KONINGIN JULIANA IN RAMPGEBIED TRICHT Burgemeester van Aden ontvoerd Schade loopt in de miljoenen Koning Hoessein vraagt medeleven met de Arabische vluchtelingen en hun ellende DRIE VLIEGTUIG ONGELUKKEN OP ÊEH SAG IN RADIO DE K0CK HET WEER WOENSDAG 28 23e Jaargang JUNI 1967 No. 6967 Nationaal Rampenfonds stelt giro open voor slachtoffers Op en top koning in de V. N. Verdriet over nederlaag niliTCi ami; Elf doden Hoogwater Zon- en Maanstanden Volksoploop Solidariteit Zaterdag gesprek De Gaulle-Kosygin Weerbericht israei laat het Roode Kruis overal toe Ondergrondse kernproef in V.S. Diep onder de indruk Schade bij benadering twee-en-een-half miljoen gulden Vijf doden Frank, bjj abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE Advertentieprijs per mm 10 ct; minimum pel advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" fgéé.. Handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méêi 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adre: Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur voormiddag. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Prins Bernhard, die op 29 juni a.s. zijn 56e verjaardag hoopt te vieren. (Foto Max Koot) Het nationaal rampenfonds heeft zijn gironummer 9 5 7 5 te Den Haag opengesteld voor gel delijke bijdragen ten behoeve van hulp aan degenen, die getrof fen zijn door de windhozen, die zondag over een deel van het land zijn getrokken. Het natio naal rampenfonds, waarvan het secretariaat gevestigd is aan de Statenlaan 81 te Den Haag, heeft in het verleden zijn gironummer o.m. opengesteld bij de ramp ten gevolge van een windhoos, die Borculo trof, bij de watersnood ramp in 1953 en bij de overstro mingsramp in Tuindorp Oost- zaan. (ADVERTENTIE) Koning Hoessein was bij het uitspreken van zijn rede voor de algemene vergadering maandag avond op en top een koning. Met de melancholieke grondtoon in zijn melodieuze maar treurig klinkende stem klonk alles wat hij zei nog ernstiger. Hoessein vermeed ver wijten aan de V. S. of de weste lijke wereld te uiten of luid te kla gen, zoals de andere Arabieren hebben gedaan. Deze zelfbeheer sing en zijn koninklijk optreden maakten op de algemene vergade ring meer indruk dan alle andere Arabische redevoeringen bij -1- kaar. Hoessein sprak als koning van een overwonnen land. Dat zijn dap pere soldaten het onderspit moes ten delven zou hem tot het eind van zijn leven verdriet blijven doen, zei Hoessein. Maar, zo voeg de hij eraan toe, de Arabieren, die nog n!et geleerd hadden met mo derne wapens te vechten, zouden zich eens te zamen opheffen, en dan zou er een lange oorlog komen. Veel sterker dan deze vaststel ling werkte echter zijn oproep tot VI WHTlltV' De inspecteur van de Franse luchtmacht, generaal Navlet en vier andere Franse militairen ziin dins dagmiddag om het leven gekomen bij een vliegtuigongeluk. Hun machine, een tweemotoriee „Broussard", vloog tegen een hel ling van de 1164 meter hoge Hor. nisgrinde in het Zwarte Woud. Zij waren op weg van Metz naar Frei burg. Op het Westduitse Noordzee- eiland Norderney zijn dinsdag vier mensen om 't leven gekomen door dat een éénmotorig snortvlieptu'" neerstortte en wel kort na de start. Onder de omgekomenen is de bur gemeester van het eiland Borkum. Fritz Klenner. Een hefschroefvliegtuig van de Westduitse strijdkrachten is dins.- dagavond op een' weide bij Krum- bach in Schwaben neergestort. De drie inzittenten verloren het leven. medeleven met de Arabische vluch telingen en hun ellende, dat was de kracht van zijn redevoering, die hij met koninklijke waardigheid en menselijk gevoel uitsprak. Hij kreeg luid applaus. De koning, die intussen naar zijn afgevaardigdenplaats was terug gekeerd de eerste monarch die het woord voerde als afgevaardig de in een politiek debat verhief zich toen om in een voor de V. N. wel heel ongebruikelijke manier voor dit applaus te danken. GELEIDELIJK WEERSVERBETERING Een depressie