terwijl het in vele geval len mogelijk zal zijn een compro mis te vindén. Hij had er wel be zwaar tegen dat men bouwt zon der een vergunning aan te vra gen. Het voorstel tot vaststelling van een nieuwe bezoldigingsverorde ning voor het gemeentepersoneel met daarbij het advies om de door de gemeente Breskens ge- vragde adhesiebetuiging, voor kennisgeving aan te nemen deed de tongen eerst goed loskomen. De gemeente Breskens heeft n.l. een motie aangenomen tot vervanging van het huidige sys teem van salarisaanpassing dat uitgaat van een gelijke procentu ele verhoging voor alle ambtena ren. De gehele fractie van de P. v. d. A. met inbegrip van wethouder De Vos wenste dit verzoek van Breskens niet als kennisgeving aan te nemen. De heren Hol en Hamelink en nadien ook wethouder De Vos be toogden dat een procentuele ver hoging bijzonder onbillijk is en zij waren van mening alles in het werk te moeten stellen om hier aan zo snel mogelijk een einde te maken. De heer De Meijer was het met deze gedachtengang eens maar vond het moment ongeschikt om aan de motie Breskens adhaesie te betuigen omdat er landelijk een onderzoek wordt ingesteld. De heren Ollebek, Ramondt en Dieleman zeiden geen behoefte aan een adhaesiebetuiging te heb ben. Wethouder Binnekamp meen de dat de hogere salarissen niet zo -rm van een procentuele vt ng profiteren o.a. omdat de us er een groot deel van opeis.. Hij was er voorstander van de uitslag van het onderzoek af te wachten. Toen er werd gestemd of er al dan niet op de motie-Breskens moest worden gestemd, was al leen de P.v.d.A. er voor. De nieuwe bezoldigingsveror dening werd zonder meer aan genomen. VUILVERBRANDING De heer Van Breda Vriesman vestigde in de rondvraag de aan dacht op de toenemende veront- reiniging en pleitte voor vuil verbranding. Wethouder De Vos was daar mee accoord, maar moest helaas opmerken dat de financiën ook daarvoor ontbreken. Toen de heer Van Breda Vries man in tweede instantie op merkte dat ook de industrieën daarbij belang hebben en onge twijfeld financiële steun zullen willen verlenen, vond de heer De Vos dat het dan wellicht in teressant zou zijn deze kwestie nader te onderzoeken. De klacht van de heer Hame link over het stof op de weg on der de kranen van de cokesfa- briek, waarvoor hij de aandacht van B. en W. vroeg, ontlokte de heer De Meijer een zeer lang betoog over mogelijkheden en onmogelijkheden van bestrijding en luchtvervuiling bij industrie- en. Burgemeester Aschoff bracht deze discussies tot de ware pro- porties terug en zei zich geluk kig te prijzen dat er een zeer vruchtbare gedachtenwisseling is tussen overheid en industrieën. De heer Hamelink had ook klachten over de sloot langs de weg naar het Zevenaardok en de heer Hol noemde het bijzon der vreemd dat de Willem de Zwijgerlaan onlangs door de ge meente werd herbestraat en nu de waterleiding mij. bezig is een leiding te leggen. Een betere coördinatie en beter overleg met de nutsbedrijven achtte hij wel noodzakelijk. zover mogelijk werd de natte plunje verwisseld voor iets droogs. Om zeven uur arriveer de men terug bij de school en ondanks de vele regen waren alle kinderen in de beste stem ming. Eindles Iandbouwhuishoud- school „Molenkwartier" Op de Landbouwhuishoud- school „Het Molenkwartier" is j.l. dinsdag de eindles gehouden. De direktrice, mej. D. P. de Buck, verwelkomde mej. A. v. d. Leeden, consulente; de heer mr. Wage, voorzitter van de commissie Landbouwhuishoud- onderwijs der Z. L. M., en ver der de commissie van Toezicht en ouders. Tot haar vreugde kon mej. De Buck mededelen dat alle leerlin gen waren geslaagd, wat tot ge volg had dat de vlag voor de school werd gehesen. Ter ere van dit geslaagd leer jaar werd de koffie geserveerd met abrikozengebak. Hierna werden de diploma's Toen hij in de binnenhaven aan wal stapte, hadden ze op de sluis de zwarte bal gehesen. Het sein voor de vissers die misschien nog buiten waren, om op hun hoede te zijn. Niemand trok zich daar ooit veel van aan. Die zwarte bal hing soms dagenlang in de lage mast zonder dat het weer slecht werd. In De Bilt wisten ze er ge woonlijk ook niet veel van. Ina stond bij de binnenhaven, waar zijn roeibootje onder aan een houten trap lag. „Hallo.wou je met me mee?" Dat was niet haar bedoeling. Ze had gedacht, dat Jakob ook gekomen was. „Wat is er dan?" Hij meende, dat het met Marthe misschien niet goed ging. „Hij is aan boord gebleven als wachtsman. Moest hij thuis zijn gekomen?" „Moetennee", zei Ina. „Maar dan zal ik Marthe zeggen, dat ze niet op hem hoeft te wach ten..." Rooie Tjeerd begreep natuurlijk niet, dat een vrouw altijd graag wist, wanneer haar man thuis kon komen en dat ze dan het werk aan kant wilde hebben en de koffie klaar. „Ja, zeg het haar maar. Dan hoef ik vanavond niet meer naar haar toe. Zeg er maar bij, dat het de laatste zondag is. Volgende week heeft ze Jakob weer thuis". Hij liep de trap af, de treden waren altijd een beetje glibberig, en hij stapte in het bootje, dat zacht slingerde. Er stond nogal wat water in, want het had de laatste dagen en nachten bijna