Een bijensteek kan dodelijk zijn De mode is haast niet meer te volgen in de keuken Vakantie Jaloerse kinderen NOOIT MEER KOUDE SOEP Koffie - cocktail Een kind kan jaloers zijn uit een ze kere vorm van hebzucht, van egoisme. Het zal angstvallig controleren of een broertje niet een groter stuk pudding krijgt, gebruikt graag het speelgoed van anderendoch kan absoluut niet velen dat. een ander kind het zijne aan raakt, ook al speelt hij er zelf niet mee. We mogen dit het kind niet al te kwa lijk nemen; het heeft de aangeboren aard meegekregen. We moeten het dus niet met heftige verwijten te lijf gaan, die het kind slechts verharden, doch het met vriendelijkheid en geduld tot een wat soepeler instelling jegens an deren trachten te brengen. Minstens even vaak is de jaloezie niet op materiële zaken gericht, al lijkt het misschien oppervlakkig gezien zo, doch gaat het om dieper gelegen din gen, om de liefde van vader en moeder. Maar al te dikwijls eist een jong-gëbo- ren kindje zoveel van de aandacht en vertedering van de omgeving op, dat het oudere zusje of broertje dat zelf steeds in het zonnetje van aller be- langstelling leefde, zich opeens om on begrijpelijke redenen opzij geschoven voelt, alsof het ernstig kwaad had be dreven. En met het gevoel van mis- kend-zijn groeit een jaloezie tegen het jongere kindje. Als de ouders dit maar een beetje willen meevoelen en eraah tegemoetkomen, en het jongste kind niet al te zeer verheerlijken is het zeer wel mogelijk een goede verstandhou ding tussen de kinderen te kweken. Verwijten jegens de oudste zal het kind niet kunnen begrijpen, omdat 't groot ste deel van deze gevoelens natuurlijk onbewust en onberedeneerd bij hem aanwezig zijn. Doch de verwijtende toon zal hem treffen en slechts ver sterken in z'n gevoel van achteruitge zet worden, zodat we er precies het omgekeerde mee bereiken van wat we bedoelen. Nog zieliger is de kinder-jaloezie, die voorkomt uit een gevoel van machte loosheid tegenover het mooiere, knap pere, vlottere broertje of zusje, dat overal en bij iedereen de glimlach, de bewonderingde liefde en de gunst wakker roept. Helaas zijn er ouders die zich ook hieraan ergeren en er met mindere of meerdere hardheid op re ageren. Vanzelfsprekend heeft dat ook hier een averechts gevolg, dat heel ver strekkend kan zijn, als we niet oppas sen. Verder ontmoediging zal het ge voel van machteloosheid hand over hand doen. toenemen, zodat er werke lijk ernstige moeilijkheden kunnen ont staan in leren en gedrag, die met een liefdevolle steun voorkomen hadden kunnen worden. JETTY Wollen tailleur van rood, wit en blawii ruit, met witte piqué blouse. Avondensemble van zilver. De rok is zeer fijn geplisseerd. minderen, kunnen zij bij allergische patiënten ernstige vormen aannemen. Dit komt vooral voor bij patiënten die reeds allergisch voor het een of an der zijn. Bij een dergelijke patiënt kan een bije- of wespesteek tot shock reacties, oedeem, ademnood, krampen, misselijkheid, blauwe gelaatskleur, bloeddrukdaling, plotselinge verzwak king van het hart en bewusteloosheid leiden. Een hele reeks van dergelijke shocks kunnen een dodelijke afloop hebben. De bij kan haar angel niet meer uit de huid terugtrekken, omdat deze er met weerhaken in vast blijft zit ten. De angel blijft dus met klieren, gifkjier en spier in de wond. De bij zelf sterft, maar nog twintig minuten nadat de angel is afgerukt kan hij gif in de fnens spuiten, omdat de spie ren ritmisch doorwerken. Men kan dus zeggen dat de dode bij nog blijft steken. WAT TE DOEN? Wat moeten allergische mensen nu doen, als ze door een bij zijn gesto ken? Indien mogelijk moeten ze de angel met een kleine pincet ogenblik kelijk uit de huid trekken. Wespen en horzels kunnen hun angel na een steek weer terugtrekken en hetzelfde of een ander slachtoffer opnieuw te pakken nemen, zij het met een geringere hoe veelheid gif. Mensen die aan allergie lijden doen er goed aan steeds een pincet bij zich te dragen en zo mogelijk een door de arts voor te schrijven