Nederland sluit fase af van de sociale in ontwikkeling verzekering Nieuwe anti-Chinese uitbarstingen in Rangoon Arabische topconferentie lijkt voorlopig van de baan Jordaanse eenheden moesten Joodse gemeenschap uitroeien A.O.- Israël wil vluchtelingen helpen AFKOOPSOMMEN VOOR RUIM VIER MILJOEN MENSEN DIE EEN RENTEKAART HEBBEN GEHAD Wie komen in aanmerking Uitbetaling loopt over acht jaar Geheime orders gevonden Oorlog niet geëindigd Jaarlijks 100.000 gevallen van arbeids ongeschiktheid uëtkeringen per postcheque Demonstranten richtten grote verwoestingen aan Brand in station van Rome HET WEER VRIJDAG 30 JUNI 1967 23e Jaargang No. 6969 Wet op de arbeidsongeschiktheids verzekering treedt 1 juli in werking Israëlische minister: Joodse vluchtelingen in Rome Felle protesten Terechtstelling van Soebandrio ontkend Voor en tegen Ongelegen Betoging voor de Birmaanse ambassade in Peking Hoogwater Zon- en Maanstanden Komnlot tegen president van Guatemala ontdekt Weersverwachting Frank, bö tbonaemaat: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: L van da Sand* Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer; 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 cfc, Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P, i. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" fgéé.i handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 „ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Met de inwerkingtreding van de wet op de arbeidsongeschiktheids verzekering, per 1 juli, zal een fase in de ontwikkeling van sociale ver zekering in Nederland worden afgesloten. Wanneer wij er bovendien in slagen de wet op de zware geneeskundige risico's per 1 januari in wer- kig te laten treden waar ik goede hoop op heb dan hebben wij een vrij goed stelsel van sociale verzekering, aldus de minister van sociale zaken en volksgezondheid, B. Roolvink. De minister, die sprak op een persconferentie in zijn ministerie, deel de overigens mee dat wordt overwogen de wet op de zware genees kundige risico's „algemene wet (bijzondere) ziektekosten" of A. W. Z. te noemen. Over het bedrag van de aanvullende rijksbijdrage is nog geen beslissing genomen. In de wet op de arbeidsonge schiktheidsverzekering, die in de plaats treedt van diverse andere wetten, is het risque professionel vervangen door het risque social. Het is niet van betekenis door welke oorzaak men arbeidsonge schikt is geworden, het feit van ar beidsongeschiktheid is grond voor een uitkering, aldus minister Rool vink. In het kader van de liquidatie van andere wetten zullen ruim 4 miljoen mensen die een rentekaart hebben gehad, afkoopsommen wor den betaald. Hiermee is een bedrag van driekwart miljard gulden ge moeid, die in een periode van acht jaar vanaf 1 juli 1968, zal worden uitbetaald. Alleen zij die tussen 1 juli 1967 en 1 juli 1968 65 jaar wor den of overlijden, zal de afkoop som in dat jaar worden uitbetaald. Voor een afkoopsom komen in aanmerking: le. Degenen, die op 1 juli 1967 jon ger zijn dan 36 jaar. Voor hen is de afkoopsom gelijk aan het totaal-bedrag van de geplakte rentezegels. 