Noodweer trok over verschillende delen van Nederland Topconferentie in Hollybush maakte de wereld minder gevaarlijk GROTE MATERIELE SCHADE S. E. R. AKKOORD MET DE VERDELING PREMIELAST W.A.0. Talrijke doden en gewonden HET WEFR MAANDAG 26/DINSDAG 27 JUNI 1967 23e Jaargang No. 6966 Schade aan agrarische bedrijven Tricht zwaar getroffen Schade door windhoos op Goeree Ook Muiderberg getroffen Door bliksem getroffen Treinverkeer stagneerde Noodtoestand afgekondigd in Hongkong Kosygin en lohnson weer bij elkaar Chinese vliegtuigen schieten Amerikaans vliegtuig neer Vrede moet er blijven veel verder over midden-oosten Vietnam Veiliger en minder gevaarlijk Israëlische troepen moeten teruggetrokken worden Amerikanen uit Vietnam Weerbericht Hoogwater /£©n- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteurt I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs 'f8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. VRUE Uitgeefster N.V. v/h Firma P. i. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" gééu handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dfnsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Een onbekend aantal mensen Is om het leven gekomen, tien tallen zijn gewond en grote materiële schade is in de namid dag van zondag aangericht door een aantal windhozen op ver schillende plaatsen in ons land. Er zijn doden gevallen in de om geving van Chaam, ten zuidoos ten van Breda, en in de streek rond Geldermalsen. De minister van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening heeft zich n'aar het laatste gebied begeven om zich persoonlijk van de omvang van de ramp op de hoogte te stellen. Op 't gemeentehuis in Chaam deelde men vanmorgen desge vraagd mee, dat in ziekenhuizen in Breda en Tilburg 17 mensen liggen, die gisteravond tijdens het noodweer in Chaam en om geving verwondingen opliepen. Eén van de gewonden is er ern stig aan toe. Van de materiële schade heeft men in Chaam nog geen over zicht kunnen krijgen. Vast staat alleen, dat deze in de miljoenen loopt. Enkele grote schadeposten zijn twee café's, die vernield wer den: café De Jong aan de Baar- leseweg tussen Chaam en Baar- le-Nassau en café De Feij aan de Alphensebaan werden vrijwel met de grond gelijk gemaakt. De schade aan café De Feij, dat splinternieuw was en woensdag zou worden geopend, bedraagt naar schatting tegen de twee ton. Ook het recreatieoord „Hel Putsen" werd volledig platge legd. De opruimingswerkzaamheden in en rond Chaam, waarmee zondagavond reeds een begin werd gemaakt, zijn nog niet ver gevorderd. Met bulldozers en draglines is men bezig de wegen vrij te maken van ontwortelde bomen e.d. In westelijk Gelderland, waar Tricht gisteren door een wind hoos is getroffen, is ook grote schade toegebracht aan agrari sche bedrijven. Volgens de Gel derse Maatschappij van Land bouw zijn in de nieuwe ruilver kaveling Tielerwaard-West tien tallen hectaren jonge fruitop- standen vernield. Een hectare fruitteelt vergt een investering van 17.000 a 25.000 gulden. On der Tuil bij Haaften zijn ver schillende glastuinbouwbedrij ven ernstig beschadigd. Het dagelijks bestuur van de Gelderse maatschappij ging zich vanmiddag ter plaatse oriën teren. Via het K.N.L.C. heeft het reeds de aandacht van de direc teur-generaal van de landbouw gevestigd op de situatie. De windhozen waren het ge volg van zware onweersbuien die ontstonden nadat een koude- front vanuit Noord-Frankrijk over België naar ons land trok. Na een spoor van verwoestingen te hebben achtergelaten in noord west Frankrijk en Vlaanderen sloeg het weer toe in Nederland. Op de camping „Klein Para dijs" langs de weg van Chaam naar Alphen in Noord-Brabant kwamen twee personen om het leven ten gevolge van het nood weer. Een groot aantal mensen werd gewond. Ziekenauto's uit Breda en Tilburg voerden de gewonden af. Ook de militair geneeskundige dienst werd in geschakeld. De