^Provinciaal nieuwó PLAATS ONDER DE ZON GEMEENTERAAD VAN AXEL Terneuzen Axel Sas van Gent Sluis Vlissingen Zaamslag Zierikzee Jong oud v. d. Sande 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 29 |uni 1967 Afscheid korpschef der gemeentepolitie Vrijdagmiddag om 3 uur zal de korpschef der gemeentepolitie in specteur D. van Ooijen op een bij eenkomst die zal plaatsvinden in de kantine van de N. V. „De Hoop", afscheid nemen. Zoals eerder gemeld werd de heer Van Ooijen bij K. B. per 1 Juli tot commissaris-korpschef te Mid delburg benoemd. Universitaire examens Aan de Rijksuniversiteit te Lei den slaagde voor het doctoraal examen experimentele natuurkun de de heer H. B. Brom en voor het kandidaatsexamen wis- en natuur kunde de heer R. W. C. Brom, beiden te Terneuzen. Universitair examen Aan de rijksuniversiteit in Utrecht slaagde voor het kandi daatsexamen tandheelkunde de heer J. E. N. Visser te Terneuzen. Bejaardenuitstapje naar St. Jansteen Ter afsluiting van de culturele ochtenden werd dinsdag 27 juni op uitnodiging van de N.V. Wa terleiding Mij Zeeuws-Vlaande- ren een bezoek gebracht aan het pompstation te St. Jansteen. Voor dit bezoek waren uitge nodigd de bezoekers van de so ciëteiten „De Schakel" en het „Parochiehuis" en de bewoners van „Bachten Dieke", „Schelde- oord" en „De Blide". Hieraan namen 200 personen deel. Met een 5-tal bussen van de Z.V.T.M. vertrok men omstreeks 1 uur naar het doel. Nauwelijks op weg kwam er een onweers- en regenbui opzet ten. De bui barstte eerst goed los toen het gezelschap op het terrein was aangekomen. De ontvangst was keurig door de Waterleiding Mij. verzorgd en spoedig genoot ieder van een kopje koffie. Onder deskundige leiding werd thans het bedrijf bezichtigd. Ieder was verbaasd welke be handelingen het water moet on dergaan eer het geschikt is voor de consumptie en huishoudelijk gebruik. Na de bezichtiging van het bedrijf werden allen genodigd aan een welvoorziene koffie maaltijd. Intussen was het weer opgeknapt, maar er bleef weinig tijd over om nog wat in de prach tige tuin te verpozen. Een attractie was ook nog een fontein met negen stralen, waar met enige behendigheid het mo gelijk was om zonder noemens waardig nat te worden door te lopen. Er ontstond dan ook gro te hilariteit wanneer er enige slachtoffers waren, die dit min der gelukte. Aan het slot van de middag werd door de heer K. Dieleman namens de sociëteiten dank ge bracht aan allen die hadden meegewerkt aan deze alhoe wel waterige middag. Door de heer Asperslagh werd in een geestige speech dank ge' bracht voor al het genotene na mens de drie bejaardentehuizen. Bevordering en getuigschriften avondtekenschool L.T.S. Afdeling Timmeren: Bevorderd: E. L. v. d. Abeele te Westdorpe; J. P. M. Andries' sen, Clemminck, A. C. v. Dix hoorn, J. M. Mechielsen, D. J. Nieuwelink, P. F. Oppeneer en M. Ruben, allen te Terneuzen; P. L. J. v. d. Bossche en H. G. v. Steenberge, beiden te Philippi ne; J. F. C. de Bree te Hoek; S C. den Deurwaarder, C. Klaas- sen en J. P. Maas, allen te Zaam- slag; E. L. Heijne te Zuiddor- ?e; W. J. Jansen te Biervliet; E. Kersbuik, E. J. KoxenM. M. A. Vonck, allen te Sas van Gent en W. Nachtegaal te St. Jan- steen. Getuigschriften: G. F. Dhont en A. R. Rotthier, beiden te Sas van Gent; J. Dobbelaar te West dorpe; L. M. van Doorn te Zaam- slag; Th. C. de Kraker, H. L. de Maat en P. G. van Puyvelde, al len te Sluiskil en O. C. van de Vijver te Axel. Geen getuigschrift: 1 leerling. Afdeling Metselen. Bevorderd: J. P. van