Vrouw neergeslagen in noodpostkanioor Wanhoopsoverval op spaarbank 105 vliegtuigen Wijziging muntwet goedgekeurd INSTALLATIE PROVINCIALE RAAD VAN DE LUCHTVERONTREINIGING OP 18 SEPTEMBER TE MIDDELBURG Radiopiraten leverden slag Tweede .Kamer akkoord met aankoop van IN TWEEDE KAMER AANGENOMEN Geen werkelijke economische stagnatie in België WET SOCIALE WERKVOORZIENING ELEKTROCUTIE Tweede Kamer Vakantiegeld voor arbeids ongeschikten verhoogde zijn levensverzekering en wat het leuke is, het kost hem niets meer... PREMIE SPAARPLAN PppSerdag 29 juni 1967 DE VRIJE'ZEEUW Pagina 3 AANVAL OP JIM GARRISON Arbeiders mogen niet meer dan 55 kilo op de nek torsen AUTOMOBILIST VERONGELUKT „Gaatjesboorders" aangehouden Ernstig watergebrek in Hongkong DEENSE TELEVISIE MEDEWERKERS IN SYRIË GEARRESTEERD 'v ZILVEREN ANJERS 1967 UITGEREIKT Z. K. H. Prins Bernhard heeft dinsdagochtend de „Zilveren An jers 1967" uitgereikt. Op de foto Z. K. H. Prins Bernhard, Mr. A. J. Rijksen en de heer G. J. G. Leonhardt. De 45-jarige mevrouw J. H. Z. den B. is woensdagmorgen om kwart voor acht in een noodpost- kantoortje aan de Erasmusweg in Den Haag door een onbekende jongeman neergeslagen. De vrouw, die kantoorbediende bij de P. T. T. is, was aan het werk toen de jongeman binnenkwam via de dienstingang. Hij vertelde haar dat hij kwam schoonmaken. De man scharrelde wat rond en ging op een gegeven moment naar het toilet. Vandaar riep hij de vrouw toe dat zij moest komen omdat het lekte. De vrouw kwam kijken, zij bukte zich en toen zag ze in een flits dat de jongeman een houten of rubbe ren hamer in de hand had. Hij bracht haar drie of vier klappen op achterhoofd en arm toe. Mevrouw Z. gilde om hulp, waarop de jongeman de benen nam. Totnutoe is hij niet gevon den. De vrouw werd ter plaatse verbonden. Een ongeveer 45-jarige vrouw heeft gistermorgen omstreeks elf uur een „overval" gepleegd op de nutsspaarbank in Coevor- den. De vrouw kwam voor het loket, gaf de caissière met een hamer een klap op het hoofd en nam een bedrag van een kleine tweehonderd gulden mee. Toen zij de bank verliet werd ze her kend door een stadgenoot. Een klein uur later kon de politie haar aanhouden. De daderes, mevr. W., blijkt door geldgebrek deze wanhoops overval te hebben gepleegd. Naar het zich laat aanzien is de caissière niet ernstig gewond. Door een ondeugdelijke fitting vast te pakken is dinsdagavond de 17-jarige B. J. van der Meij uit de Oolmansstraat in Haar lem om het leven gekomen. Met zijn vader en een oudere broer was men bezig een aansluiting te maken voor een gashaard. De zeventienjarige jongen is onder de grond gaan kijken met een lamp met verlengsnoer. De Tweede Kamer is akkoord ge gaan met de voorgestelde aankoop van 105 Northrop-F 5-vliegtuigen ten behoeve van de koninklijke luchtmacht. Het betreffende ont werp van wet werd, bij hoofdelijke stemming, aangenomen met 64 stemmen vóór en 30 stemmen teeen. Teeen aanvaarding sDraken zich uit de fracties van de P.V. d. A., de P. S. P. en de C. P. N., met uitzondering van de heer F. J. Goedhart (Arb.), die stemde vóór aanvaarding van het wetsontwerp. Eerder, bij de behandeling van dit voorstel, verwierp de kamer een amendement van de socialisti sche afgevaardigde W. Wierda, waarin er od werd aangedrongen het aantal der aan te schaffen vliegtuigen te verminderen met 25 stuks en te brengen op 80. Dit amendement werd bij zitten en op staan verworpen, met alleen de fracties van de P. v. d. A., P. S. P. en C. P. N. voor. Zonder hoofdelijke stemming is de tweede kamer gistermiddag akkoord gegaan met de wijziging van de muntwet, welke wijziging neerkomt op de toekomstige ver vanging van de zilveren rijks daalders en guldens door nikke len munten. De fractie van de boerenpartij kreeg aantekening tegen dit ontwerp van wet te hebben gestemd. Minister Witteveen (fin.) ver dedigde het wetsontwerp dat z.i. een betere