weg Turnhout Breda was een tijdlang gestremd doordat door de windhoos een groot aantal bomen werd ontwor teld en de doorgang versperde. In de bossen bij Chaam werd een groot aantal personenauto's van dagjesmensen door omval lende bomen ernstig beschadigd. Op de camping in Chaam zijn de heer Van Ettikhoven en me vrouw Pillard, beiden uit Rot terdam, om het leven gekomen. Voor het leven van de zoon van mevrouw Pillard wordt gevreesd. In Nieuwaal (gem. Kerkwijk) in de Bommelerwaard werden door het noodweer grote schade aangericht aan kassen, waren huizen en woningen. Eén per soon liep lichte verwondingen op. In Tricht, gemeente Buurmal- sen bij Geldermalsen, zijn ten minste vier doden te betreuren en vielen enige tientallen gewon den. Een vijftigtal huizen is ineen gestort. De gewonden zijn naar ziekenhuizen in Tiel en Gelder malsen vervoerd. De minister van volkshuisvesting heeft zich ook naar dit rampgebied bege ven. Niet alleen in Tricht, maar ook in het naburige Haaften werd schade aangericht. Ook daar is een aantal woningen vernield, waaronder twee boerderijen en een champignonkwekerij. Op de rotonde in de rijksweg Utrecht- Den Bosch bij Deil is een ver keerschaos ontstaan. Tientallen auto's werden van de weg ge blazen. In Sommelsdijk-Middelharnis, dat zondagavond eveneens door een windhoos werd getroffen, hebben zich, naar de politie mededeelt, geen persoonlijke on gelukken voorgedaan. De wind hoos trok schuin over deze aan een gegroeide plaatsen en richt te vele vernielingen aan. Daken werden beschadigd, schoorstenen kwamen naar beneden, vele rui ten, o.a. een aantal grote wihkel- ruiten sneuvelden. Brandweer, gemeentepersoneel en ambachts lieden hebben het er druk mee gehad om de straten weer vrij voor het verkeer te maken, lek kages te verhelpen enz,. De windhoos die zondagavond over ons land trok van het zuid westen uit heeft zijn einde ge vonden in het IJsselmeer, maar heeft "daarbij nog juist een ge deelte van het kampeerterrein van de kampeervereniging „Mui derberg" bewoond door Amster damse ingezetenen in zijn ver nielingen betrokken. Drie cara vans werden opgetild en in het IJsselmeer geworpen, waarbij er twee totaal vernield werden. Met behulp van de andere be woners van het kampeerterrein konden allen uit het water ge haald worden evenals de cara vans. Verscheidene personen lie pen verwondingen op en één man moest ter observatie in een ziekenhuis worden opgeno men. Eén der caravans die ver nield werd behoorde aan een bewoner van het kamp die juist naar Rusland was vertrokken om familie te bezoeken. Behal ve de caravans rukte de wind hoos ook nog de daken weg van enkele andere kampeerhuisjes. In Rijswijk werd een Turkse gastarbeider door de bliksem ge troffen. Het was de 30-jarige Sado Ozdemir. Hij was op slag dood. In Schoorl werd de 26-jarige C. Kroes dodelijk getroffen. Hij bevond zich onder de aanwezigen als toeschouwer bij een drum bandconcours. In Rotterdam raakte het Ame- rikaansche vliegkampschip „Es sex", dat lag afgemeerd bij Schiemond op drift. Gelukkig kreeg men het schip binnen kor te tijd onder controle. Om tien minuten over half negen kon tussen Geldermalsen De autoriteiten van de Britse kroonkolonie Hongkong hebben de noodtoestand en alle daarmee ge paard gaande maatregelen afge kondigd om het hoofd te bieden aan een oproep tot algemene sta king. Vrijdag kwam het in de indus triewijk Kowloon tot ongeregeld heden, waarbij een persoon de dood vond en 22 werden gewond. De politie verrichtte 74 arresta ties. en Culemborg weer over één spoor worden gereden. Het an dere spoor iri de verkeerslijn UtrechtDen Bosch was toen nog gestoord. De beschadigingen aan de bovenleiding waren van dien aard dat pas hedenochtend bij de aanvang van de dienst het treinverkeer volledig kon wor den hervat. Het baanvak was niet noemenswaardig beschadigd, maar de bovenleidingen waren op diverse plaatsen