Aalst, A. C. Deseijn en C. J. Verhelst, al len te Terneuzen; J. C. van Cad- sand te Zaamslag; A. van Dam me te Koewacht; E. P. J. Hame link te Lamswaarde; F. E. C. van Limmen en H. Schieman, beiden te Philippine; G. Mahu te Kuit- aart; C. W. van Tatenhove te Hoek en P. C. Witte te Axel. Niet bevorderd: 1 leerling. Getuigschrift: L. A. van Leu ven te Sluiskil. Geen getuigschrift: 1 leerling. Afdeling Schilderen. Bevorderd: J. L. de Feijter te Sluiskil; P. Goossen en R. A. Joog, beiden te Kloosterzande; I. de Groote te Axel; I. J. de Roo te Terneuzen en B. J. M. van Vooren te Hoofdplaat. Getuigschriften: F. A. Calle en L. Calle, beiden te Terneu zen; L. van Dorsselaer te St. Jan steen; F. M. de Kramer te Hoek; G. M- Pielaat en J. A. Waebeke te Hoofdplaat en E. Talboom te Zuiddorpe. Geen geutigschrift: 2 leerlin gen. Afdeling Metaalbewerken. Bevorderd: M. Antheunis, A. Ferket, A. L. Hoekwater, J. Jonk man, J. Loof, A. A. Verstraten, M. Dieleman, M. de Vries en M. C. Zegers, allen te Terneuzen; L. Kaijser te Zaamslag; Th. de Decker en L. Verstraeten, bei den te Hoek; A. P. Sijnesael en P. Tanghe, beiden te Hoofdplaat en A. Walker te Axel. Getuigschriften: M. van Cad- sand, L. F. Bolleman, J. A. van Dixhoorn en C. A. Harreman, allen te Terneuzen; D. Coppe- jans, J. F. de Maree, J. P. Cort- vriendt, B. Th. de Lavoir en D. Postma, allen te Sluiskil; R. G. van Gremberghe en R. Thomas, beiden te Westdorpe; E. J. Wit te te SluisA. Bals en J. Scher- beijn, beiden te Hoofdplaat; J. C. de Feijter te Schoondijke en J. P. Roose te Zaamslag. Afdeling Autoherstellen. Bevorderd: P. Freijser te Ter hole; G. F. Overdulve te Zaam slag; E. J. Cerpentier te Koe wacht; K. Coenen te Nieuw- Namen; G. Fieret te Axel; L. J. de Feijter te Sluiskil; I. v. Grol te Terneuzen; S. W. v. d. Kieft te Sas van Gent; R. J. Smits en W, M. Verbist, beiden te Clinge; J. B. Spinnewijn te Hoofdplaat; W. van Vugt te Hoek en J. D. van Doorn te Vogelwaarde. Getuigschriften: J. C. de Cock te Kuitaart; J. P. Hamelink, H. Meertens en P. M. Thalen, allen te Terneuzen; A. J. Hemelaar te Hengstdijk; P. de Kraker en J. v. d. Velde, beiden te Hoek; L. Th. M. Maas te Kloosterzande; H. N. de Maat te Vogelwaarde; A. de Footer te 'Axel; H. M. Ser- rarens te Absdale en A. E. Ver- vaet te Walsoorden. Geen getuigschrift: 2 leerlin gen. Afdeling Elektrotechniek. Bevorderd: Th. van Alem te Sluiskil; R. Baard te Terneuzen; L. J. de Blaeij en A. J. Diele man, beiden te Hoek en R. D. E. Verstraeten te Sas van Gent. Niet bevorderd: 2 leerlingen. Getuigschriften: R. A. D. Dob belaar en A. Vernaeve, beiden te Westdorpe; W. Engels te Bier vliet; K. Heerkens te Sluiskil; P. de Koeijer te Hoek en J. van Wijck te Terneuzen. Afdeling Scheepsbouw. Bevorderd: A. M. M. Blom- maert, M. van Haestrecht en J. de Pooter, allen te Axel en W. Nachtegaal te St. Jansteen. Getuigschriften: A. van Hal en J. de Potter, beiden te Sluis en J. Tieleman te Hontenisse. Afdeling Brood-banketbakken. Bevorderd: J. W. Cevael, M. D. Hamelink, P. A. G. Martens, J. J. Pieters, P. C. de Roo, J. M. v. d. Veeke en J. Willeboordse, allen te Terneuzen; G. de Feij ter te Sluiskil; J. Kaijser en R. F. Moorthamer, beiden te Axel; J. H. Otterloo te Hoek; R. C. Vermeere te Hoofdplaat en F. A. Zohlandt, te St. Jansteen. Getuigschriften: J. J. Basting te Retranchement; H. A. de Ca- luwé te Sluiskil; A. v. d. Hemel te Philippine; J. C. Huijssen en P. J. de Smidt, beiden te Ter neuzen; A. A. de Jager te Sas van Gent; C. P. Jansen te Wa terlandkerkje; H. de Jonge