Kosygin en Fidel Castro zijn het niet eens Engeland en de E.E.G. AMERIKA WAARSCHUWT ISRAËL VOOR EENZIJDIGE HAASTIGE ACTIES GEVECHTEN IN THAILAND TERUGKEER VLUCHTELINGEN Soeharto wil houding jegens Soekarno niet wjjzigen DE V.N. KUNNEN DE VREDE EEN ONSCHATBARE DIENST BEWIJZEN HET WEER Oorlog riskeren om IS oord- Vietnam te redden V.N. W8jj uit Suezkanaalzone DONDERDAG 29 JUNI 1967 23e Jaargaog No. 6968 CASTRO: jermtalem OFFICIEEL HERENIGD ZATERDAG REEDS EXTRA TREINEN GALA-UITVOERING VAN DE NATO-TAPTOE Economie belangrijker dan Soekarno Toespraak minister Luns in assemblee Chinees ambassadelid in Rangoon doodgestoken Britse versterkingen naar Aden ONLUSTEN IN SINGAPORE JORDAANSE TEGENSPRAAK Egyptische boycot van Amerikaanse, Britse en W.duitse schepen Guinese V. N.-delegatie in Ivoorkust gevangen gezet Nederlandse consul in Conakry onder huisarrest? Weersverwachting Hoogwater Zon- en Maanstanden Prank, bij abonnement; TEENEU2EN Direetexir-HooMnedaetêurJ I. van Se San'd* Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand ƒ2,70; per week 62 et Losse nrs 13 ct VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" feéêj handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Premier Fidel Castro van Cuba en premier Kosygin van de Sowjet- Unie zijn het op verscheidene pun ten oneens en dit is gebleken bij het overleg tussen beide staatslie den in Havanna. Tot deze conclusie is men in Ha vanna gekomen op grond van uit latingen van Russische zijde. De Russen hadden voorts gezegd, dat het overleg in een vriendschappe lijke sfeer wordt gevoerd en er te vens de nadruk op gelegd dat beide mannen „openhartig en zonder om wegen" met elkaar gesproken had den. Het is bekend dat Castro het in vele kwesties niet eens is met de Russische premier. Zo wil Fidel Castro dat de socialistische landen een hardere politiek gaan voeren met betrekking tot de landen van Latijns-Amerlka, de kwestie van de militaire hulp aan Noord-Vietnam, de vreedzame coëxistentie en het midden-oosten. Hij vindt zelfs dat de socialis tische landen om Noord-Vietnam te redden bereid moeten zijn een oorlog te riskeren. Openlijk kri tiek op de Sowjet-Unie heeft de Cubaanse premier geuit in ver band met „de pogingen van de Russen om betrekkingen aan te knopen met de regeringen van de Latijns-Amerikaanse landen" President Johnson van de V. S. heeft een beroep gedaan op de Is raëlische regering, elke haastige eenziidige actie te vermiiden, ter Inlijving van de oude stad Jeruza lem met haar heilige plaatsen. In een door het Witte Huis uit gegeven verklaring wordt er ver der bil de Israëlische regering op aangedrongen, „Bassend overleg" te nlegen met religieuze leiders en anderen, die „er ten zeerste be lang bij hebben". Functionarissen van het Witte Huis hebben gezegd, dat de verkla ring verband houdt met de goed keuring van een wetsontwerp door Israël, waarbij de jurisdictie van de Israëlische gemeenteraad van Je ruzalem tot de sector van Jeruza lem wordt uitgebreid die drie we ken geleden op de Jordaniërs is veroverd. Ale vestigingen en kantoren van de Verenigde Naties in de Suez kanaalzone ziin woensdag gesloten, zo is officieel in Cairo bekendge maakt. Het personeel is naar Cairo overgebracht. Maandag had het Egyptisch mi nisterie van buitenlandse zaken de sluiting geëist tot „de gevolgen van de agressie zijn weggenomen". In Port Said hebben de diverse bu reaus van de volkerenorganisaties elf kantoren en in Suez vijf. De or ganisatie van de V. N. voor de hulp aan de Palesteinse vluchte lingen en het noodfonds van de V. N. hebben kantoren in Port Said. Voorts zijn de vijfentwintig be manningsleden van de Amerikaan se tankboot „Observer", die -sinds, de eerste week van juni bij Ismaila in het Suezkanaal