oplossing biedt dan het toenemend industrieel ge bruik van zilver deze metaal soort als muntmetaal ongeschikt maakt. De minister van financiën wees de suggestie van de hand om de nikkelen munten met lood te verzwaren waardoor deze munten het gewicht zouden krij gen van de thans gangbare mun ten. Deze suggestie was gedaan i.v.m. de ombouw van automa ten. Naar de mening van minis ter Witteveen is de toevoeging van lood aan zilver technisch zeer moeilijk en hangt de aan passing van de automaten aan de nikkelen munten niet samen met het gewichtsverschil, maar is deze aanpassing juist daarom zo moeilijk omdat nikkel magne tisch is en zilver niet. De minis ter van financiën zegde toe de gedachte van de c.h.-afgevaar- digde Scholten om ter zake van de ombouw financiële tegemoet komingen in het fiscale vlak te nemen te overwegen. In dit ver band wees de minister erop te zullen nagaan of de kosten ver bonden aan de noodzakelijke ombouw zouden mogen worden afgeschreven van de fiscale win sten. De heer Koekoek (b.p.) ont wikkelde kritiek op het ontwerp van wet. Van zijn suggestie om minder munten te vervaardigen wilde de minster evenwel niets weten. Minister Witteveen wees erop dat het vijfguldenbiljet een groeiende betekenis heeft Er is thans voor een bedrag van 56 min. gulden aan dergelijke bil jetten in omloop. Eerste Kamer De Eerste Kamer heeft woens dag een wetsontwerp waarbij hun, die krachtens de wet op de arbeids ongeschiktheidsverzekering uitke ring ontvangen, een vakantiegeld van zes procent wordt toegekend, zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. En dat kan ook üw man! Wanneer hij nu deelneemt aan het Premie Spaarplan en elk jaar f 500,- aan premie betaalt, dan krijgt hij vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kan hij dan weer gebruiken voor het verhogen van zijn levensverzekering. Honderd gulden meer premis betekent een forse stijging van het verzekerd bedrag. (Tenzij u voor die honderd gulden liever een leuk jurkje koopt Praat in ieder geval eens met uw man over dat Premie Spaarplan. Alle levensverzekeringsmaatschappijen en assurantie tussenpersonen zullen hem graag inlichten. Basis voor persoonlijk bezit Op maandag 18 september a.s. hoopt de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, mr. J. van Aartsen, ten provinciehuize de pro vinciale raad inzake de luchtver ontreiniging te installeren. Tot voorzitter van de raad hebben ge deputeerde staten benoemd de heer A. J. Kaiand, lid van het college. De heer J. van den Bos, eveneens lid van gedeputeerde staten, zal optreden als vice-voorzitter. In de afgelopen maanden heb ben de daarvoor in aanmerking komende instanties en organisaties op verzoek van gedeputeerde sta ten de leden, die namens hen in de raad zitting zullen nemen, aange wezen. Bovendien zijn enkele ad viserende leden benoemd. De provinciale raad inzake de luchtverontreiniging, tot instel ling waarvan provinciale staten van Zeeland op 15 december 1966 besloten, zal tot taak hebben „zich te beraden omtrent de vraagstuk ken, verband houdende met alge mene aspecten van de luchtver ontreiniging in de provincie Zee land". De raad zal gedeputeerde staten op verzoek of uit eigen beweging van advies dienen. Leden van de raad zijn, behalve de voorzitter en vice-voorzitter, de heren: mr. F. G. A. Huber en J. W. ORDER VAN ONGEVEER 300 MILJOEN GULDEN Dinsdag heeft de president directeur van de K.L.M., de heer D. G. van der Wal, te Seattle het koopcontract met de Boeing Co. ondertekend voor de levering van drie vliegtuigen van het type 747. Verwacht wordt dat de eer ste 147 begin 1971 aan de K.L.M. geleverd kan worden. Met de or der is een bedrag gemoeid van plm. 300 min gulden. De Boeing die een lengte heeft van 70,5 m., is uitgerust met vier turbofan motoren die de machine een kruissnelheid van bijna 1000 km per uur kunnen geven. Er kun nen 400 passagiers en 25 ton