te Axel; P. J. v. d. Manacker te Hulst; J. Moggré te Biervliet en L. A. Platteeuw te Hoek. Tour de France-blaadjes Verkennersgroep In overleg met de ouders van de Verkennersgroep te Terneuzen, is besloten dit jaar weer de blaadjes van de Tour de France te verkopen. Het is duidelijk dat hiermee de kas van de groep wat bijgevuld moet worden. Dit is, aldus de heer Verbrugge, groepsleider van de St. Hubertus- groep, ook wel nodig, daar de kos ten niet gering zijn. Wil men de jeugd blyven boeien dan moet men toch enigszins met de moderne tijd mee, dit kost geld. Velen van de gemeenschap heb ben in het verleden reeds van onze materialen geprofiteerd, anderen zullen dat in de toekomst doen. Vandaar een beroep op de ge meenschap toch wel logisch. De ouderavond bleek voorts evenals voorgaande jaren zeer nut tig. In de toekomst zal hier een oudercomité uit mogen groeien, waarmee we dan ons nog intensie ver voor de jeugd zullen kunnen inzetten. De ouders kregen volop gelegen heid met de groepsleider en diens staf over van alles van gedachten te wisselen. Voorbereidingen voor het kamp werden getroffen. Als tip kreeg men nog mee, de jongens goede fietsen naar het kamp mee te geven. Vakexamen Op het deze week te Bergen op Zoom gehouden examen voor het diploma schildersgezel slaagden onze stadgenoten W. van Grem berghe en C. Hoebê. Gemeenteraad van Sas van Gent Ds E. Ed. Stern, die namens de hervormde gemeente een subsidie had aangevraagd van 21.000 om een tekort weg te werken voor de bouw van een pastorie bij de her vormde kerk, was diep teleurge steld dat dit verzoek door de ge meenteraad werd afgewezen. De bouw van de pastorie kwam in totaal op 105.000 en hij zag nu geen andere oplossing meer om de bouw van deze pastorie te ver wezenlijken. „Wij wachten nu al acht jaar op deze bouw", aldus ds Stern, „maar ik denk, dat mijn vrouw nu niet langer meer kan wachten op de verwezenlijking van de bouw en nog deze week zal ik mij laten inschrijven als woningzoekende in Sas van Gent". Het college van B. en W. stel de voor om eer? aanvraag in te dienen om te mogen toetreden tot de gemeenschappelijke rege ling ophaaldienst huis- en tuin- vuil voor de gemeenten Graauw en Langendam, Hontenisse en Vogelwaarde. Het zou de ge meenten een financieel voordeel opleveren van ruim twintigdui zend gulden en de mensen, die bij de eigen reinigingsdienst werkten konden worden inge schakeld voor andere werken in de gemeente. Wanneer het ver zoek zou worden ingewilligd, zou eind oktober, begin november met de dienst kunnen worden be gonnen. Niettegenstaande het feit dat het algemeen bestuur be vreesd was voor een overvloed van vuil uit de kanaalzone werd gemeend om toch het verzoek in te dienen, omdat men alsnog bij een eventuele afwijzing zijn licht bij een particuliere instelling of bij een gemeenschappelijke op haaldienst in W, Zeeuws-Vlaan- deren zou kunnen opsteken. Om aan alle lopende verplich tingen te kunnen voldoen werd voorgesteld en besloten om het krediet bij de Bank voor Neder landse Gemeenten te verhogen van 400.000 tot 700.000. Bij de rondvraag vuurde de heer E. van Assche een aantal vragen af op voorzitter R. A. J. den Boer over kwesties die al vaak aan de orde waren geweest, maar waarover men nog steeds geen uitsluitsel had verkregen. Over het sportveldencomplex zei de voorzitter, dat het eerste veld in september 1968 zou kun nen worden bespeeld, terwijl aan de rest zoveel mogelijk werd ge werkt. Ook de verwezenlijking van het gemeenschapshuis was in een stadium