gebroken. De beschadigingen zijn veroor zaakt door ontwortelde bomen en brokstukken van huizen. Zoals bekend werden in plaats van treinen bussen ingelegd tus sen Utrecht en Den Bosch. De spoorwegen hebben ook bussen ingezet tussen Geldermalsen en Beesd en tussen Culemborg en Geldermalsen. Twee reizigers uit. de sneltrein MaastichtZandvoort, die Gel dermalsen omstreeks half zes passeerde, werden gewond. Het zijn mej. Marlies Verschuren uit Den Bosch, die met snü wonden aan de benen in het academisch ziekenhuis werd opgenomen, maar later weer naar huis kon worden vervoerd, en mevrouw Wissendorp uit Amstelveen, die na behandeld te zijn doorreisde. Van ongeveer kwart voor zeven tot kwart over acht zondagavond is er geen treinverkeer mogelijk geweest tussen Leeuwarden en Wirdum, doordat de bovenlei ding na een blikseminslag kwam te hangen. Het traject maakt deel uit van de belangrijke ver binding Leeuwarden-Heerenveen -Steenwij k-Zwolle. De commissie sociale verzeke ringen van de Sociaal-Economische Raad heeft in een spoedadvies aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid medegedeeld zich te kunnen verenigen met een an dere verdeling van de premielast voor de arbeidsongeschiktheids verzekering dan thans in de wet is voorzien. In de wet, die per 1 juli 1967 in werking treedt, is voogeschreven, dat de helft van de premie is ver schuldigd door de werkgever en de helft door de werknemer. Aan- werking treedt, is voorgeschreven, gèzien de aanvangspremie van de Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft bekendgemaakt, dat Chinese vliegtuigen vanmorgen vroeg een Amerikaans jachtvlieg tuig boven de Zuidchinese Zee hebben neergeschoten. De twee piloten van het Ameri kaanse vliegtuig werden gered en hadden geen ernstige verwondin gen opgelopen. Het neergeschoten vliegtuig was, aldus nog steeds de bekendmaking van het Amerikaan se ministerie van defensie, een F-4C Phantom, het snelste opera tionele Amerikaanse toestel. Het straaltoestel was blijkbaar afgedwaald en in het Chinese luchtruim terechtgekomen wegens een defect aan de navigatie- en communicatie-uitrusting, aldus de mededeling van het Pentagon. Het stortte ongeveer 50 km ten zuiden van het eiland Hainan neer. Het toestel was op een vlucht van Clark Field op de Philippijnen naar Danang, in Zuid-Vietnam. W. A. O. 4,2 bedraagt, zouden dus de werknemers en de werk gevers een premie van 2,1 procent moeten gaan betalen. Voor de werkgevers zou hiertegenover staan, dat enkele andere premies (n.l. voor de I. W. I. en voor de ongevallenwetten) wegvallen, een dergelijke compensatie treedt ech ter niet op voor de werknemers. De Stichting van de Arbeid heeft hierin, zoals bekend is, onlangs aanleiding gevonden de minister van sociale zaken en volksgezond heid voor te stellen de W. A. O. te wiizigen, dat van de paritaire ver deling van de premie kan worden afgeweken, zodat per.juli a.s. het werknemersdeel van de premie op 0,75 kan worden gesteld en het werkgeversdeel op 3,45 De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft aan het ver zoek van de Stichting van de Ar beid gevolg gegeven en bij de Tweede Kamer een wijziging van art. 77, tweede lid, W. A. O. aan hangig gemaakt. Deze wijziging houdt in, dat, bij algemene maat regel van bestuur, de S. E. R. ge hoord, van de paritaire verdeling van de premie kan worden afge weken. In verband met de grote spoed die hierbij moet worden betracht, heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid, vooruitlopend op de aanvaarding van de voorge stelde wijziging, het advies van de S. E. R. gevraagd over een ont- werp-algemene maatregel van be stuur, waarin het voorstel van de Stichting van de Arbeid is gevolgd. De commissie sociale verzeke ringen van de S. E. R„ die dit ad vies heeft uitgebracht, heeft zich daarmede kunnen verenigen. Zij heeft daarbij overwogen, dat de voorgestelde verschuiving in de premielast