TELEVISIE VERRUIMT DE BLIK KAN DE MENS IN DE TOEKOMST HET WEER BEDWINGEN? Piratenzenders beheersen de ether vanuit de Noordzee Levend boegbeeld als foto-tip Het beeldbuis-medium stelt de mensen overal ter wereld in staat hun medemensen te leren begrijpen Amerikaanse marine werkt reeds aan een weerbeheersingsprojeet De televisie brengt de volkeren een volkomen nieuwe dimensie in moge lijkheden voor onderling begrip en dit nieuwe medium kwam Juist op tijd. Het luchtverkeer had de afstanden op aarde al sterk ingekrompen, een ont wikkeling die een andere oplossing eiste van .verouderde' begrippen, zo als douanegrenzen, lichamelijke keu ringen, de overbrenging van insekten, ziekten, enz. nu vliegtuigen de lands grenzen passeerden alsof het slechts lijnen op een kaart zijn. De mate waarin de televisie in staat stelt de grenzen van taal en afzondering te overschrijden, brengt de mensheid een nieuwe uitdaging, die in Europa reeds werd opgelost door de schepping van de Eurovisie-uitzendingen en in de Ver enigde Staten aanleiding gaf tot de opstelling van een plan tot lancering van communicatie-satellieten. De televisie heeft ons de moge lijkheid geschonken tot het voeren van gesprekken over ongekende af standen. Televisie is niet louter een werktuig om de kijkers gedachten op te dringen het is een werk tuig dat op unieke wijze de moge lijkheid schept voor de uitwisseling van gedachten en dat in een wereld, waarin nog de helft van de be volking analfabeet is. Televisie stelt de mensen overal ter wereld in staat hun medemensen te leren begrijpen. STRIJDPERK Aanvankelijk werd de televisie in de Verenigde Staten gebruikt voor de uitzending van discussies en dit leid de er toe dat het nieuwe medium al te vaak werd gebruikt als strijdperk: de mensen trachtten elkaar te over tuigen. In het rijk der gedachten is luisteren soms veel belangrijker dan spreken. In de TV-forums vallen de deelnemers niet elkaar aan, maar hun gemeenschappelijke problemen en hier uit komen suggesties, begrippen en oplossingen te voorschijn, die elk der deelnemers afzonderlijk niet naar vo ren had kunnen brengen. De mogelijk heid om dit op wereldomvattende schaal te doen is een uitdaging aan de gehele mensheid. „DE KLEINE GROTE WERELD" Edward R. Murrow heeft, toen hij nog commentator van de Columbia Broadcasting System was, een pro gramma gebracht onder dè titel „Small World" (Kleine wereld). Po litieke leiders, geleerden, kunstenaars in tal van landen bespraken met hem lopende vraagstukken en overbrugden oceanen en continenten. Door middel van radio en telefoon werden gesprek ken gevoerd, die met filmbeelden van de kwesties, waarover het gesprek ging, werden geïllustreerd. In een an der programma ,See It Now" (Zie het nu) werden belangrijke personen, zoals president Nasser, premier Tsjoe En-iai, president Tito, premier Go- moelka en kardinaal Wyszynski in Warschau geïnterviewd. In een der de programma, „Person to Person" (Van mens tot mens) zocht Murrow de mensen, die h(J by de kijkers wil de introduceren, thuis op de Her tog en Hertogin van Windsor, Aiy Khan van Pakistan en Habib Bour- guiba van Tunis. Het programma „World Wide 60" (Wijde wereld) van National Broad casting Company heeft o.a. premier Kroesjef gebracht. In „Meet the Press" (Ontmoeting met de pers) wer den onder meer Fidel Castro, V. K. Krishna Menon, Konrad Adenauer en Anastas Mikojan bij hun bezoek aan de Verenigde Staten geïnterviewd. In „Journey tó Understanding" (Good will reis) zag men President de Gaul le en alle andere staatshoofden, wier landen President Eisenhower op zijn reizen naar Europa, Azië, Afrika en Zuld-Amerika