in de hogara luchtlagen, gevuld met koudA en onstabiele lucht, verplaaUtf zich van de Britse eilanden oost* waarts en bereikte dinsdagmitpn dag Nederland, hetgeen aanle$* ding gaf tot de ontwikkeling val) regen- en onweersbuien. VooT* dien regende het al vrijwel da gehele dag in een strook langs onze oostgrens hetgeen sameh» hing met de aanwezigheid vaB een lagedrukgebied boven Oosts Europa. In het oosten van ons land bleef het kwik steken bij ongeveer 16 graden, maar in dé westelijke helft werden maxima van omstreeks 21 graden be reikt. Ook in geheel Duitsland is vrijwel overal regen gevallen, evenals op vele plaatsen in Zwit serland en in West-, Midden- en Noord-Frankrijk. Het komende etmaal breidt een uitloper van een krachtig hogedrukgebied boven de oceaan zich via Ierland, Wales en Enge land tot over ons land uit. Sa menhangend hiermede worden aan zee flinke zonnige perioden verwacht, maar landinwaarts zullen zich nog stapelwolken ontwikkelen waarvan enkele het buienstadium zullen bereiken. WOENSDAG 28 JUNI v.m. n.m. Cadzand 5.47 5.54 Breskens 6.12 6.19 Terneuzen 6.48 6.55 Hansweert 7.22 7.29 Walsoorden 7.21 7.28 DONDERDAG 29 JUNI v.m. n.m. Cadzand 6.37 6.45 .Breskens 7.02 7.10 Terneuzen 7.38 7.46 Hansweert 8.12 8.20 Walsoorden 8.11 8.19 ZON MAAN op onder op onder Juni 28 4.22 21.04 0.20 11.15 29 4.22 21.04 0.31 12:26 30 4.23 21.04 0.41 13.36 De komst van de koningin ver oorzaakte een ware volksoploop in de getroffen wijk. Daarvoor leek alles er vrij rustig. De bewoners hadden het zoeken naar hun eigen dommen tussen de ravage opge geven. Ze zaten op stukken muur en afgewaaide schoorstenen in het milde Junizonnetje en keken zon der enig spoor van emotie naar het Qpruimingswerk of wisselden zacht sprekend in kleine groepjes de ver schrikkelijke ervaringen uit van de vorige dag. Het leek wel of de ware omvang van de ramp die hen heeft getrof fen nog steeds niet goed tot hen is doorgedrongen. De meesten ver trouwen erop dat rijk, provincie en gemeente zo snel mogelijk een eind zullen maken aan hun zorgen. Op vallend is de solidariteit die de niet getroffen Inwoners van Tricht en Buurmalsen hun dorpsgenoten to nen. Ze hebben hun huizen gast vrij opengezet voor de daklozen en er is dan ook nog niemand die Uit welingelichte bron verluidt, dat generaal De Gaulle van Frank rijk zeer waarschijnlijk zaterdag a.s. in Parijs een gesprek zal heb ben met de Russische premier, A. heeft moeten aankloppen bij het Kosygln. Gewapende personen hebben gisternacht de burgemeester van Aden en vijf andere mensen uit de Arabische wijk Crater ontvoerd. De autoriteiten weten niet waar de burgemeester, Chalifa, en de andere ontvoerden worden vastge houden. Chalifa is een der leiders van het front voor de bevrijding van Zuid-Jemen (Flosy), een der twee elkaar beconcurrerende na tionalistische groeperingen in Aden. Crater is sinds de muiterij van Arabische soldaten, die aan 24 Britse soldaten het leven kostte, omringd door Britse militaire een heden. Dinsdag deed een bende van 20 gewapende mannen een inval in een kantoor van een buitenlandse firma in Crater, waarbij wapens en geld werden buitgemaakt. De politie wist een der rovers dood te schieten. Vier personen, onder wie een politieagent en een Arabische employé van de getrof fen firma, werden gewond. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Zon aan zee. Wisselend bewolkt met in het binnenland enkele verspreid voorkomende buien en aan zee flinke zonnige perioden. Zwak ke tot matige wind, aan de kust van zee. elders uit uiteenlopen de richtingen. Maximumtempe raturen van 18 graden aan zee tot 23 graden in het oosten van het land. Israël heeft aan afgevaardigden van het Roode Kruis toestemming verleend tot het bezoeken van alle door dat land bezette gebieden, heeft het internationale Roode Kruis in Genève maandag meege deeld. Voordien mochten functio narissen van het Roode Kruis niet in bepaalde