Johnson en Kosygin bespreken wereldvraagstukken De slag om hef vertrouwen in Hongkong Zware ontploffing in Brussel „Geest van Glassboro" „Shake hands" HET WEER Zondag opnieuw topgesprek Onderhandelen Goed en nuttig Gesprek Browit-Kosygin RADIO DE KOCK Vliegtuig op huizen neergestort Onder vier ogen spelen Topoverleg in Glassboro Zondag voortzetting topgesprek de MUL ZATERDAG 24 JUNI 1967 23e Jaargang No. 6965 Plaatselijk buien Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Oostduitse spion in Schotland veroordeeld Gasverwarming Canadees voorstel in algemene vergadering V. N. Voorschot op AOW AWW- verhogingen De Sowjet-Unie en Egypte Minstens 11 doden VLIEGRAMP IN PENNSYLVANIA Pijpleiding van golf van Akaba naar Middellandse Zee Japanner wegens snionage in de Sowjet-Unie veroordeeld r Frank, by abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smid^foi Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand f 2,70: per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géé,i handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. President Johnson van de Ver. Staten en premier Kosygin van de Sowjet-Unie zijn vrijdagmiddag in Glassboro in New Jersey bespre kingen begonnen over belangrijke wereldvraagstukken. De twee staatslieden waren elkaar halverwege tegemoet geko men (Johnson uit Washington en Kosygin uit New York). Het is zes jaar geleden dat de hoogste leiders van de V. S. en de Sowjet-Unie elkaar ontmoetten. Toen voerden president Kennedy en premier Chroesjtsjov bespre kingen in Wenen. De Russische premier was vrij dag aan het hoofd van een stoet van veertien auto's met politie begeleiding uit het regenachtige New York vertrokken en arri veerde kort na de aankomst van Johnson in het zonovergoten universiteitsstadje Glassboro in New Jersey, waar veel mensen op de been waren om de staats lieden "te zien. President John son was per hefschroefvliegtuig van het Witte Huis naar het uni versiteitsterrein gevlogen waar jn de woning van de president van het college de besprekingen worden gehouden. In Glasboro hoopte men vrij dagochtend op de geboorte van de „geest van Glasboro", zoals gedurende korte tijd na de be sprekingen destijds tussen pre sident Eisenhower en premier Chroestsjov de „geest van Camp David" leefde en premier Kosy gin na de oorlog tussen India en Pakistan meewerkte aan het ont staan van de „geest van Tasj- kent". Nadat bekend was geworden dat de ontmoeting zou doorgaan, waren in allerijl honderden tele foons en telexmachines geplaatst opdat het nieuws snel over de wereld kan worden verspreid. Honderden politiemannen zo wel van het F.B.I. (de federale rechercche) en de staatspolitie als van de plaatselijke politie moeten zorgdragen voor de vei ligheid van Glassboro's hoge gasten. Boven de stad patrouil leren hefschroefvliegtuigen en in de straten zag men overal de „stars en stripes". Een gemeen tefunctionaris zei: „We zouden ook de hamer en sikkel hebben uitgehangen zo we dergelijke vlaggen zouden hebben gehad." De ontmoeting vindt plaats in het twee verdiepingen tellende huis van dr. Thomas E. Robin son, de president van het staats college van Glassboro. Donder dag rouwde het stadje nog om de dood van zijn burgemeester en in de vroege ochtend werden snel erebogen opgericht met de woorden „Welkom president Johnson en premier Kosygin". Premier Kosygins gezelschap was 20 minuten achter geraakt op het tijdschema tengevolge van een grote verkeersopstopping rond Glassboro waardoor de con ferentie niet op het vastgestelde tijdstip kon beginnen. President Johnson en premier Kosygin schudden elkaar harte lijk de hand en glimlachten vriendelijk toen zij voor de foto grafen poseerden. Daarna om 16.22 uur Ned. tijd begonnen zij hun besprekingen. President Johnson staat aan het hoofd van een delegatie van negen personen van wie er vijf onder wie minister van bui tenlandse