ligt, naar hun land vertrokken. In het Suezkanaal liggen nu nog veertien schepen van acht landen. Aan boord van deze schepen bevonden zich in to taal 607 mensen. Tot nu toe zijn 200 bemanningsleden en 32 passa giers naar huis teruggekeerd. In de Israëlische staatscourant is woensdag de hereniging van de stad Jeruzalem officieel afgekon- d'gd. Teddy Koliek, de burgemeester van het Israëlische stadsdeel, is aangewezen als burgemeester van de hele stad en belast met de taak een gemeenteraad op te richten. Uit de publikatie blijkt dat de stad Israël bestaat uit de oude stad, de sinds 1948 gebouwde Is raëlische wijken, het vliegveld Ka- landia, de berg Scopus, de Olijf berg en omgeving, het dorp Sja- fah, waar zich het paleis van ko ning Hoessein van Jordanië be vindt, de wijk Sjaich Jarah en Tsoer Bahir. Ook de wijken ten westen van Jeruzalem zijn bij de stad getrokken. Functionarissen van het Witte Huis hebben geweigerd te zeggen wat de V. S. zouden kunnen doen als Israël de oude stad zou inlijven. „De wereld moet een antwoord vinden dat bülük is en als billiik worrtt erkend. Dat kan niet bereikt worden door haastige eenziidige actie. De Amerikaanse president vertrouwt erop. dat de wijsheid en het gezonde oordeel van degenen, die thans Jeruzalem beheren, een dergelijke maatregel zal- verhinde ren", aldus de Amerikaanse ver klaring. die zich verzetten tegen Castro's eigen revolutie en de guerilla- strijders die zijn steun genieten. Dergelijke pogingen van de Sow- jet-Unie ziet hij als verraad aan de revolutionaire beweging. Van Russische zijde in Havanna is niet gezegd welke kwesties al door beide staatslieden besproken zijn. De Cubanen zelf zwijgen in alle talen. Het officiële Cubaanse blad „Granna" bracht woensdag slechts een kort verslag van het onderhoud dat Kosygin en Castro dinsdag hebben gehad. Uit dit verslag viel niet veel op te maken. Men verwacht dat het gesprek vandaag hervat zal worden en dat Kosygin uiterlijk vrijdag uit Ha vanna zal vertrekken. Bij een strijd van vier dagen in de provincie Sakgl Nakom in noordobst-Thailand is een groot aantal communistische guerilla- strijders gedood of gewond, zo deelde de Thailandse minister van binnenlandse zaken, generaal Tsja- roesathien, woensdag mee. De gevechten waren zondag uit gebroken toen regeringstroepen 'n communistisch bolwerk in de jungle ontdekten dat door onge veer zeventig man verdedigd werd Onder de regeringstroepen vieles tot heden twee doden en acht ge wonden. Volgens onbevestigde berichten uit het noordoosten hebben veilig heidstroepen de man gevangen ge nomen die he.t afgelopen jaar de guerrilla-operaties in Thailand zou hebben geleid. Het is de in Noord- Vietnam opgeleide generaal Terng Vongsa van de communistisch-ge- z'nde pathet lao in Laos. In verband met het begin van de schoolvakanties en de reizi- gersdrukte die daarvan het gevolg zijn, zullen de Nederlandse spoor wegen zaterdag op enkele belang rijke lijnen twintig extra treinen laten rijden. Bovendien zal een groot aantal treinen van de nor male dienstregeling worden ver sterkt. Ongeveer tweeduizend inwo ners van het door Israël bezette Kalkilya aan de westelijke oever van de Jordaan zijn woensdag morgen in hun stad terugge keerd, die tijdens de recente ge vechten voor meer dan de helft is verwoest. De Israëlische mi nister van defensie, generaal Mosje Dayan, en de bevélhebber van de bezettingstroepen in het gebied, generaal Oezi Narkis, waren daarbij aanwezig. Ze heb ben maatregelen genomen om in de eerste behoeften van de vluchtelingen te voorzien. Generaal Dayan zei de burge meester van de stad, Hoessein Sabri, dat het leger tenten zal verschaffen aan de daklozen. Uit Israël zijn drinkwater en levensmiddelen aangevoerd. Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven hebben dinsdag avond in Arnhem de gala-uitvoe ring van de N AT O-taptoe bijge woond. Bij haar aankomst op het taptoe-terrein werdea de prinses bloemen aangeboden door Mar jan van de Kerkhof. Links de Commissaris der KtiéJAgïit, mr. Bloemers. De waarnemend president van Indonesië, generaal Soeharto, wei gert Soekarno anders te behande len dan als „president zonder be voegdheden". Hij heeft dit duide lijk gemaakt in zijn antwoord op schriftelijke vragen van dertig parlementsleden, die zich afvroe gen waarom Soekarno nog steeds presidentiële voorrechten geniet. Betrouwbare kringen uit de om geving van het kabinetspresidium vertelden woensdag de A.N.P.- correspondent dat Soeharto uiteen had gezet dat zijn beleid geba seerd was op psychologische over wegingen met betrekking tot de bevolking. De afgezette president heeft nog veel aanhangers in mid den- en oost-Java. De generaal wees er tevens op dat volgens een medisch team Soekarno's gezond heid nog steeds achteruitgaat. De parlementsleden hadden kri tiek op Soeharto geoefend omdat hij Soekarno het zomerpaleis in Bogor als tijdelijke woning had toe gewezen en hem toestond het uni form van president en opperbevel hebber van de strijdkrachten te dragen tijdens officiële plechtig heden. „Wie nodigt Soekarno uit voor officiële plechtigheden?", zo vroeg Soeharto op zijn beurt de parlementsleden. Hij verklaarde dat hij erop toe zou zien dat Soe karno daar niet bij tegenwoordig is. De waarnemend president ver zocht het parlement vertrouwen te hebben in zijn beleid. Men kon er- Woensdag heeft de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, in de alge mene vergadering van de Verenig de Naties het woord gevoerd over het Israëllsch-Arablsche geschil. De V.N. kunnen naar zijn me ning de vrede een onschatbare dienst bewijzen als zij ertoe zou den kunnen bijdragen een sfeer te scheppen die een vruchtbaar ge sprek tussen de betrokken partijen mogelijk maakt. Het zonder meer terugtrekken van troepen is vol gens mr. Luns geen oplossing. Dat zóu opnieuw spanning scheppen. Er moet worden gezocht naar een oplossing die voor alle partijen rechtvaardig is. Het bestaansrecht als natie van alle betrokken staten moet worden erkend. Voor ieder moet de vaart door Internationale waterwegen als het Suezkanaal en de Golf van Akaba worden gega randeerd. Aan de bewapenings wedloop moet een eind komen. Het vluchtelingenvraagstuk moet defi nitief worden opgelost, rekening houdend met de belangen van de betrokken staten en met de funda mentele rechten van de vluchte lingen. Er moet ook een oplossing worden gevonden van nijpende economische vraagstukken als de verdeling van het Jordaanwater. De heilige plaatsen moeten voor ieder toegankelijk zijn. De algemene vergadering is naar het oordeel van minister Luns niet de aangewezen plaats om deze ingewikkelde problemen op te los sen. De betrokken partijen zouden het onderling eens moeten zien te worden, desgewenst met bemidde ling van een internationaal orgaan of van andere landen. Het zou par tijen duidelijk moeten zijn, dat op die manier hun belangen het best kunnen worden behartigd. Het V. N.-apparaat voor toezicht op het bestand in het midden-oos ten moet worden versterkt. van verzekerd zijn dat hij de be slissing van het volkscongres van maart j.l., waarbij Soekarno van het presidentschap werd ontheven en hij (Soeharto) tot waarnemend president werd benoemd, trouw zou uitvoeren. Soeharto drong er tenslotte bij het parlement op aan, geen kwestie van Soekarno te ma ken maar alle aandacht te richten op dat veel grotere probleem de verbetering van de economie. Een lid van de Chinese ambas sade in Rangoon is woensdag door twee Birmanen doodgesto ken. De twee