tussen werkgevers en werknemers beoogt de premietoe neming voor de werknemer te be perken tot ongeveer het percentage waarmee in het loonpolitieke over leg voor 1967 rekening is gehou den. Voorts wordt een verzwaring van de premielast bewerkstelligd die voor alle werknemers ongeveer gelijk zal zijn. Premier Kosygin van de Sowjet- Unie en president Johnson hebben zondag hun besprekingen die zij vrijdag en zondag gedurende tien uur en twee minuten in Giassboro in New Yersey hebben gevoerd „nuttig en een gelegenheid om el- kaars standpunten te vergelijken" genoemd. Hoewel de leiders van de twee grote wereldmachten met el kaar blijven verschillen over vraagstukken als het midden-oos ten en Vietnam, werd vooruitgang geboekt op het gebied van de kern bewapening. Johnson zei bij zijn terugkeer op het Witte Huis dat „men zou kun nen hopen in een wereld te leven die een beetje veiliger en minder gevaarlijk is". De beide staatslie den zijn doordrongen van hun ver antwoordelijkheid voor handhaving van de vrede en hebben besloten het contact zo nauw mogelijk te handhaven. Zo zullen de ministers van buitenlandse zaken de bespre kingen om te komen tot een ver drag tegen de verdere verspreiding van kernwapens voortzetten en ook met elkaar in contact blijven over alle vraagstukken betreffende het midden-oosten. President Johnson zei op het Witte Huis dat de besprekingen waren voortgezet in dezelfde geest als vrijdag een geest van recht streekse uitwisseling tussen lei ders met zware verantwoordelijk heden. „Wii leerden en ik weet dat ik dat deed van elkaar". „U zult niet verrast zijn te ver nemen dat deze twee ontmoetin- gen niet al onze problemen hebben opgelost. Op bepaald gebied, heb ben we vooruitgang geboekt, door ons verkeerd begrijpen te vermin deren. Ik geloof dat we dat soort vooruitgang boekten op het gebied van benerking van bewanening". Johnson zei dat men niet veel verder was gekomen op het stuk van het midden-oosten en dat de „bekende verschillen over Vietnam blijven bestaan. Zelfs hierover was ik blij de mening van de premier rechtstreeks te vernemen en de kans te hebben hem direct en in bijzonderheden te vertellen wat onze doelen en nolitiek zijn en welke dat niet zijn". De Amerikaanse president zei dat grote verschillen niet worden opgelost door beter begrip, maar dat beter begrip wel helpt. „Soms kan men bij besprekingen op ele menten beginnen stuiten, zo als twee weken geleden toen men het eens was geworden over de JOHNSON—KOSYGIN Giassboro: President Johnson en premier Kosygin, gefotografeerd tijdens hun eerste ontmoeting, welke vijf uur duurde. noodzaak van een onmiddellijk sta ken van het vuren. Johnson zei van mening te zijn dat de Israëlische troepen uit de be- voorstander van een algehele re geling van het conflict in het mid den-oosten. Premier Kosygin en hij zijn het erover eens dat het be staansrecht van Israël als soeve reine staat erkend moet worden. Over Vietnam is de basis van overeenstemming kleiner. Men is het slechts eens dat de gevaren en moeilijkheden in een bepaald ge bied nooit de oorzaak moeten kun nen worden van een groter con flict. „Zelfs op het gebied van Vietnam heb ik het, zonder derde partij tussen ons, duidelijk kunnen ma ken dat we elke stap naar vrede die anderen wellicht willen nemen, op gelijke wijze zullen beantwoor den. Natuurlijk maken ontmoetingen zoals deze de vrede niet. We moe ten eraan denken dat er voorheen veel ontmoetingen zijn geweest en die hebben niet al onze moeilijk heden opgelost, maar ik herhaal: „Het helpt veel een man recht in de ogen te zitten kijken en te trachten verstandelijk met hem te praten. In het bijzonder als hij tracht dat met u te doen. Er zullen misschien nog, wel-ver schillen komen maar ik denk dat zij minder zullen worden ea niet zullen toenemen door onze kennis van elkaar. Premier Kosygin en ik zijn overeengekomen dat de leiders van onze landen met elkaar-in con tact" zullen blijven in de toekomst door onze kundige ministers van buitenlandse zaken en ambassa deurs en ook rechtstreeks'.'