dat men er spoedig mee zou kunnen beginnen. Over de overwegdoorgang in het ver lengde van de Paul Krugerdreef ter ontsluiting van het gehele plan noord-west zei burgemees ter Den Boer dat de financiën hiervoor nog niet rond waren en dat dit lag in een geheel complex van plannen waar men het niet uit kon lichten. Ook dit zou zijn tijd moeten afwachten. In aansluiting hierop vroeg de heer M. de Groff of het nu niet wenselijk was, dat men stappen ondernam bij hógere instanties dan G. S. wanneer bleek, dat men daar geen succes heeft. Schoolreis De leerlingen van de chr. school maakten o.l.v. het onderwijzend personeel een schoolreisje naar Antwerpen. Daar werd o.m. een bezoek gebracht aan het beroemde aquarium in de dierentuin en aan de havens. Geslaagd Te Rotterdam slaagde voor het diploma klinisch analiste mej. Cecile van de Vijver uit Sluis. Ledenwerf aktie Ned. Teuedherberg Centrale De ledenwerfaktie „Wie bindt de kat de bel aan?" van de Nederland se Jeugdherberg Centrale heeft dit jaar 2698 nieuwe leden opgeleverd. Het resultaat van de vorige maal gehouden ledenwerfaktie was 2167 nieuwe leden. De eerste oriis werd gewonnen door het N. J. H. C.-lid: Pieter Kastanje. Badhuisstraat 25, Vlissin gen, die 25 nieuwe leden opgaf. Hij won de prijs bestaande uit of een buitenlandse N. J. H. C.-reis of een bromfiets of een stereo pick up ter waarde van 500, In het totaal kreeg de N. J. H. C. de eerste hwft van 1967 ca. 16.00(7; nieuwe leden, terwijl iedere dag nog vele aanmeldingen via V. V. V.- kantoren e.d. binnenkomen. Fractievoorzitters bij Commissaris der Koningin De commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, heeft woensdagmiddag ten provincie huize de voorzitters van alle frac ties in de Vlissingse gemeenteraad ontvangen. In het door hen aange vraagde onderhoud hebben zij de standpunten van hun fracties naar voren gebracht inzake de komende burgemeester-vacature in Vlissin gen. De commissaris heeft aan het einde van het onderhoud verklaard dat hij de hem ter kennis gebrach te mededelingen en opvattingen in de overwegingen tot zijn advies aan de minister van binnenlandse zaken zal betrekken. Agenda gemeenteraad De raad der gemeente Zaam slag komt hedenmiddag in open bare zitting bijeen ter behande ling van o.m. de volgende pun ten: voorstel inzake salarismaat regelen gemeentepersoneel; voorstel tot het nemen van enkele besluiten inzake de win kelsluiting; voorstel tot deel neming Stichting Bejaardenzorg; voorstel tot het verlenen van een crediet voor werkkleding en uni formen; voorstel tot het verlenen van een crediet i.v.m. aardgas aansluitingen enz.; voorstel tot wijziging van de begroting 1966; aanbieding gemeenterekening en rekening Alg. Burgerlijk Armbe stuur over 1964. Het lossen van munitie in Zierikzee B. en W. van Zierikzee hebben aan de havenmeester instructies gegeven over het toelaten van met munitie geladen schepen in de gemeentehaven. Het ongeluk met het munitieschip in Utrecht heeft in Zierikzee nogal wat dei ning veroorzaakt, want de muni tie wordt zoals bekend bij Zie rikzee in de diepe Oosterschelde gestort en het gebeurt wel dat de met munitie geladen schepen in de haven van Zierikzee goed weer afwachten om de lading over boord te deponeren. Derge lijke schepen zullen in het ver volg geen ligplaats meer krijgen bij het bewoonde gedeelte van de haven, maar aan het eind van het havenkanaal. Daar zal ook de overlading plaatshebben, mocht de regering besluiten de munitie in auto's te gaan aanvoeren. Al dus het antwoord