bezocht. American Broadcasting Company bracht de Amerikanen van aangezicht tot aan gezicht met o.a. Rafael Trujillo van de Dominicaanse Republiek en de kij kers vinden het langzamerhand heel gewoon op hun toestel vooraanstaan de persoonlijkheden te zien die zich alle moeite geven hun denkbeelden in wijder kring bekend te maken. VISUELE DIRECTHEID Dit nu is een der aspecten van de unieke eigenschappen van de te levisie. Dergelijke uitzendingen zjjn bi) de radio nooit een volledig succes ge worden De radio biedt ook grote mogelijkheden, maar ze zijn anders. Wanneer twee mensen een of ander gemeenschappelijk probleem bespre ken vormt de manier, waarop zij el kaar ir het oog houden en niet goed begrepen gevolgtrekkingen nader trach ten te preciseren een zeer interessan te bijkomstigheid. Alleei bil een me dium met visuele directheid Is dit bij zonder soort dialoog en illustratie mogelijk. De voorzitter van de Vereniging van Onderwijs-omroepers en oud- directeur van de omroep van de universiteit van Indiana, Harry J. Skornia .heeft een aantal inte ressante boeken en artikelen over de omroep geschreven. In dit ar tikel breekt hij een lans voor het intrigerende medium televisie. Maar ook op andere wijze kan te levisie bijdragen tot beter begrip tus sen de volken. Een groot deel van de overleveringen van elk land de mortel waarmee zijn cultuur en be schaving bijeen worden gehouden is allerminst uitsluitend van intellectuele of politieke aard. Wij kunnen het be ter aanduiden met zinnebeeldig, want dit begrip kan niet in beeld of zelfs maar in woorden worden overgebracht het kan worden aangevoeld, maar zel den omschreven. En andere media kunnen niet anders dan omschrijven. Mogelijk vormen de beeldende kun sten en de muziek de best mogelijke uitbeeldingen van de betrokken sym-. bolen, BETER BEGRIP In de begintijd van de TV kwa men echter critici tot de uitspraak dat het nieuwe medium een provin ciaal karakter had. Dit verschijnsel kan men in alle landen waarnemen, namelijk de neiging dicht bij huis te blijven. Maar al spoedig hunkerden de kijkers er naar andere landen en volken te zien en kennis te nemen van de vraagstukken, die elders be staan. Vraagstukken, die gekenmerkt worden door de aanwezigheid van de zelfde menselijke waarden en verlan gens. Pas toen de „toverdoos van Pandora" ons dit feit openbaarde, werden wij het ons bewust. Thans kunnen wij onze „wereldbu- ren" op een tot dusver ongekende wij ze begrijpen, omdat zij met ons voor de zelfde problemen staan: de bevol kingstoename, de ontwikkeling op het gebied der ruimtevaart en de kernwe tenschappen, water- en voedselproble men, lucht- en watervervuiling, onder wijs, vraagstukken ten aanzien van de opgroeiende jeugd en ae bejaarden, geestelijke tegenover materialistische waarden en tal van andere. De pro blemen van de volkeren worden hoe langer hoe meer gemeenschappelijke problemen, naarmate wij inzien dat wij allen deel uitmaken van één ge heel. Bepaalde ervaringen met de tele- visie hebben ons evenwel de onder stelling opgedrongen dat het nieuwe medium kalmerende macht bezit, die het minder waarschijnlijk maakt dat het een werktuig zal worden voor op ruiing der massa's en een uitlaat wordt voor bekrompen nationalisme, zoals de radio. Het zijn echter ver onderstellingen en tot dusver ont breekt elk wetenschappelijk bewijs. De grote invloed van de educatieve televisie op de jeugdige mens zal ieder wel duidelijk zijn. Tenslott» moet nog aan een der ken merkende eigenschappen van de TV aandacht worden geschonken. Dat ia tot het verhalen van gebeurtenissen, maar daaraan niet alleen een eigen sfeer te geven, doch