. „Ik zei vrijdag dat de wereld zeer klein en zeer gevaarlijk is. Vanavond geloof ik dat ik mag zeg gen dat deze dagen in Hollybush de wereld een beetje kleiner, maar ook een beetle minder gevaarlijk hebben gemaakt". Premier Kosygin van de Sowjet- Unie zei zondag in New York over zijn besprekingen mét president Johnson dat het een gelegenheid voor de beide regeringen was ge weest om eikaars standpunten over de besproken onderwerpen te ver gelijken en dat beide partijen ge loofden dat de gesprekken nuttig waren geweest. Kosygin meende dat als eerste stap de Israëlische troepen uit de bezette gebieden dienen te wor den teruggetrokken. Zonder terug trekking zou de wereld nooit zeker kunnen zijn dat de oorlog niet zou worden hervat. President Johnson en hij waren het er niet over eens dat de Israë- zette gebieden zouden moeten wor den teruggetrokken. Hij is echter lische troepen eerst zouden moe ten worden teruggetrokken alvo rens over andere vraagstukken be treffende het midden-oosten zou kunnen worden gesproken. De Russische leider noemde het werk van de veiligheidsraad en van de algemene vergadering po sitief. Volgens hem had een meer derheid de Israëlische „agressie" veroordeeld en om terugtrekking gevraagd. De algemene vergade ring zou nu beslissingen moeten nemen. De kwestie van beperking van de bewapeningswedloop en vrije doorvaart van de golf van Akaba zou later aan de orde moe ten komen. Uit zijn besprekingen met vertegenwoordigers van de Arabische landen in New York was Kosygin gebleken dat „de weg naar vrede eerst zou kunnen wor den betreden na terugtrekking van de Israëlische troepen", alle andere denkbeelden, zoals aanpak van het gehele vraagstuk, zouden het be langrijkste, voorkomen van op nieuw uitbreken van de vijandelijk heden, niet oplossen. De kwestie-Vietnam zou niet, kunnen worden opgelost, alvorens de Amerikanen hun strijdmachten zouden terugtrekken. Ko=vgln noemde de Verenigde Staten „agressors" In zuldoost-Azië, die „hoewel alle progressieve machten, en alle landen beëindiging van de oorlog willen, hun agressie tegen het Vietnamese volk voortzetten. „Vietnam is een klein land dat een re-'Uvaardige strijd voert en Rus land vertrouwt eroo dat Vietnam de overwinning zal behalen", aldus Kosygin. WISSELEND BEWOLKT Het afgelopen weekeinde trok ken onweersstoringen uit Frankrijk over onze omgeving en brachten daarbij plaatselijk veel regen. De storing, die zondag ons land pas seerde en onweersbuien met he vige rukwinden veroorzaakte, Is nu boven zuidwest Noorwegen aange komen. Vandaag strekt zich een langge rekt depressiegebied via de Britss eilanden naar het zuidwesten uit met een afzonderlijke kern voor de ingang van de Ierse zee. Deze de pressie begint riu snel op te vul len, terwijl zich boven midden- Furopa een hogedrukgebied hand haaft. Hierdoor worden de lucht- drukverschiilen boven West-Euro pa kleiner. Met een tot matig af nemende zuidwesten ike wind blijft enigszins onstabiele lucht naar ons land stromen, zodat een wisse lende bewolking wordt verwacht met hier en daar een bui. In de tem peraturen komt weinig verande ring. meegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond Gematigde temperaturen Wisselend bewolkt met hier en daar enkele buien. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. DINSDAG 27 JUNI v.m. n.m. Oadzand 4.59 5.08 Bveskens 5.24 5.33 Terneuzen 6.00 6.09 Hansweert 6.34 6.43 Walsoorden 6.33 6.42 WOENSDAG 28 JUNI v.m. n.m. "adzand 5.47 5.54 'Jreskens 6.12 6.19 Terneuzen 6.48 6.55 Hansweert 7.22 7.29 Walsoorden 7.21- 7.28 ZON MAAN op onder op onder Juni 27 4.21 21.04 0.08 10.02 28 4.22 21.04 0.20 11.15 29 4.22 21.04 0.31 12.26 30 4.23 21,04 0.41 13.36

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1