2e. Degenen, die op 1 juli 1967 36 jaar of ouder zijn, maar jon ger dan 65 jaar en voor wie de uitgestelde ouderdomsrente op 65-jarige leeftijd in verband met het geringe bedrag aan ge plakte zegels minder dan 60,- per jaar zou hebben bedragen, Voor deze groep is de afkoop som gelijk aan het totaalbedrag aan geplakte rentezegels, ver meerderd met samengestelde in terest van 31/2 over volle jaren verstreken tussen het be reiken van de 35-jarige leeftijd en 1 juli 1967. In verband met de spreiding van de betaling over acht jaar wordt de afkoopsom van de beide hier voor genoemde groepen verhoogd met 3% samengestelde interest voor elk jaar, gelegen tussen 1 iuli 1967 en het jaar van uitbetaling van de afkoopsom. De afkoopsom zal worden uitbe- 'eald door de Raad van Arbeid Het Jordaanse opperbevel had in zijn archieven gedetailleerde plan nen voor aanvallen op Joodse land- bouwgemeenschappen waarbij alle bewoners zouden worden ver moord, aldus de persdienst van het Israëlische leger. Als bewijs hiervan zijn woens dag fotokopieën aan de pers over handigd. De plannen, die een jaar geleden zouden zijn opgesteld, zijn >chter nooit doorgezonden naar de Het leger moet zich snel op nieuw voorbereiden vanwege de heropbouw door de Russen van de verslagen vijandelijke strijdkrach ten. Dit heeft generaal Yigal Al- Ion, de Israëlische minister van arbeid, woensdag in het knesseth gezegd tijdens een' debat over de gedemobiliseerde reservisten. De minister zei de oorlog niet als ge ëindigd te kunnen beschouwen. eenheden die de aanvallen zouden moeten uitvoeren. De uiterst geheime orders zou den in de hoofdkwartieren van de zeven Jordaanse brigades, welke op de westoever van de Jordaan waren gelegerd, zijn gevonden. Volgens één van de opdrachten moest een bataljon van de 27ste brigade bij Jeruzalem de kot-mie Motza aanvallen. „Het plan van de bevelhebber van 't westelijk front is een aanval op deze kolonie, haar te vernietigen en al haar bewoners te doden", aldus één order. Honderdvijftig Joodse vluchte lingen meest vrouwen en kinde ren zijn woensdag uit Libië in Rome aangekomen. De vluchtelin gen Britten, Tunesiërs, Italianen en Libiërs, kwamen uit Tripolis en Benghazi. Eén van hen zei dat zij aan 200 gulden geld en lichte ba gage hadden mogen meenemen. De Lybische regering was bereid de vervoerskosten te betalen voor de genen die de reis niet zelf konden bekostigen. Voorts zei hij dat Ita liaanse persberichten volgens wel ke demonstraties 17 Joden waren gedood, schromelijk overdreven waren. De komende dagen worden nog drie vliegtuigen met vluchtelingen uit Lybië in Rome verwacht. waarbij men staat ingeschreven. De wijze van uitbetaling is nog niet bekend. De arbeidsongeschiktheidsver zekering zal worden uitgevoerd door de bedrijfsverenigingen, die hiervoor een gemeenschappelijke medische dienst (G. M. D.) hebben opgericht. Deze dienst heeft haar hoofdkan toor in Amsterdam. Er komen 24 plaatselijke kantoren, en voorts 73 gelegenheden waar medici en ar- beidsdeskundigen spreekuur hou den. De dienst beoordeelt de mate van arbeidsongeschiktheid, en kan reeds gedurende het zgn. zieken geldjaar, waarin nog geen uitke ring krachtens de wet op de ar beidsongeschiktheid wordt uitge keerd, maatregelen nemen om her stel van de arbeidsgeschiktheid te bevorderen. Men verwacht dat de bedrijfs vereniging jaarlijks ca. 100.000 ge vallen van verwachte arbeidsonge schiktheid zullen melden. Derge lijke meldingen moeten uiterlijk dertien weken na het ongeval of na het begin van de ziekte worden gedaan. Uitkeringen krachtens de inte- rimwet invaliditeitsrente en de meeste ongevalsuitkeringen die tot dusver werden uitbetaald door de sociale verzekeringsbank, zullen worden omgezet in W. A. O.