zelfs iets ex tra's toe te voegen. Het is belang wekkend zich af te vragen in welke mate de aanwezigheid van de tele- visie-apparatuur de hoofdpersoon prik kelt tot „acteren". In hoeverre was bijv. het gesprek tussen Sovjet-pre mier Kroesjef en de Amerikaanse Vice-President Nixon louter een repor tage? Of werd het een instrument, waarmee vorm werd gegeven aan de diplomatic of de internationale betrek kingen? In al dergelijke gevallen moeten de grootste waarborgen worden geschapen om te verzekeren dat een zuivere en onvervalste uitzending re sulteert en propaganda er ideologische verdraaiing der feiten achterwege blij ven. In de televisie hebben wii namelijk meer dan alleen een nieuw instru ment vooi de journalistiek. Wij bezit ten daarin de mogelijkheden van in timiteit en directheid, waardoor de TV tot een der machtigste werktui gen wordt voor het schepper van good will en begrip. Wanneer volk »oi volk spreeki dan mogen wij vei-vachten dat eens liefde, sympathie en samen werking de plaats gaan innemen van wantrouwen, haat en onwetendheid. 06 PiRATEN7ENDER5> 1. RADIO LONDON 2.RADIO CAROLINE (ROID) 3. RAD/O 300 4. RADIO 5. RADIO CACOUMC (MOORD) RADIO V6R0WIC4 7RADIO 35? A SADO 22? 5. RADIO ^CO-LAND 10. RADIO ESDCX Deze opname werd met nagenoeg pal tegen licht gemaakt. Desondanks was hy zo af te drukken, dat zowel in het blikkerende water als in het zwaar beschaduwde meisjesgezicht teke ning gebracht kon worden. Het is mogelijk dit negatief als sllhouet af te drukken, maar eigenlijk leent het zich daartoe niet zo. We hadden dan ook niet de bëdpgling een silhouet te maken. Wil men eens een silhouet maken (maak niet van al uw foto's silhouetten, want de mensen zou den vermoedelijk opmerken, dat er iets met uw belichtingsmeter niet in orde is), spendeer daar dan een extra plaatje aan. Want vaak blijkt een foto het als silhouet toch niet zo te „doen" en dan heeft U in elk geval de normale opname nog. Silhouetten maken betekent niet een onderwerp keihard, puur zwart-wit op het fotopapier bren gen. Het is daarentegen zaak slechts het hoofd motief bijna of volkomen zwart te laten worden, terwijl de omgeving goed in zijn grijstinten zit. U moet in dat geval het sterkste licht meten (niet de zon zelf) dat in uw onderwerp aanwezig is. Alleen de partij welke het sterkst is verlicht wordt in normale grijstinten afgebeeld. De rest wordt dan vanzelf onderbelicht, waardoor het sil houet ontstaat. Het „boegbeeldje"'van de foto hadden we ook van de andere kant op de korrel kunnen nemen - met de zon mee dus. De opname had dan even wel z'n diepte - die ontstaat door de goed door- tekende spiegeling op de voorgrond - grotendeels verloren. Bovendien was het geheel dan contrast loos vlak verlicht, met als resultaat een akelig kaal prentje. Augustus 1980. Zittende in zijn om de aarde draaiende platform, speurt de „weerman aan de hemel" op een hoogte van driehonderd kilometer naar de aarde. Ter hoogte van de Antillen stort een orkaan ineen door een on afgebroken luchtbombardement van zilver jodidekristallen uit vliegtuigen. De weerman seint naar Moskou, dat de plaats Rostow in de middag door hevige hagelbuien worden geteisterd. De Russen zenden terstond raketten met chemicaliën omhoog, waardoor de hagel smelt alvorens hij de tarwe velden kan vernielen. De vernietiging van een typhoon, die Japan bedreigt, zou een door droog te geteisterde uithoek van India van regen kunnen beroven en zelfs Oost- Europa kunnej doen uitdrogen. Daar orkanen enorme hoeveelheden overtol lige energie en hitte van hun geboor teplaatsen in de zones rond de eve naar afvoeren een enkele orkaan kan in de