van burgemees ter D. W. Kastelein, op vragen van het protestants-christelijke gemeenteraadslid, de heer Spren- gelmeier, in de dinsdagavond ge houden vergadering. Het zoge naamde „Argelo-haventje", waarin men een en ander wil doen geschieden, ligt plus minus vijf kilometer buiten de bebouw de kom van Zierikzee. GEVECHTEN TUSSEN NEGERS EN POLITIE IN BUFFALO In de negerwijk van de Ameri kaanse stad Buffalo hebben dins dagavond ruim 300 jonge negers slag geleverd met de politie. De politie wist een snel eind te maken aan de ordeverstoringen, waarvan de oorzaak onbekend is. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. Het goede boek voor en vindt U in Boekhandel 62) HOOFDSTUK 14 Ook die volgende zaterdag middag zou iedereen die aan boord van de Panamees werkte, naar huis gaan. De vertegenwoor diger van de verzekeringsmaat schappij had er wel op aange drongen om de zondag door te werken, maar daar voelde nie mand iets voor. De week was waarlijk al lang genoeg geweest en ze hadden allemaal hard ge noeg aangepakt om een dag rust te hebben verdiend, een dag dat ze eens weer bij hun vrouwen en kinderen thuis konden zijn. Tegen de middag begonnen ze de luiken van de ruimen dicht te leggen en er werden dekkleden overheen getrokken; ze legden er zelfs stevige sjorringen over want de lucht betrok en de wind, die van het zuidwesten helemaal rond gelopen was naar het noor den, wakkerde van lieverlee een beetje aan. De branding raasde tegen de stranden van de eilan den; vluchtende meeuwen kwa men uit zee vandaan en scheer den laag over het water in de prielen en de geulen op het wad naar de kust. Rooie Tjeerd en een klerk van de bergingsmaat schappij deden nog eens de ronde en stapten als laatsten op een botter, waarmee ze naar de wal zouden varen. Twee man zouden eigenlijk aan boord van de Pana mees zijn gebleven, zoals de ge woonte was. Dat moest wel, want het was niet nodig de een of andere strandrover, die even goed uit Norddeich, Embden of een van de Duitse eilanden als uit de dorpen langs de Groningse en Friese waddenkust kon komen, gelegenheid te geven om een praam of aak vol katoenbalen te laden, ze een paar weken of maanden ergens op te bergen en dan later voor goed geld aan de man te brengen. De beide wachts- lui hadden aan boord eigenlijk niets te doen. Ze moesten er al leen maar zijn, zodat ze zich kon den laten zien als er soms een botter of aak langszij kwam; dat was wel voldoende. Verder kon den ze in een van de hutten van de stuurlieden gaan zitten en proberen de tijd zo goed mogelijk door te brengen. Proviand stond er voor hen m de kombuis; kof fie was er genoeg; ze kregen zelfs de sleutel van de pantry, waar ze zich een borrel konden in schenken als ze dat wilden. Ze kregen de zaterdagmiddag en de zondag goed betaald. Dat mocht trouwens ook wel, omdat ze ttvée volle weken van huis bleven en vooral voor een jonge kerel die nog niet te lang getrouwd was, of voor een opgeschoten jongen, die een meisje aan wal had, was dat een hele rek. En natuurlijk waren er nogal wat mannen die erop gesteld waren de zondag morgen naar de kerk te kunnen gaan, zoals ze dat altijd deden als het enigszins kon. Niemand was er daarom bijzonder op ge brand om de zondagen van huis te moeten zijn. Ze waren het niet gewoon ook, want als ze visten, kwamen ze zaterdags ook altijd binnen en gingen pas 's maan dags weer naar zee. Een week van zes dagen dagen van acht tien, twintig, soms vierentwintig uur was waarlijk lang genoeg. En wat ze in die zes dagen niet