-uitke- ringen die men per postcheque, tussen de 10de en 15de van elke maand, van een bedrijfsvereniging, in administratie bij het gemeen schappelijk administratiekantoor, zal ontvangen. Deze regeling wordt met ingang van juli van krachte doch in een aantal gevallen zal men de cheque eerst omstreeks de 22ste ontvan gen. Dit betreft voornamelijk de genen van wie de gegevens pas op een laat tijdstip door de sociale verzekeringsbank aan het gemeen schappelijk administratiekantoor konden worden overgedragen. Eerst indien men zijn cheque op 24 juli niet heeft ontvangen kan men zich tot het gemeenschappe lijk administratiekantoor wenden. In de Birmaanse hoofdstad Rangoon, waar troepenverster kingen zijn gearriveerd en de staat van beleg is afgekondigd, is het donderdag opnieuw tot hef tige anti-Chinese uitbarstingen gekomen. Het militaire kordon om de Chinese ambassade moest de ene golf betogers 11a de andere terugslaan die het ambas sadeterrein op wilden, en maakte tenslotte gebruik van de vuur wapens. Er vielen acht gewon den. De demonstranten staken ver volgens het gebouw van de Chi nese voorlichtingsdienst in brand het vuur werd door de brand weer spoedig geblust en dron gen ondanks de militaire afzet tingen door tot de Chinese wijk, waar zij meubilair van verschei dene etablissementen verbrand den. Volgens onofficiële schattingen zijn bij de ongeregeldheden tot dusver vijftig aüto's in vlammen opgegaan en meer dan duizend winkels en huizen verwoest. Het Engelstalige blad Guardian meldde dat ruim honderd men sen zijn gewond en dat er zelfs enkele doden zijn gevallen, maar dit is niet officieel bevestigd. Wel is woensdagavond een lid van de Chinese ambassade dood gestoken. De onlusten waren maandag begonnen op een Chi nese school in Rangoon, waar ondanks een verbod van de auto riteiten nog Mao tse-Toeng- insignes werden gedragen. In Peking hebben donderdag honderdduizenden Chinese beto gers voor de Birmaanse ambas sade poppen opgehangen en ver brand die het Birmaanse staats hoofd, generaal Ne Win, voor stelden. Uit luidsprekers klonken felle protesten tegen de „fascis tische gruweldaden" van de Bir- manen. De Birmaanse ambassade is de negende diplomatieke mis sie die sinds februari in Peking het doelwit van betogingen is ge worden. Tot de huidige onlusten waren de betrekkingen tussen beide landen zeer vriendschappelijk geweest. De hoogste leiders brachten over en weer bezoeken, en Birma was het eerste buur land van China dat een grens verdrag gesloten. China's ver twee landen hebben ook een vriendschaps- en niet-aanvals- verdarg gesloten. China's ver langen naar een goede verhou ding met Birma scheen te wor Van een Arabische topconfe rentie zal -waarschijnlijk voor lopig niets komen, zo meldt het Hongaarse persbureau „M.T.I," donderdag uit Cairo. De minis ters van buitenlandse zaken van de Arabische landen zijn het noch op hun bijeenkomst in Koe weit noch in New York eens ge worden over deze kwesti® en de Arabische pers heeft haar be richtgeving over de voorberei dingen voor deze conferentie plotseling gestaakt. Koning Hoessein van Jordanië had de bijeenkomst uiterlijk vo rige week zaterdag al belegd willen zien en het nauw verho len dreigement geuit dat hij an ders een eigen koers zou gaan volgen. Voor Jordanië is dit een zaak van het grootste gewicht. Het land verkeert in een kritie ke toestand en zit dringend om hulp verlegen: zijn leger is ver pletterd, zijn vruchtbare gebie den zijn bezet en daar komt dan nog bij de zorg voor meer dan honderdduizend vluchtelingen. Een woordvoerder voor de waarnemende Indonesische pre sident Soeharto heeft donderdag berichten in de buitenlandse pers tegengesproken, dat de ge wezen minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, terecht gesteld is. Soebandrio is terdoodveroor- deeld voor zijn rol in de misluk te communistische staatsgreep van oktober 1965. Volgens ,de woordvoerder, ko lonel Soetikno, heeft Soeharto geen bevel tot terechtstelling van PRESIDENT JOHNSON BEGROE1 KONING HOESSEIN Bij zijn aankomst op het Witte