voortdurend geregend. Daarom pakte hij het blikje onder de achterplecht vandaan en begon te hozen. Ina bleef nog op de kade staan. Een beetje besluiteloos en dat was eigenlijk niets voor haar. Opeens zei ze: „Ik geloof, dat ik toch even met je mee ga, Tjeerd. Dan gaan we vanavond samen naar Marthe. Goed?" „Ja, best", zei Tjeerd. Hoewel hij ook niet begreep, waarom ze dat zou doen. Het was alleen maar lastig. En vervelend. Want hij zou zich eerst eens goed moe ten wassen en dan aankleden en in zijn oude woonschuit was daar toch al zo weinig gelegenheid voor. In de nieuwe, was het plan tenminste, zou hij een flink was hok maken met een afvoer in de vloer en misschien met een inge bouwde tank, waarin het water een beetje verwarmd kon wor den. Maar die nieuwe ark van hem kwam niet klaar. De wan den stonden en het dak was erop, maar daar bleef het bij. „Wat moet je ook met een nieu we ark?" vroeg Ina, toen hij er over begon, terwijl ze in de val lende schemering en een vieze motregen naar de overkant wrik ten. „Daar zal ik in moeten wonen". „Je zou evengoed in een huis kunnen gaan wonen, als je toch voor de coöperatie aan het werk gaat". „Daar ga ik niet voor aan het werk. En in een huis wil ik niet wonen". „Weet je zelf wel, waarom niet?" Dat wist hij drommels goed, zei hij. „Je meent, dat je .het weet. Je meent, dat je je op een ark beter thuis voelt. Omdat het je doet denken aan de tijd, toen je nog voer Daarom maak je er ook geen behoorlijke ramen in, maar patrijspoorten. Je bedriegt je zelf, Rooie!" „Dat mag jij zeggen!" „En het is angst van je. angst omdat je het leven niet aandurft!" Hij gaf geen antwoord. De riem waarmee hij wrikte, ging alleen wat sneller, met heftige, schok kende bewegingen door het bor relende water. „Dat mag jij ook zeggen!" Ze schoten langszij en hoewel ze voor in het bootje zat, stond ze niet op om het vast te maken. Dat moest hij zelf maar doen. Toen hij aan boord sprong, zei ze zelfs: „Zou je me niet even hel pen om ook uit de boot te ko men?" 1 Hij mompelde iets, bukte zich en stak haar zijn hand toe. Er was wel eens eerder een wijkver- pleegstertje of een nieuw onder- wijzeresje met hem mee aan boord gegaan. Die gilden dan altijd en deden alsof ze bang waren, dat ze in de rivier zouden vallen. Maar dat deed Ina niet. Ze liet zich alleen maar even een hand toesteken, pakte die aan en sprong op de voorplecht van de ark. Het was intussen geheel don ker geworden. Het werd die avond al vroeg donker omdat de lucht zo betrokken was en de maan pas tegen de morgen op kwam. Ze keek even om zich heen. Ze keek ook in de brede rietzoom. Dat viel -Rooie Tjeerd op en hij vroeg: „Zoek je wat?" „Wat zou ik zoeken?" Hij haalde een sleutel uit zijn zak en draaide het slot op de ge lakte eikenhouten deur open. Het knarste nogal. Het roestte omdat het in regen en wind buiten hing. „Ik zal er eens een beetje vet in moeten doen of er wat olie in druppelen" zei hij. Dat scheen haar op een idee te brengen. „Hpe is het met je motor?" (Wordt vervolgd.) De Keniase regering heeft de Chinese zaakgelastigde in Nairobi tot ongewenst persoon verklaard en verder meegedeeld, dat de Ke niase ambassadeur in Peking wordt teruggeroepen voor overleg. De Chinese zaakgelastigde zal Kenia terstond moeten verlaten. Deze ontwikkeling volgt op een twist tussen de Keniase regering en de Chinese ambassade in Nai robi. Deze onenigheid is op haar beurt voortgesproten uit opmer kingen van de Keniase minister van economische ontwikkeling, Tom Mboya, tijdens een debat in 'het parlement over de Amerikaan se inlichtingendienst, de C. I. A. Mboya zei, dat de ontwikkelings landen bloot stonden aan het ge vaar van intriges van de grote mo gendheden en niet alleen van de Amerikanen, ook de Russen, Brit ten. Chinezen en Fransen moesten in het oog gehouden worden. De Chinese ambassade kwam in een brief aan een blad op tegen het op één lijn stellen van China met de V. S. Daarop beschuldigde de Ke niase vice-president, Daniel Möi, de Chinese ambassade van inmen ging in de binnenlandse zaken van Kenia. Volgens het Keniase persbureau is de Chinese zaakgelastigde uit gewezen in verband met een onge rechtvaardigde aanval op de Ke niase regering en andere bevriende landen. GIGANTISCH WINKELPROJECT BREDA Aan het einde van dit jaar of begin volgend jaar zal men in Breda starten met de bouw van n gigantisch winkelproject voor het noordelijk stadsgedeelte. In deze wijk, waar op korte termijn ongeveer 35.000 mensen zullen wonen, zal een winkelcentrum worden aangelegd, dat de allure heeft van de Rotterdamse Lijn baan. Het zal drie jaar duren voordat het project gereed zal zjjn. De totale investeringen zul len ongeveer 50 miljoen gld. gaan bedragen. Het complex heeft 'n oppervlakte, samen met de omliggende, nog te realiseren hoogbouw, van ongeveer 8 ha. Hiervan is 10.000 m= winkel oppervlakte. Het nieuwe winkel centrum is een ontwerp van de professoren Van den Broek en Bakema, die internationaal be kend werden door het ontwerpen van de Lijnbaan in Rotterdam.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2