vracht en bagage mee worden vervoerd. Peters, resp. burgemeester van Goes en gemeente-secretaris van Vlissingen (namens de afdeling Zeeland van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten); ir. J. Prins te Goes en G. J. de Jager te Anna Jacobapolder (namens de geweste lijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap); C. A. Kamme- raad te Middelburg (namens de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor midden- en noord-Zee land); ir. R. H. van Krevelen te Sas van Gent (namens de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen); A. de Kam, bursemeester van Veere (namens de Provinciale raad voor de re creatie in Zeeland); L. C. Buysert tè' Middelburg (namens dé provin ciale raad voor de volksgezondheid in Zeeland): dr. J. Tesink te Goes (namens Stichting gezondheids dienst voor dieren in Zeeland); ir. A. van Raay te Wageningen (na mens Instituut voor plantenziekten- kundig onderzoek); ir. W. C. Reij te Breda (namens het 2e district van de Arbeidsinspectie); ir. D. van Zuilen te Delft (namens de cen trale organisatie TNO); P. R. Grund te Middelburg (namens de geza menlijke vakcentralen N. V. V., C. N.V. en N.K.V.); drs. P. A. Nee- t.eson te Sas van Gent (namens de kring van werkgevers in de kanaal zone Zeeuwsch-Vlaanderen). Adviserende leden van de raad zijn: de heer S. Lelie, waarnemend geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid in Zeeland, en mevrouw J. Laanbroek, regionaal inspecteur van de volksgezondheid op het gebied van de hygiëne van het milieu. Secretaris van de raad is de heer C. Heijstek, hoofdcommies A ter provinciale griffie van Zeeland. COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN Veiling van 28 juni. GROENTEN: Per 100 stuks: Sla I 1517 ct; 11 7—15 ct. Per stuk: Bloemkool A 6974 ct, All 18—67 ct, B 57 ct, Bil 25—51 ct, CII 15—19 ct, afw. 17 37 ct; Gr. komkommers BII 19—25 ct. Per bos: Selderij 40 ct; Peter selie 24 ct; Peen I 7883 ct, II 4992 ct; Kroten 517 ct; Ra dijs 1516 ct; Uien 1123 ct. Per kg: Andijvie 3537 ct; Kassnijbonen I 2,012,22; Princ. bonen 2,37f 2,57Pre lude I ƒ2,50—ƒ2,59; II ƒ2,38— 2,43; Tuinbonen I 4149 ct, II 36 ct; Spitskool 914 ct; Peu len 1,772,24; Sav. kool 8 12 ct; Rabarber I 2434 ct, II 12 ct; Uien 3155 ct; Asperges BII ƒ4,38, CII ƒ2,04; Doppers 74—83 ct; Tomaten A 1,05 1,09, B 1,10, C 87 ct, AII 1,01 —ƒ1,07, CII 76—81 ct, CC II doordraai. AARDAPPELEN Per kg: Doré grote 2436 ct, drieling 1528 ct, kriel 2931 ct; Eerstelingen bonken 4445 ct, grote 2540 ct, drieling 15— 23 ct, kriel 2634 ct. Per doos: Aardbeien: Elista II 1819 ct; Talisman II 1820 ct; Vola I 23 ct, II 18 ct; Gorel- la I 19—24 ct, II 18—19 ct; Red Gauntled I 20—25 ct, II 18—21 ct; Rode Bessen I 5965 ct, II 47 53 ct; Frambozen II 27—53 ct. In de nacht van dinsdag op woensdag hebben bij een oud fort uit de oorlog op een tiehtal kilometers uit de Engelse kust radiopiraten onderling slag ge leverd. Toen de voormalige Ne derlandse treiler Offshore II, die de illegale popstations op zee bevoorraadt, langszij kwam be kogelden twee mannen op het fort het schip met molotow- cocktails, stukken hout en een gascilinder. Twee benzinebom men troffen doel maar richtten weinig schade aan. Het schip voer ijlings weg één van de opvarenden halverwege een sta len ladder tegen de wand van het fort achterlatend. De man hield zich er twee uur lang aan vastgeklemd totdat de redding boot hem uit zijn benarde positie verloste. De Offshore II, haar dek be zaaid met allerlei rommel en geschroeid door de benzinebom men, is de haven van Harwich binnengelopen. De 29-jarige Ne derlandse schipper zei: „Het ging er nogal heet toe. Eén van de mannen daar richtte nog een geweer op ons. Gelukkig is nie mand van ons ernstig gewond geraakt". De oorzaak van het geval is een raadsel. Het fort is naar ver luidt bezet door mannen in dienst van de vroegere eigenaar vap het piratenstation „Radio-Essex", terwijl de mensen aan boord van het schip behoren tot het succes volle station „Radio Caroline". Het Amerikaanse televisiesta tion C.B.S. heeft de officier van justitie van New Orleans, Jim Garrison, ervan beschuldigd mid delen in strijd met de wet en de moraal te gebruiken in zijn on derzoek naar de moord op pre sident Kennedy. Garrison is ervan overtuigd dat de moord niet het werk was van Lee Harvey Oswald alleen, zoals is vastgesteld door de com missie-Warren, maar van 'n aan tal samenzweerders. Volgens C.B.S. is er geen en kele reden om de juistheid van de conclusies van de commissie- Warren te betwisten of geloof te hechten aan de beweringen van Garrison. De internationale arbeidsconfe- rentie heeft woensdag definitief een aanbeveling goedgekeurd, dat arbeiders voortaan geen vrachten meer mogen torsen die zwaarder zijn dan 55 kilogram. De conferentie, de jaarlijkse bij eenkomst van de 119 leden tellen de internationale arbeidsorganisa tie, heeft ook haar uiteindelijke goedkeuring gehecht aan een con ventie inzake het maximum-ge wicht. De conventie, die bindend is voor staten die haar Tatificeren, stelt, dat geen enkele arbeider een vracht mag dragen waardoor zijn gezondheid of veiligheid in gevaar zou kunnen komen. De aanbeveling die niet meer is dan een leidraad voor de diverse landen, zegt, dat de maximum vracht voor vrouwelijke arbeiders aanzienlijk minder zwaar dient te zijn dan die voor mannen. Op de rijksstraatweg onder Ubbergen is dinsdagavond de 19-jarige H. W. M. van Heumen uit Valburg om het leven geko men. Hij is met zijn auto tegen een boom langs de weg gebotst en later in een ziekenhuis in Nijmegen aan zijn verwondin gen overleden. De Tweede Kamer is woensdag middag zonder hoofdelijke stem ming akkoord gegaan met het ont werp van wet inzake het bieden van aangepaste werkgelegenheid, de wet sociale werkvoorziening. Tot dusver was de sociale werk voorziening geregeld bij een twee tal ministeriële beschikkingen een voor handarbeiders en een voor hoofdarbeiders waarvan de uit voering is toevertrouwd aan de ge meentebesturen, onder toezegging 'van bepaalde rijksbijdragen in de gemeentelijke uitgaven voor dit doel. Het nu aangenomen ontwerp be oogt de twee bedoelde ministeriële regelingen te vervangen door een wet, waarbij de gemeentebesturen wordt opgedragen te bevorderen dat geestelijk en lichamelijk gehan dicapten voor zover in hun ge meente woonachtig, krachtens deze wet in dienst worden genomen om onder aangepaste omstandigheden tegen loon arbeid te verrichten, welke zoveel mogelijk gericht is op het behoud, het herstel of de be vordering van hun arbeidsgeschikt heid. Een technisch amendement ge richt op het privaatrechtelijk werk verband van de gehandicapten, af komstig van de K. V. P.-afgevaar- digde Van Buël, op dit ontwerp van wet werd aangenomen. Een amen- Met de arrestatie van de 23- jarige kok A. F. en de 20-jarige arbeidscontractant H. K., beiden uit Groningen, zijn de twee „gaatjesboorders" gepakt die sinds februari van dit jaar in de stad Groningen en in allerlei plaatsen in Groningen en Dren the tientallen inbraken hebben gepleegd. De Groninger recher che is er enkele weken intensief mee bezig geweest om ze op te sporen. Elke nacht gingen er ex tra patrouilles op stap en dat leidde tot de wetenschap dat het tweetal op een bromfiets ope reerde, hoofdzakelijk tussen 12 en 3 uur 's nachts. Zij boorden gaatjes nabij de spanjoletsluiting van ramen en openden op deze manier de ramen en klommen naar binnen om hun diefstallen te plegen. Zondagnacht werden zij ge signaleerd. Het tweetal kreeg echter argwaan en liet de aan de Hora Siccamasingel geparkeerde bromfiets in de steek en ver dween. De recherche wist even wel hun „hoofdkwartier" op te sporen, een woonschip aan de Beyemerweg in de gemeente Noorddijk. Daar werd een om vangrijke voorraad van allerlei gestolen