verdienden, zou de zevende toch ook niet meer goed kunnen ma ken. Daarom bleef Jakob Thorn - sen meestal als wachtsman op de Panamees. Niet dat hij ook niet graag eens een dag thuis zou wil len zijn, maar hij had nu de ge legenheid om een behoorlijk loon op te steken en liet die niet voor bijgaan na al de maanden die hij in de gevangenis had gezeten. Rooie Tjeerd schikte het ge woonlijk wel zo, dat hij dan in de week een namiddag of een nacht naar Marthe kon gaan. De Panamees was zo goed als leeg. Ze zouden misschien nog een dag of vijf, maar zeker geen volle week meer werk hebben, toen Jakob Thomsen zich ook voor de laatste zaterdag en zon dag opgaf als wachtsman. Maar er was geen jongen die bij hem wilde blijven. Allemaal hadden ze wel een uitvlucht; van de een was zijn moeder die week jarig geweest, van de ander kwam een zuster die in de stad woonde, de zondag over en wie heel eerlijk was, zei eenvoudig, dat hij er geen zin in had of dat hij al ge noeg verdiend had en ook wel eens een beetje plezier voor zijn geld wilde maken wat hem ook niet kwalijk genomen werd. De klerk van de bergingsmaatschap pij wilde toen nog een van de ge trouwden vragen, maar Tjeerd zei „Ach, laat maar.heb jij er bezwaar tegen om alleen aan boord te blijven, Jakob?" Dat had Jakob Thomsen niet. Zeker niet als Tjeerd het hem vroeg. Hij keek alleen eens naar de lucht in het noordwesten, die wel wat betrok. De branding daar raasde tegen het strand van de eilanden. „Zou het vertrouwd zijn?" Tjeerd dacht van wel. „Wat kan je gebeuren?" Het wrak zat hoog op de zandbank. En er moest al een stormtij ko men, wilde het enig gevaar lopen. „Als het, weer al te slecht lijkt, kom ik je halenzei hij. Dat was hij toch van plan ge weest. Ook als er iemand bij Jakob aan boord was gebleven. Bij slecht weer nam hij niet de verantwoording om mensen op een wrak te laten, dat uit elkaar kon slaan. „Nou, dan is het goed," zei Jakob. „Je gaat vanavond wel eens even naar Marthe?" „Dat doe ik", beloofde rooie Tjeerd. „Wat moet ik zeggen?" En hij lachte. „Zeg maar wat," zei Jakob. „Zeg maar, dat dit de laatste zon dag is die ze alleen moet zijn. Volgende week ben ik ook weer thuis." „Daar zal ze blij om zijn", meende rooie Tjeerd. (Wordt vervolgd.) van dinsdag 27 juni 1967. Vergadering Voorzitter: M. K. van Dijke, burgemeester. Secretaris: P. G. van den Bos- se, gemeente-secretaris. Wethouders: M. L. M. IJse- baert en C. van Bendegem. Leden: H. Bouman, J. Diele man, J. den Doelder, P. Dekker, A. H. van der Lee, M. 't Gilde, J. C. van "Luijk, E. A. Maas, D. J. Oggel, J. Vink en A. de Waard. OPENING De Voorzitter opende de ver gadering met het uitspreken van het ambtsgebed. NOTULEN De notulen van de vergadering van 30 mei j.l. worden vastge steld conform het voorstel van burgemeester en wethouders. MEDEDELINGEN a. Ter voorkoming van liquidi teitsmoeilijkheden werd door burgemeester en wethouders besloten per 25 mei 1967 met de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten een kas geldlening aan te gaan, groot 300.000,looptijd 6 maan den, rentende 5% per jaar; b. bij besluit van 13 juni 1967 is F. T. M. Schoof benoemd tot werkman in vaste dienst, ingaande 14 juni 1967. DE AGENDAPUNTEN Voorstel tot het voeren van een rechtsgeding tot onteigening van een opoervlakte grond van de heer F. Haak e.c. te Axel. Zonder bespreking en hoofde lijke stemming conform 't voor stel besloten. Voorstel tot het voeren van een rechtsgeding tot onteigening van de schuur met erf Buiten weg (ongenummerd) van