waren over de am bassademuur geklommen. Tevo ren hadden soldaten die de am bassade bewaakten het vuur ge opend op een woedende menigte die over de muren probeerde te klimmen. Drie personen werden gewond. De menigte gooide ste nen en brandende fakkels naar de ambassadegebouwen. In het centrum van de stad werden waarschuwingsschoten gelost om een andere menigte te verspreiden die bezig was de Chi nese wijk binnen te gaan. De afgelopen dagen zouden meer dan honderd mensen ge wond zijn bij de demonstraties tegen China; een aantal mensen zou zijn gedood. Naar schatting zijn vijftig auto's van Chinese eigenaars in brand gestoken, meer dan duizend winkels en huizen zijn vernield. Een officiële bekendmaking via de staatsradio zegt dat een ander lid van de Chinese ambas sade bij de aanslag werd gewond. Een der twee Birmanen werd door leden van de ambassade overmeesterd, de ander ontsnap te. De gepakte man werd aan de Birmaanse autoriteiten overge leverd. In vier wijken van Ran goon is de krijgswet van toepas sing verklaard. China heeft bij de Birmaanse ambassadeur in Peking een scherp protest ingediend tegen het incident. Het persbureau zegt dat de naam van de doodgesto ken man Lioe Yi is. Engeland heeff woensdag een bataljon troepen naar Aden gezon den, aldus is uit officiële bron ver nomen. Deze versterkingen zullen dienen „ter bescherming van in stallaties van de basis en om de druk te verlichten op de troepen ter plaatse", aldus een officiële woordvoerder in Londen. De troe pen, ongeveer 500 man, zijn per vliegtuig vervoerd. De politie van Singapore heeft woensdag voor de derde maal in zeven dagen tijds een menigte moeten verspreiden die trachtte zich toegang te verschaffen tot een gerechtshof. De betogers, ruim 300, protes teerden tegen de berechting van 317 personen, die op 13 juni wa ren gearresteerd bij een betoging te-en de slechte behandeling van po'dieke gevangenen. i Een aantal betogers liep in de ongeregeldheden van gisteren verwondingen on. P» Franse minister van voor- li'V'ng, Georges Gorse, heeft woensdag na een vergadering van het Franse kabinet gezegd, dat de mogelijkheid is uitgeslo ten, dat in de naaste toekomst een Britse rageringsvertegen- Een woordvoerder van koning Hoessein van Jordanië heeft dinsdag tegensproken dat de ko ning en president Nasser tijdens de oorlog in het midden-oosten een afspraak maakten de Ver enigde Staten en het Verenigd Koninkrijk ervan te beschuldi gen dat vliegtuigen van deze landen deelnamen aan de strijd. Volgens de woordvoerder is de geluidsband die Israëliërs van het telefoongesprek maakten, een montage van gedeelten van een gesprek waardoor een ver keerd beeld wordt verkregen van de ware Inhoud. „De koning én president Nasser wisselden eenvoudig gegevens over de toe stand woordiger door de raad van mi nisters van de E.E.G. of door de E.E.G.-commissie wordt gehoord. Volgens Gorse is de reden hier voor, dat de zes op hun bijeen komst van vorige week in Brus sel geen eenparigheid hadden bereikt over de noodzaak van een dergelijke procedure. Volgens Gorse heeft de Fran se minister van buitenlandse za ken, Couve de Murville, het ka binet gezegd, dat zekere rege ringen van de zes het niet nodig vinden een Britse vertegenwoor diger uit te nodigen om het Brit se verzoek tot toelating in dit stadium verder toe te lichten omdat het Britse regeringsstand punt reeds ten volle bekend ge maakt was. Gorse heeft geweigerd te zeg gen welke regeringen van de zes, behalve Frankrijk, zulk een toelating van Britse zijde onno dig vonden. Gorse zei, dat de kwestie van het Britse verzoek om toelich ting nog uitvoeriger zou worden behandeld door de zes ministers van buitenlandse zaken op hun volgende bijeenkomst, die 10 juli in Brussel