artikelen aangetroffen, alsmede een logboek in code, waarin alle verrichtingen netjes stonden genoteerd. Ook werd een legitimatiebewijs van de B. V.D. gevonden, een door de he ren zelf vervaardigde kaart, waarin agent D 2 gemachtigd werd tot het verrichten van huis zoekingen zonder voorafgaande toestemming van de huurder, bewoner of eigenaar, ook als dit geschiedde door middel van braak of valse sleutel en de huurder, bewoner of eigenaar thuis zou zijn. In dit stuk vol taalfouten stond dat ze kon den opereren zonder voorafgaan de toestemming van de officier van justitie. Het tweetal had intussen met een in Paterswolde gestolen auto de vlucht genomen. Dinsdagmid dag werden ze gesnapt in Zeist. De Zeister politie, gewaarschuwd door enkele Zeistenaren, trof de Groningers in het Zeisterbos aan, waar ze lagen te slapen. Nadat de jongelui een bekentenis had den afgelegd tegenover de Zeis ter politie zijn op transport ge steld naar Groningen voor ver der verhoor. Ze hebben zich in de stad en provincies Groningen en Drenthe schuldig gemaakt aan zeker 44 inbraken. Daarbij is ruim 2200 gulden aan geld bijeengebracht en voorts zijn vele artikelen ge stolen, variërend van huishou- delijke apparaten tot een sten cilmachine en radio's. dement van de heer Nypels (D '66) werd verworpen. Bij de voortgezette behandeling van twee aanpassingswetten i.v.m. de invoering van de wet op de ar beidsongeschiktheid werd een amendement van de heer Rietkerk (V.V.D.) verworpen. Een tweede amendement van de zelfde afge vaardigde werd ingetrokken. Het amendement van de K. V. P.- er Boot inzake de premieverdeling tussen werkgevers en werknemers voor de arbeidsongeschiktheids verzekering werd aangenomen. De vertraging van de economi sche expansie heeft in België niet tot een werkelijke stagnatie ge leid. Tegenover terugslag staat ook vooruitgang, zo heeft de Belgische minister van economische zaken, Van Offelen, verklaard in het co mité voor economische expansie. Voor de industriële produktie wij zen de indexcijfers Van de eerste maanden van dit jaar een geringe vooruitgang (op jaarbasis) aan. Een zekere verbetering valt met name te constateren in de sectoren ce ment, glas, auto's en een deel van de metaalindustrie. De invoer neemt slechts matig toe, doch de uitvoer vertoont meer expansie dan vorig jaar. De vraag uit Duitsland neemt weliswaar af en die uit Nederland blijft stabiel, doch de vraag uit Frankrijk en vooral ook uit Italië neemt toe. De minister achtte de verwach ting gewettigd, dat in de komende maanden de evolutie van prijzen en lonen duidelijk tot bedaren zal komen. De arbeids- en kapitaal kosten blijven evenwel op een hoog niveau. De regering van Hongkong overweegt een nieuw dringend beroep op China om de water leverantie te hervatten. Als ge volg van uitzonderlijk droog weer dit jaar heerst er een ern stig tekort aan drinkwater en met ingang van heden zullen de inwoners van de Britse kroon kolonie slechts vier uur per dag water kunnen tappen. China heeft zondag de pompen die het water door buisleidingen naar de kolonie stuwen stopgezet, na dat naar hoeveelheid aan de op 30 juni aflopende overeen komst was voldaan. Op een verzoek van Hongkong van eind vorige maand om de waterleverantie voort te zetten is niet gereageerd. Twee medewerkers van de Deen se televisie de journalist Jacob Nielsen en de fotograaf Paul Hansen zijn dinsdag in de Sy rische stad Aleppo gearresteerd omdat zij camera's bij zich had den. Dit is meegedeeld door de ge zagvoerder van een vliegtuig van de „Sterling Airways", die de beide Denen samen met een zending voedsel en medicamen ten voor Arabische vluchtelin gen naar Syrië vervoerd had. Het Deense ministerie van buiten landse zaken stelt een onderzoek in. Volgens de gezagvoerder wer den Nielsen en Hansen onmid dellijk bij aankomst in Aleppo in gerekend.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3