Huis in Washington begroet pre sident Johnson koning Hoessein De Arabische vorst bracht een bezoek aan de Amerikaanse pre sident, om met hem van gedach ten te wisselen over de situatie in het midden-oosten. Voor een topconferentie heb ben zich, nog steeds volgens „M.T.I.", ook uitgesproken Koe weit, Libië, Irak, Marokko, Soe dan, Tunesië en Libanon. Het laatste land op voorwaarde dat alle Arabische staatshoofden er aan deelnemen. Verscheidene andere landen hebben zich er echter tegen verklaard. Volgens berichten uit Liba non heeft Saoedi-Arabië laten weten alleen aan zo'n bijeen komst te zullen deelnemen wan neer Cairo ex-koning Saoed uit wijst, wat gelijkstaat met een afwijzende reactie. Syrië en Al- gerië verzetten zich openlijk te gen een topconferentie daar er op het ogenblik geen kans be staat op eenstemmigheid in ver scheidene fundamentele kwes ties. Deze twee landen wensen de oorlog tegen Israël in de vorm van een guerilla in de bezette gebieden voort te zetten, maar andere landen voelen daar niets voor. Ook over een anti-impe rialistische olie-boycot is men het niet eens. Terwijl Algerië, Soedan, Syrië en Egypte een to tale bcvcot wensen en de olie leveranties minstens een jaar stop willen zetten, willen de Arabische landen die bestaan van de olie met hun uitvoer doorgaan met het argument dat de inkomsten daarvan voor de herbewapening van de Arabi sche legers kunnen worden ge bruikt. Saoedi-Arabië, Koeweit en Irak hebben hun olie-export al weer hervat onder het voorbehoud dat de olie niet verkocht mag wor den aan westerse landen die Is raël steunen. Zo heeft Irak bij voorbeeld gezegd zijn olie alleen te zullen leveren aan Frankrijk, Turkije en Japan. Dit is echter moeilijk te controleren aangezien de oliemaatschappijen voor het grootste deel in Amerikaanse en Britse handen zijn. Algerië wenst bovendien dat de conferentie niet in Soedan, zoals voorgesteld, maar in Al giers wordt gehouden dat oor spronkelijk vóór het uitbre ken van de crisis als plaats van samenkomst was aangewe zen. Egypte tenslotte vindt, af gezien van al deze controverses, het tijdstip ongelegen. President Nasser verkeert op het ogenblik niet in een positie om het land uit te gaan, aldus het Hongaars persbureau. den weerspiegeld in de protest nota van woensdag, waarin werd opgemerkt dat vriendschappe lijke betrekkingen tot de funda mentele belangen van de twee volken behoorde. Voor de Birmaanse ambassade in Peking betoogden duizenden Chinezen tegen de anti-Chinese gewelddaden in de Birmaanse hoofdstad Rangoon. De betogers voerden portret ten van Mao Tse-Toeng, rode ba nieren en anti-Birmaanse leuzen met zich mee, terwijl met luid sprekers het „reactionaire Bir maanse bewind" van „fascisti sche wreedheden" worden be schuldigd. Ook is een stropop, die de Birmaanse „sterke man", generaal Ne Win, moest voorstel len, in brand gestoken. Volgens het Chinese persbu reau zijn bij de onlusten in Ran goon tot dusver 50 Chinese bur gers en studenten om het leven gekomen, vele anderen gewond en 391 Chinese studenten gear resteerd sinds 25 juni. Het persbureau beschuldigde het Birmaanse bewind de hand te hebben in de anti-Chinese ac tiviteiten om zijn „economische politiek van uitbuiting en plun dering" aan het oog te onttrek ken. In het station van Rome Is don derdag een geweldige brand uitge broken in de doorgangen onder de ultra-moderne hal, waarin winkels, vestiaires, een hotel en een klein reptielenhuis zijn gevestigd. Het gebouw was weldra met rook gevuld en werd snel ontruimd. Men was bang dat de giftige slan gen en spinnen waren ontsnapt. Honderden brandweerlieden met gasmaskers