begint. Volgens Gorse is een beslis sing van de zes over de kwestie van het Britse lidmaatschap van de E.E.G. in feite tot de herfst uitgesteld. Maar inmiddels zou den de zes in de nabije toekomst de vraagstukken die aan het Britse lidmaatschap vastzitten bestuderen. De Egyptische regering heeft alle scheepvaartkantoren in het land opdracht gegeven Britse. Amerikaanse en Westduitse sche pen te boycotten, aldus rege- ringszegslieden. De schepen van deze mogend heden mogen niet laden of los sen in Egyptische havens. Ook de Egyptische havenar beiders hebben aangekondigd schepen uit Amerika, Engeland en West-Duitsland te boycotten. Goederen uit deze landen, be stemd voor Egypte, moeten met schepen van bevriende mogend- dieden worden aangevoerd. ZUIDWESTELIJKE WIND Het afgelopen etmaal heeft een uitloper van ''n krachtig hogedruk- gebied op de Atlantische Oceaan zich via de Golf van Biscaye, Frankrijk en midden-Europa tot aan Polen uitgebreid. Onder invloed hiervan stroomde met zuidwestelijke wind stabielere lucht ons land binnen, zodat er al leen in het binnenland nog hier en Radio-Conakry deelde dinsdag avond mee dat de Guinese V. N.- delegatie, die had deelgenomen aan de besprekingen van de alge mene vergadering over het midden oosten, in Adbidjan (Ivoorkust) ge vangen zou zijn gezet. De Guinese minister van buitenlandse zaken Beavogui maakte deel uit van de delegatie. Volgens het radio-station, waar van de uitzending in Dakar is op gevangen, had het K. L. M.-vlieg- tuig met de delegatie aan boord maandagavond vanwege 't slechte weer niet op het vliegveld van Co- nakary kunnen landen en was uit geweken naar Abidjan, De delega tie zou „om onbekende redenen in het paleis van de president van Ivoorkust gevangen zijn gezet". Volgens de Guinese radio be horen tot de delegatie minister van buitenlandse zaken Louis Lansana en de permanente afgevaardigde bij de V. N., Achkar Marof. De heer H. A. van Dijck, consul van Nederland in Conakry en ver- 'pqenwoorc'iger van de K. L. M. in deze stad, zou door de Guinese autoriteiten onder huisarrest zijn eeplaatst, zo is van betrouwbare ziide in Abidjan vernomen. De maatregel tegen de Neder lander zou genomen ziin in ver band met het feit dat de Guinese afvaardiging, die in Ivoorkust ge vangen zit, aan boord van een K. L. M.-toestel is aangehouden. daar een bui tof ontwikkeling kwam. Aan de kust daarentegen was het zonnig, maar de vrij krachtige wind deed enige afbreuk aan het fraaie weer aldaar. Langs de noordflank van de gor del van hoge luchtdruk staaf een krachtige zuidwestelijke luchtstro ming, die mede in stand wordt ge-" houden door een tamelijk diepe de pressie vlak ten zuiden van IJs land. Een frontenstelsel dat hierini over de Britse eilanden naar het oosten trekt zal vandaag af en toe bewolking veroorzaken maar op de meeste plaatsen wordt droog weer verwacht. Een matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind voert lucht aan waarin de tempe raturen in de middag waarden be reiken van ongeveer 18 graden aan zee tot circa 22 graden in het zuid oosten van het land. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zuidwestelijke wind Half tot zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot vrij krachtige zuid westelijke wind. Gematigde tem peraturen. DONDERDAG 29 JUNI v.m. n.m. Cadzand 6.37 6.45 .Breskens 7.02 7.10 Temeuzen 7.38 7.46 Hansweert 8.12 8.20 Walsoorden 8.11 8.19 VRIJDAG 30 JUNI v.m. n.m. Cadzand 7.30 7.43 Breskens 7.55 8.08 Temeuzen 8.31 8.44 Hansweert 9.05 9.18 Walsoorden 9.04 9.17 Juni 29 30 ZON MAAN op onder op onder 4.22 21.04 4.23 21.04 0.31 12.26 0.41 13.36 Juli 30 4.23 21.04 0.41 13.36 1 4.24 21.03 0.51 14.46 2 4.24 21.03 1.02 15.58 v

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1