vorm van windkracht de zelfde energie ontketenen als twaalf kernbommen van twintig megaton kan geen sterveling thans vaststellen wat er zou kunnèn gebeuren, w'nneer men op kunstmatige wijze zou trach ten hun ontstaan te voorki men. Voorlopig verkeert het wetenschap pelijk onderzoek op dit punt nog in het laboratoriumstadium. Dr. Walter Orr Roberts, directeur van het Ame rikaanse Nationale Centrum voor At mosferisch Onderzoek, heeft reeds te recht 1 verklaard, dat bij het aanpak ken van de weerbeheersing ,veel wijs heid nodig zal zijn". Men mag zonder overdrijving wel zeggen dat de ether beheerst wordt door tien clandestiene zenders, die vanuit de Noordzee opereren. Deze reclamezenders hebben in enkele ja ren tijd door hun uitzendingen een totaal van 33.596.000 luisteraars ver worven. (volgens gegevens van 1966). Verontrustend is hierbij dat de stations vaak uitzenden op golflengten, die ei genlijk bestemd zijn voor noodgevallen Ook storen ze met hun uitzendingen vaak andere zenders, die door het ver drag van Denemarken van 1948 recht hebben op die golflengte. De program ma's van deze stations voorzien ech ter blijkbaar in zo'n enorme behoefte dat er steeds meer stations gekomen zijn, die elkaar al spoedig op leven en dood zijn gaan beconcurreren. WINSTMOGELIJKHEDEN Ondanks de scherpe concurrentie viel er met deze reclamestations grote winst te behalen. Wel waren de stichtingskosten enorm hoog, maar sta tions als Caroline en London wisten die er in één jaar weer uit te halen. Aangelokt door deze voordelige „ether- handel' gingen steeds meer onderne mers iets in deze stations zien. Voor al Amerikanen beschouwden ze als een goede geldbelegging. De reclame op de piratenstations ging vooral omhoog na de afschaffing van de spots voor rookartikelen op de Britse televisie. Om toch hun produk- ten onder de aandacht van het pu bliek te brengen, gingen de tabaks in sigarettenindustrie hun artikelen nu aanprijzen over de piratenstations. Toch leverde ook weer niet elke on derneming winst op. Het nu op Ne derland gerichte station-227, dat aan vankelijk uitzond onder de naam Radio England, maakte in de beginperiode zoveel schulden, voornamelijk door dure publiciteitsfeesten te geven, dat de maatschappij die het station in de ethér bracht tenslotte failliet ging. DE STRIJD WORDT AANGEBONDEN De bestrijding van de stations werd meteen al na het begin van de eer ste uitzendingen ter hand genomen, maar doordat de schepen buiten de territoriale wateren liggen kon er aan vankelijk weinig tegen gedaan wor den. Alleen de Nederlandse regering wist een zender het zwijgen op te legen, namelijk Radio TV-Noordzee, of de windkracht van organen kan worden beteugeld door hun centra te bestrooien met zilverjodidekristallen. KANONNEN Boven de bergen van de Kaukasus en over de door hagelbuien geteister de Siberische steppen buldert regel matig het Russische afweergeschut om met tussenpozen van tien tot vijf tien minuten zilverjodide in het lucht ruim te sproeien tot de stormen be daren. Op dit gebied zijn de laatste tijd nog meer interessante dingen ge beurd. De Franse meteoroloog Henri Dessens heeft de Météotron ontwik keld. Het is een supenkachel, die 3200 vierkante meter beslaat en die door _middel van honderd branders 'n ener gie van 700.000 kilowatt ontketent om cumulonimbuswolken omhoog te jagen, waarbij zij in vele gevallen regen los laten. Boven de Hoge Sierra van Ca- lifornië heeft men wolken bestrooid met o.a. zilverjodide om sneeuw te krijgen, terwijl men met behulp van droog ijs mist boven vliegvelden heeft doen verdwijnen. Het is echter ven het grootste be lang, dat de