zaken aan de be sprekingen deelnemen. Tot de Russische delegatie behoren mi nister van buitenlandse zaken Andrei Gromiko en Anatoli Dobrinin, de Russische ambas sadeur in Washington. Johnson en Kosygin voerden voor de lunch een gesprek on der vier ogen, waarbij slechts hun tolken aanwezig waren. Het onderhoud duurde twee uur. De ministers van buitenlandse zaken, Rusk en Gromiko, spra ken in een andere kamer met elkaar. Om 12.30 uur (pl. tijd) begaf het gezelschaD zich aan de lunch. Het' servies was de nacht ievoren per vliegtuig van het Witte Huis naar Glassboro overgebracht. Achter een kleape storing, die van het midden van de Noordzee naar zuid-Zwelen trok, is de luchtdruk weer gaan stijgen, zo dat zich thans op de zuidelijke helft van de Noordzee een klein hogedrukgebied ontwikkeld heeft. Rond dit hogedrukgebied is met zwakke noordelijke win den koelere lucht van zee ons ZATERDAG 24 JUNI v.m. Cadzand 2.40 Breskens 3.05 Terneuzen 3.41 Hansweert 4.15 Walsoorden 4.14 ZONDAG 25 JUNI v.m. Cadzand 3.28 Breskens 3.53 Terneuzen 4.29 Hansweert 3.03 Walsoorden 5.02 MAANDAG 26 JUNI n.m. 2.59 3.24 4.00 4.34 4.33 n.m. 3.43 4.08 4.44 5.18 5.17 Cadzand Breskens Terneuzen. Hansweert Walsoorden v.m. 4.14 4.39 5.15 5.49 5.48 n.m. 4.26 4.51 5.27 16.01 16.00 land binnengestroomd, maar in de zuidelijke provincies is deze koelere lucht nog niet doorge drongen. Inmiddels trekt een onweers storing boven west-Frankrijk in de richting van ons land. Deze storing zal in de korpende 24 uur regen en onweersbuien brengen. In verband hiermee zullen ook in de zuidelijke helft van het land de temperaturen op een lager niveau komen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Iets koeler Veranderlijke bewolking met plaatselijk regen- of onweers buien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. In het noorden van het land onge veer de zelfde temperaturen als gisteren, elders in het algemeen iets lagere temperaturen. ZON MAAN op onder op onder Juni 24 4.20 21.04 23.31 6.06 25 4.21 21.04 23.52 7.26 26 4.21 21.04 8.46 EN MAAR RENNEN Ascott: Twee Engelse recher cheurs, compleet met bolhoed, rennen hier naar twee demon stranten, die op het moment dat de koets met koningin Elizabeth en prins Philip in aantocht is, met een spandoek tegen de oorlog in Vietnam de baan van Ascot op liepen. De 26-jarige Oostduitser Peter Dorschel is gisteren in Edin burgh in Schotland tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens spionage. Dorschel was 26 mei gearresteerd toen hij had getracht documenten van de Amerikaanse basis voor kern onderzeeboten te Holy Loch te bemachtigen. Volgens de ten lastelegging had hij via derden twee documenten gekocht. Het eerste was niet zo belangrijk (men kan het voor 65 dollarcent in Washington kopen), maar het tweede zou nadelig voor de Britse veiligheid kunnen zijn. Het was een handboek met dia grammen van bepaalde installa ties in Polaris-onderzeeboten. Volgens de aanklager was Dor schel in januari met een Engelse getrouwd en had hij van Russi sche zijde opdracht gekregen in Schotland te gaan wonen om te spioneren. (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN De begroeting tussen Johnson en Kosygin was zeer ongedwon gen verlopen. De Russische rege ringsleider feliciteerde de presi dent met de geboorte van zijn eerste kleinkind eerder deze week, maar wees er op dat hij zelf al 18 jaar grootvader was. President Johnson en de Russi sche premier, Alexei Kosygin, heb ben vrijdag meer dan vijf uur lang gesproken over wereldvraagstuk ken en regelingen getroffen voor een nieuw topgesprek op zondag. Premier Maurer van Roeme nië heeft vrijdag in de algemene vergadering van de Ver. Naties een beroep op de Arabieren en Israëliërs gedaan hun geschillen rechtstreeks door onderhandelin gen te regelen. Dit heeft Israël al diverse malen voorgesteld, maar de Arabieren willen er niets van