nood-voorraad van anti-shock medicamenten, zoals cortisone e.d. Verder moet het gesto ken lichaamsdeel zo mogelijk naar de richting van het hart worden afgebon den. Men moet daarna meteen de hulp van een arts inroepen, daar zware al lergische reacties levensgevaarlijk kun nen zijn. Denk nu alstublieft niet meteen dat u doodgaat, als u tijdens een wan deling of in de vakantie door een bij of een wesp wordt gestoken. Dit ar tikeltje is alleen maar bedoeld u erop te wijzen, dat zo'n steek niet verwaar loosd mag worden. Een gewaarschuwd (allergisch) mens telt voor twee, luidt het spreekwoord. iVóór de tweede wereldoorlog was het Japahse produkt dat in Europa op de markt kwam, goedkoop, maar niet te best van kwaliteit. Het was een slechte imitatie van hetgeen hier werd vervaardigd. Na de oor log had de Japanse industrie van zelfsprekend een belangrijke aan looptijd nodig om zich te herstel len. Toen deze achter de rug was, bleek zij niet slechts nog altijd goed koper te werken, maar ook pro- dukten van goede kwaliteit te kun nen aanbieden. Thans komef uit Japan allerlei nieuivighedeil', waar men iri liet Westen nog geen iveet van heeft. Voor de huisvrouw: elektrische ap paratuur die het gehele tafelblad verwarmt en aldus de borden en de spijzen redelijk warm houdt. Het apparaat heet Kotatsu en meer dan de helft van de Japanse gezin nen zou er al over beschikken. Voorts wint aan populariteit een elektrisch apparaatje dat tegelijker tijd brood roostert, melk opwarmt en... eieren kookt, Je gaat niet dood aan een mugge- beet of een vlooieprik, je hebt er hoogstens korte of lange tijd last van. Maar de steek van insektcn met een gifklier zoals bijen en wespen dieren die niet stck'en om bloed te zuigen maar uit agressieve of defen sieve bedoelingen, kan dodelijk zijn. Terwijl de gevolgen van een wespe- of bjjesteek in normale gevallen na enkele uren verminderen, kunnen zjj bij allergie-patiënten ernstige gevolgen hebben. U weet het wel, allergie is overgevoeligheid jegens vreemde stof fen. Allergie treedt niet op bij de eer ste toevoer van die vreemde stoffen, maar na herhaling daarvan. Het uit zich dan in huidreacties (uitslag) of door afwijking in de luchtwegen (ast ma-aanvallen). Hooikoorts en allergi sche astma zijn de meest bekende vor men van allergie. De lijder aan hooikoorts is door het inademen van stuifmeel van bepaal de grassoorten „gevoelig" geworden en iedere keer tijdens de bloei wordt hij of zij ziek, wanneer hij in aan raking komt met dergelijk stuifmeel. In zware gevallen kan het bij aller gieën tot een shock komen, die niet zelden dodelijk is. - Maar we hadden het over de ge volgen van wespe- of bjjesteken. Terwijl de gevolgen van zo'n steek in normale gevallen na enkele uren ver- Het is altijd aan mode-ontwerpers voorbehouden ge weest, om de vrouw te kleden zoals zij het graag zien. Natuurlijk beïnvloeden wederzijdse partijen elkaar, maar de ontwerper heeft tooh het laatste woord. Te. recht Illustreert men met het woord „modekoning" de onafhankelijke sleutelpositie die een mode-ontwerper inneemt. Hij kleedt de vrouw vrouwelijk modieus, dan wel stoer, mannelijk of exotisch, jongensachtig kinderlijk of sexy, Maar de creativiteit blijft altijd aan hem. Soms nebben ontwerpers wel erg veel noten op hun node-zang. Pantalons, jurken en tailleurs; zij dienen steeds aan andere, nieuwe eisen te voldoen. Hoe vaak lebben we de lange broek niet zien veranderen in de oop van de jaren. Eerst was het de ski-broek, dan de itrakke, lastige pijpen. En al gauw moesten we over man op extreem wijde püpen, zoals da matrozen-broe ien. En toen dat wat al te veel om het been begon te ladderen, nam men de pijpen maar weer in en procla- neerde de sigarettenJijn. Ondertussen was het splitje il aan de zijkant geweest, daarna middenvoor en soms vas geen split voorgeschreven, als de wijdte van de lijpen dat tenminste toelieten. Ook de taille liet men niet net rust. Eerst viel de tailleband op de plaats waar we ïem altijd gewend waren, nl. in de