weerkundigen meer over de meteorologische omstandigheden te weten komen, alvorens men van werkelijke weersbeïnvloeding kan gaan spreken. Weersatellieten, zoals de Ti- ros, Nimbus en Essa 1 en II bewij zen grote diensten door het fotografe ren van reusachtige gebieden van het aardoppervlak, terwijl computers de weersgesteldheid dagen van te voren kunnen berekenen. Er bestaan plan nen voor een „wereldweermacht", die zich van een keten van satellieten en van een netwerk van land- en zee stations zal moeten bedienen. Ondanks alle technische problemen blijft de gro te vraag niet in de eerste plaats hoe, doch vooral hoever de mens kan gaan bij zijn streven het weer te beinvloe- den. die uitzond vanaf een platform in de Noordzee. Het platform werd geënterd en de zender onklaar gemaakt. Met de schepen zit de zaak moei lijker. De regeringen kunnen de sche pen volgens het zeerecht niet enteren» ze kunnen enkel én alleen de bevoor rading proberen af te snijden. Om de ze bestrijding te coördineren werd in september 1964 de Conventie van Straatsburg gesloten, waarbij men door een uniformering van de bestrijding de zenders tot zwijgen probeerde te bren gen. De conventie bleek echter een wassen neus doordat geen van de maatregelen die erin voorgesteld wer den tot uitvoering werd gebracht. Daarom heeft de Engelse regering, die het meeste belang heeft bij de be strijding, (vrijwel alle piratenzenders liggen rond Engeland) de „Marine and Broadcasting Offences Bill' in het par lement ingediend, die beoogt door het. volledig afsnijden en strafbaar stellen van elke leverantie aan clandestiene zenders de stations tot zwijgen te brengen. TEGENMAATREGELEN De eigenaars van de zenders zijn echter niet van plan zonder slag of stoot deze winstbronnen op te geven. Zo voert Radio London al een tijd lang een campagne door haar luisteraars te adviseren brieven te schrijven aan ministerpresident Wilson, waarin ze instemming betuigen met de reclame stations. Ook in de verkiezingsstrijd mengden de stations zich, door om te roepen dat er bij de conservatieven 90 pet. en bij de labourkandidaten voor de ge meenteraadsverkiezingen maar 30 pet. vóór de piratenstations waren, die zich nu „Independent Stations" (vrije sta tions) zijn gaan noemen. Ook hebben de stations al maatregelen getroffen om de aanvoer van platen en levens middelen te verzekeren door ze te be trekken uit de USA of uit Nederland. De grootste wens var. de stations is echter erkend te worden, en dan net als bij de TV een erkend recla mestation te vormen naast de BBC. Het staat echter te betwijfelen of hun dit ooit gelukt. Voorlopig zullen ze nog wel blijven zenden vanaf hun schepen op de Noordzee. Trots en onbewogen heeft het solide schip van Radio-London een anker plaats buiten de territoriale wateren gezocht. Deze regels lijken aan de eerste de beste science-fiction roman te zijn ontrukt. Dat is geenszins het geval. Het wetenschappelijk weeronderzoëk, zo meldt het interessante maandblad Het Beste In een lezenswaardige re portage, heeft de laatste jaren een •geweldige doorbraak meegemaakt. Over de gehele wereld haasten de ge leerden zich, ten einde datgene tot ontwikkeling te brengen wat door de Amerikaanse Nationale Academie voor Natuurwetenschappen wordt aangeduid als „deze nieuwe en erorme macht om de omstandigheden van het men selijk leven te beinvloeden". Onder de naam „Stormfury" wordt op dit ogen blik door de Environmental Science Services Administration in samenwer king met de Amerikaanse marine een stoutmoedig weerbeheersingsproject uitgevoerd. Het gaat er hierbij om

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 7