gebieden komen._ De Verenigde Staten hebben maandag op het proefterrein in Nevada een ondergrondse kern proef genomen. De ontploffing was van geringe kracht, ongeveer ge lijk aan 20.000 ton t.n.t. Het is de veertiende proef die dit jaar be kendgemaakt wordt. Meer dan twee uur is koningin Juliana maandagmiddag in Tricht geweest om de ravage in het ramp. gebied in ogenschouw te nemen. Ze kwam tegen twee uur op het gemeentehuis van Buurmalsen, waar ze door de burgemeester, de heer J. C. Sanders, de commissa ris der koningin in Gelderland, mr. Bloemers, de vice-voorzltter van het nationaal rampenfonds, dr. L. J. M. Beel en de commandant van het district Nijmegen van de rijks politie, majoor Plattel, op de hoog te werd gesteld van de omvang van de ramp en van de maatregelen, die zijn getroffen om de gedupeerden zo snel mogelijk te helpen. opvangcentrum dat de gemeente heeft laten inrichten. De bouwkundige schade in het zwaar beschadigde Betuwse dorp Tricht wordt bij benadering ge raamd op 2% miljoen gulden. De schade aan de gemeentelijke wo ningwetwoningen bedraagt 900.000 gulden. Burgemeester Sanders zei in een persconferentie getroffen te zijn door de grote hulp die de bewoners aan velen uit het rivierengebied hebben aangeboden. Het gemeente bestuur heeft slechts voor negen gezinnen woonruimte moeten zoe ken. De meesten zijn bij familie en kennissen ondergebracht. Deskun digen hebben bereids vastgesteld dat 55 woningen geheel als ver loren moet worden beschouwd ter wijl 93 hersteld kunnen worden. Het herstellen van de woningen is de eerste fase die zal worden uit gevoerd. Enige aannemersbedrij ven zijn hiermee al volop bezig. Tevens wordt de afbouw van een 33-tal woningen in Hoekenburg bespoedigd. De eerste zullen deze week gereed komen. Hier zal wo ningruimte verschaft worden aan de zo zwaar getroffen Trichtse ge zinnen. Uit de bouwsektor heeft de ge meente zeer veel medewerking. Het aannemersbedrijf Guelen heeft aan een werkploeg van 50 bouw vakarbeiders voorgesteld tijdens In het raadhuis sprak de konin gin geruime tijd met nabestaanden van de slachtoffers. Daarna reed ze naar het rampgebied, waar ze een uur lang tussen de puinhopen wandelde en langs de verwoeste boomgaarden en de getroffen meu belfabriek. „Oppervlakkig" was de rond gang van de koningin niet. Ze keek in huizen die nog gedeeltelijk over eind stonden, klauterde met haar witte zomerschoentjes over puin hopen en informeerde uitvoerig bij B. B.-ers en bulldozerchauffeurs naar de voortgang van het oprui- mingswerk. Diep onder de indruk was de vorstin van het verhaal dat mevr. G. Wierksde Bruin onder tranen vertelde. Mevr. Wiers verloor bij de ramp haar schoonzuster, mevr. Hak en haar 15-jarig nichtje en was niet in staat de vier kinderen van mevr. Hak, die gespaard ble ven, bij zich in huis te nemen, daar ook haar eigen huis door de windhoos onbewoonbaar is ge maakt, Ook bij hun opa kunnen de kinderen Hak niet terecht, want zowel de slagerij als het woonhuis van de heer Wiers senior is nage noeg met de grond gelijk gemaakt. Koningin Juliana heeft een be zoek gebracht aan het door een windhoos geteisterde Tricht. De vorstin loopt door het als door een bombardement getroffen dorp. Het aantal doden in Tricht is tot vijf gestegen door het overlijden van de 83-jarige heer O. van de Pol. De toestand van de Marok kaanse arbeider Ben Mohammed Aaissa, die zware verwondingen opliep, is nog steeds zeer ernstig. Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Een luchtopname van het door een windhoos zo zwaar getroffen dorp Tricht. de bouwvakvakantie door te wer ken. Met het ministerie zal hier over ook overleg worden gepleegd. De voorzitter van het rampen fonds, prof. Beel, heeft maandag ook een bezoek gebracht aan het zwaargetroffen Tricht. In een on derhoud met burgemeester San ders heeft hij de nodige steun toe gezegd. TERNEUZEN

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1