taille, maar plotse- ing moest hij omlaag: de heupbroek was geboren. De ■lulting verhuisde van opzij naar middenvoor en als we /andaag de dag ook nog een bijpassend jasje er bij heb. ien zijn we op en top modieus, want zo wil de mode- mtwerper ons zien en wij onszelf ook een beetje ulter. lard. Dergelijke veranderingen kunnen we altijd ver zachten. Ze volgen elkaar snel op, want al het hiervoor enoemde geldt alleen nog maar voor een pantalon Lola Prusac uit Parijs zal het allemaal een zorg zijn. xorte minl.rokjes, heupbroeken en sexy jurkjes ten spijt, ontwierp zij een bepaald vreemd aandoende mode, Op het eerste gezicht lijken de modellen soms wat ar moedig. Lang vergeten kledingstukken werden bij haar kennelijk weer uit de kast gehaald en zó weer aange trokken. De rokl-engte is weer teruggevoerd naar de knie en zelfs d-e echte ouderwetse stola moet een een voudige rok met jumper opsieren. Het blijft wennen, maar deze modellen zijn toch echt anno 1967. Ensemble van rok, stola en trui in de kleuren Indisch rose en bleu. De pompoenen aan de stola zijn eveneens bleu. Trekt u er een dagje tussemdtt Heel verstandig, de boog kan niet al tijd gespannen zijn. Maar zorg er in ieder geval voor dat u de dag in de buitenlucht besluit met 'n goede maal tijd. Buitenlucht maakt hongerig, maar u hebt er natuurlijk geen zin ln na een zondoorstoofde dag nog urenlang in de keuken door te brengen. Daar» om moet u iets klaarmaken dat de maag vult, maar niet te veel tijd in beslag neemt. Een gezellig, goed sa mengesteld en met zorg bereid maal kan ook in korte tijd op tafel staan. Zoals altijd zal ook nu vlees, vis, kaas of ei ln de maaltijd moeten voor komen. Voor het voedzame gedeelte kunt u gebruik maken van levensmid delen met een korte kooktijd, al zult u voor dat gemak natuurlijk wel extra moeten betalen. Ze zijn er in over vloed: vlugkokende rijst, gort, maca roni of spaghetti, peulvruchten uit blik of pot, patates frites, aardappelpuree uit een pakje, kant en klare vla, pap en zelfs complete maaltijden. Al deze geheel of gedeeltelijk van te voren klaargemaakte produkten vragen wel om een frisse en vitamine C-rijke aan vulling met groente en fruit. De groen te kunt u geven ln de vorm van een slaatje en fruit is als toetje bijzonder in trek. Melk of een melkprodukt mag in geen enkele maaltijd ontbreken. Geen nood: er is pap, vla en niet te ver geten yoghurt. Mocht u helemaal geen moed heb ben om een warm maal te bereiden, dan kunt u voor een keer een uitge breide broodmaaltijd op tafel brengen. Vlees, vis, kaas of ei en groente of fruit mogen dan ook niet ontbreken, evenmin als een glas melk, karnemelk of yoghurt. Hier volgen nog een paar „vakantie menu's" Na een feestelijke maaltijd - of als u er op een „doodgewone zondag" eens een feest van wilt maken - moet u uw man, de grote kinderen of uw gasten eens een koffie-cocktail voorzetten. Dit opwekkende drankje is in een handomdraai gemaakt en u hebt er niet veel ingrediënten voor nodig. U moet wel een flesje Curagao-likeur in huis hebben. Hier volgt het recept. De ingrediënten zijn: koffie (sterke), Cura?ao-likeur en suiker. Neem twee-derde koude sterke koffie en een-derde Curagao-likeur. Doe daar suiker naar smaak bij en ook wat kleine stukjes ijs, als u die hebt. Doe alles in een shaker, of als u die niet hebt in een jampotje met schroef deksel en schud alles flink door elkaar. Vul daarna de cocktailglazen, terwijl u de achtergebleven stukjes ijs met een zeef opvangt. Prosit! Dit meisje draagt een elegante en beschaafde jadegroene crylor pullover met grote ruit. Aardappelen, bloemkool, plak ge bakken boterhamworst, yoghurt. Aardappelpuree, komkommer-rode koolsla, gebakken kaasboterham of warme sandwich met rookworst, rijs tepap. Jachtschotel, sla, vanillevla. Haringsla met bietjes, pannekoeken. Uitgebreide broodmaaltijd, andjjvle- sla, chocoladevla. Groentesoep, roggebrood (met kaae), koffie. Spaghetti-macaroni, spinazie, roerei, tweekieurenvla.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 7