weten. Maurer zei dat het de plicht van de „internationale gemeen schap" is om een sfeer te schep pen, waarin een dergelijke dia loog gehouden kan worden. Mau- rers verklaring staat in scherpe tegenstelling tot die welke de andere woordvoerders van com munistische landen en de ver legen woordigers van de Arabi sche staten in de ï.u emblee heb ben afgelegd. Kennelijk zinspelend op de weigering van de Arabieren om het bestaan van Israël te erken nen, zei de Roemeense premier, dat de crisis in het midden-oos ten alleen dan werkelijk over wonnen kon worden als de soe vereiniteit, onafhankelijkheid en levensbelangen van elke staat in het midden-oosten geëerbie digd worden. De Zweed Sverker Astrom zei dat de algemene vergadering niet moest optreden als rechter in het conflict in het midden oosten. Zweden achtte een po ging daartoe bij voorbaat vruch teloos en zonder zin. Astrom drong aan op terugtrekking van de troepen, die als gevolg van de militaire actie buitenlands gebied bezet hielden en ver klaarde dat zijn land bereid is mensen naar het midden-oosten te sturen ter versterking van de V.N.-organisatie die toezicht moet uitoefenen op de naleving van het bestand. De vertegenwoordigers van Afghanistan had bewondering voor het Franse standpunt en steunde de Russische resolutie, waarin de veroordeling van Is raël en onvoorwaardelijke terug trekking van de Israëlische troe pen uit de bezette gebieden wor den geëist. Van officiële V.N.-zijde is in middels meegedeeld dat premier Kosygih van de Sowjet-Unie waarschijnlijk in de loop van het weekeinde naar Rusland zal terugkeren. Verwacht wordt ech ter dat de algemene vergadering nog minstens twee weken in zit ting bijeen zal blijven. Tot vrijdagmiddag hadden 27 afgevaardigden het woord ge voerd. Eind volgende week zul len nar men verwacht in totaal 78 afgevaardifgden verklaringen hebben afgelegd. Na vijf uur en een kwartier eindigde het eerste gesprek tus sen de beide staatslieden. Het tweede topgesprek zal zon dag om 18.30 uur Nederlandse tijd beginnen. De bekendmaking van de voortzetting van het top- beraad werd door president Johnson zelf aangekondigd, ter wijl premier Kosygin naast hem stond. Volgens president Johnson zijn de besprekingen tot nu toe zeer goed en zeer nuttig geweest. Het besprokene, aldus de Amerikaan se president, varieerde van het Midden-Oosten tot Vietnam en de kwestie van de voorkoming van verdere verspreiding van kernwapens toe. Meer dan de helft van de aan besprekingen gewijde tijd was besteed aan een gesprek onder vier ogen met tol ken. In Hongkong is het weer zo rustig als het was vóór de grote rellen van een paar weken terug. Toen stormden de stakende wer kers in een kunstbloemenfabriek tierend, en met Mao's missaal in rode band gewapend, de straat op. Er kwamen botsingen met de politie en prompt de barre eisen vanuit Peking. Het leek er op of zich de ge schiedenis van Macao ging her halen. Daar gaf het Portugese be wind toe, met als gevolg dat daar tegenwoordig een sfeer hangt of het gebied Chinees is. Ook hier rode gardisten, tegen wie de po litie niet durft op te treden, mu ren vol plakkaten, anti-Britse en anti-Amerikaanse leuzen en een radio die constant revolutionaire Mao-liederen vertolkt. De Portugezen in Macao gin gen door de knieën, de regering van de kroonkolonie Hongkong niet. De Portugezen hadden ook niet veel keus, Hongkong wel. 0— Het bestuur weet dat het juist als poort van China zo belangrijk is voor de Chinese handel: het verdient de deviezen voor Mao, die zich daarom niet kan permit teren het gebied zonder meer in te lijven. Dat zal hij ook niet van plan zijn geweest, maar wel'is ge tracht de regering van Hongkong te reduceren tot een gehoorzaam instrument van Peking. Dat is niet doorgegaan. Sta kingen verliepen in weinige uren, een boycot van de winkels, demonstraties, van alles is ge probeerd, maar de meerderheid van Hongkongs Chinese inwo ners bleek achter de koloniale regering te staan. Niet onbegrijpelijk, want velen zijn uit China hierheen gevlucht juist om vrijer te zijn. Anderen hebben hier als ondernemers zo geen fortuin gemaakt, dan toch een grotere welvaart bereikt dan ze in China konden bereiken. 