hebben uren gewerkt om de brand te blussen, die woed de over een oppervlakte van vijf- tiy bij vijftig meter. Over de stad trok en enorme rookwolk. VRIJDAG 30 JUNI Cadzand v.m. 7.30 n.m. 7.43 Breskens 7.55 8.08 Terneuzen 8.31 8.44 Hansweert 9.05 9.18 Walsoorden 9.04 9.17 ZATERDAG 1 JULI v.m. n.m. Cadzand 8.26 8.45 Breskens 8.51 9.01 Terneuzen 9.27 9.46 Tansweert 10.01 10.20 'alsoorden 10.00 10.19 Soebandrio getekend. Voorzover hij wist heeft de gewezen minis ter Soeharto niet om gratie ver zocht. Hij had dit wel gedaan bij de afgezette president Soekarno. ZON MAAN op onder op onder Juni 30 4.23 21.04 0.41 13.36 Juli 1 4.24 21.03 0.51 14.46 2 4.24 21.03 1.02 15.58 3 4.25 21.03 1.16 17.12 4 4.26 21.02 1.34 18.28 5 4.27 21.02 1.59 19.42 Zodra er vrede is gesloten zal Israël al het mogelijke doen om mee te werken aan een oplossing aan het vluchtelingenprobleem, zo heeft de Israëlische regering don derdag na een kabinetsvergadering bekendgemaakt. Tevens werd be sloten dat voortaan Arabische vluchtelingen schriftelijk verlof tot emigratie moeten aanvragen voordat zij over de Jordaan naar de oostelijke oever trekken, dit om valse geruchten te ontzenuwen dat op de inwoners druk zou worden uitgeoefend om uit het door Israël bezette Jordaanse gebied te trek ken, aldus de bekendmaking. De aanvragen moeten worden beves tigd door een burgemeester, een dorpshoofd of een ander plaatselijk gezagsdrager. Het kabinet heeft de minister van defensie, generaal Mosje Dayan, gemachtigd deze be palingen te bespreken met mensen van 't internationale Roode Kruis. Vandaag begint hij daarmee. Premier Esjkol is bereid met de GEMATIGDE TEMPERATUREN Een langgerekte gordel van hoge luchtdruk strekt zich van het zee gebied nabij de Azoren via de Golf van Biscaye en Frankrijk tot boven Polen uit. Langs de noordflank van deze hogedrukgordel staat op wat noordelijker breedten een sterke stroming uit zuidwest tot west, die mede in stand wordt gehouden door een depressie die zich tussen IJsland en Noorwegen bevindt. Gisteravond trok een frontenstel sel van deze depressie over ons land naar het oosten. Het vormt de voorste begrenzing van koele en vooral drogere lucht. Hierin komt landinwaarts een wisselende bewol king voor maar aan zee wordt zonnig weer verwacht. hoofden van religieuze instellingen in 't land en in de wereld te blijven spreken over „het bewaren van de universele religieuze aard van de heilige plaatsen". Waarnemers me nen dat hiermee besprekingen met het Vaticaan en andere internatio nale godsdiensten worden bedoeld. Uit Beiroet wordt gemeld dat aan de U. N. R. W. A., de V. N.-or- ganisatie voor hulp aan Palestijn se vluchtelingen, hulp tot in totaal 6.163.336 dollar (ong. 22.980.000) is toegezegd. Daarvan draagt Ca nada meer dan een miljoen dollar bij, Noorwegen 210.000 dollar en Spanje 122.500 dollar. Engeland heeft 500.000 dollar en de V. S< twee miljoen dollar bijgedragen. 1 In Guatemala is een complot van uiterst rechts tegen president Ju lio Sesar Mendez ontdekt, zo is woensdag door Guatemalteekse veiligheidsfunctionarissen meege deeld. Het komplot, dat begin juli had moeten worden uitgevoerd, werd geleid vanuit de hoofdstad Guate mala en had vertakkingen in de rest van het land. Het is niet be kend hoeveel personen in verband met de ontdekking van het komplot zijn gearresteerd. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zon aan zee Vrijwel overal droog weer met in het binnenland wisselende be wolking en aan zee zonnig weer. Matige in de middag aan de kust vrij krachtige westelijke wind. Gematigde temDeraturen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1