mevr. C. A. de KrakerDieleman te Axel. Voorstel tot verkoop van een op naam van de gemeente als concort geboekt gedeelte van het perceel Crijnssenstraat 1 aan de heer C. A. Vermeulen te Oostburg. Voorstel tot aankoop van de woning Nassaustraat 11 van de heer G. J. Koekkoek te Axel. Voorstel tot aankoop van de woning Rooseveltlaan 2 van de heer P. Lambert te Axel. Alle bovenstaande voorstellen van b. en w. worden zonder bespreeking en stemming goed gekeurd. Voorstel tot ruiling van grond met de heer J. Verplante, Sta tionsstraat 17, te-Axel ter cor rectie van de grens der vuilnis belt „De Vroegtij". De heer Van Luijk informeert of het enkel ruiling betreft en vraagt of er ook nog verrekend moet worden. De heer Van Bendegem ant woordt dat de meerdere meters, zijnde 720 m2, met de heer Ver- planke zullen worden verrekend. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangeno- Voorstel tot wijziging van het raadsbesluit van 29 maart 1966, betreffende de overdracht van 32 woningwetwoningen aan de Prot. Chr. Woningstichting „Het Land van Axel' te Axel. Voorstel om akkoord te gaan met herziening van de bezoldi ging van de wethouders per 1 januari 1967. In verband met de ontwikke ling van het salarispeil sedert 1 januari 1966 ligt het in het voor nemen van Gedeputeerde Staten van Zeeland de wethoudersbezol diging te herzien. Gedeputeerde Staten vragen hierover de mening van de raad. De heer Van der Lee gaat wel akkoord met deze verhoging. De raad kan echter ook n afwijken de mening kenbaar maken. Spr. vindt de bezoldiging der wethou ders absoluut beneden de maat. Gezien dé tijd dat zij besteden voor het vervullen van hun ambt., dat niet alleen bestaat uit de vergaderingen van B. en W., maar ook het organisatorisch en regelend werk dat zij moeten doen kunnen wij zeker zeggen, dat deze honorering niet pas send is voor deze tiid. Wij kun nen gerust kenbaar maken, dat de bezoldiging hoger moet zijn. De Voorzitter zegt dat de op merking van de heer Van der Lee hem uit het hart gegrepen is. Bij een vorige gelegenheid heb ik zelf reeds geprobeerd, maar hoger gezag aanvaardde het niet. De bezoldiging staat in geen enkele verhouding, afge zien Van de tijd, want dit is een andere kwestie. Voor mij, aldus spreker, geldt vooral de verant woordelijkheid. Natuurlijk hebben de wethou ders de leiding van de zaken die zij bij de portefeuillever deling zijn toegedacht. Zij zijn verantwoordelijk (met goedvin den van de raad) voor de uitgif te van miljoenen guldens. Daar naast werken zij aan plannen die in de toekomst 10-tallen mil joenen zullen bedragen. Dan het organisatorisch werk, de vergaderingen met de com missies, het oor lenen aan inge zetenen, kortom pp de bres staan voor de belangen der ingezete nen. Hier gaat zowat een halve werkweek inzitten. Wij kunnen gerust stellen dat de bezoldi ging veel te laag is en ik zou een initiatiefvoorstel van 1, per inwoner, maar op zijn minst 7500,per jaar toejuichen. De heer Van der Lee zegt dat de leden van het college ook bij zaken betrokken zijn die niet direkt van de gemeente zijn, b.v. terzake van het bejaardenpen- siontehuis 2 leden in het dage lijks bestuur. Hij stelt voor de bezoldiging op 7500,te stel len. De heren Den Doelder en Maas ondersteunen dit voorstel. De heer Oggel zegt wel over vallen te worden met dit voor stel. Men kan wel zeggen dat mogen de wethouders wel heb ben, maar zitten achter de ge stelde normen geen andere mo tieven? Is er nu verandering ge komen in de normen? Wij weten het niet. Wij kunnen de