0 Op die basis heeft Hongkong geweigerd excuses te maken bij Peking, geweigerd de politie mannen te veroordelen. En voor lopig heeft het koloniale bewind over de hele linie gewonnen: er is niets meer gehoord. De Britse minister van buiten landse zaken George Brown heeft donderdagavond een twee uur du rend gesprek met de Russische premier Alexei Kosygin gehad. Volgens zegslieden was het een stroef verlopend onderhoud, waar op Brown aandrong op praktische maatregelen ter bereiking van een vreedzame oplossing voor de pro blemen in het midden-oosten. Na afloop van het gesprek, dat gedeeltelijk onder vier ogen plaats vond, had Brown een onderhoud met de Roemeense vertegenwoor diging op de algemene vergadering der Verenigde Naties. Canada heeft in de algemene vergadering van de Verenigde Naties voorgesteld dat de Ver enigde Naties de verantwoorde lijkheid op zich nemen voor de bescherming van de bijzondere geestelijke en religieuze belan gen in Jeruzalem. De Canadese minister van bui tenlandse zaken, Paul Martin, waarschuwde voor overhaast op treden, waardoor belangen van christenen, joden of moham medanen in Jeruzalem kunnen worden geschaad. Het Canadese voorstel omvat voorts de volgende punten: eer biediging van de territoriale in tegriteit van alle landen in het betrokken gebied, het recht van alle landen op „onschuldige" vaart door de internationale waterwegen moet verzekerd zijn, het vluchtelingenvraagstuk moet snel en rechtvaardig worden op gelost. Volgens minister Martin mag de terugtrekking van de Israë lische troepen niet los worden gezien van de oplossing van de andere moeilijkheden. De Rus sische eis dat Israël als agressor wordt veroordeeld en zijn troe pen onvoorwaardelijk terugtrekt, wees Martin af. „Dat zou ons terugbrengen tot de toestand die tot de oorlog geleid heeft", zei h\j. Niettemin zijn enige tiendui zenden geëmigreerd. De eersten om te gaan waren de rijke zetba zen van Peking, die vreesden naar huis ontboden te worden om uit te leggen waarom ze de rel letjes zo slecht afgeleverd heb ben. Vervolgens gingen vele han delaren naar Formosa en naar Singapore. Maar een massale uit tocht werd het niet. Dat de re gering het vertrouwen genoot van de bevolking, bleek sterker dan de leer van Mao. Toch leeft Hongkong niet be haaglijk meer. Het is duidelijk dat Peking het niet bij deze nederlaag laat zitten. En het eerstvolgende doel zal zijn, dit vertrouwen in de Hongkongse overheid te ondermijnen. In Sin gapore heeft men voorlopig zijn conclusies getrokken: de prijzen van onroerend goed, vooral de villa's, zijn in korte tijd sterk op gelopen. Men rekent er op de welvarende Chinezen uit Hong kong. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 103 Tel. 01150-3138 In de gebouwen van een trans portbedrijf te Laken (Brussel) heeft zich vrijdag om half twaalf een zware ontploffing voorgedaan, die gevolgd werd door brand. De brandweer, die binnen enkele minuten ter plaatse was, kon de brand in een kwartier tijds blussen. Door de ontploffing sneuvelden vele ruiten in de omgeving. Om kwart vóór één waren 31 gewonden naar ziekenhuizen over gebracht. De ontploffing deed zich voor in het pand van de internationale transportfirma „Ziegler", toen daar een tankauto een lading benzine stond te lossen in een reservoir. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. Op het ogenblik van de ontplof fing bevonden zich circa 220 per sonen in het pand. Een firma in de buurt liet onmiddellijk een 20-tal brandblusapparaten brengen, waar van men bij de blussing dankbaar gebruik heeft gemaakt. Het is te verwachten dat op voorstel van de minister van sociale zaken en volksgezond heid, de heer B. Roolvink, de welvaartvaste sociale verzeke ringsuitkeringen per 1 juli 1967 zullen worden verhoogd. In ver band hiermee zal op de pen sioenbedragen van de algemene ouderdomswet en van de alge mene weduwen- en wezenwet met ingang van de maand juli '67 deze verhoging bij wijze van voorschot worden uitbetaald. Deze voorschotten op de A.O.W. en A.W.W.-uitkeringen, die zul len worden uitbetaald door de sociale verzekeringsbank, komen neer op een verhoging van circa drie procent. President Podgorny is in de eerste plaats naar Cairo gegaan om zich grondig te oriënteren over de toestand in Egypte, zo blijkt uit mededelingen gedaan door Russen die met Podgorny naar Egypte zijn gegaan. De Rus sen legden er de nadruk op dat definitieve beslissingen van Rus sische zijde pas genomen zullen worden na Podgorny's terugkeer naar Moskou. Podgorny moet vóór alles de Egyptische leiders de verzeke ring geven dat zij kunnen reke nen op de steun van de Sowjet- Unie. Nasser van zijn kant zou graag willen, weten tot hoever de Russen willen en kunnen gaan met die steun. Met militaire hulp is al een begin gemaakt. Hier over is al overleg gepleegd tus sen generaal Sokolov, ondermi nister van defensie van de Sow jet-Unie die acht dagen geleden in Cairo aankwam, en de Egyp tische leiders. De besprekingen worden thans voortgezet. Soko lov is op het ogenblik in Syrië. De Russen zouden hebben la ten weten, dat zij zich ter be schikking willen stellen van de Egyptische autoriteiten om, zo dezen dit wensen, samen de pro blemen te bestuderen die voort vloeien uit de recente nederlaag van de Egyptische strijdkrach ten. Doordat hef pand van de trans portfirma los staat van de andere, bleef de schade in de direkte om geving beperkt tot gebroken rui ten. In de Braziliaanse kuststad For- taleza is donderdagavond een straallesvliegtuig van het type T-33 tijdens een landingsmanoeuvre op een aantal huizen neergestort. De piloot en minstens tien burgers kwamen om het leven. Verschei dene mensen werden ernstig ge wond. In de buurt van het stadje Blossburg in de Amerikaanse staat Pennsylvania is vrijdag een straalvliegtuig van het type BAC-111 neergestort. Alle inzit tenden, 30 passagiers en vier be manningsleden, zijn om het leven gekomen. Aanvankelijk was meegedeeld dat de passagiers afgevaardigden bij de V. N. waren, maar een woordvoerder van de luchtvaart maatschappij Mohawk, eigena resse van het toestel, sprak dit later tegen. Israëlische deskundigen bestude ren op het ogenblik een nieuw plan voor de aanleg van een grote pijp leiding van de golf van Akaba naar de Middellandse Zee, zo heeft de directeur-generaal van het Israëli sche ministerie van financiën, dr Yaacov Arnon, donderdag tegen over journalisten verklaard. Het plan, dat dateert van na de Suez- crisis in 1956, beoogt de oliever bruikers ten westen van Suez on afhankelijk te maken van 't Suez- kanaal, de voornaamste vaarweg voor tankers van de Arabische olievelden naar Europa. Israël beschikt al over een pijp leiding met een doorsnee van 16 inch die per jaar 5 miljoen ton ruwe olie verwerkt vanuit Eilat. Dit is meer dan de huidige Israëli sche behoefte. Niettemin ziet Is raël economische voordelen in een niipleiding met een capaciteit van 25 miljoen ton van Eilat naar As- dod, 16 mijl ten zuiden van Tel Aviv. De beslissende vraag is vol gens dr. Arnon hoe groot de be langstelling van de investeerders zal zijn. Een Japanse toerist is vrijdag in de Russische stad Chabarovsk wegens spionage tot acht jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De Japanner, Masafoe Oesjika- wa, was eind oktober van het vorig jaar gearresteerd toen hij foto*9 nam in Chabarovsk, een industrie stad bij de Chinese grens, t

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1