wethou ders niet gaan vergelijken. De heer Van der Lee zegt dat het hem spijt dat de heer Oggel wat aarzelend tegenover dit voorstel saat. Aan een goede ver vulling van het ambt gaat veel tijd zitten en dat moet behoorlijk gehonoreerd worden. De Voorzitter zegt naar aan leiding van de woorden van de heer Oggel, dat er geen Zeeuw se norm is. Als wij een wethouder zouden gaan vergelijken met een amb tenaar zouden wij tot andere, hogere normen komen. Deze mensen zijn verantwoordelijk voor beleidsbeslissingen en als zij dan in hun bezoldiging gelijk staan met een typiste, dan zeg ik dat dit schriel is. De heer Oggel: Ja, maar ik ben er niet tegen, maar ik had het beter gevonden dat wij ons op dit voorstel-Van der Lee eens hadden kunnen bezinnen. De Voorzitter: Het college kan moeiljjk zelf een voorstel doen. Het voorstel wordt met alge mene stemmen aangenomen. Achtereenvolgens worden de volgende agendapunten zonder bespreking en hoofdelijke stem ming overeenkomstig de voor stellen van burgemeester en wet houders aangenomen. Voorstel tot het toekennen van een uitkering-ineens aan het personeel der gemeente Axel in verband met een verlate in werkingtreding van het verhaal- besluit, zulks over de periode van 1 januari 1967 tot 1 juli '67, overeenkomstig ministeriële richtlijnen. Voorstel tot het toekennen van een verhoging van 1.44 met ingang van 1 juli 1967 aan ge pensioneerden, wier pensioenen ten laste van de gemeente Axel komen. Voorstel tot het vaststellen van van de le wijziging van de „sa laris- en loonverordening 1967". Voorstel tot het verlenen van medewerking op grond van ar tikel 72 der lager onderwijswet 1920 tot uitbreiding van de Chr. U.L.O.-school. Voorstel tot verhoging van het aantal te vergoeden uren wegens vakonderwijs aan de Chr. U.L.O- school te Axel. Voorstel tot het verlenen van medewerking op grond van ar tikel 72 der lager onderwijswet 1920 tot de aanschaffing van nieuwe methoden - hulpmid delen i.v.m. de omschakeling naar het M.A.V.O. van de Chr. U.L.O.-school. Voorstel tot het vaststellen van de „Instructie voor de archiva ris". Voorstel tot herziening van het exploitatieplan Oudewijk en omgeving. Voorstel om de uitbreiding van het leerplan aan de Landbouw- huishoudschool te Axel met een 2-jarige opleiding voor dames- kapster(-kapster) nodig te oor delen. Voorstel tot vaststelling van de uitgifteprijzen voor de gron den in het exploitatieplan Spui. Voor dit plan is een exploita tiebecijfering gemaakt, waarbij de uitgifteprijzen zijn berekend voor bouwgrond op ƒ28,60 per ra* en v°or volkstuintjes op ƒ2,70 per m2. RONDVRAAG De heer Oggel deelt mede een vraag te willen stellen in beslo ten zitting van deze vergade ring. De Voorzitter schorst de open bare vergadering. Na het weder openbaar wor den der vergadering wordt deze door de voorzitter gesloten met het uitspreken van het dankge bed. OVERLEVENDEN VLIEGTUIGRAMP IN BRAZILIË GEVONDEN Reddingsploegen hebben ge meld tenminste vijf overleven den te hebben aangetroffen bij het wrak van een Braziliaans militair transport-vliegtuig dat acht dagen geleden in het Ama zone-gebied, ruim 550 km van Manuas, neerstortte en waarvan het wrak maandag vanuit de lucht was ontdekt. Over het lot van de overige inzittenden, 20 militairen, is nog niets bekend. Vanuit het dichstbjjzijnde dorp, Tefe (130 km van de plaats van het ongeluk) wordt de reddings actie geleid. Het verongelukte toestel was een C-47 (Dakota) van de Brazi liaanse luchtmacht.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2